dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier 16 OCTOBER 1939 VIER EISCHEN aan Finland GEDULD00RL0G Door Rusland gesteld Nachtelijke ontploffing te Charlois aan het Westelijk front Duitsche generaal gevangen? Een pond suiker op bon No. 1 Conferenlie te Stockholm wekt voldoening Onderhandelingen verloopen niet vlot „Ieder uur is winst voor de Engelschen en Franschen" J^/EERBERICHT Voorloopig geen wol-distributie KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Tusschen perron en treeplank Geco Russische troepen aan de Xaukasiscbe grens Zuurstofcylinder gesprongen Geheimzinnige oorlogsmachines voor komend luchtoffensief? Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 67e JAARG. No. 8748 De correspondenten van de Deensche bladen in Moskou berich ten. dat de Sovjetregeering vier eischen heeft gesteld aan Finland en wel: Ten eerste: afstand van de eilanden Tytaesaari, Lavan- saari. Seiskaari en vermoedelijk ook Surrsaari. Deze eilanden beheerschen de toegang tot de baai van Kroon- stadt in de Finsche golf. Als schadeloosstelling zou Fin land gebied in Oost-Karelie krijgen. Ten tweede: Finland is niet gerechtigd de Aalands- eilanden te versterken en de Sovjet Unie zal het recht krijgen op geregelde tijden te kunnen vaststellen, dat hieraan de hand wordt gehouden. F Ten derde: Finland moet een militair verdrag sluiten met de Sovjet Unie. De Deensche correspondenten voegen hieraan toe, dat nog een vierde eisch is gesteld. De bijzonderheden hiervan zijn niet bekend, doch juist dit punt is de reden, waarom de Finsche delegatie naar Finland is teruggekeerd. In Finsche officieele kringen wordt verklaard, dat de berichten over de eischen der Sovjet Unie, zooals deze in de Deensche bladen gepubliceerd zijn, niet juist zijn. Men weigert evenwel te zeggen, wat deze eischen wel omvatten. Bestudeering van de hierboven gepubli ceerde eischen, doet inderdaad vermoeden, dat ze niet geheel juist zijn weergegeven. De afstand der genoemde eilandjes zal zéker zijn gevraagd en wel geen aanleiding tot groote geschillen hebben gegeven. Echter lijken de eischen genoemd onder 2 en 3 met elkander in tegenspraak. Im mers als Finland de Aalandseilanden niet mag versterken, is een militair verdrag on- noodig. Slechts al deze veel bestreden ei landengroep tot Finsche militaire basis wordt gemaakt, hebben de Sovjets er be lang bij om door een nauw militair bondge nootschap de Finnen aan zich te binden. Over de geheimzinnige vierde eisch zul len we ons het hoofd maar niet breken. Ze kan alles en niets beteekenen. Waarschijnlijk lijkt het, dat Moskou, evenals bij de Balti- sche landen, militaire voorrechten in enkele Finsche havenplaatsen heeft gevraagd. Een dergelijke eisch zou het, toch in elk geval demonstratieve, vertrek van de Fin sche delegatie uit Moskou verklaren. Hoewel dan ook in Finsche kringen met nadruk er op wordt gewezen, dat de bespre kingen te Moskou zullen worden hervat, verheelt men zich toch niet dat de onderhan delingen allerminst vlot verloopen. Men gaat dan ook gestadig door met het nemen van voorzorgsmaatregelen. De mobilisatie van alle krachten vindt ge regeld voortgang. Zoo is de arbeidsdienst plicht voor de manlijke en vrouwelijke bevol king tusschen 18 en 60 jaar terstond in wer king gesteld en regelmatig vindt ook de op roeping der dienstplichtigen plaats. Bij de ingangen der huizen in Helsinki Staat overal aangegeven, waar de vrouwen en kinderen beneden de zestien jaar zich moeten verzamelen in geval van een ge dwongen evacuatie van de stad. En zoo tracht de regeering op alle mogelijke wijze het land zoo eferbaar mogelijk te maken. Buiten de Duitsche sfeer. De Finsche nationaal-socialisten zijn bitter teleurgesteld, dat Duitschland niets doet om Beide voeten afgereden. Gistermiddag om kwart over een is de 27-jarige J. van Loon uit Helmond op het station Eindhoven, toen •hij op den reeds in beweging zijnden trein wilde springen, wel ke hem naar zijn woonplaats zou vervoeren, gestruikeld. Hij werd, aan de grijpstang han gende, enkele meters door den trein meege sleurd, waarna hij tusschen de treeplank en het perron viei. Beide voeten werden hem afgereden. Een op het station aanwezige officier van ffhzondheid, verleende, geholpen door enkele militairen, de eerste hulp, waarna dokter Raupp het slachtoffer per ziekenauto naar het R.K. Binnengasthuis te Eindhoven liet Overbrengen. Finland te helpen. Volgens uit Helsinki ont vangen berichten hebben leden van de Fin sche nationaal-socialistische partij onlangs een bezoek gebracht aan Berlijn, in de hoop een onderhoud te hebben met den Führer om de Finsche zaak rrict hem te bespreken. Naar vernomen wordt zijn zij met hangend hoofd teruggekeerd. Zij hebben nóch den Fuehrer nóch von Ribbentrop gezien, doch slechts lagere ambtenaren, die verklaarden, dat terwijl Hitier sympathie had voor de Finsche zaak, de belangen van Finland buiten de Duitsche sfeer lagen. Generaal Von Blomberg met nog vijf andere officieren zouden zijn opgesloten. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" uit Berlijn te hebben ver nomen, dat maarschalk von Blom berg, de vroegere opperbevelhebber van het Duitsche leger en vijf an dere hooge officiereu, zijn opgesloten in de vesting Landsberg. GENERAAL VON BLOMBERG Hitier zelf heeft in deze vesting gevangen gezeten na de mislukte putsch te München in 1923 en heeft hier zijn boek „Mein Kampf" ge schreven. Een kwaadwillig verzinsel Ten aanzien van de berichten, volgens welke Sovjet-Russische troepen zouden wor den geconcentreerd langs de Sovjet-grens in den Kaukasus, welke troepenconcentratie zou zijn bevestigd door een Moskousch omroep station, is het Russische telegraaf-agentschap Tass gemachtigd te verklaren, dat deze be richten" een kwaadwillig verzinsel zijn, dat klaarblijkelijk provocatie ten doel heeft". VLAMMENZEE TWEE GEWONDEN. Gisteravond omstreeks half twaalf is door tot nu toe onbekende oor zaak brand ontstaan in een qrooten loods van de gemeente Rotterdam, staande in de Scheepsbouwstraat op Charlois in de nabijheid van den tunnel aldaar op den Linkermaas oever. De loods bevatte veel materi aal, o.a. vaten olie, benzine en zuur- stofcylinders. Verschillende lichte explosies hadden plaats, gevolgd door een zeer zware ontploffing, ver oorzaakt door het uiteenspringen van één der zuurstofcylinders. De scherven van dit apparaat vlogen tot zeer ver in den omtrek en troffen een paar dames, die zich op een af stand van 250 meter bevonden. Het waren de 29-jarige mej. C. v. d. Weerd en de 25-jarige mej. L. de Jong, die beider) zware hoofdwonden bekwamen en thans in een ziekenhuis worden verpleegd. Het laat zich evenwel niet aanzien, dat de verwon dingen van levensgevaarlijken aard zijn. Tal van ruiten gesprongen. Tal van Rotterdammers sloegen op het middernachtelijk uur den brand gade. Voor al na den hevigen knal van de explosie kwamen de menschen toestroomen. Hoog sloegen de vlammen uit. In de omgeving, vooral in de Doklaan, sprongen tal van ruiten. Met twaalf stralen. Intusschen bestreed de brandweer het op laaiende vuur met twaalf stralen, waarvan acht van vier slangen wagens en vier Van een motorspuit. Na drie kwartier hard wer ken had zij den brand onder de knie. De loods, waarvan men op dit oogenblik nog niet wist wat zij inhield, is geheel uitge brand. Vermoedelijk waren de opgeslagen materialen bestemd voor den tunnelbouw. WEDSTRIJD IN HET MAKEN VAN KRIJGSGEVANGENEN. Nieuwe geruchten over geheim zinnige Duitsche oorlogsmachi nes. Volgens het Fransche legercommuniqué van gisteravond heeft het regenachtige mis tige weer alle actie van beteekenis belet. Pa trouilles hebben krijgsgevangenen gemaakt in de streek ten Noordwesten van Wissem- bourg. WAT WILLEN DE DUITSCHERS NU? Het lijdt geen twijfel, zegt Havas, dat eeni- ge onzekerheid bestaat over de voornemens van den vijand. Vrij omvangrijke Duitsche troepenconcentraties worden gemeld in de Rijnlandzone en de activiteit van de Duit sche infanterie tegen de Fransche voorpos ten, evenals van de artillerie op de zone achter het Fransche front kan een klassiek voorteeken zijn van een ophanden zijnd Duitsche offensief. Aan den anderen kant schijnt de krijgslogica aan te geven, dat het ontketenen van snelle, felle operaties de eenige mogelijkheid is voor de Duitsche commandanten in verband met den Duit- schen economischen toestand. Verder geeft Havas een verklaring naar aanleiding van het punt krijgsgevangenen in het legercommuniqué. De hardnekkigheid, wordt gezegd, waar mede de Duitsche bevelvoering er door veel vuldige overvallen naar gestreefd heeft Fransche krijgsgevangenen te maken, toont aan hoezeer zij tot iederen prijs inlichtingen wilde verkrijgen over den staat der defen sie der Fransche voorposten tusschen Magi- not- en Siegfriedlinie, Onder die omstandigheden, was het voor het Fransche commando volstrekt noodza kelijk eveneens krijgsgevangenen te maken, ten einde te trachten door handige onder vragingen van hen inlichtingen te krijgen, van geringen omvang, zeker, maar die door vergelijking met andere inlichtingen met een plotselinge helderheid een duistere si tuatie kunnen belichten. Er werd resultaat verkregen door talrijke patrouilles, die in het niemandsland rondtrekken, hinderlagen te leggen. Opmerkelijk is dat het gebied, waar de hinderlagen met succes be kroond werden, de streek van Wissembourg is, waar het Lotha- ringsche front aansluit op het front van den Elzas. Het is bijna dezelf de streek, waar gisteren de Fran sche patrouilles een zeer levendige activiteit toonden lang de Lauter, die de vlakte van den Elzas dekt en aan welks overzij op Duitsch ge bied het dichte en uitgestrekte bosch van Bien ligt, dat bijzonder gunstig is voor eventueele Duitsche troepenconcentraties. GEDULBOORLOG. De Fransche opperbevelhebber generaal Gamelin heeft op zijn hoofdkwartier den ver tegenwoordiger van de Temps ontvangen en hem verzocht het publiek mede te deelen, dat de oorlog nog nauwelijks begonnen is en dat het geduld, veel geduld moet hebben. De concentratie van het leger is in volmaakte orde verloopen en wanneer thans de Duit sche kanonnen schieten, dan komen de gra naten op Duitsch terrein terecht. De generaal zeide verder, dat de opmarsch op Duitsch gebied met geringe verliezen tot stand gebracht is onder dekking van sterke gepantserde eenheden. De Duitschers lieten alles springen, in de dorpen waren tallooze hinder lagen gelegd. Wanneer men een steen, een plank of een deurknop aanraakte, vloog een helsche machi- GAMELIN. ne in de lucht. Deze helsche machi nes moeten met zorg door de genie worden ongeruimd. Tenslotte zeide hij, dat de huidige oorlog een geduld-oonog is. Terwijl Frankrijk en Engeland kanonnen, vliegtuigen en tanks maken, beschikt Duitschland niet over de noodige grondstoffen om hetzelfde te doen. Ieder uur, dat verloopt, werkt voor Frankrijk en Engeland. De Berlijnsche correspondent van de ,Libre Belgique" schrijft, dat Duitschland zich se dert 13 October in werkelijken oorlog be vindt. Hij verklaart niet te gelooven, dat het Duitsche leger order heeft gekregen een aan val op de Maginot-linie te openen. Het ver nielen van Rijnbruggen door de Franschen is, naar men zegt een voorzorgsmaatregel, die niet correspondeert met onmiddellijke Duitsche aanvalsplannen. De gevolgen van de blokkade, aldus deze correspondent, doen zich zoozeer gevoelen, dat voor Duitschland een offensief op korten termijn noodzakelijk is. Indien de Duitschers daartoe besluiten, zullen zij zeer waar schijnlijk talrijke escadrilles bombarde mentsvliegtuigen naar Engeland zenden en tegen de Engelsche oorlogsschepen gebrui ken. In dit verband spreekt men te Berlijn opnieuw over geheimzinnige oorlogsmachi nes, welker bestaan bij het komende lucht offensief onthuld zou worden Verwachting: Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt met regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. DISTRIBUTIE BEGINT VANDAAG. De minister van Economische Za ken deelt mede, dat op bon no. 1 der rijksdisctributiekaart met in gang van vandaag suiker kan wor den betrokken. Deze bon is uitslui tend geldig in de periode van 16 t.m. 29 October a.s. en geeft recht op het koopen van K kg. suiker. De wolvoorraad in Nederland is van dien aard, dat voorloopig niet tot distributie behoeft te worden over gegaan. Zooals bekend bezit Neder land slechts een hoogst matige eigen productie van ruwe (schapen) wol en zijn wij daarom afhankelijk van den import. Het is dan ook te hopen, dat de scheepvaart niet te zeer be knot wordt; zou dit alsnog het ge val zijn, dan zou men in de toe komst, tóch tot distributie moeten overgaan, niet slechts van grondstof fen, doch ook van halffabrikaten. x'inland verontwaardigd over de Duitsche houding. DUITSCHLAND ZAL GAARNE MEDEWERKEN VERKLAART DE DUITSCHE PERS. De uitnoodiging, welke Koning Gustaaf heeft, gericht tot de Scandinavische staats hoofden tot een bijeenkomst te Stockholm, is door de Finsche dagbladen in extra-edi ties bekend gemaakt. Men is algemeen van oordeel dat de houding van Zweden en de overige Scandinavische landen de positie van Finland ten aanzien van de Sovjet Unie aanmerkelijk versterkt. Men is verder in Finland verontwaardigd over de'houding van Duitschland. dat wordt beschuldigd het Noorden te verraden. Finland oriënteert zich thans meer naar Zweden. Een Duitsch geluid. Over de a.s. bijeenkomst der staatshoof den an de Noordsche staten en hun minis ters van buitenlandsche zaken te Stock- ho m schrijft de Deutsche öiplomatisch- politische korrespondenz o.in.: Het kernpunt der politiek van alle Noord sche landen beslaat er thans in, dat zij met alle middelen en onder alle omstandighe den buiten een strijd van de groote mogend heden willen blijven en hun neutraliteit willen bewaren. Het blad schuift vanzelfsprekend de ver antwoordelijkheid voor de moeilijkheden od Engeland, maar verklaart, dat Duitschland een open oog voor deze moeilijkheden heeft Voor zoover het aan Duitschland ligt zai zijnerzijds zeer zeker iedere weg worden goedgekeurd en begaan, welke kan leiden tot een vergemakkelijking van den toestand.. In Noorsche en Deensche kringen. is de uitnoodiging met voldoening ontvan gen. De Noorsche bladen schrijven, dat de bijeenkomst een nieuwe manifestatie zal worden van de eenheid, welke deze landen kenmerkt en van den wensch de strikte neu traliteit te handhaven. Volgens de voorloo- pige regeling zal koning Christiaan van De nemarken, vergezeld van zijn kabinetssecre taris en den minister van buitenlandsche Zaken, dr. Munch, Dinsdagavond met den nachttrein uit Kopenhagen naar de confe rentie te Stockholm vertrekken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1