19ndUcA tev-en\ af d'Iaddnieiuu-i Huwelijk van den dag Van een tropische warmte en Oostersehe tuinen De terugslag van den oorlog in Indi'è Jaarmarkt geneugtea De diepere oorzaak van de huidige ramp De eerste storm Zaterdag 23 October 1939 Tweede Blad „Onderling Belang'' op de bres voor 't Rampenfonds Steun aan miliciens De melkprijs voor de veehouders Uitslag verloting „Bruinvisschen" Burgerlijke Stand van Den Helder Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen JK 4, f? Hffp Voor 't RJC Onderwijs Oprichting Vrijz. Prot. Vrouwen- vereeniging Apotheken WARME APPELBOLLEN AU GAST-RONOMf Gift van 300 Wij vernemen, dat gisteravond in een druk bezochte ledenvergadering van „Onderling Belang", vereeniging van per soneel in Rijksdienst, besloten is een be drag van 200.— beschikbaar te stellen voor de hulp-actie van het Marine Rampen-Fonds. Een ongetwijfeld sympathiek gebaar, hetwelk door het bestuur van genoemd Fonds ten zeerste op prijs gesteld zal worden. Geeft u op als lid. Eén dezer dagen heeft een vergadering plaats gehad van de afdeeling Den Helder van de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens (Stamll). In deze vergadering is het Bestuur der Af deeling definitief als volgt samengesteld: G. Ritmeester, Eere-Voorzitter. H. C. M. Nijpels, Voorzitter. L. Bandsma, Secretaris. j. Adolfs, Penningmeester. Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, lid. W. H. C. Hoog, lid. A. H. D. Smaal, lid. Tijdens de vergadering is o.m. het groote belang ter sprake gebracht, dat de Vereeni ging heeft bij een grooter aantal leden, in verband met de geldmiddelen. Het Bestuur verwacht dan ook, dat meerdere personen zich als lid der Vereeniging zullen opgeven. Het doel der Vereeniging is zooveel mogelijk miliciens in de voor hen soms moeilijke om standigheden bij te staan. Vooral in een ge meente als de onze is het van groot belang, dat de miliciens, nó. de mobilisatie weer in de maatschappij een bestaan zullen krijgen. Hulp kan echter in dergelijke gevallen het best verleend worden, als de Vereeniging over vol doende geldmiddelen beschikt. De kosten van het lidmaatschap kunnen onmogelijk een be zwaar zijn: De minimum contributie bedraagt n,l. 1.per jaar. Men kan zich als lid op geven bij het Secretariaat Singel 28. Het ligt in het voornemen der Ver eeniging ten bate der kas een cabaret avond te organiseeren, waaraan uitslui tend door militairen medewerking zal worden verleend. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen nog worden bekend gemaakt. Vrijdagavond is een algemeene vergadering gehouden van consumptiemelkers van de af deeling Den Helder. In deze vergadering is scherpe afkeuring uitgesproken en geprotesteerd tegen het niet nakomen van de jongste bestuursbesluiten. Het bestuur had namelijk, buiten het besluit van de vorige algemeene vergadering om, niet in het aanbod van den melkhandel mogen treden. Hierdoor was voor de veehouders de melkprijs slechts met 1% cent verhoogd. Zeer vele leveranciers van melkinrichtingen bleken cent, soms zelfs cent minder te ontvangen dan de, door de regeering gesanc- tionneerde minimumprijs, terwijl het vetge halte ruimschoots aan de eischen voldoet. In afwachting van de besluiten der af- deelingen Texel en Breezand is aan het bestuur opgedragen de zeer gerecht vaardigde eischen van de veehouders aan den melkhandel mee te deelen. Na nog eenige discussie over de vertegen woordiging in het bestuur der N.H.C.M.V. werd de vergadering gesloten. Uitslag der verloting ten bate van „De Bruinvisschen", onderaf deeling der H.Z.V., gehouden op Vrijdag, 27 October 1939, ten overstaan van Notaris J. W. de Wijn, te Den Helder. De prijzen 1 t.m. 30 zijn gevallen op de volgende nummers: 973 1370 1311 1426 357 374 179 408 1201 797 544 1632 1876 1766 674 501 1477 1868 1610 216 1898 1720 1857 909 1419 228 803 1536 597 1321. De prijzen kunnen worden afgehaald ten huize van den secretaris der H.ZV., Hoofd gracht 18, des namiddags tusschen 7 en 9 uur. Prijzen, welke vóór 1 December- 1939 niet zijn afgehaald, vervallen aan de ver eeniging. 27 October 1939. GETROUWD: M. C. Talsma en J. Kramer; J. J. Gart en K. Kievit; J. Moree en C. E. Bels. BEVALLEN: H. de Weerd—Brij der, z.; G. Jacobszde Groot, z.; A. VermeulenKra mer, z.; F. L. GrolléKramer, z.; C. van den BergKoorn, d. OVERLEDEN: T. GroenBrouwer. 45 j. Deze pillen zuiveren hef bloed van alle on reinheden, regelen de spijsvertering, wekken de eetlust op en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. De pillen bezit ten een zacht-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan en bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed zonder in het minste te schaden. 55 ct., 90 ct., 1.56 per doos met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. (Adv.) Van een fröbelonderwijzeres die trouwde en een ambtenaar, die geen ambtenaar was. Over de Kerkgracht floot de Oostenwind: die rammeide de jonge boompjes, die blies het zand uit de zandzakken voor het Raadhuis en die kerfde het water in de vaart. Af en toe druilde de regen daartusschendoor. Het was Heldersch weer. Ouderwetsch en onaangenaam. Ondanks dit alles groepten gistermorgen velen voor het bordes van het gemeentehuis samen: en onder die velen bleken zich een kleine honderd jongens en meisjes te bevinden, wier leeftijden varieerden tusschen 4 en 6 jaar of daaromtrent. Ze stonden er: met roode en blauwe en gele kapjes, met cape's, pofman- teltjes en slobkousen. Met strikken in 't haar en warme handschoenen aan. Sommigen vrij uit vlak met hun neus op het bordes, de be scheidener half verstopt achter en voor de rokken van moeder. Deze belangstelling was verklaarbaar: ten slotte deed juffrouw Tine van de Visch- marktsche fröbelschool haar gewichtigste stap in 't leven: ze trouwde. En hoewel het grut waarschijnlijk niets begrijpt van het waardige statuut des huwelijks, begreep het wel, dat het toch iets bijzonders moest zijn. En dus waren ze van de partij. Om elf uur kwam het paar: hij in zijn fon kelnieuwe uniform van sergeant der land macht, zij in 't wit. De sluier wit, de japon wit, de schoentjes wit: en wit waren de bloe men van de schoonste bouquet, die een jonge vrouw ooit kan ontvangen. Toen begon de plechtigheid: het huwelijk van juffrouw Tine Bels en den heer Moree. Het feit deed zich voor, dat de vader van de bruid, die zelf zoovele honderden paren in den echt hielp verbinden als zijnde bode, thans zelf als onderdeel van een dergelijke plechtig heid fungeerde, een arbeid, waaraan hij zich met kennelijke vreugde gaf. Eenzaam stond daar de overgebleven bode, de heer De Ruiter. Het was de heer Wijker, die het ceremo nieel voltrok. Heel Den Helder kent dezen ambtenaar, en weet, dat hij zijn taak als ambtenaar niet altijd even ambtelijk (in de figuurlijke beteekenis des woords...) opneemt. Zoo ook gisteren. Daar sprak geen gevoelloos mensch als een aanvulling op de stijve taal van het burgerlijk wetboek. Daar 'sprak iemand als vriend en raadgever. Wat hij zei was zinvol, speciaal wat betreft de goede en kwade kansen, die het leven nu eenmaal voor ieder wereldburger in petto houdt. De bruid en de bruigom en de familie luis terden mee. En juffrouw Tine van de Visch- marktschool, wier pupillen buiten in den regen stonden te wachten, keek een enkele maal naar hem, aan wier zijde zij thans door het leven zal gaan. Om half twaalf vertrok men weer: buiten stonden de jongens en meisjes van de Visch- markt-school. Nat en koud. Maar ze waren blijven wachten om hun juffrouw nog eens te zien. In den witten sluier. Toen ze kwamen ging er een gejuich op. En zij, die als juffrouw Bels, het bordes was opgegaan en er als mevrouw Moree weder van afdaalde, lachte dankbaar om zooveel vriendelijkheid en een zoo gul bewijs van me deleven. Ja, die 27ste October anno 1939 was voor juffrouw Tine een niet meer te vergeten dag. c - H.MS. VAN KINSBERGEN" TE PONTA DELGADA. Door vriendelijke bemiddeling van den commandant van H.Ms. „Van Kinsbergen" ontvingen wij gisteren deze unieke foto van het artillerie-instructieschip te Ponta Delgada. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 22 Augustus 1939 vereenigde U zich met ons voorstel, om een leegstaand lokaal voor de school voor B.L.O. beschikbaar te stellen aan het bestuur van de stichting „Het R.K. Onderwijs". In dit lokaal zou een klasse van de R.K. Jongensschool wor den ondergebracht, omdat de school aan den Polderweg op 1 September j.1. te klein bleek te zijn, om haar leerlingen te huisvesten. Aan de uitvoering van Uw besluit kon ech ter geen gevolg worden gegeven, omdat sedert begin September van dit jaar in het gebouw aan de Hector Treubstraat naast enkele klas sen van de school voor B.L.O. een aantal klas sen van het gemeentelijk lyceum is onderge bracht. Voor een klasse van de R.K. Jongens school was daardoor geen plaats meer. Het bestuur van de bovengenoemde stichting moest daarom uitzien naar een ander lokaal en het heeft dat gevonden in het patronaatsge bouw aan de Stakmanbossestraat. Het gebruik van dit lokaal levert echter voor het schoolbe stuur groote moeilijkheden op. Daarom heeft het bestuur zich bij schrijven van 19 October j.1. tot ons gewend om de beschikking te mogen hebben over een leegstaand lokaal van de o.l. school no. 7 aan de Weststraat. Tegen inwil liging van dit verzoek tot wederopzegging be staan naar onze meening geen overwegende bezwaren. Wij zouden daaraan evenwel de voor waarde willen verbinden, dat het bestuur zich verplicht om een evenredig deel te betalen van de kosten van verlichting, verwarming en schoonhouden van het schoolgebouw. De school telt 7 lokalen, waarvan 1 lokaal in gebruik zal worden genomen door het schoolbestuur, zoo dat het 1/7 gedeelte van bovengenoemde kosten dient te betalen en wel vanaf den dag, dat het lokaal in gebruik zal worden genomen. Donderdag 26 Oct. '39 des avonds 8.15 had in het U.S.O.-gebouw aan den Kanaalweg de oprichting plaats van de Vrijzinnig Pro- testantsche Vrouwen-vereeniging. 38 leden gaven zich hiervoor op. Het Bestuur is sa mengesteld als volgt: mevr. de Bun je Spekman, presidente; zuster Vermeulen, se cretaresse en verder de dames Abbenesde Waard, v. Veende Wit en LandmanBreg- man. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 30 October tot 6 November wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Lieve Lien. Moe van de warmte en lui van het nietsdoen, ziedaar hoe ik me voel. Voor afleiding ga ik maar wat met je babbelen, in de hoop de warmte wat te vergeten. Om den geheelen dag niets uit te voeren, (het eenigste middel om niet al te veel te transpireeren), dat moet in je aard liggen. De een kan het, ik nu eenmaal niet. Ik ben steeds bezig werk te zoeken, vind je het niet, dan voel je je zooals ik reeds schreef, lui van het nietsdoen. Zoo ben ik in den vroegen morgen steeds een uurtje in den tuin bezig. Je weet zelf wel, dat, wil je een tuin een beetje onderhouden, het tijd eischt. En al ga je hier zelf niet begieten of gras snijden, er blijven altijd genoeg kleine karweitjes om wel zelf te verrichten, iets verplanten, snoeien, uitzaaien, nog niet gesproken van onkruid wieden en grond los houden. Maar als tuinliefhebster weet ook jij wel wat er komt kijken. Het gras ziet er nu reeds gelijk hooi uit en pas twee maanden regent het niet meer. De droge tijd is dan ook aangebroken en hoe men het hier vroeger met zes zulke maanden uithield is mij een raadsel. Je drie- maandelijksch Hollandsch waterverbruik wordt hier in één maand dan nog verre over schreden. Tenzij je huis van een put of pomp voorzien is, om in ieder geval daar den tuin mee te kunnen besproeien. Maar ben je, zoo als in de nieuwere huizen het geval is, ook daarvan verschoond, dan kan je bij de aan bieding van je waterrekening wel eens de schrik om het hart slaan. En alzoo ben ik er toe overgegaan zelf een pomp te laten aanbrengen. Nu kunnen, behalve de bloemen, ook het gras dagelijks gesiramd worden. En ik heb het idee, dat je het bedrag van den aanschaf er met een paar maanden reeds weer uithebt. Gek eigenlijk, hé, in dezen drogen tijd staat de tuin, wat bloemen betreft, het mooiste, alles bloeit, wat in oen natten tijd lag niet altijd het geval is. Mijn tuin is momenteel dan ook mijn trots, heb van onzen laatsten tocht naar boven massa's jonge plantjes mee genomen, die, zonder uitzondering, het alle maal goéd doen. Zoo geven de leeuwenbekjes, anjers, floxjes, Australische vergeet-mij-niet, een meidoornstruik en nog vele anderen een wonder van kleurenschoonheid te zien. Waar schijnlijk draagt ook dé ligging van mijn tuin het noodige daartoe bij. Ja Lien, wat een ellendige toestand maken we nu toch weer mee. Direct merken wij er niet zooveel van als bij jullie wel h?t geval zal zijn. Maar dan moet je je er ook niet verder in gaan verdiepen. Denken we alleen reeds aan die mijnenrampen en de slachtoffers, in eigen land gevallen. Dan nog niet eens gesproken van de menschenlevens, die in de oorlogvoerende staten zelf ten offer gevallen zijn. Het gewone leven van alledag, met vermij ding van uitbundigheid, vindt, evenals vroeger zijn voortgang. Ja, de handel ondervindt natuurlijk, net zooals in Hol land het geval zal zijn, groote stagnatie, vanwege stopgezette of niet voldoende in- en export. Wij merken alleen maar, dat aan de toko's toestemming verleend is tot een geringe prijs- verhooging, waarna dit prompt geschied is en de meeste waren dan ook met tien procent gestegen zijn. Natuurlijk tref je nog wel za ken, waar de oude voorraad tegen de vroeger geldehde prijzen verkocht worden. Verder wordt er van regeeringswege tegen prijsop drijving gewaakt. Dat dit noodig was, blijkt wel uit het aantal bekeuringen, vooral in de eerste dagen en voornamelijk van Chineezen, die direct van de gelegenheid gebruik maak ten en sommige waren met 50 procent naar boven deden gaan. Wat voedingsmiddelen betreft is er van eenigerlei gebrek geen sprake. Ook is hier geen hamsterverbod uitgevaardigd. Trouwens nu reeds duidelijk blijkt, dat alles hier volop te koopen valt, zal de enkeling die zich daar schuldig aan gemaakt heeft, het ook wel laten. Sinds de mobilisatie in Holland is ook hier de vloot uitgevaren en kan je dus wel nagaan, dat er heel water vrouwen alleen zitten. Voor hoe lang, denk je meer dere keeren? Verschillende hebben de gelegenheid aangegrepen en zijn naar bo ven vertrokken. Vele onkosten behoef je niet te maken, je huis gemeubileerd ver huren is je zoo gelukt. -— Verlof van ge zinnen, kon in vele gevallen vanwege de uitgebroken oorlog niet doorgaan. En waar de meeste lui zulke laatste dagen en pension doorbrengen, zijn ook zij dol blij het pension met een huis te kunnen verwisselen. Had ik geen schoolgaande kinderen, zoodat je louter op de vacan- ties aangewezen bent, wellicht had ik het ook gedaan. Een jaar geleden schreef ik je over de „Jaarbeurs" en nu zijn we weer zoover. Wel is ditmaal de zilveren jaarmarkt in een geheel nieuw kleed gestoken, hetgeen weer iets aan trekkelijks had, vooral waar jaren achtereen dezelfde aankleeding gebruikt werd. Met te veel verwachtingen moet je er ooi; nu echter nog niet naar toe gaan. Je doet er het beste aan het als een gemoderniseerde passar ma- lem te beschouwen, waar de afdeeling ver maak, een niet geringe rol speelt. Bij velen toch gaat de waardeering van de jaarmarkt samen met het succes van de vermakelijk heden. Maken we vergelijkingen met vroeger, dan zien we, dat door het Westersche be drijfsleven, deze passer malems, waar vroeger alleen inheemsche nijverheid geëxposeerd werd, maar in de trant van het Europeesche jaarmarktwezen, veranderd zijn. De import zaken zijn er dan ook met vele stands ver tegenwoordigd. Een bezoek hebben er reeds gebracht en voor de kinderen is het een waar dorado. Een trammetje om het terrein mee over te hobbelen, bestaat reeds sedert jaren. Ver der mankeert er niets, om de afdeeling ver maak den naam kermis te geven. Vele stands, al is het dan voor reclame van Blue Band, waar je poffertjes kan eten, van een broodfabriek waar je allerlei soorten broodjes kan koopen enz., beslaan een groot gedeelte van het terrein. Een handelsdorp met stands van ïndo- China, gesmeed ijzeren voorwerpen, chinee zen kleeden om van te watertanden, vinden wij nog altijd wel een kijkje waard. Op goedkoope dagen is de drukte nog enorm en schijnt het aantal bezoekers bij vorig jaar vergeleken ook wel gestegen te zijn. Nu, laten we hopen voor de standhou ders, dat er goede zaken gedaan zijn, hun kosten zijn toch zeker ook niet gering. Ondertusschen ben ik de warmte wat ver geten, maar drijf nu toch zoo ongeveer weg, en wordt het tijd om voor tafel de badkamer nog eens even in te duiken. Dan stop ik. Vele groeten van huis tot huis je Ira. Er valt van het strijdtooneel weinig te vermelden en ook over het diplomatieke spel achter de schermen is geen nieuws. Het eenige, dat ons zou kunnen interesseeren is het vrij belangrijke principieele besluit van den Amerikaanschen Senaat, om het wapen embargo op te heffen, d.w.z., dat Amerika er toe zou besluiten, aan de oorlogvoerende landen wapenen te leveren, die ze met eigen gelegenheid en voor eigen risico uit de Ver. Staten kunnen halen. Officieel is dit besluit nog wel niet genomen, doch door de ver werping van een voorstel, dat de handhaving van dit uitvoerverbod van wapenen beoogde, kan men het beschouwen, dat de Senaat in principe besloten heeft van zijn standpunt af te stappen en te besluiten tot opheffing van het uitvoerverbod. Als het zoover is, beteekent dit een belangrijke materieele en morcele steun voor de democratische landen. We willen vandaag eens stil staan bij het woord van Z.H. Paus Pius XII, een woord, dat ook tot de wereld buiten de katholieke iets te zeggen heeft. Paus Pius, die jarenlang als kardinaal-staats secretaris, de diplomatieke onderhande lingen met tal van rëgeeringen gevoerd heeft, is een zeer kundig diplomaat. De Paus bepaalt zich echter in zijn eerste encycliek niet tot de wereldlijke oor zaken van de huidige ramp. Hij grijpt dieper en zegt, dat de laatste oorzaak van de rampen gelegen is in de weige ring om de richtlijnen van een algemeen geldende moraal te erkennen; in het feit, dat men GOD, de Godheid van Christus en Diens leer, verloochende. En daar vloeit weer uit voort die smartelijke terugkeer naar het heidendom, vergezeld van troebelen in de gewetens en in de staten. De Paus legt hier den vinger op een wonde- plek, die heel de Christenheid van onzen tijd onderschrijft. In de erkenning van deze waar heid staan de Katholieken naast de Protes tanten van allerlei dogmatische richting. En het is daarom goed, dit woord eens voor te leggen aan dè onderdanen van een land, dat toch altijd nog den naam van christelijk draagt. Twee fundamenteele dwalingen, zoo zegt de Paus, komen uit dit godsdienstige en moreele agnosticisme voort: het verwaarloozen van de wet van menschelijke solidariteit en liefde eener- zijds; en anderzijds de dwaling, welke het burgerlijk gezag van elk soort afhanke lijkheid van God en van eiken band met de bovennatuurlijke wet wil losmaken, zóó dat de staat tot een godheid als hoogste doel van het leven en tot opper ste norm van de moreele en juridische orde verheven wordt. Wat de toekomst betreft, verklaart de Paus, dat het heil niet zal komen van den degen, maar alleen van de eerbiediging van het natuurrecht en van het licht der God delijke openbaring. Men moet de menschheid religieus en gees telijk heropvoeden. Volgens de leering van het Evangelie en het oog gericht houden op het Rijk Gods. Dit is de quintessence van den inhoud van de encycliek van Paus Pius XII en het is goed, dat men hier kennis van neemt, van welke richting of overtuiging men dan ook is. Hier spreekt een mensch met groot ge zag, één die de geestelijke leiding heeft van millioenen zielën en naar wie het, hoe men over de dingen des geestes denkt, interes sant en leerzaam is, om naar te luisteren. Spoorstraat 94. Telef, 660. Regenrecord op komst? Gisteravond en vannacht bereikte de wind een sterkte, die overeenkwam met een storm uit het Noord-Oosten. Van ernstigen aard was het weer, gezien de windrichting, niet. Noch de haven, noch de dijk, ondervonden veel last ervan. Het heeft tevens weer even langdurig als overdadig geregend. Naar wjj verne men is de mogelijkheid groot, dat er voor Den Helder een regen-record op komst is. Reeds nu viel meer dan 130 millimeter water, hetgeen belangrijk meer is dan normaal. Te zijner tjjd hopen wij hierom trent nadere bijzonderheden te geven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5