IVOREN Boter wordt duurder verleden Ver van huis begraven De onbewaakte*** Radioprogramma Het geheim van de Vanaf morgen f 1,60 per kilo Verzenmaker gestraft De aanslag op den kleermaker Tweede Kamerlid beboe Nederlands leervoorraac van het Vlaardingen kiest zee Gevangenis of asyl? doorAPANDQfy OOK MARGARINEPRIJS VERHOOGD. STEUNTOESLAG KAAS VERMINDERD. De minister van Economische Za ken heeft met betrekking tot den zuivelsteun voor het aanstaande winterhalfjaar den boterprijs met ingang van 19 October a.s. nader vastgesteld op f 1.60 per K.G. Het vorige jaar was deze prijs f 1-45. Bij deze prijsverhooging is o.a. overwo gen, dat de productiekosten van het zuivel bedrijf op enkele onderdeden een stijgende lijn vertoonen, dat tengevolge van de moei lijkheden bij den aanvoer van veevoeder in het aanstaande halfjaar een geringere melkproductie waarschijnlijk is en ten slot ten. dat het veehouderijbedrijf door het veelvuldig optreden van mond- en klauw zeer in de laatste jaren zeer is verzwakt. De minister heeft zich bij het vaststellen van den hoogeren prijs niet ontveinsd de ernstige moeilijkheden, welke de afzet van zuivelproducten naar het buitenland reeds ondervindt en welke in de toekomst moge lijk nog grooter zullen worden. MARGARINEPRIJS VERHOOGD. Tevens is het noodzakelijk geble ken, de heffing op de margarine aldus vast te stellen, dat de prijs der margarine met 8 cents per Kg. wordt verhoogd. Deze verhooging houdt bijna geheel ge lijken tred met de stijging van de prijzen der grondstoffen van dit product, terwijl bovendien de bedoeling heeft voorgezeten, de in verband met den zuivelsteun ree\ jaren bestaande prijsverhouding tusschen boter en margarine te handhaven. STEUNTOESLAG KAAS. Voorts heeft de minister besloten wegens de stijging der kaasprijzen den uit het Landbouwcrisisfonds verleenden steuntoe- slhg op kaas met ingang van 19 October a.s. met de htelft te verminderen Omgekomen schepelingen de Indrateraardebesteld. van Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam zijn gistermorgen teraardebe steld de stoffelijke resten van de drie Fin- sche zeelieden, schepelingen van de hout boot „Indra" welk schip de vorige week na bij" Terschelling óp een mijn is gcloopen. Men zal zich herinneren, dat de lijken van deze slachtoffers in het zwaar beschadigde schip werden aangetroffen, nadat de „In dra" in het dok was leeggepompt. Ver van hun vaderland rusten deze zee lieden thans in Nederlandschen bodem. Slechts enkele landgenooten waren bij de eenvoudige plechtigheid, waarmede de ter aardebestelling geschiedde, tegenwoordig. De drie kisten, die in één graf werden neergelaten, warén gedekt met kransen van den kapitein van de „Indra", van het car gadoorskantoor Sydzes en Co. en van de be manning van het Zweedsche s.s. „Eriks- borg" dat in dien rampzaligen nacht de overlevenden van het Finsche schip aan boord nam en getuige van het drama is ge weest. Pastoor Viitasaari leidde aan de groeve een korten Finschen dienst, die besloten werd met het „Onze Vader." FEUILLETON Gedicht beleedigde de Joden. De Haagsche rechtbank veroordeelde A. van der O., den auteur van een gedicht in „De Misthoorn", dat beleedigend werd ge acht voor de Joodsche bevolkingsgroep, gis teren tot een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand met drie jaar proef tijd en een geldboete van honderd gulden subs. honderd dagen hechtenis. De Officier had eveneens een voorwaardelijke gevange nisstraf van één maand gevraagd en een geldboete van 200 gulden. Dezelfde straf had de officier geëischt tegen J. N., den re dacteur van genoemd blad. De rechtbank legde hem dezelfde straf op als den auteur. Drie leden, die met het beleedigde gedicht hadden gecolporteerd en tegen wie de offi cier geldboeten van dertig gulden subs. der tig dagen hechtenis had geeischt, werden veroordeeld tot geldboeten van tien gulden subs. tien dagen. Weer een auto door trein gegre pen. Chauffeur komt er goed af. Gistermorgen te ongeveer acht uur is op den onbewaakten overweg, nabij wacht post 19, te Griendtsveen, een vrachtauto, be stuurd door den heer Heezemans uit Deur- ne, door een personentrein komende uit de richting Venlo, gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauf feur werd er uit geslingerd, doch bekwam slechts onbeduidende verwondingen. De oorzaak van het ongeluk moet worden geweten aan de dikke mist, welke het uit zicht ter plaatse belemmerde. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. Wegens beleediging van mr. Rost van Tonningen. Tegen het Tweede Kamerlid H. Ruyter had de Haagsche officier van Justitie op October een geldboete geëischt van 60 gul den subs. 60 dagen hechtenis wegens belee diging van het kamerlid mr. M. M. Rost van Tonningen in het gebouw der Tweede Kamer. Oogenblikkelijk na de schorsing der zitting van die kamer op 1 Maart van dit jaar, had de heer Ruyter den heer Rost van Tonningen het woord „landverrader" toe gevoegd. De rechtbank veroordeelde giste ren den heer Ruyter tot een geldboete van 25 gulden subs. 25 dagen hechtenis. Alles opgeven! De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij heeft vastgesteld de lederbeschikking 1939, no. 1. Bij deze be schikking is het terrein van werkzaatnhe dei* van het Rijksbureau voor Huiden en Leder uitgebreid tot alle leder, schoenen drijfriemen en lederwaren. De beschikking bevat geen distributiere gcling voor de genoemde artikelen, doch heeft ten doel op de hoogte te komen van den leervoorraad in ons land. Opgave van den voorraad is voor de betrokkenen ver plicht. Dader meldt zich, maar van niets weet Gisterochtend tegen vijf uur heeft de kleermakersknecht S., die Zondagochtend zijn patroon H. Mol met wien hij in den keider van diens woning aan den Admiraal de Ruyter weg sliep, met bijlslagen heeft verwond, zich bij de politie aangemeld. De man, die een ietwat zonderlingen in druk maakt, verklaarde zich van het geval niets meer te herinneren, en als hij het al gedaan had, er dan niets meer van te we ten. Van Zondagochtend tot gisterochtend heeft hij in de stad rondgezworven. S. is opgeslo ten en zal dezer dagen voor den officier van Justitie worden geleid. De toestand van het slachtoffer is goed vooruit gaande. Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 3. „Ja, die koorts heeft me geweldig aaneg- pakt," was het wederwoord, „en als Dora me niet zoo goed had verzorgd, zou ik er nu niet meer zijn. Ze is toch een opofferende ziel! Wie zou ooit gedacht hebben, dat een opper vlakkig en frivool wezen als zij, zoo'n hart van goud had? Ik hoop, dat ik haar nog eens kan toonen, hoe dankbaar ik haar ben. Ik zou met liefde mijn leven op het spel zetten, als ik er haar mee helpen kon." „Een knappe, jonge weduwe met een inko men van vijf- a zesduizend pond per jaar heeft als regel niet veel hulp noodig," klonk het ironisch, „en zeker niet, nu zij een nieuwe man krijgt. Het is toch ergerlijk te bedenken dat wij misschien nog een jaar moeten wachten, terwijl wij elkaar al zoo lang kennen, en zij pas veertien dagen verloofd is en nu al over trouwen praat." „Ze schijnt wel hevig verliefd te zijn! In haar laatsten brief raakte ze niet uitgepraat over haar graaf. Ik ben benieuwd hoe hij er uit ziet. Heb jij hem al gezien, Tom?" „Ik? Weineen, dat kan immers niet. Ze heb ben elkaar pas kort geleden op reis ontmoet en zijn nog niet terug! Ik heb overigens nog nooit eerder van den man gehoord. Maar ik heb George Vezey gezien." En Tom lachte geamuseerd. „Arme George! Ik geloof dat hij op zijn manier veel van haar houdt." „Geloof jij dat werkelijk van dien kwast?" „Ja, hij houdt van haar, Tom evengoed als jij van mij houdt, en ik ben overtuigd, dat die verloving hem veel verdriet zal doen. Ik weet wanneer het een man ernst is en ondanks Reeds tien haringschepen uitge varen. Vanuit Vlaardingen zijn gisteren weer drie schepen naar de haringvisscherij vertrok ken.. Thans nemen vanuit Vlaardingen reeds tien schepen aan de haringvisscherij deel. PRIJS VAN AARDAPPELEN OPGE DREVEN. De Officier van Justitie hij de rechtbank te Roermond eischte gistermiddag tegen een grossier in aardappelen uit Venlo één jaar gevangenisstraf wegens overtreding van de Prijsopdrijving- en Hamsterwet. De grossier had einde Augustus Zeeuw- sche bintjes, die hij kort tevoren nog voor f2.80 per 100 kg. had verkocht aan een kleinhandelaar te koop aangeboden voor 13.50 per 100 kg. Verdachte in hooger beroep, om dat hij niet tegen de gevangenis kan. Een nog jonge man stond gisteren voor het Amsterdamsche hof terecht, verdacht van mishandeling. De rechtbank te Haarlem had hem tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man is in hooger beroep gekomen omdat hij zooals hij beweerde niet tegen de gevangenis kan. Ondanks zijn jeugd was hij reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking geweest, o.a. wegens mishandeling van zijn moeder. Op zekeren dag mengde hij zich in dron kenschap in een vechtpartij om zijn vriend te helpen. Hij stak er met een mes op loi en verwondde zijn tegenpartij in den schou der. De wond was gelukkig niet ernstig. Er was een rapport van een geneesheer te Haarlem, die op de funeste gevolgen van de gevangenis voor verd. wees. De arts ver klaarde zich bereid, toezicht op den man te houden. De president, mr. Joh. M. Jolles, merkte op, dat het mogelijk is, verd. op te nemen in het psychopathen asyl te Avereerst. Wilt u dat verdachte? U blijft daar min stens een jaar. Verd.: Ik weet niet wat dat is-- De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, zeide in zijn requisitoir, dat verd. een ern stige correctie behoeft om hem te leeren niet meer te drinken en te vechten. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis. Arrest 31 October. GEWETENSGELD? Bij den dienst voor Maatschapplijken Steun is Zaterdag j.1. in de bus van het bij kantoor Rustenburgerstraat te Amsterdam een enveloppe gedeponeerd inhoudende een bedrag groot f 115. DONDERDAG 19 OCTOBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV, 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest (12.45—1.10 Berichten ANP, gramofoonplaten). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonplaten. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.303.55 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Pianovoordracht en gramofoonplaten. 6.30 Causerie: „De beteekenis van het Leger des Heils voor onzen tijd". 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Wat er op de wereld gebeurt". 7.45 Causerie: „Metaalbewerking". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Christel. Jeugdkoren met pianobegelei ding en gramofoonplaten. Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. SCHAT 161. Hier bleef Boo-loo-la plotseling staan. „Het kasteel, dat roept", kondigde hij san. De wind huilde griezelig door d" scheuren en spleten als angstwekkende verduidelijking van de naam. „Zoo, dit is dus het krsteel dat roept!" verklaarde Koen, weer geheel hersteld van zijn onfortuinlijk avontuur van twee nachten geleden, opgewonden. „We moeten hier er gens uitzien naar tekens van sheik Moham med", zei mijnheer Hendriks tegen hen. „Te oordelen naar hetgeen zijn mannen mij vertel den, was er heel weinig van een spoor van de ontvoerders te bekenner". 162. „Deze rotsachtige landstreek maakt het se. makkerlijk geen sporen achter te laten." „De mannen hebbe" hem niet gevolgd", Boo-loo-la met effen gezicht. Kazimoto Ver. klaarde nu, dat de volgelingen van den sheit waarschijnlijk bang waren voor de „roepende rotsen", omdat ze daar een bijgelovige vreea voor hadden. Waar moeten we naar den sheik zoeken?" vroeg René aan Boo-loo-la. De olifantsman haalde zijn brede schouders op en keek naar de hemel. 1*3. „Het zal dagen duren om hem te vinden als hij hier is in deze wildernis van torens en spelonken", zei mijnheer Hendriks opmerk zaam rondkijkend. .Hebben deze rotsen altijd geroepen, zoals nu?" vroep Bep. „Waarschijnlijk reeds vele eeuwen lang", antwoordde haar vader. „Wij zijn hier op de rand van een uitgebrande krater. De hele top van leze berg moet bij een vreselijke ex plosie vernield zijn. Maar wij verpraten onze tijd wij moeten ons zoeken voortzetten". 164. De rotsen kreunden en zuchtten met een geluid, alsof een grote menigte mensen op een afstand joelde, of -.Is het donderend ge raas van de golven, die door de storm op de kust worden gebeukt. „Kijk!" riep Koen plotseling. Uit een van de vele spelonken kwam een sliert rook te voorschijn. „Ik dacht, vader, dat U vertelde, dat de krater uitgewerkt was", zei Bep. „Misschien is het een soort hete bron", veronderstelde René, terwijl hij vooruit liep. 9.00 Causerie: „De zeeslag bij Duins (20 Oc tober 1639)". 9.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", en soliste. 11.15 Gramofoonplaten. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de Vrouw. 11.15 Omroeporkest en soliste en gramofoon platen. 12.30 Gramofoonplaten (ca. 12.45 Ber. ANP). 1.15 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. zijn aanstellerij en zijn fatterigheid zou George Vezey een beste man voor Dora zijn geweest, want hij is een dood-goeie vent. Als die Franschman hoe heet hij ook weer die De Montalt, maar de helft van Georges eigenschappen bezit, mag Dora tevreden zijn. Wat zegt George Vezey er eigenlijk van?" „Och, je kent hem, Dess; als je het effect weet van een lepel sterke azijn in een kannetje room, dan heb je precies zijn geestesgesteld heid. Hij is een dood-goeie kerel, zooals je zegt, maar hij haat dien De Montalt uit den grond van zijn hart. En wat hem zoo wild maakt, is het feit, dat hij dien vent zelf aan haar voorgesteld heeft! Je moet hem hooren: als er maar een kwart waar is van wat hij beweert, is er niet veel goeds aan Dora's aan staanden man!" „Ik hoop terwille van Dora dat George te boersch is om een zuiver oordeel te hebben, zei Dessie. Ik ben benieuwd dien meneer De Montalt te ontmoeten, maar ik wil je wel vertellen dat de manier, waarop dit in zijn werk is gegaan, mij niet aanstaat. Het zou mij niet verbazen als haar hoofd op hol is door het knappe gezicht van dien man en door al de lievig- heidj'es die hij haar wel vertellen zal en h ij, hij zal haar wel inpikken om haar geld." „O Dessie, Dessie," lachte Tom, „wat ben jij een detective! Zonder een schijn of scha duw van bewijs iemand verdenken!" „Nu, we zullen zien wie gelijk heeft," ant woordde ze eveneens lachend. Tom stond op. „Ik moet nu weg; maar luister eens, Dessie. Als jij jou lieve vingers" hij hief haar hand op en kuste de vingers langzaam in een andermans brei roert, dan moet je je niet ver bazen als je ze brandt. Dag liefste!" Hij lachte weer, kuste haar innig en ging heen. Dessie, alleen gebleven, schonk zich nog een kopje thee in, ging met een gelukkige uit drukking op haar gezicht weer zitten en nam een boek op, dat op het tafeltje voor haar lag. Maar inplaats van het te openen liet ze het op haar schoot liggen en leunde peinzend achterover. Het leven van het laatste jaar was wel niet zonder schokken voorbijgegaan, maar ze was er toch in geslaagd zich na hard werken een onafhankelijke positie te veroveren. Twee jaar bij mrs. Barker als hulp in de huishouding bleken een waardevolle leerschool te zijn ge weest: het lastige humeur van de vrouw des huizes had haar zelfbeheersching en eindeloos geduld geleerd. Toen was er een ommekeer gekomen door het laaghartig gedrag van een jongeman, die zij had leeren kennen, en zij had haar betrekking vaarwel gezegd. Maar deze stap bleek nuttig te zijn geweest. Ze was er reeds eerder in geslaagd een paar korte novellen in een tijdschrift geplaatst te krijgen en nadat een uitgever een serie ver halen van haar geaccepteerd had, besloot ze met schrijven en journalistiek werk in haar onderhoud te voorzien. Het was een taaie strijd geweest, maar ze had dien gewonnen. Beschikkend over een natuurlijke gave om haar gedachten vlot en boeiend uit te drukken, vond zrj langzamer hand het publiek, dat haar pennevruchten gaarne las. De strijd was echter nog niet vol- streden toen zij en Tom Cheriton elkaar ont moeten. De kennismaking was een gevolg van een door haar geschreven artikel en de twee voelden zich al dadelijk tot elkaar aangetrok ken. Toen kwam de ziekte, waarvan ze ge sproken hadden een hevige typhusaanval, waarin mrs. Dora Markham door haar toe gewijde zorgen en verpleging Dessies leven gered had. Het meisje voelde zich met een band van groote dankbaarheid aan haar ge bonden en het was door deze diepe genegen heid, dat haar gedachten zich zoo ernstig bezig hielden met de plotselinge verloving van haar vriendin met een man, waar niemand eigenlijk iets van wist, behalve dat hij van adellijke afkomst en half van Fransch en half van Engelschen bloede was en dat zij elkaar in Ostende hadden leeren kennen. Dessie was zoo gelukkig met de liefde van iemand als Tom Cheriton, dat ze Dora niets liever toe- wenschte dan een huwelijk met een even dege lijk en toegewijd man. Maar ze koesterde een vagen twijfel en een vooroordeel, waarvan ze zelf niet wist waarop het gebaserd was, jegens monsieur de Montalt. Nadat Tom was weggegaan, bleef ze nog een poos zoo zitten, totdat ze uit haar over denkingen opgeschrikt werd door de telefoon- bel. Een enthousiste stem klonk aan haar oor: het was Dora, van haar reis terug, die haar uitnoodigde dien avond te komen eten, omdat ze haar verloofde aan Dessie wilde voor stellen. Het was al laat geworden, maar Dessie was spoedig gekleed. Een taxi bracht haar naar South Kensington, waar de jonge weduwe een groot huis in Edgecumbe-square bewoonde. Het was een hartelijke begroeting en mrs. Markham, vol van het eene onderwerp, praatte aan één stuk door. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Programma voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, even tueel: Vraag en antwoord. 8.20 Concertgebouworkest en soliste. (9.20— 9.50 Gramofoonplaten). 10.30 Viool en orgel. 11.00 Berichten ANP, hierna AVRO-Dans- orkest. 11.4012.00 Gramofoonplaten. De beschrijving van haar aanstaanden echt genoot was genoeg om Dessie een onbehaag lijk gevoel te geven. Hij was een „lange, onge looflijk knappe man met donkere oogen, een aristocratisch buitenlandsch type, vol diep ge voel en teederheid". Sedert ze dien Fransche moordenaar aan het station in Birming- ham gezien had, had ze een antipathie tegen een zeker soort knappe, donkere mannen be houden en de beschrijving van Graaf de Mon talt deed haar vermoeden, dat deze tot het zelfde type behoorde en versterkte haar in haar vooroordeel dat hij een fortuinjager zou zijn. Intuïtief kon ze hem niet uitstaan en toen het oogenblik naderde dat ze met hem kennis zou maken, zag ze werkelijk tegen de ont moeting op. Mrs. Markham was heel ernstig. „Ik hoop, Dessie, dat je hem sympathiek vindt." Het meisje antwoordde met een nietszeg gende opmerking en toen ze zweeg werd mr. de Montalt aangediend. Dora Markham kreeg een kleur; ze ging haastig naar hem toe en legde haar handen in de zijne. Hij nam ze, kuste ze glimlachend en keek haar met een verteederde uitdrukking in zijn donkere oogen aan. Toen keerden ze zich naar Dessie. Ze had de leuning van haar stoel vast gegrepen en vocht om haar zelfbeheersching. Ze had hem herkend, op hetzelfde moment dat hij de kamer binnenkwam, en terwijl hij glim lachend en zelfverzekerd op haar toeliep, wist ze maar al te goed dat Dora's „aristocra tische" verloofde niemand anders dan Rolande Despard was. HOOFDSTUK III. Graaf de Montalt. Het drietal was alleen en geen van hen voelde zich erg op dreef. Als de bedienden in de kamer waren praatten ze over onbelangrijke onderwerpen en sloegen elkaar in de pauzes gade. Dora vroeg zich zenuwachtig af of haar verloofde in Dessies smaak zou vallen; de Montalt hield zich bezig met de vraag °P welken voet hij zou komen met het meisje, waarvan hij wist dat ze zooveel invloed had op de vrouw, met wie hij ging trouwen. En Dessie zelf was nog zoo uit haar evenwicht door den schok van haar ontdekking, dat het geen wonder was, dat de rechte stemming haar ontbrak. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8