„Duitschland kan kiezen GEEN DUITSCHE HULP aan Finland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER uoctober Bemanning van het s.s. „Binnendijk terug in het land Alleen Hitier staat vrede in den weg „Moskou kan wettelijk de grenzen van 1914 opeischen Amerikaansche stap bij Stalin EERBERICHT De suikerdistributie in Noord-Holland 67eJAARG.No. 8746 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Polen en Tsjecho-Slowakije moet eerst recht wedervaren zegt Berlijn DE BILT SEINT» HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De vrede, welke wij besloten hebben tot stand te brengen, al dus sprak Chamberlain gistermiddag in het Lagerhuis, moet een weikelijke en vaststaande vrede zijn en niet een onzekere wapenstil stand, onderbroken door voortdurend alarm en herhaalde bedreiging. Wat staat een dergelijken vrede in den weg? Dat is de Duitsche re geering en alleen de Duitsche regeering! De voorstellen van den rijkskanselier zijn vaag en onzeker. Zij bevatten geen aanduidingen tot het weder goedmaken van het kwaad, dat Tsjecho-Slowakije en Polen is aangedaan. Zelfs wanneer voorstellen daartoe zouden zijn gedaan, dan is het nog noodig te vra gen, door welke practische middelen de Duitsche regeering de we reld wil overtuigen, dat de aanval zal worden gestaakt en dat zij baar beloften zal nakomen. Na hetgeen is geschied kan geen ver trouwen worden gehecht aan de verzekeringen van de huidige Duit sche regeering. Het wereldvertrouwen inoet worden her steld en daarvoor zijn twee mogelijkheden: Ofwel de Duitsche regeering moet een over tuigend bewijs geven van haar verlangen naar vrede door definitieve daden en door het verschaffen van doeltreffende waarbor gen ten opzichte van haar voornemen om haar verplichtingen na te komen, ofwel wij moeten in onze taak volharden tot het einde. Het is aan Duitschland om een keuze te doen! Het zou onmogelijk zijn voor Groot Brit- tannië een grondslag voor den vrede te aanvaarden, zonder te kort te doen aan haar eer en haar eisch op te geven, dat internationale geschillen moeten worden ge regeld door besprekingen en niet door ge weld. Wij zii'ö niet ten strijde getrokken, aldus Chamberlain, met eenig wraakgierig doel, doch alleen tot verdediging van de vrijheid. Behalve het bestaan der kleine mogendhe den staat op het spel, ook het vreedzame; bestaan van Groot-Brittannië, de Dominions Indië en de rest van het Britsche imperi um, en Frankrijk. In het algemeen zijn alle vrijheidlievende landen er bij betrokken- In ieder geval zal de wereld veranderen- Wat ook de uitslag van den huldigen strijd moge zijn, op welke wijze deze strijd ten einde wordt gebracht ,de wereld zal niet gelijk zijn aan die welke wij tevoren ken den. De Britsche regeering weet maar al te goed, dat in een modernen oorlog tusschen groote mogendheden, de overwinnaar en de overwonnene beiden wreede verliezen lijden. Doch zich overgeven aan verkeerd hande len zou elke hoop wegnemen en al die le venswaarden vernietigen, welke eeuwen door het kenmerk en de bezieling geweest zijn van den menschelijken vooruitgang. Zeker alle volkeren van Europa, incl. het Duitsche volk verlangen naar vrede. Wij zijn niet alleen uit op de overwinning, doch veeleer verder da dat, teneinde den grond slag te leggen voor een beter internationaal stelsel, waarbij oorlog niet het lot behoeft te zijn van eike komende generatie. Wij zoeken geen materieel voordeel voor ons zelf, wij verlangen niets van het Duitsche velk, dat zijn zelfrespect zou kunnen kwet sen! De banken waren dichtbezet toen Chamberlain aanving te spreken. Ook de Russische ambassadeur Maisky was aan wezig. Als gewoonlijk begon Chamberlain weer een overzicht te geven van wat sinds einde Augustus was gebeurd. Het is thans duide lijk, zeide de minister-president, dat alle pogingen van ons en anderen ten spijt, de heer Ilitler besloten was. met Polen oorlog te voeren. Hoe oprecht zijn wcnsch misschien geweest is om met Groot Brittannië tot een accoord te komen, deze wensch was niet sterk genoeg om hem ervan af te houoen een aanval te ondernemen op zijn buurman. Thans, na deze moedwillige agressie, welke zoovele Poolsche en Duitsche levens heeft gekost, die zijn geofferd om te voldoen aan zijn eigen, aandrang voor het gebruik van geweld, doet de rijkskanselier zijn voorstel len. Hitier wil alleen beslissen. Indien men zou verwachten, dat in deze voorstellen eenige poging zich zóu bevinden om voldoening te geven voor dezen misdaad jegens de menschheid, welke zoo spoedig ge volgd is op de schending der rechten van het Tsjecho Slowaaksche volk, wordt men hierin teleurgesteld. De Poolsche staat en zijn leiders wor den met scheldwoorden beladen. Wat het lot zal zijn van dat deel van Polen, hetwelk Hitier beschre ven heeft als het Duitsche belangen- gebied, blijkt niet duidelijk uit zijn edevoering, maar het is duidelijk, dat hij deze kwestie alleen door Duitschland wil laten regelen in - overeenstemming met de Duitsche belangen. De uiteindelijke vorm, welke dit - gebied zal krijgen, en de kwestie van het herstel van een Poolschen staat, zijn naar de mee ning van den heer Ilitler, vraagstukken, welke niet geregeld kunnen worden door een oorlog in het Westen, maar uitsluitend door Rusland aan de eene zijde en Duitsch land aan de andere zijde. Wij moeten daar om aannemen, dat de voorstellen, welke de Duitsche rijkskanselier doet, voor de vesti ging van wat hij noemt „de zekerheid der Europeesche veiligheid" gebaseerd moeten worden op de erkenning van zijn veroverin gen en op zijn recht om het met het verover de gebied te doen wat hij wil. Vervolgens trachtte Chamberlain aan te toonen, dat men op grond van gebeurtenis- 'sen uit het verleden zijns inziens aan rede voeringen en beloften van den rijkskanse lier weinig heeft. DE HOUDING VAN ENGELAND. De houding van Z. M. regeering zou ik als volgt willen kenschetsen: Hitier verwierp alle vredesvoorstellen tot dat hij Polen overweldigd had zooals hij vroeger Tsjecho-Slowakije neerwierp. Vre desvoorwaarden kunnen niet aanvaard wor den wanneer zij beginnen met een agressie goed te praten. De voorstellen in de redevoe ring van den rijkskanselier zijn vaag en on- MINISTER-PRESIDENT CHAMBER LAIN ZET OPNIEUW UITEEN, WAAROM HIJ AAN HITLERS VER KLARINGEN GEEN WAARDE HECHT. zeker en bevatten geen denkbeeld om het onrecht goed te maken jegens Tsjecho-Slo wakije en Polen. Zelfs indien de voorstellen van den heer Hitier nauwkeuriger zouden zijn aangege ven en denkbeelden aan de hand deed om dit onrecht goed te maken, zou het nog nood zakelijk zijn te vragen met welke practische middelen de Duitsche regeering voornemens is de wereld te overtuigen, dat de agressie zal ophouden en dat beloften zullen gehou den worden (Toejuichingen.) De ervaring in het verleden heeft aangetoond, dat geen vertrouwen gesteld kan worden in de belof ten van de huidige Duitsche regeering. Dien overeenkomstig moeten er daden, en niet al leen woorden komen alvorens wij, het Brit sche volk en Frankrijk, onze dappere en op rechte bondgenoot, gerechtigd zouden zijn op te houden met inspanning van al onze krach ten oorlog te voeren! „DUITSCHLAND KAN KIEZEN". Chamberlain eindigde zijn rede aldus: Ofwel de Duitsche regeering moet een overtuigend bewijs geven voor de oprecht heid van haar verlangen naar vrede door defintieve daden en door 't verschaffen van doeltreffende waarborgen van haar voorne men om haar verplichtingen na te komen, ofwel wij moeten in onze taak tot het einde volharden. Duitschland moet zijn keuze doen! OOK DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT VAN DE SCANDINAVISCHE LAN DEN. ZAL DUITSCHLAND ME MEL WEER MOETEN LOSLATEN? Volgens berichten uit Finland is de evacuatie van Helsinki gisteren ge ëindigd, niettegenstaande de moei lijkheden. 120.000 menschen hebben de stad verlaten en geen enkel kind bevindt zich meer in de stad. Alle scholen hebben de deuren ge sloten, nadat de kinderen het volkslied hadden gezongen. De wegen, die naar het platteland voeren, zijn vol voertuigen, waaron der zeer ouderwetsche wagens en auto's. Het verkeer op de spoorwe gen is zoo gestremd dat men drie en een half uur noodig heeft om dertig kilometer af te leggen. De stations zijn vol, doch overal heerscht disci pline. De wagons worden niet be stormd en de menschen weten hun zenuwen te bedwingen. Dikwijls weerklinkt het volkslied of een psalm, verder hult de menigte zich in stilzwijgen. Schepen en vliegtuigen hebben ten behoe ve van de evacuatie een dubbele dienst regeling moeten voeren. De regeering heeft de havens van Hel sinki, Borgo, Viborg en Kotka gesloten. Finsche schepen moeten zich naar Al» begeven. De bruggen worden door soldaten bewaakt en zijn meestal ondermijnd. Teneinde incidenten te vermijden wappe ren op het Stadion, waar de Olympische Spelen gehouden zouden worden nog slechts de vlaggen van de Scandinavische landen. Niettegenstaande al deze maatregeley van de regeering toont de bevolking zich optimistisch en men verwacht dat de Sovjet Unie geen onaanvaardbare voorstel len zal doen. Men acht de keuze van Paasi- kivi als onderhandelaar zeer gelukkig. Hij is een oude bekende voor vele Sovjetrussi- sche leiders. De-ontvangst van Paasikivi te Moskou is zeer hartelijk geweest. Personen, die in nauwe relatie tot de Fin sche regeering staan, gelooven, dat de Russi sche eischen beperkt zullen blijven tot drie eilanden, die den toegang tot Kroonstad en Leningrad beheerschen. Zij geven te kennen, dat dergelijke verlangens als ge wettigd zouden kunnen worden beschouwd en door Finland besproken kunnen worden, mits een tegenprestatie wordt aangeboden. Intusschen zijn gisteren de besprekingen begonnen tusschen den volkscommissaris voor buitenlandse!» zaken, Molotof, en den vertegenwoordiger van de Finsche regee ring, Paasikivi. Aan de besprekingen werd deelgenomen door Stalin, Potemkin en den gezant van de Sovjet Unie in Finland, De- revyanskv aan Russiche zijde en door de des kundigen Paasonen en Nykopp en den Fin- schen gezant te Moskou, Yrjokoskinen aan Finsche zijde, Deze bespreking duurde meer dan een uur. Gister zijn de geredden van het s.s. Bin nendijk", aan boord waarvan Zaterdag 7 October een ontzettende ontploffing heeft plaats gehad, tengevolge waarvan het schip in de diepte is verdwenen, in ons land te ruggekeerd. Hierboven een tweetal foto's van deze te rugkomst, waarvan het verslag op pagina 2 te vinden is. Boven: een hartelijk welkom na aan komst van de bemanning van de „Binnen dijk", die Donderdag in Rotterdam arri veerde. Onder: de geredden aan boord van het s.s. „Statendam". Het Kopenhaagsche blad „Politiken" weet te melden, dat de Sovjets die volgende voor stellen zouden doen: 1. Afstand van eenige eilandjes in de Fin sche golf aan de Sovjet Unie. '2 Een militair pact, zonder legering van Russische troepen op Finsch gebied. 3 Nieuwe economische en politieke be trekkingen tusschen beide landen. 4 Alle Duitschers zullen Finland verlaten. Dit bericht wordt gedeeltelijk bevestigd door een Fransch bericht uit Moskou, inhou dende, dat de Sovjets minstens een gemeen- schapplijke controle wenschen te hebben over de Aaland eilanden, alsmede den af stand van eenige andere strategische posi ties in de Finsche Golf. Het beroep van Finland op Duitschland heeft niets opgeleverd. Men verneemt te Stockholm .uit Helsinki dat de Duitsche regeering den Finschen gezant te Berlijn een antwoord heeft overhandigd, waar- in wordt gezegd, dat de regeering der Sovjet Unie wettelijk de grenzen van 1914 op kan eischen. Dit is het zelfde antwoord, dat aan de regee ring van Estland werd overhan digd, in verband met de Russische eischen. De Finsche bladen spreken thans niet meer over een mogelijke hulp van Duitschland, doch zij beperken zich tot de eventueele me dewerking van de Scandinavische landen en de sympathie van de Vereenigde Staten. Dat de sympathie dezer landen in ruime mate Finland ten goede komt, moge blij ken uit het feit, dat gisteren de regeering der Vereenigde Staten stappen heeft gedaan om tegenover de Sovjet-regeering uiting te geven aan de „ernstige verwachting", dat er niets zal geschieden, dat „een nadeeligen in vloed" op de vreedzame betrekkingen tus schen Rusland en Finland zou kunnen heb ben. Ook de Scandinavische vrienden laten zich niet onbetuigd. De gezanten van Denemar ken, Noorwegen en Zweden te Moskou, eik- afzonderlijk, hebben de regeering van de Sovjet Unie een verklaring doen geworden, waarin gezegd wordt, dat alle Noorsche re geeringen de onderhandelingen, welke tus schen de Sovjet Unie, en Finland zijn be gonnen, aandachtig gadeslaan en wenschen, dat deze onderhandelingen de vriendschap- Verwachting: Meest matige Z tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, enkele regen buien, weinig verandering in temperatuur. pelijke betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Finland mogen bevestigen. Russisch vlagvertoon. De drie Sovjet Russische oorlogsbodems, die Woensdag voor Tallinn voor anker wa ren gegaan, zijn gisteren vertrokken naar de Letlandsche havens Libau en Windau. Hoe weinig men in O-Europa meer rekening houdt met Duitschlands militaire macht, moge blijken uit een bericht uit Riga, waar in wordt gezegd, dat Litauen, daarin ge steund door Rusland de thans Duitsche ha ven Memel van Hitier zal terug eischen. Dat dit werkelijk zal gebeuren, meenen wij te moeten betwijfelen, doch een symp toom van het dalend aanzien van het Derde Rijk is het zeker. Naar wij vernemen is in verband met de suikerdistributie, toS distributie inspecteur voor de proviniciën Noord holland Znidholland en Utrecht be noemd de heer D. J. Scheffel, Secre taris Kamer van Koophandel en Fa brieken, Oudegracht 182, Alkmaar.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1