HEUMATIEK Wie helpt? Uooï, L&tó fyaedó Herman Nypels' Londen boven Moskou Agenda Vrijdag 20 October 1939 ^idimeuujió Kunst- en Cabaretavond voor 't Rampenfonds Kaartverkoop vangt Zaterdag middag aan Het eerste Marine concert Wat kost uw uitgaans avond Aanvulling salarisverordening De nieuwe school aan de Javastraat Dure zeevisch dicht bij de kust Gemeentewerken vraagt 21.000 gulden uit de gemeentekas „Marnix" naar Colombo Langs dc straat Vrijdag de dertiende 128,000 gulden winst Burgerlijke Stand van Den Helder kledingmagazijnen Regenjassen Demi saisons Ulsters Winterjassen Een zeer bijzondere avond voor een uiterst lage entrée. ponderdag a.s. wordt in het Casino de uit voering: van den B'oemendaalschen Kunst min? gegeven en gezien de belangstelling die „iervoor kennelijk in Den Helder bestaat zou bet ons niet verwonderen of deze uitvoering zal een zeer groot publiek trekken. In dit ver band is het dan ook aan te raden, dat men ^ch zoo spoedig mogelijk van een plaatsbewijs voorziet, opdat men teleurstelling kan voor komen. 40 Er Zij de aandacht op gevestigd, dat de Casino-directie besloten heeft de zaal amphi- theatersgewijze in te richten, zoodat men vrijwel van ieder punt der zaal een uit stekend gezicht op het tooneel heeft. pe prijzen der plaatsen zijn: voorste rijen y 11ste rand 60 cent, 2e rang 40 cent. pr bestaat gelegenheid tot plaatsbespreking en wel in Casino op Woensdagmorgen van P_1 uur en 's middags van 35 uur. Don derdag op dezelfde uren aan Casino. De prijs der bespreking is extra laag gehouden, n.1. 5 cent per plaats. De garderobe kost 10 cent, door de netto ontvangst wordt door het Casino gestort in de kas van het Rampenfonds. De kaartverkoop vangt aan Zaterdag middag om 1 uur, aan de volgende adressen: Bureau Drukkerij de Boer, Koningstraat. Boekhandel Daan Schreuder, Koningstraat. Boekhandel Boendermaker, Koningdwarsstraat. Boekhandel Egner, Keizerstraat. Boekhandel Duinker-Bok, Spoorstraat. Boekhandel P. Spruit, Kanaalweg. Sigarenmagazijn Mesker, Spoorstraat. Wie zich een prettigen avond wil bezorgen aarzele niet lang en schaffe zich Zaterdag een of meerdere kaarten aan. Woensdag, 25 October a.s. wordt in Casino het eerste Marine-Concert door het Symphonieorkest van het S'tafmuziekkorps onder leiding van kapelmeester L. H. F. Leistikow gegeven. Het programma, waarvan wij de onder- deelen hieronder noemen, maakt een alles zins aantrekkelijken indruk, zoodat de ver wachting gewettigd is, dat velen zich het genot van het beluisteren van een goed concert niet zullen laten ontgaan. Geopend wordt met het „Wilhelmus van Nassauen" van Valerius, waarna als eer ste nummer volgt de beroemde ouverture „Heimkehr aus der Fremde" van F. Men- delssohn-Bartholdy. Daarna als wel het be langrijkste programmadeel Beethoven's Symphonie in C-dur (de z.g. Jenaer- symplionie, bestaande uit de deelen adagio cantabile, menuetto, finale. Na de pauze wordt vertolkt de bekende ouverture „Die diebische Elster" van Rossini, de „Petite Suite d'orchestre" van Bizet .(marce-berceuse, impromptu-duo-galop)de „Rhapsodie Slave" van Volpatti, en tenslotte, als waardig besluit van dit geselecteerd ge heel, een fantasie van Puccini's „La Bohème". Pas op! Er is een R in de maand... de R van Rheumatiek in de lucht... Gevoelige men schen merken dat dadelijk. De minste wijzi ging in het weer meldt zich bij voorbaat door zangerige pijn, door stramheid en kramp in de ledematen. Neem Uw maatregelen. Neem Kruschen Salts! Maar bijtijds, bij vóórbaat. Ue aansporende werking van Kruschen Salts °P Uw organen, zuivert op natuurlijke wijze Uw bloed van alle overdaad aan pijnverwek- kende zuren, omdat lever, nieren en ingewan den weer worden teruggebracht op hunne volledige jeugdige kracht. Naarmate de over tollige zuren verwijderd worden, stroomt zuiverder bloed door Uw aderen en ge kunt weer leven, vrij van ongemak en pijn... L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betui gen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoen- de hielp, totdat ik aan Kruschen Salts be gonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik U langs dezen weg aUe lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de h°op, dat er nog velen baat bij mogen vin- den, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vin- den; ook gij zult bij een regelmatig gebruik d® weldadige invloed ondervinden van de be roemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij aPothekers en drogisten a 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. (Adv.) Onze uitgaande stadgenooten brengen een aardig bedrag aan vrijwillige belas- mg in het laadje van de gemeentekas. M ij lezen in 't ontwerp-gemeentebegroo- ing voor 1940, die volgende maand in behandeling komt, dat aan vermakeiyk- heidsbelasting een bedrag van 43.600 gulden geraamd wordt voor het komen- de belastingjaar. Er is geen belasting, die zoo zonder protest betaald wordt* B. en W. schrijven aan den Raad. In de salarisverordening 1935 is bij den dienst van gemeentewerken als hoogste rang voor net administratieve personeel opgenomen die van adjunct-commies 2e klasse. De aan aezen dienst verbonden administratieve werk- zaamheden zijn echter van zóódanige beteekenis en van zóódanigen omvang, dat de mogelijk heid moet worden geopend een ambtenaar te benoemden in den rang van adjunct-commies ie klasse. Aanvulling van de salarisverorde- ning op dit punt komt ons dan ook noodzake lijk voor. In verband daarmede stellen wij voor met ingang van 1 Januari 1940 de salarisver ordening 1935 aan te vullen als volgt: in groep 7 van de loontabel voor de ambte naren wordt achter „gemeentewerken" opge nomen de functie van „adjunct-commies le klasse". B. en W. schrijven aan den Raad. Een vrouwelijke werkkracht een conciër ge zorgde tot voor eenigen tijd voor het schoonhouden van het gebouw Weststraat no. 40, waarin zijn ondergebracht het kantoor van den gemeente-ontvanger, de centrale boekhou ding der bedrijven, enz. enz. Sedert 10 October 1938 is in de betrekking van conciërge van genoemd gebouw dat in- tusschen, naar U bekend is, is verbouwd en uitgebreid een mannelijke kracht werkzaam. Deze werd tevens belast met het verrichten van bode-diensten en andere werkzaamheden. Tot dusver werd aan den nieuwen function- naris dezelfde bezoldiging uitbetaald als des tijds aan de vrouwelijke kracht. Aangezien het karakter der betrekking echter geheel anders is geworden, als gevolg van het verrichten van bode-diensten zijn wij van meening, dat de bil lijkheid medebrengt het salaris van bedoelden conciërge in overeenstemming daarmede te wij zigen, en wel door dit van 1000.te brengen op 1300.per jaar (waarop de algemeene korting van 5 pet. van toepassing is). Voor den bouw van de nieuwe school aan de Javastraat is op de ontwerp-gemeen- te-begrooting 1940 een bedrag van 74.516.uitgetrokken. Voor vervanging van vloeren, in entrée en gangen van school 5 en 6 (Parallelweg) door steen, een bedrag van 1680.voor het be spuiten van de lambriseering met beton- emaille in genoemde scholen, een bedrag van 840.en voor het verplaatsen van W.C.'s school 6, beneden, een bedrag van 1.200. Goede besomming gemaakt. Een te Scheveningen binnengekomen trawlkotter TX 24, schipper W. van der Vis, maakte gisterenochtend een mooie besom ming van 810. De TX 24, welke een flinke vangst tong en schol opgebracht heeft, heeft hiervoor slechts drie dagen gevischt. De vischprijzen van gisterenochtend waren zeer hoog. Zware tarbot deed 1.70 per kg en tong noteerde to 2.30 per kg. De kotter vischte 50 mijlen ten Westen van Texel. Op de ontwerp-begrooting 1940 vinden we als nadeelig saldo voor Bureau Gemeente werken een bedrag van 21.455.opgenomen, daarin zijn begrepen alle onderhoudswerken, etc. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zi!n dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden \van kou, koorts en griep. '"AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. Onze militairen aan een huiselijke omgeving Het beroep, gisteren in onze krant op de bevolking van Den Helder gedaan, onder steunen we hier nog eens gaarne. Nu de winter avonden aankomen, hebben heel veel jongelui behoefte om eens voor een enkelen avond te worden opgenomen in den huiselijken kring. Het leven aan boord of in de kazerne is allesbehalve gezellig en velen zijn er, die in café of andere vermaaksinrichting zich niet wenschen te verpoozen, waardoor slechts het militaire Tehuis open blijft. Inderdaad vinden heel wat jongens hier warmte en hartelijk heid, doch velen prefereeren toch een avond in de huiselijke sfeer boven het samenzijn in een gemeenschappelijke zaal. Wie wil nu zijn huis openstellen voor onze militairen? Natuurlijk beteekent dit niet, dat men iederen avond een van onze landsver dedigers thuis moet ontvangen, maar dat men op een avond, dien men zelf kan bepalen, ge neigd is een of meer van onze militairen, die gezelligheid en huiselijkheid missen, zijn eigen huis aan te bieden. Door velen zal dit zeer op prijs worden gesteld en zij zullen het vaak schrijnend gemis aan eigen haard er minder door gevoelen. Ieder, die daartoe wil meewerken, kan dit te kennen geven door zijn kaartje op ons kantoor te brengen of een briefje met naam en adres te bezorgen. Men kan daar op bekend maken, welken avond men een of meer mili tairen kan ontvangen, terwijl het aanbeveling verdient om zijn godsdienstige richting erbij te vermelden, omdat men dan de militairen, voor zooveel mogelijk, in eigen milieu onder kan brengen. Behalve op ons kantoor, kan men ook een kaartje of briefje bezorgen bij den vloot- predikant: J. H. VAANDRAGER, Hoofdgracht 17, of bij de res.-veldpredikers: P. VEENHUIZEN, Binnenhaven 15, J. K. KROES, Kanaalweg 129. Kom, stel uw huis een avond in de week of in de twee weken open en breng nog heden uw kaartje of briefje aan een van de boven staande adressen. Niet alleen onze militairen zullen er U dankbaar voor zijn, ook hun familieleden zullen het heel prettig vinden. De „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", zal op zijn reis naar Indië wel Colombo, doch niet Singapore aanloopen. Meermalen heb ik me wijs laten maken, dat Vrijdag de dertiende een ongeluksdag is, een fatale dag, waarop men niets moet on dernemen. Wat mij betreft, ik heb er nooit waarde aan gehecht. Toch zijn er personen, die op dezen dag m geen geval op een of andere betrekking sol- liciteeren. En toch, hetgeen ik op dezen datum zag gebeuren, bracht me tot andere gedachten. Toen ik op één van mijn dagelijksche wan delingen door een rustige straat van één on zer buitenwijken liep, viel m'n oog op een paar menschen, die in den erker van hun huis op uitbundige wijze stonden te lachen, als je dat ziet lach ie onwillekeurig mee, niet omdat die menschen daar zoo'n plezier heb ben, maar omdat je in de veronderstelling bent, dat je langs een oppenkast loopt, alleen zijn 'de bewegingen iets soepeler dan van zoo'n „Jan Klaasenpop". Wat gebeurde er eigenlijk? Waarom had den deze menschen zoo'n pret? Om een jongedame van omstreeks 19 jaar, die met groote krachtsinspanning trachtte te leeren fietsen. Werkelijk lezer, dat is een be- belachelijk gezicht. De jongeman, (waar schijnlijk haar verloofde) hield krampachtig de fiets vast, alsof het een kostbaar kleinood was. Dat hij al een poosje bezig was met deze sport, bleek uit het feit, dat z'n hoofd een kleur had als een gekookte kreeft, waar langs de zweetdruppels biggelden als regen langs een vensterglas. Z'n knieën knikten als van iemand, die te veel aan „Bachus geofferd" had, terwijl de jongedame, met saamgeknepen lippen en met armen, die op houten spaken geleken het stuur van het rollende raadsel pijnlijk vast hield. Op zeker moment hoorde ik de jonge dame luidkeels roepen: ,laat me nu maar los". De onvrijwillige marathonlooper gaf na tuurlijk direct gevolg aan dezen gil, al was het alleen maar om op toeren te komen. Zoowaar het ging goed, maar het duurde niet lang of een straatsteen, waarschijnlijk van een vrachtwagen gevallen, maakte een einde aan deze vertooning. Met een geweldige smak viel de fiets met de berijdster tegen den kant van het trottoir. Met een bloedende knie en een bemodderde mantel, vanwege het regenachtige weer, stond ze kreunend op, Natuurlijk was de krachtprestatie voor dien dag afgeloopen. De jonge m$n, die stond te puffen als een locomotief, veegde met den mouw van z'n jas de zweetdroppels van z'n gelaat, slingerde het vehikel over één van z'n schouders en ging met de jongedame huiswaarts. Terwijl een oude heer, die deze vertooning ook bijgewoond had, mij met een ernstig gezicht vertelde, dat je op Vrijdag de dertiende nooit iets moet ondernemen. Zou het dan toch waar zijn? BOLERO. En nog enkele bedragen van be teekenis. Voor het jaar 1940 rekent het gemeente bestuur, blijkens de ontwerp-gemeer.tebegroo- ting 1940, op een winst van 128.717,gulden, een bedrag dat gelijk is aan de raming van het vorig jaar, niettegenstaande nu een be drag van 7800 gulden geraamd wordt als mindere opbrengst, tengevolge van een ta riefsherziening. Men ziet, het electriciteitsbedrijf is nog altijd een behoorlijk melkkoetje voor onze gemeente en verschilende raads leden zullen deze winstraming dankbaar aangrijpen om wederom hun gloeiend woord van protest te doen hooren bij de behandeling van de a.s. gemeentebegroo- ting, op 14 November a.s. Tegenover het winstcijfer van het electri citeitsbedrijf staat een verlies voor de gas fabriek ten bedrage van 4.564, een bedrag dat 1500 gulden lager is, dan het verlies, dat het vorig jaar geraamd werd op ruim 6.000 gulden. De waterleiding brengt het er weer beter af. Een berekende winst van 56.044, met daarboven nog een reserveering van 20.000 gulden, ziet er ook niet slecht uit. Menig particulier zou watertanden van zoo'n bedrijf. Men mag bij dit alles natuurlijk niet vergeten, dat deze winsten ten goede komen aan andere bedrijven en dat ze uiteindelijk de belasting drukken. VOORSTEL TOT WIJZIGING DER STATUTEN VAN WONING STICHTING. Van het bestuur van Woningstichting, al hier, ontvingen B. en W. bij schrijven van 2 November 1837, de mededeeling, dat met in gang van 1 Nocember 1937 aan den heer S. Krijnen eervol ontslag werd verleend als tech nisch advieseur der Stichting. Teneinde te bevorderen, dat bij de vervul ling van deze vacature de belangen der Stich ting en van de gemeente zoo goed mogelijk zouden worden behartigd, is met voornoemd bestuur overleg gepleegd, waarvanahet resul taat is, dat èn het Bestuur van Woningstich ting èn het College van B. en W. het de beste oplossing vinden, dat de Directeur van Ge meentewerken, alhier, wordt aangesteld als technisch adviseur van Woningstichting. Ook de Directeur zelf stemt daarmede in. Naar aanleiding hiervan is het noodig de Statuten van Woningstichting aan te vullen. Inmiddels is de penningmeester van Wo ningstichting als zoodanig gepensionneerd. Hierdoor was een gereede aanleiding ontstaan om een reeds lang in overweging zijnde reor ganisatie van administratie en geldelijk beheer der Stichting door te voeren. B. en W. hebben ter zake met het bestuur van woningstichting overleg gepleegd tengevolge waarvan overeen stemming is bereikt omtrent eenige wijzigin gen. In de plaats van het stelsel, waarbij be stuursleden als secretaris en penningmeester een vergoeding ontvangen voor meer tijdroo- vende werkzaamheden, wordt het doelmatig ge acht om de algemeene en financieele admi nistratie te leggen in handen van een daartoe door het bestuur te benoemen ambtenaar, die geen deel uitmaakt van het bestuur. Het is de bedoeling aan dezen ambtenaar den titel van administrateur te geven; hem zal de verplich ting worden opgelegd om als secretaris alle vergaderingen van het bestuur bij te wonen. In verband hiermede is een wijziging van arti kel 6 van de geldende statuten noodig. Nog enkele kleine wijzigingen worden door B. en W. voorgesteld. van 19 October 1939. GGETROUWD: J. Boon en K. H. Slinger; J. B. M. van Deurzen en G. Gelijsteen; J. C. de Rooij en S. Colijn; P. Spanjer en R. Broos; H. A. Dorré en M. J. Thehu. ONDERTROUWD: H. Duvaloois en A. Reuvers; P. N. Fasol en I. M. Breijaert. BEVALLEN: N. H. H. Bakkerde Jager, z.M. J. Meijervan Dalen, d.; H. M. Engel Griek, d. OVERLEDEN: T. van Heteren, m., 54 jaar; G. Beneker, m., 77 jaar; C. Snelvan der Wal, 57 jaar. Tijdens de Woensdag j.1. te Amsterdam ge houden examens Stenografie, slaagde voor het diploma kantoorstenograaf, 130 Nederlandsch, onze stadgenoote mej. D. de Vroome, leerlinge van het Instituut Mercurius. Bij de d.d. 18 Oct. 1.1." te Amsterdam ge houden „Groote"-examens van de Federatie voor Stenografie en Machineschrijven behaal de mej. A. Hermes het diploma kantoor stenograaf 130 lettergrepen Nederlandsch, be nevens het diploma machineschrijven. naar Dagelijks nieuwé zendingen Gemaakt of naar maat Prijzen voor eiken beurs Het verdrag, dat gisteren tusschen En geland—Frankrijk en Turkije geteekend is, kan van groote beteekenis worden voor den Europeeschen strijd. Na wekenlange onderhandelingen te Moskou, heeft de Turksche minister van buitenlandsche za ken den moed gehad zijn machtigen buur man te zeggen, dat hij in goede nabuur schap met hem wil leven, maar geen overeenkomst met hem wil aangaan, die hem aan zijn zijde zal doen vinden in een strijd tegen andere mogendheden. Het is een moedig woord geweest, want men be gon er sterk aan te twijfelen, of Turkije niet zou bezwijken voor den Russischen druk en voor den Duitschen invloed. Ten slotte heeft Turkije echter de zijde van Engeland en Frankrijk gekozen en in een verdrag van vijftien jaar zijn verbonden heid aan de beide geallieerden bezegeld. Bizonderheden betreffende dit verdrag vindt men op pag. 1 van het hoofdblad. We willen hier slechts constateeren, dat het verdrag ver strekkend is en dat behalve het feit, dat En geland en Frankrijk Turkije niet aan hun zijde zullen vinden, wanneer zij eventueel in strijd komen met Rusland, Turkije zich achter hen zal scharen in alle gevallen waarin En geland en Frankrijk op zullen treden tegen verdere agressie en het zwaard op zullen ne men voor hun bondgenooten op den Balkan. Voor Duitschland is dit verdrag een bittere pil, voor Rusland een onaange name ervaring. De bedoeling van Rusland en- Duitschland was geweest om de Dar- danellen voor Engeland en Frankrijk te sluiten, waardoor een onbelemmerde in voer via de Zwarte Zee naar Rusland en Duitschland plaats zou kunnen hebben. Deze hoop is nu den bodem ingeslagen. Engeland en Frankrijk zullen beiden hun invloed in de Zwarte Zee kunnen doen gelden. Ook beteekent het verdrag een halt aan de aspiraties van Rusland en Duitschland op den Balkan. Niet alleen heeft het verdrag een belangrijke moreele versterking tengevolge, de mogelijkheid van een veel nauwere aaneensluiting van de Balkanlanden en versterking van den band met het Westen, zal er waarschijn lijk het gevolg van zijn. Rusland zal op het oogenblik niet wagen, de grenzen van Roemenië te overschrijden. Roemenië is niet meer geïsoleerd van het Westen. Engeland kan het door de Zwarte Zee den steun verleenen, die het heeft toege zegd in geval Roemenië slachtoffer zou wor den van agressieve neigingen van Rusland of Duitschland. Het sluiten van het verdrag is in En geland met vreugde ontvangen, heeft op den Balkan een blijden weerklank ge vonden en heeft ongetwijfeld de onuitge sproken instemming van Italië, dat geen ongewenschte (Russische) invloeden op den Balkan wenscht. Met dit alles wordt Italië ook steeds meer vervreemd van zijn „asgenoot", een woord waarvan men de klank nauwelijks meer kent en waarvan de beteekenis hoe langer hoe vager wordt. Duitschland is zeer ontstemd over de af sluiting van het verdrag en heeft Turkije ge waarschuwd, dat wanneer het denzelfden weg van Polen op wil, het daar persoonlijk de risico's van draagt. In Berlijn acht men de kans van het stopzetten van den strijd er door verminderd. Wij zullen dit af moeten wachten. Zeker is, dat de positie van Engeland en Frankrijk aanmerkelijk versterkt is en hun prestige in Europa belangrijk is toegenomen. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Leugen van Nina Petrovna". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Inspecteur Vlijmscherp op avontuur" en „De verdwenen Piloot". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Blokkade" en „Waar het Westen begint" Heden: Ned. Chr. Vrouwenbond, Militair Tehuis 8 uur. Bert Bakker over: De figuur en het werk van Ds. Martin Niemöller. Zaterdag 21 October. Musis Sacrum, 8 uur: Johnny Black and his Boys. Zondag 22 October. Casino, 8.00 uur: Kriebeltjes Hoogtepunt. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.6 Temp. lucht: g'g Wind: richting: N„ kracht: 7 licht op: g 27

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5