Minister van den Tempel huldigt mr. Romme Smokkel van soldatenpak jes 1 Gevaar voor fabrieksmeisjes Hij deed „gewoon" Een koud briefje... Inval bij uitgeversmaatschappij Zeven kwajongens opgebracht Schoolbrand in Drente Tweede Kamer Koningin ziet Haar Kleindochter op een plaatje De macht over de Oostzee Indische padvinders voor natio- nalen dienst ingeschakeld Stakers bekeerd Wandluizen in de gevangenis Postvluchten op Indië Een vreemd beroep Doodelijk ongeluk fe Hoorn ONVERDROTEN VOORTZETTING VAN DEN STRIJD TEGEN DE WERK- LOOSHEID. IN 1840 ZAL VOOR ONGEVEER f 40 MIL- LIOEN AAN WERKEN WORDEN UITGEVOERD. De debatten over het crediet van f 30 mil- lioen voor de werkverruiming werden gis termiddag in de Tweede Kamer beëindigd. Zij boden weinig nieuws, er was een alge meen pleidooi voor krotopruiming en voort zetten van den woningbouw. De heeren Rost van Tonningen (n.s.b.) en de Visser (comm.) hebben nog een schermutseling. Eerstge noemde zegt dat de Kamer de belangen van het eigen volk vergeet, „we moeten kunnen eten in de eerste plaats." De heer de Visser (comm.): „Tn Duitschland dan?" De heer Rost van Tonningen: „Daar heeft men te eten! De heer de Visser kan tegenwoordig gerust naar Duitschland reizen." Minister van den Tempel aan 't woord. In een rede van anderhalf uur be antwoordt minister van don Tempel de sprekers, waarbii hij allereerst hulde brengt aan zijn voorganger, mr. Romme, van wien het ontwerp stamt. Snr. is met d» nooden der bouwvakken hekend. .Spr. zal steeds zooveel mogeliik aan bezwaren tege moet komen. Maar star doorvoeren der eischen van het bouwbedrijf moet leiden tot vermindering van 't aantal tewerk^estelden. Dit mag niet over het hoofd worden gezien. De minister verklaart den terug gang van het aantal tewerkgestelden in^ de laatste maanden met de ver mindering van de werkloosheid ten plattelande. Voor het werkfonds is de afgeloopen jaren ruim 17S milli- oen gulden geblokkeerd, waarvan reeds 110 millioen is verwerkt en voor 26 millioen in uitvoering. In '40 zal voor ongeveer 40 millioen wor den uitgevoerd. Bij werkfondswerken zijn de laatste jaren gemiddeld 4 a 5 duizend personen te werk gesteld, aldus de minister. De critiek op den Rijksdienst. Vooralsnog heeft minister van den Tem pel bezwaar tegen het omvormen van den rijksdienst voor de werkverruiming in een staatsbedrijf, daar hier geen sprake is van inkomsten uit eigen werkzaamheid. Spre ker verklaart zich tegen het opnemen van vertegenwoordigers in de commissie van advies van dezen dienst, daar deze een amb telijk karakter draagt. Nog niet uit da steunsfeer. Hoezeer de minister hot ook be treurde, hij is van meening, dat door wijziging in de arbeidsvoor waarden de tewerkgestelde werkloo- zen niet uit de steunsfeer kunnen worden gehaald. Jongeren bij de werkverschaffing. Er is op aangedrongen, meer jongeren te werk te stellen bij de werkverschaffing. Spr. kan niet aan alle wenschen voldoen, maar is gaarne bereid, faciliteiten te ver- leencn waar mogelijk is, b.v. door kinderen uit een gezin boven 18 jaar tewerk te stel len. Woningtoestanden. De moeilijkheden der woningtoestanden kan nieniand ontkennen. De regeering zal zich ernstig beraden, het reeds uitgewerkte plan tot woningvesrbetering te handha ven. Zoo spoedig en omvangrijk mogelijk zulten de kamer inlichtingen bereiken. De minister eindigt met de verzekering, dat de regeering haar strijd tegen de werk loosheid onverdroten zal voortzetten, doch vraagt te bedenken dat de tijdsomstandighe den de beste plannen kunnen doorkruisen. Na re- en dupliek wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag, dan komt het ontwerp in stemming. PLOTSELING BEZOEK AAN „KLEINBEELD". Gistermiddag te drie uur heeft H. M. de Koningin vrijwel onverwacht een bezoek gebracht aan de fototentoonstelling „Klein- beeld '39" in de zalen van Arti et Amici1\-e te Amsterdam. De Koningin werd begroet door den bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en in de hall door de bestuursleden van Arti Het publiek, dat zich van niets bewust was, was aangenaam verrast, toen de Vor stin de zalen betrad. Sommige bemerkten zelfs dit niet en bleven rustig de geëxpo seerde foto's bekijken om dan plotseling te bemerken, wie de belangstellende dame was, die naast hen eveneens met aan dacht de foto's in oogcnschouw nam. Met bijzondere belangstelling bekeek de Hooge Bezoekster de inzendingen van Prins Bernhard, waaronder zich, zooals men weet opnamen van Prinses Beatrix be vinden. Omstreeks half vijf keerde de Lands vrouwe naar Den Haag terug. Nederlandsche chauffeur bij de grens aangehouden. Donderdagavond werd bij het grenskan- toor Rammelbeek aangehouden de Neder lander G. A. M. Albrink uit Denekamp, die in een auto, waarin zich bij nader onder zoek militaire kleeding en andere uniform- kleeding bevond, gepakt in twee koffers over de Nederlandsche grens probeerdo te komen. De auto en de koffers zijn in be slag genomen. A. is in verzekerde bewa ring gesteld. Nader vernemen wij, dat de aangehoude ne. die 25 jaar is, reeds eenige jaren als chauffeur in Duitschland werkzaam was. Hoewel auto's naar Duitschland meestal niet aan een onderzoek worden onderworpen, was zulks ditmaal wel het geval en de in- spectec'rendc grensbeambte ontdekte een tweetal koffers, welke o.a. uni formen van de rijkspolitie, het Ne derlandsche leger, de marechaussee en de posterijen bevatten. A. beweerde van den inhoud en de be stemming der koffers niet op de hoogte te zijn. Hoe de koffers in de auto waren ge komen, zeide hij aanvankelijk niet te we ten. Huiszoeking bij papa. De grenspost stele zich onverwijld met den burgemeester van Denekamp' in ver binding. Deze stelde, met de militaire auto riteiten, dadelijk een onderzoek in en liet bij den vader van den gearresteerde, die eigenaar van de auto is, huiszoeking ver richten. Deze huiszoeking leverde evenwel niets op. Bij een nader verhoor verklaarde A Jr dat hij twee heeren van Duitsche nationali teit uit Duitschland naar Amsterdam had gebracht. M at zij hier moesten doen, wist hij niet. Later verklaarde hij, dat hij op- dracht had de koffers naar Xordhorn te breneren. Ook de vader heeft een verhoor ondergaan, doch deze zeide van de gedra- gingen \an zijn zoon niets te hebben gewe ten. Onderzoek noodzakelijk geacht. Sociale belangen van gemobili- seerden en landarbeiders. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Sociale Zaken voor 1940, dringen verscheidene leden op maatregelen aan tot verkorting van den ar beidsduur. Vooral in het land- en tuinbouw bedrijf komen nog zeer lange werktijden voor. Den minister wordt met klem om de spoedige totstandkoming van een afzonder lijke landbouwarbeidswet gevraagd. Verscheidene andere leden vreezen van verkorte arbeidstijden moeilijkheden voor het bedrijfsleven, dat door den oorlogstoe stand toch reeds zoo gedupeerd is. Wij vinden voorts in hot verslag een plei dooi voor betere verzorging der ouden van dagen en dan komen de belangen der gemobiliseerden. ter spreke. Gevraagd wordt, of van den mi nister voorstellen zijn te verwachten om aan de gemobiliseerden zooveel mogelijk te garandeeren, dat zij bij demobilisatie weer in het door hen verlaten bedrijf kunnen terugkeeren. Van verschillende zijden wordt opnieuw gewezen op de zedelijke gevaren waaraan de meisjes, die in fabrieken ar beiden, dikwijls bloot staan, en werd ge vraagd of de minister daarnaar een onder zoek wil doen instellep en maatregelen wil beramen om misstanden tegen te gaan. Sommige leden dringen in verband hier mede nogmaals aan op aanstelling van meer vrouwelijk controlepersoneel. Voorts zouden verscheidene leden het op prijs stellen, indien de arbeidsinspectie een onderzoek zou instellen naar de gevolgen, welke de arbeid aan den loopenden band heeft voor de gezondheid van de meisjes, die daaraan werken. „Rusland bereidt zich voor op een oorlog in de toekomst. De „Sinar Sumatra", een in de Maleische taal te Padang verschijnend blad. neemt aan, dat de politiek van Rusland in de Oost Zee er als volgt uitziet: 1. Indien Duitschland in het stadium van vrede is gekomen, moet de Russische kusl onbereikbaar zijn voor de Duitsche vloot. Met het oog hierop zal er een sterke vloot- basis worden aangelegd aan de Zuidkust van de Oostzee. 2. Rusland bereidt zich voor op oen oor jog in de toekomst, daar, zoodra de vrede hersteld is, er een oorlog tegen Duitschland zou kunnen uitbreken, als gevolg van den belangenstrijd in de Oostzee, in Oost-Europa en in den Balkan. 3. Rusland wil een veiligen uitweg hebben voor zijn handelsvloot. Het blad merkt verder op, dat een op- eenliooping van Russische troepen in Li- tauen een groot gevaar voor Duitschland beteekent. Doch wat kan Duitschland an ders doen dan zich hierbij neer te leggen en de macht over de OoSt-zee aan Rusland toe te vertrouwen?. Mits de ouders toestemming ge ven. OOK IN DE GEVAARLIJKE ZóNES.. Het algemeen hoofdkwartier van den Pad- vindersbond in Ned.-Indië heeft besloten, de diensten der padvinders in geval van mo bilisatie dan wel zooals in het kort werd gemeld van oorlog aan de overheid aan te bieden. In West-Java hebben terzake reeds voor bereidende besprekingen plaats gehad van den provinciaal- commissaris met den gou verneur van West-Java, die dit aanbod gaar ne aanvaardde. Daarbij werd tevens nagegaan welke dien sten verricht zouden kunnen worden dooi de padvinders beneden den militieplichtigen leeftijd. Overwogen wordt de padvinderij in te schakelen voor verkeers politiediensten, brandweer, ordonnansendiensten inclusief te lefoonbediening, luchtbescherming en evacu atie (inrichten van kampementen, bewa kingsdien sten ^1 daar, enz.). De nadere uitwerking van een en ander zal aan de hand van de uiteenloopende toe standen nader geschieden in overleg met de residenten en andere plaatselijke bestuurs* autoriteiten, waarna de daarvoor vereischte speciale opleiding en training der padvin ders onverwijld zal worden ter. hand geno men. Een deel der bovengenoemde diensfen zal in oorlogstijd wellicht verricht moeten wor den in gevaarzones. Uiteraard komen daar voor slechts vrijwilligers in aanmerking die daartoe ouderlijke toestemming hebben ver kregen. Op hun eenmaal gedane toezegging zal ge rekend moeten kunnen worden. De padvin dersleiders zullen daarom geinstrueerd wor den om den ouders duidelijk de consequen ties van zulk een toestemming onder het oog te brengen. AMSTERDAMSCHE HAVENARBEIDERS VANDAAG WEER AAN 'T WERK. Nadat in een Woensdag j.l. gehouden ver gadering, zooais wij gemeld heben, de sta kende havenarbeiders zich met meer dan twee-derde hadden uitgesproken vóór de voortzetting der wilde staking, zijn zij gis termiddag in Bellevue te Amsterdam ander maal bijeen gekomen. Met meerderheid van stemmen werd thans besloten hedenochtend het werk te hervatten. Vragen van een Kamerlid. Mevrouw de VriesBruins heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister vernomen, dat in de strafgevangenis te Scheveningen in verschil lende cellen ongedierte (wandluizen) wor den aangetroffen? Is het juist, dat hetzelfde verschijnsel twee jaar geleden is voorgekomen? Kan de minister meedeelen of toen maat regelen zijn genomen, onder leiding of op advies van ter zake deskundigen, zoodat mag worden aangenomen, dat de bedoelde maatregelen afdoende het euvel hebben be streden? Zoo ja, welke verklaring moet dan worden gegeven van het opnieuw optreden van deze insecten? Is de minister bereid, om in het belang van een goede behandeling van de gedeti neerden, zoo spoedig mogelijk alles in het werk te stellen om deze gevangenis te zui veren? Olie aan hamsteraars afgele verd. Voor den Haagschen politierechter, wer den gisteravond twee gevallen van overtre ding van de prijsopdrijvings- en hamster- wet behandeld. Het betrof in beide gevallen het afleveren van petroleum aan cliënten in grooter hoe veelheden dan voor het gebruik voor één week noodig was. In het eerste geval had een reiziger aan een cliënt te Wateringen op 12 September twee vaten, ieder met een inhoud van 200 liter afgeleverd, dus 400 liter in totaal. De eisch luidde f 100.boete subs. 30 da gen hechtenis. Verdachte voerde hierna nog aan, dat een inspecteur van politie gezegd heeft, dat hij de vaten kon afleveren. Hierop werd de zaak tot 24 November ge schorst om dezen inspecteur alsnog te hooren. „Doe gewoon!" De petroleumhandelaar L.D.S. te Alphen aan den Rijn had aan een café-houder te Woubrugge een vat van 200 liter verkocht een hoeveelheid, welke natuurlijk ook de behoefte voor één week overtrof, hoewel de man petroleum voor alle doeleinden ge bruikte. Maar met 25 liter per week kwam hij er toch wel. Nu woonde deze man ver buiten het dorp, ozodat hij niet elke weeik 25 liter, doch per twee maanden een vat van 200 liter nam. Het was nu weer net tijd voor die 200 liter en de handelaar zag er geen kwaad in om dit vat nu af te leve ren. Hij was wel op de hoogte met de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, doch meende, dat hetgeen hij deed, wel geoorloofd was. In de krant stond, zoo zeide hij, „doe gewoon en leef gewoon", en dat heb ik ook ge daan. De officier van Justitie zag in het ver weer van verdachte juist een erkenning van het tenlaste gelegde. De eisch luidde f 30.boete subs. 10 dagen hechtenis De politierechter verzachtte het vonnis tot f 20.— boete subs. 10 dagen hechtenis. KLACHTEN OVER DE ADVER TENTIE-ACQUISITIE. AUTO VOL BESCHEIDEN NAAR HET |7 POLITIEBUREAU. Gistermorgen heeft de Amsterdamsche Justitie een inval gedaan in de kantoor lokalen van de N.V. Cats' Uitgevers Maatschappij, gevestigd aan den Willems parkweg 34. De inval gebeurde onder leiding van den rechter-commissaris, mr. G. E. Lange- meijer en den officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel. Voorts waren aanwezig de substituut-officier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh, inspecteur Dijkstra, chef van de handelspolitie en een aantal recher cheurs. De inval geschiedde naar aanleiding van een groot aantal klachten bij de justitie ingekomen betreffende de wijze waarop voor het maandblad „De Joodsche Midden stander", een uitgave van Cats' Uitgevers Maatschappij, advertentiecontracten met adverteerders werden afgesloten. Ook van de zijde van het Nederlandsch Israëlitisch Kerkgenootschap was reeds geruimen tijd geleden tegen de wijze, waarop de adver- DE ACTIE DER NOORDHOLLAND- SCHE WOLPRODUCENTEN. DIRECTEUR WOLBUREAU ANTWOORDT DEN HEER SIJBR. C. EELMAN. De wolhouders-producenten van het geheele vasteland van Noordholland en van Texel houden voet bij stuk. Thans hebben zij zich, via de com missie onder leiding van den heer Si.jbr. C. Eelman Ie Texel met een dringend adres tot den minister van Economische Zaken, mr. Steen- berghe, gewend. Het pleidooi voor oen redelijken wolprijs wordt, volgens dit adres gevoerd namens de schapenhouderij in geheel Nederland, daar de commissie tal van symnathiebetuigin gen met haar streven mocht ontvangen van schapenfokkers uit alle deelen des lands. Vele fokkers en vveiders liqnideercn en ruimen op, krimpen minstens enorm in, de wol gold phm. 8 jaar lang ver be neden den productieprijs, aldus het schrij ven aan den minister, dat dan vervolgt: De Nederlandsche regeering beschermde wol noch schapen, steunde de schapenhou derij niet; alleen Texel krpeg als fokdistrict in 1939 eenigon steun, welke zeer dankbaar werd aanvaard. Het kardinale punt is. thans de wol, wel ke door den enorm slechten prijs door vele achapenhouders, twee en drie jaar is be waard (dit mag nu een geluk voor Holland genoemd worden!) terwijl de financieel minder draaskraehtigen voor het moeren- decl slechts over één schering beschikken. Direct na het uitbreken van den oorlog werd de vrije handel in wol, vellen en 'dooton verboden. Terecht, zeer terecht ziet onze re geering dat wol fhans een on misbaar en belangrijk arfikel is voor leger en volk! De wol houders willen loyaal 's lands belang die nen, doch meene.n dat het ook in. 's lands belang en in hun eigen rechtvaardig belang is, dat Uwe Excellentie den gelukkig nog aan zienlijken voorraad wol, dien de producenten bewaarden, thans niet beneden de f 1.50 per kilo naoogt vorderen! De wolhouders zijn er van overtuigd, dat in den vrijen handel een veel hoogere prijs zou worden genoteerd. Tenslotte spreken adressanten hun ver trouwen uit in het beleid van den minister, dat hen hopelijk in staat zal stellen 's lands belang te dienen. Koel! Inmiddels heeft de heer Sijbr. C. Eelman op zijn brief aan mr. B. J. M. van Spaen- donck, directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen, gericht en onlangs in ons blad gepubliceerd, antwoord ontvangen. Zooals men zich herinneren- zal had het departement van Economische Zaken den voortvarenden voorzitter der commissie uit de schapenhouderij geadviseerd, zich met den heer Spaendonck in verbinding te stel len. Wij heben inzage van het ant woord van dezen regeeringsfuncti- onnaris gekregen en constateerden, dat dit weinig meer dan een frase is. Immers mr. Spaendonck verwijst de projesteerende wolhouders slechts in 'n koud briefje naar de mintste- riëele beschikking, welke in de Staatscourant van 27 en 28 Oct j.l. is verschenen en waarvan de di recteur van het wolbureau den heer Eelman een afschrift toezendt. Deze beschikking, heeft, zooals bekend, betrekking op do verplich ting tot voorraadopgave van de wol en dit is geen nieuws voor de schapenhouders. De directeur van het Wolbureau besluit zijn briefje aldus: „Van de verdere mededeelin- gen in uw schrijven heb ik goede nota genomen." Eenig positief antwoord heeft de commis sie dus niet ontvangen en het is dan ook verklaarbaar, dat zij in haar actie een steeds krAQhtigej houding aanneemt, Op de heenreis bereikte de Bui zerd gisteren Rangoon en kwam de Nandoe te Alexandrië aan. Op de thuisreis kwam de Pelikaan te Ran. goon aan en de Wielewaal te Alexandrië. tentie-aquisitie voor genoemd weekblad geschiedde, gewaarschuwd. Se- Een auto vol bescheiden, boeken, brieven enz. is in beslag genomen en naar vA' hoofdbureau van politie vervoerd om e„ nader en uitgebreid onderzoek in deze za-A in te stellen. Baldadige vernieling van schuil, kelders. TM De lieve straatjeugd in Amsterdam heeft een nieuw object van vermaak gevonden Het vermaak van dergelijke domme jonge tjes bestaat meestentijds in vernieling zon! der aanzien van de dingen. Thans moeten het de schuilkelders ontgelden. Reeds her haaldelijk moesten kleine en groote vanda- listen voor een dergelijk feit worden opge bracht. Donderdagavond waren het in de Linnaeusbuurt zeven knaapjes van elf tot veertien jaar, die den schuilkelder aan het Iepenplein welke reeds daags te voren grondig door opgeschoten jongens onder handen was genomen, onder andere was het wachthuisje vernield en waren de hou ten planken losgemaakt verder hadden geruineerd. De politie is van meeriing, dat hier terecht zéér strenge maatregelen moeten worden ge nomen, en het zevental zal zich voor den kantonrechter terzake van deze vernieling hebben te verantwoorden. Paniek onder de oudere kinderen, Gistermorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in een houten schoolgebouw, staande naast de Nieuwe Hervormde School te Nieuw Amsterdam (Dr.) In dit gebouw waren de tweede en derde klasse, in totaal ongeveer vijftig kinderen, gehuisvest. In een oogwenk was het gebouw een prooi der vlammen. De kinderen konden echter op normale wijze het gebouw verlaten. Tegelij kertijd is het nieuwe schoolgebouw ont ruimd, daar de vlammen hierop overgesla gen waren. De brandweer kon gelukkig er ger voorkomen. Na de ontruiming heerschte er onder de oudere kinderen een paniekstemming, daar deze aanvankelijk hun broertjes en zusjes uit de tweede en derde klasse niet vinden konden. Later bleek, dat er niemand werd vermist. De oorzaak moet worden gezocht in het ontstaan van een schoorsteenbrandje in het oude gebouw. Groninger kon er voor zorgen, dat de zoons werden afgekeurd. De rechtbank te Assen ,wees gisteren von nis tegen een inwoner van Groningen, die er zijn beroep van had gemaakt, ouders te overtuigen, dat hij in staat was er voor te zorgen, dat hun zoons afgekeurd zouden \Vorden voor den militairen dienst. De kos ten hiervan bedroegen honderd gulden, waarvan vijfentwintig gulden vooruit moest worden betaald. Tegen hem was een vervolging ingesteld, daar hij o.a. een weduwe te Vries bad trachten over te halen, hem 25 gulden te betalen. De officier van Justitie heeft een gevange nisstraf va ntien manden geëischt, waar van 5 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voor waarden. De rechtbank veroordeelde den man oveeenkomstig dezen eisch, met aftrek der preventieve hechtenis. EEN CHRISTUSKOEPEL. Door een particulier die onbekend wcnscht te blijven, wordt in het landgoed Marien- daal te Arnhem een z.g. Christuskoepel ge bouwd. De anonyme initiatiefnemer wu hiermee gestalte geven aan het woord, da H.M. de Koningin in Haar radiorede ove de geestelijke herbewapening sR1!a-J „Christus voor alles". Deze spreuk wordt in het voetstuk van het gebouwtje aan*V bracht, terwijl de koepel wordt opgetro»" ken op een zevenhoekig grondplan, ov cenkomstig het bijbelwoord: „De wl-lsne heeft zich een huis gebouwd, haar zevt"f zuilen uitgehouwen". Rond de hoofdfigu' het Christusbeeld komen dan ook ze;' zinnebeeldige, in steen gehakte voorf lingen van de zeven eigenschappen: geio hoop, liefde, gerechtigheid, voorzichtigne gematigdheid en sterkte. De koepel zal na voltooiing aan „Geldersch Landschap" worden overgea gen. I Gevaarlijk achteruit rijden Woensdagavond heeft zich op het onder Hoorn een doodelijk verkeersong voorgedaan. uit De -21-jarige motorrijder H- mini? Hoorn reed met zijn motor in de n Hoorn, juist op het oogenblik, da ^en vrachtauto uit een schuur achteruit t0 weg opreed. Waarschijnlijk is de vra (or iets te ver doorgereden, waardoor a eD rijder met kracht tegen denwagen over de straat werd geslingerd. on0ediff Dokter Baesjou uit Hoorn, die ter plaatse was stateeren. Het stoffelijk liet St. jansgasthuis aldaar overgeb ju uit Hoorn, die kon slechts den dood stoffelijk overschot is

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2