IVOREN SCHAT Directeur verschool zich achter de N.V. verleden Smidsknecht doodgestoken Radioprogramma Het geheim van de Waar melkbussen al niet goed voor zijn! feuilleton van het Voetrem van vrachtauto breekt Aankoopprijs gedroogde garnalen verhoogd Vijf jaar wegens valschmunterij Onze Oost Militaire vrachtauto gekanteld Oss en het Nationale Dagblad Carthagena onder water Roof tijdens verduistering door: A. PANDOR Zand. dat niet betaald werd. De 52-jarige aannemer A. van W. te Dor drecht heeft in den zomer van het jaar 1936 voor bouwwerk, dat hij te Overschie zou uitvoeren, een partij zand gekocht bij zijn plaatsgenoot, den koopman L. van der Het zand werd geleverd, doch toen het 0p betalen aankwam, vroeg van W. uitstel, omdat de zaken niet zoo vlot liepen. Toen van den A. later weer om betaling kwam, kreeg hij ten antwoord, dat van W. zich niet voor de betaling aansprakelijk acht te, omdat hij niet persoonlijk doch als di recteur van een N.V. handelde, waarvan van W. evenwel alle aandeelen bezat. Van den A. stelde zich echter op het standpunt, dat hij met van W. persoonlijk had gehandeld en sprak hem in rechten voor de betaling van het geleverde zand aan, temeer daar de N.V. insolvent bleek te zijn. Meineed? In deze procedure werd aan gedaagde een eed opgelegd om te verklaren, dat hij bij den aankoop dadelijk gezegd heeft, dat hij als directeur van de N.V. handelde. Hij legde deze verklaring onder eede af en dit kracht hem voor den strafrechter. De eischende partij bleef n.1. volhouden, dat van A. aanvankelijk heeft gezegd, dat hij persoonlijk kocht en bleef deze houding volhouden, ook toen zij als getuige in de Strafzaak wegens jneineed tegen van W. moest optreden. Niettemin werd van W. door de Dordt- Sche rechtbank vrijgesproken, doch de offi cier van Justitie, die acht maanden gevan genisstraf had gevorderd, teekende hooger beroep aan. Voor het Haagsche gerechtshof werden van den A. en zijn drie zoons als getuigen gehoord en zij verklaarden, dat verdachte in het begin niet over een N.V. heeft gespro ken. De advocaat- generaal, achtte den meineed bewezen en vorderde acht maanden gevan genisstraf. De verdediger, pleitte vrijspraak. Pleiter voerde o.m. aan, dat hij het zand alleen wilde koopen, als het bouwwerk doorging. Dit was ten slotte niet het geval, doch van den A. heeft zich gehaast het zand te leve ren. Daarom moet hij nu niet klagen, ais hij het geld van de insolvente N.V. niet kan krijgen! In ieder geval achtte pleiter den meineed niet bewezen. Uitspraak 6 November. Two-seater in vrachtauto ornge- tooverd. Maar de volitie ontdek te het bedrog! Vijf maal heeft de Haagsche politie Zon dag proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de benzine- en benzolbeschik king 1939. 's-Avonds om half 7 ging op den Rijswijkscheweg de. 33-jarigen Watering- sche chauffeur B. M. W. op de bon. De man had aan zijn personenauto het voorko men van een huurwagen gegeven. Een uur later maakte de politie proces verbaal op tegen den 35-jarigen zuivelbe- reider L. W. A. v. d. K., die geprobeerd had van zijn two-seater een vrachtauto te ma ken door met 2 leege melkbussen rond te toeren. Op de laan van Nieuw Oost-Indië moest een sergeant op de motor, de 24-jarige G. P. A. S. er aan gelooven. Ook een in de van Swietenstraat rondrijdende antiquair, J. W. B. en de 22-jarige monteur, W. G. die op een motor over den Rijkwijksehe weg reed werden geverbaliseerd. De laatste had zelfs geen rij- en nummerbcwijs en evenmin een wegenbelastingkaart bij zich. Naar 't Engelscli van A. W. Marchmont Nadat ze klaar was, schreef ze Tom, ver telde hem dat ze bij Dora ging logeeren en vroeg hem dringend zoo gauw mogelijk naar South Kensington te komen, omdat er een belangrijke kwestie was, waarin ze zijn advies zeer noodig had. „Ik heb een ont dekking gedaan, die me angstig maakt en ik weet niet wat ik moet doen. Ik moet jouw hulp en raad er bij hebben, want ik wil liever niet in moeilijkheden komen door blunders te maken. Als je me wilt redden van een belang rijke intrige, kom dan gauw weer." Toen aanvaardde ze den terugtocht naar South Kensington en den heelen weg door nam haar besluit om de Montalt te vertellen wat haar plannen waren, vaster vorm aan. Hij moest uit Dora's buurt blijven tot Tom terug was, of ze zou haar vriendin op de hoogte brengen van haar vermoedens omtrent de Montalts identiteit. Het toeval bezorgde haar een uitstekende gelegenheid. Terwijl ze het eene einde van Edgecumbe Square inkwam, zag ze den Hranschman van het andere eind naderen. Ze verhaastte haar voetstappen, liep Dora's huis voorbij hield hem staande. „Ik zou u graag een oogenblik spreken, ze kort. „Ik ben geheel tot uw dienst," antwoordde hij, zijn hoed afnemend en buigend. „Zullen we omkeeren en een stukje wandelen of heeft u oen ander plan? Het zal me nu altijd een ge- hoegen zijn mij als een vriend van u te mogen beschouwen, miss Merrion." „Ik heb uw vriendschap niet gezocht, dank h," verklaarde het meisje koel, „en zal die ook niet accepteeren. Wat ik wensch te zeggen Gevolg: botsing, waarbij gewonden. twee Gisterochtend te negen uur is op den Frie- schen straatweg te Groningen, ter hoogte van de melkfabriek de Ommelanden, een met koren geladen vrachtauto uit Leeuwar den bij het nemen van de bocht om twee al daar staande melkauto's te ontwijken, door het breken van de voetrem tegen een boom gebotst. De linkervoorkant van de zwaar geladen vrachtauto werd ingedrukt. Beide mzitenden geraakten in de cabine bekneld en moesten uitgezaagd worden. De bestuur- der de 29-jarige E. B. uit Niekerk, kreeg ernstige wonden aan gelaat en dijbeen, zijn broer, de 38-jarige gehuwde K. J. B. uit Nie- bert, kreeg eveneens wonden aan het dij been. Zij zijn na ter plaatse te zijn verbon den, naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht Het verkeer was geruimen tijd gestagneerd. Twist om een meisje had nood lottig gevolg. In den vorigen nacht is het na afloop van een dansfeest te Finsterwolde tot een vechtpartij gekomen, waarbij een jongen werd doodgestoken. Een metgezel van het slachtoffer werd ernstig gewond. In de danszaal kregen twee jongens uit Beerta ruzie om een meisje met een jon geman uit Termunten. Deze ruzie werd later toen men naar huis ging, voortgezet en ontaardde in een vechtpartij, waarbij de messen getrokken werden. De zeventienjarige smidsknecht B. K. uit Beerta werd zoodanig gestoken, dat hij spoedig overleed. Zijn metgezel J. L. kreeg een messteek in de borst en is naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. De marechaussee stelde een onderzoek in. Gisterochtend is de vermoedelijke da1 der, een 19-jarige jongeman uit Termunten, in zijn woning gearresteerd. Hij wordt ter beschikking van de justitie te Groningen gesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de aankoopprijs van gedroogde garna len, welke de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee van de garnalen- drogers overneemt, verhoogd van f 12.25 tot f 14.per 100 Kg. Ook de minimum prijs, voor welken de garnalcnvisschers hun product aan de garnalendrogers ver- koopen, heeft een verhooging ondergaan, n.1. van f 1.75 tot f 2.en van f 2.10 tot f 2.42V2 per 100 Kg., respectievelijk voor on gekookte en gekookte garnalen. Deze verhoogde prijzen gelden alleen voor die garnalen, welke de garnalcnvisschers na 23 October hebben aangevoerd. Voor de overige garnalen zal nog de oude prijs worden vergoed. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 46-jarigen broodbezorger J. W. B. wegens het vervaardigen van valsche munten ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, van welke straf de advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof bevestiging heeft geëischt. Het hof legde B. wederom vijf jaar ge vangenisstraf op, evenwel met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. Broer vrijgesproken. Een broer van dezen verdachte hoeft terecht moeten staan, omdat hij één van de valsche rijksdaalders zou hebben uitgege ven. Hij was door de rechtbank te Rotter dam vrijgesproken, doch de advocaat-gene raal bij het Haagsche gerechtshof had zijn veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf geëischt. Het hof bevestigde gisteren het vrijspre kend vonnis. Een doode, zeventien gewonden. Een militaire vrachtauto is op den weg van Batavia naar Tandjong-Priok bij het nemen van een bocht omgeslagen. De ge volgen waren verschrikkelijk. Een Euro- peesch fuselier werd gedood, 14 militairen werden licht en 3 ernstig gewond. De slachtoffers zijn naar het militair hospitaal te Batavia vervoerd. Mr. Rost van Tonniagen niet tot het bewijs van zijn beschuldi gingen toegelaten. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van mr. M. M. Rost van Tonningen tegen de beschikking van het Haagsche gerechtshof, waarbij is afgewezen zijn ter terechtzitting gedaan verzoek om te worden toegelaten tot het bewijs der waar heid van de in het Nationale Dagblad van Woensdag 13 April 1938 voorkomende arti kel „De beruchte zedenschandalen te Oss" aan den minister van Justitie ten laste ge legde feiten. Tevens verwierp de Raad het cassatieberoep tegen het arrest van ge noemd gerechtshof, waarbij mr. Rost van Tonningen naar aanleiding van bovenbe doeld artikel wegens smaadschrift is ver oordeeld tot een geldboete van 200 gulden subs. 50 dagen hechtenis. Rivieren worden tot onstuimige stroomen. Ten gevolge van zeer hevige regens is de provincie Carthagena op vele plaatsen overstroomd. De geheele stad Cathagena staat onder water, daar de rivieren zijn aangezwollen tot onstuimige stroomen. Een veertigtal personen is verdronken of wordt vermist. Er is hulp ontvangen uit Murcia, Alicante en Madrid. De schade is aanzien lijk. Sinds 1919 werd Carthagena niet door een watersnood geteisterd. Eerste ter dood veroordeeling. Voor een speciale rechtbank te Hannover is een 17-jarige Duitscher ter dood veroor deeld wegens roof tijdens de luchtverduiste- ring. Dit is het eerste vonnis op grond van het jongste decreet. WOENSDAG 25 OCTOBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. NCR V-uitzending. 8.00 Eventueel berichten ANP, Schriftlezing, Meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Eventueel berichten ANP. 12.50 Ensemble Van der Horst en gramofoon muziek. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.303.55 en 4.00 Pianokwartet „Die Haghe". 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Paniek, paniekstemming en en hoe deze te voorkomen". Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de vlaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. 177. „Laten we door de spleet gaan en naar het ivoor kijkt.)'" stelde Koen ongeduldig voor. René keek naar mijnheer Hendriks. „Ik ver moed, dat het veilig kan", gaf de onderzoeker ten antwoord. Kazimato schudde het hoofd. „Slechte medicijn," mompelde hij. „Goed," zei René, „wacht jij hier dan bij sheik Mo hammed." De overigen liepen nu door de opening in de rotswand en kwamen al spoedig bij een r usachtig amphitheater een geweldig dal, geheel omgeven door hoge rotswanden. 1 ic. Alleen het midden werd door de maan ver licht. De hoeken bevonden zich in de scha duw. „Het lijkt wel een droom!" fluisterde Bep. „De plaats waar de olifanten heengaan om te sterven. Er is iets hier in Afrika Een gerommel als van een onweer onderbrak haar woorden. „Wat is dat?" fluisterde Koen. Een groot rotsblok kwam van boven af rollen en viel aan hun voeten neer. 179. Het geluid werd heviger. Andere stukken rots kwamen naar beneden. „Lopen!" riep René. „Niet terug vlug, naar het midden. Blijf onder dekking!" Achter hen was het alsof de rotswand voorover leunde en be woog. Het volgende ogenblik hoorden ze een hevig gekraak. Vallend gesteente en stof vervulde de lucht. Waar enkele minuten ge leden een smalle spleet in den rotswand was geweest, daar was het ravijn nu gevuld met tonnen rots^/steente. „Een aardbe /ing," mom, pelde mijnheer Hendriks. „Zijn we alleen veilig?" 180. Hij telde zijn mensen en zag dat er nie mand ontbrak. „Gered, ja", antwoordde René. „Maar Kazimoto had gelijk, het was een slechte medicijn om hierheen te gaan. We zijn gevangen gevangen in het Dal der Olifanten!" 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Het Utrechts Stedelijk orkest en soliste. 8.55 Causerie: „Er zit goud in advertenties". 9,25 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP, hierna: Actueel halfuur. 10.40 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziea. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de Vrouw. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 VARA-orkest. (Om 12.45 Ber. ANP). 1.151.45 Orgelspel en zang. 2.00 Knipcursus. 2.30 Groninger Orkestvereeniging (opn.). 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 VARA-orkest. 6.40 ,,D<# grafologie en de nationale eigen schappen in het handschrift", lezing. 7.00 V AR A-Kalender. is, dat ik er niet aan denk op uw laaghartig voorstel van vanmorgen om mij om te koopen in te gaan. Xk liet u alleen uitspreken zonder u in de rede te vallen, om te weten hoe ver u zou gaan. En verder waarschuw ik u dat, als u het weer waagt een voet in mrs. Mark- hams huis te zetten, ik u ontmaskeren zal." Zijn gezicht stond op storm en in een zware frons raakten zijn dichte, zwarte wenkbrauwen elkaar. Maar zijn stem bleef hoffelijk, toen hij antwoordde: „Méént u dat; ondubbelzinnig en absoluut? Kan geen enkele overweging u er toe brengen tenminste te wachten tot ik gelegenheid heb bewijzen uit Frankrijk te krijgen?" „Als u ze hebt," voegde Dessie hem scham per toe, „kom er dan mee voor den dag. Dat moet u vooral niet nalaten! Maar uitstel geef ik tot zoolang niet." Thans kwam er een fellere toon in zijn stem. „Van dit besluit zult u bittere spijt hebben, miss Merrion. U hebt geheel onverdiend een smet op mij geworpen, en als ik uw voorwaar den aanneem, doe ik dat alleen om de vrouw die met mij gaat trouwen en die ik met heel mijn hart liefheb, de pijn en het verdriet te sparen, die zoo'n kwaadaardige beschuldiging van de zijde van haar dierbaarste vriendin nog wel! haar zou veroorzaken. Ik wilde, dat u evenveel consideratie had als ik, maar ik zie wel in, dat het doelloos is te trachten u tot andere gedachten te brengen. Morgen zal ik u de bewijzen geven die u vraagt samen met eenige andere, die u ni e t vraagt;" deze laatste woorden na een veel- beteekenende pauze en met een onbeschrijfelijk sluwen en dreigenden glimlach. „Ontmoet mij morgenochtend om elf uur op den hoek van Cromwell Road." Zonder antwoord af te wachten, nam hij zijn hoed af en wandelde met groote stappen weg. Dessie keek hem verbluft na. Ze had geen oogenblik gedacht, dat de eerste aanval zulk een onmiddellijk effect zou hebben, en haar intuïtie waarschuwde haar, dat haar over winning op een tegenstander als de Montalt tè gemakkelijk verkregen was. Zijn direct en zonder verzet aannemen van haar voorwaar den kon heel best een camouflage beteekenen van een gevaarlijken tegenzet. Zijn dreigende toespeling op bewijzen, die ze niet had ge vraagd, wees ook in deze richting. Neen, be sloot ze, ze deed verstandig eerst af te wach ten wat hij nu verder zou doen, in ieder geval tot na het onderhoud van morgenochtend, voor ze haar plan uitvoerde om Dora in te lichten. En ook was ze benieuwd of de Montalt zich inderdaad aan zijn gegeven woord zou houden en mrs. Markhams huis vermijden tot hij zijn „bewijzen" prodiiceeren kon. Hoe meer ze er over nadacht, hoe meer ze eraan begon te twijfelen. Maar het zou spoedig genoeg blijken en als hij kwam zou dat een bevestiging zijn van haar vrees, dat hij iets in zijn schild voerde. Geduld hebben en op haar hoede zijn dat was de beste politiek voor de eerstvolgende uren. HOOFDSTUK VII. „Ik wil ook weten wie u bent!" Dessies vermoeden werd bewaarheid: de Montalt had, als was er niets gebeurd dien ochtend, weer als gast aan het middagmaal aangezeten en zijn vleiende hoffelijkheid tegen Dora en zijn opgewekte conversatie wezen er niet op, dat hij zich ook maar in het minst beangst of onzeker voelde. Hij wa- er blijk baar volkomen van overtuigd, dat het jonge- meisje haar dreigement niet had uitgevoerd en vooralsnog ook niet uitvoeren zou en had het zelfs niet noodig gevonden tegenover haar zijn aanwezigheid te verklaren na zijn zoo genaamd accepteeren van haar voorwaarden iets waartoe hij, als hij gewild had, ge makkelijk gelegenheid had kunnen vinden. Hij had er zich toe bepaald haar koel-beleefd te bejegenen en zich, ook tijdens het diner, vrij wel geheel aan zijn verloofde gewijd, en Dessie van haar kant vond hét heel best zoo. Aan de Montalts rustige en haast triomfante lijke zelfverzekerdheid mocht dan niets man- keeren, z ij voelde zich steeds minder op haar gemak: de schaduw van het onbekende ge vaar dat haar van dezen doortrapten en voor niets terugdeinzenden schurk scheen te drei gen, had zich als een namelooze beklemming over haar wezen gelegd. Haar uiterlijk droeg nu ook de sporen van de zenuwspanning die de gebeurtenissen van het laatste etmaal bij haar hadden teweeg gebracht en toen 's avonds vóór het naar bed gaan, de beide vriendinnen nog een poosje samen voor het haardvuur zaten te praten, kon mrs. Markham, na een peinzenden blik op Dessies gezicht, niet nalaten op bezorgden toon te zeggen: „Ik ben bang dat je je overwerkt, Dessie. Je bent gewoonweg jezelf niet je ziet er gedrukt en betrokken uit en je heele manier van doen heeft iets onrustigs en gejaagds. Ik geloof heusch dat je door je ziekte veel zwak ker bent geworden dan je zelf denkt." Dessie dwong zichzelf tot een glimlach. ..Hoe kom je er bij?" weerde ze af. „Natuur lijk hebben die hooge koortsen me wel aan gegrepen. maar ik ben heelemaal beter. Tom beweert bij hoog en laag dat ik nog niet zoo fit ben als vroeger, maar hij is dan ook zoo belachelijk angstig. Dat zijn trouwens alle mannen." ..Maar ik vrees toch dat hij in dit geval gelijk heeft. En ik verzeker je dat ik niet wil hebben dat je hier zooveel werkt; ik sta het 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang met orgelbegeleiding. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.05 Causerie: „Schuldig of onschuldig?" 10.10 De Rablers. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. eenvoudig niet toe!" En terwijl ze vriendelijk glimlachte, hief ze kwasi-streng een wijsvin ger naar het meisje op. Toen kwam een andere gedachte in haar op; ze nam Dessies rechterhand en gaf die een hartelijk drukje. „Ik heb ook zoo'n idee, dat er iets anders is, niet? Toe, vertel me de waarheid zijn het misschien geldzorgen?" „Weineen! Nog geen drie weken geleden heb ik een feuilleton verkocht. Ik heb op het oogenblik een aardig saldo op de bank, om niet te spreken van het geld dat ik te goed heb van werk dat nog geplaatst moet wor den." „Wat is het dan? Er is toch niets tusschen Tom en jou? Hij is zoo plotseling weggegaan. Ik ben zoo gelukkig, dat ik het niet kan ver dragen jou zoo somber en gedeprimeerd te zien." „Die lieve, beste Tom! Neen hoor," riep Dessie uit, er trok een blos en een glimlach over haar gezicht. „Het idee alleen een paar uur voor je me opbelde, hadden we het. gezelligste van al onze gesprekken en waren half geneigd jaloersch op jou te zijn, omdat jij waarschijnlijk zooveel eerder trouwen zult dan wij." „Ja, maar wat is het dén vroeg Dora na een pauze en keek haar vriendin recht in de oogen. „Er is iets, Dessie. Ik heb voort durend op je gelet vandaag en iederen keer leek die bezorgde uitdrukking toe te nemen. Tob je heusch niet over een of andere moei lijkheid „Niets dat mijzelf betreft," verzekerde het meisje, „en niets dat ik je niet over een dag of wat vertellen kan." "Dus er is wèl wat. Waarom kun je het nu met zeggen?" „Waarom ik het nu niet kan zeggen?" her haalde Dessie, om dan in stilzwijgen te ver vallen. Ze overwoog of ze Dora wel of niet haar vermoedens omtrent de Montalt zou onthullen. Ze wilde niets liever dan haar waarschuwen op haar hoede te zijn, maar ze had het gevoel dat, als ze het deed zonder een bewijs waar geen speld tusschen kon de waarschuwing weinig zou helpen en alleen maar pijn doen en verwijdering tusschen haar en Dora veroorzaken. En daar kwam nog bh dat, als ze haar vriendin niet direct koi overtuigen dat haar verloofde een misdadige was, dat later veel meer moeite zou kosten Haar geloof moest met één slag verbroker worden. (Wordt vervolgd1

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15