Opruiing IVOREN SCHAT lil», verleden Handelsverdragen en tuinbouw Een bijl als wekker Radioprogramma Het geheim van de van het Loods in elkaar gewaaid Vreemd vliegtuig boven ons land Belastingacademie geopend door: A. PANDOR Nieuwe Rotterdamsche Crt. gen dr. Molhuysen. te- Onder het hoofd „Dreigt een conflict?" deelden wij onlangs mede, dat het Kon Ned Landbouwcomite geprotesteerd heeft 'tegen de landbouwpolitiek der regeering. Mbch* de regeering, aldus luidde het officieele" coinniunique over het standpunt van het K.N.L.C., onver-hoopt blijven vasthouden aan de tot dusver gevolgde politiek, dan is te verwachten, dat de samenwerking met den georganiseerden landbouw uiterst moeiliik zal worden." 1 De Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.) noemde deze uitlating eene „die in sterke mate naar opruiing riekt." Dit verwijt heeft de secretaris van het Kon. Ned. Landb. Comité, dr. H. Molhuysen zich aangetrokken en hij zendt een uitvoerig verweer aan de N. Rotterd. Crt. dat thans gepubliceerd wordt en waarin hij 0111 zegt' „Hoe men in een dergelijk geval van om ruiing kan spreken, is mij een raadsel. M.i. spruit een dergelijke qualificatie voort uit volslagen onbekendheid met den aard en de houding eener Centrale landbouworga nisatie." Dr. Molhuys valt het liberale dagblad dan op verschillende punten aan. De N.R.Ct. had o.m. geschreven: „Door het garandeeren van richtprijzen heeft de landbouw in de achter ons liggen de crisisjaren een vrijwel verzekerd be staan gehad." Dr. Molhuysen geeft enkele cijfers en zegt dan: „Hoe men aan de hand van derge lijke cijfers van een vrijwel verze kerd bestaan kan spreken is mij niet duidelijk. De waarheid is, dat de boerenstand, dank zij hard wer ken en een levenspeil zoo sober, dat een werklooze uit de groote stad daarmede niet zou aceoord gaan, het hoofd boven water heeft kunnen houden. Meer echter ook niet. Van inhalen van verliezen is geen sprake geweest" Verder schreef de N.R.Ct.: „Bij zulk een actie wordt te licht verge ten, dat de landbouw met groote offers van de gemeenschap in stand is gehouden." Antwoord van dr. Molhuysen: „Nu zijn echter de bordjes verhangen en in plaats van „groote offers van de gemeen schap" te vragen, is nu diezelfde gemeen schap in afhankelijkheid van den landbouw geraakt. Van den landbouw moet en mag ook worden geeischt, dat hij zooveel moge lijk voedsel voor mensch en dier voortbrengt. Maar dan ligt het toch ook voor de hand, dat de overheid tegenover hem een andere houding aanneemt en hem een redelijke verdienste moet gunnen. In plaats daarvan houdt zij vast aan haar landbouwpolitiek en veroorzaakt daardoor groeiende ontstem ming bij den boerenstand. Het Kon. Ned. Landbouw Comité be schouwt het als zijn plicht de regeering op de hoogte te brengen van wat er leeft on der den boerenstand en haar te waarschu wen voor de gevolgen van het streven de prijzen der landbouwproducten op een te laag peil te houden. Daarin een poging tot opruiing te zien, is onjuist." In een naschrift op het verweer van dr. Molhuysen blijft de N.R.Ct. bij haar stand punt ten aanzien van de gewraakte uitla ting. Het blad schrijft o.m.: „Het spijt ons te moeten consta- teeren, dat dr. Molhuysen in zijn bo venstaand betoog tracht goed te pra ten, wat onder de huidige omstandig heden o.i. als een onnationale hou ding dient te worden gelaakt." FEUILLETON Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 2. Terwijl ze er naar keek, hield ze haar adem in van verbazing, bewondering en ontstelte nis tegelijk. Haar allereerste reactie was de verleiding, die een dergelijke vondst als onderbewust meebrengt. Ze hoefde slechts haar reis af te breken, naar een plaats te gaan, waar ze Wint dat ze er zich zonder gevaar van kon ontdoen en dan zou ze genoeg bezitten om voor de rest van haar leven vrij van gei zorgen te zijn. Maar die verleiding duurde slechts een oogenblik. Met iedere vezel van haar lichaam baatte ze alles wat met misdaad m verbana ®tond en ze zou liever uit den trein zijn ge sprongen dan een leven leiden, zooals ze van zoo dichtbij had meegemaakt. In welke verhouding dat vreemde p dat vandaag haar pad gekruist had, oo elkaar stpnd, één ding wist ze: dat de ma eon boosdoener was, vermoedelijk een, 1 en deze juweelen waren oogenschijnlijk a komstig van diefstal. Het leek haar toe, aa J»J met de mogelijkheid van een arref1*" had rekening gehouden en de sigarenk daarom in de tasch van het meisje had ge stoken; of zij zelf wist wat voor kostba mhoud die tasch herbergde, was een twee vraag. Wat dat betrof, kon Dessie met an ders doen dan op een bericht wachten. l°nge meisje, dat héAr tasch had, bezat im mers haar adres bij de familie Barker, zo - nat 2e zeker van haar hooren zou. Ze norg de robijnen op hun plaats, stopte de 91^"' koker weer in de tasch en zette zich opmeu rot nadenken. Ze rekende uit, dat ze de eerste twee dagen comité p'ubUceerdJS"-eder'andsch Landbouw- wil zij oï S immers, dat de regeering kunnen rekenen S vVan clen 'andbouw tiek diende te sclleutiPer prijzenpoli- van dézen e- vV0lgcn' BiJ niet inwilliging samenwerking W'ud een uiterst moeilijke saties aangekondigd re9eermg en or9nni" va„°éef^ landbouworganisatie, die zich sterk den J taal bedient, laadt zeer beslissingen Jn °P zich' haar ledc« tegen willen én1ettVan«ce centrale overheid te bedoel; k Z1- Wanneer zulks niet in de bezigde he^n ,pelef-'en, dan werden de ge- gekozen 00rcllnSen wel zeer ongelukkig Het blad besluit: deHDnZitreiUrTen b,lijft> dat hot Koninklijk Ne- het v Landbouwcomité, naar wij uit het betoog van dr. Molhuysen lezen, op den thans ingeslagen weg wil blijven voortgaan. VERTROUWEN IN DE REGEERING VERLOREN? Men deelt ons mede: Dezer dagen hield de Nederlandsche Tuin- dersbond district Zuidholland een ledenver gadering te 's Gravenhage onder leiding van den heer W. J. van Kampen te Voor burg. Deze vergadering was buitengewoon druik bezocht. De heer Varekamp te 's Gravenzande kreeg het woord voor het houden van zijn inleiding over: „Handelsver dragen en hun gevolgen voor den tuin bouw." Allereerst ging spreker na de fu neste gevolgen, die de verdeeling der clea- ringgelden in en na 1933 voor den tuinbouw heeft gehad, er op wijzende dat binnen en kele jaren de uitvoer van Nederland naar Duitschtand terug liep met 362 milliocn gulden, waarvan 300 millioen gulden kwam ten laste van de agrarische bedrij ven. Spr. deed verder uitkomen, dat de monopolieheffingen, indertijd door de re geering ingesteld om het inlandsche pro duct te beschermen, later werden gebruikt als onderhandelingenobject. Na gewezen te hebben op de ongunstige verdragen met Amerika en Denemarken, bezag spr. het in dit voorjaar afgesloten handelsverdrag inet België, waarvan hij nog niet begrijpt, hoe de Nederlandsche regeering tot afsluiting op een voor den tuinbouw zoo funeste basis heeft kunnen komen met alle troeven in handen, gezien het feit dat Nederland uit België voor gemiddeld 50 mill. guldein per jaar meer importeert, dan België van Ne derland betrekt. Het kan dan ook volgons spr. geen ver wondering baren dat een zeer groot deel van den Nederlandschen tuinbouw ten op zichte van het afsluiten van handelsver dragen zijn vertrouwen in de Nederland sche regeering volkomen heeft verloren. Vader en drie kinderen gewond. Tengevolge van den hevigen storm zijn te Nieuwe Compagnie, gemeente Hoogezand, drie muren van een bij de nieuwe veevoe derfabriek in aanbouw zijnde loods, welke reeds zes meter hoog waren opgemetseld, doch nog geen verband hadden, omgewaaid. De zich in de nabijheid bevindende A. van Bruggen geraakte onder vallend gesteente. Een van zijn beenen brak, terwijl het andere been ernstig werd gekneusd. De laatste muur kwam op een aangrenzende woning terecht en drukte daarvan een zij muur in. De brokstukken vielen in voor- en achterkamer en ook in een bedstede, waar twee jongens sliepen. Beiden werden licht gewond. Ook in de achterkamer werd een kind van de familie van Brug gen gewond. De ravage veroorzaakte groote schade aan het meubilair. De man des huizes is naar het Diako- nessenhuis in Groningen vervoerd. VERVOER VAN SUIKERBIETEN. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat van het verbod van ver voeren en afleveren van suikerbieten nog ontheffing is verleend voor het vervoer naar en de aflevering aan stroop- en jamfabrie- ken. Het vervoerverbod kan dus geen beletsel meer vormen voor het nakomen van met die fabrieken afgesloten leveringscontrac ten. Kleermaker door zijn knecht aangevallen. Dader voortvluch tig. Zondagochtend is de kleermaker H. Mol, die een zaak heeft aan den Adm. de Ruyter- weg te Amsterdam, door zijn knecht de 29- jarige S. uit Groningen, die bij hem inwoont, met een bijl aan het hoofd gewond. De da der is nog voortvluchtig. De kleermaker, die dezen Zondagochtend nog in diepen slaap was, werd onzacht ge wekt door een slag op het hoofd. Toen de man zich den toestand had gerealiseerd, wist hij, dat niemand anders dan zijn knecht, die bij hem in den kelder slaapt, en die reeds meermalen bedreigingen tegen hem had geuit, de dader kon zijn. S. bleek reeds verdwenen en de kleermaker was nog in staat om telefonisch om assistentie te vragen. De politie van het bureau de Ruy terweg was spoedig ter plaatse en Mol ver klaarde, dat zijn knecht die volgens zijn patroon, „een niet geheel toerekenbaar type" was al eens eerder had gezegd, dat hij zijn baas nog eens vermoorden zou. Het slachtoffer, dat niet ernstig werd ge wond, is naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. De politie hoopt den dader spoedig te kunnen aanhouden. Door den mist verdwaald? De regeeringspersdienst meldt: Zondagavond iaat is langs de Noordzee kust achtereenvolgens op verschillende plaatsen motorgeronk waargenomen. Blijk baar is een vreemd vliegtuig, dat zich door den mist niet orienteeren kon, boven ons grondgebied verdwaald geraakt. Op verschillende plaatsen is het vliegtuig onder vuur genomen. De secretaris-generaal van het departc* ment van Financiën, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck heeft gistermiddag in een plechtige zitting in het gebouw Beursplein 20 te Rotterdam de belasting-academie ge opend, nadat de directeur der academie., mr. J. van der Poel, een rede had gehou den. Tot hen die de zitting bijwoonden behoorde de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. WOENSDAG 18 OCTOBER 1939. Hilversum L 1875 en 414.4 m. NCRV-uitzending, 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Eventueel berichten ANP, Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek (9.309.45 Geluk- wenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 AL Round-sextet en gramofoonmuziek (Om 12.45 Eventueel berichten ANP). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Fluit en piano en gramofoonmuziek. 3.453.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie: „Pensioenfondsen in onderne ming en bedrijf". 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De noodzakelijkheid van ons werk in dezen tijd". 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Stafmuziek van het 6e Regiment Infan terie. 8.45 Mannenkoor „Die Haghe Sangers" (opn.) 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.35 Hollandsch Kamermuziekensemble. Een avontuurlijke reis naar de ontoeqan- helijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. 157. De jacht was bijna onmogelijk in den nacht, maar het spoor zou waarschijnlijk de volgende dag nog duidelijk zichtbaar zijn. Toen opeens verscheen als bij toverslag een reusachtige bronzen gestalte. „Boo-loo-la!" riep René, Ka- zimoto verrel hem wat er gebeurd is. In jul- 1L eigen taal kun je hem dat beter en vlug ger vertellen, dan ik het kan". De olifantsman luisterde zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Toen zei hij: „Als de zon opkomt, Bwana Roho, zal ik U plaats laten zien, waar rotsen roepen". 158. Daar ze geen keuze hadden, besloten ze den olifantsman te vertrouwen en namen zijn aan bod als gids aan. Bij het aanbreken van de dag stonden ze klaar om opnieuw de jungle in te trekken. Alleen vergezeld door Kazimoto, volgden zij Boo-loo-la, die vooraan liep. De weg ging langs allerlei kronkelingen hoog tegen den kant van den Elgon op. Soms liep het pad weer naar beneden en konden zij de grote berg zien afsteken tegen de hemel. l -.S' 159. Aan de andere kant, duizenden meters be neden hen, strekte zich een woud uit, door sneden met rivieren en watervallen. „Is dat niet schitterend", mompelde Bep. Maar ze hadden geen tijd om stil te staan en het uit- zich te bewonderen. Die nacht sloegen zij hun kamp op aan de rand van een uitgebrande krater. Rond hen heen waren spelonken, die de vulkaan daar honderden, misschien wel duizenden jaren geleden gevormd had. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Hollands Kamermuziekensemble. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. VARA-uitzending, 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Eventueel Berichten ANP, gram.muziek. 9.30 Causerie: „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 12.50 Het Rosian-orkest. 1.151,45 VARA-Strijkorkest. 2.00 Knipcursus. 2.30 Utrechts Stedelijk Orkest en solist (opn.) 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Cyclus: „Graphologie, middel tot men- schenkennls". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 Bijbelvertelling, voorafgegaan door een korte toespraak over de nieuwe Nederland sche vertaling van het Nieuwe Testament. nog niets van de eigenares van de tasch kon hooren. Misschien zou ze wel in eigen per soon de robijnen komen terughalen; in ieder geval moest ze tot zoolang maar doen of er niets gebeurd was. Als ze meer wist, kon ze verder zien wat haar te doen stond. Het was echter pas den vierden dag dat ze iets vernam; toen ontving ze haar eigen tasch terug, met den inhoud onaangeroerd, benevens een brief. Maar de brief bevatte onderteekening noch adres van de afzendster en was in een eigenaardigen, vagen toon ge steld. De inhoud luidde als volgt: Geen woorden kunnen u vertellen hoe dankbaar ik ben voor wat u deed! U hebt o-een idee waarvan u mij gered hebt en ik kan het u helaas ook niet zeggen. Als door een toeval die tasschen niet verwisseld wa- ren waarvoor ik u eveneens dankbaar der ben dan ik u zeggen kan zou ik uw naam en adres nooit te weten zijn geko men. Ik stuur u hierbij de tasch terug, zoo als ik die gevonden heb. Wees zoo goed de mijne te vernietigen. Uit den inhoud kunt u zelf wel opmaken, wat ik ter ge legener tijd graag terug zou hebben, als ik tenminste ooit den moed zal hebben mij aan u bekend te maken. Houd het zoolang aK u kunt; is het u e lastig, dan moet u - élles maar vernietigen. Nogmaals m^n innisren dank en ik wensch dat ik mij eenmaal uw vriendin mag noemen Bewijs m„ één vriendelijkheid vergeet wat u gezien hebt, toen we elkaar ontmoetten. r,PSsie las den brief eenige malen over en We zich erin wat achter die eigenaar- verdiepte verscholen kon liggen en 'Jg <K»r het raadsel te ontwarren. Na eenige dagen kwam zij tot een besluit. Niemand wist waar ze heengegaan was, even min welken naam ze had aangenomen, maar ze had op haar eigen naam een safe gehuurd in Londen, zoodat ze een geheim adres had. Ze besloot nu niets te vernietigen, maar de safe te gebruiken om de tasch met inhoud op te bergen. Daar zou geen sterveling die zoeken en zouden geheim en juweelen beide veilig zijn. En ze deed nog meer. Practisch meisje als ze was stelde ze een relaas van haar heele avontuur op schrift, terwijl het nog versch in haar geheugen lag, om dit bij de tasch weg te sluiten. Toen ze haar taak volbracht had, kreeg ze nog een idee ze wilde uit de kranten, waar in zeker berichten over de arrestatie op het pen-on zouden staan, zien gewaar te worden, of er misschien een weg was om zich van de juweelen te ontdoen zonder zelf gevaar te loopen. Ze liet de voornaamste dagbladen uit Bir- mingham komen en het bleek een nog ern stiger historie dan ze verwacht had. De man was gearresteerd voor een moord in Frankrijk gepleegd op een bejaard familielid, Duvivier genaamd, onder omstan digheden, die een goeden kijk gaven op het sluwe en laffe karakter van den moordenaar. Deze was in hechtenis genomen op grond van ec uitleveringsverzoek en wel als resultaat van een zeer toevallige ontmoeting. De detec tives, die voor een andere zaak in Birming- ham waren, hadden den gezochte gezien en herkend. Zijn naam was Rolande Lespard. Het proces, dat eerst in Engeland "en later in Frankrijk gevoerd werd, duurde maanden en rr>j-nden. maar het meisje volgde het nauw keurig en met onuitputtelijk geduld en ein delijk las ze nat de man niet ter dood ver oordeeld was, zooals hij verdiende, maar tot vLr jaar deportatie; de jury vond in het ver schrikkelijk humeur van den vermoorde de verzachtende omstandigheid, welke een Fran- sche jury bijna altijd op de een of andere ma nier weet te ontdekken. Maar gedurende het heele proces werd er met geen woord over de juweelen gerept! Dessie Merrion maakte een keuze uit de beste verslagen van de Engelsche en Fran- sche couranten en voegde ze bij hetgeen ze al in de safe opgeborgen had. Ze besloot van héér kant eveneens zwijgzaamheid te blijven betrachten en maar kalm af te wachten tot er naar haar vreemd en pijnlijk bezit navraag zou worden gedaan. Drie jaar hoorde zij niets. Toen kwam er op zekeren dag een brief. Ze was niet meer bij de familie Barker en woonde op kamers in Londen, waarheen de brief haar nagezonden werd. Datum, adres of onderteekening ontbraken. Wat ze las en her las, was het volgende: „Ik moet u waarschuwen. Ik kan mq nog niet bekend maken, maar ik ben -1 nog even dankbaar voor uw hulp als op dien bewus- L dag. Toen ik u de vorige maal schreef, wist ik nog niet wat mijn tasch bevatte en wat u gevonden zult hebben. De booswicht die dat er ingestopt neeft, en wiens proces u misschien heeft gevolgd, is vrij en heeft mij opgezocht, daar hij dacht dat wat zich in mijn tasch bevond, in mijn bezit zou zijn. Ik vertelde hem van de verwisseling der tasschen, maar hij kan zich u absoluut niet meer herinneren en uw naam zal nooit en nimmer over mijn lippen kom°n Hopenlijk zult u hem nooit in uw leven ontmoeten; 160. De volgende dag trokken ze verder. Het pad leidde door vreselijke bergengten met hoopoprijzende wanden. Laat in de middag kwamen ze op een plek, waar de wind door de terrasvormige rotsen gierde, die er uitza gen als minnarets en torens van een oud ka steel of fort. 7.55 Causerie: „De Steen". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord, 8.30 De Ramblers. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.10 Radiotooneel. 9.40 VARA-orkest en solist. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonmuziek. 11-4012.00 Orgelspel. mocht dit wel het geval zijn, mijd hem dan zooveel u kunt. Hij is een niets ontziend, kwaadaardig wreed en gevaarlijk man. De vrouw, die in zijn handen valt, is waarlijk te beklagen. Als uw leven en uw eer u lief zijn, zorg dan dat u die vrouw niet bent. Ik houd van u als van een zuster." De ontvangst van dezen brief gaf Dessie Merrion stof voor vele overpeinzingen, maar verontrustte haar niet in het minst. De kans dat zij Rolande Despard zou ontmoeten was wel zoo klein, en de kans dat hij, in dat wei nig waarschijnlijke geval, haar zou herkennen bovendien zoo gering, dat zij aan een derge lijke mogelijkheid niet hoefde te denken. „We zullen elkaar wel nooit ontmoeten," dacht zij. „Daarbij, mocht het wel gebeuren, dan zou ik wel zalig zorgen uit zijn buurt te blijven. Ik ken hèm, maar hij kent mij niet en kan geen reden hebben om mij het lastig te maken. Het geheim is veilig in de safe. Nooit zal ik de juweelen gebruiken, maar ik geef ze met terug, als er ook maar een schaduw van kans is, dat ik er zelf door in moeilijkheden kom. Ik zal dezen brief er ook heenbrengen en dan zal ik van die heele ge schiedenis wel nooit meer hooren." Ze bracht haar voornemen ten uitvoer en voegde den volgenden dag den brief bij de andere papieren, die, naar zij meende, voor de rest van haar leven veilig en wel in het safe- loket zouden blijven liggen. HOOFDSTUK IT. Y ooruitzicht van gevaar. „Op je gezondheid, Dessie, en dat de weg geeff„end wordt «aar een behoorlijk inkomen, zoodat we kunnen trouwen!" •n^.SPJk/rV-een »nemende jongeman van laréft t dertig, met een open gezicht, glim lachte tegen zijn gastvrouw, hief zijn kopie thee op en dronk het in één teug leeg Dessie Merrion lachte als antwoord- een hcht van geluk scheen in haar oogen en een zachte blos kleeurde haar bleeke wangen „Als je eens wist hoe dat leven on kamers Cherif16 V6,rVelen' liefste." vervolgde Tom Cheriton, „en dan, hoe eerder jij je iour Se m! ,^er k f an kUnt geve" h°e Kever et mij is, het is te vermoeiend voor ie Dessie Sedert je die typhus hebt gehad na expeditie m de achterbuurten, kan ik het idee SS J* en (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15