REUMATIEK Bulgarije, het struikelblok in den Balkan PAS OP De bedrijfspolitiek van het gemeentebestuur onaangetast Geen tariefsverlagingen. De verbetering van verschillende wegen De Gemeentebegrooting van 1940 Het Molengat moet vrij voor de visscherij Voetbalcompetitie Zeemacht Een dolle klucht met Johan Kaart Er is een\5i in de maand de van De reis naar en door Indië Exploitatiekosten 0»L»-scholen Geen „vredesminister' in Engeland Hongarije geen lid van een Balkanblok Zes daqen speelbal van de golven De as is niet veranderd Een nazi-burgemeester? Geen kruiswoordraadsels aan bet front! Tweeslachtige Japansche commentaren Wij ontleenen nog aan het voorloopig ver slag op de gemeentebegrooting voor 1940: WATERLEIDING. Geen verlaging van tarieven. Is er, in verband met het batig saldo ad. 76.044,voor het College geen aanleiding om een gedeelte van de winst rechtstreeks ten goede te doen komen aan de verbruikers door b.v.: a. een speciaal tarief te ontwerpen voor de levering van water voor de zuivelfabriek te Julianadorp, zooals meerdere» leden wenschen; b. tot verlaging van huur watermeters over te gaan met b.v. 2/5 gedeelte. B. en W antwoorden: a. Neen. b. Neen. De meterhuur in onze gemeente is t.a.v. die in andere gemeenten laag. ZWEMINRICHTING. Een lek in de aanvoerleiding. Moet uit de toelichting worden gelezen, dat er een lek in de aanvoerleiding bestaat, en zoo ja, waarom is dat lek dan in 1939 niet gerepareerd vragen eenige leden. B. en W. antwoorden: Het lek in de aanvoerleiding van het zwembad betreft de leiding, waardoor het water in het bad met zeewater wordt ver- verscht. Het lek is opgemerkt tijdens het laatste zwemseizoen, doch het gebrek was niet van dien aard dat dadelijk maatregelen moesten worden getroffen. Bovendien zou de herstelling de aanvoerleiding tijdelijk buiten gebruik hebben gesteld, zoodat de verver- sching van het bad niet zou kunnen plaats hebben. GEMEENTEWERKEN. Gevraagd wordt: Welke motieven leiden er toe om in plaats van een voorman-straatmaker een technisch ambtenaar 3e klasse aan te stellen? Is bij het huidige personeel zoo'n kracht aanwezig Geraamd wordt een salaris van den direc teur van 5700,Is het raadsbesluit tot verhooging van dit salaris destijds goedge keurd B. en W. antwoorden: De vervanging van den voorman-straat- maker door een technisch ambtenaar 3e klasse is noodig om te kunnen beschikken over een meer onderlegd ambtenaar, die ook met ander werk kan worden belast. Door middel van een advertentie werden sollicitan ten voor deze functie opgeroepen, zoodat bij de beoordeeling van de gegadigden kan blij ken, of daarbij ook een geschikte kracht uit het personeel der gemeente aanwezig is. Van den Minister van Binnenlandsche Za ken werd bericht ontvangen, dat tegen ver hooging van het salaris van de directeur tot 5700,geen bezwaar bestond. De verbetering van de Dijkstraat. Is het noodig de Dijkstraat opnieuw te verbeteren, zoo wordt gevraagd, nadat daar verleden jaar 10.000,— voor is ge voteerd. Kan de post ad 100,voor reis- en ver verblijfkosten voor aankoop steenen, enz,, niet vervallen? Het is toch zeer goed mogelijk steeds bemonsterde offerte te vragen B. en W. antwoorden: Het in 1939 toegestane bedrag van 10.000,was noodig voor de verbetering van het hooggelegen gedeelte van de Dijk straat, met inbegrip van de beplanting. Het laag gelegen gedeelte van de Dijk straat is thans opgenomen in de lijst van straten, welke in 1940 voor herstelling in aanmerking dienen te komen. De post voor reis- en verblijfkosten kan niet vervallen, omdat vaak niet met een be monsterde offerte kan worden volstaan. Veelal zijn groote hoeveelheden van een be paalde steensoort niet aan één fabriek in één partij voorhanden, maar moeten deze op verschillende wijzen bijeen worden gebracht. Controle op de offerte, door bezichtiging aan de fabriek, kan daardoor meestal niet achter wege blijven. De plannen tot verbreeding van den Huisduinerweg, De verbreeding van den Huisduinerweg, zooals die oorspronkelijk door Burgemeester en Wethouders bedoeld was, is met het oog op de bezwarende omstandigheden van grond aankoop thans vrijwel onuitvoerbaar. Acht het College, zoo wordt gevraagd, met het oog op de veiligheid van het verkeer langs dien weg, het niet noodzakelijk om de gedeelten onproductieven grond door het aan leggen van voetpaden productief te maken? Het plan tot verbetering van den Huisduinerweg is nog in bewerking. Daarbij wordt overwogen voor de ver breeding geen grond aan te koopen, doch de bermen van den weg voor het voet en rijwielverkeer te benutten. Verbetering Jan Verfailleweg. Is de post van 1000,voor spramexen van wegen mede bedoeld om het gedeelte van den Jan Verfailleweg, gelegen tusschen de linie en den Alkmaarderweg, in orde te brengen Kan ook deze weg niet overgedragen wor den voor onderhoud bij het polderbestuur? De onderhoudspost voor het spramexen der wegen is bedoeld voor herstelling van alle wegen, welke mef deze asphaltemulsie zijn behandeld, zeggen B. en W. in hun ant woord. Het overdragen van het onderhoud van den weg aan den polder „Het Koegras" geeft de gemeente geen voordeel, omdat de polder bij de overdracht de gekapitaliseerde onder- houds- en vernieuwingskosten in rekening brengt. Het is ook beter, dat de gemeente dezen aan de uitbreiding der stad grenzenden weg in bezit blijft behouden. VISCHAFSLAG. Het „Molengat" moet vrij voor de visschersvloot. Gevraagd wordt of Burgemeester en Wet houders bereid zijn stappen te doen om te bevorderen dat, evenals gedurende de jaren 19141918, het „Molengat" wordt vrijgelaten voor de visschersvloot, omdat dit het eenige vaarwater is, waarin de visschersvaartuigen des nachts kunnen binnenvaren. Zooals de toestand thans is, bestaat er zeer groote kans, dat er slachtoffers onder de visschers- bevolking zullen vallen. Deze poging is reeds, zonder succes gedaan, antwoorden B. en W. hierop. Laconieke vraagbeantwoording. 1. Is het juist, zoo wordt gevraagd, dat de typist-schrijver Riemers één of meermalen tijdelijk bij het onderwijs is werkzaam ge weest 2. Levert dit geen moeilijkheden op voor de werkzaamheden ter secretarie 3. Zijn voor die tijdelijk benoemingen geen andere onderwijzers te verkrijgen? 4. Hoe wordt bij die waarnemingen zijn salaris geregeld B. en W. antwoorden: 1. Ja. 2. Neen. 3. Jawel 4. Buiten bezwaar van de gemeentekas. De vastgestelde westrijden van Zaterdag 28 October werden wegens het slechte weer en den toestand der terreinen afgelast. Opnieuw heeft men nu hetzelfde programma uitge schreven, met een enkele kleine wijziging, in de hoop nu de weersomstandigheden mee te hebben. Het Zeemacht-bestuur, dat door diverse overplaatsingen weer zeer incompleet was géwordén, is thans aangevuld met eenige mannen, die op sportief gebied bij de Kon. Marine al eenige bekendheid hebben verwor ven. Alleen de Voorzitter is gebleven, deze was nog van het oude bestuur overgebleven. De rest der functies is als volgt verdeeld: Sergt.-majoor der mariniers Th. J. W. van der Sel, secretaris; adjudant der mariniers J. F. Bosmann, penningmeester; en als com missarissen: sergt.-maj. der mariniers D. Leisner, bootsman J. van Aperen en de korporaals der mariniers G. v. d. Blaak en G. Cup. Het programma voor Zaterdag 4 November is als volgt: Afd. A. Terrein Watervogels: 13.45 uur: Vliegkamp De Kooij 1Miliciens Van Speijk. 3.00 Onderzeedienst—Plaatsel. Dienst. Afd. A. Terrein H.F.C. Helder: 13.45 uur: Marine-HospitaalHr. Ms. Wacht schip. 3.00 Fort Kijkduin AOfficierenelftal. Afd. B. Terrein Rijkswerf. 13.45 uur: Stafmuziek-elftal21e Grens- bataljon. 3.00 Vliegkamp De MokFort Kijk duin B. Afd. B. Terrein Onderzeedienst. 13.45 uur: ZoeklichtafdeelingFort Erfprins. 3.00 Kon. InstituutHr. Ms. Schor pioen 1. Ontspanning voor de militairen De afd. Ontspanning en Ontwikkeling van het Algemeen Hoofdkwartier heeft een goede keuze gedaan met het engageeren van het gezelschap Melachini, dat eenige dagen reedr en de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag voor de Stelling Den Helder in het Casino zijn voorstellingen geeft. Wat Melachini doet, grenst aan het onge looflijke en zijn talrijke aardige vlotte trucs wekten de bewondering op van het enthou siaste publiek, wat uit den aard der zaak ge heel uit militairen bestond. Zijn vlotte conference schakelt de eene be hendigheid aan de andere. Het is een voor stelling vol afwisseling. Ook het geheimzin nige kabinet met miss Ellen Fay is onbegrij pelijk. De dame is vastgebonden op een stoel. De banden zijn verzegeld en toch vliegen de rinkelende bellen en tambourijns als door geestenhanden bewogen door het hokje. Mr. Max brengt een goede afwisseling met zijn vlotte snelteekeningen. Een militaire band vulde de pauze met lustige dansmelodieën. Zondagavond in Casino. Zondagavond gaat in Casino de bekende lach-schlager „Een huis vol herrie", waarin de hoofdrol vertolkt wordt door Johan Kaart. Dat dit stuk inderdaad bijzondere kwaliteiten bezit bewijzen de uitstekende persbeschouwin gen, waarvan wij er hier nog enkele over nemen. Zoo schrijft bijv. „Het Nieuwsblad van het Noorden": Het is, wij mogen dit zonder voor behoud vaststellen, onmogelijk de voorstelling met een ernstig gezicht bij te wonen. Een blij spel bij uitnemendheid, en de critische „Groene Amsterdammer": ...geestigheid, kod digheid en kluchtigheid, zonder banaliteit, het Het kouoe, vochtige jaargtujüe is weer aangebroken, de periode die U als lijder aan Rheumatisohe pijnen tot wanhoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf ma ken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede, om dat er met alle goede zorgen van warme kruiken en dekens en kussens tóch geen helpen aan is. Rheumatische pijnen moeten van binnen uit bestreden worden 'n bloedzuiverende kuur, die kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kruschen Salts. Als ge er vaste gewoonte van maakt, 's morgens na het op staan de kleine beroemde dosis Kruschen te nemen, zult ge U spoedig een ander mensch voelen. De aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten sporen Uw leve, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, Uw bloed gaat sneller stroomen en overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in spierweefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuurlijke wijze afgevoerd. De Heer C. S. te Noord Scharwoude schrijft: Ik heb Kruschen Salts een half jaar gebruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug, handen en voeten en kon haast niet meer van de pijn. Eerst ge bruikte in Kruschen Salts maar ben er toen te gauw mee opgehouden. Maar nu kan ik er niet meer buiten..." Probeer 't óók met Kruschen. Neem het geregeld en ge zult spoedig het resultaat aan den lijve ondervinden en U een ander mensch voelen, -'erlost van ongemak en pijn. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) is heel wel mogelijk, dat is ditmaal onomstoo- telijk bewezen... er is eerlijk, spontaan en van harte gelachen en menigeen ging met de hand in de rechterzijde de zaal uit, aan het slot ook Uw onderdanige dienaar... Voorts verwijzen wij naar de desbetreffende advertenties. Ons verslag over den tocht, dien we Woens dagavond aan boord van de „Johan v. Olde- barneveldt" naar de Tropen hebben gemaakt en de reis dwars door Sumatra en Java en naar Bali, behoeft een kleine aanvulling. Wij verzuimden te vermelden, dat de uitnoodigin- gen van de Maatschappij „Nederland" via den agent, den heer Velthuys verzonden waren. Eveneens verdiende het aanbeveling de aan dacht op het agentschap in Den Helder te vestigen, dat men vindt in het Verkeershuis, Kanaalweg. Alle passages voor de schepen van de Maatschappij „Nederland" kunnen daar behandeld worden. De Raad der gemeente Den Helder; Gelet op het bepaalde bij artikel 55bis dei- Lager Onderwijswet 1920, zooals deze onder meer gewijzigd is bij de wet van 22 Mei 1937, Stbl. no. 323. Overwegende, dat het gemiddeld aantal leerlingen voor het openbaar gewoon en uit gebreid lager onderwijs aan de hand van de laatstbekende getallen leerlingen voor het jaar 1940 kan worden gesteld op onderscheidenlijk 2450 en 210. Besluit: het voor het jaar 1940 beschikbaar te stellen bedrag per leerling te bepalen op: a. f 23.607 9,72, te vermeerderen met 2450 0.50 wegens geraamde administratiekosten, is 10,32 voor het openbaar gewoon lager onderwijs; b. 3.997 ^-qf 19.03, te vermeerderen met 0,50 wegens geraamde adminstratiekosten. is 19,53 voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs. Uit het politie-rapport VERKEERD PARKEEREN. Een automobilist werd bekeurd terzake het verkeerd parkeeren in de Spoorstraat. DENK OM DE RIJTIJDEN WET Een chauffeur ging gisteren op de bon, aangezien hij zich niet gehouden bleek te hebben aan de wet op den rijtijd. Opgepast heeren! De regeering acht het kabinet competent om eventueele onder handelingen te voeren. In het Lagerhuis is den minister-president gevraagd of hij een minister wilde benoe men, wiens taak het zal zijn te zorgen dat de regeling van den vrede op onpartijdige wijze wordt tot stand gebracht, hetgeen niet kan worden gedaan door het oorlogskabinet gedurende de vijandelijkheden, noch in de politieke atmosfeer na den oorlog. Geen bespreking van het witboek. Minister president Chamberlain heeft in hot Lagerhuis verklaard, dat geen tijd be; schikbaar zou worden gesteld voor de be handeling van 't witboek over de Duitsche concentratiekampen in het Lagerhuis. Het witboek is uitgegeven om het publiek in En geland en elders een eigen meening te laten vormen. De onthulde feiten spreken voor zichzelf. Steeds meer op Rusland georiën teerd. Terwijl de andere Balkanstaten onder lei ding van Italië en Turkije steeds meer nei ging schijnen te gaan gevoelen om gemeen schappelijk front te maken tegen een te ver wachten Russische agressie, blijft Bulgarije het struikelblok om tot een overeenstemming te komen. Dit land droeg in 1912 het meest bij tot den val van het oude Turksche rijk, welke de ontplooiing van de zelfstandige Balkan staten mogelijk heeft gemaakt. Een jaar la ter is het door zijn bondgenooten aangeval len en leeli.jk gehavend. De groote oorlog heeft het gedwongen met nog minder ge noegen te nemen dan het in '13 gelaten was. De „Basler Naclirichten" bestudeert in een hoofdartikel don toestand in Zuidoost Euro pa en schrijft te dien aanzien, dat steeds meer blijkt, dat Bulgarije een andere poli tiek volgt dan de overige Balkanlanden. Het is niet twijfelachtig of Sofia poogt zich nauwer aan te sluiten' bij do politiek van Moskou. Men heeft opgemerkt, dat bij de laatste besprekingen over de vorming van een regeering ook de leider van de socialis ten werd geraadpleegd. Onpartijdige waarnemers meencn zelfs op te merken, dat in Bulgarije het communis me, dat tot nu toe met alle kracht, waar over de regeering beschikte,» werd kleinge- houden, weer opleeft. Een teeken van ongerustheid. Do Zuidslavische gezant te Sofia, Sturm, is op uitnoodiging van zijn regeering naar Belgrado gekomen. Hij heeft een langdu rig onderhoud met minister-president Tswotkowitsj gehad en is ook door Prins- Regent Paul ontvangen. In zekere kringen gelooft men, dat zijn bezoek in verband staat met de uitbreiding van het personeel der Russische legatie te Sofia en de mogelijke uitwerking der Bul- gaarschRussische betrekkingen op den toestand in den Balkan. Afkoopen. Er gaan hardnekkige geruchten, dat men zal trachten Bulgarije door middel van ter ritoriale concessies tot een eventueele Bal- kanbond over te halen. Wie het gelag zal moeten betalen is niet duidelijk. Joegoslavië noch Roemenië hebben zich tot dusver erg bereid getoond land aan Bulgarije af te staan. Ook de verhouding Hongarije Roemenië botert niet. Boeda pest weigert verklaring van non-agressie af te leggen. United Press verneemt uit Londen, dat Hongarije de Roemeensche voorstellen om een gemeenschappelijke verklaring van non-agressie af te leggen definitief heetf afgewezen. Voor het eerst had Roemenië dit voorstel te Boedapest gedaan op 14 September, nadat de troepen van beide zijden van de grens waren teruggetrokken. De weigering van Hongarije, die gisteren aan den Roemeenschen gezant te Boeda pest werd medegedeeld, wordt in de krin gen van Balkan diplomaten te Londen be schouwd als een bewijs dat de Duitsche invloed in Hongarije nog steeds groot is. Het plan Hongarije bij het nieuw te vor men Balkanblok te betrekken, kan ten ge volgen van deze beslissing wel a|c --'-'ukt worden beschouwd. Drie Duitsche zeelieden in be- klagenswaardigen toestand te Schotland aangekomen. Drie Duitsche zeelieden, die zes en een hal ven dag in een open reddingboot rondgezwalkt hebben, zijn Donderdag in de haven van de Firth of Forth binnengeko men, Men gelooft, dat het leden van de bemanning zijn van een schip, dat aan gehouden is voor onderzoek naar contra bande en die naar het vasteland wilden varen. Do drie Duitschers waren er in geslaagd onder dekking der duisternis een redding boot uit te zetten. Zes dagen lang vochten zij met den wind en de zware zeeën. Zij legden verscheidene honderden kilometers af over de Noordzee, alvorens zij terugge dreven werden tot bij de Schotsche Kust. waar zij door een treiler werden opgepikt. Zij verkeerden in ellendigen toestand en hadden bijna geen provisie meer. Geen wijziging in het Italiaan- sche regime. „Messagero" schrijft naar aanleiding van de commentaren in een deel der buiten- landsche pers op ae wijzigingen in de Ita- liaansche regeering dat het goed is nog eens te herhalen, datn iets veranderd is wat de as aangaat en dat er evenmin een wijzi ging is voor wat het bondgenootschap aan gaat tusschen Italië en Duitschland. Vragen aan den minister. Eenige Tweede Kamerleden hebben aan den minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd. of hem iets bekend is van het be staan van een band tusschen den burge meester van Gorinchem en de nationaal- socialistische beweging? Zoo neen. wil de minister dan terzake een onderzoek doen instellen en van het resultaat van dat on derzoek aan de Kamer mededeeling doen? AL PUZZLES GENOEG? (Van onzen Parijschen correspondent) PARIJS, November 193^ Ook de soldaat aan het front snakt naar wat afleiding, die hij 0.a. ook vond in het oplossen van kruis woordpuzzlcs. Helaas de onverbid delijke censor heeft hem dit onschul dige genoegen ontnomen Het verbod, 0111 in de dagbladen een krui woordraadsel te publicccren, is oorzaak weest van een protest der Fransche leoer leiding bij de Parijsche censuur. Dat kwa zoo: Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog kregen de Fransche dagbladen het be vel hun kruiswoordraadselrubrieken tot na der order van het dagelijksche programmat! schrappen, daar men in de puzzles een mid del zag om geheime boodschappen door te geven. Dientengevolge verdwenen de gcljef koosde kruiswoordraadsels uit de kolommen en allen, die anders in trein of tram den tijd' kortten met een jacht op den naam van een Japanschen mikado, beginnend met een h" moesten nu hun hersens liet gymnastische genot ontzeggen. Een ééndagsvlieg. In de eerste dagen van de mobilisatie let ten de soldaten nauwelijks op het verdwijnen der raadsels. Nu echter vrijwel aan het m- heole front rust heerscht en de avonden steeds langer worden, is het verlangen naar do denksport weer boven gekomen. Zij deel den hun hartewensch aan de officieren me de en dezen gaven op hun beurt een seintje „naar boven". De censor woog en wikte lang maar gaf tenslotte toch weer toestemming om de kruiswoordraadsels te plaatsen op voorwaarde, dat zij vóór het ter perse gaan van de bladen ter controle werden ingezon den. Groote vreugde onder de soldaten. He laas,'iets te. vroeg; zooals alle menschen is ook de censor een veranderlijk wezen. Eén dag verschenen de kruiswoordraadsels in de dagbladen. Toen was het weer uit. De redac ties ontvingen een tegenbevel, waarin het kruiswoordraadsel ophieuw werd verboden. De Fransche soldaat zal dus op andere wij ze zijn geest levendig moeten zien te hou den. Molotoff's rede druk besproken. De commentaren in de Japansche bladen over de rede vanMolotoff doen eenigszins tweeslachtig aan. Ecnerzijds wordt gezegd, dat het land zich streng moet houden aan de anti-kominternpolitiek en dat Japan zijn eigen politiek moet en kan voeren zonder de hulp der Sovjets. Anderzijds echter wijst men er op, dat het thans tijd is de betrekkingen met Rusland definitief te regelen, vooral ook met het oog op de leverantie van Russische petroleum, nu Amerika in dit opzicht Japan wil intimi- deeren. De groote vraag welke in de bladen wordt gesteld is: Is Rusland oprecht en bovendien wordt naar voren gebracht dat een vriend schap met Rusland niet mogelijk is, zonder dat de kwestie Mandsjoekwo en China defi nitief zijn geregeld. HELDERSCI-IE EIERVEILING, 2 Nov. Aangevoerd: 14.000 ki beieren: 4851 Kg- 4.70—5.20, 52—54 Kg. 5.20—5.40, 55—57 Kfr 5.40—5.80, 58—60 Kg. 5.80—6.20, 61—63 Kg- 6.20—6.50, 6467 Kg. 6.50—7, 250 eendeieren 33.4b per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN. 2 Nov. Aangevoerd: 25.000 kipeieren 66.50, klei* ne 4.60—5.70 per 100 stuks. BROEK OP LANGEND IJK, 3 Nov. 3400 kg. uien 330—340; drielingen zilveruien 320; 7000 kg. peen A 180—2; J - 230; C 170—180; 100 kg. snijboonen 28; jw kg. rode kool 240—310; 2800 kg. savoye kot 240—310; witte kool 170—248; 4800 kg. kool 180—240; 19900 kg. d. witte kool 260; bloemkool 13.10—17.10; 22500 kg. ai"J_ vie 0.40—1.30; 516 druiven: Alicant l'-w 20.40; Frankenthalers 13.50. NOORDSCHARWOUDE, 3 Nov. 150 kg. bl. aardappelen 3; 1150 kg. P®®\ 150; kleine peen 150; 12200 kg. r00'of,n\e* 270—330; 16800 kg. witte kool 250; A le kool 220—260; 2980 kg. d. witte kooi 270; 1200 kg. C.hineesche kool 110 1-0' andijvie 80140. de boternoteering. De commissienotéering voor ^seCgg 'cent sche boter is heden vastgesteld op per kilogram. de boterheffing. Het bedrag van de heffing en steunv'- ,)e ring op boter is behoudens tussrhcntm wijziging, voor de week van 2 tot T,- her vastgesteld op 80 cent per kg. i ,1 anderd). itkce*

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14