Geen oorlog Nederlands voedselvoorziening om een landkaart Postvlucbten op Indië ss h—22 Schotsche plaatsen worden ontruimd Kruiserbouw wacht op Iadisch advies Bommenwerpers voor Soesterberg Engeland bood ons geen convooi aan Vrijgezellenbelasting Oud en arm Waarom winstbelasting? Boerderijbouw in dc Wieringermeer Duitsch wachtschip op mijn geloopen Graanvoorraad in één jaar ingeteerd? Luchtaanval op Britsch convooi Werkloosbeidssubsidiefonds Verklaring van den Engelschen minister van Oorlog. DE TIJD AAN DE ZIJDE DER GEALLIEERDEN. De Engelsche minister van Oorlog, Hore Belisha, heeft in een radiotoespraak een overzicht gegeven over de zeven weken oor log, welke achter ons liggen. Hij vroeg zich af, wat het nationaal-socialisme de wereld hrengt en herinnerde aan Alexander den Groote, Ceasar en Napoleon als menschen die het zwaard hebben gehanteerd, doch toch eerbied verdienen. Hij voegde hieraan toe: „Welke weldaden brengt evenwel de leider van het nationaal-socialistfisiche Duitschland? Welk kleine beetje geluk heeft hij gebracht aan het Duitsch spre kende volk van Oostenrijk? Voor zijn kwel lingen, voor zijn concentratiekampen, voor zijn geheime politie, voor zijn onwaardige pogingen Europa te verstrikken in een net van rassenhaat en godsdienstvervolging. Alleen de nederlaag van Nazi-Duitschland kan licht brengen in de duisternis, welke thans over onze steden licht en de horizon ophelderen van Europa en de geheele we reld. Het is onvoordeelig, zeide de minister ver der, dat zeven weken voorbij zijn gegaan zonder de noodzaak het doel van onze veel omvattende voorbereidingen uit te voeren. Ondanks de schijnbare inactiviteit zijn in feite beslissende ontwikkelingen voorgeko men. Hore Belisha wees er op, dat Duitschland geen invloed meer in het Oosten kan uit oefenen, dat de graanvelden in de Oekraïne door Rusland zijn opgeëischt, en dat Turkije vastberaden in den weg staat van Duitsch land naar Bagdad. De Duitsche handel is, volgens den Britschen staatsman wn do zeeën verdwenen. Met ongerustheid, aldus vervolgde Hore Belisha, moet het nationaal socialistische Duitschland deze toenemende stuwkracht gadeslaan en zich er van be wust worden, dat de tijd aan de zijde is van Frankrijk en Groot Brittannie." Geen oorlog om een landkaart. Sprekende over mogelijke vredesvoorstel len zeide de minister: „Er kunnen geen vre desvoorstellen in overweging worden geno men, welke steunen op een sanctionneering van het gebroken woord. Alleen waarborg voor de vestiging van een nieuwe orde, waar in de bedreiging met een nationaal socialis tische onderdrukking is weggenomen, kan ons rechtvaardigen onze wapenen neer te leggen. Dit is geen oorlog om een landkaart, doch een oorlog om de voorwaarden te herstellen, waarin naties en individuen, met inbegrip van de Duitsche natfe en de Duitschers, kun nen leven of weer kunnen leven. Er kan geen sprake van zijn, dat wij ook maar in eenige mate zouden weifelen. Deze tyrannie welker uitdaging wij aanvaard heb ben, moét en zal worden neergeslagen. 71 opvarenden omgekomen. Zaterdagmiddag is een Duitsch wacht schip in de Oostzee, tusschen Falsterbo en Moen op een mijn geloopen en vernield. Een en zeventig opvarenden zijn volgens de laat ste berichten omgekomen, reeds zijn vijftig lijken geborgen. Een der opvarenden bereikte zwemmend het Deensche eiland Moen. Vijf anderen trachtten zich op een vlot in veilig heid te stellen. Terwijl een Deensch water vliegtuig pogingen deed de drenkelingen op te nemen, viel een hunner nog van het vlot en verdronk. Kinderen naar andere plaatsen. In verband met het gevaar voor luchtaan vallen heeft de Engelsche regeering besloten de plaatsen North Queens-Ferry, Invernei- thing en South Queensferry in NoordSchot- land te ontruimen. Reeds zijn 1500 school kinderen vertrokken. Het is niet de bedoe ling ook de volwassenen te laten vertrek ken. VERWACHT, DAT DE AANVOER VAN BROODGRANEN EN LANDBOUWGROND STOFFEN MET EEN DERDE ZAL TERUG- LOOPEN. Op het Nederlandsch Landhuishoudkundig congres te 's Gravenhage heeft dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn een belangwekken de rede gehouden over de voedselvoorzie ning van Nederland in oorlogstijd. Hoewel in de toekomst misschien eenige bespoediging van het onder zoek in Engelsche havens kan wor den verwacht, zal men toch met een vermindering van den import van broodgranen en grondstoffen van den landbouw van ten minste 33 pet. in het eerste oorlogsjaar re kening moeten houden, aldus spr. Spr. geeft aan de hand van uitvoerig cij fermateriaal als zijn meening te kennen, dat de kansen om Duitschland, dat thans aan de spits staat van de wetenschap der autarkische voedselvoorziening, uit te hon geren wel zeer gering zijn. Wel is het voedselrantsoen sober en ontdaan van luxe. Maar uit een oogpunt van voedsel- hygiëne moet het voldoende worden ge acht. Hoe de landbouwproducten op peil te houden? Spreker betoogt, dat in verband met trans portmoeilijkheden in de toekomst te ver wachten is, dat onze thomasmeel en kali voorziening uit Duitschland op den duur veel beter verzekerd zal zijn, dan die uit Frankrijk. Omgekeerd zal Duitschland in de komende oorlogsjaren de beste afnemer van onze bodemproducten zijn. Spreker be val als beginsel van onze oeconomische neu- traliteitshandhaving een politiek aan, waar bij een surplus van onze bodemproducten, naar reden van den uitvoer van de drie laatste jaren tusschen Engeland en Duitsch land wordt verdeeld. Kan men op deze ba sis niet met Engeland tot overeenstemming komen, dan zullen wij naarmate onze toe voer en onze export over zee meer en meer worden afgesloten, wel verplicht zijn om door compensatietransacties van groenten en veeteeltproducten tegen meststoffen te trachten onze landbouwproductie op peil te houden om op deze wijze zoo goed mogelijk in ons levensonderhoud te voorzien. Een vastomlijnd plan noodig. De voedselvoorziening van Neder land moet naar een vast plan wor den opgezet. Als eerste maatregel beveelt spr. het afslachten van alle varkens bo ven de 100 kg. aan met uitzondering van de fokdieren. Ook de pluimvee stapel zal geleidelijk aan tot de helft moeten worden verminderd, daar het eiwit der eieren de duurste eiwitsoort is en de kippen ongeveer evenveel graan verbruiken als wij voor münschelijke voeding noodig hebben. Voorts moet het vee gevoederd worden met voederbieten, sojagroen, gestoomde aardappelen, gedroogd gas, maisgraan, stop pelknollen, mergkoo, snij rogge enz. Uitvoe rig wordt op de productie van deze voeder middelen ingegaan. Melkproductie zal terugloopen. Spreker wijst er op, dat men er op zal moeten rekenen, dat door het gebrek aan veekoeken en krachtvoeder, de melkproduc tie met 2/3 zal terugloopen en dat het. melk vetgehalte ten minste met 20 pet. en zooals de oorlogservaring in Duitschland heeft ge leerd, bij sterke vermagering en een slech ten voedingstoestand der dieren zelfs met 30 a 33 pet. zal dalen. Voorts wijst spreker op de verminderde oogstopbrengst, die kan ontstaan door den onzekeren aanvoer van meststoffen. Broodgranen. Mede in verband met den niet gewaarborg- den aanvoer van broodgranen over zee, acht spr. uitmalen van graan tot 80 pet. h&t aanhouden van een buffervoorraad van 3 a 4 maanden, rantsoeneering van 't meelver- bruik thans reeds geboden. Want het moet thans wel als zeker worden beschouwd, dat onze tarwevoorziening over zee van 450.000 ton met 1/3 zal terugloopen, zoodat de in de dagbladen vermelde voorraad van 140.000 ton tarwe na een jaar zal zijn inge teerd. Ieder verspilling van meel en brood dient dus te worden tegengegaan. Mogelijkheden van magere melk. Uitvoerig staat spreker stil bij de moeelijk- heden, die de magere melk voor onze voed selvoorziening biedt. De beteekenis van onzen geitenstapel, onze visscherijproduc ten, mosselen, slachtafvallen, vischafvallen, enz. voor de voeding werd besproken. Uit voerig behandelde spr. de vele ersatz-voed- selsoorten en ersatzveevoedermiddelen. Ons aardappelen-areaal. Het uitbreiden van het aardappelen areaal met als gevolg een beter rendement van dên graanoogst, door een beteren wis selbouw, het ontsmetten van zaden ter ver krijging van een hooger rendement, het zorgvuldig dorschen waardoor aanzienlijke verliezen kunnen worden voorkomen, wer den in beschouwing genomen. Uitvoerig be handelde spr. het benutten van keukenaf val en zijn beteekenis voor de veeteelt. Ingedroogde groenten. Spr. vestigde de aandacht op de aanzien lijke vorderingen die de techniek van het drogen heeft gemaak-t sedert den oorlog. Nederland staat door de droogmethode van het secpreserve-concern thans vermoedelijk aan de spits van de droog-techniek. Smaak en voedingswaarde van de ingedroogde groenten blijven daarbij behouden. Centraal drogen beteekent aldus centraal verzamelen van groentenafval, dat tot 50 pet. kan stijgen en als vee- en varkensvoeder kan worden gebruikt. Dr. Feuilletau de Bruyn concludeert ten slotte, dat er in het belang van onze voed selvoorziening nog heel wat kan worden gedaan. DE BESTEDING DER f 15 MILLIOEN. De regeering deelt in haar memorie van antwoord op het Voorloopig Ver slag over hoofdstuk I der rijksbegroo- ting mede, Het rapport der commissie inzake de versterking der maritieme defensie van Ned.-Indië is ongeveer half Sep tember bij de regeering ingekomen. Het is onmiddellijk in handen gesteld van den gouverneur-generaal, wiens advies nog wordt ingewacht. Bij het in de Millioenennota genoemde be drag van f 15 millioen is gedacht aan de jaarlijksche kosten van rente en aflossing bij aanbouw van drie slag kruisers van een bepaald type. Er was reden dit bedrag aan te hou den ook voor het geval de beslissing mocht vallen in de richting van aan schaffing van kleiner materieel. Volledig afgeslagen, melden Engelschen. de Zaterdag is een Britsch convooi in de Noordzee aangevallen door Duitsche vlieg tuigen, volgens het Britsche ministerie van voorlichting, twaalf in getal. Engelsche ge vechtsvliegtuigen werden uitgezonden. Gis teren maakte het Engelsche ministerie van luchtvaart bekend, dat sedert den aanval op het convooi in de Noordzee (op Zaterdag), waarbij vier vijandelijke vliegtuigen werden neefgehaald, vijf Duitsche vliegers werden opgepikt en door treilers te Grimsby aan land gezet. Twee vliegers werden ernstig ge wond aan land gebracht. Drie anderen wer den in een rubberboot aangetroffen, een de ze was gewond. Sinds Zaterdagmiddag had den zij rondgedobberd. Alle rapporten der Britsche vliegers zijn thans binnen. Aan de gisteren gegeven cij fers is niets toe te voegen. Drie exemplaren aangekomen. Er komen er nóg vijftien. Te Rotterdam zijn dezer dagen, naar de N. R. Ct. verneemt, met het stoomschip Zaan dam van de HollandAmerika Lijn de eerste drie Douglas 8 A-bommenwerpers uit Ameri ka gearriveerd, welke bestemd zijn voor de luchtvaartbrigade te Soesterberg. „Kisten" in kisten. Vrijdagnacht zijn deze vliegtuigen, welke in groote kisten zijn verpakt, per speciale goederentrein naar Soesterberg vervoerd, waar zij Zaterdag zijn aangekomen. Daar de kisten breeder zijn dan de grootste oplegger van de Ned. Spoorwegen, moesten voor het vervoer naar Soesterberg speciale maatrege len worden getroffen. Van dit type vliegtuigen zijn er nog vijf onderweg naar Rotterdam. Binnenkort zullen nog tien stuks worden verscheept. Vleugels afzonderlijk verpakt. De vliegtuigen zijn enkele maanden gele den besteld bij de Douglas Aircraft Company. Ze worden geheel gemonteerd verzonden, alleen de vleugels zijn in afzonderlijke kisten verpakt. Het zijn zoowel bommenwerpers als aan- valsvliegtuigen. Het zijn metalen laagdekkers met twee zitplaatsen achter elkaar, waarin een Pratt en Whitney-motor, type „Twin Wasp" van 1000 pk. De wielen zijn intrek baar Volledig beladen met bommen kunnen deze vliegtuige een snelheid bereiken van 400 km. per uur. Behalve een beweegbare mitrailleur bij den waarnemer, zijn in den vleugel nog vaste mitrailleurs ingebouwd, welke door den bestuurder worden bediend. Nederland bestudeert de Duit sche nota. Zooals gemeld, heeft de Duitsche Regee ring Vrijdag ook aan het Nederlandsche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken een nota doen overhandigen, waarin wordt gewaar schuwd tegen het doen convoyeeren van on ze schepen door Engelsche oorlogsbodems. Wij vernemen, dat deze nota, die in vriend schappelijke termen is gesteld, in studie is genomen, en dat het nog wel eenige tijd zal duren alvorens er door de Nederlandsche regeering op zal worden geantwoord. Voorts vernamen wij, dat van Engelsche zijde geen enkel aanbod ontvangen is aan onze schepen convooi te verleenen. Naar wij Zaterdag uitvoerig gemeld heb ben, beschikken wij zelf over oorlogssche pen, die onze koopvaardijvloot eventueel zou den kunnen convoyeeren. Onze Koninkijke Marine is daartoe zeer zeker in staat. Het voornemen bestaat, bij de aan staande herziening van de rijksin komstenbelasting nader rekening te houden met de gezinsbelangen, zoo wel door in de heffing onderscheid te maken tusschen gehuwden en on- gehuwden als door aandacht te wij den aan een versterking van den kinderaftrek. Een blijvertje... De regeering hoopt binnenkort een wets voorstel tot verlenging van den geldigheids duur van de wet betreffende het werkloos- heidssubsidiefonds te kunnen indienen, waarna een ontwerp-begrooting voor 1940 zal worden aangeboden. DRAISItlA-vflN-VALKENBURQ C A A LEVER! Vertrek van Buizerd (terugreis) Wielewaal (heenreis) Jodhp. 22 Oct. Aankomst ts Band. 22 Oct. Basra 22 Oct, Basra 22 Oct. Jodhp. 22 Oct. '"Zacht van smaak - prijs 70 ct De regeerinq denkt er aan. Het vraagstuk van de verzorging van de ouden van dagen, die tot dusver ten onrecht te van de wettelijke regeling zijn uitgeslc* ten, heeft de aandacht der regeering, zoo deelt jhr. de Geer in een nota aan de Twee* de Kamer mede. Het voorlaatste kabinet heeft opdracht ge* geven tot het instellen van een onderzoek; naar den feitelijken toestand. Zoodra de ge* gevens daaromtrent zijn ingekomen, zal da regecring zich over een oplossing nader be* raden. Verklaring van den minister* Dat de regeering aan een winstbelasting de voorkeur geeft boven 'n wijziging van de dividend- en tantièmebelasting kan, zoc* lezen wij in de Antwoordmemorie aan de, Tweede Kamer inzake de Millioenennota, als volgt worden verklaard. De regeering is van oordeel, dat het wen* schelijk is, een gedeelte van de benoodigdei middelen te vinden door zwaardere belasting van de naamlooze vennootschappen en de in de wet op de dividend- en tantièmebelasting daarmede op één lijn gestelde commanditai* re vennootschappen op aandeelen, coöpera* tieve en andere vereenigingen en onderlin* ge verzekeringsmaatschappijen. Die verzwa* ring kan echter bezwaarlijk worden verkre* gen door verdere opvoering van het reeds eenige malen door opcenten verhoogde tarief der dividend- en tantièmebelasting, daar hierdoor bij een bepaald soort vennootschap pen de drang om winsten, die redelijkerwij* ze voor uitdeeling in aanmerking komen, niet uit te keeren, en toch de winsten dep vennootschap op indirecte wijze aan de aan* deelhouders ten goede te doen komen, nog zou worden versterkt. Die drang is door eenl wijziging van de wet op de richtige heffing nauwelijks afdoende te keeren, althans in* dien men niet bepalingen wil maken, die ooki normaal-handelende vennootschappen op on* redelijke wijze zouden treffen. GEEN ZEKERHEID, DAT DE THANS IN AANBOUW ZIJNDE BOERDE* RIJEN PER 1 MEI 1940 KLAAR ZUL» LEN ZIJN. In de thans verschenen Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende! de Algemeene Beschouwingen over de Rijks* begrooting 1940 lezen wij: De verstoring van de internationale be* trekkingen en de daaruit voort Luiende ge* volgen voor de bouwnijverhf brtoej geleid dat in September j.1. niet aanstonds uitvoering kon worden gegeven aan het voornemen om den bouw van een aantal boerderijen in de Wieringermeer en in de Noordelijke provinciën aan te besteden. Ten aanzien van een aantal bij het intreden van den tegenwoordigen toestand reeds in; aanbouw zijnde boerderijen in de Wierin* germeer, bestaat thans zelfs nog niet de zekerheid, dat deze tijdig d.w.z. tegen li Mei 1940, het tijdstip waarop de toekomstige pachters de boederijen zullen moeten be* trekken voltooid zullen zijn. Het werd daarom raadzaam geacht dö aanbesteding van boerderijen eenigen tij dl op te schorten. FEUILLETON „Kijk, als u mijn raad wilt opvolgen, en onzen korten verlovingstijd niet verstoort, dan krijgt u na ons huwelijk een mooi cadeau, laten we zeggen een belangrijke gift, die u... eh... voor een of ander liefdadig doel zoudt wenschen te gebruiken; 25.000 bijvoorbeeld". Nu was geen vergissing meer mogelijk. Des- sie's eerlijk hart sloeg fel van verontwaardi ging en een donkere blos kleurde haar wangen In de pauze die volgde, waarin het meisje al haar geestkracht inspande om zich te beheer- schen, zoodat ze een kalm en waardig ant woord zou kunnen geven, ging de deur snel open en mrs. Markham kwam plotseling de kamer binnen. „Ik wou je verrassen, Godefroi", riep ze lachend. „Ik zou haast jaloersch op je worden. Dessie, dat je zoolang beslag op hem hebt ge legd. Konden jullie het goed samen vinden?" Fn ze keek een beetje onzeker naar Dessie's gloeiend gezicht, dat onmiskenbaar getuigde van haar opwinding. „Miss Merrion en ik hebben een heel prettig gesprek gehad", kwam de Montalt tussehen- beide, terwijl hij Dora's handen in de zijne nam en ze beide kuste. „Ik geloof dat miss Merrion en ik dikke vrienden zullen worden Dora. Maar je ziet er stralend uit; ik was al bang dat je ziek was". Dessie zag hoe de oogen van haar vriendin schitterden bij dit compliment. Ze verlangde er naar zich te kunnen uitspreken en alles te ver tellen wat ze wist, maar op dit oogenblik dorst ze geen crisis te forceeren zonder eerst voor zichzelf nauwkeurig haar gedragslijn te hebben vastgesteld. Terwijl ze bleef zwijgen, ving ze een blik op uit de donkere oogen van den man, die met een uitdrukking van triomf op haar gevestigd waren. HOOFDSTUK VI. V oorpostengevecht. Dessie Merrion wilde de Montalt niet langer dan noodzakelijk was in den waan laten, dat ze er ook maar een oogenblik aan dacht de verachtelijke omkooping aan te nemen, die hij haar als prijs voor haar stilzwijgen voorstelde. Het was evenwel niet gemakkelijk een ge legenheid te vinden om alleen met hem te praten. Hij bleef dien morgen niet lang en zoodra hij vertrokken was, overstroomde mrs. Markham haar met vragen over hetgeen zij en haar verloofde gedurende hun vrij lange conversatie besproken hadden. Het was een heele toer voor Dessie om haar vriendin met eenigszins plausibele antwoorden tevreden te stellen. „Ik ben blij dat je hem aardiger vindt," zei mrs. Markham, nadat ze samen naar boven gegaan waren. „Ik wist wel dat dat zou ge beuren, wanneer je hem beter had leeren kennen. Hij is de liefste en beste man dien je je kunt voorstellen. Vindt je nu ook niet?" „Ik ken hem nog niet goed genoeg. Over een week zal ik je wel eens precies vertellen wat ik van hem vind." „Tusschen twee haakjes," wilde de gast vrouw plotseling weten, „wat was je van plan met je hoed op? Je wilde toch niet uitgaan?" Ze keek Dessie scherp aan terwijl ze het vroeg. „Ja, ik dacht er over om uit te gaan," ant woordde Dessie op onverschilligen toon. „Wat? Met Godefroi? Waar wilde je in vredesnaam met hem heen?" „Ik zei toch niet dat ik met hèm uitging," klonk het ontwijkend. „Er steekt toch niets bijzonders in dat ik even mijn hoed opzet om een brief naar de bus te brengen. En nu wat anders, Dora. Ik moet naar huis. Ik heb een hoop werk, dat op me ligt te wachten." Er kwam een pruilerige uitdrukking op het popperige gezichtje. „Jakkes, wat vervelend! Ik had gedacht, dat je een paar weken bij me zou blijven logeeren. Ik kan Godefroi toch niet telkens ontvangen, terwijl ik hier moederziel alleen woon. Je mag me werkelijk niet in den steek laten, Dessie. Ik zal een werkkamer voor je in orde laten maken waar je wilt. Toe nu! .Tom Cheriton kan komen en je net zoo geregeld bezoeken als anders. Ik zou zoo graag hebben, dat hij en Godefroi goede vrienden werden. Doe het, Dessie. Blijf tot we getrouwd zijn. Kom! Ik zal iemand sturen om te halen wat je noodig hebt." Er was zooiets dringends, haast smeekends, in Dora's toon, dat Dessie wel inzag, dat ze haar niet met een botte weigering kon af schepen. Bovendien, het flitste door haar geest, dat het voor de uitvoering van haar plannen eerder een voor- dan een nadeel was, als ze de invitatie aannam. „Goed," zei ze, „laat ik dan maar blijven in ieder geval voor een paar dagen. Ik kam met het oog op mijn werk niet precies beloven hoe lang. Maar dan moet ik nu meteen gaan, want ik moet zelf voor alles zorgen." Op haar kamers wachtte haar een groote teleurstelling. Een brief van Tom Cheriton, haastig den vorigen avond geschreven, deelde haar mee, dat hij onverwacht de stad had moeten verlaten. „L. D. Ik kreeg juist een telegram, dat mijn oom ziek is en me dadelijk bij zich wil hebben in „het rookgat" je weet waar ik bedoel, en hoe ik van de plaats houd! Er zit wel niets anders op dan te gaan. Het lijkt me overigens niet ernstig; ik hoop het tenminste niet. Maar de brave oude man is zoo goed voor me geweest, dat ik hem in geen geval wil teleurstellen. Ik zal je morgen schrijven. Veel liefs, Tom." Toms afwezigheid was Dessie nu wel bij zonder onwelkom. De kwestie van Godefroi de Montalt of Rolande Lespard, of wie hij in werkelijkheid zijn mocht, deed haar dringend behoefte hebben aan dien sterken, practischen raad, dien ze wist, dat Tom Cheriton haar geven kon. Na haar gesprek van vanmorgen met den man had ze minder vertrouwen in haar eigen kracht en energie om te vechten dan ze eerst had bezeten. Als ze gelijk had, beschikte ze over heel wat sterker wapens dan hij en toch had hij haar verslagen. Zelfs toen hij niet meer voor haar was dan een naam en een dreigende schaduw, had ze al een onbestemd gevoel van, angst gehad voor hem en voor de wanhopige dingen waartoe ze hem in staat achtte, en het was deze angst, die haar er tegen deed opzien om zonder hulp den strijd met hem aan te binden. Ze was van plan geweest Tom direct heel openhartig te vertellen, wat ze vond, dat hij hoorde te weten over haar verleden, zoodat zo samen den man aan de kaak zouden kunnen stellen en Dora redden. Tom zou wel geweten hebben hoe ze dat moesten doen, meende ze. Maar die afschuwelijke dingen die ze hem moest bekennen, schrijven dat kon ze niet..* Ze had geen andere keus dan te wachten en uitstel beteekende, dat ze öf den man iit den waan moest laten, dat ze net zoo gemeen was als hg dat ze bereid was haar bestei vriendin voor een Judasloon te verkoopen öf alleen het heele risico op zich nemen van de ontmaskering. Na een slechts heel korte aarzeling besloot ze tot het laatste. Ze zou, zoodra ze hem onder vier oogen sprak, hem aan het verstand brengen, dat hij zich in haar vergiste en hem waarschuwen zich op een afstand van Dora te houden. Verder zou ze er bij Tom op aan* dringen zoo spoedig mogelijk terug te keeren en te South Kensington te blijven tot de crisis voorbij was. Dus maakte ze de noodige toe bereidselen en pakte de kleeren, boeken en papier die ze dacht noodig te hebben of bij de hand willen houden, in een koffer. De rest van haar papieren sloot ze in een kleine brandkast, die op haar kamer stond. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2