Schadelijke persuitingen Veekoopman vermoord Staatsautonomie strijdig met christelijk geweten De verontwaardigd tweede klassers Pleidooi voor wijziging pachtwet Hitiers hand rust op den knop Door als korporaal verkleeden man Tweede Kamer Bezwaar tegen „staat van beleg" als persbreidel Baby dronk zoutzuur Van het Westelijk Front In ieder middenlicht 150 dekalumen! Voorzichtig met de pen in België! -4 L_ I Postvluchten op Indig ihchafan De City of Flint weer in zee? Goede haringvangsten MEER SOCIAAL GEVOEL BIJ DIT KABI NET? NAT. SOCIALISTEN ONDER STEUNEN COMMUNISTISCHE MOTIES. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting zijn gistermiddag voortge zet. De sociaal democratische fractievoorzitter de heer Drees voltooit zijn gisteren afgebro ken rede, hij bepleit o.m. een vast systeem voor duurtebijslagen en een oorlogswinst be lasting. Deze laatste werd ook nog door eenige andere sprekers bepleit. De heer Drees merkt verder op, dat de nat. socialisten door hun be schuldiging van neutraliteitsschen- dingen aan het adres der S.D.A.P. misschien de aandacht van zichzelf trachten af te leiden. De S.D.A.P. zal naar zelfbeperking in de pers blijven streven. De chr. hist. woordvoerder, de heer Tila- nus begroet het kabinet met sympathie De Yrijz. Dem. fractievoorz. de heer Joe- kes betoogt, dat zijn fractie in het algemeen haar steun kan geven aan de aangekondig de regeeringsplannen. Pers en neutraliteit. Evenals enkele andere sprekers heeft ook de heer Joekes bezwaar tegen den staat van beleg als middel om voor de neutraliteit schadelijke pers uitingen te weren. Vroolijkheid. De communistische woordvoerder, de heer de Visser, dient twee moties in, ten eerste om zoo spoedig'mogelijk maatregelen te tref fen van een extra-heffing op vermogens, grooter dan 50.000 gulden met een sterke progressie naar boven tot dekking van de mobilisatie kosten en 2e tot verhooging van de loonen van arbeiders in Rijksdienst en semioverheidsdienst met 10 procent, evenals de steungelden en de loonen in de werkver schaffing. Daar de moties (tot veler vroolijkheid) door de nationaal socialisten worden ondersteund, komen ze bij dit debat in behandeling. Naar een actieve belastingpolitiek! De tweede roomsch-katholieke spreker, de lieer Teulings, betuigt instemming met de instelling van een leeningfonds en bepleit een oorlogswinstbelasting. In het algemeen bepleit deze spreker een actieve belastingpo litiek, rekening houdend met de economi sche eischen. Spreker acht het gewenscht, dat het beleid van de directie inzake de deconfiture van Mendelssohns Bank open baar wordt gemaakt. De stijgende pachtprijzen. De tweede spreker der chr.-liist. fractie, de heer Ilutgers van Rozenburg, zegt dat de toon der staatsstukken thans meer sociaal ge voel verraadt. Spr. wijst op het gevaar der stijgende pachtprijzen; deze dienen gefixeerd te worden. De heer Van Houten (c.d.u.) kan het kabi net in 't algemeen steunen, doch de heer Zandt (staatk. geref.), hekelt in felle woor den de opneming van soc.-democraten in 't ministerie. De beginselen der soc. dem. komen uit de hel, zegt spr. Het kabinet is niet christelijk, Ben heer De Geer wash'j het zelfde lat als dr. Golijn, als Rome hem niet meer behoeft. De maritieme verdediging van Ned.-Indië komt ook nog eens ter sprake. Er wordt opgemerkt, dat in Indië groote ontevreden heid heerscht over de verdeeling der vloot- kosten. Met concentreering der defensie, con centreert men ook de risico's, aldus de heer Drees. De heer De Geer zal a.s. Dinsdag de twaalf sprekers antwoorden. GRUWELIJK DRAMA TE LEID SCHEND AM. De burgemeester van Leidschendam verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een onbekenden militair, gekleed in de uniform van korporaal, die gistermiddag om- steeks vier uur van de richting Stompwijk, via de Kniplaan geko men is in een zwarte vierpersoons- auto met het nummer H 72524 (het cijfer 4 kan ook anders zijn, aan gezien er een papier overheen was geplakt). In de auto was een groote plas bloed. De auto werd gevolgd tot den nieuwen weg Den Haag Gouda en verdween in een van bedde richtingen. Het signalement van den militair luidt, pLm. 24 jaar, pleister onder den neus, bril met zwart montuur en donkere groenachtige glazen. De onbekende militair wordt van moord verdacht. Aangenomen mag worden, dat het slacht offer en de militair op de markt te Lei den zijn geweest. Om half vijf vonden voorbijgangers tegen de berm van den weg het lijk van v. d. H. Onmiddellijk stelde de politie een onder zoek in. Een automobilist kwam vertellen, dat hij een auto had zien rijden, waarin hij behalve den bestuurder een man in een hem vreemd voorkomende houding zag. Op grond van deze mededeeling wordt vermoed, dat de veehandelaar in de auto is vermoord. Later zou het lijk dan aan de kant van den weg zijn gelegd. Wanneer de moordenaar alleen heeft gehandeld moet hij wel heel sterk zijn, want de veehande laar was een krachtige zware man, die 300 pond woog. Hij was 48 jaar oud, onge huwd en hij stond zeer gunstig bekend. De op het raadhuis ontboden dokter heeft vastgesteld, dat v. d. H. vermoord is door afsnijding van den halswervel. Vandaag zal dr. Huls uit Leiden de sectie verrichten. Nader vernemen wij, dat de „korporaal" zich gistermiddag om 4 uur aan de woning van den veehandelaar C. v. d. H. in Leid schendam vervoegd heeft. Deze was niet thuis en de huishoudster liet den onbeken de wachten en gaf hem een kop thee. Later kwam de veekoopman thuis en sa men reden de beide mannen weg. Slachtoffertje overleden. Dezer dagen heeft een meisje van bijna twee jaar kans gezien in de ouderlijke wo ning in de Blankenstraat te Amsterdam uit een keukenkastje een flesch met soldeerwa- ter te bemachtigen. Het kind dronk van dit water, een mengsel van zoutzuur en zink, en werd even latei ernstig ziek Het meisje werd naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht, waar het nog dienzelfden dag is pverledén. „Anders gebeuren er per 1 Nov. 1S40 ongelukken". Op de jaarlijksche algemeene vergadering van de Broederschap der Notarissen, welke heden te Amsterdam plaats had, bepleitte de'voorzitter, mr dr. Ph. Libourel uit Delft wijziging van de Pachtwet. Uitvoerig bespreekt mr. Libourel de strek king van 't tegenwoordige art. 6 der Pacht wet, dat de pachtovereenkomst op straffe van nietigheid, schriftelijk moet worden aangegaan. Deze opvatting uit de memorie van toelichting kan, wanneer zij inderdaad juist is, zeer wonderlijke gevolgen hebben. Nemen we een voor Januari 1936 mondeling voor onbepaalden tijd aangegane pacht, welke op 1 November 1940 nog loopt. Die pacht wordt dan geacht op 1 November 1940 te zijn aangegaan Doch. als er dan geen schriftelijk contract wordt opgemaakt, is die pachtnietig. Als nu verpachter of pachter weigeren mede te werken tot het opmaken van een schriftelijke overeen komst, dan is er dus niet anders dan een nietige pachtovereenkomst. Aan een nieti ge overeenkomst kan men geen enkele actie ontleenen. De verpachter of de pachter zul len dus ook niet tot schadevergoeding kun nen ageeren, al zouden daartoe overigens termen zijn. In het geval van een reeds lang bestaan de pacht wordt een pachter, die graag op zijn gepachte wil blijven, dan door de in voering van de Pachtwet ernstig gedupeerd hetgeen nimmer de bedoeling van de Pachtwet kan zijn, in elk geval zeer onbil lijk werkt. De fout zit volgons spr. hierin dat wanneer men een fictie in de wet legt, zooals die van art. 63, dat pachtovereen komsten, op een zeker tijdstip, na het in werking treden der wet nog bestaande, ge acht worden op een bepaalden dag opnieuw te zijn aangegaan tusschen partijen en daaraan den eisch verbinden, dat dan nog noodig is, dat er een schriftelijke overeen komst wordt aangegaan. Wanneer de in de memorie van toelich- tin" gereven opva'ting en de door spr. ver melde daaraan verbonden consequenties juist zijn. dan is drii.gend een wetswijziging noodig. anders gebeuren er reeds per 1 No vember 1940 ongelukken. UITVOER KARWIJZAAD WEER VRIJ. Naar wij vernemen, is met ingang van he den algelieele ontheffing verleend van het verbod tot vervoeren, afleveren en doen af leveren van karwijzaad, blamvmaanzaad, geel mosterdzaad en bruin mosterdzaad. Wanneer zal hij drukken? Spoedig meenen de Franschen. Nog worden de operaties aan het West front gehinderd door het slechte weer, maar niettegenstaande dat, spreekt het Fransche legerbericht van gisteravond reeds van toegenomen activiteit van de verkenningselementen en van de artillerie aan beide zijden. Waar zal die aanval loskomen? vraagt de schrijver zich af. Tusschen Rijn en Moezel tegen de Maginotlinie? Dat is niet zeker. Volgens betrouwbare inlichtingen heeft Duitschland thans 32 divisies samengetrok ken in de buurt van Pirmasens en 18 bij de Nedcrlandsche grens. Het heeft ook eenige legercorpsen van drie divisies elk in de streek tegenover Zwitserland, tusschen Bazel en het Meer van Konstanz, en drie andere in de vroegere Oostenrijksche streek tusschen dit meer en het punt waag de Italiaansche en de Zwitsersche grens samenkomen. „In dezelfde welingelichte buitenlandsche kringen, waarvan deze inlichtingen afkom stig zijn," vervolgt Morice, „hecht men bij zondere beteekenis aan deze laatste concen tratie, want dit schijnt er op te wijzen dat, voor het geval de Duitsche generale staf er toe mocht overgaan Zwitserland binnen te trekken, hij zich er niet mee vergenoegen zou zich langs de Jura een doortocht te banen om de Maginotlinie om te trekken, maar tegelijkertijd een breed offensief zou beginnen in het bovendal van den Rijn door Oostelijk Zwitserland heen. Bij onderzoek is ons gebleken dat de fei ten waarover hier te lande beschikt wordt, geen aanleiding geven om aan deze geruch ten groote beteekenis toe te kennen, teekent het H.sb., bij deze mededeeling aan. De ontmoetingen tusschen vijandelijke patrouilles in de zóne tusschen de weder- zijdsche stellingen worden steeds veelvul- diger en de gevechten, die er het gevolg van zijn, steeds levendiger. Waar zal de Duitsche loskomen? aanval In de „Petit Parisien" den toestand be sprekend, schrijft Charles Morice, dat al les er van Duitschen kant uitziet alsof er weldra een algemeene aanval zal loskomen, waartoe de Duitsche generale staf thans geinstalleerd is, in een stadje van het Rijn dal, waar in 1938 Chamberlain en Hitier elkaar ontmoet hebben. (Godesberg naar men weef.) De Duitsche troepen ontwikke len in het Rijnland een groote activiteit, voeren aanhoudend verkenningen uit en trachten vooruitstekende deelen van het' Fransche front, die bij een Duitsche aanval als nesten voor mitrailleurs gevaarlijk zou den kunnen zijn, te doen verdwijnen. Men heeft sterk den indruk, dat Hitler slechts op een knopje heeft te drukken om de ge zamenlijke legers hun opmarsch te doen beginnen. Minister Spaak waarschuwt de al te onvoorzichtige schrijvers. Waarschijnlijk in antwoord op de vinnige artikelen in de Duitsche bladen, waarin de Belgische regeering beschuldigd wordt agi tatie tegen het Hitlerregime in de Belgische pers toe te laten, heeft minister Spaak gis teravond een radiorede gehouden. Deze rede was weliswaar een afwijzing der beschuldi ging, doch bevatte ook een waarschuwing aan de bevolking. „Ik verklaar met kracht zoo vervolgde minister Spaak dat de individueele vrij heid, hoe zeer zij ook in normale tijden ge respecteerd behoort te worden, thans moet wijken voor de nationale discipline. Er staat voor ons land te veel op het spel. Als het bestaan van een volk in het geding is. mag het niet toestaan, dat een verkeerd be grepen individualisme zijn lot in gevaar brengt. De regeering moet constateeren, dat zekere personen in het land zich niet steeds voldoende bewust zijn van de gevaren, die ons bedreigen, indien ieder slechts zijn eigen zin wil doen. De regeering is vastbe sloten handelend op te treden. Zij verdedigt voor België den vrede." EERSTE ENCYCLIEK VAN PAUS PIUS XII. De eerste encycliek van Paus Pius XII, welke gisteren gepubliceerd is, zegt, dat de fundamenteele plicht van zijn aposto'.ogische bediening zal zijn de waarheid te getuigen in een geest van liefde, die liefde, welke ernstig is aangetast door de ontketening van den oorlog, welke hij met alle middelen heeft geprobeerd te bezweren. Twee dwalingen. De menschheid lijdt door twee fundamen teele dwalingen: het vergeten van de wet der menschelijke solidariteit en liefde eenerzijds en anderzijds de dwaling, welke het burger- gezag wil ontdoen van iedere soort afhanke lijkheid jegens God en van iederen band met de bovennatuurlijke wet, welke den staat opheft tot de opperste waardigheid, het leven tot opperste criterium van orde en juridische moraal. De eerste dwaling in het licht stellend, herinnert de Paus ei'aan, dat de individuen vereenigd zijn door organische en wederzijd- sche betrekkingen, ondanks de verscheiden heid en de verschillen, welke het gevolg zijn van de uiteenloopende levensomstandigheden en cultuur. Allen die de kerk binnen gaan hebben, welke hun oorsprong en hun taal zij, een gelijk recht in het huis des Heeren, zonder vooroordeel en met wettige liefde, welke ieder aan het eigen vaderland brengt. Wat de tweede dwaling aangaat, merkt de Paus op. dat absolute staatsautonomie strij dig is met de beginselen der natuurlijke PAUS PIUS. religie en het Christelijk geweten, waarbij alles wordt herleid tot de moraal van het nut en waarbij het recht van den mensch wordt beroofd van het moreele gezag, dat er den grondslag van vormt. Wat de toekomst aangaat, betoogt de Paus dat het heil niet zal komen van het zwaard, doch slechts van de eerbiediging van het natuurrecht en het licht der goddelijke open baring. De menschheid moet volgens de leer van het evangelie met het oog op Godsbestuur opnieuw godsdienstig een geestelijk worden opgevoed. Tenslotte roept de Paus het lijden van Polen in herinnering met woorden, door drenkt van droefheid over het vergoten bloed, waarbij hij aan alle Christenen ter wereld een menschelijk en broederlijk me delijden vraagt. Hij hicyinnert aan zijn po gingen den oorlog te verhinderen en verze kert zijn zonen de hulp van Christus-ko ning, herinnert aan de dagen van beproe ving en noodigt de herders en geloovigen en vooral degenen, die lijden en de kinderen op tot een ononderbroken gebed, bevrucht door den geest van kastijding en de werken van boetedoening. Eerste indruk van pauselijke en cycliek. Uit een eerste bestudeering van de ency cliek van Paus Pius XII blijkt, seint Havas uit Vaticaanstad, dat de voornaamste pun ten van dit stuk speciaal de theorieën en stelsels lgken, welke tot de ware veroorza kers van den oorlog gerekend worden, t.w. 1. de buitensporigheden van het nationalisme en van de rassentheorie, 2. de totalitaire staatsopvattingen, waarbij de staat in de plaats treedt van God en gezinnen en indi viduen aan zich ondergeschikt wil maken. Dit zijn de twee voornaamste dwalingen, welke de encycliek brandmerkt, en waarin de Paus de bron ziet van de conflicten, wel ke de wereld verscheuren. Strenge bewaking. Do encycliek „Summi Pontificatus" telt 10.000 woorden. Gisterochtend heeft Z.H. de Paus de encycliek doorgelezen en nog enkele wijzigingen aangebracht. Vervolgens werd het origineele handschrift naar de mcertal- lige drukkerij van het Vaticaan gebracht, waar des middags vijf vertalingen versche nen, n.1. een Italiaansche, Fransche, Duit sche, Engelsche en Spaansche. Bovendien verscheen een officieel uittreksel in het Ne- derlandsch en het Poolsch. Op uitdrukkelijk verlangen van den Paus heeft de pauselijke gendarmerie gedurende 24 uur de wacht betrokken bij de drukkerij, ten einde iedere indiscretie te voorkomen. Alle personen, die de drukkerij verlieten, werden nauwkeurig onderzocht. Deze encycliek is de tweede,'welke geda teerd is te Castel Gandolfo. Paus Pius XI heeft hier in October 1937 zijn encycliek over de rozenkrans uitgegeven. Op de heenreis kwam de Pelikaan gisteren te Rangoon aan en de Gier te Alexandrië; de Nandoe bereikt» OP de terugreis Alexandrië, de To_ renvalk arriveerde te Rangoon. Een booze brief naar den K.N,y^ Zal het komen tot de opriep van een belangvereeniging viitslgj tend voor tweede klassers? Achttien van de 22 tweede klassers «u afdeeling I zijn gisteravond te Amsterr]ar bijeengekomen om de situatie te bespreke) ontstaan na de enquête, door het beshiu van den K.N.V.B. ingesteld naar aanleiciins 1 van het verzoek om de noodcompetitj. alsnog te wijzigen en meer rekening te hou den met de belangen der tweede klasse ver. eenigingen. Behalve Yelox, riondenschaar Alkmaarsche Boys en West Frisia War alle tweede klasse-clubs ter bijeenkomst vertegenwoordigd. Opnieuw werden zeer scherpe woorden ge. uit ten aanzien van het beleid van hC| bondsbestuur in deze materie. De aanwe, zigen gingen ten slotte aoooord met het voorstel in een schrijven aan het bestnm van den K.N.V.B. mede te deelen, dat men zich thans wel bij de indeeling moest neerleggen. In den brief worden evenwel diepe te. leurstelling en verontwaardiging uitgespro- ken over de wijze, waarop het bondsbestutg tot zijn jongste beslissing, de organisatie van de enquête, kwam. Reeds in zijn openingswoord had de heet- Galavazi en enquête als 'n zwarte bladzijde uit de geschiedenis van den K.N.V.B. gekwa lificeerd. De groote moeilijkheid was even- wel, welke maatregelen genomen moesten worden om in de toekomst dergelijke situa ties te voorkomen. Na uitvoerige besprekingen nam de ver gadering een voorstel aan het bestuur van de vereeniging ter bevordering van de be- langen der tweede-, derde- en vierde klas sers te verzoeken een buitengewone alge meene vergadering uit te schrijven, mocht het bestuur dezer vereeniging 'dit weigeren, dan zullen alle tweede klasse vereenigingen uit afdeeling I uit het vereenigingsverband treden en zal ongetwijfeld den volgenden stap zijn het oprichten van een belangen- vereeniging uitsluitend voor tweede klas. sers, Ter bijeenkomst bleek nog, dat in deze aangelegenheid contact zal worden gehou den met de oostelijke tweede klassers. MATCH EUWE—KERES GAAT DOOR. Onze kampioen wil trachten den wereldtitel te heroveren. Naar we vernemen zal dezen winter onze nationale schaakkampioen dr. Euwe in ons land een match spelen tegen den Estland- schen meester Paul Keres. Het programma is reeds vastgesteld door het Euwe-comité in samenwerking met de V.A.R.A. De eerste par tij wordt gespeeld 24 December a.s., de veer tiende en laatste partij 14 Januari d.a.v. De Nederlandsche kampioen verklaarde, dat, mocht hij een zeer behoorlijk resultaat tegen Keres, den winnaar van het AVRO- tournooi, behalen, hij er zeer ernstig over denkt, opnieuw een poging te wagen tegen zijn ouden tegenstander, dr. Aljechin uit te komen voor een match om het wereldkam pioenschap. Tegenstrijdige berichten. Waar schijnlijk op weg naar een Duit sche haven. De United Press bericht, dat de City of Flint de haven van Moersmansk heeft verla ten en met de Duitsche prijsbemanning aan boord op weg is naar een Duitsche haven, waarvan de naam begrijpelijkerwijze niet wordt genoemd. Wij geven dit bericht onder alle voorbehoud, daar v. verschillende zijden juist wordt gemeld, dat elk contact met de City of Flint verbroken is. Wanneer het schip werkelijk vrij gelaten is, zou dit zijn gebeurd, vóór de Russische regeering van de vrijlating kennis gegeven heeft. Men is over het algemeen in Amerika zeer veront waardigd, dat de Russische regeering zoo lang zwijgzaam is gebleven. De vangstberichten uit zee van onze ha ring visschers luiden deze week zeer bevre digend. Veel haring is -.r door de verschil lende schepen gevangen. Vangsten werden gemeld van 60 tot 340 kantjes per nacht. De gevangen haring bestaat hoofdzakelijk uit steurharing en versche haring, daar M dergelijke groote vangsten weinig haring tot pekelharing verwerkt kan worden. DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT. Gisternacht is aan de De Ruy ter kade te Amsterdam op een drietal plaatsen ingebro ken: in een sigarenwinkel, in een hande^ van sanitaire artikelen en bij een kaashati delaar. Alleen bij den laatste heeft men iets yaIJ zijn gading gevonden, dertig gulden. "e1| vva® blijkbaar alleen om geld te doen. De dieven zijn binnengekomen aan de ac terzijde van de panden, welke hier aan de Spoordijk grenzen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2