de Me man! lussen verbaasd over Finsctie maatregeSen heelt alle hoop op vrede opgegeven Stadhouders en gouwleiders bijeengeroepen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 23october 193. Nog geen verhoogde leerlingenschaal Wettelijke spelling Een kinderleven gered Sultan van Djocja gestorven Zeeslag 67e JAARG. No. 87b', Belangrijke besluiten te verwachten B1NNENLANDSCHE MOEILIJKHEDEN? •ISlIWiri3 Dit nummer bevat 8 pagina't maandag KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Geen Joodsche nederzeiting in Abessinië Onze Oost yj/EERBERICHT DE BILT SEINT. bij de Deensche kust Sloepenrol Gasmasker? Zelf betalen Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Hitier heeft alle rijksstadhouders en gouwleiders naar de rijks hoofdstad ontboden, waar zij Zaterdagmiddag allen zijn aangeko men. Deze daad van den Führer is zeer ongewoon. De districtslei ders staan het nauwst met het volk in contact en daarom lijkt het of Hitier besloten heeft over de hoofden van Iiimmler en de Gestapo heen zelf achter de waarheid te komen. In dit verband maken wij melding van berichten in de Engel- sche Zondagsbladen, die vol staan over mededeelingen omtrent ern stige oneenigheden in Duitschland. De „Sunday Express" maakt melding van Fransche berichten, volgens welke in geheel Duitsch land pogingen gedaan worden om verschillende groepen politici, mi litairen en arbeiders bijeen te brengen in een gemeenschappelijke actie tegen de nationaal-socialisten. Volgens het blad is het deze beweging, die Hitier veel zorg baart Wij laten deze berichten natuurlijk ge heel voor rekening van bedoelde bladen, daar het zeer goed mogelijk is, dat de wensch hier de vader der gedachte is. Hoe dit alles echter ook zij, alle berichtge vers zijn het er over eens, dat in deze da gen te Berlijn zeer belangrijke beslissingen ■worden genomen, welke eenerzij ds een ge- I volg zijn van het feit, dat Hitier alle hoop op vrede op zijn voorwaarden heeft opgege- ('ven, anderzijds van de diplomatieke neder laag, welke Duitschland in het Oosten heeft geleden door de afsluiting van het Britsch FranschTurksche verdrag. Eerder echter, dan dat Berlijn zich thans 6 reeds bezorgd zou behoeven te maken over den binnenlandschen toestand, komt het ons voor, dat achter de schermen een druk diplomatiek contact heeft plaats gehad tus- "schcn de bij den Balkan belanghebbende autoritaire staten, Duitschland, Rusland en Italië. r Hoogstwaarschijnlijk vloeien daaruit zulke hjglsuigrijke beslissingen voort, dat Wty "WrnaF611 goed ingelicht wil zijn 'oTer den toesn?nd, den geest, in eigen land, speciaal met het oog op den weerstand, wel ke geboden kan worden aan communistische infiltatie en noodzakelijk komenda verdere beperkingen. Dit behoeft niet, zooals de Engelsche Zon- dagsbladen ons willen doen gelooven, nood- ï.wendig te beteekenen, dat reeds van groote ontmoediging onder het Duitsche volk kan 'worden gesproken. Het ziet er eerder naar uit, dat de Fuehrer wapenschouw wil houden, ook over de eco nomische krachten van zijn volk, alvorens een groote beslissende stap te doen. In dit verband herinneren wij er aan, dat ook enkele dagen vóór den Poolschen oorlog de stadhouders en gouwleiders naar Berlijn werden ontboden, na een wachttijd van twee dagen werden geraadpleegd, weder naar hun woonplaatsen vertrokken om reeds enikele dagen later, als rijksdagafge vaardigden opnieuw in de Rijkshoofdstad bijeen, des Fuehrers besluit tot oorlog tegen Polen te vernemen. In doorgaans goed ingelichte Deensche kringen verwacht men binnen enkele dagen een belangrijke verscherping van den strijd in het Westen, welke, naar men gelooft, zich vooral zal uiten in felle luchtaanvallen en een energieke blokkade van Engeland. „Niet Brittannië, maar Duitschlands lucht vloot beheerscht de zeeën, welke Engeland omspoelen" schijnt de leuze te zullen wor den, waaronder Berlijn in de komende da gen den strijd wil voeren. Felle aanval van Goebbels over de Athenia. „DE OORLOG, CHURCHILLS WERK." De Duitsche rijksminister Goebbels heeft gisteravond een radioredevoering gehouden, waarin hij vele en rechtstreeksche aanvallen deed op den Engelschen eersten lord der ad miraliteit, Winston Churchill. Spr. eischte nauwkeurige antwoorden op nauwkeurige vragen. Zwijgen van Churchill zou be schouwd worden als een bekentenis. Churchill, zoo zeide Goebbels o.m., is de voornaamste aanstichter van dezen oorlog. Het is zijn werk. De volkeren klagen hem aan, hij is een Europeesch gevaar geworden CHURCHILL. Over de Athenia stelde Goebbels de volgen de scherp geformuleerde vragen: 1. Hoe kon in het eerste Engelsche com muniqué gesproken worden van een Duit- schen torpedo, daar Churchill toen bekend was, dat de Athenia door Engelsche torpe- dobootjagers tot zinken-was gebracht? 2. Hoe kon men de wereld wijsmaken, dat de Athenia nog veertien uur is blijven drij ven, terwijl de Royal Oak na torpedeering in enkele minuten zonk? 3. Waarom is van het vuur der drie En gelsche torpedobootjagers op de Athenia tot dusverre in het geheel niets gezegd,, ofschoon toch duidelijk was, dat het vu- DUITSCHE VLIEGTUIGEN BEGELEIDEN EEN VERTREKKENDEN ONDERZEëR. Dappere jongeman weigert be looning. - Gistermiddag om ongeveer vijf uur is te Amsterdam een zes-jarig jongetje, afkomstig uit de Bestevaerstraat, bij het spelen in de Rijpgracht gevallen. Weldra waren er ver schillende menschen aan den wallekant ver zameld, doch niemand ondernam een red dingspoging. Gelukkig passeerde echter juist bijtijds de achttienjarige timmerman F. van der Brom, wonende in de Gerard Callenburg- straat. Deze aarzelde niet lang, maar sprong onmiddellijk te water en bracht het ventje °P het droge. Het kind werd zoo spoedig mo gelijk naar huis gebracht en onder de wol gestopt. Hij zal geen nadeeligen invloed van dit onvrijwillige bad ondervinden. De redder heeft zich aan iedere poging tot belooning van de ouders van het jongetje onttrokken. Wel wilde hij echter een gulden aannemen °m zijn horloge, dat door het water was blijven stilstaan, te laten repareeren. 1' Vader van elf kinderen. Op de Maas onder Sambeek is Zaterdag middag een roeibootje omgeslagen. Hierbij kwamen een 44-jarige landbouwer en zijn dertienjarig zoontje om het leven. De land bouwer laat een vrouw én elf nog jeugdige hinderen achter. Delegatie weer naar Moskon vertrokken. BUITENLANDERS CONSTATEEREN GROOTE SAAMHOORIGHEID IN FINLAND. Volgens een bericht uit Moskou zijn de Russen verbaasd over de Finsche maatre gelen. Het Kreml beweert alleen nauwere vriendschap met Finland te wenschen. Met het lot van Polen en de randstaten voor oogen geeft Finland er echter de voorkeur aan op alles voorbereid te zijn. Zaterdagavond is de Finsche delegatie ohder leiding van Paasikivi weer naar Moskou vertrokken. De delegatie heeft dezelfde samenstelling als den laatsten keer. Alleen maakt ditmaal ook de minister van financiën, Tanner, de reis mede. Bij het vertrek zong een groote menigte vaderlandsche liederen. Groote saamhoorigheid. Buitenlanders, die juist teruggekeerd zijn van de grens in Karelie, vertellen, dat het gebied daar lijkt op één reusachtig, doel matig en welgediscipliiïeerd söldatenkamp. In de straten van het oude Viipuri heerscht groote militaire bedrijvigheid: de stad is vol troepen. De buit&nlandsche reizigers wa ren diep onder den indruk van het prach tige moreel, de groote vaderlandsliefde en het optimisme der soldaten. De samenwer king tuschen leger en bevolking is tref fend. De Finnen vertrouwen er op, dat zij, indien het zoover zou komen, met succes aan een aanval weerstand kunnen bieden, daar het gebied voor een moderne oorlogs voering in het geheel niet geschikt is. Bo vendien beschikt Finland over onbeperkte hoeveelheden vurwapens en munitie. Een noodbegrooting is ingediend. De kerk wordt uitgenoodigd, haar vermo gen zooveel mogelijk in de nieuwe leening te beleggen. Zwaardere eischen? Naar de Italiaanscfhe bladen uit Helsinki vernemen, zou de Sovjetregeering ten op zichte van Finland andere eisohen gesteld hebben dan oorspronkelijk waren voorzien. Zoo zou Rusland o.a. het afstaan eischen van de Finsche haven Viborg. In een onderhoud met persvertegenwoor digers heeft de Finsche minister Erko ver klaard, dat Finland na de conferentie der Scandinavische landen te Stockholm meer vertrouwen heeft. Geheel Scandinavië en het Amerikaansche continent hebben be grip getoond voor zijn positie en hebben Finland volledigen moreelen steun ver leend. ren van drie Engelsche destroyers op de Athenia het belangrijkste bewijsstuk voor het opsporen van den dader bij het tot zin ken brengen van de Athenia was? 4. Vanwaar hebt gij de getuigen, die kort na den ondergang van de Athenia voor de Engelsche radio precies het tegendeel heb ben beweerd van wat nu door de beëedigde verklaringen van een onverdachten getuige als bewezen moet worden beschouwd? 5. Waarom probeert gij nu te zwijgen? De ondergang van de Athenia aldus Göb- bels was de ailerprimitiefste. maar ook al- lermisdadigstc schelmenstreek, die de mo derne geschiedenis kent. Hef is als volgt ge beurd: het was uw eerzucht om als och tendgeschenk voor uw toetreden tot het ka binet Amerika in den oorlog mede te bren gen. Daarom hebt gij reeds voor het uitbre ken van den oorlog voorbereidingen laten treffen voor een ontploffing aan boord van het passagiersschip. De verklaringen van den getuige Anderson worden bevestigd door een eerst heden bekend geworden getuige nis van nog een overlevende. De New York World Telegraph meldt n.I. dat de Amerikaansche Helen Macdonald reeds 2 dagen na den ondergang der Athe nia verklaard heeft, dat de Britsche torpe dojager, die haar opgepikt had. verscheidene schoten op de Athenia afvuurde, z.g.n. om het wrak uit den weg te ruimen wegens in gevaar brengen der scheepvaart. Het gaat er nu om, of een ontdekte misdadiger nog lang geduld kan worden in zoo'n hoog ambt dan wel of de verontwaardiging van de ge heel wereldmeening ten slotte niet toch sterker is dan de gewetenloos heid van een notoire Britsche leuge naar. Wij wachten op antwoord. Wij hebben er voor gezorgd, dat deze aan klacht hedenavond nog op alle aethergolven in alle talen naar alle landen ter aarde wordt uitgezonden. De beklaagde, de eerste lord der Britsche admiraliteit Winston Chur chill, heeft thans het woord, aldus eindigde rijksminister Goebbels. Vlot antwoord van Engelsche zijde. Als eerste antwoord op den aanval van Goebbels op Churchill weerlegt Press Asso- ciation de bewering van den rijksminister, dat de eerste lord der admiraliteit Duitschen onderdanen belet heeft scheep te gaan op de Athenia om geen lastige getuigen te hebben. Press Association herinnert eraan dat van de 1104 pasagiers van de Athenia. toen dit schip getorpedeerd werd 28 Duitsche onder danen waren en dat zich voorts 6 Oostenrij kers, 23 Tsjechen en 5 Dantzigers aan boord bevonden. De officieel lijst der 93 slachtof fers, verschenen op 9 October behelsde de namen van 4 Duitschers. Press Association herinnert er ook aan, dat de passagiers van de Athenia in strijd met hetgeen dr. Goeb bels beweert duidelijk een duikboot aan de oppervlakte hebben verklaard te zien komen, nadat 't schip getrofen was door 'n torpe do. De duikboot kruiste rondom het zinken de schip na een granaat te hebben afgescho ten, die op de brug ontplofte. Twaalf overle venden hebben dit bevestigd in beëedigde verklaringen. HELDERSCHE COURANT hTtler Italiaansche tegenspraak. De dezer dagen in het buitenland ver spreide geruchten volgens welke in beginsel overeenstemming zou zijn bereikt tusschen internationale hulporganisaties en de Ita liaansche regeering inzake de vestiging van een Joodsche kolonie op het gebied van Italiaansch Oost Afrika zijn van allen grond ontbloot en moeten derhalve worden gedementeerd. „Plaatsvervanger van Allah". Gistermorgen te 04.48 uur is de Sul tan van Djocjakarta, Hamengkoe Boewono Senapati Ingalogo Abdoer- rachman Sajidin Panotogomo Kali- fatoellah de VIII in het ziekenhuis „Onder de Bogen" te Djocjakarta overleden. De overledene, die een leeftijd van 60 jaren bereikte, was generaal-majoor bij de legers van H. M. de koningin der Nederlanden en drager van tal van onderscheidingen. De titels van den gestorven vorst geven duidelijk aan welk een plaats hij bekleedde. Zoo beteekent Hamengkoe Boewono, „schoot van de wereld", Senapati Ingalogo is „aan voerder in den krijg", Abdoerrachman is „dienaar van den barmhartige", Sajidin be teekent „heer van den godsdienst",' Kalifa- toellah is „plaatsvervanger van Allah". De sultan stond bekend als een beschermer der schoone inheemsohe kunsten, voorna melijk der danskunst en was in zijn jeugd zelf een zeer vierdienstelijk danser. De begrafenis zal morgenochtend te 10 uur plaats hebben.In een witte lijkkoets zal het stoffelijk overschot naar Imogiri, de begraaf plaats der sultans, vervoerd worden. Verwachting: Meest zwaar be wolkt, met plaatselijk ne vel, geen regen van beteeke- nis, weinig verandering in temperatuur, meest zwakke N. tot N.O. wind. Visschers hooren hevig vuren Boeren en visschers uit Hirtshals (Noords Jutland) maken melding van een zeeslag tusschen niet geidentificeerde oorlogssche. pen aan de Deensche kust. Kijkers verkla- ren, dat een klein oorlogsschip of een duik boot, een koopvaardijschip aanhield, toen twee grootere oorlogsbodems aan den hori zon verschenen. Een kwartier lang werd heftig gevuurd. Intusschen kon het stoom schip ontkomen. Rookwolken heeft de waar neming moeilijk gemaakt, doch de toeschou wers gelooven, dat alle drie schepen zijn weggevaren. Zij zou toch weer ongedaan moe ten worden gemaakt. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der rijksbegrooting zegt de Re geering, dat zij het verlangen naar verbete ring der leerlingenschaal deelt. Zij hoopt dan ook op dit gebied iets tot stand te kunnen brengen. Maar op dit oogenblik ontmoet dit bezwaar, aldus de regeering. Indien de ver betering thans werd aangebracht, zou de kans groot zijn, dat zij straks weer ongedaan zou moeten worden gemaakt. De wenscheli.ikheid zegt de memorie nog iets voor de werklooze onderwijzers te doen is, nu door de mobilisatie verscheidene onderwijzers tijdelijk aangesteld zijn, minder acuut dan van het bij deze aangelegenheid betrokken onderwijsbelang. Gewacht wordt op advies uit de koloniën. Het ontwerp van een wet, die het in hei Algemeen Verslag over de Rijksbegrooting met klem gevraagde inzake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal zal verzekeren, is reeds geruimen tijd geleden opgemaakt. Omdat deze wet voor het geheele koninkrijk zal moeten gelden, is het ontwerp aan de re geeringen der overzeesche gewesten om ad vies toegezonden. Zoodra de adviezen zullen zijn ontvangen, zal de verdere behandeling zooveel mogelijk worden bespoedigd, aldus deelt de regeering mede in haar memorie van antwoord op bovengenoemd verslag. Passagiers van de „tatendam" treden aan. Gisternacht te 3 uur is de „Statendam" van de HollandAmerika Lijn met 1360 passagiers uit de Rotterdamsche haven naar New York vertrokken. Mede in verband met de tijdsomstandig heden werd vóór het vertrek sloepenrol gehouden, zoodat de passagiers met hun reddingsgordels om op het dek aantraden om de noodige instructies te ontvangen. Regeering blijft op haar stuk staan! Naar wij vernemen, blijft de re geering het standpunt innemen, dat de kosten van de zelfbescherming niet ten laste van de openbare kas sen kunnen worden genomen. Ver strekking van gasmaskers op 's rijks kosten ligt dan ook niet in het voor nemen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1