WITLOF geloofsheld Centrum's Hallen Uit het leven CENTRUM'S HALLEN Puik kokende grauwe Erwten 24 ct. p. pond HAKA Busgroenten zijn nog goedkoop Alg. Coöperatie „Helder" Corsages P. KALIS van een De figuur en het werk van Ds. Niemöller belicht Naar den groenteboer „Ons Genoegen" naar Breezand Gewogen en te licht bevonden Hooischelf in brand bij Huisduinen In Fruit ruim gesorteerd Honingzoete Druiven 22 ct. p. kilo. Voor betere Aardappelen 1e Vroonstraat 33 Jan in 't Veltstraat 12Q A s. Vrijdag 27 Oct. den geheelen dag gesloten. Morée's Rijwielhandel Telef. 649 Ruijghweg Een groote partij LAPPEN en RESTANTEN enorm lagen prijs verkocht OUDKERK en VAN PRAAG KEIZERSTRAAT 43 100 pQi. lAeAbcwjiiuMaide! ZOO JUIST ONTVANGEN Knippatroon gratis Brussels Witlof Propaganda-avond V.C.J.B. Dc reis van de „O 20" De Prins bezichtigt hospitaalschepen H.R.C*-nieuws Helder-nieuws W atervogels-nieuws Voor een volle zaal heeft Bert Bakker, van Den Haag, gisterenavond voor den Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Den Helder, gesproken over de figuur en het werk van Ds. Martin Nie möller. In een Duitsche publicatie werd opgemerkt, dat er voor niemand in de wereld zooveel ge beden werd als voor Martin Niemöller. Zelfs in kringen waar men het bidden allang ver leerd had en spr. voegt daaraan toe, dat er over niemand zooveel gesproken wordt als over Niemöller. In Nederland en Engeland, in China en in Japan is zijn naam bekend en zelfs de kinderen weten wie hij is. Ook de r.-k. priesters bidden openlijk voor hem en wijzen op hem als een voorbeeld. Dit is het bewijs, dat heel de kerkelijke wereld hem als haar kind beschouwt. Niemöller is het symbool van trouw aan het woord van God en daarvan zal niets hem kunnen scheiden, vandaar dat Duitsch- land met hem verlegen zit. Hij is te groot, te geweldig. Het eenvoudigste zou geweest zijn hem voor altijd den mond te snoeren, maar daarvoor vreesde men. Men was bang voor de christenheid, men was er bang voor, dat het wereldgeweten zou gaan spreken. Alle pogingen om Niemöller tot andere ge dachte te brengen, zelfs die van Hitier in eigen persoon, hebben niets gebaat. Dat komt, omdat Niemöller veel meer ziet op wat God met hem voor heeft, dan op wat menschen hem kunnen doen. Het komt er voor Niemöller op aan Gods wil te doen. Wie is Niemöller? Wat was zijn jeugd en wat zijn idealen? Zijn vader was predikant. Hij heeft dus zijn opvoeding in de pastorie gehad en de theologie zat hem in het bloed. Toch is hij allesbehalve predikant geworden uit traditie. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat hij ooit op den kansel zou komen. Niemöller begon zijn maatschappelijke loopbaan als zee-officier, nadat hij als adelborst zijn opleiding had genoten. Hij bracht het tot commandant van een on derzeeboot. Daarna werd hij landbouwers knecht, spoorwegwerker, accountant, ar beider in de inwendige zending en eindelijk predikant. Dat is in het kort het leven van den man, die op de Oceanen begon en in den kerker eindigt. Hij was een jongen met een helder verstand en onderscheidde zich, door zijn groote mate van plichtsbe trachting. Hij had een onverzettelijk ka rakter en zijn tegenstanders scholden hem vaak voor een eigenzinnige fanaticus. Toch was hij een man met een zacht ge moed en als de voorschriften hem nood zaken vijandelijke schepen in den grond te boren, zorgt hij er steeds voor, dat de menschen gered worden. In zijn bpek U.boot 72 teekent hij zijn leven als duikboótofficier, de maanden van span nende ervaringen, waterjacht onderzee, boven- zee, onderzee. Hij durft de stoutste stukjes aan, de dood zweeft hem enkele malen vlak voor oogen. Er is meermalen gevraagd, hoe hem dit leven mogelijk was. Daarop was maar één antwoord: Zijn vaderlandsliefde dreef hem ertoe. Als Niemöller in 1918 in Duitschland terug keert wordt hij sterk gedesillusioneerd, omdat hij er een chaos terugvindt. Nergens een groep menschen, die zich om de nationale gedachte schaart. Hij waagt een poging om naar Ar gentinië te emigreeren, en als dat mislukt komt hij op een kantoor van z.g. officiershulp. In deze dagen besluit hij den dienst vaarwel te zeggen. Geen anti-militaristische neigingen dreven hem daartoe, geen defaitisme, enkel de verandering, die de staat in Duitschland had ondergaan. Hij vroeg zich bezorgd af: „Is de nieuwe staat, die zich bezig is te ont wikkelen, nog christelijk?" De nationale ge dachte viel bij Niemöller samen met de reli- gieuse gedachte, d.w.z. een goed vaderlander zou ook een goed christen zijn. Toen zich de scheiding van de nationale gedachte en de religieuse gedachte voltrok, was Niemöller nog zoo naief om te gelooven, dat deze scheiding zich niet voort zou zetten. In 1924 stemt hij zelfs nog voor de N.S.D.A.P., omdat het plan voor de nationale beweging zegt, dat het staat op den bodem van het positieve Christendom. Hij begrijpt niet, dat von Bodelschwing het zwijgen wordt opgelegd, dat de staat de kerk binnendringt en dat zij Ludwig Müller de leiding van de kerk in handen geeft. Langzaam dringt het tot hem door, dat er een aanslag wordt gepleegd op het positieve Christendom. De strijd wordt aangebonden. Hij neemt zich dan voor daartegen den strijd aan te binden en wil de vier volgende punten blijven verdedigen: OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 22 6.36 4.52 1.10 14.30 7.50 19.55 M 23 6.38 4.50 2.35 15.50 9.15 21.20 D 24 6.39 4.48 3.40 16.50 10.30 22.25 W 25 6.41 4.46 4.40 17.40 11.25 23.20 D 26 6.43 4.44 5.35 18.20 12.10 V 27 6.45 4.42 6.15 18.55 0.10 12.50 Z 28 6.47 4.40 6.55 19.25 0.50 13.25 Ongerepte handhaving van de beteekenis van het kruis van Christus. De roeping en het recht van de kerk om de belijdenis te handhaven. De waarde van den doop voor ieder die dit sacrament ontving. (Een gedoopte Jood is even volwaardig als een gedoopte christen, zoodat rasvragen en ariërparagraaf hun waar de verloren). Tenslotte: De roeping van de kerk om barm hartigheid te bewijzen jegens de broeders. Niemöller gaat door met preeken en evange- hseeren. Iedere preek is uit een concrete situatie geboren en weerspiegelt den strijd van het oogenblik. Er is voor zijn prediking groote belangstelling, hoewel hij verre van een redenaar is en zijn toespraken zonder pathos voordraagt. De belangstelling betreft dan ook niet den boodschapper, maar de boodschap, het oude evangelie, de muziek van de bood schap, dat er maar één troost is, beide in leven en sterven. In Juni 1937 wordt Niemöller op het bureau van de geheime staatspolitie ont boden, van welk verhoor hij niet meer terugkeert. Alle pogingen om hem zijn vrijheid te hergeven falen. Als hij eindelijk wordt terechtgesteld en tot 7 maanden vestingstraf wordt veroordeeld, welke straf door de preventieve hechtenis is uitgezeten, gaat er door heel de wereld een gejuich op, maar op den dag van zijn vrijlating, wordt hij door de geheime staatspolitie gevangen genomen en naar een concentratiekamp overgebracht. Spr. bepaalt daarna zijn gehoor nog bij het boek van Ds. Niemöller, bevattende de laatste 28 preeken, welke preeken in Hollandsche vertaling verschenen en een levend beeld geven van Niemöllers geloofsbelijdenis. De presidente van de afdeeling, Mevrouw LeverBrouwer, die de samenkomst met een v/oord van welkom en met gebed geopend had, sloot met een woord van dank aan den heer Bakker. Als we ons afvragen, wanneer het leven van Ds. Niemöller het grootste was, aldus Mevr. Lever, dan mogen we zeggen, dat dit nu het geval is, nu hij als een getuige om Godswil in het concentratiekamp zit. Nu draagt zijn leven wellicht de grootste vrucht. Nadat het Lutherlied: „Een vaste burcht is onze God", was gezongen, sloot de heer Bak ker de samenkomst met dankgebed. Maar zelf tasch of zak meenemen. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de Groentenhandel aan het Heldersche publiek het verzoek richt voortaan zijn eigen zak of tasch medeneemt. Dit in verband met de stijgende papierprijzen. De Kinderzang- en Operettevereeniging „Ons Genoegen" zal vanavond de militairen in Breezand op een zangavond vergasten. Om zeven uur vertrekken de jeugdige zangertjes, met hun directeur, den heer A. Krijgsman, per autobus naar Breezand. Zij zullen het zelfde programma uitvoeren, waarmee ze van den zomer geconcerteerd hebben in het Julianapark en op het Zeebad Huisduinen. Vorige en deze week heeft het periodiek on derzoek plaatsgevonden door rijks- en ge meentepolitie inzake de IJkwet. De „buit" der ambtenaren was niet gering. Niet minder dan 64 winkeliers en winkelier tjes gingen op de bon. Gistermiddag ontstond broeiing in een hooi schelf van den heer Bruin, staande op diens land nabij Huisduinen. Door soldaten en de politie werd ijverig gebluscht met het resul taat, dat men het vuur spoedig onder de knie had. Later op den avond is het echter opnieuw ontvlamd en moest wederom water gegeven worden. Het hooi was niet verzekerd. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: een beursje met inhoud; twee rijwieltasschen; een bruin gekleurde hond; een notitieboekje; een konijn; een bruin lede ren portemonnaie; een zilveren broche; drie rijwielbelastingmerken; een rozenkrans; een halsdoek; een glacé handschoen; een paar idem. Verloren: vijf belastingmerkendrie portemonnaie's; een voor- en achterschot van een ledikant; een nikkelen heerenhorloge; een zilveren horlogeketting; een zilveren armband; een petroleumkaart; een kinderfietsje; een armband van oude ronde stuivertjes; een bankbiljet van 10.een konijn; een wolfs- grauwe herdershond; een zwarte en een witte uniformpet; een zilveren dameshorloge; een dito armband; een verchroomd dames pols armbandhorloge met bandje. Vestigingswet Kleinbedrijf. Tegen een plaatselijk winkelier werd proces verbaal opgemaakt terzake overtreding Vesti gingswet kleinbedrijf. Overtreding Arbeidswet. Tegen een winkelchef in de Spoorstraat werd proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van den Arbeidswet. Wiens hondje is dat? Sedert een drietal dagen bevindt zich op het Hoofdbureau v. Politie een alleraardigst zwart hondje. Tot nu toe heeft de eigenaar zich niet gemeld, maar de heeren agenten zullen gaarne van dezen hondendienst bevrijd willen worden. Onbeheerd rijwiel. In de Ooievaarstraat werd een onbeheerd heerenrijwiel aangetroffen. Van wie is die? Stropje voor Gasfabriek. Een gaslantaarn, staande aan den Badhuis weg werd gisteren door een auto aangereden en zwaar beschadigd. Er ontsnapte veel gas. Spruiten 7 ct. p. p Extra mooie Spruitjes 12 ct. p. p 5 of 6 goudgele Andijvie 10 ct Geschrapte Worteltjes 5 ct, p. p 2 kappertjes kooien 10 ct Kassnijboontjes 16 ct. p. p, o.a. Sterappelen vanaf 6 pond 25 ct. Goudreinetten vanaf 4 pond 25 ct. Moesappelen vanaf 4 pond 10 et. Zoete Stoofappelen 3 p. 10 ct. 3 of 4 p. Stoofpeeren 10 ct. Vuurrode Tomaten v af 7 c. p.p. Telefoon 753 wegens familie-omstandigheden overgebleven van de pracht partij Velours- Chiffon, Perseaner, Fluweelen, Breitschwanz, Carcule, Astrakan, enz. worden voor Profiteert van deze gelegenheid Ziet de étalage per Liter blik Snijbonen Sperciebonen Doperwten Spinazie Andjjvie KONINGSTRAAT 60 Filialen; Brakkeveldweg 34 Reigerstraat 2 de Wetstraat 4 27 ct. 28 ct. 26 ct. 21 ct. 26 ct. Voor Taffet Taffet Moiré Satin Romain Broddé Kantstof Tuil Ontvangen een pracht partij per pond 14 ct. Pracht Spruitjes vanaf 8 ct. per pond Kogelspruitjes p.p. 12 of 14 ct. Pracht druiven p. kg 25 ct. 3-4 of 5 p. Sterappelen 25 ct. KOMT U ZELF EVEN KIJKEN Beleefd aanbevelend, Gravendwarsstraat 3 Ruyghweg 49 - Tel. 416 Gisterenavond had in de bovenzaal van het Militair Tehuis aan de Spoorstraat een propa- ganda-bijeenkomst plaats van den Vrijzinnig Christelijken Jongeren Bond, onder voorzitter schap van den heer H. Flerie. Den avond openend zei de voorzitter, dat het doel van deze bijeenkomst was het doel en streven van den Jongerenbond meerdere bekendheid te geven. Daarna heette hij welkom Mevr. en Ds. v. d. Poel, Ds. Enklaar en den spreker, Ds. v. Biemen, predikant te Barsingerhorn. Deze hield een korte causerie over de hou ding van den Christen in het algemeen en den V.C.J.B.-er in 't bizonder in de huidige wereld, welke tot titel had „Onze taak in dezen tijd". Deze causerie kenmerkte zicfi wel zeer bij zonder door een groote mate van eerlijkheid, een eerlijkheid, die niet terugschrikt om ergens het mes in een wonde te zetten, om heilige huisjes omver te werpen, om te zeggen hoe de stand van zaken is. En dat heeft Ds. v. Biemen gisteravond ge daan. Zijn causerie samenvattend zou men haar kunnen typeeren als een analyse van de tot nu toe geldende idealen, waardoor het vrij zinnig jeugdwerk werd gedragen, idealen waarvan de één na den ander wegvallen, tot er enkele overblijven, die het waard zijn om voor te strijden. Zijn critiek was inderdaad scherp en zou voor iemand, die vastgeroest was in zijn tra- ditioneele idealen, waarop hij zich nimmer be zonnen heeft, pijnlijk kunnen zijn, de uiterst fijngevoelige wijze, de groote ernst, waarmee spreker critiseerde, dwongen zijn analyse in overweging te nemen. Uitdrukkelijk zeide de spreker vóór zijn be toog geen recept te geven voor alle gevallen en tegen alle geestelijke kwalen. Daarna nam Ds. v. Biemen den groei van de V.C.J.B. na den vorigen oorlog, haar idea len en de oorzaak van achteruuitgang onder de loupe. De V.C.J.B. was als een reactie ont staan op den tijd vóór den wereldoorlog en den wereldoorlog zelf. Naarmate de wereldoorlog verder achter ons begon te liggen verloren te idealen aan intensiteit, aan enthousiasme. De huidige oorlog maakt een nieuwe pro bleemstelling dringend noodzakelijk. Veront rust door de gebeurtenissen zoekt de mensch weer naar nieuwe zekerheden op het gebied van geloofsleven, levens- en wereldbeschou wing. Echter: voortdurend meer zekerheden wan kelen. En een zekere gelatenheid kan het ge volg ervan zijn. Wanhoop en flauwe stemming overheer- schen; slechts voor enkelen kan deze nieuwe oorlog een noodsein zijn om zich opnieuw ern stig te bezinnen. Verschillende oude idealen worden door den spreker onderzocht en niet-meer-levensvatbaar betoond. Daarom, aldus Ds. v. Biemen, laten we de scherven bezien, en niet probeeren ze aan elkaar te lijmen, want wat waardeloos is moe ten we laten liggen en ons enkele heelge- bleven idealen bezinnen om opnieuw te be ginnen. Want: Herziening is noodig. De idealen moeten gericht worden naar den huidigen toestand. We moeten open en eerlijk erkennen, dat na dezen oorlog geen paradijs op aarde zal achterblijven, maar dat een tijd van onnoemelijk zwaar lijden en beproeving voor de deur staat. We moeten zeggen: voor dit minimum van waarden sta ik, en dan blijkt, hoe weinig nieuwe richtlijnen gevonden zijn. Zonder vrome zwendel zal men zich moeten bezinnen op den eersten eisch van een nieuwe geloofsgemeen schap, gedragen door hooge kracht, waarin ieder, stuk voor stuk, geroepen is stand te houden, en waakzaam te zijn over de diepste overtuigingen en idealen in ons en het leven toebereiden als een goede akker, waarin zaad zal kunnen worden gezet. Gods kracht wordt in zwakheid volbracht. Aan deze causerie werden nog enkele posi tieve woorden toegevoegd door Ds. Enklaar, die opwekte om niet geheel met het oude te breken, maar steeds voort te bouwen op het oude fundament. Want er is geen ander fun dament dan Christus. Een geanimeerde bespreking toonde over duidelijk, hoe intensief de lezing was gevolgd. De ernstige causerie zal zeker haar invloed ten goede doen gelden in de V.C.J.B. en daar buiten. Aangenomen in den zeedienst. Militaire werklieden: J. Mesu, 16 Oct.; P. W. J. Meijers, J. G. Schmaltz, G. L. van Assen, J. W. Francois, 1 October. Kleermakers: L. C. Lammens, J. H. Over- mulder, G. v. d. Tooien, L. den Boer, M. A. Belzer, 9 October. Leerl.o.o.viieger: J. Schoute, N. W. v. d. Meulen, J. van Orden, 5 Juli; J. M. de Swart, J. Wolting, A. J. de Jong, J. J. Hageman, P. Kuperus, 15 Augustus. Mariniers 3e kl.: W. T. van Kessel, B. M. v. der Kroon, G. W. Zwart, H. Huiting, J. A. Dek ker, H. J. van Brakel, 29 Aug.; C. Roos, A. Veer, 1 September. Met ontslag uit den zeedienst: Leerl.o.o.viieger B. W. Verkerk, 16 October. Leerling-monteur J. van Slooten, 18 October. Matroos 3e kl. P. de Krijger, 16 October. Leerl.-torpedomaker P. Postma, 16 October. Bevordering: Matroos 2e kl. A. A. Wensink tot matroos le kl„ 1 October. Matrozen 3e kl. J. Wilderom, B. Koole tot matroos 2e kl„ 1 October. Matroos 2e kl. C. v. d. Wal tot matroos le kl., 1 October. Matroos 3e kl. C. van Toor tot matroos 2e kl., 1 October. Leerl.-geschutmaker L. Kramer tot geschut- makersmaat, 1 September. Matrozen 3e kl. J. L. A. Wolffers, J. A. Len derink, B. A. Metselaar, J. Mulder, E. J. v. IJzendoorn tot matroos 2e kl., 1 September. Lichtmatroos K. Louwerens tot matroos 3e kl., 1 October. Matroos 3e kl. P. J. C. v. d. Linden tot matroos 2e kl„ 1 September. Marinier 2e kl. N. Sonius tot marinier le kl., 1 October. Overbrenging in andere kwaliteit: Stoker le kl. C. Verboom tot stoker-olieman, 1 October. Overleden: Stoker 2e kl. H. Eimers, 15 October. Lijst van schepelingen, die met ingang van de aangegeven data worden bevorderd tot de kwaliteit als voor ieder hunner achter zijn naam is vermeld. Met 1 October 1939: Kwartiermeester J. de Hartog tot bootsman. Sergt.-vlieger A. de Knegt tot sergt.-majoor- vlieger. Korpl.-machinist J. C. Korndörffer, J. C. Kok H. W. Sijmons tot sergt.-maehinist. Stoker-olieman H. van Zuiden tot korpl - machinist. Stoker le kl, J. Voorthuijsen tot korpl - stoker. Met IS September 1939: Stoker-olieman D. van der Linde tot korpl - machinist. Met 1 October 1939: Stoker-olieman L. J. M. Vernoorj tot korpl - machinist. De Nederlandsche onderzeeër „O 20" wordt den 22sten November uit Panama, op weg naar Ned. Oost-Indië te Honolulu verwacht. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Chr. Huygens, t„ 19 Oct. v. Kaapstad. Sembulan 19 Oct. van Tjilatjap. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Saparoea 19 Oct. van San Francisco. Saleier 19 Oct. van Bombay. FOTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, u„ 19 Oct. van Suez. Sitoebondo, t., 20 Oct. n.m. te Rott. verw. JAVA—NEW-FORK LIJN. Tawali 20 Oct. te Sabang. 's-GRAVENHAGE, 20 October. Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden namens H. M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant majoor H. J. Phaff, eenige in aan bouw zijnde hospitaalschepen bezichtigd. H.R.C. 1—ZAANDIJK 1. Aanvang half drie. Oudesluis—HRC 2 (2 uur). HRC 3— Atlas 1 (10 uur). Morgen ontvangen de Racers het le elftal van de 3e klasser Zaandijk, welk elftal ook nu in de noodcompetitie van zich doet spreken en indien de Racers den zoo gunstigen indruk, gevestigd door de fraaie resultaten tegen Helder, Alk. Boys en ZFC, willen bevestigen, dan dient er morgen aangepakt te worden. Ook het tweede elftal, dat nog beneden de verwachtingen bleef, zal morgen weer in het veld komen, Oudesluis, de nieuwe 4e klasser, die zich goed thuis blijkt te voelen in het K.N.V.B.-milieu, getuige de goede verrichtin gen, is de tegenstander en als ons 2de zich niet van een betere zijde l&at zien, vreezen we ook nu weer, dat het succes niet groot zal zijn. Om 10 uur 's morgens speelt het 3de tegen Atlas, hetgeen als altijd een pittig partijtje kan worden, dat zeker het aankijken waard zal zijn. Ook het 3de onze beste wenschen. Hier volgen de opstellingen der drie K.N. V.B. elftallen. J. Dijkshoorn J. H. Leaveij Buitenhuis Selderbeek Stolk Roomeijer Sanders Zymni de Vries de Jong Dissel OUDESLUIS I—HRC 2. Aanvang twee uur. Blankwater Siersma Dekker Kok van Dok v. d. Dungen de Schipper Deckers Bakker J. C. Koseter Van Dam HRC 3—ATLAS I. Aanvang 10 uur. Terrein HRC Guijken Dijkstra Hollander Post Bijl L. Gijsberts van Veen Theloesen v. d. Berg v. Kralingen Van Vliet Voor Zondag a.s. is vastgesteld SUCCES 1—HELDER 1, bij welken wedstrijd Helder als volgt uitkor.. Kenter Voerman v. Teeckelenburgh Vermeulen Hoebe Verzijl v. d. Berg Climpers v. Spierenburg v. d. Bogaerde Godsclir.lk Helder 2—Wieringerwaard 1, aanvang 2 30 uur. Hier is het Helder-elftal: Roelofsen Goutier Burger Vonk Steenbergen Quant v- d. Bogaerde v. Tongeren N.N. Rottier de Leur WATERV OGELS1B.K.C. 1. (Aanvang 2 uur). Voor dezen wedstrijd is het elftal als volgt samengesteld. 5 F. Clowting. J. v. d. Hert J. v. Til. G. Slotemaker T. Gerritsen S. Been Beekhoven Hollander H Been V"°elsem H. Rensmaag WATERVOGELS 2—J.V.C. 1. Dezen wedstrijd wordt in de morgenuren gespeeld n.L orq 10 uur.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 19