Mijnhardtjes krui WM CilWIlM Dl DIOiCOPIN? De leugen van Nina Petrowna De Vries, Alkmaar tsVERUJRRIÏlING Welk gasmasker? k, preïriKkurteif prebihbüurtfn Inspecteur Vlijmscherp op avontuur i oi'rl1 VOOR DE Esona-express Burgerlijke Stand van Den Helder Esperanto-cursus Ernstige aanrijding bij Vliegkamp „De Kooy" Sensatie Burgerlijke Stand van Texel Isa Miranda en Fernand Gravey in de film „De Leugen van Nina Pe- trovna, die deze week in het Rialto-theater vertoond wordt. ïlLa£to--t(ieaJU>L Het zal wellicht een zes of zevental jaren geleden zijn, dat wij een film zagen van den zelfden inhoud en van denzelfden naam. Ook daarin werd filmisch het zeer tragische lot weergegeven van Nina Petrowna, die het leven voerde van een courtisane, doch wier hart eer lijk bleef in haar liefde voor den man, die zij aan het einde van dat leven ontmoette. Het is interessant parallelen te trekken tus- schen deze Duitsche film van toen, en de Fram- sche zooals w\j die gisteravond zagen. In wezen twee geheel verschillende films, hetgeen niet verwonderlijk is als men weet, dat de Fransche vervaardigd werd onder regie van den uiterst intelligenten Victor Tourjansky, den man van wien wij reeds eerder films zagen die tot de beste der wereldproductie behoorden. Het leven van Nina Petrowna... 'n wonderlijk leven. Een leven van veel oppervlakkigheid, veel huichélarij, veel" karakterloosheid, maar ook weer: een leven, fel geleefd, een vrouw die haar brandende begeerten zocht te bevredigen, die stond in het midden van een wereld die haar aanbad en verfoeide. Een vrouw, die het leven leefde van de verwende geliefde in het barokke Petersburg aan het einde der vorige eeuw en daarna in het wufte Weenen van den- zelfden tijd. Hoe scherp, hoe weergaloos knap, heeft Tour jansky den geest, de sfeer van deze beide me tropolen weten te treffen. Ziet, hoe hij met een enkele camerawending zoo'n stad verklaart, weergeeft. Ziet met welk een liefde hij de lens laat' dwalen langs de typische punten der stad. Deze film is Fransch, tot in ieder meter. En zoo mag gezegd worden, dat zij een triomf werd der huidige filmproductie in dat land, een triomf van goeden smaak, van kunstenaarschap en filmische bewogenheid. Welk een rhythme bezit de film, welk een momenten van pictu rale schoonheid en hoe prachtig zette men de hoofdpersonen in de sfeer van dit alles. Waarlijk, een film, die verdient door velen gezien te worden en waardoor velen diep ont roerd zullen worden. Het is een vreemd verhaal, dat van Nina Petrowna. Zoo vreemd, dat het zich niet recht navertellen laat. Omdat er zooveel is, wat feitelijk niets anders is dan karak ter en begrip. Niets anders dan datgene, wat men alleen kan zien, en zoo oneindig moeilijk verwoorden kan. Daarom is het goed Nina Petrowna te zien en dan z'n eigen conclusie te bepalen. Misschien zal men haar veroordeelen en misschien dat men in z'n hart iets zal begrijpen van de leugen dezer vrouw, wier laatste daad in haar leven was het verraad van hem, dien zij afgodisch liefhad. Het zijn Isa Miranda en Fernand Gravey, die de beide hoofdrollen vertolken. Met name Miranda geeft verbluffend goed spel te zien, en doet keer op keer aan Garbo denken. Ook zij bezit het talent de trillingen der ziel tot expressie te brengen. Ook zij speelt de vrouw met geheel de overgave van de rijpe artiste. Daarbij diene vermeld te worden het prachtig spel der bijfiguren. Een brillante film, gemaakt met een zeer groote kennis van zaken en met een groote liefde voor de figuren van den roman, die men een latere versie van „La Dame aux camelias" zou kunnen noemen. Minder sentimenteel, doch dramatischer en feller uitgebeeld. Hierna zal, over eenige jaren, ongetwij feld een volgende leugen van Nina Pe trowna komen. Men kan er zich echter verzekerd van houden, dat de vertolking der eerste vrouwenfiguur dan niet beter zal ziju. Xiit-o-ti-thecdek Prima detective-film. Er zullen slechts weinigen zijn, die nooit eerder hoorden van dien fameuzen inspecteur Vlijmscherp, de man van de bekende radio hoorspelen, waarvan ook de A.V.R.O. een serie gegeven heeft. Deze week draait in de Tivoli de film „In specteur Vlijmscherp op avontuur", in welke rolprent de hoofdrollen vertolkt worden door Gordon Harke, Alastair Sim, Miki Hook en Wally Patch. Wat den inhoud dezer spannende rolprent betreft, men kan zeer wel een respectabel mensch zijn en toch postzegels verzamelen! Zoo althans denkt Inspecteur „Vlijmscherp" er over. Hij heeft een prachtige verzameling en op iedere veiling is hij (voor zoover zijn dienst dat toelaat) te vinden, om zijn collectie nog te verrijken en aan te vullen. Wee het geboefte, dat misdaden pleegt, waardoor hij gestoord wordt juist op het oogenblik, dat hij aan zulk een veiling deelneemt! Dan wordt hij razend en verklaart zich tot den onver- zoenlijken vijand van het gespuis, dat zich durft te stellen tusschen hem en zijn liefheb berij Moord... Inspecteur Vlijmscherp moet zijn aandacht losmaken van watermerken, tan dingen en opdrukken, om haar te vestigen op halsmisdaad. Moord onder geheimzinnige om standigheden. Het slachtoffer is beroofd van een leeren koffertje en de Kanselier van de Schatkist heeft precies zulk een koffertje. Diens secretaris de eerste figuur, die ons wan trouwen kan gaande maken. En in dit opzicht onderscheiden wij ons juist van Inspecteur Vlijmscherp, die nu een maal een vakman is. De eerste taak van den politiespeurder is juist, zich niet in te laten met spontane verdenkingen, maar een strenge neutraliteit te bewaren jegens ieder en elkeen, totdat hij eindelijk en ten laatste zijn hand zal leggen op den schouder van den moor denaar. De secretaris van de Schatkist is verloofd en dit meisje heeft een broer, die niet wil deugen... Dus maakt de toeschouwer zijn ver denking weer los van dien secretaris en brengt haar over op dien deugniet, die er een klein landelijk hotelletje op na houdt. Echter is in dit hotelletje een portier... zoo verschijnen telkens nieuwe figuren, als eenzame voorbij gangers opdoemend in den mist... waarvan we zouden kunnen vermoeden, dat zij er méér van weten. Er logeert in dit hotel een buiten- landsch financier, met name Kavanos Kosta- paulis... Voor een rechtgeaard Engelschman is iemand met zulk een naam al b ij n a een moordenaar Maar Vlijmscherp laat zich door zulke over wegingen niet leiden. Feiten en niets dan feiten moet hij hebben en het i s een feit, dat deze financier gróót belang zou hebben bij informaties over de begrooting en den stand van de schatkist. De secretaris van den Kan selier zou die inlichtingen gemakkelijk kun nen verschaffen... Is Hornleigh op den goeden weg? Er zijn zeer duistere en droeve teekenen, die doen vermoeden, dat zij het juiste spoor volgt! Im mers: twee ni"uwe moorden worden gepleegd en dat wijst erop, dat Vlijmscherp zijn tegen standers na op de hielen zit. Maar het ware weten we er nog altijd niet van. Ook Vlijm scherp kan nog niet tot de daad overgaan. Hij is terecht beroemd om zijn feillooze arres taties, d.ls hij iemand aanhoudt, Is hij ook schuldig! Pas in de laatste seconde van dit drama (dat een klein weinigje wordt opgevroolijkt door sergeant Bingham, den volijverigen assistent van Vlijmscherp) beseft de toe schouwer, hoe de vork in den steel gezeten heeft. En slechts één seconde eerder heeft Inspecteur Vlijmscherp, zélf het ware inzicht in de toedracht gekregen. Wij zijn dus niet héél veel achter hem aangebleven... Als tweede nummer draait in dit program ma de sensatie-film „De Verdwenen Piloot". L Volgenselksysteem plannen »nadviezen V kosteloos. k.^ UMite BioAcxwJo ONZE RONDE VORM IS VERVALLEN KJjZÜM, omdat ronde cachets vaak worden nagemaakt. Dit is F16' on?.s hart vormige cachets nier mogelijk want deze zijn wettelijk beschermd tegen namaak en vervalsching. Daarom geeft de hartvorm U de zekerheid dat U de echte Mijnhardtjes ontvangt. De Mijnhardtjes die zoo veilig en vlug helpen bijhoofdpijn, kiespijn, zenuw pijnen, maandbezwaren, rheumatische pijnen, gevatte kou, griep, moe en lusteloos gevoel. k 12 stuks 50 ct. 6 stuks 30 ct. Door het in gebruik nemen van een nieuwe wagen in de plaats van de door Defensie ge vorderde auto, is de „ESONA" weer in staat de dagelijksche sneldienst op Alkmaar en Amsterdam te onderhouden. De diensten kunnen dus weer als voorheen gebruik maken van den telefoondienst. Door hun spoedbestellingen vóór 11 uur aan een der ESONA-kantoren Alkmaar op te geven; ontvangen zij hun goederen den volgenden morgen reeds thuis. Voor dezen telefoondienst worden geen extra kosten berekend. GETROUWD: J. Snip en P. C. Bruin; J. L. Schuurman en M. L. van der Vliet; L. Simonse en A. Sleutel. BEVALLEN: L. J. Bontes—Kalf, d. OVERLEDEN: E. M. van Staveren, v„ 5 weken; P. A. Langeveld, m., 45 jaar. De cursus, georganiseerd door het Instituut van Arbeidsontwikkeling en de Federatie van Arb. Esperantisten, vangt, blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie aan op Dinsdag 24 October a.s., in het gebouw V.E.N.T.A., Westgracht. Voor cursusgeld en aanvangsuur zie men de betreffende advertentie. Men heeft in onze krant gelezen, dat men met ingang van Maandag a.s., ten postkantore gasmaskers kan bestellen, mits men voorzien is van een maatbriefje, afgegeven door of namens den burgemees ter van Den Helder. Dit maatbriefje kan men blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie, hedenmiddag van 2 tot 6 uur bekomen in het voormalige Raadhuis, Dijkstraat. Welke gasmaskers kan men nu Maandag bestellen? Dat is een vraag die men zich natuurlijk stelt en die we hieronder zullen beantwoorden. Er zijn allereerst z.g. Veritex gasmaskers, leverbaar in de maten X, 2 en 3 en in kinder maten bestemd voor de leeftijden van 5 tot 12 jaar, tegen den prijs van 3.50, zonder draagzak. Vervolgens kan men zich aanschaffen een „Duiker" gasmasker, in de maten 5 en 7. Deze maskers kosten, zonder draagzak 5.50, met draagzak 6.25. De Veritex gasmaskers zijn bestemd voor personen, die in omstandigheden, dat van het gasmasker gebruik moet wor den gemaakt geen of weinig liehamelij- ken arbeid hebben te verrichten. „Duiker" gasmaskers zijn in het bizonder voor de overige personen geschikt. Voor zoover de. bestelde gasmaskers niet uit den aanwezigen voorraad leverbaar zijn, zijn de prijzen vrijblijvend. Het is dus ge- wenscht, wanneer men een gasmasker wil hebben, dit zoo: spoedig mogelijk te bestellen. Tegelijk met de bestelling zal het verschul digde bedrag ten postkantore moeten worden betaald. Gisterenavond om ongeveer half zeven heeft vlak bij het vliegkamp De Kooij een ernstige aanrijding plaats gevonden, waarvan de heer X. Biersteker, grossier in aardappelen alhier, het slachtoffer werd. De heer B. reed op zijn bakfiets aldaar en werd plotseling van achteren aangereden door een motorrijder, den heer G. v. d. Z. Zoowel de heer B. als de heer v. d. Z. wer den tegen den grond gesmakt. B. bleek een gecompliceerde beenbreuk te hebben opge- loopen, terwijl v. d. Z. met den schrik vrij kwam. Oogenblikkelijk stelde v. d. Z. het vlieg kamp in kennis van dit ongeval, zoodat hulp spoedig ter plaatse was. Intusschen was de politie-auto, die eveneens gewaarschuwd werd, ter plaatse gearriveerd en kon het slachtoffer van de aanrijding na dat eerste hulp was verleend, naar het Hos pitaal worden overgebracht. Rijksveldwachter Vroom maakte van het een en ander proces verbaal op. Vermoedelijk ligt de oorzaak in het feit, dat de motorrijder het achterlicht van de bak fiets niet goed heeft kunnen zien, zoodat hij voor hij het wist, boven op de bakfiets zat. In de Witte draaien deze week twee hoofd filmen. De eerste is „Blokkade", een uitste kende rolprent, de andere „Waar het westen begint", een sterke sensatiefilm. De dorstige bezoeker kan zich laven De hongerige zich inwendig versterken „De Toelast", Spoorstr. 8-11, Tel. 300 Horizontaal: 1. Muziekinstrument (c den). 11. Inwenidg orgaan. 12 IJzeren staaf (meerv.) 13. Plaats in Gelderland. 14. Voornaamste voorwerp een visschersvaartuig. 15. Centraal punt. 17. Imitatie van zeker edel me taal. 18. Populaire benaming voor „een flinke kerel". 19. Fransche benaming voor een wedstrijdronde (laatste let ter verdubbelen). 20. Gevolg van zware handen arbeid. 21. Rotterdamsche onderneming (afk.). 23. Met een letter ervoor, alge- meene benaming voor be- noodigdheden of gereed schappen. 24. Omgekeerde auto-letters van een land in Europa. 25. Beroemd zanger, 28. Voorzetsel. 29. Belemmeren. 30. Voorzetsel. 32. Plaats in N.-Brabant. 33. Voorzetsel. 35. Voornaam bestanddeel van levend orga nisme. 37. Familie-lid. 38. Belangrijk figuur uit bekend boek van Hector Malot. 40. Onderdeel van een vuurwapen. 42. Afzeggen, opzeggen (3e letter laten ver vallen). 45. Koning Keizer (Lat. afk.). 46. Schitterend, vurig. 47. Waterplas. 48. Driemaal eenzelfde klinker. Verticaal: 1. Rein, schoon. 2. Stad in België. 3. Alom. 4. Lidwoord (Fr.). 5. Politieke partij. 6. Gewicht. 7. Tweemaal dezelfde klinker. 8. Toonsoort. 9. Populaire benaming voor kindergehuil. 10. Plaats in Noord-Amerika. 16. Vochtig. 17. Eiland in Zuid-Holland. 21. Jongensnaam. 22. Bediende. 26. Naamloos. 27. Met een letter ervoor „betrouwbaarder". 31. Rivier in Frankrijk. 33. Muziekwerk. 34. Meisjesnaam. 36. Vrucht. 37. Voorzetsel. 39. Diameter (afk.). 41. Meisjesnaam (afk.). 42. Uitroep. 43. Tweemaal dezelfde klinker. 44. Muzieknoot. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. Huib; 5. Ahoi; 8. Turmalijn; 9. Z. i.; 10. Of; 11. Landsman; 14. M. D.; 15. A. D.; 16. Sabelrek; 18. Otno; 19. Ilek; 20. Admiraal; 21. Mae; 22. Aix; 23. Glimworm, Verticaal: 2. U.t.i.1; 3. I.u. (Ui); 4. Brand bom; 5. Alcmaria; 6. H(j; 7. Onon; 12. Aman del; 13. Adelaar; 16. Staag; 17. Kelim. De prijs werd gewonnen door Ned. Herv. Gem. (Nwe. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) '8 Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. y. <j. Poel. Diaconiehuis. 's Avonds 7.30 u.: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 u.Ds. Veenhuizen. Morgens 10.45 u.Ds. Tollenaar, Open. bare Belijdenis. N.m. 4 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Avonds 6 uur Ds. Veenhuizen. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 u.: Cand. Y. Feenstra. N.m. 6 u.: Ds. Tollenaar. Collecte voor het Schulddelgingsfonds. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiner«. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur: de heer J. Sevensma, evangelist te Am sterdam. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia» napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.sir, 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 u.: Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Morgens 10 u. en 's Avonds 7 u.: Dea Heer H. v. Doorn, Alkmaar. ZeueilcA nieuuM MOND- EN KLAUWZEER. Opnieuw is een geval van mond- en klauw zeer uitgebroken, thans op de boerderij van den heer H. Hin. Mej. E. DE WIT, Ruijghweg 9. CORRESPONDENTIE. Trots onze nadrukkelijke mededeeling van de vorige week ontvingen wij weer eenige op lossing na Donderdagmiddag 12 uur. Een viertal, waaronder er waren „in den strijd beproefd" kwamen derhalve niet in aanmer king voor mededinging naar de prijzen. Dus, M. T.R., M. V., G. F. en A. H., voortaan beter op tijd. F. v. d. M. U hebt zeker een oude uitgave Bos en Niermeyer geraadpleegd. De uitgave 1925 geeft „Ilek". C. V. U hebt waarschijnlijk gelijk. Zie boven. A. A. S'. In de atlas van Bos en Niermeyer, uitgave 1925, vindt ge de rivier Onon op pl.m. 50.25 N.B., 113.30 O.L. en de Onon-eilanden op 8.30 N.B. en 152 O.L. J. P. v. B. Winkler Prins geeft een zeer uitvoerige beschrijving van het onderwerp „Edelsteenen"; waarbij ze in verschillende soorten onderverdeeld worden. Turmalijn of Toermalijn wordt aldaar zeer beslist bij de edelsteenen ingedeeld. Bij „Magneetsteen" en „Magneetsteenijzer", door W.P. ook uitvoerig behandeld, wordt over Turmalijn niet gespro ken. F. v. d. L. Dank voor Uw bijdrage. Alvo rens haar te plaatsen zoudt U ons verplichten, mede te willen deelen, waar U Hor. 22 ge vonden hebt. Dat woord was ons tot op heden onbekend. BOUWVERGUNNINGEN. D. Krijnen Fz., Oudeschild, verbouwen van een woonhuis. M. Koorn, Eierldna, verbouwen van een woonhuis op Tubantia. Van 14 t.m. 20 Oct. 1939. GEBOREN, Cornelis Maarten, z. v. J. van Leeuwen en A. Roozing; Catharina Cornelia Maria, d.v. C. Merkx en C. W. Bakker. Nico- laas Petrus, z.v. H. Gomes en A. M. Smit. ONDERTROUWD; Koenraad Koorn en Frouwtje Kikkert. GETROUWD: Gerrit Witte en. Marretje Verberne; Jan Blom en Jannetje Kooger. OVERLEDENHendrik Willem Hooger- heide, oud 70 jaar; Sietske Terpstra, oud 6 j. Gevonden: een damestasch, een grep- pellijn, een portemonnaie, een krielhaan, een krielhaan jongenspet (donker). ZONDAG 22 OCTOBER 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend n.m. 3 u. Ds. Salm. Den Hoorn v.m. 10 u. Eerw. heer D. C. Prins, oud-Ind. predikant te Zeist. De Waal v.m. 10 u. Ds. v 't Hooft. (Voorbereiding H. Avondmaal, Maandcoll.) De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. De Koog n.m. 7.30, Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. D e n B u r g v.m. 10 u. Ds. K. Gorter. Geref Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer; n.m. 3 u. Cand. Woda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. v. d. Marei, van Oudemirdum. Leger des Heils. De bijeenkomsten zullen worden geleid door Penningmeester Steutel van Middelburg. 10 u. v.m. Heiligingsdienst. 4.30 u. n.m. Jeugdsamenkomst. 6-30 u. n.m. Openluchtsamenkomst. 7.30 u. n.m. Verlossingssamenkomst.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6