TRIÜMPH DE BESTE lc SIGARET i 'n TRIUMPH VAN SMAAK VOOR SLECHTS EXTRA ROOKGENOT EN Op voor de absolute eerlijkheid Wie doet mee? Agenda Bent U onrustio? Twee belangrijke feiten Zaterdag 21 October 1939 Tweede Blad MLadinieuujJ Oorlog aan het Spieken 8600 gulden vergunningen verlofsrecht en Wat het gemeente zwembad aan de gemeenschap kost De kunst- en Cabaret avond Apotheken Beoefen de gastvrijheid Nu het kouder wordt GEKLUISTERDE 0 Allemaal, niemand uitgezonderd, zijn wij „menschen die onderweg zijn". Allemaal mar- cheeren wij voorwaartsch en op ons doel af Dat doel is niet voor allen hetzelfde maar hierin is het karakter van ons aller marsch door het leven toch tamelijk gelijk: Wij wen- schen iets beters, iets hoogers, heimelijk ook vaak iets te bereiken wat makkelijker is, meer verdienen, minder werken. Betere baan 'in zoo kort mogelijken tijd en liever met weinig in spanning dan met veel. De eischen echter van onze maatschappij gaan lijnrecht tegen onze verlangens in. De maatschappij zegt: Hier heb ik een goede baan, die dik betaald wordt... maar, daarvoor eisch ik zeer veel kennis, diplo ma's, goede rapporten, met hooge cijfers voor de moeilijkste vakken, jong moet U zijn, want van ouderen kan ik niet zoo lang profiteeren. Zeker is het begrijpelijk, dat velen, zeer velen dit niet aandurven en tasten en zoeken naar andere wegen, naar omwegen, om toch het zoo begeerde doel te bereiken. Werkelijke kennis moet daarbij worden ver- Vangen door gefingeerde, werkelijke flinkheid moet zoo goed mogelijk worden gecopieërd door aangematigde en ijverige doorzettende studie wordt zoo mogelijk vervangen door zoo weinig mogelijk uit te voeren en daarna het bedrog! Nog niet zoo heel lang zijn onze inrichtingen van uitgebreid lager en middelbaar onderwijs weer geopend en dingen Heldersche jongens en meisjes naar een goede plaats in de klas en naar een behoorlijk slagen voor de volgende. Er wordt veel gevraagd en geëischt. Vaak meer, dan mag of kan worden gevorderd. Enkele goede, maar meerdere lage cijfers brengen bij de leerlingen een heimelijke crisis teweeg. Het gaat erop of eronder. Of meer en beter werken en stu- deeren of verder afzakken en daarbij weten, dat die benedenwaartsche richting dan niet meer te stoppen is. Het zakken dreigt reeds vroeg feit te zullen worden. Dit schrikbeeld wringt velen naar den ver keerden hoek. Zij willen èn kool èn geit sparen! Ze willen tenminste een voldoend rapport mee naar huis brengen, maar zijn niet bereid zich extra in te spannen. Zou „spieken" een uitweg zijn? Stiekum wordt het geprobeerd. Verdraaid, na angstige momenten schijnt 't te lukken. Moeilijke dingen worden listiglijk en klein ergens opgeschreven en dan onder bange spanning onbegrepen overgepend. In het „meest gelezen boek ter wereld" staat zoo heel eenvoudig: „Wat de mensch zaait, dat zal hij ook maaien". Inderdaad blijkt de waarheid daarvan nog na duizenden jaren. De waarheid is altijd 't zelfde en verandert nooit. Dit leelijk bedrog brengt wrange vruchten voort. Éénmaal de voet op dit duister pad ge zet en je wankelt en struikelt en valt steeds dieper. Het proefwerk' wordt teruggegeven. De eerlijke Jan krijgt zijn werk terug: Een „4" vergezeld door een zucht van den leeraar: „Dan heeft Piet het er beter afgebracht! Piet, die er niets van wist, maar het bedriegelijk overschreef. Piet krijgt een pluim en een 8! En zoo wringt en scheurt de oneerlijk heid niet'alleen aan jezelf, maar vernielt en pijnigt nu ook anderen, die eerlijk werkten maar nog geen voldoende haal den. Precies 3000 jaar geleden zat David, die na eerlijken strijd iets beter meende te hebben verdiend, dan te moeten vluchten voor een oneerlijk mensch, over hetzelfde geval te piekeren. Hij filosopheerde zoo: hoe' komt 't nu dat de rechtvaardige zooveel te verduren heeft, terwijl de onrechtvaardige schijnbaar zooveel voor spoed heeft. Maar aan het eind van zijn overpeinzing is de pientere jood met zijn hel der inzicht er wel achter, want hij ziet eens naar 't eindresultaat: Totdat ik op hun „einde" lette! Dan is z'n conclusie snel en scherp ge trokken, want al mag het schijnbaar een poosje voor den wind gaan met die bedriegers, ten slotte komt „boontje om zijn loontje". Dat was waar in 1060 voor Christus, dus is het nu nog waarheid. De jongen die spiekt wordt meestal snel betrapt: incasseert een ge weldige „knock out". De straf volgt nu: Straf werk, zeer veel strafwerk maken. Vader moet 't onderteekenen. Denk eens in, Vader, die nergens van weet, die vermoedt, dat zoonlief 't wel aardig maakt op school, want hij „hoeft" niet eens veel huiswerk te maken. Z'n zoon is immers altijd zoo vlug „klaar". Daar zal wat opzitten voor me denkt de overtreder. Dikwijls is de vrees voor Vader dan nog weer zoo groot, dat 't eene kwaad Wij lezen in de ontwerp-gemeentebegroo- ting, dat de gemeente rekent op een op brengst van 7500 van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, en voor de opbrengst van het verlofs recht voor den verkoop van zwak-alcoholi- schen drank in het klein, op een bedrag van 1100 gulden, van welke rechten een bedrag van 568 gulden aan het rijk. wordt betaald. het andere doet geboren worden. Het gebeurt, dat 't zoontje zelf het strafwerk met vaders naam onderteekent! Zet een rechtstreeksche valsche handteekening! Oh, spiekers en spieksters houdt op met je bedrog. Houdt anderen niet voor dén gek en speld je zelf niets op je mouw. Breng geen narigheid over je zelf en over anderen. Leeraren en leeraressen helpt mede, scherp toe te zien, terwille van de eerlijken en oneerlijken het spiekerkwaad volstrekt te beteugelen. „De gelegenheid maakt den dief!" En jullie, eerlijke jongens en meisjes, die niet spiekt, maar ijverig studeerend je door de moeilijkheden wilt slaan, houdt vol! Laat je niet uit gemakzucht verleiden tot bedrog van anderen en tot zelfbedrog. Van het gemeente-zwembad wordt 's zomers een druk gebruik gemaakt en niemand zal ontkennen, dat dit niet in een behoefte voor ziet. Tientallen jongeren en ouderen leeren er jaarlijks de zwemkunst, onder de bekwame leiding van badmeester Bandt. Heel wat week en maandkaarten worden verstrekt, maar het is nog lang niet zoover, dat de inkomsten de uitgaven dekken. De ontwerp-begrooting 1940 becijfert voor dat jaar een nadeelig saldo van bijna 5% duizend gulden, of om juist te zijn 5.433.—. Kaartverkoop hedenmiddag 1 uur aangevangen. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van den heer D. W. de Bas, Binnenhaven. Van Maandag 23 Oct. tot 30 Oct. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. r>f MnOIATF FOTO PORTRET ATELIER JAC DE BOER t&: HELENE LUDOLPH, Hedenmiddag te 1 uur is de kaartverkoop voor de kunst- en cabaretuitvoering van den Bloemendaalschen Kunstkring ten bate van het Marine Rampenfonds aangevangen. Ongetwijfeld zullen vandaag velen zich een kaart aanschaffen teneinde niet teleurgesteld te worden. Want wij zouden ons wel zeer moeten vergissen indien deze uitvoering van den te goeder naam en faam bekend staanden kring geen eclatant succes zou worden. Het is bekend dat met ieder's smaak reke ning gehouden is. Daar is zang, er is decla matie, er is cabaret, er zijn liedjes van de music hall, er zijn dansen, kortom, een kunst en cabaretavond waaraan men enkele uren van vreugde kan beleven. De prijzen der plaatsen werden zoo laag mogelijk gehouden: een aantal voorste rijen ad 1.per plaats, 1ste rang 60 cent en de 3e rang 40 cent. Belasting en andere rechten geheel inbegrepen. A.s. Woensdag en Donderdag kan men z'n plaats bespreken aan Casino, alwaar dan tevens plaatsen verkocht worden (in dien nog voorradig tenminste). Koop vanmiddag een kaart. Bezorg U-zelf een uiterst prettigen avond en steunt daarbij het Marine Rampenfonds, dat de netto opbrengst wel zeer van noode heeft. En niet meer beheerscht in Uw denken, handelen en spreken? Neem dan terstond Mijnhardt's Zenuwtabietten Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. Stel uw woning een avond open voor onze militairen. Het beroep op de bevolking is niet tever geefs geweest. Er zijn verschillende stadge- nooten, die spontaan hun woning een of meer avonden in de week open hebben gesteld en een van de gemobiliseerden te ontvangen. Zij hebben begrepen hoe het gezinsmilieu veel militairen kan bewaren voor pessimisme en hun verzoenen kan met den noodzakelijken diensttijd in onze stad. Zoowel katholieken als protestanten stelden hun huis beschik baar. Dat deed ons bizonder genoegen. Ech ter, voldaan zijn we nog niet/Er zijn eenige duizenden manschappen in onze stad en al zullen allen er geen behoefte aan hebben om in den huiselijken kring te worden opgeno men, een groot deel van hen doet dit toch wel. Er zijn dus heel wat open deuren noodig. Met vrijmoedigheid herhalen we daarom onzen oproep. Bepaal een avond waarop u één of meer militairen kunt ontvangen en zoo U beslist hebt, geef dan even uw kaartje of een briefje af aan een van de onderstaande adressen. Vermeldt zoo mógelijk welken avond U vrij wilt houden, of U een of twee militairen kunt ontvangen, welke gezindheid U bent toegedaan, dit laatste om de mannen zooveel mogelijk in eigen milieu te brengen. Besluit nu, u doet er een goed werk mee. Aan de onderstaande adressen kunt u uw kaartje of briefje bezorgen: Redactie Heldersche Courant, Koningstraat. J. H. Vaandrager, Vlootpredikant, Hoofdgracht 17. Reserve Veldpredikers: P. Veenhuizen, Binnenhaven 15. J. K. Kroes, Kanaalweg 129. Zijn de bivakmutsen klaar? De Nederlandsche vereeniging voor Huis vrouwen, verzoekt de breisters, die zich op het oogenblik voor de gemobiliseerden ver dienstelijk maken, hun werkstukken Dinsdag middag na 3 uur in te leveren aan het Kegel huis. Nu het kouder wordt hebben onze mi litairen de wollen kleedirigstukken noodig. Wie dus bijna gereed is, haaste zich nog even en verrasse het bestuur Dinsdagmiddag met een aantal voltooide werkstukken. n de haven liggen botters. Bruin en zwart, grijs en roestig. Botters, die het aan te zien is, dat ze er menig jaartje op hebben zitten, die gebruind en ge roest en verweerd zijn in den strijd om het bestaan. Botters als stoere kaerels, met rim pels op hun huid en opgebolde pezen. En met de teer en de taan en de menie van een indruk wekkende rij van jaren aan den buitenkant. Er zijn ook nieuwe botters. Die ook al menig jaar gezworven hebben. Die ook daar buiten Wierhoofd, mijlenver zee in, gevochten hebben met de zee en den wind en het water. Het roerige, bedrieglijke, water. Het water dat wild en verraderlijk kan zijn bij de wadden eilanden. En dat het altijd gemunt heeft op de kleine dansende botters, met hun geel vlagge tje in top en de blauw-getruide jongens aan de roerpen. Er waren weken, dat die botters uitvoeren en dagen wegbleven. Dan kwamen ze terug. Met een rijken oogst van de zee. Dan kwamen ze aan, boordevol geladen met hun zilver- blinkende last. Vele handen waren noodig om de oogst van de zee te bergen en vele uren duurde het, voor de botters leeg waren. Kisten, duizenden en duizenden. Die vol gingen tot aan het opbollende deksel en dan in de don kere treinwagons geladen werden. Dat was de goede tijd. Voor de haven en voor de botters; en bovenal voor hen die er op voeren. Maar de tijden kunnen veranderen en ze z ij n veranderd. Het is stil geworden in de haven van Nieu- wediep. Zoo stil, dat het soms angstig wordt. Dat men, dwalende over de steigers, de weemoed in zich voelt opkomen over dit verval, over deze misère van geen emplooy, van verlaten heid en gedwongen rust. De visschers zijn er nog en de botters even zoo. De eersten zitten thuis. Ze slapen en eten en loopen wat aan den buitenkant. En ze wachtenWaarop t Op beter, tijden. Maar ze weten dat er een wonder zal moeten gebeuren als die tijden inderdaad beter zullen worden. En ze hebben al t lang gewacht om nog aan dat wonder te gelooven. De botters wachten ook. Die liggen, twee-, driedubbel, langs de steigers. Zwart en bruin en grauw; Er is geen vreugde meer op de botters. Het is er altijd eenzaam en stil. Ze lijken vergeten, en zelfs de eigenaar komt maar zelden aan boord. Want wat moet hij doen op een schip dat niet meer vaartWat is een schip dat gekluisterd ligt en welks doel niet meer be staat f Gekluisterde botters. Een enkele maal wordt er een verhaald. Af en toe hijscht men de zeilen om te zorgen dat die niet vergaan. Maar zelden of nooit ziet men ze naar zee vertrekken. Zelden hoort men de muziek van den roffelenden motor, de sym- phonie van ruischend water aan den boeg en den zingenden wind in het strakgespannen wand. Ook des avonds mist men ze op het Mars diep. Geen zeilen aan de kim, geen thuis varende botters, met hun roode en groene lichten die als kronkelende serpentine's door het water konden trillen. Nee, ze liggen alleen maar stil aan den stei ger en ze zijn vergeten. Dat is jammer. Omdat ze bij de stad en de haven hoorden. Omdat die uit- en thuisgaande bruine en zwarte botters de haven leven gaven. Dag-in, dag-uit, liggen ze er. Als de wind over de haven jaagt perst deze de botters op en tegen elkaar. Dan kreunen en kermen de schepen en kraakt en steunt het oude hout. Het water kabbelt en klokt onder de stom pe boegen: somber strekken zich de breede slagschaduwen. Het water rilt en siddert onder den druk van den wind. De dagen zijn weken geworden en de weken maanden. Nu worden de maanden jaren en is de oorlog gekomen. Een deel van de oude vloot is naar binnen gehaald. Dat ligt in de Binnenhaven, onder de boomen in stil water. Ze zullen zich diep schamen over dit treurig einde. Een ander deel ligt in de haven. Dat voelt de schuring van de eb- en vloed- stroom iederen dag, en dat hoopt nog op Ja, waarop...? f Om weer uit te varen: naar zee, naar de roerige wateren daarbuiten, om te vechten met den wind en het water. Om weer te dansen van golf tot golf, om het schuim op de stroomnaden te verbreken en om thuis te komen met een lading die blinkt en schittert in het daglicht. Zou dit ideaal nog ooit werkelijkheid kun nen worden Wanneer we de voorbijgesnelde week nog eens even in gedachten teruggaan, dan zijn er twee belangrijke gebeurtenis sen geweest, die de situatie van Rusland en Duitschland ten ongunste, die van En geland en Frankrijk ten gunste beïnvloed hebben. Daar is dan allereerst de conferentie te Stockholm. De eenheidsbetuiging van de Noorsche staten, de neutraliteitsverklaring van Zweden, Denemarken, Noorwegen, Fin land en IJsland. Voor alles zullen zij strijden voor hun zelfstandigheid en al hebben zij je gens elkaar geen militaire verplichtingen aan gegaan, zij hebben de wereld opnieuw laten weten, dat zij op zullen komen voor hun on derlinge belangen en nauw zullen samenwer ken met de andere leden van de Oslogroep, waartoe ook Nederland en België behooren. Deze gemeenschappelijke verklaring mag Finland, dat zich sterk door Rusland be dreigd weet, militair niet helpen, het be- teekent wel een krachtige moreele steun voor het land, dat het aangedurfd heeft een flinke houding tegenover Rusland aan te nemen. Voor Rusland zal het beteeke- nen vooral voorzichtig te handelen en geen onbedachte stappen te doen. Met instemming kunnen alle neutrale landen en ook Engeland en Frankrijk kennis genomen hebben van deze conferentie. Van meer beteekenis was de andere ge beurtenis, die de aandacht van de wereld tot zich getrokken heeft: het sluiten van het Engelsch-Fransch-Turksch verdrag. Dit verdrag kan van grooten invloed zijn op de positie van Engeland en Frankrijk zoowel als van Duitschland en Rusland. De vreugdevolle mactie in Engeland en Frankrijk spreekt boek- deelen, het officieel zwijgen van Berlijn spreekt ook duidelijk. Men is op het oogenblik wel be- nieuwd hoe Berlijn op het verdrag zal reagee- ren, want hoe men de zaak ook beziet, het ver drag is voor Berlijn een diepe teleurstelling. Ook al wordt de Turksch-Russische vriend schap er niet door teniet gedaan, de isolatie van Engeland, die men zoo graag gewild had, is er door mislukt. De Balkan kan ruimer ademhalen, nu het voelt, dat het niet aan de directe willekeur van Duitschland en Rusland is overgeleverd, maar dat het kan rekenen op den steun van Engeland en Frankrijk, als Ber lijn en Moskou hun handen mochten uitslaan naar Midden- of Zuid-Europa. Als we de balans opmaken is deze week voor Engeland en Frankrijk niet nadeelig geweest. Groote rampen hebben zich op zee gelukkig niet meer voorgedaan, de strijd aan het Westelijk front is nog altijd van weinig beteekenis en de succesen, die in de afgeloopen dagen geboekt werden, waren uitsluitend diplomatieke successen. Het woord is nu weer aan Berlijn. Het heeft reeds aangekondigd, dat het de ver anderde situatie niet zonder meer neemt. Toch wordt de positie van Duitschland door deze dingen niet benijdenswaardiger. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Leugen van Nina Petrovna". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Inspecteur Vlijmscherp op avontuur" en „De verdwenen Piloot". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Blokkade" en „Waar het Westen begint" Heden: Musis Sacrum, 8 uur: Johnny Black and his Boys. Zondag 22 October. Casino, 8.00 uur: Kriebeltjes Hoogtepunt. Dinsdag 24 October. Casino, 8.30 uur: 1ste Abonnementsvoor stelling. Woensdag 25 October. Casino, 8.30 uur: lste Marine Concert. Donderdag 26 October. Casino, 8.15 uur: Kunstavond Bloemendaal- sche Kunstkring voor het Marine Rampen Fonds. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 767 2 Maximum temp. lucht: 10.2 Wind: richting: O,; kracht: 2 Licht op: 5 uur 05 mln

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5