Turksche pact houdt de pennen in beweging Regeeringsbeleid in oorlogstijd Dronken motorrijder maakt slachtoffers Radioprogramma Kalme Zondag aan het Westfront Luchtalarm aan de Britsche kust Actieve ecooomische politiek en bestrijding der werkloosheid Gaat van Zeeland bemiddelen Geen Russische eisch aan China? 38000 Chineezen gesneuveld Met verlof in burger Uoet&at BLIJFT: ECHTSCHEIDINGSONTWERP EN KINDERBIJSLAG. KOMT: NIEUWE ZONDAGSWET EN WET TELIJKE VAC ANTIEREGELING. JHR. DE GEER ROOMSCH-ROODE WERKING. OVER DE SAMEN- Verschenen is de memorie van antwoord van den minister van Algemeen Zaken a.i. aan de Tweede Kamer, betreffende hoofd stuk I (Algemeene beschouwingen) der rijksbegrooting 10-40. Daarin verdedigt de minister allereerst de samenstelling van het Kabinet op de breedst mogelijke basis en noemt in dit verband de critiek van die leden, die een kabinet haden willen hebben, uitsluitend gevormd uit die politieke groepen, die de motie Deckers sanctionneerden, onjuist. De politieke groepen, die vóór de rnotie-Deckers stemden, deden dit niet op grond van geestverwant schap of van een gemeenschappelijk practisch program, maar omdat zij elk voor zich meenden, dat door het optreden van het vijfde kabinet Colijn een onjuiste staatkundige figuur was ontstaan en dat aan die figuur zoo spoedig doenlijk een einde behoorde te worden gemaakt. Daarom was hun gezamenlijk op treden in een kabinet, met uitslui ting van anderen, niet een eisch van den toestand. Het landsbelang verzette zich, naar het den minister voorkomt, tegen een oplossing als waartoe de voorstanders der motie-Dec- kers werden gesommeerd?- BIJZONDERE NOODTOESTAND. Die leden, die de samenstelling van het huidige kabinet betreuren en van oordeel zijn, dat partij-groepeering naar beginselen de basis had moeten zijn, antwoordt de mi nister dat, wat als norm juist kan worden geacht, niet in iedere situatie bereikbaar is. Er was, na het uiteenvallen van het vier de kabinet-Colijn, een bijzondere noodtoe stand ingetreden. PLANNEN DER REGEERING, Inzake de handhaving van het ge zag en de bescherming van de gees- telijke vrijheid wordt thans in het algemeen niet anders gedacht dan onder 't 4e kabinet-Colijn. Ter za ke van de Zondagswet bestaat het voornemen, de totstandkoming van een nieuwe wet voor te bereiden. De ontwerpen betreffende de kinder bijslagregeling en de echtscheiding zullen worden gehandhaafd, het laat ste waarschijnlijk behoudens eenige aan te brengen wijzigingen. Omtrent de ontwerpen betreffende de open bare orde wordt een nader onderzoek ingesteld. Het ligt in het voornemen der re geering een ontwerp ter zake van een wettelijke vacantie-regeling in te dienen, terwijl de voorbereiding van een wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering krachtig zal worden voortgezet. PERS EN NEUTRALITEIT. De Regeering huldigt de weermacht. Te gen het binnendringen van politiek in het leger dient te worden gewaakt. Dat de positie van onzijdige, welke ons land in de huidige oorlogsomstandigheden inneemt, ook de noodzakelijkheid meebrengt van een zekere, beperking van meenings- uiting in de pers, vooral wat den vorm aan gaat waarin deze gegeven wordt, wordt door de regeering beaamd. Verreweg de meeste organen der publieke opinie houden daarme de ook in lofwaardige mate rekening. Indien de uitzonderingen, die hierop nog voorko men. tcnslotto een optreden van de regee ring overmijdelijk mochten maken, zal dit naar de bestaande wetgeving alléén afdoen de kunnen geschieden door de afkondiging van den staat van beleg. Indien noodig, zal van dit middel worden gebruik gemaakt. INNERLIJKE WEERSTAND. Tot defaitisme behoeft het min gunstige financieele beeld niet te voeren, aldus de memorie. De goede symptomen, waarvan het voorloopig verslag gewaagde en die we zen op 'n herstel in onze volkshuishouding vóórdat de oorlog uitbrak, spreken van een innerlijk w eerst andsvennogee. VERZWARING VAN INDIRECTE BELASTINGEN? De regeering acht het niet uitgesloten, dat in de toekomst tot een verdere verzwaring van enkele indirecte belastingen zal moeten worden overgegaan. Het streven bestaat, de geldelijke zelfstan digheid der gemeenten spoedig en zoover doenlijk te herstellen. HET PLAN VAN DEN ARBEID. Voor zoover de maatregelen welke door de regeering voor de'bestrijding der werkloosheid en haar gevolgen worden genomen en voorbereid, sa menvallen met het Plan van den Ar beid, kan gezegd worden, dat dit Plan zal worden uitgevoerd. Wat de uitvoering van groote werken be treft, kan hierover moeilijk iets definitiefs gezegd worden, daar veel zal afhangen van den invoer van materialen en den loop der prijzen. NOG STEEDS COMMENTAREN IN DE WERELDPERS. RUSLAND ZOEKT ER MEER ACHTER! Generaal Weygand en generaal Wavell, de militairen, die voor Frankrijk en Enge land het pact met Turkije teekenden, zijn gisteren per vliegtuig uit Ankara vertrok ken. Saradjogloe is uit Moskou terugge keerd. Hij werd hartelijk toegejuicht. Volgens het Deensche blad „National Ti- dende" keert von Papen binnenkort naar Ankara terug met een speciale opdracht, welke ten deel heeft zekere punten in het Britsch-Fransch-Turksche verdrag op te helderen. COMMENTAREN. Inmiddels eeft de wereldpers nog steeds commentaren: De booze ontvangst, die in Berlijn bereid is aan het Engelsch-Fransch-Turksche pact, geeft de maat aan de verwarring, die dit pact in nationaal-socialistische kringen ver oorzaakt heeft, aldus de Times in eiV hoofdartikel, waarin verder gezegd wordt: „Hitier zal waarschijnlijk alles doen wat het geknoei en de vleierij der Duitsche di plomatie kan beramen om te herstellen het geen hij terecht beschouwt als een ernstige inbreuk op zijn plannen tot uitbreiding van het Duitsche gezag op den Balkan." Engeland en Frankrijk 'bevinden zich thans in een bewonderenswaardige positie om hun beloften aan Roemenie en Grieken land gestand te doen aan de zijde van Turkije. Engelands definitieve verdrag met Turkije brengt het in de nabuurschap van de Balkanstaten en verschaft, wanneer dit noodig mocht zijn, die basis voor operaties, welker afwezigheid rechtstreeksche hulp aan Polen verhinderde. Een Italiaansche stem. Volgens de Giornale d'Italia brengen de militaire verplichtingen, welke het pact voor de drie partijen heeft vastgesteld, niets nieuws in de Middellandsche Zee en den Balkan. Italië beperkt zich er toe met aandacht deze nieuwe episode te bezien. Italië heeft zonder verrassing de sluiting van het pact vernomen en het behoudt zich het recht voor met zijn gebruikelijke kalmte en aan dacht de essentieele ontwikkeling te vol gen. De Times hoeft geschreven, aldus het Italiaansche blad, dat Turkije niet alleen zijn positie behoudt van onafhankelijk be waker der zeeëngten, doch zal voortgaan met toegenomen gezag op den Balkan een functie van bemiddeling en stabilisatie uit te oefenen. Daarop kan men antwoorden, dat op den Balkan niets zal kunnen worden geprobeerd en gedaan zon der Italië, dat in dat gebied vitale belangen heeft, niet alleen van eco- nomischen aard. Een Russisch geluid De ïswestija publiceert een uitvoerig ar tikel naar aanleiding van het sluiten van het Turksche pact met Engeland en Frank rijk. Het blad noemt dit pact een document van groote politieke beteekenis. Sommige omstandigheden brengen ons er echter toe te gelooven, dat de plannen van de Britsch-Fransche diplomatie verder gin gen dan alleen een pact met Turkije. Men krijgt n.1. den indruk, dat er zekere plan nen bestonden een wig te drijven tusschen Duiischland en de Sovjet Unie. Het wordt duidelijk, dat 'n mislukte poging is ondernomen, om door evenwijdige pac ten tusschen de Sovjetunie en Turkije eener zijds en tusschen Engeland, Frankrijk en Turkije anderzijds, de Sovjetunie te betrek ken in een combinatie welke rechtstreeks gericht is tegen Duitschland en tegen evt. tegenstanders van Engeland en Frankrijk in de Middellandsche Zee. De vastberaden po litiek der Sovjetunie heeft listige plannen verijdeld van hen die gepoogd hebben vij andschap te zaaien tusschen Duitschland en de Sovjets. ZELFVOORZIENING TOT OP ZEKERE HOOGTE. Ook de regeering vreest, dat de oor logstoestand ons land zal kunnen dwingen tot op zekere hoogte den weg naar zelfvoorziening in te slaan. Overwogen moet worden, dat ons land in staat moet zijn om na het stand komen van den vrede, weer een actieve rol te spelen in het internationale verkeer. Het zou van een weinig vooruitziende)! geest getuigen, indien de regeering, door de eischen van het mo ment gedreven, structureele veranderingen in onze volkshuishouding zou forceeren, die de positie vain Nederland in de wereldhuis houding blijvend zouden kunnen benadeel^n. Het naar voren brengen van deze overwe gingen beteekent intusschen niet, dat de regeering terugschrikt voor het voeren van een actieve oeconomische politiek. BEDRIJFSORDENING. De regeering kan niet zonder meer het standpunt dier leden onderschrijven, die het tot stand komen eener publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot de vraagstukken van urgenten aard rekenen. Zij wil niet vooruit- loopen op de maatschappelijke ontwikke ling. Een Duitsch plan verijdeld? De kalmte, aldus 't Fransche legerbericht die sinds Donderdag jl. aan het front is in getreden, blijft heeischen. Opgemerkt moet echter worden, dat de artillerie, die sedert twee dagen bijna gezwegen had, eenigszins acjicver is geworden. Op verschillende pun ten zijn de tegenstanders weer begonnen be drijvigheid te toonen in het Niemandsland, waarbij elk patrouilles uitstuurt en hinderla gen legt tegen soortgelijke ondernemingen van den tegenstander. Na het stadium van het zich installeeren in de nieuwe stellingen zou het er naar uit zien. alsof de Duitschers weer zouden begin nen met het zoekfh van meer gedetailleer de inlichtingen over de juiste ligging en de kracht van de Fransche linies. Deze kleine acties en hinderlagen zijn het gevolg van vrijwel gelijke overweging. Men tracht de juiste posities der Duitsche linies uit te vin den en van in hinderlaag gevallen krijgs gevangenen inlichtingen te krijgen over het belang en der herkomst der troepen, hun garnizoenen in de huidige periode van. stra tegisch afwachten en het oogenblik waarop na de verschillende diplomatieke gebeurte nissen der laatste weken, de Duitsche chefs belangrijke beslissingen op militair gebied kunnen nemen. Een Duitsche zet verijdeld? Men gelooft, dat een knappe straegische zet van het Fransche legerbevel de plannen van het Duitsche hoofdkwartier voorloopig in den war heeft gestuurd. Volgens te Parijs ontvangen berichten wilden de Duitschers een groot offensief op de Fransche troepen aan de Duitsche zijde van de grens openen. Gamelin trok toen heimelijk alle troepen te rug, met uitzondering van de voorposten, die zooveel gebruik van munitie, zoeklichten enz. maakten, dat de Duitschers nooit tot de ontdekking kwamen, dat do Fransche troe pen reeds twee dagen tevoren waren wegge trokken Afgezien van eenige observatiepos ten vallen de Fransche linies thans ongeveer samen met de grens, terwijl de Duitsche troepen voor het overstroomde gebied van Rijn, Moezel en Saar staan. Het water stijgt... Van het Luxemburgsche grensgebied uit valt waar te nemen, dat de loopgraven ge legen aan den Duitschen oever van de Moe zel onder water staan, zoodat. zij niet meer bruikbaar zijn. Dit is te wijten aan de he vige regens der laatste dagen en aan het feilt, dat het peil van de Moezel op sommi ge plekken gelijk staat met den langsloo penden weg. Dit geldt natuurlijk ook voor den Luxemburgschen oever. De weg Schen- gen-Remich is op verschillende plaatsen overstroomd. Gewezen Belgisch minister president zou met Roosevelt overleg gaan plegen. In neutrale diplomatieke kringen te Lon den doen geruchten de ronde, volgens welke de gewezen Belgische minister-president Van Zeeland, die gister met de „President Harding" in New York arriveerde, met pre sident Roosevelt en Huil de mogelijkheid zal bespreken van een vredesbemiddeling van de Vereenigde Staten. Volgens deze geruchten heeft Lon den het nieuws bereikt, dat Hitier zijn groote offensief uit zou stellen in afwachting van de resultaten van Van Zeeiands pogingen. Dezelfde kringen verklaren, dat Hitier zal pogen door de Maginot-linie heen te breken indien die pogingen falen. Ook verklaren deze kringen, dat Van Zeeland in de laatste drie weken voor hij zich op de „President Harding" inscheepte, Londen twee maal be zocht heeft. Naar verluidt, is Van Zeeland volledig geinstrueerd betreffende de voor waarden, waaronder Duitschland en de ge allieerden bereid zouden zijn een vredespo ging van Roosevelt aandachtig in overwe ging te nemen. Van Zeeland ontkent. De vroegere Belgische premier van Zee land heeft bij zijn aankomst uit Europa me degedeeld, dat hij slechts naar de Vereenig de Staten is gekomen om deel te nemen aan de bijeenkomsten van het vluchtelingen co mité. Zijn landgenoot Theunis, eveneens oud premier verklaarde, dat hij de mogelijkheid van verbetering der AmerikaanschBelgi sche handelsbetrekkingen kwam bestudee- ren. Duitsch vliegtuig neergeschoten? Gistermorgen is in een deel van Enge lands Oostkust luchtalarm gemaakt. De mi- nistcriën van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid deelden later mede, dat niet ge- identificeerde vliegtuigen gisterochtend bij de Oostkust zijn waargenomen, vliegende in noordelijke richting. Er werden voorzorgs maatregelen genomen: gevechtsvliegtuigen stegen op. Gisteravond werd medegedeeld, dat gister middag twee vijandelijke vliegtuigen zijn waargenomen ter hoogte van de Z.O. kust van Schotland. Britsche gevcchtstoestellcn vingen de beide vliegtuigen op. Een der vij andelijke vliegmachines werd omlaag ge schoten. Tegenspraak uit MosTiou. Prawda publiceert een dementie tegen ze kere buitenlandsche berichten, volgens wel ke de Sovjet Russische regeering aan de C'hineesche regeering den eisch zou hebben gesteld, dat in Binnen Mongolië en de provincie Sinkiang Sovjet Russische troe pen moeten worden toegelaten en in noord China onder leiding van de Communistische partij het Sovjet Regiem moet worden in gevoerd. Slag bij Hoenan eischte zware offers.' Volgens een Japansch legerbericht van gisteravond hebben de Chineesche troepen tot Donderdag ruim 38000 dooden op het slagveld in Hoenan gelaten. Bovendien zijn 3100 Chineezen gevangen genomen, Twee dagen „mijnheer". De Tel. verneemt, dat militairen, die met verlof zijn, voortaan hun soldatenpakje thuis mogen uittrekken om het voor burgercostuum te verwisselen. Tijdens heen- en terugreis moeten verlofgangers echter hun veldgrijs blijven dragen. Diens plichtigen, die voor eerste oefening zijn op geroepen. zijn daarentegen uitgesloten van deze uitzonderingsbepaling. DR. IR. WORTMAN OVERLEDEN. Oud-directeur-generaal der Zui derzeewerken. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is in^Den Haag in den ouderdom van tachtig jaar overleden dr. ir. H. Wortman, oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken. Hendrik Wortman, die op 25 Maart 1859 te Amersfoort werd geboren, bezocht aldaar de H. B. S. en vervolgens de Polytechnische School te Delft, waar hij in 1880 het inge nieursdiploma verwierf. Op 15 November 1881 trad hij, aldus het Hdbld., als adspirant- ingenieur bij den Rijkswaterstaat in dienst en doorliep bij dien staatsdienst alle rangen tot hij op 1 Mei 1895 werd benoemd tot in- specteur-generaa 1. Toen dc heer Wortman reeds een aanzien lijke staat van dienst achter den rug had, be gon hij nog met mede te werken aan 't ont werp van wet, dat minister Lely in 1901 in diende voor de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. Toen minister Kraus het wetsontwerp voor de droogmaking van de Wieringermeer van 1907 opmaakte, was het Wortman, die daarbij te hulp werd geroepen. Als voorzitter van dc zoogenaam de begrootingscommissie, werkte hij mede aan de voorbereiding van de in 1918 aange nomen wet voor de afsluiting en droogma king der Zuiderzee. Onder toekenning van onbepaald verlof als inspecteur-generaal, werd hij in 1919 be last met dc betrekking van directeur-gene raal der Zuiderzeewerken. Deze benoeming zette de kroon op zijn werk. Zij die hem kenden, wisten, dat Wort man misschien de eenige Nedérlandsche in genieur was, die dit reuzenwerk tot een goed einde zou kunnen brengen. Talrijk wa ren de van hem afkomstige plannen* welke in dit gigantische werk zijn verwezenlijkt. In de tien jaar, dat dr. ir. Wortman belast is geweest met den dienst der Zuiderzeewer ken, heeft hij den grondslag gelegd voor de uitvoering dier werken en den aanvang daarvan geleid. Na het bereiken van zijn zeventigste jaar heeft hij gemeend zijn dagelijksche ambte lijke bemoeiingen met het groote werk te moeten neerleggen. Maar daarmede nam hij nog geen afscheid van wat als zijn levenstaak aangemerkt mag worden. Weldra was hij ondervoorzit ter van den Zuiderzeeraad en, na het aftre den als zoodanig van dr. Colijn, voorzitter van dien raad, welke functie hij tot zijn dood toe heeft bekleed. Op deze wijze heeft hij zijn invloed behouden op den gang van zaken. De heer Wortman was tal van ma len onderscheiden. JULIAN ADORP. Een drietal fietsers aangereden: een vrouw in de vaart geslingerd de twee anderen tegen den grond gesmakt. WONDER BOVEN WONDER NOG GOED AFGELOOPEN. Een vrij ernstig verkeersongeluk heeft Zaterdagavond plaatsgegrepen bij Julianadorp en wel tengevolge van het feit dat de bestuurder onder den invloed van alcohol verkeerde. Het zal omstreeks kwart voor zes geweest zijn, toen de militair J. B., dienstplichtige bij de kustwacht té Den Helder, op zijn motor over den van Foreestweg gereden kwam. Op de duo bevond zich een collega, zekere B. Personen langs den weg bemerkten dat er iets met de motor en haar berijders niet in orde moest zijn. Het voertuig zwaaide her haaldelijk van links naar rechts, terwijl on danks de duisternis zonder licht gereden werd. Er werden dan ook inderdaad slacht offers gemaakt. Op een gegeven mo ment bevonden zich voor de motor een drietal fietsers: twee vrouwen en een militair, allen uit Den Helder. Waarschijnlijk heeft de sterk bene velde, uiterst roekeloos rijdende, be stuurder er niets van ontwaard, want hij reed er bovenop. De gevolgen waren aanvankelijk niet te overzien: een der vrouwen werd in de vaart geslingerd, terwijl de ander tegen den grond geslagen werd. Ook de militair maakte een leelijke tuimeling. Het bleek, dat zoowel de berijders van de motor als de aangeredenen er allen verwon derlijk goed afgekomen waren. Allen had den slechts lichte verwondingen opgeloopen. De in de vaart terechtgekomen vrouw werd direct uit haar weinig benijdenswaardige positie verlost en door den spoedig ter plaat se aanwezig zijnde rijksveldwachter Vroom in zes dekens gewikkeld, hetgeen wel noodig was, gezien de temperatuur van het water. De duorijder maakte den indruk bewuste loos te zijn en werd per politieajuto naar het Marine Hospitaal te Den Helder vervoerd. De bestuurder werd eveneens naar den Hel der getransporteerd, doch kreeg een plaats je in het Hoofdbureau van politie. Het zwaar beschadigde motorrijwiel werd in beslag genomen. Deze geheele affaire, waarbij de betrokkenen op zulk een zeldza me wijze den dans ontsprongen, nam eenige uren in beslag. Veldwachter Vroom maakte proces-yerbaal op. DINSDAG 24 OCTOBER 1939 Hilversum I- 1875 en 414,4 m. KRO-uitzending. 8 00 Berichten ANP. 8 059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-orkest (12.45—1.00 Bericht», ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Het KRO-orkest. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 Vervolg concert. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus: „Het godsdienstig leven in nabije Oosten (I)". 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Het Stedelijk orkest van Maastricht solist. (9.009.20 Gramofoonmuziek). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Causerie over schaken. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lecuona Cuban Boys (opn.). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. AVRO-uitzending. 11.0011.30 v.m. en fijis —7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.00 Omroeporkest en soliste (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Jetty Cantoris ensemble. 11.00 Cyclus „Humor in het kinderleven". 11.30 Jetty Cantoris ensemble. 12.15 Orgelspel en zang. 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. I.15 Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianoduetten. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Ormroeporkest, 6.30 Cyclus: „Waar moet ik het zoeken?" 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zinaida Rostova en haar ensemble ea orgelspel. 7.35 Cyclus: „Onze Weermacht". 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, even? tueel Vraag en antwoord. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld". 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Vraag e„. antwoord. 10.40 Causerie: „Alle oogen zijn gericht 05 Finland". II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. JULIANADORP. BOUWEN. Het architecten Bureau Dekker en Koster te Schagen heeft aan den aannemer D. dt Leeuw Wz„ te St. Maartensbrug, den bouw opgedragen van een boerderij voor rekening van den heer C. Hoogschagen te Koegras, Rijksweg, gemeente Den Helder, op het ter rein, waar de afgebrande boerderij heeft gestaan. PETTEN 2OUDESLUIS 2 6-3 Gesteund door den wind was O. eerst het meest aanvallend; aardig spel van den klei nen r. binnen bracht den bal bij Slikker, die Raven onhoudbaar passeerde. P. kreeg eenige ojjgelcgde kansen, doch Kossen zoo wel als De Waard faalden op het beslissen de oogenblik, toch eindelijk zorgde laatst genoemde voor den gelijkmaker. Uit een vrije trap op de rand van het strafschopgebied hernam O. wederom door Slikker, die een doorloopend gevaar in dc O voorhoede betcekende, de leiding. Voor niet lang echter; Glas' brak door, werd in het gebied gehaakt en Kossen voltrok het vonnis. Een nog voor de rust O toegekend penalty werd naast geschóten. Kort na de hervatting kwam O aan een zeer goedkoop doelpunt, toen Brommer den bal in het ver laten doel deponeerde. Wel werd P. thans beduidend sterker, doch het duurde gerui- men tijd eer dit in goals werd uitgedrukt. Maar eindelijk dan verbrak Glas. dc banden met drie fraaie doelpunten in kort tijdsbe stek veranderde hij het aspect van den strijd geheel. O. was geslagen. Kossen bracht tenslotte de stand op G—3. De scheidsrechter was verschillende kee- ren niet gelukkig in zijn beslissingen. ALKMAAR, 21 Oct. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 210.000 kipeieren 4.90—5.75, kleine 3.75—4.75. ALKMAAR, 23 Oct. 5 Paarden; 123 vette koeien f 100—290, re delijk; 50 graskalveren f 36—54, 60 nuclv tere kalveren (slacht) 6—16, 121 vette schapen 1027, 292 vette varkens 6066 et. per Kg. NOORDSCHARWOUDE, 23 Oct. Aanvoer: .T>00 Kg. aardappelen: Schot* sche muizen 2— grooten 1.80—2.10, eigen heimers 2.30, 1800 Kg. uien 2.80—3. drielim S.en 1 1-30, grove 2.80, gele nep 3.90, ISO" b®.en 1-701.90, 4100 Kg. roode kool 1"" —U80, 105.000 Kg. witte kool 2.90—3.37? K*Ï- Deensche witte kool 3.20—3-00. 12000 st. andijvie 1.30. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Oct. Eigenheimers 2.80, Bevel. 2.50, uien 230 ~.80, drielingen 1.20—2.40, gele nep 5—5.20 f]Xerilien 2-30—2.90, peen: A 1.40-1.50, B o ~a E 1-501.70, kroten 1.80, roode koo o rammenas 2.70—3, witte kooi ~.10—3.10, Savoyekool 2.10—2.30, D. witte kool 2.20—2.30. bloemkool 13.20—15.60, 2e srt 3.J0—5.60, andijvie 0-90—1.50.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8