Herman Nypels' 30 jaar op de bres voor de armen* De Non-Stop Cabaretavond van Donderdag Optimisme bij de geallieerden Dinsdag 24 October 1939 Tviiii B'ad £tadinieiuw5 Uoob ietó g,aedó kledingmagazijnen Regenjassen Demi saisons Ulsters Winterjassen De filmacteur Adrie van Hees declameert Het 1ste Marineconcert Speldjesdag Marine-Sanatoriumfonds Onze Spoordienst Uitslag verloting „Streven naar Beter" lladAal V oetbalcompetitie Zeemacht Conferenties voor niet Katholieken "AKKBRtJÉS BurgerIqke Stand van Den Helder 'Jjeadlch tiieuwJ Marktberichten Engelsch koopvaardijschip tc Soerabaja bent li uit m t&uib fceAfc en Zending, Jlqmda De heer R. N. v. Os jubileert. Donderdag zal het dertig jaar geleden zijn, dat de heer R. N. v. Os, wonende aan de Binnenhaven, dertig jaar lang een werkzaam aandeel heeft gehad in de armenverzorging van onze gemeente. Dertig jaar onbaatzuchtig werk voor een groep menschen, die tot de misdeelden in onze maatschappij behooren. In die dertig jaar heeft het karakter van de armenzorg heel wat verandering onder gaan en is de begrooting, die toentertijd slechts eenige duizenden guldens bedroeg opgeloopen tot enkele honderdduizenden guldens. Om enkele cijfers te noemen: In 1909 vroeg de armenverzorging een be drag van 19.846,41 en op de begrooting van 1939 is 514.708,91 uitgetrokken. Dertig jaar geleden bestond de armenver zorging in hoofdzaak uit de ondersteuning van weduwen en ouden van dagen. Als het Armbestuur Zaterdags zitting had, kwam deze groep voor het loket, waar een bakje met wat guldens en een met kwartjes stond en daaruit werden zij dan bedeeld. Het wa ren kleine bedragen. Deze een gulden en die een paar kwartjes, voor de bestrijding van de meest noodzakelijke levensbehoeften. Toen kwam 25 jaar geleden de groote oorlog en daarmee een nieuwe categorie van armen. Door den stijgenden levensstandaard kwa men velen, die zich tot op dat oogenblik behoorlijk zelf hadden kunnen helpen, in zorg volle omstandigheden en het Armbestuur moest zijn taak uitbreiden tot deze nieuwe armen. De heer R. N. van Os. De organisaties kwamen in het geweer Voor hun leden en wisten het spoedig tot loonsverhoogingen te brengen, maar veel niet-georganiseerden kwamen in omstandig heden, die hulp noodig maakten. En zoo zag het Armbestuur zijn taak belangrijk uitge breid en vroeg het werk van de leden heel \vat meer tijd en zorg. Toen er na den grooten oorlóg weer een korte tijd van opbloei kwam, beteekende dat verlichting van de gemeentelijke armverzor ging. Maar ook deze tijd was niet van lan gen duur, want nu een tiental jaren geleden, kwam de groote crisis, die een geheel nieuwe groep van armen schiep. Menschen, die in goeden maatschappelijken welstand hadden verkeerd, bollenhandelaren, boeren, zagen Zich vrij plotseling tot een staat van armoede vervallen en weer was het 't gemeentelijk armbestuur, dat trachtte de menschen voor het verval tot pauperisme te behoeden. Nieuwe activiteit was noodig. Men was genoodzaakt deze nieuwe groep van armen te bezoeken, met de menschen te spreken over de vaak teerste aangelegenheden, de schulden te be palen en zoo trachtte men te redden wat er te redden viel. Ook deze periode ging langzaam voorbij, de toestand herstelde zich geleidelijk aan. Óver crisis werd niet meer gesproken en nu staat daar een nieuwe ramp voor de deur. Wat zal Zij brengen? Men begrijpt, bij deze geschiedenis in vogelvlucht, dat van de leden van het Arm bestuur, dat een zestal jaren geleden over ging in Maatschappelijk Hulpbetoon, heel wat tijd en zorg gevraagd is. En al deze arbeid werd belangloos verricht. De heer Van Os heeft zijn werkkracht daaraan met liefde gegeven. Hij was een meelevend en actief bestuurslid, die nu nog, op 66-jarigen leeftijd, de belangen van deze groep misdeelden voorstaat en naar Dagelijks nieuwe zendingen Gemaakt of naar maat Prijzen voor eiken beurs het slechts betreurt, dat de gemeente de verzorging nog niet krachtiger kan aan pakken. Men heeft echter te buigen voor de omstandigheden. Het was in Juli van dit jaar, dat de heer Van Os eveneens 25 jaar zijn krachten aan het Katholieke Armbestuur had gegeven. Een feit, dat door den hoogsten katholieken auto riteit, Z. H. den Paus, met het kruis van verdienste, „Pro ecclesia Pontifice" bekroond' werd. Aan tal van katholieke vereenigingen heeft de heer v. Os zijn gaven en krachten gege ven. Hij was mede oprichter en bestuurder van de R.K. Middenstandsver. „De Hanze". Hij was bestuurslid van den R.K. Volksbond. Hij heeft geijverd voor het Katholieke onder wijs en was 10 jaar lid van den Gemeente raad als vertegenwoordiger voor de Katho lieke Staatspartij. De dag van Donderdag zal voor den heer van Os zeker niet in stilte voorbijgaan, daar voor wordt door velen het werk, dat hij in al deze jaren in het belang van de gemeen schap gedaan heeft, te hoog gewaardeerd. Edith Klaverweyde, de „Duitsche Lucienne Boyer" in een veelbelo vend repertoire. Snelteekenaars in hun element Donderdagavond vindt de cabaret-avond van den Bloemendaalschen Kunstkring in Casino plaats. Gisteren hadden wij een on derhoud met den impressario, die ons nog diverse mededeelingen deed, welke de bezoe kers van deze uitvoering waarschijnlijk wel ten zeerste zullen interesseeren. Het is namelijk na veel moeite gelukt be slag te leggen op den jongen film-artist Adriaan van Hees, een der hoofdpersonen ook uit de Nederlandsche film „Jonge Har ten". Deze is zoo juist van een tournee van 1 y2 jaar uit Nederl.-Indië en Australië weer gekeerd. Door hem zullen gedeclameerd wor den voor de pauze: De ballade der 4000 Frie zen, een episode uit onze krijgsgeschiedenis anno 1672, en na de pauze twee vroolijke nummers van Charivarius ,,'t Enkele woord" en „Een les in goede manieren". Edith Klaverweyde, een onzer promi nente chansonnières, en genaamd de Duitsche „Lucienne Boyer", heeft een programma samengesteld, dat ongetwij feld in den geest zal vallen. Hier is het: Puszta-Marchen, Es spielen heut' nacht für mich die Zigeuner, der letzte Czar- das, eine Kompanie Soldaten, Sag' ich blau, sagt sie graun, en Schade, dass Liebe ein Marchen ist. Voorts komen enkele snelteekenaars ten tooneele, een danseres, kortom, het geheel belooft een avond te worden, die de entrée dubbel en dwars waard is. Een gezellige uitvoering, in het renre van een non-stop cabaretavond. Zeer aantrekkelijk programma. Morgen vindt in Casino de eerste uitvoe ring plaats van het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine. Voor de eerste maal in dit seizoen zal men weer kunnen genieten van het symphonieorkest, dat ditmaal een wel bij uit stek aantrekkelijk programma aanbiedt. Na het Wilhelmus van Valerius komt Men- delssohn's ouverture „Heimkehr aus der Frem- de", een even melodieus als muzikaal hoog staand werk. Als laatste nummer voor de pauze de J,naer-symphonie van Beethoven, een pauze de Jenaer-symphonie van Beethoven, een 4-deelig magistraal werk, dat zoowel aan diri- Met belangstelling zien wij de vertolking van deze symphonie in C-dur tegemoet. Het programma na de pauze is van iets lichter kaliber. Dat vermeldt de ouverture „Die diebische Elster" van Rossini, van Bizet de „Petite suite d'Orchestre", van Volpatti de „Rhapsodie Slave" en tenslotte de fantasie naar motieven van de be roemde opera „La Bohème" van Puccini. Het lijkt ons overbodig dit programma aan te bevelen. Hopen wij, dat Casino morgenavond geheel gevuld zal zijn en dat een groot audi torium kan genieten van deze muziek. De j.1. Zaterdag ten bate van het Marine- Sanatoriumfonds gehouden speldjesdag heeft een bedrag van 361.44 opgebracht. Het bestuur van genoemd fonds zegt col lectanten en allen, die een speldje kochten, heel hartelijk dank. In het bijzonder dankt het bestuur den heer P. v. Twisk, die wederom zoo goed was, een vrij bioscoopje voor de collectanten be schikbaar te stellen. Een kleine rectificatie. In onze Winterdienstregeling is een klein foutje geslopen in den treindienst. De trein, die dagelijks om 17.24 uit Amsterdam ver trekt en om 18.39 u. in Den Helder aan komt, rijdt Zondag om 17.05 uit Amsterdam. Men teekene dit dus even aan in den dienst, daarvoor heeft men niet anders te doen dan het verwijzingsteeken 2, dat achter Alkmaar staat, 1 kolommetje naar voren te brengen en achter Amsterdam te zetten. 25 Prijswinnaars. Gisteravond heeft in Freek de Boer's lunch room in de Koningstraat de prijstrekkmg plaats gevonden van de verloting, georgani seerd door de Konijnen Sport Fokvereenigmg Streven naar Beter". Deze trekking ge schiedde door het bestuur der vereeniging onder leiding der politie. Hieronder laten wij de prijzen volgen, waar bij men er echter rekening mede houde, dat het prijsnummer niet de waarde van den prijs betreft. Zoo was het mogelijk, dat prijsnummer 25 (lotnummer 230) den eersten prijs, zijnde een gouden dames- of heerenhorloge, toege wezen kreeg. De prijzen vielen op de volgende lotnummers. 1652, 1708, 2987, 1642, 1783, 1807, 1290, 2630, 2587* 2727, 1012, 1913, 232, 1749, 2766, 1721, 293l] 385, 1371, 1918, 2971, 1172, 2982, 1375 en 230. De prijzen bestaan uit een aantal aardige voorwerpen. Een luidspreker, vaasjes, lepel tjes, eierwarmers, fleschjes eau de cologne, luxe voorwerpen, etc. Prijzen kunnen gedurende 6 weken afge haald worden ten huize van den voorzitter, den heer De Wit, Stakman Bossestraat 67. Na dien datum vervallen zij aan de vereeni ging. Niet alle wedstrijden vonden doorgang door verschillende Dienstomstandigheden, maar 14 elftallen kwamen toch in actie. Zeven wedstrijden werden gespeeld en buiten een enkele uitzondering waren de resultaten naar verwachting. Erfprins was hier het buiten beentje, de jongens van de Kustartillerie wis ten Schorpioen te kloppen met niet minder dan 61. Als men weet, dat in de laatste jaren de Torpedomakers altijd tot de sterk- sten en de besten behooren van de compe titie, dan springt de kracht van het Fort Erfprins te meer in het oog. Breezand liet verstek gaan buiten hun schuld en ook de Zuidelijke Batterijen lieten afzeggen, daar ook de Luchtdoelverdedigtngsgroep niet van de partij kon zijn werd het programma een beetje gewijzigd. Hier volgen de volledige uitslagen: Afdeeling A. OnderzeedienstKijkduin A. 12 Marine HospitaalVan Speyk 52 WachtschipSchorpioen 2 10 Afdeeling B. Kon. InstituutDirks Admiraal 10 OfficierenelftalKijkduin B. 20 Schorpioen 1Kustart. Erfprins 16 Vliegk. de KooijZoekl.afd. Den Helder 13 In de Kath. Kerk aan de Kerk- gracht. Op de 6e en laatste conferentie a.s. Woens dag 25 October, waar Pater Wijnand Smis zal spreken over: „Jezus* moeder Maria", zal de heer Piet Verver, leerling van den org.-dir. A. J. Leewens, precies 8 uur aanvangen met de orgel-voordrachten: B. Tours. Th. Dubois. J. S. Bach. Ch. K. Rinck. 1. Menuetto 2. Postude-cantique 3. Praeludium d. KI. 4. Moderato 5. Quando corpus morietur uit Stabat Mater .G. B. Pergolese. Het Zangkoor zal vóór, tusschen en na de conferentie eenige zangnummers doen hooren. en spit veroorzaken pijnen, die soms niet te dragen zijn. Een of twee "AKKERTJES" verdrij ven de pijn vlug en grondig. VERGOEDING ART. 100 DER L.O.-WET 1920 over 1938. B. en W. schrijven aan den Raad: a. het bestuur van de Heldersche Schoolver- voor de school aan de Vlamingstraat; b. het bestuur van de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" voor de scho len aan de Koningstraat en de Keizers gracht; c. het bestuur van de vereeniging van de H. Catharina van Senen, voor de school aan de Javastraat; verzoeken over het jaar 1938 een vergoeding uit de gemeentekas te mogen ontvangen in gevolge artikel 100 der L.O. wet 1920. Voor de onder b. genoemde scholen is de Rijksvergoeding voor de onderwijzersjaarwed- den vastgesteld, zoodat op de verzoeken voor die scholen een beslissing kan worden geno men. B. en W. stellen den Raad daarom voor, óp grond van artikel 100 der L.O.-wet 1920, toe te kennen aan de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" een vergoeding tot een bedrag van 1908.zijnde de jaar wedde van mej. G. C. de Klerk als boven tallige leerkracht aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Koningstraat over het jaar 1938, en van 1136.56, zijnde de wedde van mej. W. A. van Dalen, A. Wijker, P. J. C. Riekwel en L. Brasser als boventallige leerkrachten aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Keizersgracht over 1938. BEVALLEN: C. Morien—Plugge, z.; A. B. SchwarzKuiper, d.; G. GoversBakker, d.; A. van der EistKiesling, d.; E. E. Morks Schell, z.; J. M. P. Kwastvan Voorst, d.; M. KooijmanMol, d. Wolvee-aanvoer was er Maandag aan de markt niet veel, ongeveer 30 schapen en 15 lammeren. De prijzen bleven vrijwel gelijk aan vorige week. Schapen brachten ƒ16.5. ƒ17. op. Lammeren gemiddeld 12.50 per stuk. De rammenhandel is afgeloopen. De rundvee-aanvoer bestond in twee koeien, prijzen 160.tot 180.en 3 pinken 120.— tot 140.Verder werden enkele nuchtere kalveren aangevoerd die pl.m. 10.per stuk deden. De prijzen der graskalveren bedroeg 40.tot 75.per stuk. Biggen werden niet aangevoerd, de prijs der varkens op de boerderij bedraagt thans onge veer 32 cent per pond. De aangevoerde paarden (5 stuks) werden getaxeerd op prijzen van ƒ.200.tot 525. Aan de eierenveiling steeg de prijs der kip eieren bij vorige week een weinig, vooral de kleine eieren liepen omhoog. TEXEL, 23 October. Eierenveiling. Aangevoerd: 33.000 eieren. 58/62 kg 5.— tot 5.30; 62/64 kg 5.20 tot 5.35; 66/70 kg 5.40 tot 5.65; 50/56 kg 4.10 tot 4.75; 44/50 kg 3.70 tot 4.15. Alles per 100 stuks. Veemarkt. 5 paarden 200.tot 525.2 koeien 160.tot 180.3 pinken 120.tot 135.3 graskalveren 40.tot 75. 8 nuchtere kalveren 7.tot 14.31 schapen 16.— tot 18.—; 15 lammeren 12.— tot 14.—. Te Soerabaja is het eerste bewapende En- gelsche koopvaardijschip aangekomen, b.1. de „Silverpalm". Op het achtersloependek is een snelvuurkanon van vier inch opgesteld, terwijl het schip „vooruit" is voorzien van een volledige paravane-uitrusting. Het schip zal hier eenige duizenden balen goenies los sen, waarna de reis wordt voortgezet. Vergaderzaal te huur Spoorstraat 36 VOOR ALLES EENHEID. In deze wereld van verdeeldheid blijven de roepstemmen voor eenheid klinken. Uit Pniël knippen we het volgende: Daarom heb ik van den aanvang af, en met het klimmen mijner jaren met toenemende overtuiging, het standpunt ingenomen, dat ik nu haast een halve eeuw in „Pniël" bepleit: heb Christus boven alles en in allen lief te heb ben en wees dan verder kerkelijk of (als gij tot mijn spijt onkerkelijk zijt, want ik acht het instituut der kerk schriftuurlijk te zijnon kerkelijk: een vriend en metgezel van allen, die God vreezen. Arbeid dan in liefde en in eendracht met allen, die dit begeeren en kun nen, aan de komst en de utibreiding van Gods Koninkrijk, aan den opbouw der „Una Sancta der eene heilige algemeene Christelijke kerk. Het is mij altoos tot, groote vreugde wanneer ik in de bladen van heilssoldatenen leden der ergadei ing Davbysten) in engeren zin de meest onkerkelijke menschen, die er be staan" op deze breede Christelijke wijze met liefde en eerbied over de kerk des Heeren ge sproken zie. Het moeilijkst is de broederlijke omgang met Roomsch-Katholieken en streng- Gereformeerden (ik noem hen vaak in gedach te: Groot-Rome" en „Klein-Rome"omdat zij, (de eersten principieel en consequent, de ande ren ondanks allerlei reserves, toch in de prac- tyk) hun kerk, hun leer als „de" „eenig-ware" of de „meest-zuivere" openbaring van de kerk en de leer van Christus houden. Maar ook met hen, evenals met allen, die den gekruist*>n en op gestanen Heer belijden, gevoel ik mij als mede-Christen en mede-belijder ten nauwste vei bonden, ook al werpen zij mij uit overtui ging buiten de synagoge. VERWISSELING VAN PREDIKANTEN, Over het besluit der generale synode van de Gei eformeerde kerken inzake het verwisselen van predikanten, schrijft het Kerkblad van Haarlem o.m. het volgende: Hier en daar wordt in de pers op enkele bezwaren gewezen ter zake van de uitvoering van het synodebesluit ten deze. Het Kerkblad voor Haarlem geeft zulk een artikel uit een onzer bladen weer en laat dan volgen: Ik moge nog hieraan toevoegen, dat, als een predikant in zijn gemeente vastgeloopen of doodgeloopen is, het eigenlijk al te laat is voor een wisseling Daarom lijkt mij deze methode probater voor gevallen waarin het nog nie$ zoo ver is. Het is bijvoorbeeld heel goed mogelijk, dat een jonc/e predikant, die vruchtbaar werkt in zijn ge meente, toch na een jaar of zeven gaat gevoe len, dat het wenschelijk zou zijn, ter wille van zijn ambt, om eens in een gemeente van andere „ligging of andere maatschappelijke samen stelling, te arbeiden. Dat zou hij met vrijmoe digheid aan zijn kerkeraad kunnen meedeelen zonder dat bij mislukking van zoo'n poging de verhoudingen geschaad worden. Waarschijnlijk echter is gemakkelijk een andere collega te vinden, die er juist zoo over denkt. Wisseling zou dan zonder te veel struikelblokken kunnen tot stand komen. Ook laat het zich denken, dat een jonge predikant in een kleiner gemeente na eenige jaren verlangen gaat naar een groo- ter arbeidsveld, terwijl een oudere predikant züud h mkri™Pin9 va» ziin werk begeert'. Zouden bij wisseling deze beiden niet gebaat zijn Ook in zoo'n geval lijken me de bezwaren minder groot te wezen. En de synode heeft toch door haar besluit deze mooiere gevallen niet uitgesloten van haar regeling NIET MEER ONTERFD. f,® Mahnradja van Mysore in Britsch-Indië ntJ fen wet uitgevaardigd krachtens welkr. onderdanen, die tot het Christendom overgaan voortaan niet meer onterfd zullén worden Na de diplomatieke successen van de vorige week is er bij Engeland en Frank rijk een gematigd optimisme over het verloop van den oorlog. In Parijs beweert men, dat Hitier thans geblokkeerd is naar denvkant der Scandinavische landen en naar den kant van de Zwarte Zee. Het is inderdaad juist, dat Duitschland sinds de vorige week in een meer geïso leerde positie is gekomen en dit zal wel mede een van de oorzaken zijn, dat Hit- Ier nog steeds geen groote beslissingen durft te nemen, maar dat hij overleg pleegt met stadsbestuurders en gouw leiders om de meening van het Duitsche volk te peilen en om de moreele weer stand van het volk te weten te komen. Het is nu wel zeker, dat Rusland, als het er op aankomt, Duitschland alleen zijn boon tjes laat doppen. Het wil komen tot een ge meenschappelijke verklaring voor Duitsch land over den toestand in Europa, het wil Duitschland zijn grondstoffen leveren, voor zoover het die voor eigen behoefte niet noo dig heeft, maar verder blijft het buiten schot en wil het alleen de voordeelen plukken van de door Hitier gevraagde vriendschap. Hit- Ier zal nu wel zoo langzamerhand tot de ont dekking gekomen zijn, dat de vriendschap van Rusland vrij duur betaald wordt. Niet alleen heeft die toenadering ontstemming gewekt bij tal van goede nationaal-socialis- ten, maar tot op dit oogenblik heeft het hem niet anders dan diplomatieke en geografische nadeelen gebracht. De beste deelen van Po len zijn door Sowjet-Rusland ingepikt, zijn invloed in de Oostzee heeft Duitschland ver loren, verwijdering van Italië is er het ge volg van geweest en Turkije heeft den moed gehad zich aan den kant van Engeland en Frankrijk te scharen. Het is dus geen wonder, dat er een zeker optimisme bij Engeland en Frank rijk is en dat er aan den kant van Duitschland een grootere voorzichtigheid is gekomen. Van een groot offensief aan het Wes telijk front heeft men niet anders dan onberekenbare verliezen te verwachten. Men huivert er dus voor terug. Toch zal Duitschland vandaag of morgen zijn hou ding moeten bepalen. Het is niet inge steld op een langzamen, martelenden en langdurigen oorlog. Hitier moet dus be slissen wat hij wil. Dat is de groote moei lijkheid voor den Führer, vooral nu hijzelf begint te wankelen in het geloof, dat Duitschland eenmaal zegevierend uit den strijd zal komen. De neutrale mogend heden houden dan ook nog altijd reke ning met de mogelijkheid, dat Duitschland, in uitersten nood, een anderen weg naar Frankrijk zal kiezen, dan over de Magi- notlinie. Men heeft niet al te zeer te reke nen op moreele overwegingen en het is daarom, dat langs alle grenzen de ver dediging, voor zoover mogelijk, nog krach tig versterkt wordt, om op eventualitei ten voorbereid te zijn. Gisteren heeft het Engelsche ministerie van luchtvaart meegedeeld, dat in de afgeloopen week weer een tweetal duikbooten in den grond geboord zouden zijn. Zestien Duitsche vliegtuigen zouden neergehaald zijn, terwijl het verlies aan Engelschen -kant van weinig of geen beteekenis geweest is. We willen ook deze berichten met eenige reserve aanvaar den, maar wel is het een feit, dat (je laatste dagen van successen van beteekenis met duikbooten geen sprake is. Het aantal duik booten, dat Duitschland dan ook op de Noordzee of Atlantischen Oceaan heeft, kan onmogelijk groot zijn, want de scheepvaart, ook naar Engeland, gaat rustig voort. Mogelijk zal de rede, die von Ribbentrop hedenavond in Danzig houdt eenige klaarheid brengen in de richting', die Duitschland zal gaan. Hoe het zij, de beslissing voor Berlijn is uiterst moeilijk. BETROUWBARE DRANKEN alle soorten Hotel-Café-Restaurant De Toelast Heden: ^"lin-'30 UUr: 1Ste Abonne"ientsvoor- Woensdag 25 October. Casino, 8.30 uur: lste Marine Concert. Donderdag 26 October. Ca^'/15„UUr: Kunstavond Bloemendaal- Fonds g V°0r h6t Marine RamPen Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 7570 Maximum temp. lucht: 1U Wind: richting: N.W., kracht: 3 Licht op J

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13