Herman Nypels' Dinsdag 17 October 1939 Binnenkort eerste jVbonnementsvoorstelling Conferenties voor niet- Katholieken „Kriebeltjes Hoogtepunt" Bijeenkomst gemobiliseerden Burgerlijke Stand van Den Helder Uoob Letó kledingmagazijnen Regenjassen Demi saisons Ulsters Winterjassen De avond van Donderdag Marine voor Landmacht Burgers Werk aangeboden en gevraagd Tfigï*1lte Commissie keuring Luchtvaartmaterieel Thans dagelijks briefpost per vliegmachine naar Engeland Het vierde front Vrijwillige burgelijke dienst Uit het politie-rapport JstxeJUcJPi nieuwJ Markto verzicht Het geheele eiland in duister YlL&uw-t uit llïfc V isscherij Van het Westelijk front geen nieuws Gezellig Smakelijk TOELAST BEZOEK Gezond Opwekkend Houdt U ook den avond van vrij OCTOBER Agenda Het uiterst geslaagde blijspel „Toen wij trouwden" van J. B. Priestley. Zeer binnenkort wordt in het Casino de eerste tooneel-abonnementsvoorstelling gege ven. Het mag tot verheugenis stemmen, dat men de hand heeft weten te leggen op een blijspel van den bekenden Engelschen auteur j. B. Priestley, en wel op „Toen wij trouw den". Hoewei wij nog nadere bijzonderheden dit stuk betreffende, zullen laten volgen, zij er reeds nu de aandacht op gevestigd, dat dit een comedie is, waaraan men zich enkele uren jnet volle teugen zal kunnen laven. Een stuk door en door geestig en dat zonder twijfel een geslaagde ouverture van de abonnementsvoor stellingen zal worden. Dit stuk wordt gespeeld door „Het Neder- landsch Tooneel", leiding Cor van der Lugt yfelsert, Albert van Dalsum en A. Defrcsn°e terwijl de hoofdrollen in handen zijn van May Vollenga, Frits van Dijk, Mies Elout, Louis van Gasteren, Theo Frenkel, Marie Faassen en Tatia Wyma. Ongetwijfeld een voorstelling in groot for maat. Er zij voorts nog de aandacht op ge vestigd, dat er nog een aantal abonne menten disponibel zijn voor gegadigden. Tot en met Zaterdag a.s. bestaat aan het Casino de gelegenheid een abonnement aan te vragen. Wij kunnen dit ten zeerste aan te vragen. Voor militairen heeft men gemeend speciale condities te moeten treffen: bij force majeur, bijv. indien een militair overgeplaatst wordt, wordt het resteeren- de bedrag van het abonementsgeld geheel terugbetaald. Ongetwijfeld een geste der directie, die op prijs gesteld zal worden. Op de vijfde conferentie a.s. Woensdag avond, 18 Oct. 1939, waar Pater Wijnand Sluis zal spreken over „H. Avondmaal en H. Mis", zal de heer P. Verver, leerling van den heer A. J. Leewens, precies 8 uur aanvangen met de orgel voordrachten Th. Dubois. L. Boëlmann. a. Merche Sortie b. Uit Suite Gothique: 1. Introduction. 2. Menuet. 3. Prière a Notre-Dame. Het zangkoor der kerk ,,St. Caecilia" zal eenige zangnummers ten gehoore brengen. Goede volksvoorstelling. Het gezelschap Herman Bouber brengt a.s. Zondag met een uitgelezen troep in Casino een voorstelling van Willem van Iependaal's roman „Kriebeltjes Hoogtepunt". Een lange serie opvoeringen van dit stuk mochten de groote steden reeds beleven en gezien de uit muntende critieken met groot succes. De bewerking voor het tooneel geschiedde in overleg met den schrijver door Her man Bouber, welke tevens de regie verozrgt en één der hoofdrollen vervult. Doord en verkoop van Iependaals boek (on geveer 100.000 exemplaren) mag veronder steld worden, dat ook de tooneelbewerking zich in de groote belangstelling van het Hel- dersche publiek mag verheugen. Ondanks de hooge kosten van deze voorstelling o.a. door de speciale nieuwe décors, welke mede gebracht worden, zijn de prijzen uitermate laag gehouden, waardoor iedereen in staat is „Kriebeltjes Hoogtepunt" in werkelijkheid te gaan zien. In een advertentie in dit nummer roept de Plaatselijke Raad, welke gevormd wordt door de S.D.A.P., den Bestuurdersbond en alle ne venorganisaties, de gemobiliseerde militairen, die lid zijn van eenige organsate der moderne arbeidersbeweging op, om Donderdag a.s., des avonds 7 uur, in café Centraal te komen. Ia die vergadering zal worden besproken, wat voor bedoelde militairen in de komende win termaanden kan worden gedaan, terwijl adres sen zullen worden uitgereikt, waar zij als gast hartelijk welkom zijn. van 16 October 1939. BEVALLEN: C. J. WolthuisWagema- ker, d. OVERLEDEN: K. Boon (m.), 70 jaar. haar erslag van de Gem. Arbeidsbeurs over de maand September 1939. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: bakschippers, 2 banketbakkers, 14 bank- bollPraV ben" 18 j-)' 2 betonvlechters, 19 15 8 (4 ben' 18 1 brugwachter, 15 chauffeurs, 1 colporteur, 4 conciërges, 2 ^c "clefIS ben' 18 j., 63 grondwerkers, 1 huis knecht, 5 incasseerders, 26 kantoorbedienden (6 ben. 18 j.), 1 kapper, 3 kellners, 1 kleer maker, 3 koks (1 ben. 18 j.), 40 landarbeiders, 11 loopknechts (8 ben. 18 j.), 2 magazijnbe dienden, 9 matrozen (2 ben. 18 j.), 11 metse- aais, 1 meubelmaker,1 molenaar, 2 monteurs, motordrijvers, 14 opperlieden, 1 reiziger, 1 scheepmaker ben. 18 j„ 21 schilders (3 ben. lo J), 1 slager, 1 smid, 1 steenzetter, 1 stoker, 4 straatmakers, 4 stucadoors, 1 stuurman, 1 stypeur, 34 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 117 transp.arbeiders, 8 tuinlieden, 5 visschers (1 ben. 18 j.), 1 voerman, 241 werklieden (14 ben. 18 j.). Totaal: 700 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 aardappelschiller, 2 bankwerkers (1 ben. 18 j-), 2 bedienden, 4 chauffeurs, 2 conciër ges, 1 draaier, 1 electricien, 40 grondwerkers, 5 huisknechts (2 ben. 18 j.), 18 kantoorbe dienden (3 ben. 18 j.1 kapper, 8 kleerma kers, 2 koks, 9 landarbeiders, 1 loodgieter, 11 loopknechts (9 ben. 18 j.), 1 matroos ben. 18 j., 3 metselaars, 5 monteurs (2 ben. 18 j.2 opperlieden, 1 opzichter, 13 schilders, 2 sme den (1 ben. 18 j.), 1 stoffeerder, 9 stucadoors, 1 tegelzetter, 2 tellers, 14 timmerlieden, 66 transportarbeiders, 1 tuinman, 105 werklieden (4 ben. 18 j.). Totaal: 334 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschiller, 2 bankwerkers (1 ben. 18 j.), 2 chauffeurs, 2 conciërges, 1 draaier te Rotterdam, 40 grondwerkers, 4 huisknechts 2 ben. 18 j.16 kantoorbedienden (3 ben. 18 j.1 kapper uit Schiedam, 4 kleermakers (1 uit Heerlen, 1 uit Hengelo), 2 koks, 8 land arbeiders, 3 loopjongens (3 ben. 18 j.)1 ma troos ben. 18 j., 3 metselaars, 5 monteurs (2 ben. 18 j.2 opperlieden, 1 opzichter, 13 schil ders, 2 smeden (1 ben. 18 j.), 8 stucadoors (uit Alkmaar), 1 tegelzetter uit Alkmaar, 2 tellers, 14 timmerlieden, 66 transp.arbeiders, 1 tuinman, 105 werklieden (4 ben. 18 j.). Totaal: 310 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven 4 bakkers, 2 bakschippers, 14 bankwerkers (6 ben. 18 j.) betonvlechter, 1 boekbinder, 13 bollenarbeiders (3 ben. 18 j.), 1 brugwach ter, 18 chauffeurs, 1 colporteur, 15 conciërges, 1 constructiewerker, 1 controleur, 4 electri- ciens, (2 ben. 18 j.51 grondwerkers, 11 in casseerders, 33 kantoorbedienden (10 ben. 18 j.), 1 kapper, 5 kellners, 3 koks (1 ben. 18 j.), 1 koperslager, 50 landarbeiders, 5 letterzet ters, 9 loopknechts (4 ben. 18 j.), 2 machinis ten, 3 magazijnbedienden, 7 matrozen (2 ben, 18 j.), 6 metselaars, 2 meubelmakers, 1 mole naar, 1 monteur, 3 motordrijvers, 13 opper lieden, 3 reizigers, 2 scheepmakers, 8 schil ders (1 ben. 18 j.), 3 slagers, 1 smid. 1 steen drukker, 1 steenzetter, 1 stoffeerder, 1 stoker, 2 straatmakers, 1 stuurman, 1 stypeur, 17 timmerlieden (2 ben. 18 j.1 touwslager, 109 transp.arbeiders, 8 tuinlieden, 9 visschers (1 ben. 18 j.), 1 voerman, 1 wachtsman, 261 werklieden (10 ben. 18 j.). Totaal: 715 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 7 dagdienstboden, 10 dagmeisjes. 6 dienst boden intern ben. 18 jaar), 3 huishoudsters, 6 kantoorbedienden (4 ben. 18 j.), 1 kinder juffrouw, 6 morgenmeisjes, 1 schrijfster, 1 steno-typiste, 8 schilsters, 5 verkoopsters (3 ben. 18 j.), 16 werksters. Totaal: 70 personen. Aanvragen kwamen in om: 20 dagmeisjes, 21 dagdienstboden. 4 dienst boden intern, 1 hulp in de huishouding, 2 huis houdsters, 1 kantoorbediende, 1 keukenmeisje, 1 loopmeisje, 8 morgenmeisjes, 1 noodh. dienstbode, 1 schilster, 1 typiste, 2 verkoop sters (1 ben. 18 j.), 1 waschvrouw, 21 werk sters. Totaal: 86 personen. Geplaatst werden: 6 dagmeisjes, 9 dagdienstboden, 2 dienst boden intern, 1 huishoudster, 1 kantoorbe diende, 5 morgenmeisjes (1 ben. 18 j.), 1 schilster, 1 typiste, 1 verkoopster, 14 werk sters. Totaal: 41 personen. Overgebleven op het einde der verslag maand 2 dienstboden intern, 2 huishoudsters, 9 kantoorbed. (6 ben. 18 j.), 1 kinderjuffr., 1 naaister, 5 schilsters, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 2 werksters. Totaal: 24 personen. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk 1 Neem een "AKKERTJE eveJ* liggen. Daarna weer frisch. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is de samenstelling van de Commissie belast met de keuring van Luchtvaartmate rieel aangevuld en gewijzigd in dien zin, dat voor het tijdvak van 16 October 1939 tot en met 31 December 1939 zijn benoemd: als leden: P. de Winter, inspecteur bij den Luchtvaart dienst; Ir. W. T. Koiter, ingenieur op arbeids contract bij den Luchtvaartdienst, als secretaris: Ir. C. A. F. Falkenhagen, ingenieur bij den Luchtvaartdienst. Bij genoemde beschikking zijn opnieuw in deze commissie benoemd voor het tijdvak van 1 Januari 1940 tot en met 31 December 1942: a. als lid en voorzitter: F. A. van Heijst, luitenant-kolonel-vlieger, commandant van de Luchtvaartbrigade, te vens inspecteur der militaire luchtvaart: b. als lid en plaatsvervangend voorzitter: H. J. Takens, officier van den marine stoomvaartdienst der le kl. 's-Gravenhage, 16 October 1939. Door het herstel van den K.L.M.-dienst tusschen Amsterdam (Schiphol) en Engeland (Shoreham) wordt thans weder dagelijks briefpost naar Engeland gezonden. Het vliegtuig vertrekt te 1.30 uur 's mid dags van Schiphol naar Engeland. De laatste buslichting voor de met dit vliegtuig mede te geven post geschiedde 11.35 uur Amster dam C.S. Met deze verzendgelegenheid worden alle voor Engeland bestemde of via Engeland te verzenden brieven en briefkaarten medege geven, alsmede alle andere stukken voor deze bestemmingen, voor zoover deze voorzien zijn van een aanwijzing „per luchtpost, par avion" en voor deze wijze van verzending voldoende zijn gefrankeerd. HARINGVISSCHERS UITGEVAREN. Vlaardingen, 16 October. Vanochtend zijn uit Vlaardingen ter haringvisscherij vertrok ken de VI. 50 „Elise", schipper G. Woens- drecht, en de VI. 80 „Gesina", schipper C. van Oosten, beiden van de N.V. Vlaarding- sche stoomvisscherij, de VI. 197, „Prins Hen drik der Nederlanden", schipppér J. Goed- knegt, van de N.V. Doggermaatschappij, VI. 216, „Hennie", schipper A. Visser, van de N.V. Visscherij Maatschappij Vlaardingen en de motorlogger VI. 79, „Freya", schipper P. Groeneveld, van de Visscherij maatschappij Mercurius. agelijks nieuwe zendingen e®aakt of naar maat "izen voor eiken beurs Er is niets op dit ondermaansche, dat steeds blijft zooals het geweest is. Alles is aan verandering onderhevig. Op dezen regel is de oorlog niet de bevestigende uitzondering. In tegendeel, de krijgsgeschiedenis toont op iedere bladzijde aan, hoe de voortschrijdende ontwikkeling e:i ontdekking zich ook in de wijze, waarop oorlog gevoerd wordt, sterk doen gelden. Lang liggen de tijden achter ons, dat de ridders met hun onderzaten ten krijg togen. Hoe waren zij uitgerust? Wat voor strijd middelen stonden hun ten dienste Nu gaan de aanvoerders met legercorpsen ten strijde in geheel andere uitrusting en met totaal an dere strijdmiddelen. Vroeger had men twee fronten, waarop ge streden kon worden: te land en te water. Onze vaderlandsche geschiedenis heeft ons o-eleerd, dat ons volk in oude dagen onver schrokken strijders geweest zijn. Speciaal menige zeeslag getuigt daarvan en onze zee helden zijn zoo talrijk, dat in onze groote «steden in bepaalde wijken straat bij straat naar een zeeheld genoemd kan worden. Zoo min" den" wereldoorlog 1914-1918 is daar nog front bijgekomen: het front m de lucht. Sedert echter is de luchtvaart met reuzen schreden vooruitgegaan en deze vooruitgang wordt gedemonstreerd in de vreeze. die alom «revoeld wordt voor de verschrikkingen, welke St dit nieuwe derde front de menschen benffllustraties van de verwoestingen, aan- ht- door de luchtbombardementen te J ij zessen sprekender dan welk be- dat deze verschrikkingen erger nog %°n. dan' de stoutste vermoedens doen ver- wachten. En van deze aanvallen uit de lucht is ook de burgerbevolking het slachtoffer. Men dient dit goed te begrijpen. Want het beteekent dit: Het is niet meer zoo: dat ergens in de verte gestreden wordt in het vijandelijke of in het eigen land, dat in oorlog komt, geheel oor logsterrein worden kan. Dat heet het derde front, dat in de lucht, bewerkstelligd. Het derde front schiep meteen het vierde: de bevolking van ieder land, dat in den krijg wordt betrokken. Nog andere gevaren dan die uit de lucht bedreigen dit vierde front: de gevolgen eener blokkade, de afsnijding van voedseltoevoer, kunnen zulke afmetingen aannemen, dat het front achter de troepen ineenstort. Dat was de ervaring in Duitschland in 1918. Het verschikkelijke is, dat het vierde front geen strijdmiddelen ter beschikking heeft om offenshief op te treden. Haar houding is een zuiver defensieve. Wat de practische strijdmiddelen betreft, blijkt dit al uit den naam „afweergeschut". Er is echter geen wezen op aarde, dat niet op de een of andere manier zich verdedigen kan. Zoo ook de burgerij het vierde front - in oorlogstijd. En het is zeer noodig, dat het op zelfverdediging bedacht is, want dit vierde front is van de grootste beteekenis voor de drie andere fronten, welke geroepen zijn ge wapenderhand het vaderland te verdedigen. Echter en dit is een zeer mooie kant aan de werkzaamheid van het vierde front, dat het niet behoeft te wachten, totdat inder daad de nood aan den man gekomen is, maar dat het nu reeds de handen uit de mouwen kan steken. Derhalve werd het nu reeds ge mobiliseerd, wordt de burgerij, die niet het offer van gemobiliseerd te worden hoeft te brengen, nu reeds georganiseerd in den „Vrij- willigen Burgelijken Dienst", daartoe door de Regeering in het leven geroepen en gesteld onder een specialen regeerings-commissaris. Over dezen dienst en haar organisatie ver telt een en ander een volgend artikeltje. KWAADWILLIGHEID Een deel van een schuur, staande op een stuk land aan de Sportlaan, werd vernield. De politie stelt een onderzoek in. MISHANDELING. Een deel der Vlamingstraat stond gisteren in rep en roer vanwege het feit, dat een vrij bekend stadgenoot iemand zóó afroste dat de stukken er afvlogen. De politie moest tus- schenbeiden komen. Proces-verbaal terzake mishandeling werd opgemaakt. VERMIST. Iemand deed aangifte bij de politie, dat ten zijnen nadeele een wandelwagentje verdwenen was. Voor een perceel aan den Kanaalweg verdween spoorloos een fiets. Een ander rij wiel verdween voor het station, hoewel er een ander voor in de plaats werd gezet. Doordat de wolveeprijzen lager zijn dan een paar weken terug, is de veeaanvoer aan de markt verminderd. Voor beste schapen werden nog wel behoorlijke prijzen betaald, 16.tot 18.—. De minder goede brachten ongeveer 14.per stuk op. Ook de lammerenprijzen zijn lager, ze lie pen van 10.tot 14.per stuk. Ram men werden slechts weinig aangevoerd, de prijzen liepen sterk uiteen, 20.tot 50. per stuk. Wolhandel was er door de regee- ringsmaatregelen niet, de regeeringsprijs, 90 cent per kg, heeft nogal ontevredenheid ge bracht onder de veehouders. Men deelt ons nog mede, dat de handelaars voor opslaan, verbalen enz., 6 kg meer ontvangen. Rundvee was er weinig aan de markt, er stond slechts één koe aan de lijn, prijs onge veer 175.Nuchtere kalveren gelden ge middeld 10.graskalveren deden prijzen van 40.tot I 65. Vette varkens doen op de boerderij onge veer 34 cent per pond, de biggen brachten gemiddeld op de markt 18.- per stuk op. De kipeieren aan de veiling deden vrijwel dezelfde prijzen als vorige week. Gisterenavond omstreeks 7 uur geraakte geheel ons eiland door een storing in de Elec- rische Centrale in duister. Doordat storingen bij de T.E.M. zoogoed als nooit voorkomen, bracht deze plotselinge staking' van stroom- levering groot ongerief, vrijwel niemand had zoo geheel onverwacht iets voor noodverlich ting bij de hand, terwijl ook bij velen geen lucifers te vinden waren. De storing' duurde slechts kort, want na 5 6 minuten ging het licht weer aan. Naar wij vernemen, was een verstopping in den water-aanvoer de oorzaak van deze zeer ongelegen komende verduistering. Veemarkt, Maandag 16 Oct. 1939. 56 schapen 14.— tot 18.— 35 lammeren 10.tot 14.6 rammen 20.tot 50.1 1 koe 175.2 graskalveren 40.tot 65.8 nuchtere kalveren 7.— tot 13.—; 16 biggen 16.— tot 20.—. Eierenveiling, Maandag 16 Oct. 1939. Aangevoerd: 48500 eieren. 58—62 kg per 100 4.70 tot 4.95; 62—64 kg per 100 4.90 tot 5.10; 6670 kg per 10 5.20 tot 5.55; 50—56 kg per 100 3.95 tot 4.55; 4050 kg per 100 2.90 tot 4.00. URK, 16 October 1939. Door 25 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag uit het IJssel- meer alhier aangevoerd: 759 pond kuilpaling, van 1055 pond per vaartuig, prijs 2628 ct.200 pond lijn- of beugaal, 2930 ct.2980 pond snoekbaars, 910% ct. en 1000 pond bleibaars, 45 ct., alles per pond. Verleden week waren de weekresultaten van de vischerij zeer teleurstellend te noemen. Over het algemeen was de oorzaak hiervan gelegen in het stormachtige weer. De vis scherij op de Noordzee was tot goed.. De vangsten waren tot matig; de prijzen van de versche visch hoog. Hoewel er dan ook alleen maar over dag werd gevischt waren de week resultaten tot goed. De kustvisscherij voor IJmuiden en Scheveningen gaf de vorige week resultaten van 90 tot 200 gulden per kust vaartuig. De garnalenvisschers maakten weekresultaten van 100 tot 189 gulden per garnalen visscher. Op het IJsselmeer ging tengevolge van het weer de aal- en palingvisscherij minderen. De aal en paling gaat bij het kouder worden den grond in, zoodat deze dan niet meer is te vanl gen. De motorlooze zeilvaartuigen maakten soms per etmaal vangsten tot minder dan 10 pond per zeilvaartuig. De vorige week (9 tot en met 14 October) werd door 12 tot 25 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 4002 pond kuilpaling, prijs 12%28 ct., 987 pond lijn- of beugaal, 2630 ct.; 5740 pond snoekbaars, 8—10% ct.; 1000 pond blei- baars, 45 ct. per pond en 300 manden nest, prijs 4045 ct. per mand. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Ameland, u., 16 Oct. v. Suez. Blitar, u„ pass. 15 Oct. Kaap del Armi. Garoet, t., 14 Oct. te Suez. Dempo, u., 15 Oct. te Belawan. Slamat, u., 15 Oct. v. Lissabon. SELVER-JAVA PACIFIC LIJN. Boschfontein (in ballast), 15 Oct. v. Beira. Khpfontein (charter), 13 Oct. te Sabang Madoera, 11 Oct. te Calcutta. JAVA— NEW-FORK LIJN. Bantam, pass. 14 Oct. Mauritius. Kota Radja, 15 Oct. v. New York Poelau Tello, 13 Oct. v. Batavia. Er is weinig nieuws te vermelden. De diplomatieke activiteit is niet stopgezet, maar heeft plaats achter de schermen en wat ervan naar buiten uitlekt is zoo weinig zeggend, dat er waarlijk geen overzicht over te schrijven is. Duitschland schijnt nog steeds te wachten op een actie van een of andere neutrale mogend heid of een groep van mogendheden, die er niets voor voelen zich aan een bepaal den kant te scharen, omdat ze daardoor hun neutraliteit zouden schenden. Enge land neemt nog steeds dezelfde houding aan; eerst moet Duitschland met positieve daden komen, alvorens de strijd zal wor den gestaakt. Aan beide kanten tenslotte is er even weinig zin om een groot offensief te openen, omdat men er van overtuigd is, dat dit stroomen bloed van de aanval lende partij zal vragen. Er zijn echter wel teekenen, die er op wtjzen, dat Duitschland niet lang meer met een groot- schen aanval zal wachten. De troepenconcen tratie achter de Siegfriedlinie zou in die rich ting wijzen. De Duitsche pers schreef gisteren, dat Duitschland geen geduldoorlog zou voe ren. We zullen dus weer af moeten wachten hoe de toestand zich in de komende dagen zal ontwikkelen. Met eenige zekerheid is er niets te voorspellen. Intusschen is het gepraat over vrede nog niet uit de lucht. Interessant is wat het Fran- sche blad „Le Matin" wist te vertellen over z.g. nieuwe vredesvoorstellen van Hitier. Deze nieuwe voorstellen zouden dan in groote lijnen als volgt geformuleerd zijn: 1. Oprichting van een Poolschen staat op ethnografischen grondslag met internationale waarborgen en een uitweg naar de zee. Deze staat zou nochtans, zoowel in economisch al3 in strategisch opzicht, met Duitschland ver bonden moeten zijn en afgescheiden van de door Duitschland bezette Poolsche gebieden. 2. Handhaving van den status-quo wat alle Europeesche grenzen betreft. 3. Teruggave aan het rijk van zijn oude koloniën, of ten minste toekenning van facili teiten in deze koloniën. 4. Erkenning van zekere Italiaansche ter ritoriale eischen. 5. Herziening van de handelsverdragen en overeenkomsten in Europa. 6. Toekenning van een zeer ruime auto nomie aan Bohemen en Moravië. 7. Algemeene herverdeeling van de Euro- peessche minderheden. 8. Onderteekening van een pact van lan gen duur tusschen Frankrjjk, Groot-Brit- tannië, Duitschland en Italië. Wat er van deze voorstellen waar is, is niet te zeggen. Dat ze volkomen uit de lucht gegrepen zijn, is onwaarschijnlijk, 't Is mo gelijk een proefballon, die een van de par tijen oplaat, om te zien, hoe de andere er op reageert, want nog steeds weet men van elkaar niet hoever men terugmoet gaan om den ander tot een conferentie te kunnen krijgen. ONGELUKJE IN OUDELIEDENHUIS GRAVENSTRAAT. Gisteren kwam een der bejaarde dames in het Oudeliedenhuis aan de Gravenstraat over een looper te vallen, tengevolge waarvan ge constateerd moest worden, dat zij een been gebroken had. Zij werd vervoerd naar het Marine-Hos pitaal. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3—5 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. - Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13 30— l' u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN; Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Het lied van de Vrijheid". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Mijn vrouw heeft talent" en „Vechters- bloed Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Oproer in Damascus". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 765 8 Maximum temp. lucht: qj'g Wind: richting: Z.Z.O.; kracht:'l cht °P: 5 uur 33 min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13