in bosch en veld De Weddenschap JEnge'and wil den oorlog. en zal hem hebben" Dc commandant van de „Mohawk" gedood Baggermachine voor oorlogsbodem aangezien Duitschland ongerust over Bessarabië Sovjet-oorlogsschepen in Estland Wesf-Duitschland dicht voor luchtverkeer 900.000 Duitschers ten aanval gereed Laatste telexbericht Ook de „Repulse" getroffen Evacuatie der Duitsche minder heid? EISCHEN VAN MOSKOU VERRE VAN PRETTIG. Met het oog op de voor de Duitschers wei nig aangenanien gebeurtenissen en vooral de eischen van Moskou, venvacht men een verplaatsing der Duiische bevolkingen uit Bessarabië naar het binnenland van Üuitsch land. Meyer, de rector van de universiteit in Cernauti, bevindt zich op het oogenblik in Berlijn in verband me deze bevolkings verplaatsing, hoewel de Duitsche minder heid tegenspreekt, dat zijn verblijf in de Duitsche hoofdstad een officieel karakter draagt. Uit Transylvanië wordt vernomen dat de Lutschersche bisschop Glondps naar Berlijn is vertrokken om te onderhandelen over de evacuatie van de Saksen uil Tran sylvanië. Duitsche kringen zijn zeer onge rust. De Duitsche minderheid in de twee provincies telt 150.000 zielen. HLS DE JACHTHOORN WEEfiKLiHKT Het EstlandDuitsche verdrag geratificeerd. RUSLAND VRAAGT EEN VRIEN DELIJKE HOUDING DER BEWO NERS! Tass meldt uit Tallinn, dat aldaar een nieuw eskader der Russische Oostzeevloot is aangekomen, bestaande uit twaalf een heden. Daarbij bevindt zich het linieschip „Octoberrevolutie", aan boord waarvan zich admiraal Tributz bevindt, de bevelhebber van de Oostzeevloot. Volgens radioberichten zijn in de haven van Baltischport Sovjet-Russische duikboo- ten aangekomen. Het verdrag met Duitschland ge ratificeerd. President Paets van Estland heeft gister middag het DuitschEstlandsche verdrag inzake het verhuizen van de Duitsche bevol king in Estland naar Duitschland geratifi ceerd. De overeenkomst is hiermee van kracht geworden. Rusland vraagt wat vriendelijk heid. De Sovjet Legatie heeft bij de plaatselijke autoriteiten van Tallinn vriendschappelijke stappen ondernomen en verzocht een einde te maken aan de uit Duitsche kringen af komstige leugenachtige geruchten over een aanstaande overweldiging van het land door de bolsjewisten en over wreedheden, die de inwoners zouden bedreigen. De geruchten, die de ronde deden, wekken boosaardige ge voelens op en kunnen de goede betrekkin gen, die na het onlangs tot stand gekomen pact tusschen de twee landen gevestigd zijn, slechts schaden. Eensgezinde verklaring van de Duitsche pers. Engeland wil den oorlog en zal hem heb ben, schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung en dit wordt door de geheele Duitsche pers overgenomen. Men noemt het torpe- deeren van de „Royal Oak" en van de „Re- pulse" het juiste antwoord op de weigering van de vredesvoorstellen van den Fuehrer door Chamberlain. Het spoedige erkennen van het tot zinken brengen van de „Royal Oak" hetgeen men in Duitschland, aldus het Duitsche Nieuws bureau in verband met de methode van Churchill, niet had verwacht, wordt hierme de verklaard, dat men met meer succes het torpedeeren van de „Repulse" wil ontken nen. Met een verstandige medewerking van Engeland had een nieuwe ordening van Europa mogelijk geweest, doch de Britsche politiek heeft dit onmogelijk gemaakt en de gevolgen hiervan komen op rekening van het Britsche rijk, dat de vernietiging van Duitschland op zijn vaandel heeft geschre ven. Een K.L.M.-lijn naar Berlijn via Kopenhagen? Hoewel in sommige Duitsche kringen het luchtverkeer tusschen Nederland en Duitsch land met vreugde begroet zou Worden, is het thans zoo goed als zeker, dat de ge- wenschtc luchtverbinding tusschen Amster dam en Berlijn voorloopig van de baan blijft. De luchtlijn AmsterdamBerlijn zou on der normale omstandigheden dwars door West-Duitschland leiden en juist in het Westen liggen de belangrijkste verdedigings werken. Het zou dus een reis worden, wel ke doorloopend over geweldig luchtafweer geschut ging en het risico hieraan verbon den wilden, naar men ons mededeelde, de Duitsche militaire, autoriteiten niet op zich nemen. Het gevolg is, aldus het Hsb., dat het vliegverbod dat aanvankelijk boven geheel Duitschland gold, thans alleen voor geheel est-Duitschland en Berlijn van kracht blijft. Luchtverkeer hoven Duitschland blijft nog slechts mogelijk ten Oosten van Berlijn Van een Nederlandsche luchtlijn, naar Duitschland zal door dit besluit dus wel niet veel komen Wel blijft nog steeds mogelijk een K.L.M.-dienst in te stellen via Kopenha gen naar de Duitsche hoofdstad, maar on der de gegeven omstandigheden blijft het zeer de vraag of de K.L.M. hiertoe zal over gaan. De hazen en patrijzen hebben thans geen rust meer; er is een einde ge komen aan hun rustig leventje, want het jachtseizoen is ge opend. De jacht is een van de alleroudste ver maken. Zij is gegroeid van noodzakelijk middel tot levensonderhoud, tot ontspanning en sport. De vroegere bewoners van onze streken behoefden zich nog niets aan te trek ken van jachtrecht en jachtacte: met hun pijlen en bogen schoten zij eenvoudig wat zij voor hun maaltijd noodig hadden. Lijfeigenen mochten niet jagen. Later hielden de edelen em de vrijen het recht om te jagen voor zich alleen en het was den lijfeigene streng verboden ook maar één stukje wild te vangen. De heeren waren op hun beurt weer in het jachtver maak beperkt, doordat de vorsten het mooi ste jachtterrein voor zichzelf hielden. De heeren in Gelderland bijv., jaagden het liefst op de Veluwe, waar het vol wilde herten en zwijnen zat. Maar de graaf, die zei, dat de jacht op de Veluwe aan hem behoorde, liet iederen edelman boete betalen, als zijn hond per ongeluk een hert te pakken had gekre gen. Met de opkomst van de vrije steden ontstonden er hevige geschillen, doordat do poorters binnen de vrijheden van hun stad gingen jagen en een edelman uit de buurt beweerde, dat zij hun jacht tot zijn gebied hadden uitgestrekt. Politieke jachtpartijen. Het jachtrecht kon zeer eigenaardig zijn, ook nog in de dagen dat het niet alleen meer een voorrecht der adellijken was. Predikan ten en schoolmeesters in Drente mochten niet jagen. Aan het einde van de 16de eeuw kregen de predikanten verlof van de Staten om twee dagen per week te jagen; de school meesters moesten echter nog jaren wachten, voordat zij toestemming kregen. Vorstelijke partijen gingen meestal samen met politieke besprekingen. Op een jachtpartij was het, dat Prins Willem I de bedoelingen van Philips II met Nederland ontdekte. St). Hubertus. Ieder jaar op 3 November vieren jagers het feest van hun schutspatroon, St. Huber tus. De onderhoorigen mochten op dezen dag in het geheele gebied van den heer jagen. St. Hubertus leefde tusschen 656 en 727. Hij was afkomstig uit een adellijk geslacht in Frankrijk. Verschillende legenden, waarvan de historische waarde niet te bewijzen is, zijn rond hem ontstaan. Er wordt o.a. verteld, dat hij zoo'n hartstochtelijk jager was, dat hij zelfs op een kerkelijken feestdag, toen de geloovigen ter kerke gingen, uitging om te jagen. Bij deze gelegenheid zou hij een hert hebben ontmoet, dat een kruis tusschen de horens droeg, terwijl een stem hem tot een minder wereldsch leven aanmaande. Deze legende was aanleiding om Hubertus als be schermer van de jacht te vereeren. Vooral in België is hij populair en daardoor zijn ver schillende volksgebruiken ontstaan, zooals het laten wijden van de zgn. „Ilubertus- broodjes". In Oost-Vlaanderen mocht ieder op dien dag jagen op wolven, die veel schade aan richtten in die streek; wie het dier gevangen had, liet het tegen betaling van geld of eie ren bezichtigen. De trouwe metgezel. Van het begin af aan is de hond de onmisbare metgezel van den jager geweest. Het devies luidde steeds: geen jacht zonder jachthond. Later is men van meening veranderd, maar eigenaardig is dat men er nu Weer op terugkomt. De viervoetige kame raad veraangenaamt het bedrijf en maakt voor veel Nimrods het jagen tot een werkelijk genoegen. Het is als het ware geen kunst meer, 'met uit muntende wapenen, die driekwart van het werk doen, woud- en veld- gedierte onder schot te nemen, vooral wanneer het klein wild betreft. Voor de jacht op vossen en dassen en zelfs op konijnen zijn tackels of dashonden zeer geschikt. Zij leenen zich ook beter voor op jagen dan terriers. Wilde zwijnen maken het gebruik van de beruchte „Sauhunde" nood zakelijk. Deze hoeven geen geregistreerde voorvaderen te hebben; als ze maar durf aan den dag leggen. Gewoonlijk kost een zwij nenjacht vele hondenlevens. Kleiner wild gaat men met patrijshonden te lijf. Daarbij onderscheidt men twee groepen, de speur- of kwartelhonden, die iets grooter zijn dan tackels en de staande hond, die als manusje van alles kan worden beschouwd. Zoo heer, zoo knecht! Het ras is bij deze dieren niet in de eer ste plaats belangrijk; meer komt het aan op iederen hond afzonderlijk. Het spreek woord: „Zoo heer, zoo knecht", is hier van toepassing. Een goed jager en hondenken ner kan van een willekeurigen hond een uitmuntenden jachthond maken. De juist heid van deze stelling wordt bewezen door het feit, dat een goede hond onder slechte leiding in korten tijd bedorven kan worden. De patrijshond is met wat goeden wil voor alle werkzaamheden te dresseeren. Hij kan soms bij de jacht op grof wild zelfs den brak vervangen. Vos en wilde kat kan hij opjagen en dooden, eenden kan hij uit het water ha len. Van nature blijft deze soort hond ge woonlijk met den kop naar voren in een stramme houding voor het wild staan, dat hij met de neus gevonden heeft, vandaar den naam staande hond. De ervaren jager kan zelfs zien, welk soort het dier op het spoor is gekomen. Tegenover hazen neemt het een anderen stand in dan tegenover patrijzen. Jaagwoede. Wij besluiten dit artikel met een anecdote over een geleerde jachthond. Omstreeks het jaar 1840 gingen de Parijzenaars nog veel op jacht. Alexandre Dumas Père, zelf een harts tochtelijk jager, geeft een amusante beschrij ving van de jaagwoede in die tijden. Hij vei--1 telt, dat zich geen musch in de lucht kon verheffen, zonder dat er minstens een hon derdtal schoten on hem werden gelost.Mocht iemand hem raken, dan gaan er 100 weitas- schen open, 100 jagers beginnen ruzie te maken, en 100 honden beginnen te vechten. Wanneer er een vogel voorbijvliegt, volgt ie dereen hem met de oogen. Als hij èrgens gaat zitten, komt iedereen hard aanloopen, en wanneer ze hem hebben opgejaagd, schie ten ze allemaal tegelijk. De zoon van den ouden Dumas nu, be hoorde tot de ijverigste belagers onzer ge vleugelde vrienden. Hij had zich een volle dige uitrusting aangeschaft, verheugde zich in het bezit van een duur geweer en kocht een hond, genaamd Love, die doorging voor het summum van hondsche intelligentie. De jonge Dumas wilde een gemakkelijke metho de toepassen om aan zijn buit te komen. Toen hij het algemeene jachtterrein had be reikt, zei hij eenvoudig tegen Love: „Zoek!", edoch alleen met het gevolg, dat het beest onmiddellijk op zijn achterste pooten ging staan en een dansje uitvoerde. „Verkoop nu geen grapjes", zei Dumas fils, „we zijn hier om te jagen, niet om te dansen!", en nog maals riep hij: „Zoek!" Ditmaal ging de hond voor de variatie doodliggen. Woedend nam de romanschrijver-jager een ouden hoe pel op, die de een of andere straatjongen daar had laten liggen en dreigde het dier daarmee een pak slaag te geven. Het eenige effect was echter, dat Love door den hoepel heen sprong. Achteraf vernam de jonge Du mas, dat men hem inplaats van een jacht hond per ongeluk een circushond had ver kocht! Taktiek als in Polen? Reuters Parijsche correspondent meldt, dat het Duitsche offensief aan het Weste lijk front zeer spoedig schijnt te zullen be ginnen. De Duitschers, zoo schrijft hij. treffen uit gebreide voorbereidingen voor een aanval aan het geheele front. Er zijn troepen naar de frontlinie gebracht. Andere berichten maken melding van sterke concentraties artillerie achter de lijn Merzig-Saarbruecken- Zweibruecken-Berzabern, met veel tanks en vliegtuigen In totaal wordt berekend, dat de Duitschers thans 800.000 tot 900.000 man, gereed voor den aanval, hebben opgesteld. Algemeen wordt verwacht, dat zij dezelfde tactiek zullen gebruiken als in Polen, nl. eerst een aanval met tanks, daarna aanvallen door de stoottroepen, onder dekking van spervuur der artillerie en van bommen werpers. De tijd van het jaar wordt steeds ongun stiger voor krijgsverrichtingen te land. Reeds woorden de bewegingen door zware re gens belemmerd. con aar- onderzoek in en moest toen wel tot de clusie komen, dat het vaartuig er ge\ lijker uitgezien had dan het was: het blee immers een onschuldige baggermachine te zijn, bestemd voor de Siameesche regeeruig. De marinecommandant, die blijkbaar herhaling van deze vergissing voorzag, de kapitein Wijsmuller een vrijbrief hand, opdat hij bij een nieuwe ontmoeting met de geallieerde vloot niet opnieuw b'" der zou ondervinden. Dezer dagen nu kw de „Sandon I" veilig te Bangkok aan. een stel- ter hin ■am Uit Londen komt bericht, dat tot de dooden bij de Duitsche luchtaanval op de Sehotsche kust behoort de com mandant van de torpedobootjager „Mohawk". Het bijzondere bij dezen aanval was, zegt het bericht, dat op verscheidene plaatsen, o.m. te Edinburgli, geen si renes hebben geloeid en dat de men- schen op straat met verwondering naar de hevige luchtgevechten ston den te kijken zonder precies te we ten wat er aan de hand was. Wél waar, niet waar...! Naar het opperbevel van de Duit sche weermacht bekend maakt, heeft dezelfde duikboot, welke het Britsche slagschip „Roal Oak" heeft tot zin ken gebracht, door torpedotreffers 't Engelsche slagschip „Repulse" zwaar beschadigd en voor den strijd onge schikt gemaakt. Geen officieele Britsche commen taar. De Britsche admiraliteit levert geen com mentaar op dit communiqué van de Duit sche radio. Vlootkringen te Londen noemen deze bewering, welke beschouwd worden als een nieuw typisch voorbeeld van Duitsche propaganda, belachelijk. Alarm in de haven van Dzjiboeli. Wederom is een merkwaardige reis onder Nederlandsche leiding tot een goed einde ge bracht. Immers is de „Sandon I" dezer da gen te Bangkok aangekomen. Deze kopper- cutterzuiger, gebouwd op de werf „Gusto", was op 8 Augustus van Schiedam vertrok ken onder commando van kapitein Joh. F. Wijsmuller Jr. Over deze reis vernam het Hsb., eenige bijzonderheden, die vermelding verdienen. Na een zware reis over de Middellandsche Ze earriveerde het vaartuig, dat vanwege den hoogen opbouw nogal sterk slingerde, behouden in Port Saïd. Om militaire rede nen legde hier de Britsche admiraliteit be slag op de zich aan boord bevindende pro viand. De oorlog was immers inmiddels uit gebroken. Later werd dit besluit gelukkig opgeheven. De reis kon worden voortgezet. Het transport passeerde op 4 September Suez. Alarm! Eenmaal op den Indischen Oceaan aange komen, moest het schip de haven van Dzji boeti aanloopen. Nauwelijks was dit vaar tuig met zijn bijzonderen bouw en zijn twee groote stalen masten in het zicht der ha ven, of in de haven van Dzjiboeti werd alarm geslagen! De havenautoriteiten meen den te doen te hebben met een Duitschcn oorlogsbodem. Nauwelijks was de „Sandon I" gemeerd, of de inmiddels gewaarschuwde marinecommandant stelde aan boord een door Peter Pampaville. Zij zaten op het terras van een cafe: John en Donald, toentertijd de twee trouwste ka meraden van Birmingham. Maar aan die vriendschap is reeds lang een einde Overigens, dat einde was juist een gevolg van hun cafébezoek. Want toen zij op het zonnige terras zaten, iets uit den wind, kij kend naar de vele mcnschen, die over den breeden boulevard kwamen, passeerde ook zij. Wat een meisje! fluisterde Donald, maar John sprong bijna van zijn stoel op, mompelde schor: Ja, zij is het, waarachtig en keek haar na, tot zij een eindje verder een winkel binnenging. Ken je haar? vroeg Donald belangstel lend. John knikte en met een van opwin ding nog trillende stem ging hij voort: Ja ik sjouw nu al een week achter haar aan. Tweemaal reeds kon ik met haar in gesprek komen, maar beide keeren heeft zij me zóó koel en uit de hoogte behandeld, dat ik mij als een schooljongen voelde. En ik ben dol verliefd op haar! Donald, als altijd pochende op zijn erva ring met het zwakke geslacht, siste min achtend tusschen zijn tanden. Je bent veel te verlegen, hoonde hij je pakt de zaken volkomen verkeerd aan Wedden, dat ik binnen 10 minuten met haar in gesprek ben? Wedden om een so- vereign? Je bent een verlegen sukkel! Ik neem die weddenschap aan, riep John en ik wed, dat je je over vijf minuten als een kleinen jongen voelt, wacht maar af! Snel rekenden zij af en Donald ging ach ter het meisje aan. Op vijf pas bleef hij achter haar, floot een deuntje, draaide wat met zijn wandelstokje en cïeed voorloopig niets. Eenmaal keek het meisje om, maar toen zij Donald, die brutaal tegen haar glimlachte, in het oog kreeg, veranderde de zonnige trek van haar gelaat, in een ijs koud masker. Omkijken deed zij niet meer. Vijftig pas achter Donald volgde John, benieuwd 'naar het succes, dat Donald zei te kunnen boeken en inwendig op zijn eigen verlegenheid scheldend; vooral toen het meisje in een stille straat voor een winkel bleef staan kijken en Donald brutaal naast haar ging staan. Het meisje draaide zich echter boos om en wandelde weer verder, nu duidelijk geirriteerd. In John's hoofd rijpe een duivelsch plan. Hij versnelde zijn pas en haalde Donald, die nu vlak achter het meisje liep in. Zoo hard, dat ook de koningin zijner droomen het moest hooren sprak hij Donald aan: Zeg kereltje, je laat verder die dame met rust, versta je! Dat hinderlijke volgen moet maar eens uit zijn. Hij greep Donald flink bij de revers van zijn jasje en fluisterde nog gauw: Smeer 'ni, dat is mijn kans! Onwillekeurig had het meisje zich omge draaid om dit zonderlinge schouwspel gade te slaan. John ging op haar toe, stelde zich keurig voor en zei: Ik bemerkte dat die kerel U al eenigen tijd op hinderlijke manier achtervolgde. Het was hoog tijd, hem eens op zijn nummer te zetten. IJ neemt het mij toch niet kwalijk? Het meisje glimlachte en keek met iets van bewondering naar John op. Enfin, het eindigde ermee, dat John zijn doel bereikte. Hij ging dien middag met het meisje thee drinken. Zij zijn nu al eenigen tijd getrouwd en het moet een goed huwelijk zijn. Nu zult U vragen, waarom aan die trou we vriendschap tusschen John en Donald zoo gauw een einde moest komen. Ja, dat zat zoo: een paar dagen later zagen zij el kaar weer in hun stamcafé en toen ging John de sovereign, die de inzet van de wed denschap was geweest, opeischen. Immers Donald had geen succes bij het meisje ge had! En daartegen was hun vriendschap nu precies niet bestand. WIE RING EN INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. De dienstplichtigen J. Rabbinge en S. C. Yeerdig uit deze gemeente van de lichting 1940 moeten op 23 October a.s. te Alkmaar voor eerste oefening bij het 21e Regiment Infanterie onder de wapenen komen. BRANDSTOFFENTOESLAG. Evenals vorig jaar zal gedurende den winter weer een brandstoffonbijslag wor den gegeven aan ondersteunden en bij de werkverschaffing geplaatste personen en wel over het tijdvak 29 October 1939 t.m. 13 April 1940. Het bedrag der bijslag is gelijk aan dat van het vorig jaar. VERLOTINGEN. De trekking van de verloting van h wonnen Levenskracht" is uitgesteld tot" 6r" Dec. a-s- half Eveneens is uitgesteld de trekking verloting van de Ver. „Het Eigen Gebomd De Konijnen- en I'luimveevereeniging en Genoegen" heeft vergunning verkr'è'1 tot het houden van een verloting. Uin-P ven zullen worden 1000 loten a f 0.05 T/ st. BURGERLIJKE STAND Van 30 Sept. t.m. 13 oct. Geboren: Wilhelmina Antoinette Mari dochter van A. A. Kleijs en A. Schouw»' naars; Trijnt je, dochter van H. Hamstra T. Crans; Tannetje Trijntje, dochter v»n G. Moermond en G. Kooij; Maria ElisbetK dochter van J. P. Mol en H. Kaptein Ondertrouwd: P. Bakker en H. Visser- E. Meijer en A. Kool. Gehuwd: II. de Wilde en M. C. Mulder P. Keppel en. P. G. Snooij; C. Brommer en M. Hiddema. 11 Overleden: T. Lont, vr., 72 jaar, Wed. E Hellingman. „WIERINGEN" JUBILEERT. De feestavond ter gelegenheid van het 12i-2-jarig bestaan der Gymnastiekveree» „Wieringen" werd gehouden in de zaaj „Concordia" van den heer S. Halfweg te Hippolytushoeof. De zaal was tot in alle hoeken bezet en een 5-tal bloemstukken waren de vereent ging aangeboden. De voorzitter sprak het openingswoord uit, waarbij in het bijzon der werden welkom geheeten de aanwezig» bestuursleden van elders. Spr. bracht hU]. de aan hen die vanaf het oprichten der vereeniging tot aan heden hun best hadden gedaan „Wieringen" op een zoo hoog mo gelijk peil te brengen. Van de gelegenheid tot complimenteeren werd gebruik gemaakt door den voorzitter van Holl. Turnclub. Deze bracht tevens hulde aan mej. G. Snooij kampioene van N. Holland en tevens 110' 2 op de lijst van Nederlandsche kampioenen De Voorzitter van de Kon. muziekvereeni- ging „Harmonie" sprak vervolgens waar- deerende woorden over de goede samenwer king tusschen de jubileerende vereeniging en „Harmonie". De heer M. Kooij bood namens de gym vereeniging den Heer en Mevr. Pennekamp' een staande schemerlamp en een waterstel aan. De heer Pennekamp dankte ook na mens zijn vrouw voor deze hulde. Ook den lieer P. de Vries werd een cadeau overhan digd, voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Een feestlied gemaakt door de heer M. Kooij werd gezamenlijk gezongen. Door vijf dames van de Gym. werden keurig knots oefeningen gegeven. Het gezelschap Daan Pool, meer dan overbekend in Hollandsch Noorden, vulde verder deze avond met zijn bekende voordrachten en zangnummers. Het gebodene viel wel buitengewoon goed in de smaak bij het publiek. Ja, onze Daan weet wel hoe hij zijn menschen kan laten genieten. Een zeer gezellig bal onder leiding van den heer N. v. d. Goes uit Anna Paulowna, en onder begeleiding van de „Concordia Band" besloot dezen goed geslaagden feest avond. AMSTERDAM, 16 Oct. Veemarkt. 5S5 vette koeien, le kw. 74—80 ct„ 2e kw. 62—72 ct„ 3e kw. 52—60 ct, per Kg. slachtgewicht; 80 melk- en kalf- koeien f 180—260 per stuk, 33 vette kalve ren: 2e kw. 4-656 ct., 3e kw. 3844 ct. per Kg. levend gewicht; 110 nuchtere kalveren t 8—13 per stuk, 83 schapen en lammeren f 1321 per stuk; 401 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90—110 Kg. 74—78 ct., zware varkens 7478 ct., vette varkens 7478 ct., enkele hooger. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Slachtrunderen ruime aan voer, stugge handel, vaste prijzen. Melk koeien, matige aanvoer, stille handel, on veranderde prijzen. Vette kalveren, zeer ma tige aanvoer, vlugge handel, onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren, matige aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen, matige aanvoer, stugge handel, iets hoo- gere prijzen. Varkens, matige aanvoer, zeer stugge handel, prijzen onveranderd en eenige zeer beste één cent hoogere notee ring. ALKMAAR, 16 Oct. Aardappelen 2—2.70, andijvie 0.602-20, appelen 27, bloemkool I 1017, bloemkool II 3.50—7, boerenkool 3.60—5.20. bieten 0.60 —3.30, druiven 7—12. gele kool 2.90—3.60, groene kool 2.40—4, kropsla 0.50—1.80, knol- selderie 3.305.20, peren 1.5011, prei 3.30— 4.20, peterselie 0.50—1.20, postelein 0.320.40 roode kool 3.605.60, selderie 12.60, spina zie: 0.49—1.21, spruiten 411.50. snijboon® 13.o014.50, dubbele spercieboonen 1.50— 4.70, tomaten 2—6, uien 2.20—3.80, wortelen l.oO4. PURMEREND, 17 Oct. Veemarkt. Koeien totaal 750 stuks: 430 vette koeien 64—70 ct. per Kg., 110 gelde keoicn 110—175, melkkoeien 180-260, stie ren 4458 ct. por Kg., 110 vette en graskal- veren; vette 60—80 ct. per Kg., graskalve- ren f 2560 per stuk, 215 nuchtere kalveren f 8—17, 200 vette varkens 64—67 ct. per Kg. 28 magere varkens 20—36, 160 iggen 15—23. 1850 schapen 20—25, 40 bokken 3—10. Geen paarden. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Oct. Sehotsche muizen f 2.20; grove eigenn. f 2.20; eigenheimers f 2.40; hl. dito f 2.40—3; uien f 2.302.70; grove uien f 1.301.40; pe- Ie nep f 3.90—1,30; peen A f 1.60: B f l-9°r f -.20; C f 1.40; spercieboonen f 11.90; snij- boonen f 26.50—27.40; kroten f 1—2.60; ram- fmnnnns l ,P°: knolseldcrie f 2.-; Andijvie f 0.901.40; druiven: Alieant f 13.00—la-00, rrankenthalers f 17.10—18. NOORDSCIIARWÓUDE, 17 Oct. Groote muizen 1.70, eigenheimers 2.10. W- dito 2.10-2.60, ovelanders 1.80. Z. blauwe 2.60, uien 2.302.40. drielingen 1.10-1-50. 2-90, gele nep 3.90—4.30. peen 1 GO—-l- ^'eine peen f 0.90; spercieboonen f 2'.90: kroten f 1.501.80; roode kool f 2.30- f 3.20; groene kool f 2.20—2.30; witte kooi f 1.502.02; gele kool f 1.70—2.80; d. wit' kool f 2.10—2.30; andijvie f 1.20.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6