De Chineezen in ïndië Duitschland valt aan Paraat Woensdag 18 October 1939 dinieiuuLj Een bijzondere avond op komst Tweede Blad Soldaten-feestavonden in Casino De kano gevonden Stekelvarkens in het Timorpark Kriebeltjes hoogtepunt Kunst- en Cabaretavond van de Bloemendaalsche Kunstkring ten bate van het Marine Rampen Fonds. Een wel zeer bijzondere avond staat het Heldersche publiek dezer dagen te wachten. Een avond, waarop ongetwijfeld zoowel de marine als landmacht en bur gerij in belangrijke mate acte de pré- sence zullen geven, een avond, gewijd aan het beste soort kunst en cabaret wat er momenteel te genieten valt. Wij doelen namelijk op de uitvoering van den bekenden Bloemendaalschen Kunstkring, die bereid gevonden is op te treden ten bate van het Marine Rampen Fonds op Donderdag 26 October a.s. in Casino. Het is uiteraard ten zeerste verheugend, dat deze Kunstkring, waarin verscheidene prominente artisten zitting hebben, zich hier toe bereid verklaard heeft. Niet alleen toch dat onze stad in de gelegenheid gesteld wordt iets goeds op dit gebied te zien, iets wat naar alle waarschijnlijkheid de gestelde verwachtingen verre zal overtreffen, daar naast helpt men het sympathieke doel van het Marine Rampen Fonds metterdaad steu nen, aangezien de geheele netto recette aan de kas van het Fonds afgedragen wordt. In dit opzicht mag het eveneens tot ver heugenis stemmen, dat de Casino-directie oogenblikkelijk bereid gevonden werd de schouwburg geheel gratis disponibel te stel len. Wij komen in volgende nummers met nadere bijzonderheden, betreffende deze uitvoering. In ieder geval drukken wij burger en militair reeds thans niet na druk op het hart den avond van den 26sten vrij te houden. Het wordt een avond, die zeker in breede kringen be langstelling zal trekken. Gezelschap Marcello. Het is nog slechts een week geleden, dat het Casino volstroomde met soldaten en alles, waar je ook keek groen was, overal sterren schitterden en bananenschilletjes" glansden. En weer gaan verschillende onderdeelen van de alhier gelegerde troepen naar Casino om zich een avond te laten amuseeren, om eens een echt gezelligen avond te hebben, om eens alle zorgen weg te lachen en te zingen, om nu eens niet te voelen, dat alles dienst, dienst en nog eens dienst is. Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag is Casino voor burgers niet toegankelijk, de soldaat heeft het in beslag genomen. Vier avonden wordt Casino door soldaten gevuld, tot de laatste plaats. Want vier avonden treedt er een eerste klas gezelschap voor het voetlicht, dat met grap en zang en goocheltoeren den avond vult en om doet vliegen. Dat is het gezelschap Marcello, dat hoewel klein, een langen avond de volle aandacht op zich gericht weet te houden, en met een frisch, rijk gevarieerd programma den avond niet alleen vult, maar ook om doet vliegen. Dat dit gezelschap haar sporen wel ver diend heeft en zeker nog meer verdienen zal, blijkt wel uit het feit, dat het van fort tot fort, van stelling naar stelling trekt en over al groot succes weet te boeken. Het gezelschap is een driemanschap, of lie ver bestaat uit een dame en twee heeren. Daar is allereerst Marcello, leider van het kleine clubje, die als geroutineerd conferen cier met grappen en geestigheden, met een telepatisch goochelnummer met kaarten en ballen, als tooneelspeler en zanger zijn ge hoor wist te boeien. Een lied als onderstaand werd niet alleen uit volle borst meegezongen, maar belooft be slist een schlager te worden: Wat was de kuch weer lekker, Wat was de rats weer fijn. We hebben weer petoet gehad van onzen kapitein. We kregen van ons meisje Een zoentje en een hand. Wij zijn de knapste jongens van het heele land! Ook met een geestig tooneelstukje, de 1-acter iiActeur tegen wil en dank", een oerklucht wist het gezelschap een geweldig succes te behalen. Deze klucht werd samen gespeeld biet Beppie Murray de charmante cabaret ière, dei al dadelijk de soldaten voor zich won met een aantal chansons, ernstige en vroolijke liedjes, waarvan enkele ongetwij feld de naam schlager verdienen. Bij elk ge zelschap, dat zich beweegt op het gebied van zang- en voordrachtkunst, vervult de pianist; een belangrijke rol, en deze rol werd op Voortreffelijke wijze door den heer Jan Hinse waargenomen. Maar daar bleef het niet bij. Met een accordeonsolo, Hongaarsche po pourri, toonde hij zich een veelzijdig mu sicus. Ziehier, het gezelschap, dat hoewel klein, zooveel pijlen op zijn boog had, dat van den avond veel te vroeg kwam Tot het succes heeft niet in het minst de soldatenban „Serg. Jack and his soldier", hoe P0Pulair heeft deze band zich niet in korten tijd ge maakt bijgedragen. Ook dezen avond ve zorgde de band de muzikale illustratie en toonde wederom dat grondige studie tot een succes moet voeren, mits de wil er is goeds te presteeren. Reeds eerder he op de kwaliteiten van deze band In het Zuiden van ons landje in het hartje van de P Liggen duizenden soldaten Al maar wachtend op hun deel. Weggehaald van vrouw en kinderen Van hun werk of uit hun zaak, Slijten zij hun levensdagen, Daar de nood het noodig maakt. In de groene uniformen Van den Nederlandschen Staat, Zitten velen langs de wegen Doch zij blijven steeds paraat. Jan soldaat, die trouwe waker In 't belang van 't Vaderland, Alle jongens zijn hier eender Allen zijn gelijk van stand. Dat de wereld zich bezinne, En het maar bij wachten laat, mt de vrede blijft gehandhaafd Is de wensch van Jan soldaat. Onze correspondent te Oudeschild meldt ons: Hedenmiddag is door schipper v. d. Schans van de TX 28, een 2-persoons kano opgebracht, die vermoedelijk afkomstig is van de Zondag j.1. omgekomen jongelui uit Den Helder, bij een tochtje over het Marsdiep, De kano was donkerblauw geverfd van bui ten, terwijl het dek lichtgeel en den binnenkant grijs gegrondverfd was. De kano is bij den strandvonder gedeponeerd, in afwachting van de vaststelling van het feit, dat deze inderdaad aan de jongelui toebe hoorde. Wij vernamen van de politie ter plaatse, dat dit inderdaad de kano is van de vermiste jon gelui, zoodat er op het oogenblik geen twijfel meer bestaat over den tragischen afloop van dit Zondagstochtje. Onze stadsparken worden onderhanden ge nomen. Geschoren liggen de grasgazons, een groene weelde in de najaarskou, heesters worden gesnoeid, nieuwe bollen zijn in den grond gestoken. In het Timorpark zijn dage lijks eenige tuinlieden bezig en het is een lust, zoo frisch en groen ons fraaiste stads park er nog uitziet. De heesters nog vol in het blad, het gras een groen tapijt, de vijver blinkend in het licht van de najaarszon, de herfstwolken in het hart. Toen dezer dagen de tuinlieden met het snoeien bezig waren, werd hun aandacht plot seling getrokken door een hoop bewegende bladeren, het was op de breede bordes aan den Noordkant van het park. Ze begrepen aanvankelijk niet wat onder die „levende bladeren" verscholen was en harkten er wat weg en wie schetst hun verbazing toen ze daar een grooten egel, met zeven jongen in een bladernest op den grond zagen? Ze dek ten de ruige dieren toe en waren van plan den volgenden morgen een foto te maken van moeder egel met haar egelgezin. Maar toen ze gisterenmorgen op de plaats aan kwamen was moeder egel met haar zeven jongen op weg gegaan naar rustiger en vei liger oord. Ze zullen zich wel ergens ver scholen hebben in het groote park, maar de plaats zal wel moeilijk te vinden zijn. Het was anders een alleraardigst gezicht, zoo vertelden ons de tuinlieden en het speet hun wat, dat ze moeder en kinderen niet voor de krant hadden kunnen vereenigen. Burgerlijke Stand van Den Helder ONDERTROUWD: A. C. Ulder en J. van Eig. GETROUWD: J. de Wit en A. H. Verkerk. BEVALLEN' M. PassenierLandwehr, d.; E. M. van den BergSchalekamp, d. OVERLEDEN: H. Eimers, (m.), 20 jaar; A. Tiel, (m.), 69 jaar. ook gisteravond viel ons op over welk een Ö'töLCl dl VUXlvA VI.V1 V i Jp goed slagwerk belangrijk onderdeel band beschikt. vipr Vier avonden vieren de soldaten avonden spelen „Serg. Jack and i vier avonden worden door fret g - Marcello gevuld en dan zijn t Texel aan de beurt om van dit gezelsch p ^De1 soldaten in Den Helder hcb^" daad niet te klagen, dat zij worden ge ten 16.000 gulden subsidie voor werkloozenkas Op de ontwerp-gemeentebegrooting 1940 wordt voor subsidie aan werklo zenkassen een bedrag van 16.000 gulden geraamd. Het vorig jaar was dit bedrag 16.500. Ned, Chr» Vrouwenbond A.s. Vrijdag 20 October hoopt voor de af- deeling Den Helder van den N.C.V.B. op te treden de heer Bert Bakker, journalist te 's-Gravenhage. Hij zal spreken over Ds. Niemöller. De heer Bakker, die meermalen persoonlijk ge sprekken met emvrouw Niemöller gehad heeft en zóó in nauw contact met de familie leefde, is zeker de man om ons dezen geloofs held nader te brengen. Moeilijk had hij in onzen tijd een onder werp kunnen kiezen, dat meer in het brand punt onzer belangstelling staat. De N.C.V.B. stelt deze lezing juist om het onderwerp, dat wordt behandeld spe ciaal toegankelijk voor alle gemobiliseerden en hoopt hen daardoor een goeden avond te bereiden. Andere belangstellenden zijn ook welkom. Men zie voor nadere bijzonderheden de ad vertentie in het blad van morgen. Zondagavond in Casino. Onderstaand geven wij enkele der zeer vele uitstekende critieken, die geschreven werden naar aanleiding van de opvoering van het stuk, „Kriebeltje's Hoogtepunt", opgevoerd door het ensemble Bouber, en bewerkt naar den populairen roman van Willem van Iepen- daal. Zoo schrijft De Maasbode: Om de vele mooie scènes heeft het stuk evenwel zijn verdiensten. Het werd door het gezelschap Bouber zeer vlot en goed gespeeld onder regie van Herman Bouber. „Kriebeltje's Ploogtepunt" is inderdaad een hoogtepunt van zedelijken moed. De talrijke décorwisse lingen schiepen sfeer en geschiedden vlot. Aan de artisten werden bloemen aangeboden. Het publiek waardeerde de opvoering. De Tijd: Het is altijd een genoegen zoo een volkssple onder regie van Herman Bou ber te zien opvoeren. En ten slotte komt nog alles goed terecht. Dit alles wordt door het geheele gezelschap vlot en gevoelig gespeeld en Bouber als regisseur maakt er een ver tooning van die zijn stempel draagt. Johnny Black and his boys Deze bekende „Band" zal Zaterdag a.s. de dans-muziek verzorgen, gedurende de soiree van het Dans-instituut „Polak" in Musis Sa- crum. Deze mededeeling zal zeker aangenaam zijn, niet alleen voor de liefhebbers van dansen, doch ook voor hem of haar, die gaarne luiste ren naar moderne muziek. Bij verschilende ge legenheden, dat deze band hier ter stede mu siceerde, heeft men er met enthousiasme over gesproken. Voor introducties enz. verwijzen wij naar de betreffende advertentie. Geen buitenlandsche postpaketfen Tot nader bericht zullen door de postagent schappen Tuindorp en Zuidstraat geen post pakketten ter verzending naar het buitenland worden aangenomen. Moedercursus Wij vestigen de aandacht op een advertentie in dit blad; betreffende een Moedercursus, uit gaand van de afd. Den Helder van Het Witte Kruis. Deze cursus is niet allen bestemd voor moeders en voor haar die moeder hopen te worden, maar voor alle vrouwen en meisjes, die ingelicht willen worden over de verzorging van babies. Velen hebben hier belang bij, hetzij voor eigen gezin of voor het gezin van ande ren. Laat men niet meene'n alles reeds te weten. Er worden op dit gebied nog veel fou ten gemaakt! Uit het politie-rapport WEDEROM MIJN BIJ DE KUST. Gisterenmorgen werd kennisgegeven, dat zich wederom een mijn in het Marsdiep be vond en wel op een paar honderd meter af stand van den kant. Terstond troffen marine autoriteiten maatregelen, welken er toe leid den, dat het gevaarlijke voorwerp zoo spoe dig mogelijk onschadelijk gemaakt kon wor den. WAT VERMIST WORDT. Vermist werden gisteren een fiets, en een vuilnisemmer. Naar beiden stelt de politie een onderzoek in. OVERTREDINGEN. Tot de overtredingen, gisteren gepleegd, behooren die van een aannemer terzake over treding van de Veiligheidswet en die van een winkelier in de Spoorstraat terzake over treding van de Arbeidswet. Inschrijving Handelsregister 3 tot 17 October 1939. Andere wijzigingen: Wieringen: Bert Kruit, garage, Rijksweg F 2; overge gaan aan J. Lont. Opheffingen: Den Helder: N.V. Houthandel v/h J. Oorgijsen en Zoon, Soembastraat 56; m! F. Oortgijsen benoemd tot vereffenaar. U rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pijp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrisclit de adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h T.S. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. A -fci •fit i% A Ai Ék A A De Chineezen vormen al se dert lang een zeer belangrijke bevolkingsgroep in Indië. Wan neer ze uit China gekomer zijn, is niet zeker bekend. Vol gens Chineesche boeken be stond er reeds in de vijfde eeuw onzer jaartelling aan raking met Java, van waaruit herhaaldelijk gezantschappen werden gezonden. Ze kwai.ien als handelaren, voerden ijzer waren, porselein, zijde, gou den en zilveren voorwerpen in en ook als ambachtslieden, die reeds in den .ijd der O.-I. Com pagnie zeer werden gewaar deerd. Door hun ijver, zuinig heid en hande saa.nleg brach ten velen het in den loop der eeuwen tot grooten weistand. Ze huwden vaak met inheem- sche vrouwen, pasten zich ge heel aan aan de toestanden, maar door streng vast te hou den aan voorvaderlijke gods dienstige en sociale gebruiken, behielden ze toch hun eigen plaatsen. Zoo is er een groep Indo-Chineezen ontstaan met een sterke financieele rugge- °raat. Er zijn Chineesche bank instellingen; reeders, beheer ders en eigenaren vaar suiker fabrieken; groothandelaren; ijsfabrieken; groote winkels, enz. enz. Er is „een plaatsje zoo klein in den grooten archipel of men treft er Chineesche handelaren aan. Slechts op een paar plaatsen in Indië konden ze geen vasten voet krijgen, omdat de inheem- sche bevolking er te veel aanleg voor den han del bezit. Het vasthouden aan oude gewoonten blijkt naar buiten vooral bij de begrafenissen. Is er een doode in huis. dan plaats men een bran dend stuk hout op straat. Het doel is om de geesten in den hemel te waarschuwen, dat er een doode in aantocht is. zoodat de ziel niet onverwacht voor de hemelpoort staat en niet i onnoodig lang behoeft te wachten. Ook weten dan de voorbijgangers, dat er in huis een droeve plechtigheid plaats vindt, die ze niet door ongepaste drukte zullen hinderen. Groote hoeveelheden offerpapier worden verbrand: de rook wijst de ziel den weg naar den hemel. Bij het wegbrengen der kist worden stukjes zilverpapier verbrand. Ze stellen geldstukken voor, die de doode in den hemel kan gebrui ken. Hierbij gaat men van de volgende ge dachte uit: in den hemel wordt alles wat op aarde niet reëel is. werkelijkheid: zilverpapier zilvergeld. Bij de begrafenis worden lange smalle vaandels gedragen, waarop in Chi neesche letters zegenwenschen voor den doode staan. Een muziekcorps speelt Chineesche melodiën. Ze dienen om wilde dieren en kwa de geesten, die zich op den weg naar den hemel mochten bevinden en den afgereisde bedreigen, af te schrikken en weg te jagen. Het graf is reeds heelemaal in orde gebracht. Het er in plaatsen der kist eischt veel zorg omdat anders de rust van den overledenen wordt verstoord. Op bijgaande foto ziet u het grafwaarts brengen van een voornaam Semarangsch han delaar. die met zeer veel ceremonieel werd ter aarde besteld. Vóór de baar zit de zoon in rouwkleeding, er achter staat de zoon van een bekend importeur, met wien de over ledene zeer bevriend was en die hem op deze wijze de laatste eer bewees. H. F. TILLEMA. De speculaties van sommigen, dat het groote offensief, dat een van de partijen zal beginnen, eerst in het voorjaar zal plaats hebben, schijnt niet bewaarheid te worden. Duitschland treft verschillende maatregelen om binnen niet al te langen tijd tot een grooten aanval over te gaan. Het belang van Duitschland is immers een oorlog van zoo kort mogelijken duur, terwijl de tegenpartij zijn kracht juist zoekt in een uitputtingsoorlog, een oorlog van zoo lang mogelijken duur dus. Bei der belangen botsen hier, doch komen weer in zooverre met elkaar overeen, dat niet een van de strijdende partijen den eersten sterken stoot wil toebrengen. Een oorlog in den winter heeft groote ri sico's, de kqfte dagen zijn een belemmering voor een strijd van eenige beteekenis, terwijl de nachten in het voordeel van de verliezende partij zijn, die zich weer rustig kan herstellen, nieuwe posities in kan nemen en dus den vol genden morgen weer sterken tegenstand kan bieden. Toch kunnen deze bezwaren minder zwaar wegen als een snelle beslissing genomen moet worden en het is wel duidelijk geworden, dat de economische toestand van Duitschland die beslissing noodzakelijk maakt. Te ver wachten is daarom, nu Berlijn practisch alle hoop op interventie opgegeven heeft, dat het een actie zal ontplooien, die zal leiden tot een verscherping van den oorlog. De eerste teekenen daarvan zijn een verhoogde activiteit aan het Westelijk front en de Duitsche luchtaanvallen op Schotland, op de Firth of Forth, zijn even eens een bewijs, dat Duitschland niet van plan is te berusten in een oorlog, die het langzaam uit zal moorden, door een afsnij ding van allen aanvoer. Het resultaat van beide acties is echter piet van veel beteekenis. Aan het Westelijk front heeft men inderdaad de Franschen te ruggedreven, doch niet verder, dan de Fran schen zelf bepaald hadden, dat zij terug zou den trekken en bij de luchtaanvallen op een heden van de Britsche vloot kan men ook niet spreken van een groot succes. Het blijkt toch telkens weer (denk aan den Engelschen aan val op Wilhelmshafen), dat het uiterst moei lijk is met vliegtuigen eenig belangrijk succe3 te bereiken bij het bombardeeren van schepen. Wanneer deze varen is het inderdaad een kunststuk om doel te treffen, maar zelfs als de schepen stilliggen, zooals gisteren en ook in Wilhelmshafen, blijkt- het uiterst moeilijk en gevaarlijk de schepen te bereiken en te treffen. Daartegenover staat, dat ook het luchtafweergeschut niet die waarde heeft, die men er graag aan zou willen toekennen. Niet tegenstaande een regen van granaten, bereikt het meerendeel van de aanvallende vliegtui gen zijn doel en weet ook weer veilig weg te komen. Nee, met vliegtuigen zal men nooit den oorlog beslissen. Van veel meer be teekenis is de vloot en daarmee kan men ook in het barre jaargetijde strijden. Duisternis en regen belemmeren de vloot- niet in- haar actie, kunnen zelfs een voordeel zijn. Van een sterk staaltje van brutalen moed getuigt de aanval van een Duitsche duikboot op de „Royal Oak, die veilig verankerd lag achter een net van beschermende mijnen. In de beslis sing van den strijd zal de vloot een machtig woord meespreken en vandaar dat de kansen van Engeland niet slecht staan, ook al is de Engelsche vloot een belangrijk verlies toegebracht. Van de Duitsche duikbooten schijnt ook reeds meer dan een derde voor altijd verdwenen te zijn. Over het diplomatieke spel zullen we van daag maar zwijgen, hoewel het wel interes sant zou zijn nog eens op de manoeuvres van de Sovjet-Unie te letten, die zich zijn vriend schap met Duitschland wel duur laat betalen en zoo stilletjes aan zijn doel: „de groote wereldrevolutie", gaat voorbereiden. Het heeft zijn voorposten uitgezet en wacht rus tig zijn tijd af. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 761.2 Maximum temp. lucht: 12 6 Wind: richting: N.O.; kracht:''.? Llcht °I>: 5 uur 31 min. STOOMV. IHAATSCH. NEDERLAND. Joh. de Witt 16 Oct. van Amsterdam. Tjikandi, t., 14 Oct. v. Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo. u„ 16 Oct. te Singapore Soekaboemi, u., 17 Oct. te Batavia. JAVA—NEW-YORK LIJN. Weltevreden, 16 Oct. v. Kaapstad.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13