Ongerustheid in Bohemen Programma voor Zondag a«s. De kasteelmoord te Meersscn Modderfontein van 40 meter hoog Voorschip vloog in de lucht Een ongeluk komt zelden alleen De les van een suikerbon Het Wilhelmus op school Finland gaat zoo ver mogelijk Onze Oost Tien koeien te water Amerika blijft wapenstilstand herdenken Verbanning der Tsjechen naar Rusland? Boter bij de visch V - Nogmaals Mussoliiii's vredespogingen Vrijheidskreet uit Slowakije PUBLICATIE Arrondissenienfs rechtbank te Alkmaar Vijf jaar geëischt. Op kennis-Zondag, 11 Juni, van dit jaar, werd de bevolking te Meers- sen des middgs opgeschrikt door 't bericht, dat op het kasteel Vaeshar- telt van de familie R. de echtgenoo- te van den kasteelheer, de 42- jarige H. S. C. M. v. d. D. de \V., met revolverschoten was gedood. De burgemeester van Meerssen, die met gemeentepolitie een onderzoek instelde trof in een der gronte kasteelvertrekken aan den 61-jarigen landgoed-eigenaar, H. J. E. R die wezenloos zat te staren en al spoedig volle dig bekende, dat hij even tevoren zijn echt- genoote na een heftige woordenwisseling bad neergeschoten met eenige kogels uit een pistool, dat hij in de lade van zijn lessenaar had opgeborgen. Gistermorgen diende deze zaak voor de Maastrichtsche rechtbank. i. Een zoon getuigt. De president, Mr. F. Janssen, gelastte het getuigenverhoor van den zoon van het echt paar R. en van den getuige-deskundige a décharge, Dr. G. J. B. A. Janssens uit Vught in een zitting met gesloten deuren te be handelen. De psychiater verklaarde verd. yerminderd toerekeningsvatbaar. De verdachte deed, op uitnoodiging van den president, een uitvoerig verhaal van het verloop der gebeurtenissen op dien llden Juni. Jaloezie? Het kwam hierop neer, dat verdachte zeer opgewonden was door de gedragingen van zijn vrouw, die eenige weken tevoren van een reis in Zwitserland was teruggekeerd. Hij meende bewijzen te hebben, dat zij hem ontrouw was geweest. Hij wilde de zaak ech ter weer in het reine brengen en haar dwin gen hem vergiffenis te vragen. Bij herhaling verklaarde hij, zeer veel van zijn vrouw te hebben gehouden. De vrouw weigerde echter vergiffenis te vragen, om dat zij verklaarde, niets verkeerds te heb- toen gedaan. Er ontstond een worsteling tus- schen man en vrouw, met het noodlottige gevolg. Verd. verklaarde nadrukkelijk, niet de bedoeling te hebben gehad, om op zijn vrouw te schieten, maar hij had de revolver slechts meegenomen om haar schrik aan te jagen. Het O.M., waargenomen door Mr. J. Fabius, nam den doodslag als bewe zen aan. Hij achtte daarnaast echter verschillende verzachtende omstan digheden aanwezig, o.a. de opgewon denheid van verd. bij zijn recht om zijn vrouw ter verantwoording te roepen en de verminderde toereke ningsvatbaarheid van den verdachte. Bovendien heelt hij veel spijt van zijn daad en, dit alles in aanmerking nemende, vroeg het O.M. een gevan genisstraf van vijf jaar. Het pleidooi van Mr. R. von Geldern werd op verzoek in een zitting met gesloten deu ren gehouden. Uitspraak 30 October. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In den vorigen nacht is het onder de gemeente Budel (N.Br.) tot 'n treffen ge komen tusschen politie en stroopers. Hier bij werd de 35-jarige van der H. uit Budel door een geweerschot getroffen cn vrijwel op slag gedood. Frees voor stikgassen. Omtrent de ramp, welke, zooals wij gis teren meldden, Limbang heeft getroffen, kan nog het volgende worden gemeld: Vrij dagmiddag werd eerst een aardbeving ge voeld, welke werd gevolgd door drie stoom- explosies. De eerste geschiedde beneden de kampong Timbang, waarop de bevolking de Vlucht nam. De door deze eerste explosie ontstane krater was al aanstonds uitgewerkt Later volgden nog twee groote uitbarstingen in de kampong zelf, waardoor twee groote kraters werden gevormd. De Noordelijke krater is een spleetkrater van 150 meter lengte en 50 meter breedte, terwijl de an dere iets kleiner is. Beide kraters waren Za terdagmiddag nog in werking met een mod derfontein van 40 meter hoogte. Geen spoor meer. Van de dessa Timbang, welke 63 huizen groot was met een bevolking van 299 zielen, is geen spoor meer teruggevonden. Zeven volwassenen en drie kinderen worden ver mist. Evenals in 1928 wordt ook thans voor de vorming van stikgassen gevreesd. Met het oog op dit gevaar zijn uitgebreide maatre gelen getroffen. De gouverneur van Midden-Java heeft de aangerichte schade in oogenschouw ge nomen. De waarnemingspost Banadan heeft Vrij dag om 1525 uur en 15.28 uur, dus ongeveer om denzelfden tijd, twee aardbevingen ge registreerd, welke in verband worden ge bracht met de explosies. DE KAPITEIN VAN DE „GRESSHOLM" geïinterviewd. Bij het binnenloopen van het Finsche s.s. ..Emmidat, zooals wij gisteren kort voor het ter perse gaan van ons nummer nog gemeld hebben, met de overlevenden van het verongelukte Noorsche schip „Gress- holm te Amsterdam is aangekomen, heb ben wij gelegenheid gehad en praatje te maken met den kapitein van de „Gress- holm". In korte trekken en onopgesmukt ver haalde hij ons, dat zijn schip de vorige week van Stavanger via Christiansond naar Antwerpen was vertrokken. Om de mijnenvelden heen, dicht langs de Engel- sche kust. had hij gepoogd de gevaren zoo veel mogelijk te vermijden. Edoch. Vrijdag avond, tien minuten over zeven raakte het voorschip een mijn; het gebeurde nabij de plaats, waar in vredestijd het Engelsche lichtschip „SmuthknoU" ligt, 35 mijl ten noordoosten van Greath Yarmouth. Met een geweldige explosie zoo vertelde hij vloog het voorschip in de lucht. Wij allen dachten, dat het schip onmiddellijk in de diepte zou verdwijnen. Daarom streken wij zoo vlug mogelijk twee red dingsbooten. Betrekkelijk zonder veel moeite konden wij hierin overstappen. Wij zagen dat wij met ons achten waren, drie matrozen misten wij. Wij hebben ze nooit weer gezien. De kapitein vertelde verder, dat hij en de anderen groot geluk hadden gehad. Want in de buurt voer ook de „Emmi", de afstand zal niet verder dan zes mijl zijn ge weest. Aan boord van dit schip had men de ramp zien gebeuren. Men had gezien, dat het voorschip met een ontzettende explo sie in de lucht was gevlogen cn onmiddel lijk had de kapitein den steven gewend om zoo mogelijk hulp te bieden. Dat viel niet mee. Het was pikdonker en er woei een harde wind. Toch was de kapitein er in geslaagd de twee ronddobberende reddingssloepjes te vinden en de schipbreukelingen aan boord te nemen. Hebt u nog iets mee kunnen nemen, ka pitein? Nee. niets. Daar was geen tijd meer voor. We konden alleen aan eigen lijfsbehoud den ken meer niet. Het voorschip was direct in de golven verdwenen. We hebben nog tot den volgenden morgen in de omgeving ge wacht. We hoopten de drie vermiste matro zen nog te vinden, al was deze hoop zeer gering. Zaterdagmorgen, bij het aanbreken van den dag, hebben we het achterschip van de „Gressholm" nog een klein eindje boven water zien drijven. Het kon echter niet lang meer duren of ook dit was onder de oppervlakte van het water verawenen. Ook de drie vermiste matrozen hebben we niet kunnen vinden. Zij moeten waarschijn lijk door de explosie in het water zijn ge slingerd en verdronken. Twee auto's kort na elkaar ge slipt. Wielrijdster van negen jaar ernstig gewond. Kort na elkaar, zijn gisteravond twee auto's op den Rijksweg LeeuwardenFrane- ker, ter hoogte van Dronrijp, geslipt. Omstreeks zes uur sloeg een personenauto na geslipt te zijn, over den kop, met het ge volg, dat het negenjarig dochtertje van de familie Siderius uit Schingen ,(gem. Me- naldumandeel) dat juist op de fiets passeer de, werd getroffen en met fiets en al in de bermsloot werd geworpen. Zij liep een ern stige schedelbasisfractuur op, en werd naai de ouderlijke woning vervoerd. De autobe stuurder, de eenige inzittende, bleef onge deerd. De wagen van een automobilist, die het ongeluk zag gebeuren, en teneinde hulp te verleenen zijn auto aan den kant van den weg had gezet, werd een oogenblik later aangereden door een auto, welke even eens slipte. Dit voertuig kwam op de opge broken trambaan terecht. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De inzittenden kre gen geen letsel. Negen redden zich zwemmend. Op de Nieuwkoopsche plassen hebben eenige koeien een zwemdemonstratie gege ven. Toen zij n.1. in een vaarbak, die door een motorbootje gesleept werd, vervoerd werden, weigerde de motor juist op het oogenblik, dat de bak zich midden op den plas bevond. De bak sloeg los, kantelde en verdween met het vee onder water. Negen van de tien koeien slaagden er in, zij het na veel moeite, zwemmend de 800 a 1000 meter naar den oever af te leggen; één dier verdronk. Proclamatie van Roosevelt. President Roosevelt heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat op 11 November de wapenstilstand op de ge wone wijze herdacht zal worden. Roosevelt zegt in zijn proclamatie: „Het is goed, dat het Amerikaansche volk terugdenkt aan 't uur, waarop de stem van den oorlog tot zwijgen werd gebracht en zelfs in de be staande omstandigheden den blik voor waarts richt naar den tijd, dat een recht vaardige en blijvende vrede voor alle vol ken der aarde verworven zal worden; nu het geweld van den oorlog opnieuw ontke tend is, is het een tragische toestand, waar in de wereld zich bevindt"» „De wereld is een schouwtooneel. Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel Zei Vondel lang geleden. Zoo is het nóg: zie om u heen: 't Is hier gelach en daar geween, Kijk in de wereldsteden. P a r ij s op alles voorbereid. Denkt daaglijks aan deh stillen strijd Aan 't front bij Duitschlands grenzen. Berlijn is iedren avond zwart, Verduisterd is 's Rijks kloppend hart. Stil gaan millioenen menschen Brittan je? 't gasmasker opzij Zóó loopt de Londenaar voorbij, Helaas je kan nooit weten Helsinki leeg. Eén Russisch woord En alles vlucht naar veil'ger oord, 't Is Warschau niet vergeten En Nederland? Wat merken wi' Van al die oorlogsrazernij? Begin van distribueeren. Wat minder suiker in de thee, Een pond per bon krijgt moeder mee. Wees dankbaarl 't Kan verkeeren LIE. Situatie: 2e klas vijfjarige H.B.S. „ergens in den lande". In de les komt het gesprek op het Wilhelmus. De leeraar: „Schrijven jullie het eerste couplet eens op een stuk papier en levert mij dat in." Resultaat (al dus het Hsb.) 18% goed, 82% verkeerd, met allerlei variaties, waaronder: Wilhelmus van Nassauwe, Ben ik van Deutse bloed. Het vaderland betrouwe Blijf ik tot in de doet (dood) Den prinsen van Oranje Blijf ik steeds onbezeerd. De koning van Hoer Spanje Heb ik altijd geweerd. De „Times" méldt volgens het Hsbl. uit Boedapest: Slowaken, die van bezoeken aan het Tsjechische protectoraat naar Bratislava zijn teruggekeerd, gewagen van toenemende ongerustheid naar aanleiding van geruchten volgens welke Duitschland voornemens is de Tsjechen naar Rusland te sturen en Duitschers uit Zuid Oost Europa over te brengen naar het protectoraat. Deze berich ten, die in den Balkan en in de Donaulan- den vooralsnog niet ernstig worden opgevat, hebben zich als een loopend vuurtje door het protectoraat verspreid Veel Tsjechen gelooven dat de Duitsche stap als hij wer kelijk wordt overwogen is bedoeld als een vergeldingsmaatregel voor den Tsjechischen boycot van Duitsche ondernemingen. Die boycot is echter niet zwakker, maar veeleer sterker gewox-den onder den invloed van de wanhoop, die is ontstaan uit de geruchten over een op handen zijnde vei-hanning. Ook in Hongarije gaan gei-uchten omtrent aanstaande emigratie der inwoners van Duitschen ooi-sprong uit dat land. Vele Duitschers hebben van onbekende zijde vra genlijsten ontvangen, waarin hun wordt ver zocht bijzonderheden te geven over hun na tionaliteit. Als gevolg hiervan hebben de autoriteiten van tallooze personen van Duit sche afkomst, wier families vaak honderden jaren in Hongarije hebben gewoond, aan vragen ontvangen in zake naamsverande ring in dien zin, dat de Duitsche naam Hon- gaarsch zal gaan klinken. In geen geval zal Amerika wa pens op crediet leveren. AMENDEMENT OP HET VOORSTEL TOT WIJZIGING DER MEUTRALI- TEITSWET AANGENOMEN. De leiders van de regeeringsaanhangers in den Amerikaansclxen Senaat, zijn het eens geworden over een wijziging van het wets ontwerp, strekkende tot intrekking van de wet inzake het embargo op wapens, door al le credieten aan ooidogvoerende naties te ver- bieden. Senator Pittman heeft een amendement in gediend, waarbij de clausule, welke voorziet in credieten van 90 dagen, zooals deze in het tegenwoordige wetsontwerp is opgenomen, •komt te vervallen. Het amendement werd aangenomen. Als gevolg van den stap van senator Pitt man hopen de leiders der regeeringsaanhan- gei-s den steun te winnen van een aantal senatoren, die gunstig staan tegenover een intrekking van de wapen-embargowet, doch het „haal en betaaP'-stelsel wenschen. Bank- head, de speaker van het Huis Van Afge vaardigden, heeft tegenover dc pers uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat het Huis de neutraliteitswet zal aannemen. De openbare meening en het wa penembargo. Een analyse der enquêtes van het Ameri kaansche instituut voor de openbare mee ning toont aan, dat, wanneer men degenen, die hun stem hebben uitgebracht, verdeelt naar hun nationale origine, steeds een meer- dei-heid voor opheffing van het wapen embargo bestaat, met uitzondering van de bevolkingsgi-oep van Duitschen oorsprong Van degenen, die, naar zij zelf verklaarden, DuitschAmerikaan zijn, stemde 45 procent voor opheffing. «c A: Z t- él- 2jf EEN GEVAARLIJK „NEST" Uoet&aZ Afdeeling I: A: D.O.S.—Haarlem, V.S.V.—Blaqw Wit, K. F. C.—'t Gooi, A. D. O.Stormvogels en D.W.S.—Ajax. B: HolQandiaW.F.C., H.R.C.—Zaandijk, Alcmaria Victrix—Z.F.C., Purmersteijn— Alkmaarsche Boys, Succes—Helder en O. S. V.West Frisia. E: Watervogels—B.K.C., Oudesluis—H.R. C. II, H.R.C. III—Atlas en Helder II—Wie- ringerwaard. G: Alcm. Victrix 2—Uitgeest, D.T.S.—Alk maarsche Boys 2, C.S.V.Bei-gen, Nieuwe NiedorpAlcm. Victrix 3 Afdeeling II: A: H.B.S.—Xerxes, R.F.C.—Feijenoord, C. V.V.—V.U.C., Sparta—H.D.V.S. en D.F.C.— D.H.C WORDT DE OORSPRONKELIJKE COMPE- TITIE-INDEELING HERSTELD? Het woord is aan de vereenigingen Naar wij vernemen overweegt de K.N.V. B. de mogelijkheid om in verband met de uitbreiding van den treinenloop de competi ties alsnog te doen spelen volgens de oor spronkelijke indeeling, vastgesteld vóór de mobilisatie. Het Bondsbestuur wil daartoe echter slechts overgaan, indien de vereeni- gingon van een afdeeling nagenoeg één stemmig daai'toe den wensch te kennen ge ven. Aan de vereenigingen is daarom ge vraagd vóór 19 October a.s. te berichten of zij aldan niet accoord gaan met de oor- spx-onkelijke competitie-indeeling. Nog steeds hoop op een practi- sche oplossing. NIET OP DE LANGE BAAN. Na het gepubliceerde van gisteren is er weinig meer bekend geworden over den af loop der FinschRussische onderhandelin gen. De Finsche woordvoerder is naar Hel sinki teruggekeerd en direct daarop heeft hij lange conferenties gehad met eenige ministers. Verklaard is dat de Finsche re- gecring zoo ver mogelijk zal gaan om een vredelievende oplossing te vinden. De re geering wenscht de besprekingen niet op de lange baan te schuiven, zoodat Paasikivi zoo spoedig mogelijk naar Moskou zal te- rugkeeren tot voortzetting der onderhande lingen. Men blijft hopen en vertrouwen op een practische oplossing. Geen sterke drank meer. Zondagavond is, naar de „United Press" meldt, voor het heele land een drankverbod van kracht geworden. Te 6 uur hielden de hotels en de café's automatisch op met drank te schenken De maatregel geldt voor den duur der buitengewone omstandig heden. Aan den ingan gvan alle huizen te Hel sinki zijn aankondigingen aangeplakt met de mededeelig waar alle vrouwen en kinde ren tot den leftijd van 16 jaar zich moeten vei zamelen vooi* het. geval een gedwongen evacuatie noodzakelijk wordt. Geraamd wordt dat er thans in Finland een kwart millioen man onder de wapenen zijn. Slechts Engeland torpedeerde ze, zegt een officieel Duitsch com muniqué. In een officieel Duitsch communiqué wordt er op gewezen, dat Chamberlain in zijn laatste redevoering in het Lagerhuis een onjuiste mededeeling heeft gedaan door te beweren, dat Duitschland de door Mus- solini op het laatste oogenblik in het werk gestelde pogingen om een vx-eedzame rege ling van het DuitschPoolsche conflict te vei'krijgen van de hand heeft gewezen. De vredespogingen van Mussolini zijn door Engeland alleen getorpedeerd, aldus liet communiqué, dat besluit met een aanha ling van den Giornale d'Italia, welk blad op 12 October schreef, dat niet juist was, wat Chamberlain had gezegd, dat Duitschland de voorstellen van den Duce had afgewe zen. Minister president Tiso keert ziek tegen herstel der Tsjecho Slowaak- sche republiek. De Slowaaksche Minister-president Tiso heeft zich in een rede te Weinerns gekeerd tegen de pogingen tot herstel der Tsjecho- slowaaksche republiek. De Slowaken, zoo zeide hij, vérbazen er zich over, dat men zich met dergelijke fantasieën bezig houdt. Het geheele Slowaaksche volk is het er over eens, dat het zijn zelfstandigheid nooit we der zal opgeven, want het heeft genoeg aan de ervaring van 20 jaar en verheugt zich er over, dat het eindelijk in 'vrijheid leeft. Wie een Tsjecho Slowaaksche republiek op zijn programma heeft staan, aldus Tiso, sluit de oogen voor de nuchtere feiten en houdt vast aan regelen, die de overweldiging van volken ten doel hebben, ook al beweexd: men honderdmaal voor een bevrijding op de bres te staan. VERVAARDIGING VAN GEMENGDE VEEVOEDERS. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat alle loopende vergun ningen tot het vervaardigen van gemengde veevoeders (waaronder vogelvoeders) bin- nenkoi-t zullen worden ingetrokken en ver vangen door nieuwe. Met de afgifte van deze laatste zal de Nederlandsche Meelcen trale worden belast. In het algemeen zal de Meelcentrale slechts hun een vergunning kunnen verlee nen, die vóór 29 Augustus 1939 in eigen be drijf over een machinale menginstallatie beschikten en aan bepaalde omzetnormen blijken te beantwoorden. Zij, die voor een zoodanige vergunning in aanmerking wenschen te komen dienen zich ten spoedigste met een daartoe strek kend verzoekschrift tot de Nedeiiandsche Meelcenti-alc. Riouwstraat 176 te 's-Gra- venhage te wenden, onder opgaaf van: a. hun productie van in eigen bedrijf ma chinaal bereide mengvoeders gedui'en- de het jaar 1938: b. hun productie gedurende het jaar 1938 van in eigen bedrijf machinaal verma len. gebi-oken of vennengd voednr, voor welk diersoort ook; c. de wijze, waarop zij de sub a bedoelde voeders in 1938 hebben gemengd, (d.w.z. machinaal of op een andex'e, nauwkeu rig door aanvrager te omschrijven wijze). Alle aanvragen moeten schriftelijk wor den ingediend. 's-Gravenhage, 14 October 1939. (Adv.) POLITIERECHTER, (Zitting van Maandag 16 October.) S c h a g e n. DRAMA IN DE NIEUWSTRAAT. Op Zondagavond 23 Juli stond D. Tamis in de Nieuwstrq.pt te Schagen voor zijn wo ning, toen deze door mej. W. G. B. werd uitgemaakt voor: „De grootste oplichter van Schagen". Ja; maar hij had mij eerst uitgescholden voor alles wat leelijk was; antwoordde verd. Dat neem ik niet! Mr. Krabbe waarschuwde verd., dat ze niet zoo hoog van den toi'en moest blazen. Ze was al tweemaal veroordeeld en stond be kend als brutaal. De tweede get., W. F., caféhouder uit Schagen, had de woorden van verd. gehoord maar niets bemerkt, dat verd. eerst was uit gescholden. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Liele, eischte f20.— boete, subs. 10 dagen. De Politierechter wilde in aanmerking ne men, dat verd. arm was en vei-oordeelde haar tot f 12.— boete, subs. 6 dagen. Oude Niedorp. NIET SCHELDEN! Op Zondagavond 30 Juli was vei-d. L. D uit Oude Niedorp in een café te Heerhugo- waard, toen hij in een vlaag van drift een zekeien Th. B., wonende te Heerhugo- waard, een klap had gegeven. Get. beweerde, dat verd. naar hem toe kwam en tegen hem had gezegd: „Jij hebt van mij gezegd, dat ik een dief was". Maar dat heb ik nooit gezegd. Hij heeft me toen geslagen en ik raakte een beetje huiten westen. Hij heeft, me wel degelijk voor dief uitge maakt en ik heb nooit iets met de politieke doen gehad. Dan moet je de politie waarschuwen, meen de mr. Krabbe. De Officier eischte f 15.— boete, subs. 10 da gen, waarna de Politierechter verd. veroor deelde tot f 10.— boete, subs. 4 dagen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3