ftelaslingverhoogiitg Gemeentefinanciën behoeven vaste basis! „Ik sta hier als katholiek priester" Verwarring bij de luchtbescherming Leeft de Staat sober genoeg? Nu maar geen volkstelling? Wetsontwerp aangenomen Het zal heet voor Hitier toegaan Tweede Kamer zegt pater de Greeve Hoogere ontvangsten van de spoorwegen Een treffen op de Noordzee 7 Hinderlijke schepen Schichtige paarden Pauselijk orgaan hekelt MolotofFs rede Postvluchten op Indië Duitsche stoottroepen aan het Westfront Luchtgevecht bij Rijssel Honderdduizend korenbloemen naar Engeland „Te duur. te tijdroovend". 45 OPCENTEN OP DE GEMEENTEFONDS BELASTING TOT 50 VERHOOGD. CRITIEK OP DEN RIJKSDIENST VOOR DE WERXVERRUIMING. Aan het begin der Tweede Kamerverga dering werden gistermiddag verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, w.o. een na turalisatie-ontwerp. Hierbij maakt de nat. soc. afgevaardigde, de heer de Marchant et d' Ansembourg de gebruikelijke tegen werpingen. bestrijdt het onbeperkt toelaten van Joden in Nederland, enz. De minister van Justitie, de heer Gerbrandy, zegt er niet te diep op te zullen ingaan. De man, die de naturalisatie vraagt, moet, aldus spr., zijn „ingeleefd" als Nederlander; ver der geen „lorrepraatjes". „Laten we de el lende van hen die van den eenen hoek der wereld naar den anderen worden gedreven, niet nog vermeerden." Aangenomen wordt o.m. het ontwerp wij ziging en verhooging van de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het De fensiefonds voor 1938 (toepassing van arti kel 24 der Comptabiliteitswet). Daarna vervolgt de heer de Geer zijn Woensdag begonnen antwoordrede inzake de voorgestelde belastingverhooging. Spr. is bereid het amendement-Wagenaar over te nemen, om aan het bezwaar van on gelijke heffing ten laste van de ingezetenen te ontkomen. Het ontwerp wordt dan zóó, dat aftrek niet aan de gemeenten, maar aan de belastingbetalers ten qoede zal komen, dat voorts de 15 op centen voor het loopende jaar ge handhaafd blijven en de 45 opcen ten voor het helastinniaar 1940'41 worden gebracht op 50 opcenten. Het wetsontwerp wordt zonder h. st. aangenomen (tegen de communisten). Voorlichtingsdienst noodig? Hoofdstuk II (hooge collegiën van staat) wordt z. h. st. en zonder debat vastgesteld. Bij hoofdstuk Ha (Algem. Zaken) wijst de heer Schaepman (r.k.) op het groote nut EN WEERLEGT BELEEDIGINGEN. f 300.boete qeëischt, tegen vertegenwoordiger van bijbeïge- nootschap. In een tweetal brochures, getiteld „gene zing" en „ziet de feiten onder de oogen" uit gegeven door het Wachttoren Bijbel- en Tractaatgenootschap te Heemstede, heeft de ze organisatie indertijd haar opvattingen inzake den Godsdienst uiteengezet. De in houd werd echter beleedigend geacht voor de Roomsch-katholieke bevolkingsgroep, en daarom moest zich gistermiddag voor de Haarlcmsche rechtbank, wegens overtre ding van artikel 137 d. van liet Wetboek van Strafrecht, verantwoorden de 35-jarige A. W., vertegenwoordiger van het genoot schap. Als getuige in deze zaak trad op de ZeerEerwaarde heer Henri Th. M. de Greeve, r.k. priester te Haarlem. Hij achtte de brochures inderdaad beleedigend voor de katholieke priesters, wien in „genezing" zelfs afpersing wordt verweten. De gods dienstige praktijken zijn verdraaid voorgesteld. „Mijn grootste grief is", zoo zeide de heer de Greeve „dat een buitenstaander wel den indruk moet krijgen, dat wij priesters een bende schurken en bedriegers zijn". Hier sta ik... Verdachte merkte op. dat er sprake is van godsdiensten in het algemeen en van het feit, dat „alle menschen op aarde godslasterlijk zijn, evenals in de dagen voor Noach". Get.: Ik sta hier als katholiek priester en ik kom op voor de geheele katholieke priesterstand. Sinds 1923 zoo vervolgde getuige verontwaardigd ben ik priester en ik ben mij nooit bewust geweest afper sing gepleegd te hebben. Verd.; Het gaat hier om het systeem en niet om de personen. Requisitoir. De officier van Justitie wilde dit keer nog niet de maximum straf requireeren, wat hij een cvcntueele volgende maal zeker zou doen, maar volstaan met ©en geldboete van driehonderd gulden subsidiair dertig dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de brochure. Verdachte's raadsman haalde in zijn plei dooi de woorden aan van prof. Karl Barth, die erop aandrong, dat de Erhste Bibel- forscher, een Duitsche zustervereeniging. gesteund zou worden. Verdachte had zich inderdaad wat voorzichtiger kunnen uit drukken, maar men moet niet vergeten, dat in geestelijke zaken scherpe dingen worden gezegd. Men denke maar aan de stellingen van Luther! Pleiter was evenwel van oordeel, dat verdachte niet strafbaar is. Verdachte verdediqt zich. Verdachte hield hierna zelf nog een Ian ge verdediging, waarin hij o.a. nog zei, dat in Duitschland meer dan S00Ó geest verwanten gevangen zijn. D" dn jq November uit van een doeltreffende voorlichting der openbare meening in de wereld. Spreker wenscht een goed georganiseerden voor lichtingsdienst en oefent in dit verband critiek op den Regeeringspersdienst. Minister de Geer betoogt dat in ons land met zijn goede pers geen behoefte is aan een afzonderlijk orgaan van voorlichting. Naast het A.N.P. is een Regeeringspers- dienst voor officieele berichten nuttig. Het begrootingshoofdstuk wordt z. h. st. aangenomen (tegen de N.S.B.), evenals de hoofdstukken Vila (nationale schuld), XIII (onvoorziene uitgaven) en de wet op de middelen. De rest van den middag heeft de Kamer zich beziggehouden met het wetsontwerp verhooging van het crediet voor werkverruiming met 30 miliioen gulden, waarvan men zich voorstelt dat er 80 a 90.000 werkloozen werk door zullen vinden. Algemeen kunnen de sprekers, zeven in getal, zich met dit crediet vereenigen. Verschillende sprekers, n.1. de hee- ren Kupers (s.d.) en Beaufort (r.k.) vroegen naar de oorzaak van den achteruitgang van het aantal te- werkgestelden in de laatste maan den. Men vreest, dat de nieuwe rijks dienst voor de werkverruiming niet voldoende geoutilleerd is en te veel op zijn schouders geladen heeft. Ook van chr. dem. zijde (de heer Posthu- ma) wordt gevraagd wat. de regeering eigen lijk wil. Vreest men te grooten invloed van de Kamer? Omtrent allerlei fouten blijven we in het onzekere. De zaken worden op den ouden voet voortgezet. De heer Bieretna (lib.) is blij dat do instelling van den werk- verruimingsdienst nog slechts wordt over wogen; zelfs bij den bestaanden dienst wordt er reeds niet steeds de noodige zuinigheid betracht- De heer Bakker (e.h.) kan het optimisme van de regeering. dat in werkverruiming 80 a 90 duizend werkloozen te werk kun nen worden gesteld, niet deelcn; daarvoor is de toekomst, naar hij meent, te onzeker. Men moet niet roepen over de visch voor dat men die in het net heeft. De heer Kupers dringt er op aan, dat de bouw van arbeiderswoningen in snel tem po zal worden uitgevoerd in verband met de bemoeilijkte voorziening van bouwma terialen. Verder wordt in de debatten nog gewe zen op de werkloosheid in de bollenstreek, er wordt aangedrongen op vergrooting der arbeidsmogelijkheid in de industrie, ter wijl de werkverschaffingslooncn ten platte- lande te laag worden genoemd om ze als maatstaf te gebruiken. Overigens kan men zich hlgemeen in groote trekken met het ontwerp vereeni gen. Vandaag wordt de vergadering voortgezet. De ontvangsten van de Nederlandsche spoorwegen over de maand Augustus 1939 bedroegen: Reizigers en bagage f6.846.105.— (v. j. f5.964.601.—brief- en pakketpost f 205.000 (als v. j.) goederen f3.559.382.(v. j. f 3.380.998.diversen f 167.596.(v. j. f 134.943.—totaal f 10.778.144.— (v. j. f9.685.543.—). De totale ontvangsten van 1 Januari af bedragen; f72.610.365.— (v. j. f65.778.566.—). „NOOIT VOLMAAKT" TERECHT. Dezer dagen meldden wij, dat men van de „Nooit Volmaakt", een vrachtboot uit Zaandam, welke op weg was naar Meppel, sinds 13 October niets meer had verno men, zoodat men veronderstelde, dat de boot was vergaan. Wij vernemen thans, dat de „Nooit Vol maakt" in de Gouwzee voor anker ligt. Het schip heeft de giek gebroken. NOODLIJDENDE GEMEENTEN ONVOLDOENDE GESTEUND? Onderzoek der begrootingen duurt te lang! Naar de meening van verscheidene Twee- *de Kamerleden is het thans meer dan tijd, dat een vaste basis voor de gemeentelijke financiën tot stand komt. Zij achten daartoe zoo lezen wij in het voorloopig verslag over de begrooting van Binnenlandsche Zaken 1940, een algeheele herziening van de finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten noodzakelijk. Bij een herziening van dezen aard ware. naar voorts werd opgemerkt, ook een eind te maken aan de mogelijkheid van afschui ving van allerlei lasten op de gemeenten. Sommige leden mennen de speciale aan dacht der regeering te moeten vragen voor den zeer moeilijken financieelen toestand, waarin enkele groote gemeenten zijn komen te verkeeren ten gevolge van het intreden van den oorlogstoestand, welke de voor naamste bronnen van welvaart dier gemeen ten op hoogst nadeelige wijze beïnvloedt. De vijf miliioen extra. Gaarne zouden verscheidene leden volledig worden ingelicht omtrent de redenen, welke er toe hebben geleid. >'at geen gevolg is gegeven aan het Verwondering over gestegen uit gaven. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Binnenland sche Zaken voor 1940 lezen wij het volgende; Verscheidene leden hebben niet den indruk, dat bij de samenstelling van deze begrooting een ernstige wil tot bezuiniging heeft voorgeze ten. Zij dringen er op aan, naar een lager eindcijfer der begrooting te streven en verbazen zich o.a. over de meerdere uitgaven van den depar tementalen dienst ad f31.274. een dienst, die nog wel dc gemeente besturen steeds tot bezuiniging maant! Een aantal leden vraagt, in welk stadium Bioscoopwet en de Begrafeniswet verkeeren. Ambtenaren en hun gezinnen. Gevraagd wordt, of thans binnen afzien- baren tijd de indiening van een wetsont werp is te verwachten, strekkende tot ver hooging van de pensioenen, uit te keeren aan de weduwen en weczen van ambtena ren. wier salaris meer dan f3000 beloopt. Gevraagd wordt of de minister bereid is bij de centrale commissie voor georgani seerd overleg aanhangig te maken het. vraagstuk van de pensionncering van amb tenaren op 60-jarigen leeftijd. Regeering geeft te weinig lei ding en te weinig geld! Critiek op de voorbereiding der gasmaskerade. Van verschillende zijde wordt in het Tweede Kamerverslag betreffende Binnenlandsche Zaken geklaagd over het gebrek aan Rijksmedewer king bij de bescherming der bevol king tegen luchtaanvallen. Er is niet slechts te geringe financieele steun, zoo wordt gezegd, maar ook onvoldoende leiding van overheids wege. Er ontstaat daardoor verwarring tusschen plichten en bevoegdheden van de verschil lende bij deze aangelegenheid betrokken organen. In het bijzonder voorzoover het financieel weinig sterke gemeenten be treft, is er van een bevredigende voorzie ning geen sprake. Vooral de vermenging op dit terrein van overheidsoptreden en particuliere zorg ach ten verscheidene leden uit den booze. Dat ten behoeve van de luchtbescherming collecten, blocmpjesdagcn e.d. moeten wor den georganiseerd, wordt een beschamend gevolg van het standpunt der regeering ge noemd. De verstrekking der gasmaskers. Verscheidene leden noemen de maatregelen, welke zijn getroffen met betrekking tot de beschikbaar stelling van gasmaskers voor dc bur gerbevolking, onvoldoende en ver warring stichtend. Enkele leden klagen over het feit, dat men in sommige gemeenten leden van de nationaal-socialistische beweging, die men destijds had verzocht tot den luchtbescher mingsdienst toe te treden en wier actieve medewerking men dus op prijs bleek te stellen, thans uit dien dienst weert. Gaar ne zouden zij van 's ministers meening over deze handelwijze op de hoogte worden ge steld. Ten slotte geven enkele leden als hun meening te kennen, dat de tot dusver in den oorlog opgedane ervaring wel heeft geleerd, dat van luchtbeschermingsmaatre gelen weinig resultaat voor de veiligheid is te verwachten. aanvankelijke voornemen der regee ring f 5 miliioen meer voor de nood lijdende gemeenten beschikbaar te stellen. Naar zij meencn, is het be drag, dat thans voor steun uit 's rijks kas aan die gemeenten op dc bcgroo- ting is uitgetrokken, bij lange na niet voldoende. „Het paard achter den wagen." Het paard achter den wagen spannen noe men eenige leden het, dat de inmenging van de regeering soms zóó ver gaat, dat zij ook aanwijzingen geeft, welke de gemeenten be lemmeren in haar streven, zooveel mogelijk uit eigen bronnen van inkomsten te zoeken. Gewezen wordt daarbij op 's ministers brief van 6 Maart j.1. aan de colleges van Ged. Staten, waarin ter kennjs van die colleges werd gebracht, dat do regeering het sedert eenigen tijd in het algemeen niet wensche- 1 ijk achtte, dat gemeenten gelden vorderen voor het parkeeren met motorrijtuigen op voor den openbaren dienst bestemden ge meentegrond. Te langzaam. Ten slotte wordt er in het kader van deze beschouwingen nog op ge wezen, dat met betrekking tot het onderzoek van en de beslissing om trent gemeentcbeorootingen een tem po wordt gevolgd, dat voor vele ge meenten tot groote bezwaren aanlei ding geeft. Er zijn o.a. noodlijdende gemeenten, ïlic over baar begroetingen voor 1939 op dit ©ogenblik nog niets hebben geboord. Gaar ne zonden de leden bier aan het woord zien dat de noodige maatregelen worden gefrof ten. ondaf bet genoemde temno in bet alge meen aanzienlijk worde versneld. In het zoo juist verschenen voor loopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Binnen landsche Zaken wordt de vraag ge steld. of de twaalfde algemeene tien jaarlijksche volkstelling, voor welker voorbereiding een bedrag van f 90.000 wordt aangevraagd, niet kan worden uitgesteld. Voor zulk een uitstel achtte men drieërlei re denen aanwezig. In de eerste plaats zou dit voor het oogenblik een niet onaanzienlijke bezuiniging betee- kenen. Voorts zijn de afdeelingen bevolking van de gemeentesecreta- riën overbelast met werkzaamhe den in verband met defensie- en distributie-aangelegenheden. En ten slotte vinden de onvolkomen heden in de bevolkingsregisters voorloopig voldoende correctie in de aanvullende gegevens, welke ter kennis van de administratie komen bij de uitreiking van de distributie stamkaarten. Andere leden verklaren de hier ontwikkelde zienswijze niet te kun nen deelcn. Te Bergen aan Zee hevig geschut vuur gehoord. Gister-, Donderdagmiddag, werd te Bergen aan Zee gedurende geruimen tijd een hevig geschutvuur gehoord, zoodat men aanneemt, dat ver weg op de Noordzee een treffen tus schen vijandelijke strijdkrachten moet heb ben plaats gehad. Een en ander berust na tuurlijk uitsluitend op vermoedens, omdat er niets te zien was en het gevecht zich dus moet hebben afgespeeld achter de gezichts einder. Het gedreun was echter zoo zwaar, dat de ramen doorloopend rinkelden en met de hand een lichte trilling kon worden waar genomen. Uit den vrij langen duur van het geschutvuur maakt men verder op, dat het een hevig treffen moet zijn geweest. Maatregel in verband met den staat van beleg. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht, heeft op grond van het Koninklijk Besluit van 1 Nov. 1939, waarbij een ge deelte van het grondgebied des rijks in staat van beleg is verklaard, het wegvoeren be volen, van de vaartuigen uit het Juliana- kanaal. de Maas en het Maal-Waalkanaal, welker aanwezigheid naar zijn oordeel scha delijk kan zijn voor de belangen der lands verdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedragen aan den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart. Naar wij vernemen, wordt met dezen maatregel beoogd eenige opstoppingen van in genoemde waterwegen liggende schepen op te heffen. Landbouwer door eigen wagen doodgereden. Gistermiddag reed de vijftigjarige land bouwer E. ten Oever uit Uffelte met een be spannen wagen op een bouwland te Havelte. Doordat de paarden schichtig werden en op hol sloegen, kwam de man ten val. Hij geraakte onder den wagen en brak den rug- gegraat. In een nabij gelegen huisje, waar hij werd binnengedragen, is de ongelukkige korten tijd later overleden. „Leugenachtig en onbeschaamd." De „Osservatore Romano", het Pauselijk blad, noemt de rede van volkscommissaris Molotoff leugenachtig en onbeschaamd. De aanval van de Sovjet Unie op Polen noemt het blad een dolkstoot in den rug van een dapperen tegenstander. Ten aanzien van de woorden van Molotoff betreffende de Oostzeestaten, met welke de Sovjet Unie een verdrag van wederkeerigen bijstand heeft gesloten, dat „iedere inmen ging van de Sovjet Unie in de politiek van deze landen uitsluit, schrijft 't blad, dat men om de oprechtheid van de bekeering van de Sovjet Unie tot den vrede en de afkeer van het geweld te beoordeelen, moet zien naar de methoden van intimidatie en geweld van de huidige Sovjet politiek, welke slavernij brengt in het binnenland en onderdrukking in het buitenland. Het blad acht het ook van beteekenis, dat Molotoff het noodig heeft geacht te wijzen op het lot van de communisten in Engeland en Frankrijk. De „Osservatore Romano" besluit met te zeggen, dat Kremlin en Komintern voort gaan met een en hetzelfde te zijri* niettegen- staan de het byzantinisme, waarmede men wil beweren, dat de Russische diplomatie iets anders is dan dc bolsjewistische propa ganda in de wereld Beiden worden door de zelfde menschen geleid en streven hetzelfde na. Het blad verzet zich ook krachtig tegen de Russische eischen inzake Finland, welke belachelijk worden genoemd. ONDERZEEËR DUIKT TOT 107 METER. Bij een proeftocht in de Golf van Trente is de nieuwe onderzeeër „Liuzzi" tot een diepte van 107 meter gedoken. Het vaar tuig bleef een half uur op deze diepte. Op de heenreis landde de Buizerd gisteren te Jodhpocr; de Pelikaan arriveerde op de terugreies te Medan de Wielewaal te Basra. Geselecteerde afdeelingen vatt zeer jonge menschen. EEN KALME NACHT. Zoowel het Fransche als het Duitsche 1 gerbericht maken melding van een kalm nacht aan het Westfront. Er wordt nóg p? gevoegd: in het Westen op enkele plaatspi' zwak artillerievuur. Het schijnt dat de Du t schers meer en meer „stoottroepen" gaan e bruiken. Deze Stosstruppen zijn kleine selecte af. deelingen, die gespecialiseerd zijn op klein gevechten. Onder de gevangenen, die de laa'0 ste dagen gemaakt zijn, bevinden zich tal' rijke zeer jonge lieden. Verscheidene zijn niet ouder dan negentien jaar en Havas meldt dat uit de I-Iitlerjugend en de werkkampen veelal de soldaten voor de Stosstruppen wor den gerecruteerd. Havas trekt hier de con- conclusie, dat hun optreden bevestigt, dat het met de training van de oudere lichtingen niet wil vlotten en wel in het bijzonder vaiï diegenen, die onder de wapenen hadden moeten komen sedert het einde van den we< reldoorlog en de invoering van den algemee- nen dienstplicht. Hoewel er zonder twijfel soldaten van deze klassen aan het Westelijk front aanwezig zijn, aarzelt het Duitsche commando klaarblijkelijk om ze te gebrui- ken voor zulke delicate operaties als die van de verkenningspatrouilles, waar het geheel op de individueele kwaliteiten en de militaire kennis van de deelnemers aankomt. De aru dere conclusie is, dat men klaarblijkelijk weer bezig is Stosstruppen te drillen, zooal'a die in den vorigen oorlog gebruikt zijn. Hierdoor komt men aan keurcorpsen die zeker te gebruiken zijn voor bijzondere en bijzonder gevaarlijke acties. In den vorigen! oorlog had Duitschland zeer vele van deze Stosstruppen in alle mogelijke fomaties, zij waren goed geoefend en hadden een hoog moreel en zij leidden alle belangrijke aan vallen. Luxemburgsche families moeten, Fransche grensplaats verlaten. Alle in de Fransche plaats Rodange, db reet over de grens gelegen, wonende Liu xemburgsche families, zijn verplicht ge-> worden het dorp te verlaten. Het betreft een twintigtal families, die met hun have hebben moeten vertrekken en nu voorloo pig zijn ondergebracht te Bclvaux. Duitsch vlieqtuiq omlaaq gehaald Gisterochtend kwart voor twaalf hebta twee Britsche vliegtuigen een tweemotoriga Duitsche bommenwerper omlaag gehaald op Fransch gebied. Het vliegtuig werd nabij ITazebrouck bemerkt, het gevecht duurde slechts kort: beide Britsche vliegtuigen scho ten hun mitrailleurs af en de bommenwevj per viel neer. Aan boord bevonden zich» vier personen, de vlieger werd gedood, eett officier werd in de rug gewond door een kogel en de beide anderen bleven ongedeerd Zij werden gevangen genomen. Het toestel had geen enkele bom aan boord. Boven Belqisch gebied gevlogen, Gistermiddag hebben drie onbekende vlieg'" tuigen boven het grensgebied ten zuiden van Doornik gevlogen. Zij kwamen van het Oosten en vlogen in Westelijke richtig. Kort daarop, in de omgeving van Roubaix, heeft het- Fransche luchtdoelgeschut het vuur op de toestellen geopend. Klaarblijkelijk zijn het dezelfde vliegtuigen als waarvan hierbo ven sprake is. Frankrijk en Engeland zulk'1 gezamenlijk den wapenstilstand dag herdenken. De Britsche koning heeft opdracht gep0' ven, dat voor de krans, welke hij op wapen* stilstandsdag (11 November) aan den voet van het oorlogsgedenkteeken zal neerleggen' dit jaar zoowel Fransche korenbloemen ais de in Engeland gebruikelijke klaprozen van het z.g. JI&ig-Fonds, zullen worden K bruikf. Gisteren is een zending van lOO.uy korenbloemen uit Parijs per vliegtuig 1 Londen aangekomen. De bloemen waren Pw zonden als gebaar van vriendschap door c - Fransche oudstrijders. Als de Führer een groote IncW aanval op Engeland zou onderno men. Herbert Morrison, de voorzitter van el London County Council, lid der Labouil ty._ hoeft gisteren in het Engeische ^aJ huis tijdens debatten over de civiele a sie de mogelijkheid ter sprake gebracht ernstige luchtaanvallen. Hij zeide: y an, on- dc aanvallen op voldoende groote sc"aa, jat dernomen worden, kan worden verwacht, bommenwerpers door de afweerlinie i dringen en vrij ernstige schade aann5„(rrji- Hioraan voegde hij toe; „Laat Ilitlcr 0%^.. pon, dat wanneer hij hiertoe overga3 oen soortgelijke actie te voorschijn zal pen, niet minder doeltreffend dan zijn b optreden. Als hij hier komt, zal het hee hem toegaan".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10