SALON WEK UW LEVER-GAL OP Ons Indisch hoekje Ik beschuldig Ayenda MacUrtieuub.j Technische wonderen Met de 3 Oampo producten bestrijdt U alle verkoudheden ItTaandag 23 October 1939 Tweede Blad Hond sticht brand in de Vischstraat Oneerlijke bode Koopt heden Uw kaarten voor den Cabaretavond van Donderdag Esona-express Lunchroom „Formosa'' opent haar deuren MANSHANDEN bekeuringen. aanrijding. Speurtocht naar het brandende perceel. Zaterdagmiddag, omstreeks 6 uur, werd bet hoofdbureau van politie er telefonisch van verwittigd, dat er brand was uitgebro ken in het perceel Vischstrat No. 20. Met bekwamen spoed heschen de agenten-blus- sChers zich in hun pak, en spoedden zich op (je brandweer-auto naar het aangeduide pand. piet oleek niet zoo eenvoudig te zijn dit te ontdekker.. In de Vischstraat zelf was niets anders te bespeuren dan wat opgeloopen volk, zoodat men aldra begreep, dat het brandende huis zich moest bevinden in het steegje, dat uitmondt op genoemde straat. Zoo ving dan een speurtocht aan naar het brandende huis door de heeren van der Hoe ven, Rienks, Dokter, Helder, Davidson en eenige anderen, voorgelicht door een electri- sche looplantaarn. Gezien de Egyptische duis ternis had het geheel iets bijzonder geheim zinnigs- Eindelijk was men aan het doel beland: het bieek de woning te zijn van zekeren Boo gaard, een jongeman, die in genoemd perceel eenzaam verblijf houdt, en de politie mede- deeling van de catastrophe in het klein deed. jjij was tegen het vallen van den avond even uitgegaan, doch had z'n hond thuisgelaten. jjet beest stichtte dat blijkbaar niet, wilde' z'n baas achterna, en gooide, waarschijnlijk tijdens deze pogingen, een op de tafel staan de vierpitter omver. De gevolgen lieten zich denken: het kleed vloog in brand, en was er niet terstond een energiek buurman ter plaatse verschenen, die het brandende kleed naar buiten smeet, de gevolgen zouden in deze dichtbevolkte buurt, waar de huisjes kris-kras door en tusschen elkander staan, niet te overzien geweest zijn. Mistroostig deed de man z'n verhaal, dit besluitende met de mededeeling, dat alles nog wonderlijk goed afgeloopen was, temeer waar hij zich niet verzekerd had. Nadat commissaris van der Hoeven een en ander geboekstaafd had, zochten wij, geleid door de reeds eerder genoem de politioneele looplantaarn, weder den uitweg uit de „surf", die aan het uit einde dicht geflankeerd bleek door kijk grage Vischstraters. De brandweer-auto maakte rechts- omkeerd en binnen 10 minuten was de rust weergekeerd. De Vischstraat had haar Zaterdag- sche sensatie gehad. Zaterdag is de bode van -een financieele in stelling ter plaatse, wegens verduistering van gelden, gearresteerd en opgesloten. De man had sedert langen tijd met zegels, die hij aan zijn èliënten verkocht, geknoeid en zelfs had hij ten einde raad, toen hij met zijn knoeierijen begon vast te loopen, valsche zegels laten drukken en in omloop gebracht. Reeds eenigen tijd werd hij -van oneerlijke handelingen verdacht. Zaterdag verrichtte de politie een huiszoeking en vond het cliché, dat gebruikt werd voor het drukken van de Valsche zegels. Tot de arrestatie van den man werd overgegaan. De klanten, die hun zegels bij hem koch ten, zullen er niet door gedupeerd worden. Het verduisterde bedrag loopt in de honder den guldens. Voor geringen prjjs een avond van ernst en luim. De kaartverkoop voor den kunst- en caba ret-avond, a.s. Donderdag door den Bloemen- daalschen Kunstkring ten bate van het Marine Rampen Fonds in Casino te geven, is Zaterdag aangevangen. Ook vandaag en de drie volgende dagen kan men de entréebewij- zen verkrijgen. Ten overvloede wellicht vesti gen wij er de aandacht op, dat een bezoek aan het Casino a.s. Donderdag de moeite ruim schoots beloont. Voor een zeer laag bedrag kan men enkele uren genieten van een aan tal prominente artisten, die voor de goede zaak hun kunst in Den Helder zullen brengen. Woensdag en Donderdag vindt de plaats bespreking plaats. Slechts voor 5 cent per plaats kan dat geschieden. Tevens zijn op die uren (111 en 35) plaatsbewijzen ver krijgbaar. Hieronder geven wij nog de adressen waar men kaarten kan koopen: Bureau Drukkerij de Boer. Sigarenmagazijn Henk Mesker. Boekhandel Spruit. Boekhandel DuinkerBok. Boekhandel Daan Schreuder. Boekhandel Boendermaker. Boekhandel Egner. Door het in gebruik nemen van een hieuwen wagen in de plaats van de door De fensie gevorderde auto, is de „ESONA" weer in staat de dagelijksche sneldienst op Alk maar en Amsterdam te onderhouden. De clienten kunnen dus weer als voorheen gebruik maken van den telefoondienst. Door kun spoedbestellingen vóór 11 uur aan een der ESONA-kantoren alhier op te geven, ont vangen zij hun goederen den volgenden mor gen reeds thuis. Voor dezen telefoondienst worden geen extra kosten berekend. PLAATSBESPREKING ABONNEMENTSVOORSTELLING. Wij vestigen er de aandacht op, dat de plaatsbespreking voor de abonnementsvoor stelling heden avond plaats vindt en wel van 7—9 uur. Morgenavond vangt de voorstelling aan precies half negen, zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsam, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht °P e" s is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest, Uoo Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg, t Komt Op moderne leest geschoeide en uiterst smaakvol ingerichte zaak. Zaterdagavond heeft de heer A. J. van van Baaren in het perceel Spoorstraat 36 een lunchroom geopend, die men zonder voorbe houd een aanwinst voor het centrum der stad kan noemen. S'peciaal de gevel in de Spoor straat is smaakvol, terwijl van buitenaf het gezellige interieur den voorbijganger lokt even „aan te leggen". Behalve de hoofdingang aan de Spoorstraat, i3 er eveneens een toegang in de Breewater- straat. Deze entrée dient ook voor diegenen, die gebruik wenschen te maken van het als vergaderzaaltje te gebruiken gedeelte der lunchroom. Op handige wijze kan men een rollende deur uit den wand tooveren en dit deel dus van het andere separeeren. In dezen vleugel bevinden zich eveneens de garderobe, de voorraad- en provisieafdeeling, de keuken en de toiletten. Dat alles werd ingericht naar den laatsten smaak en maakt een bijzonder de-gelijken en frisschen indruk. Overal maho niehout, tal van lichtpunten, gezellige tafeltjes kortom, alles wat zelfs de verwende bezoe ker zich kan wenschen. Zij nog vermeld, dat de vergaderzaal plaats biedt aan een 50 per sonen. Bijzondere zorg is besteed aan het sanitair der toiletten, hetgeen bij den vader van den heer A. J. van Baaren in goede han den was. Merkwaardig is voorts het feit, dat men nergens drempels aantreft, terwijl de plinten van linoleum vervaardigd werden. In zake hygiëne heeft dit uiteraard bijzondere voordeelen. De keuken maakt geen uitzondering: een drietal keukenprinsessen zagen wij daar Za terdagavond aan het werk ln een verblijf, dat men haast geneigd is een wijdschere bena ming dan „keuken" te geven. Ook hier tal- looze nieuwtjes, zoowel ten voordeele van de snelheid als de zindelijkheid. Voorts is deze keuken ontoegankelijk voor hen, die er niet behooren. Een regel, waaraan, naar men ons zeide, streng de hand gehouden zal worden. Wat het vérdere interieur der lunchroom betreft, er mag hier een compliment gemaakt worden aan de smaakvolle hand, die dat alles regelde. Wat men hier met tenslotte een voudige middelen bereikte, is werkelijk frap pant. En dat dank zij de verlichting, de plaat sing der tafeltjes en stoelen en de stemmige wand- en vloerbekleeding. Het buffet is even eens in al zijn eenvoud het aanzien meer dan waard, en bezit een ultra-moderne glazen- spoelinrichting. Voorts is er een telefooncel, terwijl de geheele diepte 25 meter bedraagt. Niet minder dan 30 bloemstukken wezen Za terdag op het voor den eigenaar heugelijke feit der opening. DE VERLICHTE SCHUPO. De beamb ten van de Berlijnsche verkeerspolitie moeten nu ook tijdens de verduistering goed te her kennen zijn. Jas, handschoenen en kepi wor den met een phosphoriseerende stof geprepa reerd, die in het donker licht geeft. Het is niet doenlijk een eenigszins complete opsomming te geven van alles wat de bezoeker zich hier kan laten aanbieuen: alle gangbare dranken, zoowel alcohol- als niet-alcohol- houdend, zijn aanwezig, alle soorten limona des, Amstelbieren en wijnen; er is een soda- fountain, een uitgebreide sorteering „ijzen", voorts lekkere hapjes van croquetjes en pas teitjes tot sla-tjes en zalmbroodjes toe. Al lerlei soort belegde broodjes, het „Formosa"- twaalfuurtje", plats du jour, nassi goreng en iederen dag versche visch. Ongetwijfeld een zaak, die, met vaste hand bestuurd, kans op succes heeft. De slagzin „Bij Formosa bent U uit en thuis" is in dit opzicht echter veelbelovend. Architect van het gebouw was de heer Peters, de uitvoerster de fa. v. d. Plas. De stoffeering enz., verzorgde de heer Govers, Kanaalweg. Zooals reeds eerder opgemerkt, was het de heer Van Baaren, Keizerstraat, die het uitgebreide sanitair voor zijn reke ning nam. Zondagsschooldemonstratie voor de jeugd Temidden van een wereld, waarin partij digheid en strijdzucht hoogtij vieren, is het weldadig te vernemen, dat „kinderen" gaan ücmonstreeren voor een goede, opbouwende en vredelievende zaak. De meeste Zondagsscholen namelijk hier ter plaatse, waarvan de leiders de historische en geestelijke waarheid van den Bijbel ten volle belijden, hebben het initiatief Zaterdagmiddag a.s. een groote propaganda-demonstratietocht te houden door onze stad. De bedoeling daarvan is: Kinderen en ouders erop opmerkzaam te maken, dat in onze stad in iedere woonwijk Zondagsscholen zijn, die gaarne nog veel meer kinderen in hun lokalen willen ont vangen. Kinderen houden van vertellen, welnu, daar wordt verteld. Velen houden van zingen, ge zongen wordt er ook. En zou in onzen tijd, die vol is van men- schenvernietiging, haat, bloedvergieten en oorlogsdreiging een hartelijk woord van naas tenliefde en geloof voor onze kinderen, „de toekomst der wereld", niet op zijn plaats zijn? Dus, hopen op Zaterdagmiddag 28 October voor dit samenbindende doel, de Zondags scholen van: Gereformeerden, Palmstraters, Tuindorpers, Middenstraters, Lutherschen, Christelijk Gereformeerden, Leger des Heils. den heer Kraak, broederlijk vereenigd, getui gend, verheugd en uitnoodigend door onze straten te trekken. Er schijnen zoowel voor de jeugdige demon stranten als voor de nieuw te verwachten jongens en meisjes, die daarna de Zondags scholen zullen bezoeken, verrassingen aan verbonden te worden. Een kind wil nu eenmaal graag iets krijgen. Nadere bijzonderheden zullen hierover in een advertentie nog volgen. In ieder geval verdient dit mooie opoffe rende werk ten bate van de Heldersche jeugd onze sympathieke belangstelling en... succes! en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet,- het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Leg een smid een zwaren ankerketting voor met het verzoek een der schakels er uit te verwijderen zonder vijl, ijzerzaag op kap- beitel, maar met behulp van een knuppel en hij zal u aanstaren of hij wil zeggen: „Hoe kan die vraag bij een normaal mensch opko men?" Zoo begon pater Vertenten zijn ver haal, toen ik hem te Merauke (Zuid Nieuw Guinea) opzocht met het doel kennis te ma ken met het menschlievende werk der R.-K. zending. „Ja, u kijkt vreemd op", vervolgde de pater, „maar mijn Papoea's hebben het klaar ge speeld. Ik zal 't u vertellen." En hij begon: „Het N.-I. gouvernement heeft indertijd in de zee bij Merauke een ba ken geplaatst, een heel groote ijzeren ton om als herkenningsteeken te dienen bij het aan doen dier plaats. Het strand is er zeer vlak. Herkenningsteekens als vuurtorens, heuvels, bergen, hooge boomen, gebouwen e.d. zijn er niet, zoodat het voor den gezagvoerder van een boot uiterst moeilijk was de plaats te vinden. Om de paar maanden kwam er toen een schip, welks officieren geregeld voor het vraagstuk stonden: hoe vinden wij in vredes naam de plaats, waar we moeten zijn! Met het plaatsen der ton zou het vraagstuk op gelost zijn. Er kwam toen weer een boot, maar hoe men zocht, de ton was onvindbaar. Klaarblijkelijk was ze door de Papoea's weg gehaald en op het strand getrokken. Maar hoe? Dat begreep niemand. Vele jaren later kwamen de paters er ach ter. ,,U moet weten," vertelde Vertenten, „dat de Papoea's verzot zijn op ijzer, dat ze leden aan ijzerhonger. En nu zat er aan die ton zooveel ijzer, dat ze er voor jaren genoeg aan hadden." Hoe ze de ton weg hadden kunnen slepen? Met hun prauwen waren ze in zee gegaan. Bij de ton gekomen, hadden ze een der prauwen met den kop onder den ketting, die haar vast hield, geschoven, en toen waren ze op een der schalmen met harde stokken gaan beuken, dagen wekenlang, net zoo lang tot de schalm stukgeslagen was. En toen konden ze de boei wegslepen en op het strand trekken. „Dat was een technisch meester stukje" was het slot van het verhaal. U weet allen, dat de Dajaks op jacht gaan met het blaasroer waarmee ze vergiftigde pijljtes schieten. Dat blaasroer is een tech nisch wonder! Op mijn reizen door Borneo heb ik het zien maken, waarbij ik zoo geluk kig was het te kunnen filmen. Enkele foto's heeld ik hierbij af. In het blaasroer bevindt zich een zuiver rond, spiegelglad, volkomen recht gat, dat veel en veel langer is dan dat vn een geweer. Heeft men bij het maken van den loop van een geweer de beschikking over moderne machines, de Dajaks hebben niets anders dan een ijzeren staaf, aan den bovenkant tot een beitelje uitgesmeed. Voor een te maken blaasroer kiezen ze een balkje geschikt hout uit, dat ze in een stellage plaatsen. En nu gaan ze van beneden af met dien langen beitel steeds draaiend stooten. Een paar citroentjes aan touwtjes opgehan gen, dienen tot schietloodje, U ziet een en door een blaasroer, als het in den juisten stand wordt gehouden, dan is het gaatje vol- lemaanvormig, dus recht. Draait men het ander bij I en II op de foto. Is het gat gereed, wat pl.m. 10 uur duurt, dan wordt het gepo lijst. Eerst door er een rottan (Spaansch riet) doro te trekken en dan harde bladen, die de rol van ons schuurpapier vervullen. Het balkje is intusschen op goede dikte gebracht en eveneens gepolijst. Dan wordt het eene uiteinde van een ijzeren vizier voorzien en er een lanspunt op geplaatst.. En nu komt het fijne van de zaak! Bij het schieten houdt de jager het vizier naar boven gericht, waarbij de lanspunt zich aan den onderkant bevindt. Die lanspunt is vrij zwaar. Bij het schieten zie IV op de foto houdt de jager het ondereinde van het blaasroer met twee handen vast. Door het gewicht van de lanspunt buigt het roer een weinig door. Dat mag niet! Het moet. om er zuiver mee te kunnen schieten, kaarsrecht zijn. niet als de loop van een geweer. Met dit verschijnsel is bij het maken -ekening gehouden! Ziet men roer 180 gr. om, zoodat het vizier beneden ligt, dan is 't gaatje halvemaanvormig. Er zit dus bij die houding een heel flauwe bocht in het roer en de jager kan er niet zuiver mee schieten. Het pijltje is aan den onderkant voorzien van een dopje, gemaakt van een stof, die veel gelijkt op onze vlierpit, dat precies in het gat van het roer past. Het ma ken geschiedt op eenvoudige wijze, door het op de punt van een stokje te plaatsen, dat precies in het gat van het roer past. Met een mesje wordt het nu besneden tot de onder kant geheel overeenkomt met den omtrek van het stokje, zie III. De jager draagt pijlenkoker ,,dopjes"-kale- basje en vergiftkokertje steeds bij zich, zie IV Vleester in het maken van het blaasroer zijn de zwervende Poenanstammen. Ze maken ook het vergif voor de pijltjes. H. F. TILLEMA. Gisterenavond heeft de Duitsche minis ter van propaganda, Goebbels, zjjn ban vloek door de radio geslingerd aan het adres van den eersten lord van de Britsche admiraliteit, minister Churchill. Hij heeft dezen van niet minder beschuldigd, dan het torpedeeren van de Athenia, het Engelsche schip, op weg met emigranten naar Amerika, waarbij eenige honderden menschen verdronken. Het was de eerste oorlogsdaad, dié de wereld deed opschrik ken en die groote verontwaardiging bracht in Amerika, van welk land vele burgers om het leven ^kwamen. Engeland schreef deze torpedeering toe aan een Duitsche duikboot en de mogelijkheid daarvan behoeft men niet uit te schakelen, als men weet, dat voor den oorlog Duitsche duikbooten in Noordzee en Atlantischen Oceaan hun posities hadden ingenomen. Een zwak protest van Duitsehen kant kon niet verhinderen, dat men Duitschland als den be drijver van deze onheilsdaad zag. Nu komt, na ruim vier weken, de Duitsche minister van propaganda, Goebbels, die zich tot op dit oogenblik, tijdens den oorlog nog niet had laten hooren, met de felle beschul diging aan het adres van minister Churchill Hij beweert, dat Churchill drie Engelsche torpedojagers de opdracht zou hebben gegeven de Athenia te torpedeeren, met cTe bedoeling Amerika aan den kant der geallieerden in den strijd te betrekken. Wij weten, dat in den oorlog practij- ken gebruikelijk z\jn, waarvoor men zich in vredestijd diep zou schamen. De staal tjes van leugenachtige propaganda van de laatste weken, zijn daarvan weer een sprekend bewijs. De berichten van de oorlogsfronten, zjjn telkens in flagranten tegenspraak met elkander. Men doet verstandig niet direct aan te nemen wat uit Duitsche bron komt, maar ook niet wat de Engelschen of Franschen doorgeven. Het is alles tendentieus, het heeft de bedoeling de massa naar één kant te beïnvloeden. Maar dat Engeland een eigen schip in den grond heeft laten boren op den eersten dag van den oor log. het wil er bjj ons niet in. Veronderstel eens, het geval, dat Enge land tot deze wandaad besloten had, dan doet het toch op z'n minst vreemd aan, dat de Duitsche minister van propaganda een maand noodig had om de bewijzen daarvoor te verza melen en aan de wereld voor te leggen. Een directe en gedegen beschuldiging zou meer effect gesorteerd hebben, zou waarschijnlijker geklonken hebben. We zullen deze beschuldiging dan ook wel moeten verwijzen naar de „oorlogspropagan da". Alles is in deze dagen mogelijkwe leven in een tijd, dat de leugen hoogtij viert en dat wie het beste en geraffineerdste lie gen kan, de grootste verdiensten voor zijn land heeft. 't Is treurig... maar waar. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks zan 9—1? en van 13 30— 1' u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Leugen van Nina Petrovna". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Inspecteur Vlijmscherp op avontuur" en „De verdwenen Piloot". Witte-Bioseoop, Koningstraat, acht uur: „Blokkade" en „Waar het Westen begint" Dinsdag 24 October. Casino, 8.30 uur: 1ste Abonnementsvoor stelling. Woensdag 25 October. Casino, 8.30 uur: 1ste Marine Concert. Donderdag 26 October. Casino, 8.15 uur: Kunstavond Bloemendaai- sche Kunstkring voor het Marine Rampen Fonds. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 766.5 Maximum temp. lucht: g.g Wind: richting: Z.Z.W.; kracht: 2 Licht op: g Zaterdag en Zondag werden verschillende personen bekeurd, o.a. wegens overtreding van de IJkwet, verkeerden kant parkeeren in de Spoorstraat, openbare dronkenschap, rij- K TnbV? B,T01- en B^inebesch:k- laatstgenoemde geval werd de auto m beslag genomen. Op den hoek Middenweg—Sportlaan reden Zaterdagmiddag een militaire en een burger- vrachtauto tegen elkaar, waarbij beide voer tuigen beschadigd werden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5