Was Piet Heyn niet populair? Akkertje H0PSTR00P JUTTERTJISl Licht en schaduw in het leven der Nederlandsche vlootvoogden Kiespijn /g YlieuwJ uit VMc dtche^imaMeïtcPiten Openbare Leeszaal Boekbespreking WINKELSLUITING AUTO-en MOTOR- Fa. JOH. STEEMAN Betrekkingen Te huur Te koop Mededeelden van den marine-historicus J* C» M. Warnsinck VIsscherij Rattenplaag op Urk r IET VERLOF! Advertentién HET JUISTE ADRES VATAX-G ARAGE TELEF. 539 Wenscht U een Taxi? SANDERS E, VERZEKERING BIERSTEKERS Timmer-, Metsel en Betonwerk WARBOUT's eigen gemaakte KLEEDINL JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling „VOORZORG" Yraagtinlichtingen: BEGOKIASTRAAT 3 Leuke kamers aangeboden gevraagd gevraagd v n M In de October-aflewering van het bekende maandschrift „Mcn-ks Magazijn" (uitgave firma C. Morks Cz, Dordrecht) vinden wij- een belangwekkend onderhoud, hetwelk de redacteur van het tijdschrift, H. C. Cannegie- ter, had met den gepension. kapitein ter zee J. C. M. Warnsinck, den marine-historicus, die kortelings promoveerde als bijzonder hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Uit dit artikel nemen wij enkele citaten over. Wat de biografische bijzonderheden van den heer Warnsinck betreft, deze is in 1882 te Hoogwoud geboren, en was in zijn familie de eerste niet, die een loopbaan bij de marine tot zijn ideaal stelde. Toen hij als adelborst zijn carriere in Den Helder begon, had hij reeds een oom en een broer, die zee-officier waren. Ook in deze functie heeft hij zijn vaderland belang rijke diensten bewezen. Inzonderheid denken wij hier aan zijn hydrografischen arbeid in Indië, waar hij als derde, tweede en eerste officier en later als commandant gedurende 'n achttal jaren verschillende gebieden, o.a, Flo- res, Sbembawa, Bali en Lombok, de Zuidkust van Borneo en de rivieren op dit eiland, de W.- kust van Sumatra, het Wester Vaarwater naar Soerabaja en de Tanimbar-archipel in kaart heeft gebracht. Ook als chef van den Radiodienst van de Marine, welke functie hij van 1926—'32 heeft waargenomen, heeft de heer Warnsinck zich een verantwoordelijke taak toevertrouwd ge zien. Zeven jaar lang is hij de vertegenwoor diger van onze regeering geweest op de In ternationale Radio-Congressen, waar men onder meer het internationale radioverkeer regelt en zorgt, dat de verschillende diensten elkander niet in den weg staan. Leeraar en leerling. Zijn liefde voor geschiedkundige studie openbaarde zich reeds in zijn adelborstentijd, waarin deze liefde werd aangewakkerd door zijn grooten voorganger op dit gebied, den Kapitein ter Zee S. P. 1'Honoré Naber, die van 1901'02 in Den Helder zijn leeraar was en daarna nog zes weken zijn commandant op het opleidingsschip Hr. Ms. „Ürania". Over Naber heetf de Warnsinck in het Jaar- hoek van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde een levensbericht geschreven, waaruit blijkt, hoezeer deze zee-officier op het nog vrijwel onontgonnen gebied der ma ritieme geschiedenis pionierswerk heeft ver richt. Naber heeft in den jongen adelborst reeds iemand meenen te ontdekken, die zijn werk zou kunnen voortzetten, en hij is in deze verwachtingen niet bedrogen, hoewel Warn- sincks arbeid in sommige opzichten een ander karakter draagt dan die van zijn voorganger. Heeft Naber inzonderheid zijn aandacht be steed aan het reizen en ontdekken van onze voorvaderen. Warnsink's belangstelling gaat meer uit naar hun varen en vechten. Boven dien beperkte Naber zich meer tot de uit gave van documenten, waartegenover men zou kunnen zeggen, dat Warnsinck aan de historische gegevens meer eigen denkbeelden en beschouwingen vastknoopt. Ook helden zijn menschen. De heer Warnsinck behoort niet tot die schrijvers, die hun eerbied en bewondering meenen te mogen betuigen door een kritiek- looze ophemelarij, welke alle waarde aan hun oordeel ontneemt. Deze ernstige onderzoeker weet, dat men geen hulde kan brengen met oppervlakkigheid, maar dat het beste blijk van genegenheid bestaat in een toegewijd zich verdiepen in het wezen zijner objecten, bij wie men niets menschelijks vreemd mag achten. Men beschrijft immers geen stand beelden, die in hun onveranderlijk marmer of brons koud op hun voetstuk staan, maar levende helden, wier heroïsme zich openbaart in den voortdurenden strijd van het warm kloppende bloed. „Ik ben geen hoera-man", verklaarde de heer Warnsinck, „ik zie de grootheid van helden niet uitsluitend in hun triom fen, maar ik verdiep mjj ook graag in hun nederlagen, die mij vaak nog meer interesseeren, omdat men uit een mis lukte onderneming veelal meer omtrent hun karakter en hun hoedanigheden kan leeren. Zoo heb ik in De Gids o.a. een bijdrage ge schreven over een mislukten aanslag op Enk huizen in 1568 en in de Jaarverslagen van het Scheepvaart-Museum over een mislukten aanslag op Duinkerken in 1695 en een mis lukte poging tot ontzet van La Rochelle in 1628. Eerzucht en naijver. Bij de bestudeering van onze zeegeschiede nis ben ik dikwijls getroffen door de vele teleurstelingen, den kommer, het verdriet, en de ergernis die onzen admiraals het leven vergalden. Vaak was dit een gevolg van hun ilcht gekwetste eerzucht, van hun onderlin- gen naijver, van hun meedoogenlooze critiek °p het beleid zoowel van hun meerderen als van hun gelijken; doch even dikwijls waren bun leed en verontwaardiging veroorzaakt door de bevelen en maatregelen van hun lastgevers aan den wal, de regeeringen van land of gewest, of de bewindhebbers van particuliere maatschappijen, in wier dienst zij zich hadden begeven. Politieke overwegingen, onkunde, en voorai financieele onmacht, hebben de Staten, de Admiraliteiten en de Heeren XIX herhaalde- lijk gedwongen den mannen, die het eigenlijke werk moeten doen, onvoldoende middelen daartoe te geven; te geringe macht, slecht uitgeruste schepen, karig betaald en ziek volk leidden er vele malen toe, dat men „een schoone occasij door manckement van assi stentie" ongebruikt moest laten passeeren. man als Piet Heyn, met zijn onwrikbaar Godsvertrouwen, zijn rustigen aarden zijn scherp verstand, altijd klaar om te roeien met de riemen waarover hij beschikte, heeft zich nimmer door tegenvallers uit het veld laten slaan; Witte de With en Jan Evertsen daaren tegen, de een onbeheerscht in zijn uit latingen, hardvochtig tegen zijn minderen en naijverig op zijn meerderen, en daardoor ontbloot van allen steun en vriendschap; de ander, overgevoelig voor de eer en positie van zijn provincie, en herhaaldelijk door jongeren voorbijgestreefd, hebben de moreele kracht gemist, die hen in staat moest stellen hun lot gelaten te dragen; en hun eervolle dood, strijdend tot het laatste, is voor hen een ver lossing geweest uit een diep tragisch leven." De vergetenen. „Een tragische noot uit de geschiedenis van ons zeewezen", vertelde de heer Warn sinck, -„is ook, dat er onder de zeehelden tal van persoonlijkheden zijn, die na hun dood niet de hun toekomende belangstelling heb ben gekregen. Het aantal mannen, die ter zee de eer van ons land hebben hoog gehou den, is zoo groot in vergelijking tot het aan tal historici, die hun tijd en speurzin aan onze zeegeschiedenis wijdden, dat een derge lijk verzuim volkomen begrijpelijk is. Alleen' de allergrootsten zijn een praalgraf of een biografie waardig gekeurd; de tallooze min dere goden, die hun lofwaardige daden veelal verrichtten in de schaduw van hun chefs of in ver verwijderde oorden, moeten zich meestal met een thans reeds lang vergeten eeredicht van min of meer literaire waarde tevreden stellen. En vaak hebben ze zelfs dAt niet gehad. Waarom is Piet Heyn populair? „Wonderlijk, dikwijls onbegrijpelijk", aldus de heer Warnsinck, „is het volk in de ver deeling van zijn gunsten. Niet van De Ruyter, niet van de Trompen, niet van de Evertsens zingt men als de oorlogsschepen de vader- landsche havens voor verre reizen verlaten, als onze Jantjes het Stadion binnen marchee- ren, of als onze mariniers de wacht voor het koninklijk paleis betrekken; neen, uitsluitend de naam Piet Heyn klinkt dan over het wa ter en over het land, en luide uit men zijn bewondering, dat een man met zulk een „kleinen" naam, zulke groote daden ver richtte. Vanwaar toch die meer dan drie eeuwen lang standhoudende populariteit van Piet Heyn en zijn zilvervloot? Ook Loncq en Jol, en Tromp, en Sweers, en Schram en Schey. allen met namen even kort als die van Heyn, hebben groote daden verricht, en het geringe aantal letters van zijn achternaam kan dus moeilijk den doorslag hebben gegeven. De grootheid van zijn daden dan? v Zeker, geen dier andere lcttergrepige admiraals heeft een buit van twaalf mil- lioen behouden binnen gebracht, maar daar alleen de participanten van de West- Indische Compagnie, door de uitkeering van een dividend van 50 pCt. op hun aandeden, hiervan profijt hebben ge trokken, en het volk het toekeken had, blijft het een raadsel, waarom reeds in 1629 zooals Piet Heyns tijdgenoot en grafredenaar Dominee Dionysius Spranckhuysen vertelt de kinderen „wisten te spreecken van den Generael Pieter Pietersz Heyn en van hem te zin gen, al was schoon sjjnen naeme Kleyn, dat nochtans sjjne daden waeren uyter- maten Groot, gelijek bleek uyt het ver- overren van de Silvere Vloot", en men dit na driehonder jaar nog zingt, terwijl toch niemand behoefte gevoelt, een lied aan te hebben ter herdenking van Heemskercks tocht naar Gibraltar of De Ruyters zeeslag bij Kijkduin. Ik geloof dan ook, dat Piet Heyn zijn hui dige bekendheid vooral heeft te danken, niet aan zijn naam of aan zijn daden, doch aan twee midden-negentiende-eeuwsche heeren, Heye en Viotta, van wie de eerste in 1844 in Stichters Enkhuizer Almanak zijn „Triom fantelijk lied van de Zilvervloot" liet afdruk ken, en de laatste in den Volks-Almanak van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van 1857 zijn zanwijze daarop publiceerde. Dit lied, en zijn zangwijze, zijn populair, Piet Heyn zelf echter niet. Men kent den goed-Hollandschen klank van zijn naam, maar daar blijft het dan ook bij. In onze scholen hoort de jeugd weinig anders van hem vertellen, dan dat hij in 1628 zonder veel moeite een rijk geladen Spaansche vloot wist te vermeesteren, alsof deze daad zijn eenige verdienste is geweest; zijn portret kent men alleeh uit onze officieele verzame lingen van geschiedenis en kunst; zijn levens beschrijving ligt onder no. 53 zoo goed als begraven in de derde serie van de Werken, uitgegeven door het Historisch Genootschap, en wordt uitsluitend door vakmenschen ge lezen; en zoo is, voor het overgroote deel van ons volk, de naam Piet Heyn een klank ge worden, en niet meer". de haringvisscheri j Scheveningen, 4 November. In de afgeloo- pen week zijn de vangsten der haringschepen beduidend minder geweest dan in de week daaraan voorafgaand. Toch zijn volgens de ingekomen berichen gisteren nog schoten ge daan van 100 kantjes en meer. Hedenochtend waren de eerste berichten ook niet slecht. Er waren vangsten gemeld van 35 en 50 kan tjes uit de halve vleet. Zooals reeds gemeld, gingen deze week niet zulke zware „spokken" uit de groote vangsten brengen eehter niet altijd voordeel. De netten b.v. kunnen, door dat er te veel haring in gezwommen is, in den grond loopen, vooral wanneer door on stuimig weer niet gehaald kan worden en er steeds meer visch bijzwemt. Tevens kan bij ruw weer een groote vangst niet zoo goed worden waargenomen. Van Scheveningen uit zijn nu reeds 40 schepen ter haringvangst en vermoedelijk zul len nog enkele volgen. De prijzen van versche haring waren op loopend en er werd deze week reeds onge veer 10.per kist betaald. URK, 3 November. Door 9 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 20 pond kuilpaling, prijs 22 ct., 70 pond snoek baars, 10 ct., 60 pond schelvisch, 12 ct. en 80 pond Noordzeeschol, 1520 ct., alles per pond. Dat er nog veel te wenschen overblijft, nu Urk geen eiland meer is, moge blijken uit de vele narigheden welke de bewoners van Urk thans ondervinden. Via den dijk LemmerUrk komen thans zeer groote ratten in menigte op het dorp aanrukken. Thans bevinden zij zich reeds midden in het dorp tal van deze ongure beesten, die op verschillende punten de wegen en huizen geheel ondergraven. rotterdam sche LLOYD. Indrapoera, u., 3 Nov. v. St. Vincent, Sitoebondo, 4 Nov. v. R'dam. Romans: Baum, Vicki: De grote schuld; Biggers, E.D.: De zeven sleutels van Baldpate; Buck, Pearl S.: De patriot; Doorne, J. H. van: Achter den Waaldijk; Hildebrand: Camera Obscura; 39e dr.; Kazantzaki, N.: De tuin der rotsen; Riesen, W. van: Een liefdeshistorie uit het oude Fries land; Roberts, K.: De weg Noord-West; 2 dln.; Wilma: Wjj groeten de broeders. Studiewerken Groeneveldt, W.: Indische vogels in stad en veld; Huddleston Slater, W. B.: Ja, ik wil!; Kahn, F.: Het leven van de mens; Lumenars, V.: Modern fotoboek; Rauschning, H.: De ni hilistische revolutie; Rose, C.: Als de mensch luistert. Geschenken Casson, H. N.: Casson's boodschap aan Ne- '.erland; 100 jaar spoorwegen in Nederland; Jaarboek v. d. Nederlandschen protestanten bond, 1939 II; Jaarverslag 1938 v. d. N.V. Rot- terdamsche verzekering-societeiten; Raatgever, J.: 100 jaar Nederlandsche spoorwegen; Rilke, R. M.: Levensinzicht; Thomson, J. J.: Tam- muz. Westfriesch Jaarboek, le serie, dl. 2 (prijs f 1.75; Uitg. Kemink Zoon N.V., Utrecht). Behalve het bekende jaarboek van het Ge nootschap Oud-West Friesland is thans een tweede uitgave op dit gebied verschenen onder bovenstaanden titel. Ziet men de jaarboeken van eerstgemelde categorie, gevuld met een „elk wat wils", een bonte mengeling van artikelen; in deze publi catie wordt volstaan met de behandeling van één enkel onderwerp. De heer Visser doet in deze aflevering mede- deelingen over de Noordzee-haringvisscherij te Enkhuizen in de 18e eeuw; een doorwerkte stu die van een omvang, welke op die eener disser tatie bgint te lijken (waarvoor de door samen steller gebezigde titel van „doctorandus trouwens al een aantijging schijnt!), het onderwerp en van kortere stukken de ver- Met alle respect voor het geschrevene, komt het ons voor, dat het geven van meer keuze in eeniging meer lezers voor haar tijdschrift zou kunnen bezorgen. Mr. B. De avonturen van Pinkeltje door Dick Laan, geïll, door Dokie van Amstel, uitgave v. Holke- ma Warendorf N.V.. te Amsterdam. Prijs ingen. 1.40, geb. 1.90. De beste aanbeveling voor dit boek is mis schien het feit, dat we het hebben voorgelezen aan een groepje van 3 tot 10 jaar, die de avon turen van Pinkeltje zóó meeleefden, dat het iederen avond weer een teleurstelling was als „het klokje van gehoorzaamheid" sloeg. Dick Laan heeft met dit kinderboek wel bijzonder goed den geest van de kleinen getroffen. Trou wens Pinkeltje werd ook in de kinderkamer geboren, als de neefjes Oom een verhaal af persten, een verhaal dat uitgegroeid is tot een ooek van 175 bladzijden, dat de wonderlijke avonturen van den kabouter, „zoo groot als een pink" vertelt. En dan de illustraties, wat zijn ze goed en dikwijls geestig. Het was een gelukkige combinatie die twee Dick Laan en Dokie van Amstel. We kunnen dit boek hartelijk aanbevelen voor onze jonge kinderen en dan de leeftijdsgrens naar boven vooral een beetje ruim. Het boek leent zich uitstekend om voorgelezen te worden. Het bieden en spelen bjj Con tra c t-B r i d g e. Van van Holkema Warendorff ontvingen wij de nieuwe handleiding voor beginners en niet-vergevorderden door Josephine Culbertson, voor Nederland bewerkt door Mr. F. W. Goud smit. Men vindt in dit keurig verzorgde werkje o.a. op eenvoudige wijze het wereldberoemde biedsysteem van Culbertson en voorts ontelbare Eerst naar MARINE KRAGEN L aanwijzingen voor de juiste speeltechniek. Wie er prijs op stelt een behoorlijke partij bridge te spelen, vrage dit werkje aan. De kosten be dragen slechts 1.50. Beyer's Mode für Alle. Steeds wordt het nieuwe nummer van „Beyer's Mode für Alle" met vreugde door de dames begroet, en ook ditmaal is daartoe weer alle aanleiding. Onze blikken worden geboeid door de elegan te mantels, de vlotte, eenvoudige jurkjes voor huis of beroep, de charmante kanten middag toiletjes, de schattige kinderpagina's, en dan... wacht ons een groote verrassing in de vorm van een keurige Hollandsche bijlage, welke de titel draagt: „Moderne Handwerken". En daarin vinden we de aardigste dingen! Men doet ons ideeën aan de hand voor zelfge maakte St. Nicolaasgeschenken, waarmede zeker iedere goede geefster eer zal inleggen. We kunnen niet anders zeggen, dan dat dit uitmuntend verzorgde Hollandsche bijvoegsel een belangrijke aanwinst is voor „Beijer's Mode für Alle", dat alle lezeressen ongetwijfeld met vreugde zullen begroeten. Zonneschijn tijdschrift voor de jeugd, uitgave C. A. S'pin en Zn. N.V., N.Z. Voor burgwal 271273, Amsterdam. Het nr. van 1 November geeft op de omslagpagina een gezellige reisbrief over Bali, met een paar plaatjes. De fotopagina brengt leuke bizonder- heden over „koeien in Zwitserland" een leer zaam praatje bij een goed getroffen plaatje. Datzelfde kan van de volgende fotopagina ge zegd worden, die iets over „De kameel" ver telt. Het geheim van de Sahara, goed ge ïllustreerd, is een nieuw kinderverhaal van E. Wright, bewerkt door mevr. Cramer-Schaap, zoowel als voor de jongens. Verrassingen voor de kleintjes in „Kiekeboe". Een nummer .dat veel goede dingen voor de jeugd brengt. Tijdseinen, stemmen uit chr. historischen kring. De jongste brochure in deze interes sante reeks werd geschreven door Mr. Dr. G. Sterringa, over: De staatsrechterlijke zijde van het ordeningsvraagstuk. Zooals de titel aangeeft is het de bedoeling van den schrijver deze zjjde van het ordeningsvaagstuk in het bijzonder te belichten. Deze brochurereeks, waarvan dit reeds het 23e nummer is, ver schijnen bij de N.V. Drukkerij C. Blommen- daal te 's Gravenhage en behandelen onder werpen van actueelen aard. Zij verschijnen maandelijks en zijn tegen 50 cent verkrijg baar. Zonneschijnkalender. Uitgave C. A. Spin Zn. N.V., N.Z. Voorburgwal 271—273, Amsterdam. Prijs 1. 26 geestige illustraties van Jan Kraan en een verhaal in 26 vervolgen van Mevr. Cra- merSchaap. Dat de tekst goed is weten de lezertjes van „Zonneschijn", als ze den naam van de schrijfster lezen en dat de plaatjes vol fijne en gezonde humor zijn be wijst de schildplaat, een geestig aangekleede heer en dito aap. Over die twee handelen tekst en illustraties, 't Is een genot om de plaatjes te bekijken en om den tekst te be- studeeren. Voor onze kinderen een alleraar digst geschenk. :H-, GLANS- en STRIIKINRICHTING W. G. MUNSTER, Zuidstraat 27. •EN 25 ct I OVERHEMDEN 25 ct 14 ct BOORDEN 8 ct .Xf*. .X*X. XTa. ,xtx XfX ,^tX, xj*, Xt*. [fi "5; Den 19den Nov. hopen j; mijn geliefde Grootouders K. STOBBE |J e* J. STOBBE—SCHROOR j4 V hunne 40-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo- V gen bljjven is de wénsch j. il van hun liefhebbende Klein- i» (l dochter. li i! Catharina Wilhelmina Slort i* -'i* 'xi*. PivVix' CORRIE SCHORSIJ en JELLE HARIU ZULT hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Vrijdag 24 November, 10.30 uur te Den Helder. Den Helder, Buys Ballotstraat 6. Budel, Kom 149. 2 November 1939. Toekomstig adres: Budel, Groot Schoot 245. DANKBETUIGING. H. DUVALOIS en A. DUVALOIS—REUVERS danken langs dezen weg, mede namens wederzijdsche ouders, voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Hoek van Holand. Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER, maken be kend, dat door hen, met gebruik making van de bevoegdheid, hun toegekend bij artikel 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, is besloten, dat de fancy-fair vande Oud-Katholieke Vrouwen vereniging „Ora et Labora" op 9 en 10 November a.s. tot des na- mldadgs 10 uur en op 11 Novem ber d.a.v. tot middernacht voor het publiek geopend mag worden gehouden. Den Helder, 6 November 1939. is de LAAN 46 Dao Daar i v. Galenstraat 117 Tel. 467 All-Risks en W.A. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Een van ouds bekend adres voor is nog steeds V. GALEN STRAAT ISIS (wettig gedeponeerd) bij: Hoest, Keelpijn, V ethoudheid U weet het, Hopstroop helpt Bij alle drogisten verkrijgbaar, f 0 40 of f 0.70 p. fl. Agent voor Den Helder en omstr.: 2e Vroon straat 95. M. de Groot, Tel. 453 Et is wel goedkooper, (maaï f één èetet) dan Beleefd aanbevelend, P. WARBOUT, ZUIDSTRAAT 52 ONTVANGEN mooie sortering Damesschoenen, de nieuwste soorten. Ook Steun- schoenen en fluweelen Dames schoenen weer in voorraad bij: OOST, Koningstraat 81. Tel. 887 TE HUUR: NIEUW WOONHUIS, Errasmusstraat 19. Te bevr.: Adm.-Bureau Alderliefste, Sluisdijkstr. 109. ALGEM. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUiS- VERPLEGING EN SPECHULP „VOORZORG" DEN HELDER Voor de betaling van dit alles zorgt indien U zich bij haar aan sluit. Ook bij behandeling buiten Den Helder. Zoekt U frlsch Ingerichte kamers Hebt U er nog een paar vrij Geeft dan nog heden Uw •p. De kosten? Geringl Voor direct gevraagd een NET MEISJE bfl C. DUINEVELD, Meerweg 50 b, B ree zand. LOOPJONGEN gevraagd. Adres: GOVERS, Weststraat. Gevraagd: EEN FLINK DAGMEISJE. P. M. HEIJLIGENBERG, Spoorstraat 99. Flinke handige JONGEN gevraagd. Adres: Schellinger, v. Galen- SLaat, loodgieter electriën. Gevr. net MEISJE voor de morgenuren (812 u.) Aan te melden van 57 u, op: Dijkstraat 3. Gevraagd voor terstond net DIENSTMEISJE. Loon 6 Zonder goede get. onn: zich aan te melden. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke nette JONGEN, leeftijd 16—18 jaar, voor de broodbezorging en bak kerijwerkzaamheden. Adres: H. DE GRAAF Zn., Weezenstraat 1517. MEISJE gevraagd van 's mor gens 9 tot 's middags 3 uur, leef tijd 16 jaar. Aanmelden tus- schen 6 en 8 uur. Adres: Florastraat 7. Te huur gevraagd: GEM. HUIS. Te bevragen bij Huize „De Luifel", Huisduinen. Gemob. ambtenaar zoekt gem. Kamers met gebr. v. keuken.. Brieven onder No. 749, aan hét Bureau van dit blad. Een Café met vergunning te koop gevraagd in de gemeente Den Helder. Brieven onder No. 746, aan het Bureau van dit blad. .AA........- .......f

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11