naar LITAUEN? 1 De zee-oorlog Twee Duitsche duikbooten vernietigd EN DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ch AMERIKA zet Göbbels voor lasteraar Geen nieuw E vredesinitiatief Moet Duitschland nog meer terugtrekken voor de Sovjets? Onrust onder de Zwaben in Hongarije Joden uit Weenen ook naar Lublin Dc Thetis aan de oppervlakte Veertig menschen levend verbrand dinsdag 011 nummer bevat 8 pagina'» KiJ EERBERICHT DE BILT SEINT: Duitsche minister wordt niet ernstig Merkwaardig avontuur van Amerikaansch schip Kolen over 't algemeen niet duurder genomen Noodlottige diagnose heldersche coura KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) memel toch terug Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 24 OCTOBER 1939 67e JAARG. No. 8755 De correspondent van de Times in Riga meldt, dat betrouwbare bronnen in Kaunas volhouden dat onderhandelingen gaande zijn tusschen Litauen en Duitschland over den terugkeer van de geheele haven van Memel naar Litauen voor 55 jaar en dat de aankondiging van een overeenkomst elk oogenblik kan afkomen. Deze correspondent voegt aan het bovenstaande toe: In dit verband gelooft men, dat de recente Russisch-Duitsche overeenkomst, volgens welke Duitschland zich zou terugtrekken uit het Oosten van de Oostzee ten gunste van de Sovjets, den afstand van Memel omvatte, en dat om deze reden Duitschland enkele weken geleden begonnen is de fortificaties te ontmantelen, welke met zoo veel haast gebouwd zijn, nadat Litauen gedwongen was in het voor jaar Memel af te staan. Als een aanwijzing van het Duitsche verlies aan invloed in de Oostzee kan gemeld worden, dat Walter Prosc Tuck, de leider der Duitsche nationaal-socialisten in een Lithau- sche staxl, veroordeeld is tot een maand gevangenisstraf en een zware boete wegens beleediging van den Litauschen staat. Ook de toon van de Litausche pers doet blijken dat de gevoelens van Duitsch land minder worden ontzien dan voordat Rusland de rol op zich nam van beschermer der Baltische landen. Verwachting: Meest betrokken met nu en dan eenigen re gen, weinig verandering in temperatuur, meest matige Z. tot W. wind. Beëedigde verklaring van Att- derson gepubliceerd. Daar de bovenstaande mededeeling uit Engelsche, dus Duitschland vijandige bron komt, is het niet verantwoord er zonder meer geloof aan te hechten. Oorlogvoeren de partijen plegen nu eenmaal niet altijd de dingen objectief en onbevoordeeld weer te geven. Beziet men echter de kwestie Memel in ruim verband, dan zou, hoe vernederend een retireeren op deze Duitsche voorpost ook voor Hitier zou zijn, het feit van het prijsgeven van dit eerst kort verworven gebied, niet kunnen verwonderen. Uit alle nieuwe invloedssferen van Rusland trekken de Duitsohers im mers weg en het zou logisch vol gen uit de versterking welke Li tauen door de aanhechting van Wil na heeft gekregen, dat dit troetel kind der Sovjets opnieuw z'n Oost zeehaven terugkreeg. Stalin houdt als een woekeraar vast aan Êetaling voor door hem gepresteerde „diensten" en al nemen wij het bericht in de „New York Herald Tribune" dat Stalin op een schriftelijk verzoek van Hitier om hulp, categorisch zou hebben geweigerd, oen conflict aan te gaan met Frankrijk en Groot-Brittanië, om Duitschland te helijnn, voor wat dergelijke „geheime" inlichtingen meestal waard zijn, zeker is wel dat het Kremlin z'n vredespolitiek, gepaard gaand met afdreiging, rustig blijft volgen en aan de ontvangen toezeggingen onverbiddelijk vasthoudt. Memel, het Duitsche Memel, terug naar Litauen lees: afgestaan aan Stalin zou dit geen beroering brengen onder het Duitsche volk dat nog nauwelijks een half jaar geleden de hereeniging met dit ge biedsdeel zoo feestelijk vierde? Het plan der volksverhuizing in Oost en Zuidoost-Europa heeft in de Zwabische dor- Pen van Zuidoost-Hongarije, een paniekstem nhng veroorzaakt zegt de correspondent van de Times in Boedapest. De correspondent voegt hieraan toe, dat deze Duitschers bang zijn voor de gedachte overgebracht te worden naar streken met een armen bodem, waar het bestuur niet z°o gemoedelijk is als dat waaragn zij gewend zijn. In vele dorpen, die eens sterk pro- nationaal-socialistisch waren zijn de nationaal-socialistische organisato ren, die werkten onder dr. Franz Basch's Volksbund de Duitsche minderheidsorganisatie verdreven door de woedende bang-geworden be woners. De pasgeopende middelbare scholen in Szekszard en Bateszek, die opgericht fijn volgens een speciale overeenkomst met Duitschland, hebben geen leerlingen, omdat de Zwabiers wilen, dat hun kinderen als Hongaren worden opgevoed. Ook Joden uit Midden-Europa in Hitler's Joodsche staat? Alle Weensche Joden hebben aanzegging gekregen zich gereed te maken voor onmid dellijke evacuatie naar den nieuwen Jood- sehen staat, die naar men zegt door Hitier wordt gevormd nabij de Poolsche stad Lu blin, zoo wordt gemeld in brieven, die te Boedapest zijn ontvangen. Een der brief schrijvers vroeg om geld voor de reiskosten, die door de Joden zelf moeten worden be taald. Vlgens andere bronnen hebben de bevelen betrekking op alle Joden in Duitsch land, Bohemen en Moravië. Lugubere inhoud. De duikboot Thetis is aan de oppervlakte gebracht. Zij ligt ongeveer een mijl uit den wal en zal thans naar een kleine baai aan de kust van Anglessey worden gebracht. In het inwendige van het vaartuig bevinden zich nog steeds 34 lijken. SUCCESSEN DER ENGELSCHE LUCHTMACHT. Het voornaamste nieuws uit den zeeoorlog is, dat Britsche vliegtuigen er in zijn ge slaagd twee Duitsche duikbooten tot zinkeu te brengen. Volgens de Engelsche berichten werd de duikboot in de Noordzee waargenomen door een verkennings vliegtuig, dat voor de periscoop een lading dieptebommen liet vallen. De duikboot zonk daarop steil naar be neden. De mitrailleurschutter in het vliegtuig verklaarde met stelligheid De belangrijke havenplaats Memel aan de kust van de Oostzee (links op het kaartje), zou weer aan Li tauen komen, nadat dit land in het voorjaar was gedwongen haar aan ruitschland af te staan. V Trein verongelukt in Mexico. Zaterdag is bij Tolosa in Mexico een goederentrein, welke van Vera Cruz naar de kust van den Stillen Oceaan ging, ontspoord. Twee petroleumtank- wagens vlogen in brand, 40 perso nen zijn omgekomen, de meesten zün levend verbrand. In de gisteren gehouden vergade ring der contactcommissie voor het mijnbedrijf bepleitten vertegenwoor digers der vakorganisaties een bete re financieele regeling voor de mijn werkers in verband met de stij gende kosten van het levensonder houd. De directies antwoordden, dat de ingetreden prijsstijging uiteraard haar aandacht heeft. Zij deden op merken, dat harerzijds de kolen- prijzen over het algemeen niet zijn verhoogd, alhoewel vele materialen aanmerkelijk duurder zijn gewor den. na de ontploffing van de bommen nog een tweede ontploffing onder water te hebben gehoord. Het vlieg tuig liet, na teruggekeerd te zijn, nog een tweede lading bommen val len. Na het eerste salvo werden olie vlekken waargenomen en na het twee salvo nog meer. Van de duik boot werd niets meer gezien. De tweede duikboot werd aange vallen door een vliegtuig, dat boven den Atlantischen Oceaan patrouil leerde en dat op het inmiddels on dergedoken vaartuig vele zware bom men liet vallen. De eerste bom was reeds, naar men gelooft, een voltreffer. Na den aan val werden donkere voorwerpen in het water gezien, terwijl luchtbellen naar de oppervlakte stegen. Hoewel het vliegtuig nog eenigen tijd bleef rondcirkelen, werd van de duikboot niets meer gezien. OPGEBRACHT EN... ZELF GEÏNTERNEERD. Volgens een bericht uit Moermansk, is daar in den avond van 23 October een vrachtschip onder Duitsche vlag binnenge- loopen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het hier ging om het Amerikaansche stoomschip „City of Flint", metende 5000 ton, dat van New York was uitgevaren naar Manchester en dat was aangehouden door een Duitschen kruiser, waarvan 18 man het schip naar de Kolabaai opbrachten. De Duit sche bemanning beschouwt de lading als Eens werd de vredeshand van den Führer algewezen. Bepaalde buitenlandsche bladen publicee- ren steeds weer gissingen, volgens welke door Duitschland vredespogingen gedaan worden of vredesvoorwaarden voorgelegd worden. Zoo wordt in verband met een reis van Van Zeeland, de oud-minister-president van België, naar Amerika gezegd, dat hij de voorwaarden kent, waaronder Duitschland en de geallieerden bereid zouden zijn, een vredesinitiatief van Roosevelt in overweging te nemen. In verband hiermede constateert het Duit sche Nieuwsbureau: Wat betreft de Duitsche voorwaarden, kan daarbij slechts sprake zijn van de beginse len, neergelegd in de rijksdagrede van den Fuehrer, waarin deze de wereld een weg naar den vrede heeft gewezen. Deze hand des vredes van den Führer heeft men te Londen bruut afgewezen. Chamberlain heeft den vrede niet gewild, maar tot den oorlog besloten. Daarmede is voor Duitschland de situatie eens en voor al duidelijk. Er bestaat voor Duitschland niet de geringste aanlei ding nieuwe voorwaarden voor een vredes initiatief op te stellen. Krankzinnige vermoordt zijn vrouw. Zaterdagavond heeft een man te Eindhoven, die uit 't krankzinnigengesticht ontslagen is, om na te gaan of hij weer in de gewone sa menleving zou kunnen worden opgenomen, in een nieuwen aanval van waanzin een ha mer gegrepen en zijn 54-jarige vrouw eenige hevige slagen op het hoofd toegebracht. Zwaar gewond zakte zij ineen. Haar toestand was van dien aard, dat zij naar het diaco- nessenhuis moest worden overgebracht, waar zij gisteravond is overleden. De 56-jarige da der is opnieuw in een inrichting opgenomen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft een beëedigde verklaring gepubliceerd, die door Ander- son, een Amerikaansch passagier aan boord van de „Athenia" is afgelegd en waarin gezegd wordt, dat het schip niet onmiddellijk gezonken is, doch den volgen den dag door Britsche torpedoboot jagers tot zinken is gebracht. Anderson gaf als zijn meening te ken nen, dat de jagers daartoe overgingen, om dat het verlaten schip een gevaar voor de scheepvaart vormde. GOEBBELS. Gisteren publiceerden wij de rede van Goebbels, waarin hij verklaarde, dat An derson gezegd zou hebben, dat het schin door Engelsche torpedojagers in den grond was geboord en niet door een duikboot. contrabande. Deze lading bestaat uit trac toren, graan, vruchten, leer, was etc., in to taal 3700 ton. De havenautoriteiten van Moermansk heb ben voor het oogenblik het schip aangehou der, en de Duitsche bemanning geinterneerd. Twee Britsche schepen tot zinken gebracht. Onlangs zijn twee kleine Britsche schepen tot zinken gebracht. Het te Londen thuis- hoorende schip „Sea Venture", dat 1375 ton meet, is door vijandelijke .actie tot zinken gebracht en het kustvaartuig „White Man- tle" is na een ontploffing gezonken. De be manningen zouden voor het overgroote deel zijn gered. Zweedsch schip vernietigd. De reeders van het 1200 ton metende Zweedsche s s. „Albania" deelen mede, dat het schip gezonken is, naar men gelooft, ten gevolge van een duikbootaanval Twee leden der bemanning zijn verdronken. De overle venden zijn naar een Britsche haven ge- bracth en in een ziekenhuis opgenomen. Vliegtuigen waarschuwen tegen mijnen. Een convooi Britsche koopvaardijschepen is door de bewaking van vliegtuigen gered van een wissen ondergang. Het convooi voer langs de kust van Schotland en werd door patrouilleerende vliegtuigen gewaar schuwd.. dat door Duitsche duikbooten mij nen in den weg van het convooi waren ge legd. Het convooi stopte en de mijnen wer den eerst geveegd, waarna het convooi zijn weg vervolgde, Niet ernstig genomen. De door Goebbels geuite beschuldigingen aan het adres van Churchill in verband met den ondergang van de „Athenia" wor den door officieele kringen in Amerika be lachelijk genoemd. De „Baltimore Sun" ver gelijkt de beschuldigingen met de bewerin gen van den Senator Reynolds, volgens wien het schip door de Russen tot zinken zou zi.in gebracht. Officieel wordt aan de verklaringen van Goebbels in het geheel geen aandacht ge schonken. Noq een verklaring. De News Cronicle publiceert een brief van een Canadees aan diens advocaat in Londen waarin hij beschrijft, hoe hij gezien heeft dat een duikboot de Athenia tot zin ken bracht. De briefschrijver is de heer H. Swmdley, uit Toronto, een van de over levenden der Athenia. H. schreef: „Ik stond op het derde klasse dek te wachten op het sein voor het diner L/vnpPrV9lWerde" getorpedeerd. Het was on een tnrnLUUr dacht ters(ond d*t het hnoJ.,2. d0 wuf en dat hi' kwam van bak- oordziide, achter het midscheepsche deel over het /P' Ik kPek aan bakboordzijde vin iln HVa- T en zap het dek pn den toren van een dmlcboot op ongeveer 300 yards af- riand Swindlev had reeds tweemaal eer- cler een schipbreuk meegemaakt. Churchill zal zwijqen. Volgens de Daily Mail werd ie Londen verklaard, dat Churchill de door Goebbels

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1