AKKERTJES Ag£nda Kon.Marineen Landmacht Versterking van de geallieerden Mijnhardtje HERMAN NYPELS Vrijdag 3 November 1<rtQ Tweede Blad den helder Uniformen en Uitrustingen 2antsuteu$ aoaf gefiuuiden. Comité mijnenvelden Terugblik op den jaarlijkschen wereld- spaardag Opa s cadeau Van de huisvrouwen voor de Jantjes Zijn de kachels van de Cr.l t De strijd ,e9e„ d„„ JtS? "Vf en nochtans niet overw.rW V. tWerkende dienst een voordeeltje voor de gemeente'' d,StdbUtie" De vergadering van Dinsdagavond was geen raad van „groote zaken". Er was welkeen agenda als een lintworm, een echter, die in hoofdzaak hamerstukken bevatte. Toch wer den er reeds eenige voorschermutselingen ge houden voor den grooten strijd, die straks zal los branden. Dinsdag 14 November begint de behandeling van de gemeente-begrooting en dan eerst zullen de nieuwe raadsleden, die tot op heden bescheidenlijk gezwegen hebben, los barsten in heiligen toorn over alle vuige aan tijging tijdens de verkiezingscampagne op hun edelachtbaarheid uitgeoefend. Er is nog menig appeltje te schillen, nog menige noot te kraken en gezien het edele voornemen van de raads leden, om „algemeene beschouwingen" te hou den, mogen we met een gerust hart, ieder be langstellende in de gemeentelijke politiek aan bevelen, dien veertienden van deze maand en de daarop volgende dagen, vrij te houden voor een bezoek aan de raadszaal, als het heilig vuur" van de politiek zal oplaaien, als het oratorisch talent van oude en nieuwe raads leden pittig als champagne over de hoofden van de toeschouwers zal vloeien. Een collega merkt op, dat hij deze beeldspraak niet erg kan waardeeren, en dat hij de champagne lie ver op een andere plaats heeft, dan over zijn hoofd. Goed, het zij zoo. In de vergadering van Dinsdag heeft Dr. Feenstra Kuiper (Gem. en Nat. Belang) een lans gebroken voor de instandhouding van den radio-cursus, verbonden aan de Zeevaart school. Deze cursus, waarvan het belang door Den Haag blijkbaar niet hoog genoeg aange slagen wordt, om er een redelijke subsidie voor te geven, werd in hoofdzaak in stand gehouden door het extratje, dat het internaat van de Zeevaartschool, voor de gemeentelijke kas op leverde. Dit is niet normaal, zoo meende de burgemeester, een cursus behoort niet op een dergelijke losse basis te staan en in het ver volg zullen alle cursussen uit de gemeente- begrooting moeten worden betaald. Dat is een gezonde en normale gang van zaken. Want vaste cursussen betalen van extratjes is wel wat onzeker, omdat die voordeeltjes, tenslotte maar een tijdelijk karakter kunnen dragen. Zoo b.v. het internaat van de Zeevaartschool, voor kort een bloeiende en floreerende kost school voor de Zeevaartschoolleerlingen van buiten, taant op het oogenblik leelijk. En wat zal de toekomst brengen? Misschien jaren lang een onzeker bestaan op zee, mei begrijpe lijke verminderde belangstelling voov de Zee vaartstudie. De plannen voor een nieuw in ternaat zullen hiervan zeker ook hu*' invloed ondervinden. Men ziet het weer! Niets is zeker op dit ondermaansche. Die onzekerheid bleek ook uit het advies van de verschillende „deskundigen", die hun oordeel hadden gegeven over een tweetal kachels op de Comeniusschool, waarvan het bestuur meende, dat deze verwarmingsappa raten dringend vernieuwing verdienden, om dat de steenen gescheurd waren en het uiter lijk er dusdanig uitzag, dat men zich voor zoo'n bezit moest schamen. Maar... het oor deel van den directeur van gemeentewerken was anders dan dat van het bestuur. En Dr. Feenstra Kuiper, die zich als verdediger voor de belangen van de Comeniusschool had opge worpen, was met eigen oog den toestand op gaan nemen en begreep niet, hoe men derge lijke kachels nog langer durfde laten staan in een „brandgevaarlijke" omgeving als de Comeniusschool. Wethouder v. Loo, ook niet van gisteren, was eveneens naar de Vlaming straat gestapt, in gezelschap van den hoofd opzichter van gemeentewerken. Hij had en passant alle kachels bekeken, van binnen en van buiten en was het met den gemeentedes- kundige eens, dat er geen aanleiding tot ver nieuwing was. De heeren Ran en Terra (R.K.) schaar den zich nog aan den kant van den heer Peenstra Kuiper, maar deze katholieke steun mocht niet helpen en het voorstel om de bijlage aan te houden, werd verwor pen met 13 tegen 6 stemmen, zoodat de Comeniusschool geen nieuwe kachels krijgt. De heer Ran bracht het college van B. en W. oen compliment voor de wijze waarop het den strijd tegen donker Den Helder aanbindt. De intrekking van een vergunning A voor den ver koop van zwak alcoholischen drank en het niet Voor de MILITAIRE KLEEOERMAKERIJ Eigen coupeur en ateliers. Prijscourant wordt gaarne toegezonden. wiik 'eenen van deze vergunning in een was'rio v h nilnder oirbare dingen gebeuren, hp^ft hi-?u6n Van dit comPliment. Het college sen was ernstig streven om plaat- i r menschen met duistere bedoelingen n'i'pt or,^°men' krachtig te bestrijden. Het kan ahnder® ,of heel bet weldenkend deel van kJng.zal daarmede zijn groote in- tolk ng betuigen- De heer Ran was hun Kreu§'er (V.D.) nam het op voor plattelanders, die hun watermeters, niet zooais iedere bewoner in de stad, in hun wo- m.k' r".aar daarbuiten hebben staan. Dit is in er and met de leiding, die de gemeente vanaf ae hoofdleiding naar het perceel legt. Nu lengt dit voor onze buitenbewoners, vooral in den winter bij vorst veel onaangenaam heden mede. Willen zij hun hoofdkraan af sluiten, clan hebben ze soms sneeuw en ijs op te ruimen, alvorens zij daarbij kunnen komen. Kunnen zij nu niet hun meter binnenshuis krijgen, zoo vroeg de heer Kreuger, en wet houder v. d. Vaart bleek niet ongeneigd deze mogelijkheid eens ernstig onder het oog te zien, temeer daar de geheele verordening toch veranderd moet worden. Er gloort dus hoop voor onze plattelanders. De heer Meyer (V.D.) vond de post 15.000 gulden overwerk voor de politie wel wat „te gortig". Als het noodig is, dat de politie zoo veel overwerkt, wel, neem er dan eenige agen ten bij, zoo redeneerde hij logisch. Tenslotte is daar meer profijt van te trekken, dan door overbelasting van het korps. De burgemeester was het daar roerend mee eens, doch al zag hij ook gaarne uitbreiding van het korps, terwille van de dubbeltjes wilde hij geen te groote sprongen maken. Er komen dus voor- loopig niet meer dan drie agenten bij en het overwerk zal krachtig worden bestreden. Dr. Feenstra Kuiper maakte zich bezorgd over de kosten van den distributiedienst. Een hoofdambtenaar met een behoorlijk salaris aan den kop van het nieuwe bedrijf, de noodige ambtenaren met fatsoenlijke salaris sen als hulp. Waar moet dat heen De burge meester stelde den heer Feenstra Kuiper ge rust en maakte een rekensommetje waaruit bleek, dat de gemeente met den 'distributie- dienst eerder geld zal verdienen dan verspelen. Daartegen kon tenslotte niet een van de raadsleden bezwaar hebben. Als sluitstuk van de vergadering, die om half tien al was afgeloopen, deed de heer Meyer zijn stem hooren over het dreigende rattengevaar voor de bewoners langs den kanaal.kant. Deze zaak zal krachtig worden aangepakt door het college. Overigens make men zich niet al te ongerust. Een onderzoek dat we insteMen bleek in het geheel niet on rustbarend. Men zie daarover ons nummer van morgen. Burgerlijke Stand van Den Helder 2 November 1939. GETROUWD: A. C. Ulder en J. van Eig. BEVALLEN: H .J. PhilipsenRijker, d.; C. H. van RitbergenVree, d.; L. Dietzvan Gent, d.; C. RevierBergmans, d.; P. de Ruij- terKuijl, z. OVERLEDEN: J. Brouwer (m), 78 jaar. Aan bovengenoemde dansclub kunnen nog eenige echtparen deelnemen. Aanvang van den cursus a.s. Dinsdag 7 Nov., 's avonds 9 uur. Aanmelden uitsluitend Dansinstituut Mouton, Kanaalweg 154. (Adv.) Een lofwaardig initiatief van Haag- sche dames. Ergens op de Noordzee liggen onze mijnen vegers en mijnenleggers. Practisch altijd zijn ze buiten Het Nederlandsche volk heeft geen begrip van hun moeilijk en gevaarlijk werk voor de verdediging van ons land. Toch zijn er die daar iets van begrepen hebben. Een aantal Haagsche dames, getroffen door de rampen van de mijnenvegers, nam het initia tief, om speciaal voor de menschen aan boord van deze schepen iets te doen. Zij richtten daartoe een comité op onder den naam „Comité mijnenvelden", dat de bedoeling heeft door middel van het zenden van lectuur, ver snaperingen, eventueel geld voor ontspanning enz., enz., het leven van de menschen aan boord van de schepen te veraangenamen. Ook is het de bedoeling wollen goederen voor de militairen te breien. Wol daarvoor kan men gratis bekomen aan het adres van het secretariaat van het comité, Statenlaan 138, Den Haag. Ook kan men het comité ver blijden door een gave in geld, die men kan storten op rekening van de Nederlandsche Handelmaatschappij, Den Haag (giro 7112). Want, men mag niet vergeten, dat het perso neel van de mijnenvegers en -leggers voor een groot deel is samengesteld uit miliciens afkomstig van de visschersvloot, uit schip- persgezinnen of uit de mijngebieden. Allen dus jongemannen, die het thuis al niet te breed hebben en die het nu financieel nog moeilijker hebben. Aan hun gezinnen iets toe te stoppen is ook de bedoeling van het comité. Wie wil helpen of wie iets wil weten over dit comité en zijn werkzaamheden kan zich in verbinding stellen met mevr. J. Ruiten schild, Hoofdgracht 35. De Directie van de Nutsspaarbank schrijft ons: Evenals in vorige jaren werd bij de Nuts spaarbank de Wereldspaardag (Dinsdag 31 Oetober) weer in de algemeene aandacht der burgerij geplaatst. De belangstelling heeft, gelet op de bijzondere tijdsomstandigheden en het ongunstige weer op dien dag, de niet hoog gespannen verwachtingen overtroffen. 333 personen hebben dien dag een bedrag op hun spaarbankboekje ingelegd. Deze posten van inleg vormden tezamen een bedrag van 16.848,24. Er werden 69 spaarbusjes ter lediging aangeboden, waaruit voornamelijk aan pasmunt een bedrag van bijna 400 te voorschijn kwam. 51 Nieuwe spaarders tra den toe. Ter verkrijging van een inzicht omtrent de grootte der ingelegde bedragen volgt hier onder een gespecificeerde opgaaf: 151 posten beneden 10.132 van 10. tot 100.—; 43 van 100.— tot 500.—; 7 boven 500. Gezien het feit, dat de resultaten, die van het gemiddelde van de laatste 4 jaren, te boven gaan, waarbij door 333 personen be langstelling werd getoond, waardeert bestuur en directie der Spaarbank ten zeerste. Het is een verheugend verschijnsel, daarbij te mogen opmerken, hoe zich in den loop der jaren een kern van spaarders heeft gevormd, die telken jare -dit jaar was hst de twaalfde maal op dezen algemeenen spaardag den weg naar de Spaarbank weet te vinden. Het spaarbank- bestuur is overtuigd dat in crisistijden meer nog dan in tijden van voorspoed tot uiting komt, dat spaarbanken in een maatschappe lijke behoefte voorzien. In de op den Wereld spaardag getoonde belangstelling mag dan ook stellig een bewijs worden gezien, dat zeer velen uit de burgerij instemmen met het uit sluitend doel der spaarbanken: de bevordering van de spaarzaamheid, overtuigd als men is dat „sparen is de bron van volkskracht". POLITIECURSUS. In een advertentie in dit nummer maken de politie-inspecteurs bekend, dat zij, bij vol doende deelneming, een mondelinge cursus zullen houden voor de opleiding voor het poli- tie-diploma, met aanteekening. De cursus zal half November beginnen. Spoedige aanmel ding is dus gewenscht. Voor adressen zie men de advertentie. Propaganda-optocht voor Zondagsscholen Inplaats van verleden week Zaterdagmid dag, toen de voorgestelde demonstratie- optocht van Zondagsscholen gehouden zou worden zal deze nu, wanneer het weder „eenigszins gunstig" is, morgen Zaterdag middag gehouden worden. Wij verwijzen hierbij naar de in dit nr. voorkomende adver tentie. Alle kinderen van de betreffende Zondags scholen worden dus eerst weer te ongeveer half drie bij hun eigen lokaal verwacht. Daarna trekken ze onder geleide op naar de Steengracht, waar vandaan de daar op gestelde stoet de reeds eerder aangegeven route zal volgen. Na het zingen op het Sta tionsplein gaat iedere afdeeling onder geleide weer naar eigen Zondagsschool, waar de nog niet uitgedeelde verrassingen zullen worden uitgereikt Dus, willen we hopen, speciaal voor onze Zondagsschooljeugd, op beter weer dan verleden week. We hebben er wel moed op! Probeer 't toch op zulke da gen eens met 'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende \werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. j>Iaar na anderhalf jaar volgde een proces verbaal. Men hoort somtijds van wonderlijke ge schiedenissen. Om een voorbeeld te geven, een dezer dagen vervoegde zich een jonge dame aan het hoofdbureau van politie alwaar zij mededeelde, dat zij een gouden armband horloge, dat ze anderhalf jaar geleden kwijt geraakt was door verliezing, toevallig om de pols .van een andere jongedame gezien had. De politie liet er geen gras over groeien, sloeg aan het speuren en nadat laatstge noemde jongedame eens aan de tand gevoeld was, bleek dat het gouden sierraad inderdaad op eenigszins vreemde wijze in haar bezit ge komen was. Ze had het anderhalf jaar geleden van haar grootvader gekregen... Ook de grootvader is nu aan een verhoor onderworpen geweest en de schijn is sterk tegen hem. Proces verbaal is dan ook bereids opgemaakt. WIE WIL EEN AARDIGE HOND HEBBEN? Sedert verscheidene dagen bevindt zich op het hoofdbureau van politie een alleraardigste hond. Het is een jong gladharig beest, dat men zonder baas gevonden heeft ergens in het Koegras. Tot nu toe dient hij tot vermaak en onderhoud van de agenten in de garage. Men is echter gaarne bereid het dier aan een liefhebber af te staan. ONBEVOEGD TANDARTS. Gisteren werd proces-verbaal opgemaakt tegen een tand-,,techniker", die onbevoegd de tandheelkunde uitoefende. Bivakmutsen, polsmoffen en dassen. Iedereen weet, dat in deze dagen een groot aantal vaderlandsche huismoeders, hetzij indi vidueel, hetzij in vereenigingsverband, bezig zijn met het breien en haken van allerhande kleedingstukken voor de gemobiliseerden. Daar de soldaten in Nederland verreweg in de meerderheid zijn, zijn zij het ook, die met het grootste deel van de buit schoot gaan. In dit verband is het echter een ver heugend feit, dat onze plaatselijke afdee- deeling der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen eenigen tijd geleden het initiatief nam om ook iets voor de Jan tjes te doen, voor de matrozen. En het resultaat van dit plan hebben wij gisteren mogen aanschouwen. Om half 11 was de afdeeling, vertegen woordigd door de presidente mevrouw Postu- ma en" voorts door de dames Jaring en Van Pie'nbroek, aanwezig in de werkkamer van den commandant der marine, schout-bij-nacht H Jolles en diens eehtgenoote. Voorts waren eenige lijvige paketten aanwezig, waarin zich de °buit" bevond. Het was mevr. Postuma die toen het na volgende sprak tot den schout-bij-nacht: Zooals U bekend is heeft de Nederl. Ver. van Huisvrouwen, afd. Den Helder, het initia tief genomen te breien voor gemobiliseerden. Als Heldersche ingezetenen hebben wij ge meend dit in hoofdzaak te doen voor de zee macht. Het geeft ons allen een groote vol doening U hierbij te mogen aanbieden 240 bivakmutsen, 60 paar polsmoffen en 20 das sen De laatste wol is onder onze breisters gedistribueerd en zoo spoedig mogelijk hopen wij U het resultaat ook daarvan te mogen Van links naar rechts: Schout bij Nacht H. Jolles, mevr. Jolles, mevr. v. Pienbroek mevr Pothuma, mevr. Jaring. (foto „Modern'n bezorgen. In hoofdzaak zal dat bestaan uit bivakmutsen en dassen. Gaarne wil ik hierbij nog opmerken, dat wij én van mevrouw Jolles én van mevrouw Ritmeester de meest spon tane medewerking mochten ondervinden. Vervolgens gaan de doozen open en ver toont zich het resultaat. Een kostelijke col lectie. waarvan men mag aannemen, dat deze door de bezitters hoogelijk op prijs gesteld zal worden. De schout-bij-nacht dankte het bestuur voor de gift namens de marine. Hij had bereids geinformeerd, waar op de vloot het dringends behoefte bestaat aan mut sen, polsmoffen en dassen en beloofde voor een zoo goed mogelijke distributie te zullen zorgdragen. Deze overdracht was geen „plechtig heid Integendeel, het geheel ging uiterst gemoedelijk in zijn werk. Maar het was wél weer een bewijs, dat in deze dagen de burgerij een open oog heeft voor hen, van wier krachten en opoffering juist nu zooveel gevergd wordt. En dat men daar voor óók wel iets wil doen! We hebben gisteren gewezen op het feit, dat de rede van Molotof in feite een teleur stelling voor Duitschland inhoudt en we heb ben dit aan de hand van de perscommentaren aangetoond. Het feit toch, dat Duitschland niet heeft te rekenen op den militairen steun van Rusland, kan niet anders dan als een teleurstelling voor Berlijn worden beschouwd. Vandaag kunnen we van een succes mel ding maken, dat indirect door de geallieerden, Engeland en Frankrijk is bereikt. Het betreft de verwerping van de motie tot handhaving van het embargo, door het Amerikaansche Huis van afgevaardigden. Dit beteekent, dat het zoo goed als zeker is, dat de Amerikaan sche neutraliteitswet zal worden aangenomen, waardoor het embargo volledig zal verdwij nen. Hiermee boeken de geallieerden een winst, want al mogen dan Engeland, Frank rijk, Duitschland en Rusland dezelfde rechten hebben, practisch komt het er toch op neer, dat in hoofdzaak Engeland en Frankrijk van deze opheffing van het wapenembargo zullen profiteeren. Ten eerste omdat de wapens con tant betaald moeten worden en alleen Enge land behoorlijk in zijn contanten zit en ten tweede, omdat de leveranties door eigen sche pen gehaald en vervoerd moeten worden. En ook deze laatste bepaling beteekent, dat En geland en Frankrijk alleen van de nieuwe Amerikaansche bepaling zullen kunnen profi teeren, omdat zij de macht ter zee hebben. Geen Duitsch schip zal ongestraft den Oceaan over kunnen steken. Opnieuw boekt Duitschland dus een teleurstelling. Het land heeft tot op heden weinig diplomatieke successen op zijn rekening staan, die het voordeel brach ten in zijn strijd tegen zijn gehaten tegen stander, Engeland. Nog altijd blijkt, dat de Russische vriendschap een vriend schap is, die aan beide kanten, dus een zijdig, berekend is op eigen voordeel. Rus land gaat rustig door met zijn brutale agressies en het schijnt Duitschland zelfs te erg te worden, want naar Havas uit Stockholm meldt, schijnt Duitschland voor zichtige stappen gedaan te hebben te Moskou, om verzachting der Russische eischen aan Finland te verkrijgen, even wel zonder resultaat. Rusland is ontembaar, het slaat zijn slag nu het van Engeland geen tegen kanting te verwachten heeft, omdat dit zelf de handen vol heeft en nu Duitsch land moet zwijgen vanwege zijn „vriend schap" met de Sowjet-Unie. Terecht zei de „Maasbode" dan ook giste ren in een overzicht, dat bij een ernstiger be studeering van de rede van Molotof blijkt, dat deze nog cynischer is, dan zij er bij den eersten indruk uitzag. „De brutaliteit, waar mede de feiten eenvoudig op hun kop gezet worden, is zoo grof, dat men zich bijna af vraagt, welke geheime bedoelingen Moskou bij een dergelijke maskerade voor heeft", zoo zegt het blad. Ja, die vriendschap tusschen Duitschland en Rusland heeft Moskou geen windeieren ge legd en uiteindelijk zal moeten blijken of Hitier geen onverstandige zet gedaan heeft op het diplomatieke schaakbord, toen hij aan Stalin de hand reikte. Velen zijn er van over tuigd, ook in Duitschland zelf, dat dit het geval is. verdwijnt radicaal door De echte zijn niet rond, maar hartvormig» Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3 5 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. - Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13 30— 1' u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Lokkend verleden" en „De drie musketiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Helden Brigade" en „Het Gebeurde in Hollywood". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De School des Levens". Zondag 5 November. Casino, 8.15 uur: ,,'n Huis vol Herrei". Dinsdag 7 November Psychometrische Seance, Musis Sacrum. 8.15 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: tss'g Temp. lucht: Wind: richting: Z.O. kracht: 3 Laagste temp. Licht op: A 1 4.59 uur

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13