900 vliegtuigen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Anti-Finsch artikel in de Sovjet-pers Kostwinners vergoeding verhoogd Göring eerstdaags naar Rome ^>EI Noodlottig auto-ongeval te Veendam City of Flint" vrij Breg man Minister Erkko verweert zich uit Amerika 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 876S Tot 28 gulden per week Het vierde suikervoorschot staan gereed voor verzending Berlijn ongerust over de regeermgswijziging in Italië Voor meubelen slaagt U beter bij Frits <4 Dit nummer bevat 12 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT: Twee dooden heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Wrijving tusschen Helsinki en Moskou Het is niet te verwonderen, dat Mo- lotov's openlijke aankondiging van Ruslands eischen aan Finland en het daarop gevolgde, zeer gematigde, Fin- sche antwoord bij monde van zijn minister van buitenlandsche zaken, de verhoudingen tusschen de beide betrokken landen zeer heeft ver scherpt en de onderhandelingen in niet geringe mate heeft bemoeilijkt. Moeilijk kan men aannemen, dat een lei der als Molotov, geplaatst aan het hoofd van een groot volk, van tevoren niet de gevolgen van zijn toespraken grondig overweegt, zoo dat vrij zeker zijn publiek maken van den stand der onderhandelingen ten doel heeft gehad, de verhouding te vertroebelen. Deze indruk wordt versterkt door een fel anti-Finsch artikel in het Russische blad de Prawda, dat o.m. zegt: Wij weten op welke krachten Erkko in zijn strijd tegen de Sowjetunie hoopt. Het zijn de krachten, welke streefden naar het doen ontbranden van den oorlog, in Europa en welke hun doel bereikten, de krachten, welke poogden en voortgaan te pogen een niet-succesrijke provocatie der Sowjetunie in een oorlog tegen Duitschland en tegen zijn eigen Baltische naburen te drijven. Het zijn de krachten, welke den PoolschDuitschen oorlog provoceerden, zoodoende Polen rui neerden en zijn vernietiging veroorzaakten Men moet erkennen, dat Becks lauweren Erkko uit zijn slaap houden en men moet opmerken, dat Erkko met zijn oorlogszuch tige rede niet alleen bleef staan. In de Zweedsche pers is een overeenkomstige campagne begonnen. De Zweedsche bladen beweren, dat het Russische voorstel om een vlootbasis te verkrijgen aan den Noordelij ken ingang van de golf van Finland het grootste gevaar oplevert Stookholms Tidnun gen schrijft, dat deze' vlootbasis de Scandi navische onafhankelijkheid zal bedreigen. „Als Molotof zegt, dat de Sovjet- Unie niet voornemens is druk uit te oefenen op Zweden en Noorwegen, dan hebben wij geen grond om over deze verklaring in discussie te tre den, maar wij weten ook, dat vroe ger of later de gebeurtenissen zoo danige pressie zullen voorbereiden." Sandler, de Zweedsche minister van bui tenlandsche zaken, heeft verklaard: „Als de Finnen bereid zijn havens ter beschik- *lng van de Sovjetune te stellen, zal dat bet einde van Scandinavië beteekenen. Zoo ®Preken de Zweden. Het is nochtans be kend, dat onder het tsaristische bewind in uusland Finland volkomen onderworpen Was en dat Rusland over alle Finsche ha- Vens, alle Finsche eilanden, waarbij inbegre Pe'1 de Alandseilanden, beschikte. waarom spraken de Zweedsche politici toen niet en waarom riepen ze toen niet, dkt deze toestand gevaarlijk was voor Scan dinavië Wij weten, dat de Zweedsche re- Kering toen zichzelf niet bevoegd achtte ®?k maar te zinspelen op een gevaar voor ^eden uit dezen toestand voortvloeiend. Integendeel, de Zweedsche politici kron kelden zich toen en vleiden de tsaristische pgeering. Waarom veroorzaakt het Rus sische voorstel nopens één vlootbasis aan ben Noordelijken ingang van de Finsche *°u nu een geschreeuw over „het gevaar teor Scandinavië"? Wat is de reden? De reden is. dat deze Zweedsche Politici handelen in opdracht van bun bazen in het Westen. Bepaal de kringen in het Westen zijn_ tegen de verzekering van de veiligheid van husland in de Finsche golf. Welnu, hun ondergeschikten in Zweden zijn verplicht met dobbelsteenen te spe len om hun bazen te behagen. Dat is de heele kwestie. En Wat staat 0ns te doen. het Sowjet- yolk? Hoe moeten wij reageeren op dit vai- sche rumoer? Ons antwoord is eenvoudig en duidelijk. Al het gespeel van politieke spelers naar den duivel en onze eigen weg kaan. ondanks alles. Wij zullen de vei- bgheid van de Sowjetunie verzekeren, zon- „?r. met iemand rekening te houden, al 1 obstakels verbrekend, welke wij op onzen ek naar het doel tegenkomen De Finsche minister van buitenlandsche Zaken, Erkko. Dit felle anti-Finsche, maar welhaast nog meer anti-Zweedsche artikel is gevallen als n knuppel in 't Scandinavische hoender- hoek, waar de kiekens toch al wat onrustig waren. Vooral in Zweden is men zeer verwon derd over deze dreigende taal en in politieke kringen te Stockholm zegt men er zich niet van bewust te zijn. dat een Zweedsche mi nister zich zou hebben uitgelaten in den geest als de Prawda gelieft te insinueeren. Overigens is men van oordeel, dat het Russische krantenartikel moet dienen om de Finnen murw te maken. Het antwoord van Erkko. In een interview met de buitenlandsche correspondenten, heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, gisteren avond geantwoord op de Russische beschul diging, dat de volledige mobilisatie van Fin land wees op voorbereiding voor vijandelijk heden. Erkko noemde dit denkbeeld onge rechtvaardigd, en zeide, dat de genomen stappen noodzakelijke defensieve maatrege len waren. Hij voegde hieraan toe, dat Fin land steeds getoond heeft in vrede te willen De kostwinnersvergoeding voor militairen, welke onlangs reeds ge- bracht is van f 17.50 op f 21.per week, zal opnieuw worden verhoogd en gebracht worden op f 28.per week, omdat den minister van De fensie gebleken is, dat de bestaande regelingen onvoldoende waren. In speciale gevallen zal men, aldus de Tel., nog boven de genoemde bedragen kun nen gaan. Rekening zal worden gehouden met het loon, dat de kostwinner vóór het onder de wapenen gaan had en naar dit loonbedrag wordt als regel viervijfde ver goed, met inachtneming van het maximum van f 28. Uitzonderingen. Bij de mogelijke uitzonderingen worden genoemd de gevallen, waarin het gezins hoofd minder dan f 15 per week verdiende. Deze komen door de nieuwe regeling in een gunstiger positie te verkeeren. Bij het bepalen der kostwinnersvergoeding zal ver der ook rekening worden gehouden met het hoogere loon, dat in het vrije bedrijf is verdiend of bij seizoenwerkzaamheden had kunnen zijn verdiend. De officieele regeling hieromtrent zal zeer spoedig afkomen. Menagegeld. Wat het menagegeld betreft, ook hiervoor komt een nieuwe regeling, krachtens welke de soldaten, die met periodiek verlof ko men, menagegeld zullen krijgen boven de vastgestelde kostwinnersvergoeding. De regeering hoopt met deze nieuwe rege ling de talrijke klachten van vele kostwin- nende militairen te hebben ondervangen. Nieuws voor de winkeliers. In aansluiting aan het reeds vroe ger bekend gemaakte, zal het 4e voorschot van suiker omstreeks 6 November a.s. worden verstrekt. De toewijzingen hiervoor zullen recht streeks aan de detaillisten worden verstuurd. In afwijking van het vroeger be kend gemaakte, zullen de toewij zingen A2B2, welke gebaseerd zijn op de ingeleverde bonnen no. 1, ook rechtstreeks aan de detaillisten worden toegestuurd. De détaillisten moeten zich der halve in de 'lomende week van 6 tot en met 10 November niét bij het distributiekantoor vervoegen om de ze toewijzingen af te halen. leven en dat de Sowjet-voorstellen zelfs in normale tijden nadeelig zouden zijn geweest. „Finland heeft geen agressieve bedoelingen", aldus Erkko. Sprekende over het artikel van de Praw da, welk blad verklaarde: „Erkko heeft de Sowjet-Unie rechtstreeks bedreigd", merkte spr. op, dat óf wel zijn recente rede verkeerd was vertaald óf verkeerd was uitgelegd. Fin land is zoo ver gegaan als'mogelijk was om de -Sowjetvoorstellen tegemoet te komen. Erkko stelde de correspondenten vervol gens op de hoogte van dc hervatting der FinschRussische besprekingen. Stalin was niet aanwezig bij de onderhandelingen, die gevoerd werden tusschen Molotof, Potemkin, Tanner en Paasikivi. De Finsche gedelegeer den overhandigden hun tegenvoorstellen en wachten thans het antwoord af. Erkko eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat de volgende stap afhankelijk is van het besluit van de Sowjets of het moge lijk zal zijn de onderhandelingen voort te zetten op den grondslag der Finsche voor stellen. Ongeveer twee derdon van dc Russi sche voorstellen is reeds aanvaaVd in gewij- zigden, voorloopigen vorm. Het wachten is nog op de hand- teekening van Roosevelt. misnoegen in duitschland. Na de Senaat heetf ook het Huis van Af gevaardigden te Washington den eindtekst van het neutraliteitsontwerp aangenomen. Nu rest nog slechts de bekrachtiging door de handteekening van Roosevelt. Het ontwerp zal hedenmiddag naar het Witte Huis worden gezonden. Waar Roose velt zelf het initiatief heeft genomen om het wapenembargo opgeheven te krijgen, is het natuurlijk niet twijfelachtig, dat hij zal teekenen. Dan kan aan de oorlogvoe rende landen op de „haal en betaal condi ties" oorlogsmateriaal in onbeperkte hoe veelheid worden geleverd, hetgeen, zooals wij reeds schreven practisch neerkomt op steun aan Engeland en Frankrijk. negenhonderd vliegtuigen klaar om afgeleverd te worden. Reeds staan bijna achthonderd en tachtig vliegtuigen voor de gealli eerden voor verscheping gereed, waarvan het grootste gedeelte zich al te New York in de depots of de hangars der vliegvelden bevindt. Onder de 1500 vliegtuigen, welke Enge land en Frankrijk reeds meer dan een jaar wieden hebben besteld en waarvan nog wor het begin van den oorlog meer dan 600 machines zijn afgeleverd, waren 250 Lockheed-bornmenwerpers, welke door En geland werden besteld, waarvan er 120 vóór den oorlog werden verzonden. Bovendien waren in deze opdracht 400 Amerikaansche I-Iarvard-lestoestellen begrepen. waarvan twee derde geleverd kon worden. 65 bom menwerpers voor Australië en Canada zijn nog niet geleverd. Frankrijk ontving reeds 200 Curtiss-jaöht- vliegtuigen. Bovendien zijn er nog 200 Ame rikaansche lestoestellen besteld, waarvan ongeveer 50 afgeleverd konden worden. Van 215 Martin-bomimenwerpers, middelklasse, kon nog niet een de fabriek verlaten. Ten slotte zijn er nog 60 Voughtsikokorsky-bom menwerpers besteld, waarvan men een veertigtal heeft kunnen leveren. Tegen sabotage zan alle maatregelen ge nomen. Natuurlijk is men te Londen en Pa rijs zeer voldaan over den gang van zaken, terwijl men in Duitschland zijn misnoegen openlijk toont. De omroeper van een Duitsch kortegolf- station heeft in een voor Amerika bestemde uitzending in de Engelsche taal gezegd, dat de Vereenigde Staten na de intrekking van het embargo op wapens niet langer neutraal zal zijn. In zijn commentaar op de procedure, waarbii de gemengde congrescommissie de verschillen tusschen de door senaat en huis aangenomen teksten zal wegnemen, zeide de omroeper: Op deze wijze berooft het huis van afge vaardigden zichzelf van zijn rechten en plichten. Wij wenschen de aandacht van alle welmeenende Amerikanen fe vestigen op deze procedure, welke hun mogelijk ver zet tegen maatregelen, die zij met reden eens zullen betreuren, zal moeten onmoge lijk maken. Roosevelt verheugd. In een persconferentie heeft president Roosevelt zijn voldoening te kennen gege ven over de groote meerderheid, waarmede het huis van afgevaardigden het opheffen van het embargo op wapenen heeft goedge keurd en hij gaf zijn toestemming tot het publiceeren van de volgende verklaring: „Ik ben verheugd, dat het wetsontwerp aan de Vereenigde Staten hun historische positie van neutraliteit terug heeft gegeven". Verder deelde de president mede, dat hij een aantal proclamaties zal uitvaardigen, wanneer de wet onderteekend zal zijn, waar bij de toepssing van de wet zal worden ge regeld. Te dien einde heeft hij besprekingen gevoerd met Serie en Cordell Huil. De correspondent van de „Times" te Rome meldt, dat het Duitsche gezantschap te Rome bevestigt, dat Göring binnenkort naar Rome zal komen. Hij wordt Dinsdag verwacht. Men betoogde aan de ambassade niets te weten over het doel van een dergelijk bezoek. De correspondent merkt op, dat het even wel bekend is, dat de Duitschers gerustge steld zouden willen worden over de jongste wijzigingen in het Italiaansche kabinet met betrekking tot een eventueele wijziging in de Italiaansche politiek. e8 naar het doel tegenkomen GÖRING. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald vergelijkt het aanstaand be zoek van Göring aan Rome met dat van von Bülow 25 jaar geleden, toen de Keizer hem naar Italië liet gaan om te trachten Italië ertoe te brengen zijn neutraliteit prijs te ge ven en aan Duitsche zijde den oorlog in te gaan. Volgens den correspondent zou Göring trachten de goede betrekkingen tusschen En geland en Italië en Frankrijk en Italië te ver storen. Volgens den correspondent te Rome van de News-Chronicle zou het bezoek van Göring, indien men af kan gaan op doorgaans ge loofwaardige kringen, onder meer ten doel hebben een nieuw vredesoffensief op gang te brengen en den steun van den Duce daarbij te vragen. De Daily Express schrijft, dat de zending van Goering dient om Mussolini te verzeke ren, dat het DuitschRussisch bondgenoot schap door de Britsche hardnekkigheid met betrekking tot Polen aan Hitier was opge drongen en slechts van tijdelijken aard is, dat Hitier zelf ongerust is over de mate waarin Stalin uit dit bondgenootschap voor deel heeft getrokken en dat Hitier alle aan spraken op den Balkan wil prijsgeven, indien Italië terugkeert tot samenwerking met de as. Ook oppert men de mogelijkheid dat Goe ring belast, is met een zending van Stalin en Hitier beiden, teneinde het wantrouwen van den Duce over de pan-Slavische en Bolsjewistische imperialistische politiek van Rusland in den Balkan weg te nemen. Verwachting: Vrij zacht, half bewolkt tot betrokken, plaat selijk eenige regen, meest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind. Accountantskantoor Lid N. 1. v. B LEERAAR M. O. Lid- Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 Trailer door gladheid geslipt en in het water geraakt. Gisteravond om zeven uur is een vrachtauto, welke uit de richting Nieuwe Pekela naar Veendam ging, ter hoogte van de stroocartonfabriek „De Vrijheid" in het kanaal gere den. De wagen kwam op den kop in het water terecht en verdween onder de oppervlakte. Reeds heelt men kunnen vaststellen, dat twee inzittenden den dood hebben gevon den. De slachtoffers zijn W. Sybrandy uit Leeu warden en A. van der Woude uit Holwerd. Beiden waren pl.m. 27 jaar oud. De auto was een vierwielige vrachtauto, waaraan een vierwielige aanhangwagen was gekoppeld. Zij kwam ledig uit de rich ting Pekela en raakte in de Molenstreek te water. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, de weg was zeer glad, zoodat het niet is uitgesloten, dat de auto is ge slipt. De lijken van de slachtoffers zijn ge borgen. De vierwielers zullen zoo spoedig mogelijk worden opgehaald. 99 Prijsbemanning in Noorwegen geinterneerd. AMERIKAANSCHE BEMANNING KRIJGT HET SCHIP TERUG. De Noorsche admiraliteit deelt me de, dat de City of Flint met de Duit sche prijsbemanning aan boord ver gunning had ontvangen van Trom- soe af langs de kust in de Noorsche territoriale wateren te varen. Gistermiddag is de City of Flint met twee Noorsche oorlogsschepen te Haugesund aangekomen, waar het anker werd uitgeworpen, zonder dat daartoe verlof was bekomen. Aangezien voor het schip geen gel dige reden bestond, een Noorsche ha ven aan te doen, hebben de Noorsche autoriteiten beslist, dat het schip weer aan de Amerikaansche beman ning zal worden vrijgegeven en de Duitsche prijsbemanning geinter neerd. DOOD AAN DE HAMSTERAARS! Strenge maatregelen in Spanje. Bij een wet tot tegengaan van hamsteren en prijsopdrijven kan in Spanje de doodstraf worden uitgesproken tegen hen, die hamste ren om het economisch leven van het land in gevaar te brengen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1