HITLER CONFEREERT Incident neemt ernstiger karakter aan Rusland protesteert bij Engeland RUSSISCHE koopvaardijschepen kunnen niet gedwongen worden pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 26ociober 1939 met zijn legeraanvoerders Middenstander onder dienst... Verkennings- afdeelingen in actie Actie aan het Fransche front niet waarschijnlijk zaak verloopt Aan het Westfront Moderniseerinq KX.lVL-vloot donderdag 67e JAARG. No. 8757 Scherpe actie ter zee en in de lucht tegen Engeland verwacht het duitsche propaganda- apparaat gaat op volle toeren draaien. „City of Flint" Waar is de bemanning? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S E INT t Weer Engelsche vlieg tuigen boven Berlijn nederlandsche industrie zal worden ingeschakeld. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Hitier heeft gisterenmorgen langdurig geconfereerd met eenige generaals o.w. de opperbevelhebber van het leger, generaal von Brauchitsch en de chef van het opper bevel der weermacht, generaal Keitel, de man van de omtrekkende beweging. Hoewel men in welingelichte kringen ver klaart, dat zulke conferenties niets onge woons zijn sedert het uitbreken van den oorlog, ziet men in deze kringen toch ver band met de eergisteren door von Rihben- trop gehouden rede. In weerwil van de in het buitenland ge uite meening dat von Ribbentrops opmer kingen de voorbode vormden van een Duitseh offensief, verklaart men, volgens U. P., in welingelichtinge kringen te Ber lijn, dat het onwaarschijnlijk is dat er tot actie aan het Fransche front zal worden overgegaan. Men acht het te Berlijn waarschijnlijker dat de gehouden conferentie verband hield met de voorbereiding van een grooter actie in de lucht en ter zee tegen Engeland. Op welke wijze Duitschland Engeland het pistool op de borst zal trachten te zet ten is natuurlijk niet bekend. Allerlei oncontroleerbare geruchten over een „bliksemoorlog" in het Westen, die Duitschland in korten tijd in stellingen zou moeten brengen, welke het in staat stellen Engelands macht ter zee te fnuiken, doen in de pers der democratieën de ronde. Men zal naar aanleiding daarvan in de neutra le staten goed doen het hoofd koel en het kruit droog te houden. Reden tot overróatige ongerustheid is er op dit oogenblik niet. In dit verband wijzen we, op een bericht in de Tel. van gisteravond, volgens de re dactie afkomstig van haar correspondent te New York luidende als volgt: Berichten uit Parijs en Londen, welke kenmerken van authenciteit dragen en hier sinds begin October dagelijks ont vangen worden, vermelden, dat Duitsch land een „bliksem-oorlog" tegen Neder land overweegt. Het doel hiervan zou zijn, het Fransche leger in de flank te vallen, maar in hoofdzaak, Nederland te gebruiken als een duikboot- en vliegtuig basis tegen Engeland. Het Duitsche leger zou de havens van Nederland in 48 uur kunnen bereiken. Van officieuze zijde verklaart men te Washington: „Het is tijd. Duitschland te waarschu wen, Nederland, dat door en door neu traal is, en non-agressiepacten geweigerd heeft, in het gevoelen, dat zijn geschie denis, de internationale wet en het recht het immuun maken voor een invasie, niet overhoop te loopen. Het binnendringen van een Duitseh leger in Nederland zou de Amerikaansche openbare meening op ongeloofelijke wijze schokken, als een on vergeeflijke onbarmhartige agressie. De ervaring, door de Sov jet-Unie met Finland opgedaan en de vriendschappelijke inter ventie van president Rooseveit zouden Duitschland een waarschuwing moeten zijn. Amerika heeft veel sympathie voor Nederland en de Nederlanders nemen een bijzondere plaats in in de Amerikaansche tradities. Drie presidenten der Vereenig- de Staten hadden Nederlandsch bloed in de aderen. Waarom zou Duitschland tal rijke divisies langs de Nederlandsche grens concentreeren"? De bekende dagbladcorrespondent te Washington, Raijmond Clapper, zegt: „Men kan ongetwijfeld zeggen, dat Ameri- ka's regeering en volk een bedreiging tegen Nederland met de grootste bezorgd heid zouden opvatten."' Dergelijke bedoelingen zijn den Duitschers reeds meer in de schoenen geschoven, doch Wij geiooven er eoed aan te doen, met na druk tegen deze telkens weer opduikende geruchten te moeten waarschuwen. In de rmgelsche en Fransche pers komen voort- *®Uike insinuaties herhaaldelijk voor. Hier is zeker op z'n plaats het bekende gedichtje: De mensch lijdt dikwijls 't meest Door 't lijden dat hij vreest, Doch nimmer, op komt dagen, De propagandamolen gaat draaienl Uit Zurich komt een bericht uit over het algemeen betrouwbare bron, omtrent het geen zich afgespeeld heeft in de door Hitier bijeengeroepen conferentie der gouwleiders In strijd met hetgeen tot dusverre is ge publiceerd. werden de gouwleiders geens zins geraadpleegd over de stemming in Duitschland. Het was geen „raad" die bij eens kwam, maar een nationaal socialisti sche vergadering. Hitier kondigde allereerst aan, dat een nieuwe phase van den oorlog ging begin nen. Na de bekende stellingen te hebben her haald omtrent den oorsprong van den oor log en in bittere bewoordinen te' hebben betreurd, dat het streven naar herstel van den vrede vergeefsch was gebleven, kwam de Rijkskanselier tot de conclusie, dat En geland de voornaamste verantwoordelijk heid droeg voor deze mislukking. De ervaringen, die wij hebben op gedaan. zoo zette hij uiteen, toonen na zoo vele andere, dat de veilig heid van het Rijk nooit zal kunnen worden verzekerd, zoolang Engeland geen ernstige les heeft gekregen. Daarom, zoo zeide hij met klem heb ik besloten, dat van nu af aan het voornaamste streven zal wor den gericht tegen den erfvijand van ons vaderland. In deze actie rekent het Rijk op de alge- heele medewerking van de vertrouwens mannen der partij. De taak zal veelvuldig zijn: in het binnenland zullen zij met alle te hunner beschikking staande middelen een felle beweging der openbare meening tegen Groot Brittanje in het leven moeten roepen en aanwakkeren. Bovendien zullen zij de regeering moeten helpen bij het stre ven om stroomingen van verontwaardiging in de .wereld te wekken tegen die mogend heid. Tenslotte zullen zij de noodige maat regelen moeten nemen, opdat de continen tale blokkade verzekerd worde van de goed keuring van het geheele land. Goebbels gaf hierop een uitvoerige uiteen zetting in tegenwoordigheid van Hitier. Al lereerst verklaarde hij welke de thema's moesten zijn van de toekomstige propaganda en gaf hij een uiteenzetting van de practi- sche middelen, die de gouwleiders zullen moeten gebruiken om den toorn van het Duitsche volk tegen Engeland op te wekken. Zij zullen vergaderingen moeten organisee- ren, niet alleen in het binnenland, maar ook aan het front. Zij zullen ter vergemakkelij king van hun taak fotografische documenta- ties krijgen, waarin beweerde schandalen verhaald worden, die zich hebben voorgedaan in de Engelsche hooge kringen en waarin een beschrijving wordt gegeven van het leed, dat de door Engeland verdrukte volkeren ondergaan. Toen hij afscheid nam van de gouwlei ders, zeide hij lachend tot een hunner: Zelfs wanneer wij er niet in slagen het Engelsche volk te overtuigen, dat het bedrogen wordt door zijn leiders, zullen wij ten minste het Duitsche volk immuun hebben gemaakt te gen de geallieerde propaganda. Het incident van de „City of Flint", het Amerikaansche stoomschip, dat door de Duitschers in beslag is ge nomen, begint een ernstig karakter aan te nemen. Hiertoe draagt niet weinig bij de onmogelijkheid om de verblijfplaats van de bemanning te vinden, niettegenstaande hiertoe al les in het werk is gesteld door In Ber lijn, Moskou en Noorwegen navraag te doen. Volgens een bericht van United Press wacht Amerika thans op de verdere ontwik keling der zaak en op nadere feiten omtrent het inbeslagnemen van het schip. Cordell Huil, de staatssecretaris, heeft ver klaard, dat de regeering zich voorbereidt, om Rusland het vrijlaten van de „City of Flint" te verzoeken. Rooseveit zeide, dat hij hoopte, dat het schip teruggegeven zou worden en hij heeft daaraan toegevoegd, dat de inbeslagneming van het schip nooit gebeurd zou zijn, indien de neutraliteitswet gewijzigd ware geweest. Een lid van de bemanning van het Brit- sche stoomschip „Stonegate" (5000 ton) heeft naar Reuter uit Oslo meldt, verteld, hoe het Amerikaansche stoomschip „City of Flint" werd aangehouden. De man is met de rest der bemanning met een Noorsch kustvaar tuig te Drontheim aangekomen. De „Stonegate" was aangevallen en tot zinken gebracht, niet door een duikboot, doch door het Duitsche slagschip in zakfor maat „Deutschland" op de reis van Valpa- raiso (Chili) naar Engeland. De bemanning werd toen overgebracht aan boord van de „City of Flint", tezamen met de Duitsche prijsbemanning. De „Deutschland" was voornemens de „Ci ty of Flint" naar een Duitsche haven over te brengen, doch kreeg een tekort aan waar, waarschijnlijk ergens in de buurt van Groen land. Goed ingelichte Duitsche kringen bevesti gen, aan de „United Press" te Berlijn, dat de „City of Flint" van Tromsoe naar Moer- mansk gebracht is door een Duitsche prijs bemanning, welke daar vastgehouden wordt Men verklaart dat er onderhandelingen gaan de zijn met Moskou, teneinde schip en be manning vrij te krijgen. Naar verluidt heeft de ambassade van de Vereenigde Staten opnieuw bij het ministe rie van buitenlandsche zaken om inlichtin gen gevraagd met betrekking tot de „City of Flint". Er werden echter geen inlichtingen ontvangen. De ambassade zou verdere informaties in winnen bij buitenlandsche zaken en het prijzen-hof te Hamburg. Volgens de Duitsche kringen werd het op brengen van het schip naar Moermansk door de internationale wet gerechtvaardigd, daar de Duitsche prijsbemanning, bestaande uit 18 personen, bemerkte, dat het schip niet te navigeeren was, daar er geen enkele kaart aan boord te vinden was. Deze waren door de bemanning van de „City of Flint" over boord geworpen. In Tromsoe, waar het schip allereerst heen gebracht werd, zouden geen bruikbare kaar ten te verkrijgen zijn geweest, ten gevolge waarvan het schip toen naar Moermansk gebracht werd. KAPPERS ONDER DE VESTIGINGSWET. In een Staatsblad is afgekondigd het Vestigingsbesluit Kappersbedrijven 1939, regelende de toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf op de kap persbedrijven. Onderstaand kaartje geeft den uitersten Westelijken sector weer van het gebied tusschen Moe zel, Saar en Nied, waarin de mili taire bedrijvigheid het meest inten sief is. Van tactisch standpunt bezien, zijn de Franschen eenige dagen ge leden op hun nieuw gemaakte stel lingen terug getrokken; deze front linie is thans op kaart aangegeven. Het Fransche ont heeft echter geen noemenswaardige wijzigingen ondergaan van strategische betee- kenis. FRANSCH-DUITSCHE GRENS >1 %%%?FRANSCHE FRONTUNIE TUSSCHEN MOEZELI SAAR EN NIED CONTRABANDE-POLITIEK BRENGT RAMPEN VOOR DE VREEDZAME BEVOLKING. Op 25 October heeft de assistent- volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Potemkin, den Britschen ambassadeur te Moskou, Seeds, een antwoord overhandigd van de Russische regeering op de Brit sche nota's van 6 en il September 1939 be treffende de oorlogscontrabande, waarin hij zegt, dat de Russische regeering het volgende verklaart: De aankondiging bij eenzijdige daad van de Britsche regeering van een lijst goede ren, die verklaard worden tot oorlogscon trabande in de nota van 6 September vormt een schending van de beginselen van 't internationale recht. Door in deze lijst van oorlogscontrabande goederen op te nemen en artikelen zooals brandstof, papier, katoen, veevoeder, schoeisel, kleeding en materialen voor de vervaardiging daarvan en zelfs alle levens middelen brood, vleesch, boter, suiker en andere voedingsmiddelen, proclameert de Britsche regeering in feite tot contra bande de fundamenteele artikelen van h&t massaverbruik en schept zij de mogelijk heid eener onbeperkte willekeurigheid om alle artikelen van volksverbruik onder te brengen in de klasse van oorlogscontra bande. Dit leidt onvermijdelijk tot een diepe desorganisatie van de bevoor rading der vreedizame burgerbe volking met levensbehoeften, brengt ernstig de gezondheid en het leven der vreedzame bevolking in gevaar en voorspelt ontelbare rampen voor de massa's van het volk. De regeering der Sovjetunie verklaart ver der, dat zij het volkomen ongemotiveerd, en willekeurig acht neutrale schepen te ver plichten bepaalde Engelsche havens voor controle aan te doen, onder bedreiging de schepen zoo noodig naar deze haven op te brengen. Dergelijke, maatregelen schenden de ele mentaire beginselen van de vrijheid der koopvaardij, zegt de Russische nota. Evenmin komen deze maatregelen overeen met de internationale verklaring van 25 Fe bruari 1909 en het besluit van het Haagsche Hof van 6 Mei 1913 in het geval van de Fransche stoomboot „Carthage." Tegelijkertijd kan de Sovjetregeering niet nalaten te verklaren, dat de koopvaardij schepen der Sovjetunie staatseigendom zijn en alleen reeds om dezen reden niet onder worpen kunnen worden aan eenige dwang maatregelen, welke zouden worden toege past op particuliere koopvaardijschepen, pen. Op grond van het bovenstaande behoudt, zoo eindigt de nota, de regeering der Sovjet unie zich het recht voor van de Britsche re geering vergoeding te eischen voor verlie zen, veroorzaakt aan organisaties, instellin gen, of burgers der Sovjetunie door boven genoemde maatregelen der Britsche regeering en daden der Britsche autoriteiten. Van verschilende zijden wordt ook dit jaar in het verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken de aandacht gevestigd op den ongunstigen toe stand van den middenstand. Vooral voor de gemobiliseerden worden speciale maatrege len bepleit teneinde hen in staat te stellen hun zaken i nstand te houden en in het bij zonder hun hypothecaire verplichtigen na te komen. Verscheidene leden meenen, dat het oogenblik gekomen is, om door krachtig wettelijk ingrijpen voorgoed een einde te maken aan het euvel van het cadeaustelsel. Verder wordt opgemerkt, dat de wettelij ke regeling in zake het uitverkoopen blij- ®PS. ,^e Practijk op verschillende punten wijziging behoeft. Daarmede zou gepaard ,.V?1J.e'1 saan een uitbreiding, waardoor ook tijdelijke aanbiedingen, welke de werking der wet kunnen verlammen, aan een ver gunning worden gebonden. Gevraagd wordt, of de minister het niet wenschelijk acht hetzij de Ondernemerso- vereenkomstenwet zóó te wijzigen, dat zij ook op het kleinbedrijf kan worden toege past, hetzij voor dit bedrijf een afzonderlij ke regeling tot stand te brengen, overeen komende met die, welke voor den landbouw is ontworpen. Verwachting: Zwaarbewolkt met opklaringen, enkele buien, iets kouder, meest matige Noordelijke wind. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt; Gedurende den dag hebben onze verkenningsafdeelingen en die van den vijand een zekere activiteit ge toond. In het gebied, grenzende aan de Moezel werd een Duitseh deta chement teruggeslagen. Gisteren en eergisteren hebben de Duit sche troepen gepoogd zich meester te ma ken van een klein dorp bij het bosch van Warndt. De heftige tegenstand van de Fran sche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en later hebben zij in dezen sector geen ac tie ontplooid. Gisteren was de krachtigste actie van de Duitsche troepen langs de Moe zel, zij zonden een verkenningsafdeeling naar de Fransche linies voor het grensdorp Apach aan de monding van een lang en diep ravijn, dat in de richting oostwest loopt loodrecht op de Moezel. Dit detachement werd door het automatisch vuur van de Franschen gemakkelijk teruggeworpen. Aan de rest van het front was de activi teit ongewijzigd De tegenstaanders tasten we derkeerig naar eikaars linies met verken ningsafdeelingen en kleine patrouilles. De Duitschers pogen zooveel mogelijk inlichtin gen te krijgen en de Fransche troepen on derhouden het contact zooveel mogelijk, teneinde gewaarschuwd te worden bij iede re wijziging binnen de Duitsche linies en vooral gewaarschuwd te worden, wanneer nieuwe Duitsche troepen aan het front ko men. Het Duitsche legerbericht: Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: I en Westen van Voelklingen werden vij andelijke afdeelingen, ter sterkte van een compagnie, welke zich nog op Duitseh ge bied bevonden, aangevallen en over de grens teruggeworpen. Overigens geen gebeurtenis sen van beteekenis. Zender Hamburg uitgeschakeld. Luchtalarm? Men gelooft te Kopenhagen dat luchtalarm gisteravond oorzaak was, dat het radiosta tion van Hamburg gisteravond om 9 uur midden in deheruitzending van de rede voering van von Ribbentrop de uitzending STOp Z6tte. Deze mededeeling wint aan waarschijn lijkheid door het volgende bericht van het Engelsche ministerie van luchtvaart. De verkenningen, welke in de afgeloopen 24 uur door de Koninklijke Luchtmacht zijn uitgevoerd, betroffen o.m. vluchten boven Berlijn, Maagdenburg en Hamburg. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de Regeering mede, dat de plannen voor den aankoop van materieel, bestemd voor een versnelde verbinding met Indië, in een ver gevorderd stadium van voorbereiding zijn Voor de financiering van een modernisce- nng van de vloot van de K.L.M. zullen de Kamer binnenkort de noodige voorstellen bereiken. Bij de daaruit vlootvloeiende aan schaffingen zal de Nederlandsche industrie worden ingeschakeld.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1