Jan Zeedijk in Amerika Jht Naar pSattelands- volkscredietbanken De ziel van de onderwereld Naar provinciale V V.V. Noordholland Radioprogramma De. Avonturen van Emigranten besto'en Om een meisje door R. J. VAN NEERVOORT Naast Boerenleenbank en Mid- denstandsborgstellingstonds. „het euvel der spaarzegel kassen.» In het jaarverslag van de Ned. Ver. van Volkscrcd iet wezen en Woekerbestrijding le zen wij o.a.: De bijzondere ojizet der Boerenleenbanken maakt het vooralsnog weinig waarschijnlijk dat zij voor het volkscrediet van veel waar de zullen worden. Het is daarom wensche- lijk dat de Volkscredietbanken in de steden baar werking over het omliggende platteland uitbreiden, d.w.z. zich van stedelijke tot regi onale instellingen ontwikkelen, als de Mid- denstandsborgstellingfondsen reeds zijn. Op de vergadering, gisteren te Amsterdam gehouden, waar onder meer dit jaarverslag werd behandeld, sprak nog de heer J. Mei- les, directeur van de gemeentelijke leen- en voorschotbank te Rotterdam, die een inlei ding hield over: He invloed der tegenwoordi ge tijdsomstandigheden op het volkscrediet- wezen. Spreker begon met de opmerking, dat waar door de totaal veranderde economische po sitie van ons land de toekomst zoowel maat schappelijk als individueel gezien duister en onzeker is, het noodzakelijk is dat bij de so ciale credietverleening groote voorzichtigheid moet worden betracht, omdat nog meer dan voorheen rekening moet worden gehouden met de persoonlijke belangen van den cre- dietnemer. De koopkracht van het inkomen van een werknemer en de vastheid van zijn positie is thans uiterst moeilijk te beoordeelen. Dit geldt ook van de credietwaardigheid van de kleine zelfstandigen. Spreker verwachtte toeneming van het noodcredict. Bij verstrekking van noodcrediet moet het principe voorop blijven staan, dat de betrokkenen daarmede afdoende uit de moeilijkheid zal komen. Voorts verwachtte hij in de toekomst geen sterk toenemende vraag naar consumptief crediet (koopcrediet). De huidige toestand is niet te vergelijken met die van 19141918. Regeering machtiger dan in 1914. De regeering heeft thans het economisch- leven veel beter in de hand dan toen. Gocde- renwoeker, levensmiddnlenwoeker en wo- ningwoeker als wij tijdens den vorigen oor log hebben meegemaakt, zullen nu niet zoo gemakkelijk kunnen plaats hebben. Spr. ver wachtte geen verslechtering van de aflos singsdiscipline, zoolang de koopkracht van het inkomen niet aanmerkelijk zal dalen. Do wijze van aflossen is de barometer waarop nauwkeurig moet worden gelet. De heer Molles wees er verder op, dat voor al in .deze abnormale tijden in vele gezinnen liet financieel evenwicht wordt Verstoord en dat hier een prachtige taak is weggelegd voor het sociale volkscrcdictwezen om dit te herstellen door saneerende, bemiddelende en voorlichtende! arbeid. Het euvel der betaalzegelkassen. De heer B. Tersteeg, accountant bij de Ne- derlandsche Middenstandsbank te 's-Graven- hage, hield een inleiding over: „Het euvel der betaalzegelkassen". Hij kantte zich tegen het stelsel der spaarzegelkassen, van welk verkoopstelsel de winkelier zich gaarne wenscht te ontdoen. Het eigenlijke doel der spaarzegelkassen is het geven van voorschot ten. Het is de vraag of het publiek daarmee gediend is. De middenstanders, die belang rijke kortingen aan de kassen moeten af- statm, zien bun omzet vergroot doch deze ge wonnen omzet kost hun meer dan de helft van dc normale winst. Bovendien is de lange erediettermijn een bezwaar. FEUILLETON Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 17. Maar wat het zwaarste woog was de ge dachte, hoe Tom haar afwezigheid zou op nemen en dat er een scheidsmuur tusschen hen werd opgetrokken en waardoor ze wel licht voorgoed afstand van hem zou moeten doen. De reis was in ieder opzicht een mar teling voor haar. In Edgecumbe Square begrepen ze er niets van. ..Die is er vandoor," was de eerste ge dachte van de Montalt en een gevoel van op luchting maakte zich reeds van hem meester. Maar toen hij, onder het rooken van een si gaar, dieper over het nieuws nadacht, kwam hij tot een andere overtuiging. „Ze is er op uit om meer van die juwee- len te weten te komen," redeneerde hij bij zichzelf. „Ze heeft, misschien door mijn eigen toespeling, in de gaten dat die roode duivelin van een zuster erbij betrokken was. In dat geval zal het mij niets verbazen als ze naar haar toe is om gewaar te worden welk recht ik op die steenen heb en of ze ze mij zonder gevaar kan teruggeven. Lastig als menschen zoo consciëntieus zijn. Wacht, ik Weet wat ik doe! Want gesteld dat ze, als ze de waarheid weet, die zuster overhaalt om te vluchten, dan moet ik haar vóór zijn." Hij dacht nog even na en kwam toen in actie. Hij liet mrs. Markham weten, dat hij n°g even uit moest voor een belangrijke zaak en over een uur terug zou zijn. Daarna ver iet hij het huis, nam een taxi en gaf den chauffeur het adres van sir Edmund Landale. Hij viel, na een korte begroeting, met de deur in huis. ..Ik heb nieuws voor u." vertelde hij. „Zeer HAAGSCHE POLITIE ARRESTEERT VIER BERUCHTE INBREKERS. In Juli van dit jaar werd op de Hoef- kade te Den Haag gearresteerd de 28-jari- ge kantoorbediende E. K., die op liecter- daad betrapt werd toen hij een rijwiel stal. Daar Hij een berucht inbreker bleek te zijn, werd hij in voorloopige hechtenis gesteld, docli op 26 October, sprak de Haagsche rechtbank hem vrij. K. was reeds herhaal de malen veroordeeld wegens inbraak en was de spil van een groepje kameradon, dat hij om zich heen verzameld had. Gedu- durende zijn voorarrest bleek, dat door zijn afwezigheid de onderwereld ecniger- mate ontmoedigd was om verdere plannen ten uitvoer te leggen. Geschaduwd. Na zijn vrijspraak heeft K. onmiddellijk contact gezocht met zijn oude vrienden, in het bijzonder met twee beruchte inbre kers, namelijk den 25-jarigen koopman M. B. en den 23-jarigen Th. J. S. B. De eer ste was in April uit de gevangenis ont slagen en de tweede in Mei; beiden waren wegens inbraak veroordeeld. De politie constateerde, dat K. na 26 October met de beide genoemden verschillende samenkom sten hield in café's in de binnenstad. Daarbij was ook aanwezig de 30-jarige ga ragehouder J. Ph. F. K. Het gezelschap zwierf dikwijls per auto door de binnen stad, waarbij herhaaldelijk de omgeving van de Zoutmanstraat en de van Speyk- straat bezocht werd. Enkele malen namen zij een sigarenwinkel in de Zoutman straat op. De politie hield het perceel in het oog. Woensdagavond, nadat de vier mannen, geconstateerd hadden, dat de winkelier J. P. naar een bios coop was, hebben zij getracht, zich toegang te verschaffen aan de achterzijde van het huis. Zii werden blijkbaar in hun werk gestoord en verwijderden zich. Terwijl zij zich naar de auto begaven, waarmede zijn gekomen waren en waarin de chauffeur K. startklaar wachtte, greep de politie in en arresteerde zij alle vier de mannen. Zij werden in bewaring gesteld. De auto en eenige inbrekerswerktuigen werden in beslag genomen. Schiedammer hoort IV2 jaar te gen zich eischen. Een Schiedammer had onlangs een nieuw vak uitgevonden; hij belastte zich met het overbrengen van geld van emigranten uit Duitschiand naar Amsterdam, maar be hield de ontvangen bedragen voor zich zelf. Hij stond gisteren terecht voor de Am- sterdamsche rechtbank. Slechts óón feit was hem ten laste gelegd, verduistering van 10.000 mark. Er waren echter vele klachten, deelde de Officier van Justitie mee, totaal bad de man, voor zoover bekend, 50.000 mark voor zich behouden. Verdachte ontkende halsstarrig. De Offi cier achtte het feit bewezen en noemt dit: een buitengewone minne daad, om personen die in nood zitten, op deze wijze hun geld afhan dig te maken. Menschen, die zich met het uitvoeren van dergelijke opdrachten bezig houden, w.ordcn daarvoor hoog betaald. Het is buitengewoon afkeurenswaardig, de in nood verkeerende opdrachtgevers nog bo vendien te bestelen. Waar is deze verduistering gepleegd? Waarschijnlijk heeft verdachte het geld in Duitschiand, in Belgie en in Nederland opge maakt. De Officier eisclite 1*4 jaar gevangenis straf. Dc rechtbank verwees de zaak opnieuw naar den rechtercommissaris. Een verzoek om invrijheidstelling werd afgewezen. AFNEMENDE ZEEVAART. Sedert het intreden van den oorlogstoe stand is de haven van Amsterdam de dupe geworden van een afnemend zeevaal t-ver keer. Totaal kwamen in October slechts 168 zee schepen aan, terwijl dit cijfer voor October vorig jaar "287 was. Over de eerste tien maan den waren deze cijfers dit jaar 2790 tegen over 2874 in 1938. overeenstemming ten aan zien van de algemeene richtlijnen. Te Amsterdam had een eerste contact- bespreking plaats van afgevaardigden dei- federatie van Vereenigingcn voor Vreemde lingenverkeer „Noordholland boven het Noordzeekanaal" en den gewestelijken bond voor vreemdelingenverkeer Zuid-Kcn- nemeritand" met afgevaardigden der ver. voor vreemdelingenverkeer in het Gooi, teneinde van gedachten te wisselen om trent een nadere samenwerking in provin ciaal verband. Hoezeer deze gedachte in gang vond, bleek wel wit het feit, dat op deze vergadering een provinciale samen werking niet alleen door de betrokken af gevaardigden gewenscht werd geacht, doch dat zelfs overeenstemming werd bereikt ten aanzien der algemeene richtlijnen provin ciale samenwerking. In principe werd door de betrokken af gevaardigden besloten, zoo spoedig moge lijk op deze basis tot oprichting ecner pro vinciale V.V.V. „Noordholland" over te gaan, waarvan als stichters zullen optreden de federatie van V.V.V.'s „Noordholland boven het Noordzeckanaal", de „Geweste lijke bond voor vreemdelingenverkeer Zuid Kennemerland" en de V.V.V.'s in het Gooi. De V.V.V. „Amsterdam" zal worden uitgc- noodigd tot deze binnenkort op te richten provinciale verocniging toe te treden. GEEN RANCUNE. De staking in de bouwvakken in „Bosch en Lommer" te Amsterdam behoort weer tot het verleden. Gisterochtend zijn allen weer op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. Van de zijde der patroons zijn geen ran- cunemaatregelen genomen: Geen enkele staker is ontslagen, hetgeen ook reeds in een bespreking met de werkgevers was toe gezegd. Het kermisdrama te Heesch be recht. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren den 23-jarigen arbeider, die tijdens de kermis te Heesch den wethouder van der Heyden een aantal messteken had toege bracht, wegens mishandeling veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De aanleiding van de steekpartij is ver moedelijk het feit geweest, dat de wethouder den dader den omgang met een meisje, waarover hij voogd was, had verboden. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939. Hilversum I, 1875 en 414.4 m. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15- Het Rococo-octet. 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 1.10 KF O-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Lezing „Natuurlijke leef- en geneeswijze in oorlogstijd". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Lezing „Wat doen wij met en door onze neutraliteit." 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Lezing „De hoofdarbeiders in mobilisatie tijd." 5.00 R.K. mondorgelclub „Crescendo". 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. f'ü-es 3..f 9. Al sprekende liep hij naar de deur en had deze juist op tijd bereikt om de vliegmachine vlak boven het laboratorium te zien vliegen. De motoren ronkten. De machine daalde nog lager; er werd een kleine parachute uit de cockpit geworpen. Deze daalde langzaam om laag. Er was iets als. een pakje aan vastge bonden. 10. Jan Zeedijk en Drake wachtten tot de pa rachute de grond bereikt had. Op dit ogen blik was de vliegmachine nog slechts een stip aan de hemel. „Het lijkt wel, of iemand ons een bood schap wil sturen, Drake," begon Jan. Hij maakte het pakje van de kleine parachute los, terwijl hij sprak. Het was een verkreukt stuk papier, dat om een steen heen zat. Jan Zeedijk streek het papier glad en las vlug de boodschap, die er op geschreven stond. 11. „Zeedijk", zo luidde de boodschap, „ik kan u helpen aan de verloren gegane uitvinding van Admiraal Warburton. Stelt u er belang in? Antwoord morgenmiddag met vlagsig- nalen op de brug van de U.S.S „Kentucky" in de haven van New-York. Ik zal daar wacht ten!" Het briefje was niet onderteekend. Jan Zee dijk gaf het aan Drake. 12. De ingenieur las de boodschap met stijgende verbazing. „Maar dat moet een list zijn!" barstte hij los. „Niemand kent de formule van Warburtons uitvinding, Zeedijk!" „Ik ben be nieuwd", zei Jan Zeedijk in gedachten. ,,U, weet, Drake, dat Warburton zijn nieuwe vloei stof-juist .aan het, proberen.-was,- toen zijn vliegtuig aangevallen werd door de leden van de Schorpioenbencjp." „Maar de Schorpioen is dood!" protesteerde Drake. 7.15 Lezing „Regeling der geneeskundige verzorging". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. 'Hilversum II, 301.5 m. VARA - uizending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedr. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.00 Berichten ANP). 2.00 Toespraak „Ontwikkelingsmogelijkheden voor jongeren ten plattelande". 2.202.55 Muzikale causerie, met illustra ties door het VAR A-orkest. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Residentie-orkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Groningsche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VAR A-kalender. belangrijk nieuws. Miss Merrion en ik hebben hevige ruzie gehad om u. Ik wilde in uw kaart spelen en het resultaat was, dat ze als een furie tegen mij te keer ging u weet hoe onredelijk vrouwen kunnen zijn. Ze beweerde niet meer of minder dan dat ik tot iedere gemeenheid in staat was. Waarschijnlijk door dat ze mij in verband bracht met u." Hij lachte genoegelijk. „Ze verweet mij notabene, dat ik een gelukszoeker was en alleen met mrs. Markham wilde trouwen om haar geld." „Wanneer was dat?" vroeg de jongeman. „Gisteren, nadat w ij elkaar hebben ge sproken. Maar ik wilde u zeggen, dat ik geen bemiddelaar meer tusschen u en haar wensen te zijn; ik heb geen zin oneenigheid te hebben met de hartsvriendin van mijn aan staande vrouw. Ik wou, dat ik geen woord van dat verhaal van u had gehoord en u nooit ontmoet had en ze met dien degelijken advo caat van haar getrouwd was." Hij leek zoo kwaad en liet zoo duidelijk merken, dat de fout bij sir Edmund lag door diens kwaadsprekerij, dat de landjonker zich. allerminst op zijn gemak voelde. „Ja, u moet het mij maar niet kwalijk nemen," vervolgde de Montalt, een sigaret aanstekend. „Maar als ik had kunnen ver moeden hoe het meisje mijn woorden zou op vatten, had ik mijn belofte, om u te helpen, niet gegeven. Ze was, zooals ik u zei, razend, en het is ter wille van haar dat ik bij u ben. Ze is er namelijk van door „Vandoor?" riep de ander onthutst. „Wat bedoelt u? Waar'is ze heen?" „In geen geval naar dien advocaat van haar," stelde de ander hem gerust. „Ze ont vlucht hem eerder en wel hierom. U, die de fraaie geschiedenis van haar verleden kent, weet immers, dat er een zuster was met een zeer ongunstige reputatie? Nu, er is iets uit gelekt in verband met die zuster en nu geloof ik, dat ze naar haar toe is om achter de waarheid te komen. Luister nu, u wilt haar in uw macht hebben, nietwaar? Het geheim van haar zusters verleden zal u die macht verschaffen. Ik zal het u later wel eens precies uitleggen." Hij zweeg en keek zijn metgezel, wiens ge zicht een besluitelooze, aarzelende uitdrukking had, scherp aan. „Wat wilt u dan dat ik doe," vroeg Landale eindelijk. „Niets dat bijzonder moeilijk of riskant is," was het antwoord. „Wilt u met miss Merrion trouwen haar in uw macht hebben? Of wilt u haar in de armen van een ander drijven?" „Het antwoord kent u," klonk het grimmig. „Dan zal ik u zeggen, hoe u dat moet aan leggen. U vertrekt met den eersten trein den besten naar Middlesbridge, vraagt naar de Middle Riding ziekenverpleging waar zuster Morland werkzaam is en houdt deze dame 111 de gaten. Zuster Morland is namelijk niemand anders dan Daphne Marlow en haar zuster is naar haar toe óf om haar te helpen ontvluch ten, óf om haar te overreden zekere stappen te doen, waardoor degenen die weet waar Daphne uithangt, geen macht meer over Dorothy Marlow kan uitoefenen. U weet na tuurlijk nergens van en bent daar heel toe vallig. Dit, voor het geval u miss Merrien tegen het lijf loopt. Maar laat die andere niet ontglippen - ze is zoo sluw als de weerlicht En laat haar vooral onder geen voorwaarde merken dat u mij kent." „Waarom laat u haar niet door een parti culier detective schaduwen?" opperde Lan dale. „Omdat het hoogst ongewenscht is als een vreemde er achter komt dat zuster Morland Daphne Marlow is en zich daar schuil houdt. Dit met het oog op haar zuster. Als ze zouden merken dat een ander behalve wij er van weet, is het met onze overmacht gedaan." De Montalt werd niet teléurgesteld in de uitwerking van dit met juist psychologisch inzicht gekozen argument; het maakte een eind aan alle weifeling en bezwaren van sir Edmund en toen hij, na dezen een persoons beschrijving te hebben gegeven van de vrouw die hij in het oog moest houden, terugreed naar Edgecumbe Square, verkneukelde hij zich in de gedachte hoe gewillig die onnoozele landjonker zich als zijn werktuig liet ge bruiken Mrs. Markham zat op hem te wachten, be nieuwd om te hooren waarom hij was weg gegaan en hij stelde haar gerust met de mede- deeling, dat hij vergeten had bloemen voor haar te bestellen. „Ik zou wel eens willen weten waar Dessie heengegaan is," hernam ze na een pauze. „Ik vind haar de laatste dagen zoo vreemd, ik be grijp niets van haar." „Ze is journaliste, Dora, vergeet dat niet. Ze vertelt je ook niet.alles wat ze hoort en ziet en nu zal ze ook wel,voor haar werk zijn weggeroepen," betoogde de Montalt. Mrs. Markham bezorgdheid voor Dessie be gon hem hartgrondig te vftvelen, maar vóór hij gelegenheid kreeg haar dit op een diplo matieke manier aan het verstand te brengen werden ze tot zijn groote ergernis gestoord door de komst van Tom Cheriton. Hij keek in de kamer rond en was merkbaar teleur gesteld Dessie niet te zien. Zijn eerste vraag gold dan ook haar. „Het is werkelijk onverklaarbaar, mr. Che riton," zei mrs. Markham. „Maar laat ik de heeren eerst aan elkaar voorstellen," en ze voegde de daad bij het woord. De wederzij d- 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" hierna: Toespraak „Ons crisiswerk". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP,VARA-varia. 8.15 Vlgs. aankondiging.. 8.30 Souvenir-orkest en solist. 9.10 Toespraak „Juist nu". 9.15 Vroolijke schets. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Vragenbup. 10.00 „En nu... Okè!:: 11.00 Berichten ANP. 11.10 Radiotooneel. 11.3012.00 De Ramblers. sche indrukken waren allesbehalve aange naam! „Een schurk," was Cheriton's oordeel. „Een buldog," was dé gedachte van den ander, ter wijl ze enkele beleefdheidsfrasen mompelden. „Er is hier een telegram woor u, mr. Che riton," wendde mrs. Markham zich tot Tom, terwijl ze het hem overhandigde. „Het zal zr er wel van Dessie zijn." Hij scheurde het snel open en wierp een blik op den inhoud. „Vreemd," zei hij peinzend, „ze vroeg me te komen, omdat ze mij noodzakelijk Spreken moest. Weet u er soms iets van?" Hij richtte zich plotseling naar de Montalt, hem scherp aankijkend. „Ik? Weineen. Hoe zou ik?" „Alles is mogelijk," merkte Cheriton bruusk op. „Hoe verklaart u haar plotseling vertrek, mrs. Markham U kent haar goed." „Ik heb er geen verklaring voor", klonk het. Mrs. Markham voelde zich op haar teen tjes getrapt door Cheriton's toon tegen haar verloofde. „Ze telegrafeerde mij dat een plot selinge opdracht de oorzaak is van haar af wezigheid. Maar ik geloof dat er meer achter steekt. Den heelen tijd, dat ze hier is, is ze al zoo eigenaardig." „Eigenaardig?" echode Cheriton, de ooren spitsend, „hoe bedoelt u?" „Hoe zal ik zeggenuit haar gewone doen, gedrukt, neerslachtig. Ik vond ook dat ze er ellendig uitzag. Herinner je je nog gisteren Godefroi?" „Ze beweerde, dat het een gevolg was van mr. Cheritons afwezigheid," verklaarde de Montalt, wien Toms houding steeds minder aanstond. .„Uit haar gewone doen, gedrukt, neerslach tig herhaalde de jongeman. „Dien indruk maakte ze toch niet toen u haar weerzag wel mrs. Markham?" „O neen," bevestigde deze. Dat is juist zoo vreemd. Toen leek ze heel gewoon. Maar s avonds op den daarop volgenden dag merkte ik die verandering al op „Er was toen niets met haar, mrs. Mark ham, stelde Cheriton vast; „ik sprak haar een paar uur voor ze naar u toeging en ze was een en al opgewektheid". Hij hield op, keerde zich opeens weer naar de Montalt en herhaalde zijn vraag. „En u bent absoluut zeker dat "u niets af- heer'"311 06 r6den Van haar afweziSheid> mijn- (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7