H0PSTR00P Esotia Express weer hersteld JUTIERfJ RIJWIEL Speciale Boordenwasscherij YliuwM uit lMc SAFELOKETTEN Fa. JOH. STEEMAN „VOORZORG" thans Ow Levensverzekering Adtmtmt in de tKe Betrekkingen Betrekkingen Te huur Ie huur Te koop Te koop Diversen pe onderzeeboot „O 21" te water gelaten Krans bij borstbeeld van Tromp gelegd Tmee Indische politiebooten worden mijnenleggers De zeevisscherij Ingekomen personen Vertrokken personen NUTSSPAARBANK VERZEKERING BlERSTEICER's fyutteAtje HET JUISTE ADRES VATAX-GARAGE TELEF. 5 3 9 maat géén bckïj dan WARBOUT's eigen gemaakte KLEEDING! Timmer-, Metsel- en Betonwerk Wenscht U een Taxi? SANDERS E, Vraagt inliciitingenBEGQHIA1TRAAT 3 B8ERSES^EIRï's Assurantiekantoor De dageiijksche sneldienst P—«lil iSBSiSffiËSiSIM zijn den volgenden morgen in Uw bezit N.V. AMERICAN STEAM LAUNDRY B. JAXQN DEELMAN ARNHEM Vert. Joh. P. C. Strang JONGMENSCH JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling iPcfaallcen Nadat mevrouw M. W. Kwak—Bout, echt- gcnooté van den inspecteur van den Marine- Stoomvaartdienst de doopplechtigheid had verricht, is Zaterdagmorgen van de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de onderzeeboot „O 21" te water gelaten. Van deze plechtigheid waren o.a. getuige vice-admiraal A. Vos, kapitein ter zee L A~ C. M. Doorman, de heer C. A. van Woel- deren, burgemeester van Vlissingen, schout bij-nacht H. J. van der Stad, commandant van Zeeland, ir. G. 't Hooft, directeur van bet bureau scheepsbouw van het departement van defensie, de luitenants ter zee eerste klasse J. F. van Duim en A. M. van Valken burg, resp. aangewezen als commandant van de „O 21" en de „O 22", leden van de direc tie, en van den staf van „De Schelde". De plechtigheid;. Het was 11 uur Zaterdagmorgen toen mevrouw KwakBout, echtgenoote van den inspecteur van den Marinestoomvaartdienst, op de werf van „De Schelde" op uitnoodiging van ir. Wesseling met een zilveren bijltje de laatste banden doorkapte. Het werd echter kwart over één vóór de onderzeeboot verkoos zich in het natte element te begeven. Toen er eindelijk beweging in het gevaarte kwam en toen de boot van de helling gleed, gingen onder de genoodigden hartelijke toejuichin gen op. Bijzonderheden betreffende het schip. De „O 21" is de eerste onderzeeboot van een nieuwe serie van zeven booten in aanbouw voor de Koninklijke Nederlandsche Marine. Twee van deze booten worden gebouwd door de Schelde, de „O 21" en „O 24", vier, de „O 23", „O 24", „O 26" en „O 27" bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam en één, de „O 25" bij Wilton- Feijenoord te Schiedam. Dit type scTfip is ont staan uit de „O 16", de laatste door de Schelde afgeleverde onderzeeboot aan de Nederland sche Marine. Al deze schepen zijn gebouwd volgens ontwerpen van het Bureau Scheeps bouw van het departement van defensie. De afmetingen van de „O 21" en „O 27" zijn: lengte 77.50 m, breedte 6.20 m, diepgang van de boot boven water 3.95 m, waterver plaatsing boven water 987 ton, onder water 1205 ton. De maximum bovenwatersnelheid zal ruim 19 knoop bedragen, de onderwater snelheid 9 knoop. Het schip is bewapend met 1 kanon van 88 mm, 1 dubbelmitrailleur van 40 mm en 8 torpedobuizen. De romp, zoowel als de motoren zijn door de Schelde gebouwd. Tevens is dit het eerste schip, dat te water gelaten wordt van de nieuwe werfinstallaties op het Eiland. Op het oogenblik staat de „O 22" nog op dezelfde helling als de „O 21", zoodat deze helling nog niet vrij komt, maar wanneer over eenige maanden de „O 22" en de eerste van de torpedojagers de helling zullen hebben ver laten, zullen de groote loodsen, die de Schelde heeft gebouwd, weder leeg staan. Deze instal laties zijn speciaal voor marinedoeleinden ge bouwd. Toespraken van prof. dr. J. A. Eigeman en burgemeester Oud. Zaterdagmiddag heeft de waarnemend voor zitter van het Comité voor Nationale Belan gen, prof. mr. dr. J. A. Eigeman, namens de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" en het Algemeen Nederlandsch Verbond een krans gelegd bij het borstbeeld van Maerten Harpertsz. Tromp op hét bordes van het stadhuis te Rotterdam. Na een korte levens beschrijving van Tromp, gericht tot de voor het stadhuis verzamelde menigte, werd de krans neergelegd. Hierna richtte prof. mr. dr. Eigeman het woord tot burgemeester Oud. Hij dankte dezen voor de eer een zoo beroemd voorzaat te mogen huldigen en sprak de hoop uit, dat wij uit de daden van zulke groote mannen in het verleden kracht mogen putten voor de toe komst. Hierna uitte burgmeester Oud den wensch, dat, mocht het voor Nederland onverhoopt niet alleen bij oorlogsgerucht blijven, ons land de heldendaden van onzen grooten Tromp in dachtig mochten worden. Tot slot werd het Wilhelmus gespeeld. Gebouwd voor de Gouv. marine. Batavia, 21 Oct. Twee nieuwe motorsche pen voor de gouvernementsmarine, voor den bouw waarvan de fondsen zijn uitgetrokken op de landsbegrooting voor 1940, zullen wor den ingericht als mijnenlegger. Alle reserve schepen van de gouvernementsmarine zijn in dienst gesteld, waardoor thans 22 schepen van dien dienst in de vaart zijn. (De gouvernemtsmarine in Indië, aldus de Telegr., is een burgerlijke instelling. Haar schepen worden in normale omstandigheden aangewend voor het verrichten van politie diensten binnen de territoriale wateren en voorts voor het vervoer van ambtenaren, offi cieren, 's lands goederen en gelden. Bij mobilisatie kan de gouv.marine worden gemobiliseerd. In dit tijdvak werkt zij reeds ten nauwste samen met de Koninklijke Marine. Scheveningen, 21 October. In de afge- loopen week is door de weinige haringschepen welke op dè Noordzee de haringvisscherij uit oefenen, flink haring gevangen. De hoogste vangst bracht Donderdagochtend de VL. 79, met 15 kantjes haring. Ook de vangstbe- richten van Zaterdagochtend waren zeer goed. De eerste berichten luidden van 60 tot 80 kantjes uit de halve vleet. De vangstplaatsen zijn niet ver uit de buurt, de schepen visschen 65 tot 70 mijlen uit de kust. De aanvoer van versche visch in de afgeloopen week door de kustvisschersvaartuigen was teleurstellend, mede in verband met het slechte weer. Vooral gisteren en hedenochtend was de aanvoer nilui. Ook de aanvoer van Deensche visch was deze week niet onbevredigend. De kwaliteit van deversche soorten was uitstekend en de Visch ging grif van de hand. 't Gejoel is nu verdwenen: De regen dreef ze weg Een enk'le auto claxont, Als roept: „Op zij, daar, zeg?" 't Glanst alles glibb'rig buiig, Wat g'in de straat nog ziet: Bedropte spiegelruiten Doch menschen zijn er niet. De winkelmeisjes staren, Verveeld, in leege straat: Haar oog tracht te ontwaren, Of „hij" er misschien geat. In half duis'tre portieken, is 't waar men schertst en lr 't Is of die zelfde regen, Hier ook weer uitkomst brac. Diep in zijn kraag gedoken, Snelt een enk'ling voorbij: Ginds wacht hem prettig haardvuur, Met vrouw en kind daarbij Tenslotte houdt de regen, Na veel gedruil, weer op. De winkelier zegt mokkend: „Vanavond toch een strop!" S. N .Bakker. 5CmdAch nituuM W. Veldman, Weverstraat, Den Burg, van Gramsbergen, De Krim I 267. Henne D. Wijma, Oudeschild 30, van Acht- karspel, Kooten 36. H. M. van der Einden, H 27, v. Best C. 89. Carel Maria Boswijk, Warmoestraat 52, Den Burg van Huizen Cnarlweg 116. D. Merve, Eierland 63, van Amsterdam, Maasstraat 82. L. C. van Roon, van H. 31 naar Den Helder, De Kooy. Petronella JouwmaBlok, van H 21 naar Amsterdam, Stadionweg 37 boven. Christina H. Dommisse, van Eierland 63 n. Nijmegen, Groenstraat 265. Elisabeth N. Mets, van O. 143 naar Am sterdam, 3e Helmerstraat 80 I. A. van Tongeren, van, De Koog 39 naar 's-Gravenhage, Abrikozenstraat 224. weer volop werk. Wegens de tijdsomstandigheden heeft de aanvoer van basalt voor de Firma Blanke voort eenigen tijd stop gestaan en de los- ploeg onder leiding van den heer F. Post was tewerk gesteld bij de Lemmer. Thans is deze ploeg echter weer teruggekeerd, aangezien er weer veel schepen met basalt zijn aange komen te Urk en deze weer gelost moeten worden. Er is thans dan ook weer een dag en nachploeg ingesteld, zoodat in de werk- haven weer volop werk is. Waardoor de oude drukte weer hersteld is. jeugdige avonturiers. Eenige kleinen te Urk, welke zeer zeker al gehoord hadden van het wandelen over den dijk UrkLemmer, hadden onderling be sloten om ook eens Lemmer te gaan zien. Onopgemerkt werd de tocht aanvaard. Toen het dan ook duister begon te worden, hadden de kleinen reeds de helft afgelegd. Zij beslo ten echter door te gaan, totdat zij opge merkt werden door eenige arbeiders, welke de avonturiers weer te Urk terugbrachten. De ongerustheid begon dan ook toe te nemen; en men had net besloten om den omroeper door Urk te sturen, toen de kinderen uitgeput te Urk terugkwamen. Een jaar in het Derdo Rijk, Denis de Rougemont, Uitgevers Mij. Holland, Am sterdam. Een eerlijk boek, dat is de indruk, die men krijgt bij het lezen van dit werk van de Rou gemont, een Fransch professor, die een jaar in het Derde Rijk doceerde en het „nationaal- socialistisch verschijnsel en zijn Führer" ob jectief wilde beoordeelen. Hij sprak daarom met tal van vooraanstaande en eenvoudige per sonen. Felle, hartstochtelijke aanhangers van het regiem, onverschilligen en verbitterden. Hij zag de optochten en luisterde naar de Führer en hij is er daardoor in geslaagd een beeld te geven van het Derde Rijk, zoo eer lijk als men het zelden leest. In zijn voorwoord zegt prof. G. v. d. Leeuw o.m.: De Rougemont heeft getracht zich in den Duitschen geest in te leven, te begrijpen wat daarginds duizenden in onmiskenbare geestdrift en honderdduizenden in beweging gebracht heeft. Wjj vinden bij hem niets van de ons maar al te bekende houding, die alles wat in Duitschland gedaan en gedacht wordt, als een tijdelijke aborratie beschouwt, als een betreurenswaardige afdwaling van het van zelfsprekend menschelijke, niets van den toon van: Duitschland zet de klok achteruit. Maar evenmin vinden wij iets van de al te gemakke lijke bewondering (die ten onzent evenmin ontbreekt) en die zich evenmin pleegt te ver gapen aan de „oplossing" van het werkloos heidsvraagstuk als aan de schijnbare terug dringing van Duitsche elementen, een be wondering, waaraan soms eenig dépit jegens de Joden of Roomschen niet vreemd is. In dit boekje wordt het nationaal socialis me beschreven als een religie, waarvan de schrijver uitdrukkelijk verklaart: „je n'en suis pas,*) maar die hij tracht te begrijpen en waar hij iets tegenover tracht te stellen. To zoover prof. v. d. Leeuw, die dit werk hiermede zeer juist typeerde. Ook nu het Duitsche probleem met de wapenen wordt op gelost is dit werkje hoogst interessant en le zenswaard. Ik ben er niet, of vrijer: ik begrijp het niet. Ondertrouwd: a. H. kattouw, Luitnt. t. zee K. M. R. en bertie voetelink. Onderzeedienstkazerne, Den Helder. Laan v. Meerdervoort 705, Den Haag. 23 October 1939. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevr. KWAST—VAN VOORST geven met blijdschap kennis van de geboorte van een Dochter, cornelia theodora. Den Helder 22 Oct. 1939. In plaats van kaarten. Geboren: marinus christiaan, Zoon van F. DE BOER en A. DE BOER—BAKKER. Den Helder, 22 Oct. 1939. Koningstraat 83. C. KOOYMAN en T. KOOYMAN—MOL geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter dorothea helene. Den Helder, 23 October 1939. Kroonstraat 11. a f 3-per jaar vanaf f 2.— per jaar Assurantiekantoor Koningstraat 90 Geef Uw vóór s middags 4 uur op aan ons bureau. is de LAAN 46 (wettig gedeponeerd) bij: Hoest, Keelpijn, Verhoudheid U weet het, Hopstroop helpt Bij alle drogisten verkrijgbaar, f 0 40 of f 0.70 p. fl. Agent voor Den Helder en omstr.: 2e Vroon straat 95. M. de Groot, Tel. 453 Et is wel goedkoopei, Beleefd aanbevelend, P. WARBOUT, ZUIDSTRAAT 52 Een van ouds bekend adres voor is nog steeds v. GALENSTRAAT 16-18 Dao naar v. Galenstraat 117 - Tel. 467 ALGEN1. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGiNG EN SPEC HULP „VOORZORG" DEN HELDER Voor de betaling van dit alles zorgt indien U zich bij haar aan sluit. Ook bij behandeling buiten Den Helder. Oorlogsrisico Benut Uw kans en sluit met IOO °/o dekking van het oorlogsrisico voor non-combattanten. Inlichtingen verstrekt: Koninqs'raat 90. Bestellingen voor Amsterdam, voor 11 uur opgegeven aan ons kantoor Molenplein Tel. 45 of Kanaalweg Tel. 308 Zeer voordeelig. Vraagt U eens inlichtingen. Koningdwarsstraat 57 - Telefoon 900 Atd. Stoomerij: n/ ,,/adX1ivip. Tijdelijk 20% KORT1I, f* op stoomgoederen. Wekelijksche aflevering. Ten kantore van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. is plaats voor een als hulp bij de correctie Bekendheid met de moderne talen strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties, met genoten opleiding, worden ingewacht vóór 25 October a.s. aangeboden Gevraagd net DAGMEISJE, zelfst. kunnende werken. Adres: KRIGEE, Van Galenstraat 71. LEERLING, 14—15 j., ter voll. opleiding Reclameschilder, m. aanleg v. teekenen. ATELIER NEYTS, Hoogstraat 125. Gevraagd net DAGMEISJE, boven 18 jaar. Mevr. GERRITS, Middenweg 143. Gevraagd net MEISJE, tot 5 uur, zelfstandig kunnende wer ken. Geen winkelwerk. Zondags vrij. Aanmelden na 7 uur. A. Hildering, Spoorstraat 88. Gevraagd: Een flinke Dienstbode, goed kunnende werken. VAN BA AREN, Spoorstr. 36. Gevraagd zoo spoedig mogelijk een flinke aank. Bakkersknecht, in gemengd bedrijf. Bakkerij „Het Centrum", Koningdwarsstraat 61. Gevraagd:. LOOPJONGEN. Bloemenmagazijn „Corona", Koningstraat 42. Brouwerij zoekt betrouwbaar gepensioneerd Marineman voor de bezorging van bier aan Ma rine-vaartuigen. Brieven aan het Bureau van dit blad onder No. 651, met ver melding van gegevens over ma rineloopbaan. Gevraagd: 2 handige nette Jongens. Met getuigschriften hebben de voorkeur. Moree's Rijwielhandel, Tel. 649, Ruyghweg gevraagd 2 Nette meisjes zoeken betrek king voor dag en nacht, v. g. g. v. Brieven onder No. 662, aan het Bureau van dit blad. aangebeden Tet huur aangeboden: groote Zitkamer met één of twee Slaapkamers voor twee of drie heeren, met of zonder pension. V. wascht. en gebruik van bad kamer. Direct te aanvaarden. Brieven onder No. 666, aan het Bureau van dit blad. Te huur: aiooi WOONHUIS, Hoogstraat 19, 6.p. w. Te bevr.: Kerkgracht 17. Te huur Woonhuis, TROMPSTRAAT 12, 4.75 per week, water i.b. Adres: Trompstraat 36. Te huur een net gemeubileerd Huis voor klein gezin, 2 d 3 per sonen, op mooien stand. Adres: Langesteeg 14. Te huur: Het moderne Woonhuis, Lombokstraat 13. Te bevr.: Koningstraat 47. gevraagd Gevraagd door jong echtpaar z. k. net Bovenhuis of Huis in den prijs van 5. Brieven onder No. 665, ana het Bureau van dit blad. Te huur gevraagd door gemob. een gem. Zit-Slaapkamer met gebruik van keuken voor vrouw .ep.kind. .Inl.: Breewaterstr. 51. aangeboden CIGARETTEN VLOEI aangeboden, Zig Zag en Riz la, enkele en dubbele boekjes. Bij elke hoeveelheid. Brieven onder No. 663, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Te koop gevraagd: Druminstallatie en Harmonica met 80 bassen of meer. Brieven onder No. 664, aan het Bureau van dit blad. Welke gemob, wil zijn Woning in Amersfoort of omg. tijd. ruilen m. Woning in Den Helder? Adres: Bureau van dit blad. Amateurs band „THE HARLEM HOT SHOTS" vragen Saxofonist, leeftijd 20 jaar, Manager: J. Gast, de la Rey- straat 53. DIENSTPLICHT 1940. Dienstpl. voorj, 1940, ingedeeld bij 21 R.I., wenscht ruiling met dito dienstpl., ingedeeld bij Luchtdoel te Utrecht. Br. onder No. 667, Bureau van dit blad. Net meisje, wier verloofde in Indië is, zoekt dito VRIENDIN, leeftijd 20 jaar, kunnende dansen. Adres: Bureau van dit blad. Dr. M. H. 1 P. van Haeff, Handlei ding voor de verpleging van lij- ders aan Been- en Gewrichtstuber- culose en de levens wij ze na gene zing. N.V. van Holkema en Warendorf, Am sterdam. Prijs 1.25. Het tegenwoordige geslacht kan zich niet voorstellen, dat de georganiseerde strijd tegen de tuberculose, gelijk wij dien nu kennen van deze eeuw is en dat het in die eeuw nog heel lang geduurd heeft voor men aandacht wijdde aan de sanatoriumbehandeling der beentuber- culose. Was het Rotterdamsche Zeehospitum te Katwijk aan Zee wel de eerste inrichting, waarheen men kinderen met deze ziekte kon verwijzen en moet ook uit den eersten tijd te Sophiastichting te Scheveningen genoemd worden, eerst veel later werden Juliana-oord te Laren (N.-H.) en Heliomare te Wijk aan Zee gesticht. De geneesheer-Directeur van deze laat te inrichting heeft thans bovenge noemde handleiding uitgegeven en zet daarin de bij beentuberculosce gevolgde be handelingsmethode uiteen. Allereerst de rust, die hoofdzaak voer de genezing der zieke haard is en vervolgens de zonbestraling, dat machtige en wonderlijke middel. Hij geeft voor alle gewrichten achtereenvolgens de aangewezen verbanden aan, waarmee vol komen rust voor het gewricht verzekerd is. en licht een en ander toe met fraaie foto's! Zijn tiende of laatste hoofdstuk handelt over de ontslagen patiënten en heeft o.a. het motto, ontleend aan Hippokrates: „De beste belooning voor zijn moeite en arbeid vindt de leeraar in de praestaties van zijn leerlingen". Vooral de verpleegsters als aanvullingen op wat zij op haar cursus leerden en ook de ouders van dergelijke patiënten kunnen veel nut van dit boekje hebben. Ik geloofaansluitend bij de Apos tolische geloofsbelijdenis, door A. M. v. d. Laar Krafft. Uitgave A, Voorhoeve v/h J. M. Bredée's Uitg. Mij. N.V., Rotterdam. Priis 0.45, bij 20 ex, 0.35. Ds. v. d. Laar Kraft heeft in enkele blad zijden, kernachtig den rijkdom van de Aposto lische geloofsbelijdenis uiteengezet, met in de eerste plaats de bedoeling aan de „jongeren een vasten grondslag te geven voor hun vaa.k innerlijk doch zwevend en onbelijnd geloof" „In onzen tijd, waarin het Christendom meer gevaar loopt dan ooit, is het volstrekt noodzakelijk, dat ieder weet wat hij gelooft en zich op een concrete omlijning kan be roepen." Wie deze noodzakelijkheid voelt schaffe zich dit werkje aan. JAVA-NEW-YORK LIJN. Palembang, 19 Oct. te Boston. Salabangka, 20 Oct. te Boston. EU WE—LAND AU 7"/2— 2i/2. De 10e en laatste partij tusschen dr. Euwe en Landau is gisteren gespeeld en eindigde m remise. Daar ook de 9e partij remfse S eindigde de tweekamp tusschen de beide Hol- landsche meesters met een groote overwin ning van dr. Euwe, n.1. 7ya—|ya

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3