Noorsche regeering wijst Duitsch protest af Distributie erwten begint! De City of Flint" Al of niet Duitsche leiders naar Rome? Dc verhoogde kostwinnersvergoeding Vlecsch in blik Wissellooper in elkaar gezakt Radioprogramma Vuil en gehavend, maar de Amerikaansche vlag in top! Enorme vlootuitbreiding in Amerika Onze ze'isfandigbeidspolitiek bewees haar waarde Ongeluk met bommenwerper Een pond per maand Postvluchten op IncJië t* Vreugde in New York. woede in Berlijn. Nu de Noorsche regeering het Amerikaansche schip de Citv of Flint aan de Amerikaansche beman ning heeft- teruggegeven, en de Duit sche prijsbemanning is geïnterneerd, heeft de Duitsche regeering te Oslo een ernstig protest ingediend. De Duitsche bladen uiten hun misnoe gen in scherpe commentaren. De Noorsche regeering heeft echter alle protesten van de hand gewezen en zich beroepen op het internationale recht. Men is hierover in Amerika natuurlijk zeer verheugd. De pers brengt hulde aan den moed van Noorwegen. Het diepe gevoel voor het recht en de eerbiediging van de wet hebben voor Noorwegen den doorslag gegeven. Door deze eigenschappen is Noor wegen geschaard onder de meest beschaaf de volken der wereld. Inmiddels ligt de „City of Flint" nog in Bergen, waar het schip waarschijnlijk ver scheidene dagen zal blijven, in plaats van naar Schotland te vertrekken, zooals oor spronkelijk het voornemen was De Ameri kaansche gezant is Zondagavond naar Ber gen vertrokken om een onderhoud te heb ben met de bemanning. Uit de Duitsche bladen: De Berlijnsche corr. van de „Stockholm Tidningen" schrijft: „De Duitschers begrijpen niet, hoe het kleine Noorwegen dit heeft durven doen. Officieele kringen zijn diep verontwaardigd over het „ongeloofelijke optreden" en achten het onbegrijpelijk dat een kleine staat het waagt zich te mengen in de Duitsche vloot actie. Duitsche kringen laten doorschemeren dat Noorwegen tot zijn besluit is aangemoe digd door de Ver. Staten. De Berlijnsche corr. van de te Kopenhagen verschijnende „National Tidende" zegt: „De nationaal socialisten zijn teleurgesteld en woedend. Hun stemming jegens Noorwegen is alles behalve vriendelijk. Waarschijnlijk zal Berlijn schadevergoeding vragen met het motief, „dat Noorwegen verkeerd handelde door het schip vrij te laten." Een mislukte truc. F,erst thans is gebleken, dat de Duitsche prijsbemanning de Noorsche autoriteiten er in hebben willen laten loopen, door ziekte voor te geven van een Amerikaansch ma troos. De man had slechts een licht wondje aan de voet en wandelde op het dek heen en weer. Op bevel van de Duitsche regee- ring? De Duitsche officier, die het bevel voerde over de prijsbemanning aan boord van de „City of Flint", heeft tegenover de Noorsche autoriteiten verklaard, dat hij het anker in Haugesund had uitgeworpen, ondanks de weigering om toestemming te geven, op be vel van de Duitsche regeering. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou 't schip aan een Noorsche reederij zijn ver kocht. Berlijn ontkent, maar In Berlijn wordt categorisch ontkend, dat Göring of von Ribbentrop voornemens zou den zijn naar Rome te gaan. Ook spreekt men in de Duitsche hoofdstad tegen, dat de Duitschers in Turkije opdracht hebben ge kregen naar hun land terug te keeren. Ondanks deze positieve ontkenningen, houdt men zoowel te Rome als te Londen staande, dat een dezer dagen een der leiders van Nazi-Duitschland naar de Italiaansche hoofdstad zal reizen. Zelfs spreekt mén er daar van, dat Hitier van plan zou zijn ge weest zelf zijn vriend de Duce te gaan be zoeken. Ook de berichten over vertrek der Duit schers uit Turkije houden aan. Inmiddels keeren de naar Berlijn ontbo den ambassadeurs in Rome, Moskou en An kara weer naar hun standplaatsen terug. Volgens den correspondent van de Basler Nachrichten te Berlijn, wil Duitschland door dezen terugkeer der ambassadeurs doen uit komen, dat de bezoeken niet van groot poli tiek belang waren. Kosten: 1306 millioen dollar. Vinson, de voorzitter van de Marine-Com missie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft, volgens het Hsbl. medegedeeld, dat het Congres in Januari zal worden gevraagd zijn goedkeuring te hechten aan een programma tot uitbreiding van de vloot, dat 1300 millioen dollar zal kosten. Het omvat o.a. den bouw van 95 oorlogsschepen nl. drie vliegtuig moederschepen, acht kruisers, 52 torpedobootjagers en 32 onderzeeboo ten, en ook van 2400 vliegtuigen. Slagschepen zijn niet in het pro gramma opgenomen. Vinson heeft nog verklaard, dat de marine op het oogenblik voldoende sterk is om te beschermen tegen de aanvallen van één enkelen staat, maar niet tegen een gecombineerde aanval van verschillende landen. Havas meldt nog, dat ook de bouw van 31 hulpkruisers, totaal metende 19~ ""0 ton, zal worden voorgesteld. Alle sc' leza- men zullen 400.000 ton meten. Dl v zal drie a vier jaar vorderen. Onder de tegenwoordige omstandigheden, aldus Vinson, moeten de Ver. Staten in staat zijn aan alle eischen, die aan hun de fensie kunnen worden gesteld, te voldoen. Het congres heeft den plicht do daarvoor benoodigde credieten te verleenen. De vorming van twee Amerikaansche vlo ten wilde Vinson niet voorstellen. Slechts wilde hij de bestaande vloot versterken. „Wij schieten niet te kort in onze neutraliteitsplichten". De Nederlandsche Regeering blijft de overtuiging toegedaan, dat de dusver door haar naar beproefden trant gevoerde zelfstandigheidspoli- tiek, die thans en met name sedert het uitbreken van den oorlog, in de practijk haar waarde bewezen heeft, voor Nederland de eenige juiste is. Aldus lezen wij in de Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroo- ting van Buitenlandsche Zaken. Met betrekking tot de gedragingen van belligerenten ten nadeele van neutralen acht de minister het van belang te doen uitkomen, dat, indien een neutrale staat ondanks toepassing van alle te zijner be schikking staande middelen er niet in slaagt maatregelen van belligerenten te verhinderen die de grenzen van de hun door het Volkenrecht toegekende bevoegdheden overschrijden, zulks den anderen belligerent nog niet het recht verschaft, den onzijdige een tekortschieten in de voldoening aan zijn neutraliteitsplichten te verwijten. ONZE OOST. Geheele bemanning van Martin omgekomen. GIcnn In een gedeelte van onzen oplaag konden wij Zaterdag nog melden, dat een Glenn Martin bommenwerper nabij Ambon bran dend is neergestort. Er bestond toen nog geen zekerheid over het lot der vijf inzit tenden. Thans staat het vast, dat de geheele bemanning bij de ramp is omgekomen. De slachtoffers zijn de eerste piloot: de sergeant-vlieger Kromhout van der Meer, tweede piloot vaandrig-kort-verbandvlieger Comfurius, de brigadier monteur Mulder, de brigadierradiotelegrafist Steenman, en de burger-daggelder Versteeg. Gisterochtend heeft de begrafenis der on- gelukkigen plaats gehad. De minister schaart zich aan de zijde van de leden, die betoogen, dat onder de te genwoordige omstandigheden de Volken bond in stand moet worden gehouden. Onze eigen huishouding gaat vooi! Het is inderdaad juist, dat de Regeering het standpunt inneemt, dat zij bij de rege ling der handelsbetrekkingen met de oor logvoerende partijen, zich niet door de be langen van welke dier partijen ook laat be ïnvloeden, doch naast onze rechtspositie als eenig richtsnoeor neemt de belangen van onze eigen volkshuishouding. Het is ook juist, dat wij, wanneer wij door de blokkade-maatregeel getroffen wor den, zeker niet ten koste van onze eigen be voorrading dezelfde hoeveelheden kunnen uitvoeren als voorheen. De verhouding met België. Verder lezen wij in de memorie, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en België in de laatste maanden nog hechter zijn geworden. Elk der landen zal zijn zelfstandigheidspolitiek echter vol ledig handhaven. REGELING VAN TERUGWERKENDE KRACHT. Oók verlagingen. Zaterdag meldden wij, dat het maximum der kostwinnersvergoeding van f21.per week op f28.gebracht zal worden. De Re- geeringspersdienst meldt nader, dat de bere keningsmethode der vergoedingsbedragen een belangrijke verandering ondergaat en vooral een groote vereenvoudiging. In ver band met de verhooging van het maximum van f2.50 tot f3.welk maximum in bij zondere gevallen nog kan worden overschre den, zullen vele vergoedingsbedragen worden verhoogd. Dit beteekent echter volstrekt niet, dat een algemecne veriiooging zou plaats hebben. Er zijn ook vergoedingen, die ver laagd zullen worden, doch dit zal alleen voor komen ten aanzien van militairen wier mi litaire inkomsten geacht wordt dit toe te laten. De toegekende vergoedingen zullen alle aan de hand van de nieuwe voorschriften worden herzien, hetgeen uiteraard eenigen tijd in beslag zal nemen. Intusschen bestaat de verwachting, dat door de ingevoerde ver eenvoudiging deze herziening toch vrij snel zal kunnen verloopen. De verhoogingen zullen worden toe gekend met ingang van 1 September j.1., de verlagingen met ingang van 26 November a.s. Voor hen,- die bij de opkomst steun trekkend waren, wordt tevens een vergoeding ingevoerd voor hei ge mis van bons voor brandstoffen. Spoedig zullen nadere mededeelingen vol gen, nadat de thans gedrukt wordende rege ling zal zijn verschenen. Vandaag begint de rege®111^ rundvee op te koopen. Naar wij van officieele zijde vernemen, zal de Nederlandsche Veehouderijcentrale vandaag een aanvang maken met hc ui de markt nemen van rundvee. De wei l wijze zal dezelfde zijn als verleden I De runderen zullen op een aantal slat i veemarkten door eenige daartoe aanges e de veehandelaren voor rekening der Gon- trale worden aangekocht. De verwerking dezer runderen is tievertrouwd aan deze de vleesehwarenfabrieken, die ook het vo rige jaar aan de bereiding van vlecsch in blik hebben deelgenomen. De runderen zullen verwerkt worden tot rundvleesch in blik. Portefeuille met negenhonderd gulden verdwenen. De 43-jarige wissellooper V. van de Nij- meegsche Radio Centrale, is Zaterdag m de Staringstraat te Nijmegen bewusteloos in elkaar gezakt. Hij werd door eenige per sonen opgenomen en een woning binnenge bracht, waarna men den man naar het St. Canisius-ziekenhuis transporteerde De looper had een portefeuille met ongeveer negen honderd gulden aan bankpapier en zilver geld bij zich. Bij aankomst in het zieken huis bleek de portefeuille verdwenen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Vcrscheidenen personen is reeds een ver hoor afgenomen, hetgeen nog geen resultaat heeft gehad. DEZE WEEK GEEN SNERT! De minister van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 11 November met de distributie van erwten een begin zal worden gemaakt. De distributie zal zich voorshands beperken tot groene erwten en spliterwten. Van genoemden datum af zal men in den winkel slechts erwten kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 1 November tot en met 8 December kan verkrijgen, bedraagt een half kilogram erwten. De bon is het geheele land door geldig; men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. „SPERTIJD". Opdat de winkels bij den aanvang der distributie over voldoenden voorraad zullen kunnen beschik ken, is de verkoop van erwten aan de winkeliers verboden van heden tot en met Vrijdag 10 November a.s., ten einde te voldoen aan vele verlangens is er zorg voor cedra„ gen, dat de Zaterdag niet onder den „spertijd" valt. GEEN GEBREK. Ook nu wordt het publiek dringend ver zocht om op Zaterdag a.s. niet dadelijk alle bons tegen erwten in te willen wisse len, doch het koopen zooveel mogelijk over de geheele distributieperiode te verdeelen. Er is 4.5 millioen kilogram erwten toege wezen; in den loop van deze maand ge schiedt een tweede toewijzing. De distributie van erwten geschiedt im mers niet omdat er erwtengebrek is in Ne derland, maar alleen om te zorgen, dat Op de heenreis kwam de Buizerd te Bandoeng aan en d'e Nandoe te Jodhpoer; de Pelikaan, die met ma. torpech had te kampen, arriveerde op de terugreis te Karachi; verwacht wordt, dat het vliegtuig heden Ziin reis zal voortzetten. JU iedere Nederlander een gelijke hoeveeiK erwten zal kunnen krijgen en het han, ren wordt voorkomen. ul% In dit verband zij opgemerkt, dat de schatte productie eenige malen de sumptie overtreft. Hierbij dient echter005, kening gehouden te worden met het f58" dat het grootste gedeelte van den erwt oogst ook voor andere doeleinden gebnr5' wordt zooals veevoeder en export. ruim rantsoen. De aan den consument toegewezen h veelheid, ad. een halve kg. per maand m ruim worden geacht, aangezien het gesch te gemiddeld verbruik van erwten per j„ per hoofd ongeveer 2.5 kg. bedraagt, aï wanneer de boonen? Met de distributie van boonen zal dan begonnen kunnen worden, wanneer"*! regeering over voldoende vooraden beschikt eerst Mode ten gevolge van de weersomstandi heden zijn tot dusverre slechts weinig C' ncn gedorscht. Omtrent de distributie van boonen Can cijners, enz. zullen binnenkort nader' medï deelingen worden verstrekt. ue< DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414,4 m, KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 10.30 Plechtige Pontificale H. Mis. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12,45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest. 5.00 KRO-melodisten en solist met pianobei geleiding. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-melodisten ensolist. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing „Wat beteekent vakorganisatie voor de bedienden" en „Cijfers die spreken", 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 Stedelijk orkest van Maastricht en solistq 10.00 Reportage (opn.) 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek 10,45 Bertus van Dinteren en zijn orkest. II.0512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 rru AVRO-uitzendlng. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Omroeporkest en solisten (opn.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 De Vagebonden en soliste. 12.15 Omroeporkest ensolist. 12.45 Berichten ANP, hierna gramofoonmuz, I.15 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Het Lyra-trio. 4.35 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Cyclus „Waar moet ik het zoeken?" 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoorzang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. Hierna! Causerie „De bewegelijke wereld" en even tueel: Gramofoonmuziek. 8.35 Bonte mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.35 Filmpraatje. II.00 Berichten ANP, hierna AVRO-dansork 11.4012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 19. Er volgde een oogenblik van stilte. Toen vroeg Dessie: „Hoe heet hij?" „Als hij met je vriendin gaat trouwen, moet je dat toch weten." „Ik ken hem als Codefroi de Montalt. Eens heeft hij mijii pad gekruist al's Rolande Les- pard. Hoe noemde jij hem?" „Ook dat zegt ik je niet. Dat is een afge sloten hoofdstuk uit mijn leven." „Zooals je wilt. Dan zal ik het je vertel len. Hij was toen bekend onder den naam van Adolphe Colimbert, half Engelschman, half Franschman, en verwikkeld in een heele- boel duistere zaken. Als je niet wilt, hoef je me niet meer te zeggen, maar één ding moet je me in alle vertrouwen vertellen. Hoe heeft Maiwand den dood gevonden en hoe is de ster van de Halve Maan van Rohilkund in Colim- berts bezit gekomen?" De vragen werden op rustige wijze gesteld, maar het effect ervan op de oudere zuster was ontstellend. Ze zat met een strak ge zicht, de lippen stijf op elkaar en de wenk brauwen samen getrokken, terwijl haar adem haling gejaagd ging. „Hoe kom je van deze dingen op de hoogte?" vroeg ze na een lang stilzwijgen. „Door een samenloop van omstandigheden. Toen ik onder het oude leven een streep had gezet en een nieuw was begonnen onder den naam Dessie Merrion, had ik een avontuur aan het station in Birmingham, waardoor ik in het bezit van de juweelen ben gekomen. „Ze beschreef in het kort wat er dien mid dag in Maart gebeurd was en vertelde van de brieven die ze daarna ontvangen had. Daar op vervolgde ze: „Ik heb eigenlijk aan de heele geschiedenis niet meer gedacht tot kort geleden, toen ik in den man die met mijn vriedin, mrs. Markham zou trouwen, den moordenaar Lespard herkende. Ik heb hem toen, zonder er doekjes om te winden, verteld waar het op stond „O jij dwaas!" viel Daphne onwillekeurig in; „je hebt je leven op het spel gezet!" „Tot die ontdekking ben ik óók gekomen. Hij heeft Joost mag weten hoe mijn identiteit weten vast te stellen. Ik vroeg hem hoe hij in het bezit van de robijnen was ge komen, en hij antwoordde mij met een be dekte toespeling die mij doodelijk beangst maakte, omdat ik voelde, dat het een insinua tie tegen jou moest zijn. Vanochtend ben ik, onder voorwendsel materiaal voor een ver haal te verzamelen, naar Scotland Yard ge weest en heb daar de heele geschiedenis te hooren gekregen van den inspecteur, die des tijds de zaak in handen heeft gehad. „Wat zei hij? Hoe ben ik er volgens hem in betrokken?" „Je weet hoe je toentertijd genoemd werd. Nu, de inspecteur vertelde mij onomwonden, dat die vrouw ervan verdacht werd contact met Maiwand te hebben gezocht om de ju weelen te kunnen stelen en ook onder ver denking stond hem te hebben vermoorden. Want direct na wat er gebeurd was, was je verdwenen en niemand heeft je ooit terug gezien. Adolphe Colimbert verdween even eens spoorloos en is ook nooit teruggevon den. Ze denken dat jullie samen gevlucht zijn, maar," besloot het jonge meisje, „i k weet beter." Daphne Marlow zat met gebogen hoofd, alsof ze haar zuster niet durfde aankijken. Eindelijk hief ze het gezicht op. „Houd jij me óók voor schuldig?" vroeg ze toen, met eensklaps iets uitdagends in haar stem. Dessie haalde de schouders op. „Dat is juist de vraag, waarbij alleen jouw antwoord me kan helpen. Als je niet schuldig bent, hebben de bedreigingen van dien man niets te beteekenen. Zijn volgend dreigement zal waarschijnlijk zijn jou te ont maskeren. Maar als je me de waarheid zegt, zal ik weten of dat bluf is. Wil je me de waarheid vertellen, Daphne?" Dessie had zich gedwongen zoo kalm mo gelijk te spreken, om haar zuster niet nog meer op te winden, maar haar eigen ontroe ring werd haar op dat moment de baas; en na enkele oogenblikken van stilte, waarin ze met ingehouden adem wachtte op het ant woord dat niet kwam, legde ze haar hand op die van haar zuster en riep: „Om 's hemelswil, zeg me de waarheid, Daphne! Alles wat in het leven waarde voor mij heeft, hangt er van af." En opnieuw bleef ze wachten, terwijl Daph ne worstelde met gevoelens, die het haar on mogelijk maakten 't zoo vurig begeerde ant woord direct te geven. HOOFDSTUK XIV. De waarheid. De twee zusters bleven een poos zitten zon der iets te zeggen, vervuld als ze beiden waren van den ernst van den toestand. De jongste deed haar best zoo gereserveerd mogelijk te lijken, doch de oudste was blijkbaar diep onder den indruk van de stormachtige gedachten, die Dessie's woorden bij haar hadden opgewekt. Haar gezicht kreeg een harde uitdrukking en er kwamen diepe rimpels op haar voorhoofd. „Ik weet niet hoe ik je moet antwoorden, Dorothy", zei ze eindelijk. „Ik kan je het heele verhaal niet vertellen ik wil het ook niet en als ik het je niet vertel, kan ik het je niet duidelijk maken. Maar een moordenares hen ik niet. Dat wil zeggen: ik heb dien ellendeling van een Maiwand niet gedood. Dus stel je op dat punt gerust, tenminste als je tot het soort menschen behoort, dat iemand als onschuldig beschouwt, zoo lang hun hand den doodelijken slag niet heeft toegebracht. Maar ik ben wel de oorzaak van zijn dood, en angstige idioot die ik was, gedroeg ik mij zoo onverstandig, dat als ik morgen van de misdaad word be schuldigd en de feiten ook maar met eenige nauwkeurigheid werden verteld, er nog geen dozijn menschen zou zijn, die me voor niet schuldig zouden houden. Daar heb je dan mijn geheim," riep ze met somber-hartstochtelijken nadruk. „Ik heb de laatste zeven jaar geleefd in het volle bewustzijn dat als de politie mijn identiteit ontdekte, ik wegens moord veroor deeld zou worden. Het is als een zwaard ge weest dat steeds boven mijn hoofd hing; daar kan men niet jong bij blijven. Tenminste dat dacht ik. Maar om..." Ze zweeg en haar zuster deed geen poging de stilte te verbreken. Het was haar thans maar al te duidelijk dat de macht, die de Mon talt over haar had, nog veel grooter was das ze had gevreesd. „Geloof je dat hij weet waar ik ben?" vroeg Daphne scherp, na een lange en pijnlijke pauw „Dat zou ik niet met zekerheid kunne» zeggen. Maar nu het blijkt dat hij op een on verklaarbare manier alles omtrent mij en onz» familie weet, lijkt het me heelemaal niet ui- gesloten dat hij ook ontdekt heeft waar onder welken naam jij je schuilhoudt. man die zoo sluw en brutaal is als hij sta» voor niets." Daphne wilde iets zeggen, maar op dat nw' ment werd er op de deur geklopt, en snel sporen van haar emotie verwijderd, stond W op en deed open. „Zuster Morland, of u naar no. 37 wilt die is weer ingestort." „Ik moet weer aan het werk, Dessie, ze, zich tot haar zuster wendend en deze W groote tegenwoordigheid van geest met na» aangenomen naam aansprekend, daar de v - pleegster die de boodschap had gebracht, de deur was blijven staan. „Ik vond het Pre weer eens over ai die ouae dingen te Vr3,1 Ik kom je morgenochtend in het hotel I zoeken. Je logeert natuurlijk in Qnee Hotel?" „Ja, doe dat. Maar kom zoo vroeg moge 9 want ik^moet nog voor de lunch weg." .jjj „Als je mijn naam noemt, zal mrs. Snu het je aan niets laten ontbreken," zei Dap nog. „Ik heb haar tijdens een ziekte verpie®»^ en ze beweert dat ze haar leven aan hi9 danken heeft!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2