dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier 6 NOVEMBER 1939 Italië werpt zich op den Balkan Engeland test ook den uitvoer aan Luchtaanval boven Noord-Frankrijk Britsch Indië onderling verdeeld Roosevek teekent de neuira'iteitswet Uniformen=puzz!e Meer bedrijvigheid der artillerie Middellandsche Zee: Latijosche Zee Stalin aapt Hitier na Opzienbarende arrestaties in Duitschland Het gruweldrama te Leidschendam t maandag KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8766 Parachutesprong van 10.000 M. hoogte Rome's Balkanpohtiek toch tegen Engeland gericht Duitsche duikboot gezonken 1 Grieksch schip gezonken Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Duurtebijs'ag voor Zaansche arbeiders LDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Het industriegebied bestookt. - Verscheidene vliegtuigen wer den in de lucht gezien. De Fransche stad Lille of Rijssel, welke in den vorigen oorlog reeds zooveel geleden heeft, stond gis termorgen bloot aan de verschrik king van een luchtaanval. Het Noord-Fransche industriegebied be grensd door de steden Rijssel, Tour- coing, Roubaix, is een vitaal deel van Frankrijk. Voor deze streek had dit gebied vooral beteekenis door de groote zendingen consumptie-aard appelen, welke uit de Langedijken derwaarts werden verzonden. Ook gaat er steeds veel roode commissie kaas heen. Te Doornik fin België) heeft men het geluid van de ontplof fingen en het vuren van de Fran sche luchtdoel-artillerie gehoord. Verscheidene vliegtuigen werden in de lucht gezien. Ook voor de inwoners van Door nik moet dit beeld oude droeve herinneringen hebben opgeroepen. Deze stad werd eveneens in den wereldoorlog fel bestookt, gedeelte lijk verwoest en is weer opgebouwd. Vliegtuiggeronk boven Engeland. Noord- Omstreeks den middag heeft men gisteren tweemaal kort na elkaar in een stad in Noordoost-Engeland geronk van vliegtuigmo toren gehoord. Er werd evenwel geen enkel toestel gezien en luchtalarm werd niet ge maakt. Van de fronten komt het stereotij pe nieuws bericht: een kalme nacht met eenige activi teit van de plaatselijke artillerie. De Duitsche artillerie, aldus Havas, heeft haar vuur uitgebreid, terwijl zich aan het front de gewone ontmoetingen van patrouil les en verkenningsafdeelingen afspelen. De Duitsche artillerie was vooral actief aan het midden van het front en heeft vooral For- bach onder vuur genomen. Reeds enkele da gen geleden is de stad door de zware artille rie onder vuur genomen. Thans is meer de omgeving van de stad bestookt. Ook werd het gebied ten oosten van de samenvloeiing van Blies en Saar onder vuur genomen. Dc ach terwaarts gelegen stellingen van de Fran- schen op het Rohrbach plateau tusschen Sar- regueminis en de Bitche zijn door de 10.5 c.M. artillerie van de Duitschers onder vuur genomen, ongeveer 150 projectielen werden per dag verschoten. De Fransche artillerie beantwoordde on middellijk het vuur. De gevechten in het Saargebied hebben hierdoor een artilleris- tisch karakter gekregen, dat weliswaar nog een langzaam tempo heeft, doch iederen dag feller kan worden. Verder wordt melding gemaakt van dc aankomst van nieuwe afdeelingen artillerie aan het Duitsche front. Opmerkelijke uitspraak van den A ambassadeur te Italiaanschen Madrid. Tijdens een plechtigheid ter herdenking van de Italianen, die gevallen zijn tijdens den burgeroorlog in Spanje, heeft de ïtali- aansche ambassadeur te Madrid Soria een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd. «Wat ook moge gebeuren in den oorlog, Spanje en Italië zullen vereenigd blijven om te strijden tegen het marxisme, evenals ge durende den Spaanschen burgeroorlog. Onze Middellandschc zee „Mare Nostrum" zal nooit een internationale zee worden, doch een Latijnsche zee blijven." Deze woorden hebben veel commentaar gewekt en men merkt op, dat de rede voor net uitspreken op de Italiaansche ambassade is bestudeerd. Rus zweeft 22 minuten door de lucht. a Volgons de Russische „Iswestia" heeft de Russische parachutist Solodownik ecu sprong van 10.000 meter hoogte volbracht. Hij maakte daarbij gebruik van een inge bouwd zuurstofapparaat. De daling_ duurde minuten: do springer werd 15 kilometer afgedreven. OVEREENKOMSTEN MET BULGA RIJE EN ZUID-SLAVIë. CON TACT MET GRIEKENLAND. De invloed van Italië op den Ral kan groeit met don dag. Het is wel zeker dat binnenkort een handels verdrag tuschen Italië en Bulgarije tot stand zal komen en dit betee- kent, dat Italië niet alleen met sommige landen, die deel uitma ken van de Balkanentente de beste relaties onderhoudt, docih dat ook het eenige land dat buiten de Bal kanentente staat (Bulgarije) intie me betrekkingen onderhoudt met Rome Uit zeer goede bron verneemt de N.R.Crt., dat binnen afzienbaren tijd ook een nadere bevestiging der reeds bij verdrag vastgestelde vriendschapsbanden tusschen Italië en Zuid-Slavië mag worden ver wacht. Welieht nog voor het einde van dit jaar. Zooals wij reeds meldden, zoekt Rome thans ook contact met Athene en dit be wijst welk een waarde Mussolini er aan hecht om zoo spoedig mogelijk goede maat jes te worden met de voornaamste leden van de Balkanentente. Immers, Griekenland is wel het laatste land, dat men dacht in aanmerking te ko men voor de Italiaansche avances, daar de Engelsche garanties aan Griekenland na de bezetting van Albanië door Italië in Rome veel kwaad bloed heeft gezet. Ook het feit, dat Griekenland, toen direct troepen aan de grenzen samentrok bleef te Rome niet onopgemerkt. Velen nemen aan dat het doordringen van Italië op den Balkan geschiedt met goedvinden, ja onder aanmoediging van En geland, dat daardoor hoopt vrede en rust in de Middellandsche zee te verzekeren. Met dit standpunt is slecht te vereeni gen een uitlating van het invloedrijke Ita liaansche orgaan „Telegrafo". dat in een beschouwing over de Italiaansch-Grieksche betrekkingen schrijft, dat het Griekenland van generaal Metaxas (de dictator) niet wil toetreden tot het „vreemdelingenlegi oen" van. welke mogendheid buiten de Mid dellandsche zee ook ((Bedoeld wordt En geland) Daarmede is de weg geopend voor een verdieping der wederzijdsche betrekkingen In verklaringen als de huidige uitwisseling van nota's tusschen Italië en Griekenland ligt tevens een erstige waarschuwing aan die speculanten, die er reeds van droo- raen Griekenland te maken tot verbinding tusschen Italië en Turkije en daarmede de Westelijke mogendheden. De ontwikkeling in het Oosten van de Middellandsche zee cn op den Balkan, die door het pact van An kara in een nieuwe phase schijnt te zijn getreden, legt Italië de verplichting op zijn militair potentieel nog slechts te vergroo- ten. Deze Italiaansche stem klinkt weinig vriendschappelijk ten opzichte van Enge land en Turkije. Of het zoo kwaad bedoeld is zal de toe komst moeten leeren. Radio-rede van den onderkoning. De onderkoning van Britsch-lndië heeft zich in een radiorede gewend tot het Indi sche volk. Hij zeide. dat hij met diepe spijt bekend maakte, dat de besprekingen, die geopend waren met de vertegenwoordigers van het Indische congres en de Moham- mcdaansche Liga. tot dusverre nog niet tot stand gebracht hadden hetgeen hij ge hoopt had. Het land is gerechtigd in een tijd van zoo groeten ernst don aard te ken nen van het voorstel, dat hij den beiden or ganisaties uitgenoodigd had in overweging te nemen. Heden zou hij de correspondentie publiceeren. welke den toestand volkomen duidelijk zou maken. Onderlinge oneenigheid. Na zijn radiore heeft de onderkoning een verklaring afgelegd, terwijl copieën van de briefwisseling met leiders van het congres en de Mohammedanen in verband met de recente mislukte besprekingen uitgegeven werden. In de verklaring van den onderkoning wordt gezegd, dat hij op 1 November den toe stand openhartig heeft besproken met Gahdhi.' met Prasad. den leider van het Congres en Jinnah. den leider der Moham medanen. Ilij verzocht hun onderling de provinciale situatie te bespreken, teneinde in overeenstemming voorstellen naar voren te brengen, welke overwogen zouden kun nen worden, betreffende een uitbreiding van den raad van den onderkoning. Na de besprekingen, aldus de verklaring van den onderkoning, blijft er een volledige oneenigheid bestaan tusschen de vertegenwoor digers der groote partijen over fun- damcnteele kwesties. De onderkoning is niet bereid deze mis lukking te aanvaarden, maar stelt voor tc zijner tijd wederom in overleg met de lei ders der groote partijen en vorsten na te gaan of er nog een mogelijkheid bestaat om eenheia tot stand te brengen. langrijk in Littauen dan in de andere Bal- tische landen. Er zouden ongeveer 50.000 Duitschers zijn. Doelstelling van het communis me veranderd. De corr. van de Basler Nachriehten wijst erop, dat het manifest, dat door de Russi sche communistische partij is uitgegeven ter gelegenheid van do herdenking van den zevenden November, niet meer spreekt over de revolutie, noch over den strijd tegen fas cisme cn nationaal socialisme. Het geeft als leus: „strijd tegen den imperialistischen oor log en tegen het kapitalisme." De neutralen in de klem. Antwerpsche makelaars zouden de mededeeJing hebben ontvangen, dat de Engelsche regeering besloten heeft zich te verzetten tegen door voerhandel van Duitsche. goederen via neutrale havens. Economische kringen zijn van meening, aldus Havas verder, dat wanneer dit be sluit wordt bevestigd, het uitgebreide ge volgen kan hebben. Er spreekt de wil der Britsche regeering uit om een controle toe te passen „in beide richtingen". Het is inder daad gebleken, dat tot dusverre Duitschland er in geslaagd is een zekeren uitvoerstroom gaande te houden, waardoor het zich devie zen verschaft. Wanneer controle wordt in gesteld bij den uitcang der neutrale havens, waarmede Duitschland in rechtstreeksche verbinding over land staat, is het duidelijk aldus Havas dat zijn mogelijkheden tot export buiten Europa practisch opgehe ven zullen worden, of in ieder geval sterk beperkt. Neutrale landen in plaats getroffen. de eerste Hij gaat ook aan bevolkingsruil doen. De Russen zouden den Littauers voorstel len voorleggen tot een bevolkingsruil gelijk aan dien, welke met Duitschland is verwe zenlijkt. De huidige grenzen laten ongeveer 170.000 Littausche boeren i-n de Sovjet repu bliek, met name in de streek van Sventsany. De Littausche regeering zou niet zeer geest driftig zijn over dit plan, want een over brengen dier bevolking zou een vrij aanzien lijk offer eischen van het schatkist. Ook is bekend, dat de Russen, toen zij uit Wilna vertrokken, alles wat eenige waarde bezat, meegenomen hebben. Tenslotte zijn de Lit tausche boeren zeer gehecht aan hun grond. De Witrussen en Joden uit het gebied van Wilna, die eveneens uitgewisseld zouden worden, toonen evenmin groote haast om zich naar Rusland te begeven. De kwestie der Duitschers is minder be- Het Duitsche Nieuwsbureau merkt naar aanleiding van deze Engelsche plannen op, dat bij den uitvoer uit Duitschland geen sprake is van contrabande, daar de artikelen en goederen uit Duitschland komen en in geen enkel opzicht een versterking van de Duitsche oorlogseconomie kunnen bewerk stelligen en door verkoop in het eigendom van neutralen zijn overgegaan. Een uitvoering van de nieuwe Brit sche plannen treft derhalve in de eerste plaats de neutrale landen, die voor hun volkswelzijn Duitsche goe deren noodig hebben en die er wel geen genoegen mee kunnen hebben, dat wettig bezit van hun burgers wordt blootgesteld aan willekeurig Britsch ingrijpen. Engeland zelf moet echter bedenken, dat Duitschland ook de mogelijkheid bezit den Engelschen uitvoer op neutrale schepen, zoo als b.v. steenkoolleveringen naar de Scan dinavische landen, tegen te gaan. WIL BEIEREN LOS VAN HET DERDE RIJK? Havas meldt van de Duitsche grens, dat de laatste dagen te München een twintigtal personen is gearresteerd onder beschuldiging van deelneming aan een complot van Beiersche se- paristen. Vijf van hen zijn dragers van de gouden partijmedaille. Groote geheimzinnigheid bij het onderzoek. Havas meldt uit Zurich clat op 4 Octo- ber een nieuwe Duitsche onderzeeër, die zijn eerste tocht maakte, gezonken is op de reede van Bremen. Toen de duikboot weer aan de oppervlakte was gebracht, was de bemanning, die proeven had genomen, reeds om het leven gekomen. Hun stoffelijk overschot, aldus dit bericht verder, is in t grootste geheim onderzocht en de asoh is acht dagen later in urnen naar de families gezonden. DUITSCH SCHIP GETORPE DEERD DOOR FRANSCHE ON- DERZEEëR. Het blad ,1'Avenir Colonial" te Leopotd- viile bericht, dat het Duitsche vrachtschip „Togo" metende 5042 ton door een Fran- schen onderzeeër is getorpedeerd nabij Lo- bito. De ,Togo" is onlangs uit Boma in de Belgische Congo vertrokken zonder ongave van bestemming. Nederlandsch schip pikt de be manning op. Het 5295 ton metende Grieksche stoom schip „Nieolaos Memberieos": dat een lading graan vervoerde, is na twee ontploffingen gezonken. Twaalf opvarenden zijn door een Nederlandsch schip aan boord genomen en in Zuid-Engeland aan wal gezet. De rest dei bemanning is in een andere haven aange komen. Bijzonderheden. De kapitein van de „Nieolaos Membericos" vertelde, dat het schip, na in Engeland ge lost te hebben, met graan op weg was naar Antwerpen. Zaterdagmiddag deed zich de eerste ontploffing in een der ruimen voor. De opvarenden gingen onmiddellijk in twee sloepen en vijf minuten later werd een tweede ontploffing in het middenschip ge hoord. Het schip leek in tweeen te breken. De sloep, waarin de kapitein een plaats had gevonden, dreef in regen en duisternis rond, doch tenslotte bereikte men een lichtschip, dat de schipbreukelingen aan boord nam en hen verzorgde. Door middel van vuurpijlen werd de aandacht van het vaste land ge trokken. Een reddingboot voer uit en bracht de mannen aan land. GEVECHTZÖNES AFGEKONDIGD. Uit Washington komt het bericht, dat Roosevelt dê neutraliteitswet heeft onder teekend. De President heeft verklaard dat 't thansde bedoeling is alle Amerikaansche schepen te Verwachting: Betrokken tot zwaar of half bewolkt, geen regen van beteekenis, wei nig verandering in tempe ratuur, krachtige tot mati ge, meest Z.W. wind. weren uit havens van oorlogvoerenden, het zij Britsche. Fransche of Duitsche in Euro pa cn Afrika, tot aan de Kanarische eilan den. Het verbod geldt ook voor de havens van Ierland, Noorwegen ten Zuiden van Bergen, Zweden, Denemarken, Neder land en België, alle Oostzeehav-ens en de Golf van Biscaye, uitgezonderd de wate ren vlak aan de Noordoostkust van Spanje. Alle neutrale havens in de Middellandsche cn Zwarte Zee, in don Stillen en Indisehen Oceaan en alle havens ten Zuiden van de breedte der Kanarische eilanden Wijven voor de Amerikaansche scheepvaart open. Wat moest de nazi met de solda- tenpakjes? Wat de achtergrond is van den geheimzin- nigen uniformensmokkel, waarvan wij dezer dagen melding hebben gemaakt, is nog niet erg duidelijk. Zooals men weet, werd te De nekamp een Nederlander gearresteerd, die trachtte een auto, waarin eenige koffers met Nederlandsche uniformen, over de grens te vervoeren. Het betreft hier wellicht een spionnage- affaire, welke in tal van Nederlandsche plaatsen haar vertakkingen zou hebben. Wat had de gearresteerde er mee voor, op zoo mysterieuze manier militaire-, spoorweg en veldwachterscostumes naar een vreemd land te brengen? Zeker iets, dat het dag licht niet mocht verdragen, want de man verklaarde tegenover de politie, niet te weten hoe de koffers in zijn auto kwamen! In Am sterdam heeft hij echter, naar bij een nauw keurig onderzoek gebleken is, alle uniformen besteld. Verdachte, zoowel als zijn familie staan in Denekamp als vurige N.S.B.-ers bekend. De vader is Statenlid voor de N.S.B. Dit muisje zal zeker nog wel een staartje hebben. Het aanbod der werkgevers aan vaard. In verband met het dreigende conflict in de Zaandamsche haven is Zaterdagmiddag te Zaandam een druk bezochte vergadering gehouden van de scheeps- en bootwerkers- vereeniging „Eensgezindheid". In de vergadering werd mededeeling ge daan van een ingekomen schrijven van den bond van werkgevers in het houtbedrijf, af- deeling havenbelangen, waarin deze te ken nen gaf, als antwoord op de verlangens van de werknemers, toe te stemmen in een duur tebijsiag op de loonen en tarieven van 5 pet., ingaande op 1 November. De vergadering besloot het bestuur te machtigen een nieuwe conferentie met den bond van werkgevers aan te vragen en met klem aan te dringen op verhooging van dit percentage, doch inmiddels de aange boden 5 pet. toeslag te aanvaarden. ARRESTANT BEKENT, - DOOR WASCHNUMMER VERRADEN. Zooals wij gemeld hebben, is in verband met den moord op den veekoopman te Leidenschedam, in de Maasstad een arrestatie verricht, waarover de politie aanvankelijk de grootste stilzwijgendheid in acht nam. Thans vernemen wij, dat de gearresteerde, de 29-jarige reiziger R. A.. volledig bekend heeft, aan den gruwelijken moord medeplichtig te zijn geweest, doch als hoofddader aanwijst zijn broer, den 35-jarigen W. A te Amsterdam, die dan ook in den nacht van Vrijdag od Zaterdag in zijn woning in de Jordaan werd opgepakt. De Amsterdammer ont kende echter met nadruk iets met het drama uitstaande te hebben en is later op vrije voeten gesteld. De Justitie blijft den Rotterdam mer als hoofddader beschouwen. Verraderlijk boordje. Merkwaardig is, dat ook bij dezen moord, evenals bij den koffermoord, een onschul dig waschnuinmertje den dader heeft ver raden. De Rotterdammer had nl, in een hee renmodemagazijn. waar hij inkoopen deed, een stijve witte heerenboord achtergelaten cn het daarop voorkomende waschnummer heeft de recherche op het goede spoor ge bracht. Hoe kwam de eigenaar van het modehuis er echter op, dat de clicn met het strijve boordje iets te maken had met de Leidschen- damsche gruwelen? *den na den mooi'd vervoegde zich ui het magazijn een man, die o.a. overhemd hoed boord, das en schoenen kocht, met een bankbiljet van f 100 betaalde, en bovendien vertelde hij, m een ander magazijn reeds een geheel nieuw costuum te hebben aangeschaft De klant was aan de band gewond. De eige naar vond een en ander verdacht en blijkt dus wel een fijne neus te hebben gehad. Ook een ander confectieliuis was door ver- uaciite met groot geld betaald en verd. had daar zelfs verzucht van plunje te mogen ver wisselen! Inmiddels is ook de beschadigde en met bloed bevlekte auto in beslag genomen. Het was een Chevrolet. Bij de huiszoeking in de woning van R A. heeft men een bedrag van f 3000 gevonden dat te samen met het geld, bij de twee fir ma s besteed (f 200) den geheelen buit vormt. 1

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1