„City of FM" vrij Strenge censuur in Achtjarig kind droevig omgekomen Finland zal het hoofd niet buigen Koopvaardijschip vernielt duikboot Dc gemobiliseerde arbeiders De man van den koffermoord gearriveerd Mast boven water Komen en gaan bij de Artillerie Belangrijke encycliek wordt verwacht Sovjet-delegatie te Berlijn Geen marine officieren bij Hitiers besprekingen Grieksch schip vergaan Aap en kanaries opgepikt Duitsche slagschepen in den Atlantischen Oceaan Laatste telexbericht Sovjetiseering in het Verre Oosten Duitsche piloten geïnterneerd Momentopname Nobelprijzen toegekend Vastberaden verklaringen van den president en den minister van buiter landsche zaken. In een onderhoud dat de Finsche president Kallio heeft gehad met een correspondent van het Fransche dagblad Paris Soir zou hij hebben gezegd, dat Finland het hoofd niet zal buigen en wapens heeft om zich te ver dedigen, wanneer zijn onafhankelijkheid wordt bedreigd. Ook uit een rede van den minister van buitenlandsche zaken Erko spreekt een vastberaden houding. Erko heeft bovendien ook aan een Zweedschen dagbladcorrespon dent een verklaring afgelegd over Finlands vastberadenheid, zijn onafhankelijkheid te handhaven. Op dit punt, zoo zeide de minis ter, zal Finland niet van zijn standpunt af wijken. Een officieele verklaring. Een officieel Finsch communiqué van gisteren vermeldt, dat de regee ring thans de herziene Russische voorstellen in overweging neemt. De gedelegeerden zullen alleen naar Moskou terugkeeren, nadat de voor stellen volledig zullen zijn bestu deerd en de noodige beslissing zal zijn genomen. De rede van Exkko. In zijn rede zeide Erkko o.a.. Finland is niet bereid tot opoffering van wat het ook zij, dat van wezenlijk belang is voor zijn vrijheid en bestaan. De uitge breide voorzorgsmaatregelen van Finland bedreigen niemand, maar zijn genomen om de neutraliteit te bewaken. Het land moet er voor waken, niet op wegen te worden ge leid, die naar vernieling leiden. De volledige redenen voor deze maatregelen kunnen nog niet openbaar gemaakt worden. Erkko voegde hieraan toe, dat hij het volk slechts kon verzekeren, dat geen beslissing zou worden genomen, zonder dat aan parle ment en natie de gelegenheid zou zijn ge geven, om hun meening tot uitdrukking te brengen. De huidige tijd is een periode van uithou dingsvermogen en zenuwbeproeving. Het lot van Finland is echter vaak hard ge weest en de Finnen zijn altijd uit de moei lijkheden te voorschijn getreden, gestaald om de toekomst tegemoet te zien. Finland is thans onafhankelijk en de toekomst is van Finland zelf afhankelijk. Aan de we reld is getoond, dat Finland meer dan ooit eensgezind is! Duitsche prils bemanning weer aan boord. Officieel wordt uit Moskou mede gedeeld, dat het Amerikaansche m. „City of Flint" dat eergisteren met een Duitsch prijscomonando aan boord wegens machinedefect de ha ven van Moermansk was binnenge- loopen en daar vastgehouden werd, nadat de havenautoriteiten de lading onderzocht hadden, instructie heeft gekregen de Russische wateren we der te verlaten. De vrijlating van het stoomschip en de reeds gisteren bevolen opheffing van de in- terneering van het Duitsche prijscomman- do geschiedden in overeenstemming met de Haagsche zeerechtconventie van 1909. Naar men verneemt, bevindt de Duitsche prijsbemanning zich weer aan boord. De kwestie thans opgelost, zegt Duitschland. In welingelichte Duitsche kringen ver klaart men, dat „aangenomen wordt" dat de kwestie met de „City of Flint" als opgelost kan worden beschouwd. Op de vraag, waarheen het schip nu zal worden gebracht, werd geantwoord: „zeker niet naar de Vereenigde Staten". Felle geeseling dor materialisti sche leerstellingen? Naar vernomen wordt zal de Pauselijke encycliek, welker publicatie voor heden is aangekondigd, een dertigtal pagina's omvat ten en in belang niet onder doen voor de groote encyclieken van Pius XI over de mo- reele en politieke vraagstukken van onzen tijd. In de encycliek zal de Paus waar schijnlijk het werk van zijn voorgan ger samenvatten en het geheel van theorieën en systemen samenvatten, die de werkelijke oorzaak zijn van den oorlog, welks geesel Europa teis tert met minachting van de rechten van den mensch en welke de Christe lijke beschaving bedreigt. Na zijn laatste toespraak tot den ge zant van Litauen kan men aanne men, dat de Paus fel de materialisti sche leerstellingen zal geeselen, wel ke de wereld terug zullen brengen tot het heidendom en de barbaarsch- heid. Men merkt op, dat acht maanden gebruikt zijn om deze eerste encycliek op te stellen, terwijl zijn voorganger na elf maanden zijn eerste encycliek uitvaardigde. Tenslotte gelooft men, dat de Paus het programma van zijn voorganger: „De vrede van Christus in het rijk van Christus", zal hervatten en uitwerken. Telefoonverbindingen met neu- trale landen verbroken. TELEGRAAF EN TELEX FUNCTIONEEREN NOG. Sinds half één gistermiddag is het niet mogelijk telefonische verbindingen met Duitschland te krijgen. De verbindingen kunnen hier te lande bij de rijkstelefoon worden aangevraagd, doch wanneer zij zul len tot stand komen, kon ons bij informatie niet worden medegedeeld. Evenmin was het mogelijk inlichtingen omtrent de oorzaken van deze onderbreking der verbindingen te verkrijgen. Telex-verbindingen konden wel tot stand worden gebracht. Ook het telefoonverkeer van Duitschland met de Scandinavische landen, België en Zwitserland is sinds gistermiddag verbro ken. Daar het telegrafische verkeer evenals het telexverkeer wel in stand gehouden wordt, neemt men aan, dat de belemmeringen in de telefonische verbindingen .verband hou den met een verscherpte censuur. In den avond kwamen sporadisch eenige gesprek ken door. Intensiever goederenruil tusschen Rusland en Duitschland. De Sovjet-handelsdelegatie, onder leiding van den volkscommissaris van scheepsbouw, Tewossian komt heden te Berlijn aan. On der de leden bevindt zich ook de generaal der artillerie Sawtsjenko van het roode le ger. Naar aanleiding hiervan meldt het D.N.B. In de laatste twee weken is bij de econo mische onderhandelingen te Moskou een accoord bereikt over de levering door de Sovjet-Unie aan Duitschland, van groote hoeveelheden graan, petroleum, petroleum- producten, hout, katoen, phosphaten, vlas, platina, mangaanerts enz. De onderhandelingen worden voortgezet en zullen, zooals uit de briefwisseling tusschen den rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en den voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Moloiof d.d. 28 Sept. 1939 blijkt, geruimen tijd duren. Bij de leveringen aan de Sovjet-Unie gaat het om allerlei machines en ook om groote industrieele installaties, waarbij Duitschland de Sovjet Unie deelachtig zal maken van zijn nieuwste ervaringen op het gebied van dë kunstmatige productie van benzine, rub ber enz. De Russische delegatie heeft de op dracht zich ter plaatse op de hoogte te stel len en zal bezoeken brengen aan wapen- en andere fabrieken, economische instellingen enz. De conferenties voortgezet. Hitier heeft gisteren zijn eergisteren be gonnen besprekingen met zijn militaire ad viseurs voortgezet. De besprekingen duur den eenige uren. Gistermorgen confereerde Göring op de rijkskanselarij met Hitier. Daarbij waren verscheidene generaals van de luchtmacht aanwezig. Later verschenen von Brau- chitsch en Keitel om aan de conferentie deel te nemen. Er waren, volgens het Hsh. geen marine officieren bij tegenwoordig. 35 OPVARENDEN OMGEKO MEN. DE KAPITEIN WAAN ZINNIG. Het Grieksche stoomschip „Ambrakia" dat den lijndienst onderhoudt tusschen Volos en Piraeus, is in de nabijheid van Enboia ge zonken. Tot dusver worden 35 personen als verdronken opgegeven. De kapitein van het schip is als gevolg van deze ramp waanzin nig geworden. Maar 6ók Engelsche officieren Avontuur van de „Breediik". Gistermiddag te twee uur is de „Breedijk" van de Holland-Amerika Lijn na een afwe zigheid van ruim 3 maanden in de Rotter- damsche haven teruggekeerd. Kapitein P Verhoog, de commandant van de „Breedijk", vertelde, dat op 12 Septem ber S.O.S. seinen kwamen van het Engel- sche olieschip „Kennebeck", dat uit Arnba kwam en zonder bestemming op den Oceaan voer. Na veel zoeken zagen we in de verte een noodlicht. Daar zijn we op af gegaan en Inderdaad bleken dat twee sloepen met de bemanning van de „Kennebeck" te zijn. 32 personen, een aap en wat kanaries, welke laatste nog aan boord zijn, hebben we opgepikt en mee naar Londen genomen. Ze hebben het bij ons goed naar den zin gehad. Iedere offi cier van de „Breedijk" nam een collega van de „Kennebeck" bij zich en ik zelf deel de mijn hut met den kapitein. Het afscheid in Londen, waar we op 11 September aankwamen, was dan ook bui tengewoon hartelijk. In Londen hebben we nog, zoo besloot de kapitein, twee leden van de bemanning van de „Binnendijk" aan boord genomen en wel een stuurmansleerling en een stoker, die bij het vergaan van het schip gewond werden en gedurende eenigen tijd in een Londensch ziekenhuis verpleegd zijn. WRAK 'VAN DUITSCHE DUIK BOOT GEVONDEN. Volgens welingelichte kringen schijnt het thans vast te staan, dat twee Duitsche slagschepen van het z.g. „vestzakmodel", de „Amiraal Scheer" en de „Duitschland" in den Atlantischen Oceaan opereeren. Het vergaan van het Duitsche wachtschip. Na een officieele mededeeling brengt het Duitsche vlootcommando hulde aan de Deensche vliegeniers, voor hun stoutmoedi ge reddingspogingen. De vijf geredde leden der bemanning zullen Zaterdag n. Duitsrh- land terugkeeren. De laatste vier dagen hebben de Scandi navische bladen niet te Berlijn mogen ver schijnen, ten einde het Duitsche publiek onkundig te houden van de ramp, die een Duitsch mijnenpatrouillevaartuig het afge- loopen weekeinde heeft getroffen. In de Duit sche bladen is niets omtrent de ramp ge meld. Duitsche schepen in Zuidwest Afrika. De zeshonderd passagiers en leden der be manningen van de vijf Duitsche schepen, die sedert het uitbreken van den oorlog in de Lobito-baai, in Z.W. Afrika, een toevlucht hadden gezocht, moeten, aldus Reuter, groo te ontberingen doorstaan. De Duitschers moeten het per dag met twee maaltijden doen en, naar verluidt, hebben de scheeps officieren groote moeite met het handhaven van de orde onder de bemanningen. De mannen verklaren, volgens Reuter, dat zij gevangenneming en interneering met be hoorlijke voeding zouden verkiezen boven het vooruitzicht, van honger om te komen. Wrak van Duitsche duikboot ge vonden. De admiraliteit meldt, dat het gehavende wrak van een Duitsche duikboot op de gron den bij Goodwin is gevonden. Vlettermannen uit Deal verklaren, dat zij het grootste deel van een duikboottoren bo ven water hebben zien uitsteken op het zuidwestelijk deel van den zandbank. Hoe de duikboot aan den grond is geraakt, is gisteravond niet verklaard. Woensdag was geschutvuur buiten Deal gehoord. Men ge loofde toen, dat een duikboot wellicht was aangevallen, maar doordat het mistte, kon niets gezien worden. Een andere veronder stelling is, dat duikboot misschien een paar dagen geleden buiten Folkestone tot zinken is gebracht en over den zeebodem gedreven is. Spannend relaas der bemanning. TRAPPELEND VAN ONGEDULD OM DE KANONNEN TE BEDIENEN. Leden der bemanning van het Britsche koopvaardijschip, dat erin geslaagd is een Duitsche duikboot tot zinken te brengen, hebben bij hun aankomst in een Engelsche haven verteld, hoe het gevecht verloopen is. Het koopvaardijschip voer onge hinderd in een gevaarlijke zone. Plotseling verscheen de duikboot aan stuurboordzijde, voor en bijna onder het voorschip. „Onze matro zen, die de wacht hielden, zoo ver telde een der officieren, konden dui delijk zien, hoe manschappen uit de opening van den toren naar de ka nonnen renden. Wij waren niet ge waarschuwd voor de aanwezigheid van de duikboot, Alles speelde zich zoo vlug af, dat het verschijnen van den onderzeeër een zekere onbehaag lijkheid veroorzaakte. De Duitschers vuurden acht granaten af, die door het tuig floten, zonder ons te treffen. Wij richtten het kanon en begonnen bijna a bout partant te schieten. De strijd was levendig en snel. Onze kanonniers werkten als bezetenen en de rest der bemanning stond te trappelen dat zij niet aan de kanonnen kon raken. Elke door ons afgevuurde granaat was raak NIEUWE VERGOEDINGSREGELING IN OVERWEGING. De besturen der samenwerkende vakcen- tralen kwamen dezer dagen reeds voor de vierde maal tijdens de huidige mobilisatie bijeen ter bespreking van een aantal voor de werknemers en voor de gemobiliseerden belangrijke zaken. Tijdens deze vergadering werd medegedeeld, dat een nieuwe concept- mobilisatie-vergoedingsbeschikking in over leg met het departement van Defensie be sproken is en het laat zich aanzien, dat zeer binnenkort een beduidende verbetering in den zin als door de vakcentralen bepleit, is te verwachten. De projectielen ontploften zoo dicht bij de duikboot, dat de waterzuilen die ontstonden, in een waterval op de brug neervielen. De kanonniers van de duikboot werden door het water overstroomd en werden gewond. Dat was te veel voor de aanvallers, die zich nooit zoo dicht bij ons gewaagd zouden heb ben als zij hadden vermoed, dat wij gewa pend waren. Plotseling renden de mannen, die op de brug van den onderzeeër waren, naar den toren. Het luik werd gesloten en de duik boot begaf zich onder water. Wij hadden slechts enkele granaten afgevuurd, nauwe lijks een vijfde deel van het door de Duit schers verschoten aantal. Wij waren alle maal in spanning of de duikboot opnieuw zou aanvallen. Inderdaad verscheen hij weer op 2Vi a mijl afstand. Wij voeren op volle stoom, maar hij hervatte den strijd en be antwoordde elk schot. De Duitsche granaten waren te ver weg of te dicht bij gericht. Geen enkele trof doel. De toestand van de duikboot werd ernstig. Vruchteloos was kostbaren tijd verloren. Voor zoover wij kon den beoordeelen, waren sommigen zijner mannen buiten gevecht gesteld. De onzen waren ongedeerd. Onze granaten vielen rondom den onderzeeër neer. Na anderhalf uur verspreidde zich een groote plek wit schuim rondom de duikboot, die in zee ver dween." Chineesche communistische leger trekt op. Volgens een bericht uit Peking, aldus meldt het Japansche agentschap Domei, is het on geveer 120.000 man sterke Chineesche acht ste (communistische) leger onder bevel van generaal Tsjoe Te van de provincie Sjansi uit een offensief begonnen tegen het Noordelijke deel van de provincie Sjensi, ten einde N.W. te sovjetiseeren. Volgens hetzelfde bericht zijn te Lant- sjau, de hoofdstad van de provincie Kan- soe, 2000 man van het Sovjet Russische geregelde leger gestationneerd, terwijl uit Buiten-Mongolië groote hoeveelheden wa pens en munitie naar Lantsjau worden ver voerd. Na noodlanding in Groningen. De Regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft een Duitsch militair vliegtuig bij Usquert in de provincie Groningen, tengevolge van motor pech een noodlanding moeten maken. De uit drie personen bestaande bemanning is geinterneerd. EINDE VAN VRAAG- EN ANTWOORDEN- SPEL. Zooals reeds voor de microfoon van de omroepverenigingen is bekend gemaakt, zal de door bemiddeling van de radio-omroep controle-commissie verzorgde officieele ru briek „Vraag en antwoord" met ingang van 1 November a.s. worden stopgezet. De „Johan de Witt" heeft slechts een passagier aan boord: hof meester Koorens. Celwagen wachtte op de kade. Te middernacht is de „Johan de Witt" van de Mij. Nederland, te IJmuiden binnenge- loopen. J.l. Maandag was het stoomschip na met de „Jan Pieterszoon Coen" de passagiers voor de „Marnix van Sint Aldegonde" naar Lissabon te hebben afgeleverd, uit deze ha ven vertrokken. Om half een stoomde de „Johan de Witt" naar de hoofdstedelijke haven en maakte daar om half vier vast. De gezagvoerder, kapitein van der Laan vertelde, dat hij een zeer gunstige reis heeft gehad, aangezien het schip leeg was heeft men geen moeilijkheden gehad met de Engelsche controle op contrabande en bij Duins heeft de „Johan de Witt" dan ook slechts een oponthoud van één uur gehad. Slechts één passagier had het schip aan boord en voor dezen passagier waren zeer bijzondere maatregelen getroffen, wat reeds vóór de aankomst op de Javakade bleek. Hier waren n.1. aanwezig de Amsterdam- sche commissaris van politie, de heer G. H. Jutte, eenige rechercheurs en een paar po litieagenten, terwijl er in de schaduw van een der loodsen op de kade een celwagen van de Anisterdamsche politie stond te wachten. De eenige passagier De eenige passagier, die de „Jo han de Witt" van de „Marnix van St. Aldegonde" heeft overgenomen is namelijk de hoofmeester Koorens die als stuward werkzaam was op een der schepen van de Nederland, doch kort na aankomst van zijn schip in Indië, eenige maanden ge leden werd gearresteerd als ver dacht van moord op zijn vrouw, die op afschuwelijke wijze om het leven is gekomen. Men herinnert zich het geval, dat niet alleen in de hoofdstad, maar ook elders in het land zulk een groote sensatie veroor zaakte. Het lijk van de vermoorde vrouw, die te Amstedam in de Pijnaokerstraat woonde, werd afschuwelijk verminkt in een koffer nabij Barneveld, op de Veluwe, ge vonden. Nadat de „Johan de Witt" had vastge maakt begaven de politieautoriteiten zich aan boord om bij den kapitein de noodige formaliteiten te vervullen. Hierna begaven zij zich naar de vierde klasse in het vooronder, waar de verdachte K. in een der cellen was opgesloten onder bewaking van den hoofdagent van politie le klasse Roose uit Toengaran, die de reis van Semarang af heeft meegemaakt. De arrestant werd hier door de Amster- damsche politieautoriteiten ovegenomen en van boord gehaald. Schip vergaan bij Urk. De kapitein van de Stanfries-boot ,Dok- kum I heeft gistermorgen bij aankomst in de Oranjesluizen medegedeeld, dat hij in den val van Urk teekenen heef waarge nomen, die het vermoeden wettigen, dat zich daar een schip onder water bevindt. In de nabijheid van de gasboei zag hij al- dus de Tel., namelijk e,en stuk mast 'met een vlaggetje boven water steken. Daar LWia/er <hi?r diep is' kan zich onder het ontdekte stuk mast heel goed een schip bevinden. 1 De loodsboot uit Enkliuizen is voor on derzoek uitgevaren. Courantenbericht: Voortaan 2 pond suiker 3 weken. ta de Tusschen flesschen zure bommen Staat nu Holland's suikerpot; Zoet bij al het zuur rondomme Is ons suikerpottenlot. Leve onze zoet-dictator, De minister-econoom Prijk' in ieders huis de beelt'nis Van die supersuikeroom! Sinterklaas is nu geslagen, Die geeft enkel, wie deed goed, Suikeroom geeft tóch cadeautjes, Ook al zijn we niet zoo zoet Excellentie, Holland dankt u, Dankbaar wijd ik u dit lied, 'k Schonk u, was ik Hollands staatshoofd D' orde van de suikerbiet! ANNA PAULOWNA DOOR TREILER OVERREDEN. Een zware slag voor hot gezin Eriks. Het drukke verkeer langs de Van Ewijcks- vaart, heeft gistermiddag, dicht bij het ge vaarlijke kruispunt bij Veerburg, een zwaar offer geëischt. Het achtjarig knaapje, S. Eriks, stond op de brug die in den Van Ewijcksvaartweg ligt en had alle aandacht bij het bootje van den heer Siewers, dat uit de vaart onder de brug doorvoer naar het sluisje. Waarschijnlijk wilde het kind vlug den weg oversteken om het bootje aan den anderen kant weer te voor schijn te zien komen, toen een zware treiler, geladen met 10 ton ijzer, van den Lagedijk kwam en in de richting Van Ewijcksluis reed. Even voor de brug waar het jongetje op stond, had de heer K. V. z'n vrachtauto ge parkeerd en de bestuurder van den treiler, de heer Bakker uit Sappe- meer (Groningen), heeft daardoor waarschijnlijk den kleine niet kan nen zien, vóór hij, achter den vracht auto om, plotseling op den weg kwam. De heer B. had toen juist uit gehaald om den vrachtwagen te pas- seeren en kon een aanrijding niet meer voorkomen. De gevolgen wa ren vreeselijk. De arme kleine werd deerlijk gewond en moet op slag dood zijn geweest. Burgemeester Mijnlieff, dokter Olree en da politie waren spoedig ter plaatse. Terstond werden opmetingen gedaan en verhooren af genomen, waardoor met vrij groote zekerheid kwam vast te staan, dat den heer B. geen schuld treft bij dit droevig ongeval. De offi cier van justitie, met wien Burgemeester Mijnlieff zich inmiddels in verbinding had gesteld, had dan ook geen bezwaar het lijkje vrij te geven. Nader vernemen we nog, dat de vader van het slachtoffertje, de aan den Zuiderweg wonende heer Eriks, in militairen dienst is. Aller deernis gaat uit naar het zwaar getrof fen gezin dat zoo plotseling en op zoo droe vige wijze een lief kind moest missen. Lichtina '24 naar huls, lichting '39 komt op. De bereden artillerie 1924 zal half November naar huis toegaan, ten gevolge hiervan zal, aldus de Tel. de bereden artillerie 1939, die nog steeds niet was opgekomen, tegen half December worden opgeroepen. Door de volledige bezetting der ar tilleriedepots was het niet mogelijk deze lichting eerder op te roepen en eerst, nu de oudste lichting naar huis zal worden gezonden, zal er plaats komen in de artilleriedepots. Een Duitscher en een Belg de gelukkigen. In tegenspraak met berichten iri vele, waaronder Nederlandsche bladen, wordt thans gemeld, dat de Nobelprijs voor 1939 voor natuur- en geneeskunde is toegekend aan professor Gerhard Dorrtack uit Elberfeld voor zijn ontdekking van het zg. prontosil, een bacteriedoodende stof. De prijs voor '33 is aan professor Ileymans toegekend wegens zijn ontdekking betreffende het belang van de mechanismen voor de regulariseering der ademhaling. NOORDiSCHARIWOUDE27 Oct. Aanvoer 4500 kg. aardappelen grooten A eigenheimers 270; bl. dito 280—3; bevel. 1W, 4600 kg. uien 310—330; drielingen 1—149. grove 290-310; gele nep 4;»—490; 11600 k£ roode kool 240—320; 03000 kg. Witte kooi 60~ 10 duizend kg. d. witte kool 220 BROEK OP LANGENDIJKj 27 Oct. Bl. Eigenheimers 2.70, uien 3.10— drielingen 1.40—1.70, grove 2.90-3, gele «P O.20—5.30, andijvie 0.80—1.60, peen: A 1.60, B 2.—, c 1.40-1.50, snijboonen 29-90, roode kool 2.20—3, gele kool l.<«-r 2-50, D. witte kool 1.80—2.60, Savoye kooi 2.70, Tomaten: A 6.50—6.70, B 6.50, 4-80, CC i.-, Druiven: Alicant 16.30—-O-40» -p, -i UI Vel Frankenthalers 16.20.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16