Wat wil men toch aan 't Westelijk front? Marktberichten Toeslag op den steun gevraagd Twee nieuwe Duitsche Gouwen Tuinbouw export naar Duitschland weer vrij De Engelsche kachels op halve kracht STAAL fende, houden de aandacht van den Rn gaande. °n0 Spr. legt er voorts den nadruk op dat h Bondsbestuur \an meening is, dat alle onen bare werken ondanks den toestand zoove1 mogelijk doorgang moeten vinden en daat. voor zal blijven ijveren. Tenslotte wijdt spr. eenige woorden aan de techniek als zoodanig en bestrijdt in hu verband de bewering, dat de techniek (u schuld is van den oorlog. ue De techniek is de onbezoedelde weerspiegeling van het menschelijk vernuft, zegt spr., de techniek is mooi!, maar zij werd slechts mis bruikt. Onze collega's in het bui tenland zien hun scheppingen, hun uitvindingen vernietigen! Moge het ons gegeven zijn, voort te gaan met de vervolmaking der techniek ten nutte van 't algemeen en bovendien als een vrij en onafhankelijk volk! Staal en vuur. Na deze met applaus beloonde rede wordt een hoogst interessante bedrijfsfilm Ver. toond, n.1. „Staal" van de N.V. Staalfa, brieken v .h. de Muinck Keizer te Utrecht. We zien o.m. den aanvoer en het lossen van staalschrot door middel van hefmae- neten, we volgen het verloop van het smeltproces in de enorme ovens, het gie. ten van walsblokken. Witgloeiende staven worden als linten doorgeknipt, ontelbare meters walsdraad worden getrokken €n uitgegloeid. Het vervaardigen van gietvor men, o.m. van den achtersteven van een zeeschip, het afwerken der gietstukken, de „proef op de som" in het laboratorium en de toepassing der staalproducten leveren menigen belangwekkenden aanblik. Deze film is een boeiend verhaal van vuur en staal, de twee machtige elemen ten, die de moderne wereld beheerschen. Voorz. sluit de vergadering met een dankwoord aan het Bondsbestuur. ANNA PAULOWNj£ VOLKSONDERWIJS VERGADERT. „Al schijnt opbouw in dezen tijd onmo gelijk en lijkt het of de slooper het wint we willen toch ons mooie werk voortzetten en blijven streven naar één algemeene volks school". Met deze woorden besloot de heer van Dijk zijn openingswoord, der in Veer- burg gehouden afdeelingsvergadering van Volksonderwijs. Nadat de notulen, samengesteld door mei, J. Blok, waren goedgekeurd, volgden eenige mededeelingen: Het gaat de afdeeling goed, er zijn 141 leden en ook de kas staat er goed voor. Een verzoek tot steun aan het fonds voor schipperskinderen werd aangehouden; dat, om een prijs beschikbaar te stellen voor het schoolvoetbaltournooi, afgewezen. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden aangewezen de dames J. Blok en A. Kater. Voor het agendapunt van den beschrijvingsbrief: al of niet wijzi ging van de vereenigingsnaam, kregen zij opdracht te stemmen vóór handhaving van den bestaanden naam en overigens vrij mandaat. Na bespreking van de winterpropagante volgde de rondvraag, waarbij op voorstel van den heer Vergaaij besloten werd, als be gin van een te vormen afdeelings-bibliotheek „De eerste phase in den schoolstrijd van Ne derland" aan te schaffen en dit, gedeponeerd bij de secretaresse, ter beschikking van de leden te stellen. Hierna sluiting. BREEZAND. GEZELLIGE SOLDATEN-AVOND. Gister is den militairen in de cantine Sui- kerland weer een gezellige avond bereid. Het was nu het gezelschap Marcello, dat met accordeon-muziek, goochelen, een uitstekend gespeelden éépacter en niet te vergeten de liedjes, gezongen door Beppie Muree, voor een prettige afwisseling in het soldatenbe staan zorgde. ALKMAAR, 20 Oct. Op de heden gehouden markt waren aan voer (op monster) en prijzen: bruine boo- nen f 2829, citroen boonen f 3032, witte boonen f 3134; grauwe erwten f 20—34, vale erwten f 30 en platte vale f 33.50. Han del goed. ALKMAAR, 20 Oct. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 3860 stuks, verkocht 2560 stuks, mid- ''enprijs f 2323.50, hoogste prijs f 24.—, Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 20 Oct. Aardappelen 2.90—3.60, andijvie 0.30—1.60, appelen 27, bloemkool I 915, idem II 2— 6, boerenkool 1.803.10, bieten 1.20—3.80, druiven 7—12, gele kool 1.20—2.60, groene 'jool 1.503.20, kropsla 0.501.80, knolselde- iie 36, komkommers 16, peren 1.50—11, prei 2.60—4.90, peterselie 0.501.20, poste lein 0.500.56, roode kool 1.804, selderie 0-701.80, spinazie 0.78—1.21, spruiten 4— 12, snijboonen 12.5015, dubbele spercieboo- nen 1.805.40, tomaten 27.60, uien 1.20—3, wortelen 1.20—3, boswortelen 1.50—3, witlof I 9.—, idem II 6.50. ALKMAAR, 20 October. Kaasmarkt, Aangevoerd 33 stapels, zijnde 105.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f25, Boerenkaas kleine f 25. Handel matig. BROEK OP LANGENDI.TK, 21 Oct. Schotsche muizen 1.80, eigenheimers 2.50 —2.70, bl. dito 3.10, grove 2.10—2.90, drie lingen 1.50—2.30, Bevel. 2—2.50, uien 1.70 3-20, drielingen 1—1.50. Gele nep f 410—>5.20; zilveruien f 3.103.30 peen A f 1.40—1.60: B f 2—2.20; C f 1.40— f 1.70; kroten f 1.802.70; rammenas f 70— f 3.50. NOORDSCHARWOUDE, 21 Oct. Schotsche muizen 2.grooten 2.10, ei genheimers 2.60, bl. dito 2.90—3.60, drielin gen 2.—, Bevel. 2.50, uien 2.50-2.70, drie lingen 11.30, grove 2.803, gele nep 4.60 —5.20, peen 1.40—2, kleine peen 60-90 et-, spercieboonen 12.40, rammenas 3.S0, kroten 2.20. roode kool 1.90— 2.80. Witte kool f 2.30—2.80; gele kool f 1.30- -.10; d. witte kool f 3.10; groene kool f 2.30— 2.50; andijvie f 1.10—1.30. West-Pruisen en Posen. DE POLEN WORDEN VERWIJDERD. In de Duitsche staatscourant is een wet gepubliceerd, waarbij de in het Oosten verworven gebieden ingedeeld worden in een gouw West-Pruisen en een gouw Posen. De stadhouder van West-Pruisen zal zijn zetel heb ben in Danzig, en die van Posen in de stad Posen. De bewoners van deze gebieden, die van Duitsche of daarmede stamver wante afkomst zijn, worden Duitsche onderdanen; zij, die geheel van Duit sche bloede zijn, krijgen bovendien het Duitsche burgerrecht. De wet wordt op 1 November 1939 van kracht. Van betrouwbare zijde wordt, volgens het Hdbld., vernomen dat de Duitschers dadelijk zullen beginnen met het verwijderen van de Polen uit de nieuwe gouwen West-Pruisen en Posen, waarheen de Duitsche minderhe den uit de Baltische landen en andere deelen van Europa zullen worden overgebracht De verwijdering der Polen uit Gotenhafen (Gdvnia) is reeds begonnen. De Polen wor den naar zuiver Poolsche gebieden gezon den. Vernomen wordt, dat de Duitsche regeering geen compensatie zal geven aan de uit hun bezit gestooten Polen, maar dit zal overlaten aan de regeering van een in de toekomst te vormen Poolrchen staat onder Duitsch toe dicht Militaire deskundigen trachten vergeefs de bedoelingen der par- partijen te doorgronden. WEINIG ACTIE, SLECHTS PATROUILLEGEVECHTEN. Zoowel het Duitsche als het Fransche le gerbericht maakt melding van patrouillege vechten en verkenningstochten, waarbij we derzijds enkele krijgsgevangenen zijn ge maakt. Het Fransche gedeelte van het dorp Mon dorff dat door de FranschLuxemburgsche grens in twee wordt gesplitst, en het plaats je Evrange zijn geheel geevacueerd. De meubelen zijn naar het groothertogdom Luxemburg gezonden, terwijl het vee naar het binnenland is gebracht. Vooral in de streek tusschen Apach aan de Moezel en Merzig aan de Saar is de dag van gisteren gekenmerkt door een levendige bedrijvig heid der verkenningspatrouilles en geschut vuur. Men kan dus denken, dat in dezen sector eventueel een nieuwe Duitsche po ging zal worden ondernomen, ingeval de algemeene diplomatieke toestand of mili taire noodzakelijkheden de Duitsche bevel voering er toe zouden brengen voor een mas saai offensief de troepen te gebruiken, die geconcentreerd zijn achter de stellingen van de Siegfriedlinie en waarvan men kortelings zekere eenheden dichter bij de vuurlinie heeft gebracht. Er was geen Duitsch offensief van grooten stijl. Van deskundige zijde heeft men zich gis teren te Berlijn tegenover vertegenwoordi gers der buitenlandsche pers gekeerd tegen de Fransche voorstelling, als zou er bij de Duitsche actie der laatste dagen aan het westelijk front van een offensief in grooten stijl sprake zijn geweest. Reeds het gisteren gepubliceerde, samenvattende Duitsche le- gerbericht, aldus zegt men, weerlegt een dergelijke voorstelling. De Franschen hebben het door hen bezette gebied vrijwillig ont ruimd. Hoogstens kan het tempo van het Duitsche oprukken verrassing gewekt heb ben bij de Fransche, die veel meer tijd be steed hebben aan de bezetting van het thans afgestane Duitsche grensgebied. Ook blijkt het uit het legerbericht van gisteren duide lijk, zoo verklaart men voorts, dat gevech ten van grooteren omvang zich in het wes ten niet hebben voorgedaan. De sterkte van de Fransche troepen bij de verschillende on dernemingen heeft slechts eenmaal een ge heel regiment bedragen, overigens waren de aanvallers ten hoogste een compagnie sterk. Waarop wordt toch gewacht? De gepensioneerde luitenant-generaal M. Tasner, die zeer hooge functies in de Bel gische legerleiding heeft bekleed, publiceert in Le Soir eenige militaire beschouwingen over den strijd op het Westelijk front. Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen al daar schrijft hij o.m.: Het Fransche leger- commanclo heeft verklaard, dat het sinds veertien dagen besloten is de divisies, die op de voorlinie staan, naar achteren te trek ken. Van Duitsche zijde valt geen enkele po ging te constateeren om volgens de miltaire beginselen het behaalde voordeel zonder ver wijl uit te breiden. De verdediging gaf van haar kant terrein prijs, welks verovering zes weken tijds had gevergd. Men zoekt vruchteloos dit alles te be grijpen. De gebeurtenissen doen zich voor alsof de beide tegenstanders voorloopig tenminste ervan afgezien hadden een grooten veldslag op dit enkele oorlogsterrein te leveren. Zoo als de zaak nu staat, bij het naderen van den winter, en den evenwichts toestand in acht genomen, die tus schen beide kampen is ontstaan, zon der verder ook nog de altijd precaire afzijdigheid van Italië te vergeten, kan men zich afvragen of de Fran sche hooge legerleiding niet tot in de komende lente een afwachtende hou ding zal aannemen en het aan de blokkade zal overlaten in den ko menden winter Duitschland af te matten. Heeft Duitschland alle hooD op een oorlog van korten duur nog niet prijs gegeven, dan moet het tot een aanval overgaan, en het blijkt niet dat daaraan gedacht wordt, ten minste in het Saargebied. In den strijd tegen onderzeeërs wordt door de Engelsche en Fransche marine veelvuldig gebruik gemaakt van dieptebommen. Zelfs trawlers worden a's transportschepen voor dit verschrikkelijk wapen ingericht. Het aan boord brengen der projectielen Voorts wordt vernomen dat de leden der Duitsche minderheid uit Sowjet-Rusland naar den noordelijken sector van den corri dor zullen worden overgebracht, maar ge vreesd wordt dat het eenige moeilijkheden zou kunnen opleveren hen te vermengen met de Baltische Duitschers die beschouwd wor den als op een hooger cultureel peil te staan. Overeenstemming bereikt. Dezer dagen is voorloopig overeenstem ming bereikt inzake een kwestie, die princi pieel en practisch voor onzen tuinbouw- export naar Duitschland van groote betee- kenis is. Het Duitsche streven naar volko men beheersching van het economische le ven had geleid tot een scherpe centralisatie op den invoer van tuinbouwproducten. Een college, bestaande uit enkele personen, had, zooals bekend, volledige zeggenschap over de uitgifte van deviezen gekregen en had de be schikbare Genehmigungen slechts over en kele Nederlandsche exporteurs verdeeld, niet de opdracht een bepaalden, uiteraard lagen prijs voor de producten te betalen. Hierdoor was de concurrentie van de exporteurs op de eilingen uitgeschakeld met alle gevolgen an dien. Omdat toegeven in deze kwestie een pre cedent zou scheppen, hebben de bevoegde Ne derlandsche instanties zich, aldus de N. R. Ct. aanstonds en met alle kracht tegen deze maatregelen verzet. De Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale heeft van haar kant den uitvoer gecentraliseerd en gaf geen machti gingen tot export af, zoolang de afgekondig de maatregelen in dezen vorm van kracht bleven. Na langdurige onderhandelingen hebben de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten een voorloopige overeenstemming bereikt, zoodat gisteren de export naar Duitschland weer geheel werd vrijgegeven. De deviezen zullen voortaan over alle exporteurs verdeeld worden naar een maatstaf, die nu nog een punt van discussie vormt. Zooals de zaken echter thans staan, is de concurrentie in on zen exporthandel en daarmee het prijspeil gered. ARBEIDERSBEWEGING WENDT ZICH TOT DE REGEERING. VERHOOGING B-STEUN. De vier nationale arbeidersvakcentrales, het N.V.V., het R.K. Werkliedenverbond, het C.N.V., en de Nederl. Vakcentrale, heb ben zich tot den minister van Sociale Za ken gewend met een schrijven, waarin zij op de stijgende kosten van het levensonder houd wijzen. Reeds thans zijn de prijzen van verschillende noodzakelijke levens behoeften in belangrijke mate ge stegen, aldus het adres Bovendien staat het vast, dat sedertdien- -de- stijging zich heeft voortgezet, ter wijl zeer waarschijnlijk de prijzen van een aantal artikelen zich in de eerstkomende tijd nog in opwaart sche richting zullen bewegen. Deze ontwikeling vervult onze besturen met groote bezorgdheid. Zij vragen zich af, wat hiervan de gevolgen zullen zijn, in het bijzonder voor de groepen van werkne mers die zeer lage loonen verdienen en voor hen. die van steunuitkeeringen moeten leven. Reeds voor de stijgig intrad verkeerden velen van hen, die tot genoemde categorieën behooren, in een uiterst moeilijke positie. Het geldt uiteraard nog meer in het bijzon der voor degenen, die langdurig werkloos zijn. Het tekort dat in zoo vele gezin nen in toenemende mate is ontstaan is nu door de stijging van de kosten H.M. de Koningin heeft Vrijdag in Gelderland eenige legeronder- deelen geinspecteerd. Voorafgegaan door trompetters defileert een der afdeelingen voor de Landsvrouwe. van het levensonderhoud nog ver- grooten zal, naar moet worden ge vreesd, bij verdere stijging van de prijzen van noodzakelijke levens behoeften, een omvang aannemen, waardoor de grens van het uiterste bestaans-minimum wordt overschre den, hetgeen tot groote moeilijkhe den zou leiden. Er is naar de mee ning van onze besturen dan ook alle aanleiding aan dit vraagstuk thans reeds ernstig aandacht te schenken. Het is in verband hiermede, dat wij tot Uwe Excellentie het dringende verzoeK richten maatregelen te willen nemen, waar door in elk geval de steunuitkeeringen, als mede de werkverschaffingsloonen tijdig worden aangepast bij de veranderde omstan digheden, hetgeen o.i. althans voorloopig het best zou kunnen geschieden door de toe kening van een toeslag, ongeveer in over eenstemming met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Ook door middel van verhooging van z.g. B steun zou hulp kunnen worden boden. Onze besturen spreken het vertrouwen uit, dat Uwe excellentie ook in het be lang van de volkskracht met ons verzoek ernstig rekening zal willen houden en ir verband met de urgentie zoo spoedig moge lijk tot een gunstige beslissing zal kunnen komen. de fte- POTTEKIJKER IN DE NOORSCHE HAVENS. Duilsch-Amerikaan spionneerde. De politie van Christiansand in Noorwe gen heeft een vreemdeling gearresteerd, die volgens de dagbladen bekend zou hebben spionnage te plegen voor een buitenland sche mogendheid. Hij stelde in het bijzonder belang in kwes ties betreffende de haven en scheepvaart&a- ken. Volgens berichten in de pers zou het een Duitsch-Amerikaan zijn, oud-officier, die veel gereisd heeft. Binnenlandsch kolenverbruik be perkt, om meer te kunnen uit- voeren. Waarschijnlijk zal Engeland den steenko- lenuitvoer uitbreiden om Polen en Duitsch land van de buitenlandsche markten uit te sluiten. Men zal alles in het werk stellen om den uitvoer van de producten der Bntsche mijnen te verhoogen en het binnenlandsche verbruik zooveel mogelijk te beperken. In te genstelling tot de verwachting zullen gas en electriciteit niet gerantsoeneerd worden, doch de noodzaak van kolenrantsoeneenng blijft bestaan. Het is noodzakelijk, dat zooveel mo- gelijk kolen worden geëxporteerd, opdat men de beschikking krijgt over buitenlandsche va luta voor het betalen van levensmiddelen en andere benoodigdheden uit het buitenland. De verduistering heeft tot een groote bezuini ging op het kolenverbruik geleid. ™GIsïêravöncrHi*aa^tfrtWt - NmjrtJtrottandsch Koffiehuis te Schagen een bijeenkomst plaats van de Contactkring Alkmaar—Den Helder van den Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en Semi-Overheidsdienst. De voorzitter, de heer K. Jansma uit Pet ten spreekt in zijn openingswoord zijn te vredenheid uit over de goede opkomst, voor al Wieringermeer en Den Helder zijn goed vertegenwoordigd. Spr. geeft daarna het woord aan den heer G. P. J. Starrenburg (Den Haag), lid van het Dagelijksch Be stuur. De heer Starrenburg wijst er op, dat de oorlogstoestand de B.T.A. voor tal van nieu we problemen gesteld heeft. De eerste reactie was immers het stop zetten van alle werken, zoowel van particulieren als van overheidswege. Van de particulieren is 't te begrijpen, doch in dien dezen staken, dan moet de overheid juist doorzetten! We zijn beducht geweest voor den Maastunnelbouw, doch deze is toch doorgegaan. Over de Velsertunnel be staat nog geen zekerheid en dit is wel een der voornaamste problemen. Een tweede moeilijkheid voor de B.T.A. is het ieit, dat ongeveer 15 pret. der tech nische ambtenaren gemobiliseerd zijn. Tal van kwesties, de positie der gemofoiliseer- den èn die der „achterblij venden" betref

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8