dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Onze neutraliteit T roepenconcentraties bij BREMEN en HAMBURG Anti - Britsche Er komt vaart neutraliteitswet is niet te koop Onrust te Basel pers io Rusland achter de zakenverloven Wijziging aangenomen Bceg man Boerinnen bezorgd voor soldaten Torpedo ZATERDAG Schuschnigg nog steeds gevangen Ook Hongarije zonder Duitschers? Reeds 27 dagen in de lucht Burgemeesters ingeschakeld AMERIKA De eerste ronde door Roosevelt gewonnen door televisie bestuurd Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Rusland versterkt zijn nieuwe positie in de Oostzee Ledigheid is des duivels oorkussen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 28 OC 1 OBER 193* 67e JAARG. No. 8759 STRENG STANDPUNT TEN AANZIEN VAN DE BRITSCHE CONTROLE OP ONZE SCHEPEN. Naar aanleiding van de uiteenzetting, welke het A.N.P. op zijn verzoek via Reuter van de Britsche marine- en contrabande-controle autoriteiten verkreeg omtrent de oorzaken van het langdurig opont houd, hetwelk Nederlandsche schepen op de Engelsche kust te ver duren hebben (zie ons blad van gisteren), heeft het zich tot de be voegde autoriteiten in Nederland gewend met de vraag, of deze ook opmerkingen hierover hadden te maken. In het algemeen kan gezegd worden aldus werd ge antwoord dat de betrokken Britsche autoriteiten niet nagelaten hebben van de gelegenheid gebruik te maken om de Engelsche controle in een gunstiger licht te stellen dan waarin de gedupeerde Nederlandsche scheepvaart deze zou vermogen te zien. Men had overigens niet anders kun nen verwachten. Tegenover de voorspiegeling, dat met de onderwerping ook aan znlke eischen, als van Nederlandsch standpunt on aanvaardbaar zijn, de Nederlandsche reeders in den ver volge oponthoud voor hun schepen zouden kunnen a f k o o- p en, kan intusschen verzekerd worden, dat de Nederland sche regeering, wat haar betreft, zich niet leent tot bevor dering van een wijze van behandelen dezer zaak (vooruit inzenden der scheepspapieren aan de Britsche autoritei ten!), die geacht zou moeten worden neer te komen op be vordering van oorlogsmaatregelen van welken oorlogvoe rende ook. TELEFOONVERKEER MET DUITSCHLAND BLIJFT BEPERKT. De Oostelijke Oekraine gesovje tiseerd. Van dag tot dag wordt de Anti-Britsche en zelfs anti-Amerikaansche stemming in de Sovjet Russische pers meer merkbaar. Deze richt zich vooral tegen de „leidende krin gen" of tegen de „reactionaire kringen", of tegen de wapenfabrikanten in deze landen. De „Izvestia" publiceerde gisteren een ar tikel, waarin wordt gezegd, dat na twee maanden oorlog de kleine mogendheden in een weinig benijdenswaardige positie ver- keeren. Behalve de economische zorg en de groote uitgaven voor hun bewapening, drukt hen nog voortdurend bedreiging dat hun kostbare neutraliteit wordt geschonden en hun land het slagveld wordt van de impe rialistische mogendheden. Naar aanleiding daarvan merkt Daily Ex press laconiek op: „Inderdaad „Izvestia". De Balten en Finnen kunnen er van meepra ten!" De verdeeling van bezit in Oostelijke Oekraine. de Het verdeelen van de landerijen der groot- grandbezitters in het gebied van Lwow is thans beëindigd, meldt Moskou. 178.000 boe ren, of 78 procent van de boerenbevolking van het gebied hebben 717.000 hectare ge kregen. Gemiddeld heeft elk gezin vier hec tare gekregen. Voor het eerst zijn 33000 boe renarbeiders bezitters van eqn stukje grond geworden en 145.000 kleine boerengezinnen zagen hun erf uitgebreid met één tot drie hectare. Ook werden 17.700 paarden, 37.700 stuks hoornvee, 12.000 geiten en varkens verdeeld. 22.000 gezinnen kregen elk een koe. Zeer zwak en geen eetlust meer. Volgens de laatste berichten uit Weenen wordt de vroegere Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg nog steeds gevangen gehouden in de kamer, die hem als ver blijfplaats werd aangewezen, toen de Duit sche troepen Oostenrijik binnenrukten. Men zegt. dat Schuschnigg zeer zwak en gede primeerd is en geen eetlust heeft. Zijn vrouw mag hem eens per week een bezoek van vijf minuten brengen in tegenwoordig heid van de Gestapo. Het officiëele orgaan der Hongaarsche nat- socialisten „Pesti" meldt, dat ongeveer 500.000 Duitschers in Hongarije door de door rijkskanselier Hitier in zijn redevoe ring van 6 October aangekondigde repatri- eeringsmaatregelen zullen worden getrof fen. De Amerikaansche vliegers Clyde, Schlie- perien Andrws Carroll hebben in Californië het duur record vliegen op een geslolon cir cuit verbeterd Gisteren om 15 uur 42 (pi. tijd) waren zij 653 uur en 33 minuten in de lucht. De vliegers hebben het voornemen het nieuwe record op 30 dagen te brengen. „Geef ze natuurboter!" De Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen heelt in een telegram aan den minister van Economische Zaken er op aangedrongen, om bij leger en vloot in het vervolg natuurboter te doen ver strekken. Deze maatregel zal, aldus het te legram. bevorderlijk zijn voor de medewer king van de plattelandsvrouw, in het bij zonder van de boerin, die in dezen tijd, als een gevolg van de mobilisatie, door het te kort aan arbeidskrachten zoozeer bij de productie betrokken is. Te Londen ontvangen berichten over Duitsche troepenconcentraties in Noord-Duitschland bij Bremen en Hamburg, hebben levendige belang stelling gewekt in Britsche militaire kringen. Aangezien echter verschei dene belangrijke spoorlijnen uit Mid den- en OostDuitschland door deze streek leiden, is men van oordeel, dat geen overdreven beteekenis moet worden gehecht aan deze troepenbe wegingen. De gemelde concentraties hebben aanleiding gegeven tot een diep gaand onderzoek en doen blijken, dat de Duitschers waarschijnlijk het voornemen hebben deze troepen naar het westelijk front te zenden. Deze troepenbewegingen hebben zich re gelmatig voorgedaan in den loop der laatste weken. Ten aanzien van het telefoonverkeer met Duitschland deelt het Zwitsersch telegraaf- agentschap mede, dat van Duitsche zijde is verklaard, dat het telefoonverkeer van Duitschland met de aangrenzende neutrale landen wordt gecontroleerd. Sommige parti culiere verbindingen worden toegestaan, doch alle officieele verbindingen en de ver bindingen met de pers zijn verboden. Vooral het verbreken van de verbindingen met de pers trekt de aandacht, aangezien verschei dene groote Zwitsersche kranten correspon denten te Berlijn hebben Wat de officieele verbindingen betreft, merkt men op, dat de telefonische verbinding van het politieke de partement te Bern normaal kan spreken met de Zwitsersche legatie te Berlijn. Het is niet mogelijk in verbinding te tre den met plaatsen in de omgeving van de Westwall, zooals Freiburg of Karlsruhe. Ook de telefoonverbindingen met Italië en Zuid-SIavië vallen onder de censuur. Onrust te Bazel. De „Baseier National Zeitung" bericht, dat de plaatselijke militaire commandant gister avond alle gemobiliseerde burgers van Ba zel, die met verlof waren, heeft teruggeroe pen. Deze maatregel werd genomen, nadat het telefoonverkeer met Duitschland was verbroken en te Bazel talrijke geruchten de ronde deden over concentraties van Duitsche troepen aan den rechteroever van den Rijn, het slaan van pontonbruggen door Duitsche genie e.d. VOORAL LANDBOUWVERLOVEN OP KORTEN TERMIJN. SYSTEEM VAN PLAATSVERVANGING. De minister van Defensie heeft zich, in verband met het verleenen van zakenverloven aan dienstplich tigen. tot de burgemeesters gewend met het verzoek, hem in het bijzon der in die gevaUen, welke betreffen den middenstand en de landbouw bedrijven in den meest ruimen zin van het woord, wel van voorlichting te wilen dienen. De minister geeft verder in overweging, voorzooveel noodig, andere instanties in de betreffende gemeenten bij het in te stel len onderzoek in te schakelen, b.v. die wel ke met de organisatie van den vrijwilligen burgerlijken dienst is belast, zoo noodig in samenwerking met de arbeidsbeurs ter plaatse. Ook de plaatselijke organen van het Al gemeen Steuncomité 1939 zouden wellicht kunnen worden ingeschakeld. Zoolang de omstandigheden zulks gedoo- gen kan slechts, zooals bekend aan 5 pet. van de sterkte der oorlogsonderdeeten te gelijkertijd zakenverlof worden verleend, zoodat dit, op zeer beperkte schaal mogelijk is. In verband hiermede is het gewenscht, dat voorloopig slechts diegenen voor zaken- verlof in aanmerking worden gebracht, die daaraan zeer dringend behoefte hebben, waarbij rekening is gehouden met het feit, dat aan officieren en onderofficieren niet dan in de uiterste noodzaak verlof zal worden verleend. In verband hiermede verdient het volgens den minister aanbeveling, dat tevens wordt nagegaan of het wellicht mogelijk zal zijn op andere wijze of ten deele tegemoet te komen aan de bezwaren, welke de gemo biliseerde door zijn verblijf in den militai ren dienst ondervindt. De minister denkt hierbij o.m. aan het tewerk stellen van een vervan ger, hetzij voor den geheelen dag, hetzij voor een gedeelte van den dag. dan wel aan het verleenen van hulp op andere wijze. Ut den aard zal daarbij moeten worden nagegaan, of de gemobiliseerde in staat is een betaalden vervanger te bekostigen, in welk geval langs den weg van de gewone arbeidsmarkt in de behoefte kan worden voorzien. Blijkt deze mogelijkheid uitgesloten, dan zou wellicht door middel van den vrijwilli- gen-burgerlijken-dienst een plaatsvervanger die bereid is zijn diensten belangeloos be schikbaar te stellen kunnen worden gezocht Voorop stellend, dat deugdelijke en betrouwbare inlichtingen op prijs worden gesteld, dringt de minister daarnaast om meer dan een reden op een spoedige afdoening van de te verstrekken adviezen aan. In het bijzonder voor landbouw-verloven acht hij het noodzakelijk, dat deze op korten termijn worden verleend. In vele gevallen zal aan de belangen van een dienstplichtige tegemoet kunnen wor den gekomen door hem slechts enkele da gen per week verlof te verleenen. Naar wij vernemen, zijn in de afgeloopen week reeds eenige honderden zakenverlo ven, in hoofdzaak ldndbouwverloven, ver leend, Nog steeds militaire conferenties. Spanningen in de Rijkshoofdstad In Berlijn heerscht een zekere spanning. Men voelt voor groote gebeurtenissen te staan. Ook gisteren heeft Ilitler weer met de generaals van de weermacht langdurig geconfereerd. De eene auto met hooge mili tairen na de andere reed voor de kanselarij voor. Onderscheidingen uitgedeeld. Hitier heeft gister opnieuw aan eenige of ficieren, die zich bijzonder onderscheiden hebben, het bij het ijzeren kruis behoorer.de ridderkruis uitgereikt. De plechtigheid vond plaats in aanwezigheid van generaal von Brauchitsch in Hitiers werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij. Tot de officieren, die onderscheiding ontvingen behoorde o.a. ge neraal Keitel, als chef van de weermacht en generaal Jaschonnek als chef van den ge- neralen staf der luchtmacht. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het wetsontwerp tot wijziging van de neutraliteitswet met 63 tegen 30 stemmen aangenomen. Hiermede is de eerste slap gezet op den weg die, hoe men er ook ove.r moge theo- retiseeren. neerkomt op daadwerkelijke hulp aan Frankrijk en Engeland. Thans moet het wetsontwerp nog de groot ste hindernis, het Huis van Afgevaardig den passeeren. Regeeringskringen gelooven, in dit Huis op een kleine, doch veilige meerderheid te kunnen vertrouwen. Naar verluidt helt de leiding van het huis van afgevaardigden er toe over, aldus te werk te gaan, dat het huis afzonderlijk zal kunnen stemmen over het wapenembargo. Bijna een vechtpartij. De debatten over de neutraliteitswet in den Senaat hebben, zegt de Tel., bijna een handgemeen opgeleverd. Bij de behandeling van een amendement van senator La Follette ageerde senator Pittmann scherp tegen het voorstel, terwijl senator Clarke, een der groote tegenstan ders van president Roosevelt in zake de op heffing van het wapenembargo, op zijn beurt Pittmann heftig aanviel. Deze liet zich niet onbetuigd, met het gevolg, dat de beide senatoren als kemphanen tegenover elkaar in het strijdperk stonden. De twee strijd liep hoog op en op een gegeven oogen blik stond Pittmann over zijn geheele li chaam trillend van verontwaardiging, te gen Clarke te gesticuleercn. Maar hij had succes, want een amende ment van Clarke. om de Amerikaansche territoriale wateren en havens te sluiten voor gewapende koopvaardijschepen van oorlogvoerende naties, werd verworpen. Het duurde geruimen tijd alvorens de voorzitter de orde had hersteld, zoodat 't debat voort gang kon vinden. Een Amerikaansche uitvinding. Het Televisie-instituut te Chicago heeft vol gens Ilavas aan het ministerie van oorlog gedetailleerde plannen voor de vervaardiging van een „vliegende torepdo" die voor televi sie bestuurd wordt, voorgelegd. De directeur van het instituut heeft ver klaard, dat men de laatste proeven met de uitvinding voltooid had. De „vliegende tor pedo" bevat een televisiezender, die uitzendt naar een ontvanger aan boord van een ander vliegtuig, aan boord waarvan men op een scherm de beelden ontvangt, die door de tor pedo op zijn weg worden uitgezonden. Aldus kan de piloot de „vliegende torpedo" besturen alsof hij zichzelf aan boord bevond. Er bevindt zich aan boord van de vliegende torpedo verder een uitvinding om hem voor tijdig tot ontploffing te brengen, indien de piloot er de macht over verliest. Verwachting: In het Noorden tijdelijk stormachtige, overi gens krachtige tot matige N.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met nu en dan eenigen regen, weinig verandering in tempera tuur. Accountantskantoor Lid N. I. v» B LEERAAR M. O. Lid. Ncd. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 De kaart geeft de Sovjet-Russi sche invloedsfeer weer in de Balti- sche landen, waarmede de Sovjets militaire pacten hebben afgesloten. Men overziet hier de verkregen vloot- en vliegtuigsteunpunten, als mede de garnizoenen waarover Rus land thans kan beschikken. In de'toekomst zal Libau de voor naamste Russische vlootbasis wor den in de Oostzee. Met Finland, dat tot de Noordsche staten behoort, is de Sovjet nog in onderhandeling; zoover bekend zou den eenige Finsche eilandjes tot Rusland terugkeeren. De dikke lijn geeft de Russische grens aan. Werklooze ging horloges stelen. Op 16 October werd bij een juwelier in de ■Tavast raat te Den Haag een horloge van 86 Ruiden en op 17 October bij een juwelier in de Piet Hemstraat een horloge van 75 gulden gestolen door een jongeman, die met een taxi voorkwam en een collectie gouden horloges uitzocht, die naar een door hem opgegeven adres moesten worden gebracht Na zijn vertrek misten de beide winkeliers hun genoemde horloges. Thans is de jonge man aangehouden; hij bleek te zijn een 18- lange werklooze kantoorbediende uit Delft Na zijn operaties in Den Haag, had hij enkele malen zijn slag in Delft geslagen waar hij werd aangehouden. Bij het verhoor bleek, dat hij een van de m die stad gestolen horloges hij een win verkocht R-Plettrleriistraat te Haag had en dP R„»« °nder™ek door de Delftsche van de fn n £ech€rche kwam daar één v ?.m Dcn Haag gestolen horloges te voorschijn, waardoor bleek, dat men ook gevonden!" d° Haagsche diefstallen had Een van de Delftsche horloges had hij bij een winkelier in de Spuistraat verkocht, en andere horloges in Rotterdam en Voorburg Tegen enkele van deze opkoopers zal pro ces-verbaal worden opgemaakt wegens he- hng. De jongeman is in arrest gesteld. ij!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1