AMERIKA Wapenembargo opgeheven Geen militaire dictatuur De Russische eischen aan Finland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 3 NOVEMBER 1939 Levering van oorlogstuig thans zeker Leeningsplan van het Rijk Duitsche bezorgdheid Cenfraal vluchtelingenkamp een fout? Tegen onredelijke huuropdrijving De staat van beleg 300 miüioen gevraagd aardappelmeelfabriek KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8764 pe vereenigde staten zijn een nieuw tijdvak ingetre den, welke hun houding en gedrag tegenover het euro- peesche conflict zal ophel deren. Door draaiend wiel gegrepen Dekenbandel 20 Nov. weer vrij Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Brand in heldersche courant Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Bij de behandeling in het Ame- rikaansche Huis van Afgevaar digden van het reeds door den Senaat behandelde wetsontwerp tot wijziging der neutraliteits- wet, zijn gisteren enkele stem mingen gehouden over amende menten, ingediend door tegen standers van Roosevelt. De uitslag der stemmingen is een vrij zeker bewijs, dat ook het Huis van Afgevaardigden er in toe zal stemmen de thans be staande neutraliteitswet, welke de levering van oorlogsmateriaal aan oorlogvoerenden verbiedt, te wijzigen. Allereerst kwam in stemming een motie van Wolcott, die den federalen agentschappen het verstrekken van credieten aan oorlogvoerende staten zou ver bieden. Ze werd verworpen met 228 tegen 196 stemmen. Een motie van Vorys, krachtens welke ge delegeerden van het Huis in do gemengde commissie zouden moeten aandringen op een embargo op wapenen en munitie, doch niet op vliegtuigen en andere, niet doodelijke oorlogswerktuigen, werd eveneens verworpen en wel met 2-44 tegen 179 stemmen. Deze laatste stemming werd beschouwd als de eerste proefstemming voor het em bargo, omdat een dergelijk amendement in Juni door het Huis was aangenomen met 214 tegen 173 stemmen. Tenslotte werd de motie van Shanley tot handhaving van het wapenembargo met 242 tegen 181 stemmen verworpen. Na deze stemming werden gedele geerden benoemd voor een gemeng de commissie uit vertegenwoordigers van Huis en Senaat, die tot taak zal hebben den definitieven tekst op te stellen van de neutraliteitswet '39, welke ter definitieve goedkeuring aan Kamer en Senaat zal worden voorgelegd. Deze tekst zal over het geheel het ontwerp Pittman volgen, dat een opheffing van het embargo °P wapens en munitie voor oorlog voerenden inhoudt, benevens beper kingen voor de Amerikaansche scheepvaart en de „betaal en haal"- clansule. Ook de Senaat heeft zijn vertegen woordigers voor deze commissie be noemd. huis van afgevaardigden en de Senaat v»--j hu11 beraadslagingen verdaagd tot Vrijdagmiddag 12 uur. «e door den Senaat en het Huis van Af- f.^frdigden goedgekeurde teksten ver- tuilen slechts op een detailpunt. De giste- -! door het Huis goedgekeurde tekst voor- uft slechts in opheffing van het embargo, dimT van (lcn Senaat behelst een volle- h„7 uiiutralitoitswetgeving. Beide teksten -izen de „betaal- en haal"-clausule. hoon r,ef?eerinSskrin'gen heeft men goede kern' een overeenstemming tot stand zal D„ n over een tekst tusschen beide huizen, kj: ^crncngde commissie, die hedenmiddag ta.iiA z,aJ komen, zal dus de eenvoudige in nv bestaande in het met elkander tg]?steereenstemming brengen van de beide geg^r'ra do definitieve tekst zal zijn geredi- keiinn W0I'dcn voorgelegd aan de goed- terrio^8 Van (icn Senaat hedenavond of Za- «in(]p°?1?r®en in ecn vergadering, die het Van vJ' vormen van een historische zitting «et Congres. De eerste indruk, dien men in Ame rikaansche polüdeke kringen krijgt na de verwerping door het Huis van Afgevaardigden van het amendement Shanley, is dat men de belangrijk ste gebeurtenissen heeft beleefd voor Europa sedert het begin van de vij andelijkheden. De Vereenigde Staten zijn een nieuw tijd perk ingetreden, welke hun houding en ge drag tegenover het Europeesche conflict zal ophelderen. Men wijst er op, dat de opheffing van het embargo aanzienlijke faciliteiten zal verlce- nen aan de geallieerden voor hun approvi- sionneering in de Vereenigde Staten en aan hun zaak ecn moreele kracht geeft, welker belang men niet zal onderschatten. Een erkenning. Aan het einde der debatten over het neu- traliteitsontwerp heeft de voorzitter van het Huis, Bankhead, het woord gevoerd. Hij er kende, dat door opheffing van het embargo Engeland cn Frankrijk bevoordeeld zouden worden, doch zeide, dat deze hulp natuurlijk was, want, indien men de keuze had tus schen de totalitaire en de democratische re geeringen, ging de sympathie van het Ame rikaansche volk uit naar Engeland en Frankrijk. OP TIJDIGE MAATREGELEN AANGEDRONGEN. Verschillende Tweede Kamerleden hebben bij de Regeering aangedrongen op voorbe reiding van de noodige maatregelen tegen onredelijke huuropdrijving, opdat op dit ge bied ongewenschte tóestanden, als zich in een deel van de vorige oorlogsperiode heb ben voorgedaan, thans worden voorkomen. Gevraagd wordt, of de minister van oor deel is, dat de bestaande bepalingen der Woningwet in het algemeen voldoende zijn- om een goeden woningbouw te verzekeren; naar men meende is er plaats voor de op vatting, dat. in het bijzonder in de tegen woordige omstandigheden, behoefte bestaat aan meer dwingende voorschriften. Een der krachtigste argumenten te niet gedaan. Verscheidene Tweede Kamerleden hebben te kennen gegeven, aldus lezen wij in het Voorloopig Verslag over Binnenlandsche Za ken, door de feiten gesterkt te zijn in hun overtuiging, dat het besluit tot stichting van het centrale vluchtelingenkamp te Wester- bork een fout is geweest. Een van de voor naamste argumenten, welke destijds werden aangevoerd, bestond in de vergrooting van de emigratiekans. welke op die wijze zou worden verkregen. Van dat perspectief is thans echter niets meer over, terwijl alle nadeelen blijven. Lastig voor Defensie? Naar werd opgemerkt, zijn die nadeelen thans nog met écn vermeerderd, doordien de ingetreden oorlogstoestand maakt, dat op een gegeven oogenblik ontruiming van dit bij de grens gelegen kamp noodig kan zijn. Men vroeg zich af. wat er in dat geval van deze ontredderde menschen terecht moet komen. Gevraagd werd in dit verband, of het juist is, dat bij den minister van defen sie tegen de ligging van bet kamp bezwaren bestaan. In elk geval beschouwde men dit nadeel als een reden te meer om zoo weinig mogelijk menschen naar Westerbrock te zon den. Molenaarsknecht omgekomen. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 18-jarige knecht J. W. Tiggeloven uit Aze- wijn, werkzaam in het molenaarsbedrijf van de weduwe Hieltjes te 's Heerenberg, door een draaiend wiel gegrepen en tegen den vloer gesmakt. Met ernstige verwon dingen aan het hoofd is het slachtoffer naar het ziekenhuis aldaar vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. NIEUW OCEAANVLIEGTUIG? De Amerikaansche vliegtuigconstructeur Igor Sikorski heeft medegedeeld, plannen ie hebben uitgewerkt voor een vliegtuig, dat den afstand New YorkFrankrijk zon der tusschenlanding zou kunnen afleggen. Het toestel zou bestemd zijn voor een Oceaandienst, dien de „American Export Airlines'' in concurrentie met de „Paname- rican Airways" zouden willen onderhouden. Het zou een gemiddelde snelheid van 250 k.m. per uur bereiken en meer dan 1500 liter benzine kunnen vervoeren. Het gewone leven gaat zijn gang. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Uit het in staat van beleg verkla ren van verschillende gemeenten heeft men hier en daar den indruk gekregen, dat in die gebieden thans een soort militaire dictatuur zou ontstaan. Dit is geenszins het geval. De burgerlijke overheden behou den in het gedoelde gebied haar be voegdheden en blijven haar taak vervullen. Daarnaast krijgen de autoriteiten, belast met het militair gezag, eeni- ge bevoegdheden, welke zij behoeven om de landsverdediging zoo goed mogelijk te kunnen voorbereiden. Zoo zullen zij verordeningen kun nen vaststellen en bevelen kunnen geven om te beletten, dat té nieuws gierige personen zich met de inrich ting van de stellingen op de hoog te stellen en zullen zij gerechtigd zijn zoodanige personen uit dat ge bied te verwijderen. Naar ons werd medegedeeld, gaat het in hoofdzaak hierom. Voor het gewone leven brengt onder de huidige omstandigheden het in staat van beleg verklaren vrijwel geen verschil. Naar de Tel. verneemt, zal met ingang van 20 November a.s. aan de Nederlandsqhe de kenfabrikanten weer toegestaan worden, de kens te fabriceeren voor en af te leveren aan de burgerbevolking, de ziekenhuizen, de sa natoria etc. Men zal zich herinneren, dat op 29 Sept. j.1. den dekenfabrieken werd aangezegd, dat zij uitsluitend voor Defensie mochten wer ken en dat aflevering van dekens aan de burgerbevolking verboden was. De Berlijnsche correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt, dat Duitschland, ongerust over de Russische expansie in de Oostzee, te Moskou eenige voorzich tige stappen heeft gedaan om ver zachting der Russische eischen aan Finland te verkrijgen, echter zonder resultaat. Op nevenstaande kaart van het Finsche rijk zijn de Sovjet-Russiche eischen ten op zichte van dat land vastgesteld: le. De grens van Finsch-Karelie. De dikke zwarte lijn omvat het Zuid- Oostelijk gedeelt van Finland waar in de provincie Karelië gelegen is; Rusland stelde voor de grens hier van eenige dozijnen kilometers noordwaarts van Leningrad te ver schuiven. 2e. Einlandjes in de Finsche golf. Verder gaat de dikke lijn dwars door de Finsche golf en omvat eeni ge eilandjes, welke voor Rusland een bijzondere zorg beteekenen ten aanzien van deze golf. 3e. Twee schiereilandjes in het Noorden. In het Noorden van Lap land loopt de Finsche grens langs de schiereilanden Rabatsji en Stred- ny, dit uiterste kleine gebied zou Rusland zij Kola willen voegen. 4e. Een gebied in de Finsche golf voor een vlootbasis. De Sovjet stelt voor dat Finland een klein gebied aan de Westkust hij den toegang tot de Finsche golf aan haar zou ver pachten. dit is vermoedelijk de ha- verrjplaats Hangö; dit punt is reeds eenige malen door de Sovjet ge noemd. In ruil zou Finland voor de voorgestelde grenswijzigingen een gebied in Sovjet-Rus land terug ontvangen, tweemaal zoo groot als het gebied dat Finland aan Rusland zou geven. Op de kaart, overziet men Finland's kleine „Maginotlinie". een bolwerk van duizenden meet tjes, moerassen, rotsformaties en wou den. Verwachting: Plaatselijk och tendmist, overigens halfbe- wolkt tot betrokken, geen regen van beteekenis, iets kouder dan gisteren, meest matige O. tot Z.O. wind. WETSONTWERP VOOR NIEUWE LEENINGEN INGEDIEND. Ingediend is een ontwerp van wet tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk. Ter toelichting zegt de minister van fi nanciën: Aangezien de vlottende schuld tot een aanmerkelijk bedrag is opgeloopen, terwijl een verdere stijging niet zal uitblijven, acht de minister het noodig, te kunnen beschik ken over een wettelijke machtiging tot het aangaan van een of meer geldleeningen, welke voldoende ruimte geeft om op gun stige tijdstippen aan de leeningsbehoefte van het rijk te kunnen voldoen. Wei is van de machtiging, vervat in de leenings- wet 1936 nog niet ten volle gebruik ge maakt, doch de ingevolge die wet nog be schikbare machtiging tot het opnemen van f 200 millioen biedt voor de naaste toekomst niet voldoenden armslag. Gevraagd wordt daarom een nieuwe machtiging tot een bedrag van f 300 mil lioen, d.w.z. een bedrag, overeenkomende met dat van de vorige machtigingswet. Broeiing van veevoer de oorzaak. Het vuur woedde op de bo venste verdieping, die geheel uit brandde. Door onbekende oorzaak is gister avond omstreeks zeven uur een felle brand ontstaan in een complex van drie gebouwen van de N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabriek te Foxhol, in de provincie Groningen. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de plaatselijke brandweer as sistentie moest vragen van de brand weer te Groningen. Deze vertrok on middellijk na het alarm met de mo torspuit naar Foxhol. De brand schijnt te zijn ontstaan in het middelste gebouw. Het viel mee. Naar nader vernomen wordt, blijkt de om vang van den brand gelukkig niet groot te zijn geweest. Om negen uur ontdekten omwonenden dat er brand was in het middelste der drie gebou wen, n.1. dat, waarin de veevoederfabriek is gevestigd. De brandweer van Hoogezand was spoedig ter plaatse cn bond den strijd tegen het vuur met twee stralen op de mo torspuit en een straal op do fabrieksleiding aan. Zij kon niet verhinderen, dat de boven verdieping, waar tweehonderd balen veevoe der lagen, geheel uitbrandde. ITct gelijkvloers gelegen laboratorium kon zij met veel in spanning behouden. Wel ontstond hier veel waterschade. De brandweren uit Groningen en Sappe- meer, die te hulp waren geroepen, behoefden geen dienst te doen. Zij konden om tien uur inrukken. De oorzaak van den brand wordt gezocht in broeiing van het veevoeder. Finsche delegatie te Moskou aangekomen. De Finsche delegatie is gisterochtend om 7 uur 40 Amsterd. tijd te Moskou aangeko- Hakkakaincn. de Finsche chef van het protocol is meegekomen Ook de gezanten van Zweden en Dene marken en de gezantschapssecretaris van Noorwegen te Moskou waren aanwezig.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1