W^TT GEVEN Hotel Sacher Lettergreepraadsel fc, prebihbeurten Mobilisatie-flitsen fe, preiuhk umn ÜMotL-tPiealeA Riatto-tPieatel Ds Lof der Zotheid U/Me. Rialco-o-p In geheimen dienst Raad Texel MOUTON Kanaalweg 153-154 HEDENAVOND £ee.ïtinq,en-^oJAie Bob Scholte en Willy Derby in Casino Posterend Uitslag aanbesteding ■MP Sybille Schmitz, die als tegen speelster optreedt van Willy Birgel in de film Motel Sacher". (Tivoli). Oudejaarsavond 1913 Weenen „Wat zal het nieuwe jaar voor Oostenrijk ln petto hebben?" vraagt men zich af. „Drie- honderd-vijf-en-zestig dagen", merkt de dikke portier van Hotel Sacher laconiek op, zoo tusschen zijn werkzaamheden door, want vanavond is er volop drukte in Hotel Sacher. Als altijd is het voornaamste hotel van Wee nen het middelpunt van de uitgaande wereld. Keizerlijke en koninklijke hoogheden, ban kiers, diplomaten, hooge staatsbeambten binnen- en buitenlandsche officieren en daar- tusschen een toevallig hier verzeild geraakt paartje op de huwelijksreis dat is het wonderlijke conglomeraat van menschen, dat de salons en de séparée's bevolkt. Ook in de Opera heerscht een uitgelaten Oudejaars avondstemming: alles wat Weenen heeft te bieden aan charme, rijkdom, schoonheid en glans schijnt zich op dezen avond nog één maal in volle glorie te ontplooien om de zor gen te vergeten en den politieken toestand op de nachtergrond te schuiven, die in het komende jaar zich zoo scherp zal toespitsen... Russen en Franschen begroeten elkaar en roodigen elkaar „beim Sacher", maar Nadje Woroneff, die in haar loge de menigte gade slaat, heeft de stemming niet weten te vat ten: zij heeft in een loge aan de overzijde den man ontdekt, die zij liefheeft, maar die zij onder geen beding meer mag treffen, omdat hij weet, dat zij een politieke agente is. Maar bij de Russen en de Franschen in een der séparée's ontmoeten zij elkaar toch: de tijd is kort, weldra zal het middernacht zijn en op 1 Januari zal Stefan Scheczuk, die ook op zijn beurt Nadja Woronoff liefheeft, weer gearresteerd worden vpor verraad, dat hij niet heeft gepleegd. Hij wil de intrigues, die rond hem zijn gespannen, oplossen. En eindelijk komt het tusschen Nadja en Stefan tot een onderhoud. Nog eenmaal tracht de vrouw hem te overtuigen, dat een wereld brand niet ver meer af is en dat hij voor een verloren ideaal strijdt. Wanneer hij zich zal laten arresteeren en dan zijn onschuld bewij zen, zal het spel verloren zijn voor de ge liefde vrouw. Verraad plegen wil hij niet, kan hij niet. Er is maar één weg Wanneer het nieuwe jaar 1914 met cham pagne en vreugde, met jubel en omhelzingen is ingehaald, dan klinkt tusschen al dat la waai een schot op. Stefen Scheczuk is vrij willig uit dit leven gegaan de eerste doode van het bloedige jaar 1914. En tegelijkertijd wordt vóór het Russische gezantschap Nadja Woroneff gevangen genomen. Het spel is verlorenvoor beide betrokken par tijen. Dit is, in korte trekken, de inhoud van deze film. De hoofdrollen zijn in handen bij enkele uitstekende artisten, waarvan genoemd moeten worden Sybille Schmitz, Willy Birgel, en Wolf AlbachRetty. De prima regie verzorgde Erich Engel. De tweede hoofdfilm, welke deze week in de Tivoli draait is getiteld „De Val- sche Kroonjuweelen", een film even spannend als romantisch. Een goed pro gramma. De film, waarover deze week in Den Helder het meest gesproken zal worden, is ongetwijfeld „De Bruigom in Angst", een UFA-productie met in de hoofdrol de vermaarde Duitsche acteur Heinz Riihmann. Na geruimen tijd geen werk van Riih mann gezien te hebben, waren onze ver wachtingen min of meer gespannen. Ten slotte heeft Riihmann in het komische genre steeds een klasse op zichzelf ver tegenwoordigd en men zal zich ongetwij feld nog de aan succes zoo rijke periode herinneren, waarin men het driemanschap Rühmann-Bressart-Alexander zag op treden. Dat was een groote periode in de Duitsche filmhistorie. Sedertdien is er veel veranderd. De cinematografie werd, evenals zooveel an dere zaken, gelijkgeschakeld, doch voor de filmindustrie beteekende dit zeer zeker geen winst. En thans de film „De bruigom in angst". Ook deze toont ten duidelijkste aan, dat er in Neubabelsberg nog heel wat moet gebeuren, voor en aleer men weder het peil van vóór een tiental jaren bereikt heeft. Dat blijkt wel zeer sterk met dit blijspel, waaraan men wel iswaar op tal van wijzen zorg besteed heeft, en waarover ongetwijfeld veel gelachen zal worden, maar dat toch in wezen niet haalt bij datgene, wat men voorheen uit het mate riaal wist te halen. Deze film heeft een uiterst origineele ouver ture. Wij kunnen ons niet herinneren ooit een vlotter, daverender aanvang gezien te hebben. Vandaar dat de verwachtingen nog hooger klimmen. Maar dan vangt het verhaal aan. Of een „verhaal" kan men dit alles feitelijk niet zoo zeer noemen. Het is een hoeveelheid scènes, die men onderling een zeker verband gegeven heeft, maar waaraan men niet de minste zorg besteedde inzake logika, aanne melijke handeling en doel. Het is een serie potsierlijke invallen in het hoofd van een scenarioschrijver, die, met wisselend geluk door den regisseur gecombineerd zijn. Het is alles zeer dwaas en veelal zelfs grotesk. Na een half uur neemt niemand deze klucht meer ernstig op. Men ondergaat dezen onzin al lachende en moet enkele malen constateeren, dat er naast het platte en pikante toch ook wel weer gedeelten zijn, waarin de geestelijke vader van dit wonderlijk product van oor spronkelijkheid getuigt. Nogmaals: een film zonder kop en staart. Een film, die men het best kan vergelijken met een aantal gooi-en- smijtfilms zooals wij die vroeger voorgezet kregen en waarin natuurlijk, Heinz Riihmann de eerste viool speelt. Zelfs in deze bizarre fantasterij verraadt hij nog zijn talent, maar het is jammer, dat dit niet op fijner wijze tot zijn recht kon komen. Dat alles bewijst, dat er inderdaad nog wel iets te saneeren valt in het Duitsche film wezen. Als tweede hoofdfilm is daar een spannende misdadigersfilm, waarin journalisten, moorde naars en maniakken elkander de loef afsteken. Een spannend werk, dat ongetwijfeld boeien zal. Speciaal zij vermeld het Polygoon-nieuws, waarin men o.m. uitstekende opnamen te zien krijgt van de zwaar gehavende „Jan van Gelder" en van het einde van Urk als eiland. Het programma van de „Witte" vermeldt slechts één hoofdilm, doch een rolprent, die in belangrijke mate boven de gemiddelde film uitsteekt. „In geheimen dienst" is een pro ductie, waarin zoowel romantiek als spanning gelijkelijk verdeeld werden en waarbij men het uiteindelijk resultaat niet anders dan uiterst geslaagd kan noemen. Een film. waar voor zeker belangstelling zal blijken te be staan. EEN BELANGRIJKE ONTMOETING hebben Corrie en Jan in „De Toelast", Spoorstraat 9—11 Telef. 300 Uit onderstaande lettergrepen moeten 20 woorden gevormd worden, waarvan, onder elkander geplaatst, de le en 6e letters, van boven naar beneden gelezen, twee regels vor men van een zeer bekend gedicht van Marnix van Sint Aldegonde. as, bi, ca, ci, ci, ci, con, cu, de, de, e, eer, eer, en, en, ex, ex, gaan, gas, ge, ge, gel, ha, he, im, ka, ka, kei, le, le, lec, li, lings, me, mig, mo, na, na, na, naai, net, nie, nu, o, om, on, pel, per, po, pres, rap, ren, rie, riem, ring, se, see, sié, so, teit, ti, ti, ti, tie, tra, tro, um, vi, vliet, vor, voud, ij. Omschrijving: 1. Taalkundige aanduiding van de minste hoeveelheid. 2. Vertoonen. 3. Een volk betreffende. 4. Haren boetekleed. 5. Eerstvolgende. 6. Geboorteverhoudingscijfer. 7. Invloed. 8. Deel van vinger, of teen. 9. Tegengesteld. 10. Klein vertrek. 11. Herinne ren. 12. In groote haast. 13. Buisje. 14. Soort Hagedis. 15. Toestand, waarin een lichaam kan verkeeren. 16. Groot water in Nederland. 17. Wijze van ten uitvoer brengen van dood vonnissen. 18. Vennoot. 19. Overwicht. 20. Deskundig onderzoek. OPLOSSING. Horizontaal. 1. Viola di Gamba. 11. Lever. 12. Rails. 13. Epe. 14. Net. 15. Kern. 17. Gero. 18. Kraan. 19. Tour. 20. Eelt. 21. R.O. 23. (G)erei. 24. L.N. 25. Tauber. 28 Na. 29. Hinderen. 30. Om. 32. Goirle (Goorle). 33. Om. 35. Sap. 37. Opa. 38. Remi. 40. Kamer. 42. An(n)uleeren. 45. R.I. 46. Hel. 47. Meer. 48. A.A.A. Verticaal. 1. Vlekkeloos. 2. Ieperen. 3. Overal. 4. Le. 5. A.R. 6. Gr. 7. A.A. 8. Mineur. 9. Blerren. 10. Astoria. 16. Nattig. 17. Goeree. 21. Rudi (Rudo). 22. Ober. 26. Anoniem. 27. (E)erlijker. 31. Marne. 33. Opera. 34. Maria. 36. Peul. 37. Om. 39. M.l. 41. An. 42. Ah. 43. E.E. 44. Re. De prijs werd gewonnen door den heer M. J. DIJKGRAAF, Florastraat 16. CORRESPONDENTIE. Sommige oplossers gaven voor Hor. 1. Viola da Gamba. Wie het bij het rechte eind heeft, wagen wij niet te beslissen. Eenige woorden boeken (b.v. van Dale, en Koenen) geven di", anderen, b.v. Kooy's Encyclopaedie voor iedereen, „da", zoodat wij beide oplossingen als juist hebben aangenomen. T. J. B. Zeker. Dit is de juiste manier. F. v. d. L. Natuurlijk was bedoeld Vert. 22. Wij vermijden zooveel mogelijk het op geven van woorden in vreemde talen en nemen ze alleen dan, wanneer z"j door veel vuldig gebruik bekend geacht mogen worden, zooals Hor. 42. en Vert. 58. Het door U ge bruikte woord is zuiver Fransch en werd, voor zoover ons bekend, hier te lande nog niet gebezigd. Voorts is Hor. 30. onjuist (Meerselo), Vert. 20. als officieele afkorting niet bekend en Hor. 38. komt zelfs in de ons bekende meest uitgebreide atlas, n.1. die van Andree niet voor. Wij zullen trachten, het om te werken en bruikbaar le maken. D. v. d. V. Zeker, want men schrijft niet: k.gr., h.gr., enz. Slechts wanneer van de een heid sprake is, wordt de afkorting „gr.". Dinsdagmiddag te 3 uur komt de raad der gemeente Texel bij eer.. De agenda luidt: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Aanbieding begrooting Algemeen Armbe stuur voor 1940. Idem gemeentebegroting v°or l940; Subsidie aan de Vereemging „Texel tot b strijding van t.b.c. onder het rundvee e dere veeziekten. Verhuring van gronden in Eierland. Verkoop van bouwterrein te Den Burg. Benoeming hoofd der o.l. school te De Waal. Verzoek van de afd, Eierland van den L.l.tf. om toekenning bevoegdheid tot benoeming van een bestuurslid van de Stichting tot bevord - ring van het land- en tuinbouwonderwijs te Texel. Ingekomen personen Jannetje Kikkert, Koogerstr. 10, Den Burg, van Wassenaar, Kingelaan 1; Jacob de Graaf, echtgenoote en dochter, Oudeschild 7, van Wie- ringen, Sluisweg 19; Jan Zijlstra, Koogerweg 30, Den Burg, van Groningen, Plantsoenstraat 35a; Rinske Broos, Weverstraat 30, Den Burg, van Den Helder, Hoofdgracht 36; Frederik Th. v. d. Gracht, Gravenstraat 1, Den Burg, van Sijbekarspel, Wijk 39; Trijntje Water, Kooger weg 10, Den Burg, van Wijdenes B 73; Wickert Jan te Loo, H 131, van Vlissingen, a.b. H.Ms. „Wachtschip"; Cornelis A. Buisman, Holle- walsweg 32, Den Burg, van Den Helder, H.Ms. „Van Speijk"; Simon de Porto en Jacob Hol land H 131, van Rijksweg 20, Den Helder; A. F. E. Roelfsma, Weverstraat 33, van Winscho ten, Middenweg. Ned. Herv. Gem. (Nwe. Kerk, West; Geen dienst. l»t. Westerkerk (Helden der Zeeplein) v.m. 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar ru denking Kerkhervorming). ltMr. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur: Ds. Tollenaar, v.m. 10.45 u.: Ds. F. J. Jonkhoff, \ja, N.m. 4 u., Ds. P. Veenhuizen. N.m. 6 uur: Ds. Tollenaar. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen n.m. 6 uur: Ds. F. J. Jonkhoff. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) v.m. 10 u. en n.m. 5.30 u.: de heer g Zwoferink van Ederveen. J. Vrijdag 3 Nov.: 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof v. r-, Scheveningen Danksti •ona, ZONDAG DANCING van 2.30—4.30en 811 uur Introducties 2 x geldig Vertrokken personen Anna G. Huizinga, van Groeneplaats, Den Burg, naar Harlingen, Westerstraat 33; Grietje de Vries, van Groeneplaats, Den Burg, naar Harlingen, Nutsstraat 11; Pieter de Vries van Wilhelminalaan 15, Den Burg, naar Warns Hem c.a Z 91; Jan van Aggele, van Nieuw- straat 49, Den Burg, naar Amsterdam, Nic. Beetstraat 76. MOND- EN KLAUWZEER. Een nieuw geval werd aangegeven op de boerderij van C. Barhorst Eierland. Er zijn thans weer twee gevallen van mond- en klauw zeer op Texel. ARM STUKGESLAGEN. De heer S. Langeveld, alhier, heeft dezer dagen bjj werkzaamheden te Julianadorp, toen hij een staaf vasthield, zulk een hevigen slag met een ijzeren moker gekregen, dat hij een ernstige armbreuk bekwam. GEVONDEN: Gevonden een handschoen, een porte monnaie, een doos melkfilters, een porte monnaie, een kwartje. Burgerlijke Stand van Texel Van 21 t.m. 27 October 1939. GEBOREN: Max, z. v. M. E. van de Kerk hof, en W. Witvliet; Cornelis Gerrit, z. v, D. Boot en A. M. Duinker; Trijntje, d. v. J M. Vlaming en G. Bremer; Anna Elisabeth d. v. P. Bakker en M. J. Geense. ONDERTROUWD: B. Kramer en M. Meins- ma; J. Kuip en C. M. Bakker; C. de Jong en H. M. van den Einden. GETROUWD: L. W. van Sambeek en G. B. Dernison OVERLEDEN: P. A. Langeveld, 45 jaar J. Witte, 70 j.; M. Roeper, 74 j.; E. Buijs 77 j. Naar wij reeds vermeldden zullen op heden en Zondag in Casino twee bijzondere voorstellin gen plaats vinden. Het is de directie n.1. ge lukt, drie sterren in één programma te kun nen engageeren! Willy Derby, nog altijd een onzer populairste humoristen, zingt al zijn radio successen. Wij noemen slechts „Scheiden doet lijden", een geestige parodie op „Witte Rozen", de nieuw ste modedans „Boem oh Daisy", welke hij met een dame uit het publiek zal dansen, gezellige refrein liedjes en last not least: Willy Derby als fakir, waarbij hij in een kostelijke persiflage alle helderzienden, koffiedik-specialisten e.d. te pakken neemt. Ook treedt op de komische goochelaar Davo la. Prof. Davola weet op zeer prettige en vlotte wijze het publiek te amuseeren. Bob Scholte, de gevierde radio-zanger, treedt eveneens op met een schitterend repertoire, waarbij natuurlijk het door hem gecomponeerde schlagerliedje „Hiep, hiep, hoerah! voor het garnizoen!" Zijn succes is overal zeer groot. EEN SUFFE SCHILDWACHT??!: 's Avonds 10 uur. Allen aanwezig? Jawel Luitenant! Nou, ^welterusten jongens. Welterusten Luit. Hier en daar hoorde men een onderdrukt lachen, toen de Luit verdween. Welterusten??, kun je net denken. „De geachte leden van de bende „de oestige spuit" worden verzocht hier te komen," bulderde onverwachts Tom, de big vari het regiment, dat het dreunde in ons slaapvertrek. Jongens, mannen van staol en iezer, heurt oew opperheufd John Buil. Wie gaon op expe- disieIeder dut wat hem vanmiddag er id is! Zoo gebeurde het, dat toen de Luit onge veer een half uur weg was, het heele peloton er op uit trok, ieder met onbekende bestem ming. Tom zelf had zich in een minimum van tijd vermomd, zoo goed en zoo kwaad als het ging, in de gedaante van een jong meisje. Hij tippelde quasi onverschillig en net doen de als een koket dametje, op één der schild wachten af, die ergens geplaatst was ter bewaking van rijks goederen. „Schildwachie, wat sta je daar eenzaam, vindt u dat niet vervelend?" De schildwacht, die zich wel degelijk als aar dig verveelde, greep de onverwachte kans, die hem geboden werd, om wat gezelschap te hebben, en dat nog wel met een meisje met beide handen aan. „Och, ziet u juffrouw, je fantaseert van alles, om de wachturen zoo vlug en aange naam mogelijk door te komen." „Ja, dat snap ik," was Tom's „vrouwelijke" antwoord. „Mag u nu niet van de post af?" „Nee, juffrouw, een schildwacht mag nooit zijn post verlaten." „Ja, maar ik bedoel, of u misschien niet een eindje met die proppeschieter op zij kunt gaan, opdat ik dan kan passeeren." „Dat kan wel, maar U mag hier niet langs!" „Wat zegt U, mag hier niemand langs, maar ik toch wel? Ziet U, ik wilde zoo graag eens achter die opstellingen kijken!" „Ja... eh... ziet U, ik mag het eigenlijk niet toestaan, maar omdat U het bent, zal ik een uitzondering op den regel maken, en wanneer U vlug bent, U een oogenblik doorlaten, maar... ik ga met U mee! Dat vond Tom niet erg zoogenaamd... De schildwacht verliet zoodoende zijn post met het „dametje" en verdween naar de ach teraan gelegen stellingen. „Zeg... eh... juffrouw, voelt U misschien iets voor een kleine samenleving op groote schaal „Maar schildwacht... wat verbeeldt iri ie wel?" Boos en beleedigd deed Tom een paar stap pen achteruit. De schildwacht liet zich echter niet zoo direct van de wijs brengen en zette zijn spuit neer, en liep op de jonge „dame" toe. „Och, juffrouw, waarom nu niet?" Opeens werd het hem schijnbaar te machtig, en greep hij Tom beet, om... Opeens voelde hij een paar gespierde armen en liet als verlamd los... „Ww... wat..." „Ja, zie je mijnheer de schildwacht, je staat thans tegenover een officier, inplaats van tegenover een jong meisje. Je hebt je plicht gruwelijk verzaakt en morgen kom je op het matje. Ik zal een geducht rapport van je op maken. „Ga in de houding staan, suffert!" De schildwacht wist niet of hij waakte of droomde. Hij bibberde als een riet en droop af als een hond. Tom verdween als een haas naar onze stel ling, waar het heele verhaal in geuren en kleuren verteld werd, evenals dat van andere avonturiers. Er werd gelachen dat het daverde. Zoo ziet men hoe men als schildwacht overal op verdacht moet wezen. Op alle mogelijke manieren probeert men soms een schildwacht on de proef te stellen, maar dan is het werkelijkheid. Opgepast, schildwachten!! Dick. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) •s Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) V.m. 10.30: Eerw. heer Heere Heersma van Amsterdam. a.s. Dinsdag 31 October. 8.15 u.: Ds J. F. Meiners, Herdenking v. d. Hervor! ming. Medewerking van het Kerkkoor. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 u.Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) v.m. 10 uur Ds. Vaandrager, v.m. 5.30 uurDs. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia. napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendwjstr. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u., Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope1' v.m. 10 u. en n.m. 7 u.: de heer A, Bes. selaar, Amsterdam. ZONDAG 29 OCTOBER 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Maand- collecte; n.m. 7.30 u. H. Avondmaal. De Waal n.m. 7.30, Ds. v. 't Hooft, Heilig Avondmaal. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm, Maandcollecte, Heilige Doop. Z u i d-E i e r 1 a n d n.m. 3 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Heilig Avondmaal. Oudeschild n.m. 7.30 u. Ds. Tinholt. Maandcollecte. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Tinholt. namiddags 7 uur Eerw. Heer D. B. Star- renburg van Leiden. Maandcollecte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Ds. Gorter. Den Hoorn n.m. 7 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer.; n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees- dienst. Gisteren werd alhier aanbesteed de bouw van de dokterswoning. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk: v°gt4.490,- Bremer3.767,- Kort3.597,- D. Trap 3.194,- Timmerwerk: Gebr. Timmer 6.400,— Comb. Metselwerk en Timmerwerk: Jac. Drijver 9.290,— Electriciteit: Jac. Kuiper245,45 241.37* P. Bakker235,31 Loodgieter swerk °.eI®1-279- J- Agter 1.075,— Schilderwerk: C. Bremer622,— Metselwerk en Timmerwerk zijn in comb. opgedragen aan den heer Jac. Drijver. De overige werken aan de laagste inschrijvers. VERGROOTING BEDRIJF. In de timmerfabriek van den heer J. Drijver zijn opnieuw een tweetal electrische machines geplaatst.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6