itoof Jiinieïu&eding $aat touwend RIALTO TIVOLI Jiewz JUi Terwijl New York slaapt HOTEL SACHER Dl WITTE BRUINE BOONEN Fa. L. BUTER Wz. Voedt Uw huid 's nachts met Purol NAAIMACHINE Over Teievisie en radio amateurisme Wereldspaardag Kapitein Dr. Walther Boer Voorstel tot wijziging der verordening Bibliotheek Zoöl. Station tijdelijk naar Leiden Terug van de haring vangst Uit het politie-rapport V isscherij WITTE SUIKER, p.p. 21 ct. Wacht dan geen moment langer met de aanschaffing van Uw De prijzen van onze alom bekende merken Anker - Mundlos Naumann - Phoenix Van Vrijdag tot en met Donderdag een daverend programma met twee hoofdnummers Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag Een ongelooflijk komische film met Een prima film een zeer goede film Van VRIJDAG t/m DONDERDAG I Propaganda-avond van de „VUKA". Gisterenavond hield de „Vuka" (Vereenigde Ultra Kortegolf Amateurs) een propaganda- avond in de kleine bovenzaal van „Centraal". Ondanks het feit, dat er nog verschillende andere gebeurtenissen in de stad plaats von den, was deze avond toch nog vrij goed be zocht. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer Van der Sande Jr., dat het in de be doeling van de Heldersche afdeeling ligt om gedurende den winter verschillende propa- ganda-avonden te geven, waarop populair we- tenschapelrjk verschillende met radio verband houdende onderwerpen zullen worden be handeld. Naar wij vernemen, zal er zelfs reeds bin nenkort weer een interessante avond worden gehouden. Voor dezen avond was tot onder werp gekozen een algemeene causerie over radio-amateurisme door den heer B. Veld- huijzen, en wel speciaal over de „vossenjacht", waarbij een zender (die tuschen haakjes een zendvergunning heeft) zich ergens binnen een bepaald rayon verstopt heeft, door andere radio-amateurs wordt opgespoord. De spreker beschrijft op interessante wijze hoe de radio amateurs dan te werk gaan en in wat voor spanning zij verkeeren of zij misschien de eerste zullen zijn, die de „vos" ontdekt. Als tweede onderwerp behandelde de voor zitter van de Heldersche afdeeling, de heer Van der S'ande, de „Televisie". Hij gaf een uiteenzetting over wat televisie eigenlijk is, en gaf het verschil aan tusschen het over brengen van levende beelden (televisie) en van b.v. foto's langs den draad of ook langs draadloozen weg. Voorts slaagde de spreker erin op een voor ieder begrijpelijke manier de werking van een televisie zender en ontvanger uiteen te zetten, zoodat het volgens het me chanische systeem geschied. Na de pauze werd de overbrenging van het levende beeld langs den electrischen weg onder de loupe genomen, en sprekers verklaarden de werking van dit vrij ingewikkelde systeem zoodanig, dat ieder het volgen kon. Het geheel werd door enkele voor de vergadering opge hangen teekeningen nog verduidelijkt. Het groote verschil tusschen de mechanische en electrische wijze van beeld overbrenging ligt wel in het feit, dat op laatstgenoemde manier een veel scherper beeld verkregen wordt. De spreker maakte een vergelijking met foto- afdrukken in couranten en tijdschriften, in een courant ziet men een foto veel onduide lijker afgedrukt dan in een geïllustreerd tijd schrift, bij de eerste ziet men een samenstel »van allerlei punten, terwijl men bij het geïllus treerde tijdschift tot de ontdekking komt, dat de foto ook daar uit vele, doch veel kleinere punten bestaat. De opzet van den avond is alleszins ge slaagd, de beide sprekers hebben inderdaad populair-wetenschappelijk de verschillende onderwerpen behandeld en wij kunnen de vol gende propaganda-avonden dan ook ten zeer ste aanbevelen voor diegenen, die eenige be langstelling voor de moderne radio-techniek hebben, vooral voor leerlingen van de hoogere klassen der Middelbare- en U.L.O.-scholen lijken ons deze avonden zeer geschikt. Dinsdag 31 October. De Directie van de Nutsspaarbank alhier schrijft ons: Reeds gedurende tal van jaren is ook in ons land propaganda gemaakt voor de herdenking van den Wereldspaardag op 31 October en tot nu toe met veel succes. Nog in 1938 kon de Spaarbank te Den Helder bekend maken, dat op 31 October 468 personen een bedrag op hun spaarbankrekening hadden ingelegd, tegen een gemiddelde van 257 personen in de drie vooraf gaande jaren. Aan 80 personen werd op dien dag een nieuw spaarbankboekje uitgereikt. In de huidige bewogen tijden kan men van spaarbankwege de herdenking van zulk een Wereldspaardag eigenlijk niet aan de orde stel len. Immers zoo velen zien niet alleen geen kans om te sparen, maar moeten hun spaar penningen aanspreken, teneinde allerlei beta lingen te kunnen doen, voortspruitende uit bui tengewone aankoopen. De uitgaven daarvoor kan men veelal zoo maar niet uit de gewone inkomsten bestrijden. Anderen weer moeten helaas over hun spaargeld beschikken, ter voorziening in hun noodzakelijk levensonder houd, nu zij hun bedrijf of dat van hun werk gever zien ontwricht. Aldus bezien, doet het dan ook wat vreemd aan, dat van de zijde der Spaarbank nog aan den Wereldspaardag wordt herinnerd. En tochtreedt in het bijzonder in dezen tijd het nut van sparen niet klaar en duidelijk voor den dag Zou ooit te voren het nut van „sparen voor moeilijker jaren" duidelijker bewezen zijn? Hoezeer zullen duizenden onzer spaar ders zich thans kunnen verheugen, dat zij in de voorafgaande jaren tijdig met sparen zijn begonnen en nu kunnen beschikken over een grootere of kleinere reserve. „Sparen is de bron van volkskracht". Deze levenswijsheid is reeds dikwijls aangehaald; de diepere beteekenis dringt in deze tijden, meer nog dan in tijden van voorspoed tot ons door. Daarom heeft het Spaarbankbestuur gemeend den Wereldspaardag (Dinsdag 31 October a.s.) niet geheel en al onopgemerkt voorbij te moe ten laten gaan. Geen feestelijke verlichting of versiering van het Spaarbankgebouw. Maar wel de gebruikelijke doorloopende openstelling van het kantoor van negen uur v.m. tot acht uur n.m. Spaarbusjes worden den geheelen dag ter lediging aangenomen. Voorts is voor de 4 laagste klassen van verschillende scholen een toepasselijke verrassing beschikbaar gesteld. Bovendien besloot het Spaarbankbestuur, ten behoeve van degenen, die nog geen spaarder der Nutsspaarbank zijn, en op den dag van 31 October zich als spaarder laat inschrijven, ter aanmoediging een kunstkalender of een in leer gebonden zakagenda aan te bieden. In de dagbladen hebben wij bij herhaling de aansporing kunnen lezen: Doe gewoon! Blijf gewoon! Koop gewoon! Dan gaat het ook gewoon! Voor hen die daartoe ook nu nog in de ge legenheid zijn, zouden wij hieraan willen toe voegen: spaar gewoon. Op den Wereldspaardag Dinsdag a.s. wacht de Nutsspaarbank U gaarne. privaat-docent want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. Toegelaten te Leiden. als Naar de „Msb." verneemt, is kapitein dr. Walther Boer toegelaten als privaat-docent aan de universiteit te Leiden met de leerop dracht de muziekgeschiedenis van de middel eeuwen en de renaissance. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Uw besluit van 13 December 1938 besloot U om met ingang van 1 Januari 1939 voor den tijd van 1 jaar aan J. A. en G. J. van Steijn, bloemenkweekers, Sluisdijkstraat 41, alhier, te verpachten de bloemisterij, gelegen achter de Sluisdijkstraat, ter grootte van 795 m2 met de daarop staande opstallen. De termijn, waarvoor de verpachting plaats vond, loopt derhalve af op 31 December a.s. De pachters zijn bereid om na het verstrijken van de loopende pacht, deze, op overeenkom stige voorwaarden, voor het jaar 1940 te be stendigen. De omstandigheden zijn ook thans voor de pachters nog niet zóódanig gewijzigd, dat de pachtsom voor 1940 kan worden verhoogd. De gevolgen van de door de in den afgeloopen winter door bevriezing van planten geleden ernstige schade zijn zij nog niet geheel te boven. Daar de pachters het gepachte goed verzor gen, bestaat er bij ons geen bezwaar om de pacht voor het jaar 1940 te bestendigen. Op ons aan den in pachtzaken bevoegden rechter gedaan verzoek om ten aanzien van deze ver pachting een verklaring te willen afgeven, als bedoeld in art. 5, lid 2, der pachtwet, is een gunstige beschikking verkregen. Op grond van een en ander stellen wij U voor te besluiten. Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders: voor het tijdvak 1 Januari t.m. 31 December 1940 te verpachten aan J. A. en G. J. van Steijn, de bloemisterij, ter oppervlakte van 795 m2, met de daarop staande opstallen, te weten een warme kas, twee bakken met ramen, en een tweetal schuurtjes, voor een som van 3. per week. De Ned. Dierkundige Vereeniging hield in het Laboratorium voor Vergelijkende Physio- logie te Utrecht haar vergadering. Vóór den aanvang der wetenschappelijke mededeelingen werd aan de leden medegedeeld, dat het bestuur het raadzaam had geoordeeld, om een groot deel van de bibliotheek der ver eeniging tijdelijk uit Den Helder te evacueeren, en onder te brengen in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, waartoe de wd. directeur en curatoren der Rijksuniversiteit met groote bereidwilligheid toestemming heb ben verleend. Aanvragen van de leden, om boe ken in leen te mogen ontvangen, moeten ech ter onveranderd aan den directeur van het Zoölogisch Station gericht worden. Scheveningen, 25 October. Na een zeer korte en voorspoedige reis van acht dagen kwam hedenochtend te IJmui- den binnen de Scheveningsche motorlogger SCH 19, schipper C. de Graaf, van de ree- derij J. J. van den Toorn, te Scheveningen, met een mooie vangst van 23 last haring in de tonnen en 500 kisten versche haring. Dit •schip is het eerste schip, dat van Schevenin gen uit weder ter haringvisscherij vertrok. Voorts kwam te Scheveningen nog binnen de motorlogger SCH 89, schipper K. Buis, van de reederij v.h. Frank Vrolijk alhier, met 16 last haring. Dit schip had een klein de fect aan den motor. Het heeft een reis van zes dagen gehad. STAATSLOTERIJ. De ingewijden hebben begrepen, dat ons be richt, in het nr. van gisteren in zooverre on juist was, dat niet de trekking van de Staats loterij heden begint, maar de lotenverkoop. De trekking heeft eerst over eenige weken plaats. VERKEERSPAAL GERAMD. Gistermiddag zag een uit Amsterdam ko mende auto op de Weststraat geen kans een verkeerspaal aldaar te missen. De paal werd geramd en geveld. WAAR ZIJN DE APPELEN? Ten nadeele van een bewoner van de Loods- gracht werd uit een tuin aldaar een hoeveel heid appelen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. HUISELIJKE HERRIE. Ter beslechting van een huiselijken twist werd gisteren de hulp ingeroepen van de po litie, die daar prompt voor zorgde. Kex^elvn Korps wedstryd. Duim in 't Gat I E.V.A. I E.V.A. II Hout of Fout I Ons Genoegen I Hoogste korpsgooiers tot heden: Klasse A: M. Rosa Klasse B: J. Kuiper Vrije-baan wedstrijden. Stand op Woensdagavond 12 uur. 154 hout 138 116 185 176 72 60 eu Seniores; 1. C. Goes 42 2. M. Rosa 41—40 3. J. Boerdijk 41—39 4. Jac. de Boer 39 5. T. C. Govers 38—37 6. I. de Kloe 38—35 Juniores 1. G. de Beurs 41 2. F. Grootveld 38 3. F. Boersema 37—35 4. G. v. d. Kooi 37 Dames 1. Mevr. Bijl 38 2. Siegers 36 3. Helder 35—33 4. Boersema 35 Verrassingswedstrijd. 1. Jac. de Boer 672 2. M. Rosa 666 3. Jb. Smit 608 D a g p r ij s Een zilveren vulpotlood, be schikbaar gesteld door den heer P. Siegers: C. Goes 42 tiieuuM Oosterend De nieuwe dokterswoning Dezer dagen is een begin gemaakt met het bouwen van de nieuwe dokterwoning, aan het einde van de Peperstraat. Het latwerk, dat de grootte van het terrein aangeeft is door den aannemer Drijver uitgezet, de stee- nen voor de fundeering liggen ter plaatse en met spoed zal met den bouw worden begon nen om de woning zoo snel mogelijk gereed te hebben. GEZELLIGE AVONDEN VOOR DE TEXELSCHE .MILITAIREN. Terwijl tengevolge van de moeilijke tijds omstandigheden op Texel in den laatsten tijd geen uitvoeringen worden gegeven voor par ticulieren, wordt evenwel aan de op Texel vertoevende militairen wel gelegen£eid g geven zich te ontspannen. Deze week wei den in Pen's Schouwburgzaal te Den Burg door een commissie, die zich ond leiding heeft gevormd tot ontspannin» ontwikkeling van de gemobiliseerde weer macht een paar avonden gegeven voor de op Texel verblijvende militairen. Opgetirede ditmaal een trio, bestaande uit mej. B. - en de heeren J. Hinse en Marcello. Dat van deze gelegenheid door de soldaten een ruim gebruik is gemaakt behoeft geen betoog. Examen. Onze voormalige plaatsgenoote mej. I. Rab A.d. behaalde te Den Haag het diploma voor ziekenverpleegster. TWEE OUD-ONDERWIJZERS VAN TEXEL OVERLEDEN. De vorige week overleed te Huizum bij Leeuwarden de heer M. R. v. Douwen, die gedurende een zeer lange reeks van jaren onderwijzer was aan de O.L. school te Den Hoorn, vanwaar hij sinds zijn pensionnee- ring vertrok. Te Sneek overleed deze week de heer S. de Boer, die geruimen tijd werkzaam is ge weest als onderwijzer aan de toen genoemde „Fransche school" te Den Burg (Later U.L.O. school). In 1902 werd de heer Boer Hoofd eener o.l. school te Sneek betrekking de heer De Boer tot zijn sionneering vervuld heeft. Pej, CURSUSSEN VOOR MILITAIREN. Niet alleen wordt aan de op Texel plaatste militairen gelegenheid gegeven ?e> cursus te volgen ter verkrijging van het u*" denstandsdiploma, doch er worden voor militairen ook cursussen gegeven in gelsch en Fransch en een motorcursus t wijl de soldaten in de gelegenheid worden steld oook de c!unrsussen op landbouwgeh?'' te volgen. le4 YlieuwJ uit Wik URK, 24 October 1939. Door 25 vaartuigen werd heden aan h Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoer? 1213 pond kuilpaling, van 7—200 pond n vaartuig, prijs 23—25% ct.; 7114 pond snort baars 8%—9 ct., en 40 pond bot, 24 ct., aliL' per pond. vervangt U uitstekend met WACHTELBOONEN, p. pond 16 18 ct Zuiver gesmolten vet, per pond 48 ct. Holl. Roomboter, zoo uit het vat 83 ct. Melange Boter, bereid met 15% roomboter per pond 60 ct. Weer ontvangen Rookworst van Zendijk per pond 58 ct. Nieuwe grauwe Erwten, per pond 16 24 ct. Versch gebrande Pinda's, per pond 16 ct. Breewaterstraat 68 Vijzelstraat 109 v. Galenstraat 32 Ambonstraat 88 Jonkerstraat 51 zijn nog niet verhoogd! 0{gw€nsieiri ZAANDAM Gedempte Gracht 10c Tel. 4055 AGENTSCHAPPEN DOOR GEHEEL N.-HOLLAND GEMAKKELIJKE BETALINGSCONDITIES Admteeït in de <Keldetecfo twïanfr JIIIIIEELEII Hij was berucht als juweelendief, maar stal ook het hart van een prinses WAT ZOUDT U DOEN, als U een prinses in Uw koffer vond TWEEDE HOOFDNUMMER MET GEHEIME OPDRACHT

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6