MiJnhardtjes JÏgenda Vogels van diverse pluimage voor de balie De Marine-film Onbuigzaam heid Een matroos in een landmachtuniform Wat op Ameland gebeurde Ponderdag 9 November 1939 'weede Blad Zeekrijgsraad Willemsoord Dieverijen van jekkers en een portemonnaie Speciale voorstelling voor Mar ine en landmacht-autoriteiten Het bezoek van Z*K»H. Prins Bernhard Volendammer botter in moeilijkheden Geen St» Maarten optocht Maskerade. Niet minder dan 8 zaken vulden gistermid dag de rol van den Zeekrijgsraad, welke ge presideerd werd door Mr. Arn. Veltman. Dit octet werd in ongeveer 2 uur „doorgenomen". Als eerste verdachte verscheen de zeemilicien- bediende 3e klas M. J. T. van G. die zich al voor een heel wonderlijk vergrijp tegen de regelen der krijgstucht te verantwoorden had Op 8 September j.1. had hij het namelijk be staan zich in 't Julianapark op te houden verkleed als korporaal van de landmacht. Natuurlijk was dit alles niet geschied in een nuchteren staat. Integendeel, verd. was behoorlijk in de lorem en wist niet eens dat het de uniform van een por- poraal was. Evenwel, toen hij aange houden werd door de militaire politie had hij nog allerlei pogingen gedaan om zijn figuur te redden. Maar natuurlijk viel hij door de mand, met alle gevolgen vandien. De Fiscaal, de officier van administratie der le kl. Mr. D. B. A. Franken, requisitoir nemend, acht het feit bewezen. Hij noemt het een delict, waarbij de openbare orde in ge vaar gebracht wordt en vordert 1-i dagen gevangenisstraf. Als verdediger treedt op Mr. D. H. Buis kool van Schagen, die zegt dat er voor hem nog enkele puzzle's in deze zaak schuilen. De man heeft namelijk wel de uniform aange trokken van een ander deel der weermacht, waarin hij diende, maar het ging hier niet om onderscheidingsteekenen, die tot een anderen rang behoorden. Dat was althans zeker zijn opzet niet. Volgens het wetboek is dat, aldus pleiter, geen strafbaar feit. Overigens is ook in dit geval weer de drank de hoofdschuldige. Slechts onder den invloed daarvan komt men tot dergelijke dolle streken. Mr. Buiskool yraagt dan clementie voor van G. Na repliek van Fiscaal en vérdediger, volgt de uitspraak: 1 week gevangenisstraf. Treurspel. Nummer twee, die verscheen was de zee- milicien-matroos 2e kl. Z. B., die zich ook al gedragen had op een wijze, die niet in over eenstemming is te brengen met de regelen der krijgstucht. Hij was geplaatst op de tjalk „Op hoop van Zegen", maar cp een goeden dag nam hij de beenen en bleef verscheidene dagen onder water. Het was een eenigszins duister geval. De man, die in z'n hospitaal-plunje voor de balie verscheen maakte een zeer penibelen indruk. Met trillende lip arriveerde hij en het duurde niet lang, of de waterlanders stroomden hem over de wangen. Inmiddels vernamen we, dat hij niet in het minst een hekel had aan de Marine; een paar broers van hem maken er ook deel van uit en met name een broer die schipper is, heeft een prima reputatie bij de Marine. Volgens den Fiscaal was verd. echter lang niet zoo'n doetje als hij wel leek. Integendeel, hij probeerde door allerlei handige streken steeds zijn zin door te drijven. Zoo bijv. in de provoost, waar hij het blijkbaar niet erg naar den zin had, deed hij een poging tot zelfmoord. Tenminste, hij bond een doekje om de hals, en geraakte zoo in het hospitaal. Mr. Franken vordert een gevangenisstraf van 3 weken. Mr. Mulder wijst op de psychische gesteld heid van verd. Het betreft hier een uiterst gevoelig mensch, met een zwak zenuwgestel. In de laatste jaren is die gevoeligheid nog toegenomen. B. lijdt dan ook aan minder waardigheidscomplexen en mist de kracht om zich daartegen in te gaan. Zoo gezien is verd. de ergste vijand van zichzelf. Wat de conduitestaat betreft, deze vermeldt: goed tot zeer goed, hetgeen wel iets zegt. Voor de ge vraagde gevangenisstraf kan pleiter weinig gevoelen. Het lijkt hem niet verantwoord verd. hiet zich zelf alleen te laten. In zijn repliek zegt de Fiscaal, dat men alles van deze verd. met een korreltje zout dient te nemen. Hij geeft voor, dat hij de Plaat gepoetst heeft om naar z'n pleegmoe der te gaan, omdat hij behoefte aan mede gevoel had. Spr. gelooft dat echter maar half. Zijn eigen ouders hebben hem het huis ontzegd, en de zoogenaamde pleegmoeder is gewoon een kostjuffrouw. Hij moet nu maai eens leeren waar het op staat en de Fiscaal kan niet anders dan bij zijn eisch persisteeren. Inmiddels heeft verd. zich steeds meer zit ten opwinden. Hij huilt en geeft met armbe wegingen te kennen, dat het „niet waar" is. Ihtspraak: 3 weken gevangenisstraf. De halsstarrige. Dan volgt de zeemilicien-bediende 2e kl. J- B., die het ook al bont gemaakt heeft. Die hevond zich op een avond van September op den Kanaalweg en maakte deel uit van een opstootje tusschen een dame, een burger en eenige militairen. Een patrouille van den plaatselijken dienst arriveerde echter en maakte ruim baan, den marinemannen gelas tend huns weegs te gaan (en dat den anderen kant op als de burger-twistenden). Verd. evenwel was niet van zins zich daar maar voetstoots bij neer te leggen. Hij wei gerde pertinent heen te gaan en zei dat ook openlijk. Toen men daarop rapport wilde op maken weigerde hij zijn naam en stamboek- hummer te geven, en nadat men hem met de sterke arm wilde wegvoeren deed hij al ruk- kenden en trekkende alle moeite om zich los te maken. De President vindt dat verd. zich schan dalig gedragen heeft, hetgeen deze deemoedig toegeeft. Hij was niet dronken, maar door de rel wel erg opgewonden geweest. De Fiscaal vordert 6 weken gevangenis straf met aftrek van het voorarrest (sedert 30 September). Mr. Buiskool wijst op den spijt van verd. op diens goede conduite en op het feit dat hij zoo opgewonden geweest was. Uitspraak: 5 weken gevangenisstraf met aftrek. Portemonnaie ingerekend. De kleine dieverijen blijven ook steeds weer de aandacht van den Zeekrijgsraad vergen. Zoo stond thans weer terecht de leerling-tor pedomaker A. v. d. K., die op 16 September j.1. aan boord van H. Ms. „Schorpioen" een portemonnaie, inhoudende een bedrag aan geld van 6.50, had weggenomen. Hij zat namelijk in geldnood. Hij verdiende slechts 6 gulden in de 16 dagen en had diverse schul den. Alles was echter, na het ontdekken, aan den benadeelde vergoed. De Fiscaal vindt het beneden critiek om je collega's te bestelen. Er is echter een re- classeeringsrapport, dat een uitstekenden in druk maakt en daarmede wil hij rekening houden. Hij vordert 3 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 1 jaar. Ook deze verd. hoort dat alles al huilende aan. Mr. Mulder kan zich vereenigen met het requisitoir. Uitspraak: 2 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Het vleesch is zwak. De volgende zaak betrof den zeemili cien-matroos 2e kl. K. N„ geplaatst bij een batterij op Ameland. Op zekeren September-avond had de man het kamp verlaten en zich naar Hollum be geven. Hij moest daar namelijk z'n vrouw opbellen. Helaas was er juist dien avond kermis op het dorp en dit festijn bleek een te sterke magneet te zijn voor verd.'s goede bedoelingen. Hij werd uitgenoodigd door enkele Amelander ingezetenen, die hoog wegloopen met alles wat militair is. Hij kreeg rondje op rondje en geraakte al spoe dig in den toestand, dat hij niet meer in het minst om den dienst maalde. Vijf uren na dato kwam hij terug op zijn post, volkomen onbe kwaam tot het vervullen van de hondenwacht. Alles kwam uit en de laatste faze van deze overtredingen werd thans behandeld. De Fis caal noemt dit alles ergerlijk en vordert 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Buiskool zegt, dat hier voor den Raad staat een man, die voor de verleiding bezweken is. Hij heeft echter een goede conduitestaat, zoodat een verzoek tot clementie alleszins gerechtvaardigd is. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. In vervolg op deze zaak kwam die van den zeemilicien-matroos 3e kl., die voor precies hetzelfde feit terecht stond. Hij was met zijn vriend meegegaan en was eveneens bezweken voor de Hollum-sche verlokkingen. En ook hij kwam ver boven z'n theewater thuis en ook hij viel door de mand. De Fiscaal en Mr. Buis kool zeiden in verband hiermede ongeveer hetzelfde. Alleen vraagt verd. een voorwaar delijke straf in verband met het zenuwgestel van zijn echtgenoote. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. Vervelende geschiedenis. En dan komt voor de balie de zeemilicien- matroos 2e klas W. P., die diende op den hulp- mijnenveger II bij IJmuiden en daar een vrij ellendige geschiedenis heeft meegemaakt. De man kreeg namelijk in zes weken geen sala- rieering. Niemand wist precies hoe dat kon, en aan dien verd. het ook vroeg, het bleek een onoplosbare puzzle. Verd. ging dat tenslotte zoo verdrieten, dat hij besloot andere maat regelen te nemen. Het was jammer, dat die geenszins strookten met de opvattingen van den militairen dienst. Toen hij de zesde week namelijk weer geen soldij kreeg en hij ook van den officier geen inlichtingen kon krijgen, weigerde hij resoluut werk te verrichten. Een bootsman vroeg hem namelijk asm het roer te gaan staan, maar P. zei hem, dat hij er niet aan dacht. Toen hem daarna gelast werd bij den officier te komen, zei hij, dat, als men hem moest hebben, dat men dsm maar naar hem toe moest komen. Zij hierbij vermeld, dat hij de eenige was, die geen soldij uitbetaald kreeg. Wij vernemen, dat verd. de communistische beginselen is toegedaan, doch dat hij in geen geval beschouwd wil worden als principieele dienstweigeraar. Hij heeft alleen gemeend, dat dit de eenige methode was om de aandacht op zich te vestigen, opdat hij daardoor in het bezit van zijn salaris zou komen. Voorts blijkt, dat de man reeds in het Spaansche republi- keinsche leger gediend heeft. De Fiscaal zegt, dat de man niet on sympathiek is. Het is ook hem onbegrij pelijk, dat er nu niemand geweest is, die opheldering heeft kunnen geven inzake de regeling van 's mans salaris. Dat hij echter ging staken is aan den anderen kant natuurlijk evenmin te verontschul digen. De man is echter een goed mili tair en met de omstandigheden zal reke ning gehouden dienen te worden. De Fiscaal vordert dan 6 weken gevangenis straf, minus het voorarrest sedert 3 October. Uitspraak: 6 weken gevangenisstraf. De jekker-verzamelaar. De laatste zaak betrof den zeemilicien-ma troos J. B„ die voor diefstal, tweemaal ge pleegd, terecht stond. Eerst had hij op het Wachtschip ergens een jekker gevonden, vol gens zijn zeggen niet voorzien van een stam boeknummer. Hij pikte dat kleedingstuk in, omreden dat hij zelf niet in 't bezit was daar van. Op een anderen dag legde een matroos bij zijn kastje, dat verd. juist aan het leeghalen was in verband met zijn overplaatsing, een jekker neer, met het verzoek deze vast daar te deponeeren. Toen de man wegging heeft verd. de jekker bij zijn andere barring inge pakt en deze meegenomen. De man van de jekker kwam echter nog juist bijtijds terug om zijn kleedingstuk te redden. Het laatste geval ontkent verd. Hij had per ongeluk de jekker ingepakt bij de andere bullen. Hij had er niet verder bij stilgestaan. De kwestie met de andere jekker geeft hij toe. Dat was diefstal. Overigens merkt Mr. Veltman op, dat hij ervan overtuigd is, dat ook in dat andere geval sprake is van diefstal. De Fiscaal zegt, dat in het tweede geval niets bewezen kan worden. Voor het andere vraagt hij een gevangenisstraf van 43 dagen met aftrek van het voorarrest. Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf met aftrek. Vergist U niet! Ze h eefen: en ze zijn niet rond, doch hartvormig. De taak van de I.N.E.F. In het Rialto-theater draaide gistermiddag voor een geselecteerd gezelschap de film: Onze Koninklijke Marine. Onder de aanwezi gen merkten wij op Schout-bij-Nacht en me vrouw Jolles en Burgemeester en mevrouw Ritmeester. Verder waren een groot aantal hoofd- en subalterne officieren van zee- en landmacht aanwezig. Bij den aanvang sprak de voorzitter van de I.N.E.F. eenige woorden en hierop verscheen op het witte doek de film, die menig Hol- landsch hart geruster zal doen kloppen. Met groote belangstelling volgden de aanwezigen hetgeen daar op het doek vertoond werd. We zullen niet nogmaals vertellen, wat wij te zien kregen. Een gedetailleerde beschrijving van de film vindt u in de Heldersche Courant van gis teren. Aan het slot kwam, terwijl de tonen van het „Wilhelmus" weerklonken, de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin op het doek. Ons Volkslied werd door allen staande aangehoord en na een moment van stilte, vertrokken 'de Schout-bij-Nacht en daarop de andere aanwe zigen. Het gerucht ging, dat ook Z.K.H. Prins Bern- hard de voorstelling zou bijwonen, zoodat velen zich voor het theater opgesteld hadden. Het bleek echter niet het geval te zijn. Naar wij ver nemen bestaat het voornemen op 24 November a.s. in een speciale voorstelling in het City theater te Den Haag de film voor den Prins te draaien. Daarna komt zij respectievelijk in de Amsterdamsche en Rotterdamsche theaters, om vervolgens in de overige steden van ons land vertoond te worden. De taak van de I.N.E.F. Het lijkt ons goed op deze plaats nog eens de aandacht te vestigen op het feit, hoe de film feitelijk tot stand kwam. Dat geschiedde door Polygoon, onder auspiciën van de I.N.E.F. De naam I.N.E.F. beteekent „Indië en Neder land door de film" welke stichting gevestigd is in Den Haag. Zij beoogt door middel van de film meer kennis te verspreiden, zoowel in Ne derland als daar buiten, van onze overzeesche gewesten. Het bestuur tracht het gestelde doel te bereiken door het geven van Indische avon den, waarop de films, betrekking hebbende op genoemde gewesten, vertoond worden, zoo mo gelijk toegelicht door deskundige sprekers. Voorts door het verleenen van tusschenkomst voor het verkrijgbaar stellen van zoodanige films aan onderwijs-instellingen, inrichtingen, vereenigingen en personen; het geven van ad vies voor het maken of te vertoonen films, op de overzeesche gewesten betrekking hebbend; het bestrijden, in woord en geschrift, van films, welke verkeerde begrippen zouden kunnen ver spreiden over deze gewesten enz. Zoo men ziet, een streven dat recht heeft op de sympathie van het Nederlandsche volk. Een streven, dat er op gericht is ons prachtig In- sulinde te leeren kennen aan een zoo groot mogelijk publiek. Gisterenmorgen zijn verschillende stadge- nooten opschrikt door het regelmatig schie ten van het luchtafweergeschut. Men be greep niet waarvoor deze bizondere activiteit noodig was en eerst toen de krant verscheen werd het onzen lezers duidelijk, dat deze ac tiviteit in verband stond met het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard, die een bezoek aan de stelling bracht, om eenige schietoefenin gen bij te wonen. De Prins is gisterenmorgen om ongeveer kwart voor elf hier aangekomen. Z.K.H. was in gezelschap van den adjudant in buiten gewonen dienst van H.M. de Koningin, ma joor Phaff. In Den Helder waren reeds de generaal Best, commandant van de luchtver- dedigingswerken en de waarn. inspecteur van de artillerie. Na een inspectie van de troepen, woonde de Prins de schietoefening bij. Na afloop hiervan begaf de Prins zich naar de Marine club. waar hij de lunch gebruikte. Van hier vertrok hij weer met zijn auto naar Den Haag. Burgerlijke Stand van Den Helder van 8 November 1939. ONDERTROUWD: P. J. de Longte en J. Kiekebos. BEVALLEN: H. SmitWüst. d.; T. H. Oord—van Boon. z.; J. R. Uiterwijk—Pijpen- broek, d.; M. StraterKuipers, d. Kleeding-commissie Centraal Genootschap De Kleedingcommissie van het Centraal Genootschap ontving na de laatste verant woording nog de navolgende giften: M. G. ƒ1— J. V. D. 1—, S. M. 1—, J- I>. 0.50, H. S. 0.50, K. 1.—, G. 1.—, A. 0.50, L. E. 2.50, H. v. P. 1.—, L. P. 0.50, Dames G. 0.25, mevr. D. O. 0.25, A. v. G. 1.—, P. d. K. 0.25, G. 0.50, M. 0.50, de W. 0.50, mevr. P. 0.50, F. M. 0.50, A. A. S. 0.50, A. K. 0.50, P. d. B. 0.50, G. J. d. J. 0.25, J. S. 0.25, S. 0.25, M. M. 1.—, Jb. Z. 0.50, P. J. S. 0.25. Totaal 18.75. Vorige opave 10.16. Totaal 28.91. C. C. bon voor kleedingstuk, H. N. idem, fa. H. bon voor een paar schoenen. De Commissie: Mevr. Potjewijd-Rozema, Singel 75. Mevr. van Zoonen-Boerman, Torenstraat 1. F. Winter, Molengracht 10. D. de Jong, Kanaalweg 62. H. J. Marinus, Ruyghweg 21. Gaarne bevelen wij onzerzijds nog eens deze geldinzameling aan. Zij, die iets te mis sen hebben, en dat behoeven volstrekt geen groote bedragen te zijn, doen er een voor treffelijk menschlievend werk mee door deze giften aan een der hierboven genoemde adres sen af te leveren. Het gaat hier om een doel, waarvoor ieder sympathiek zal gevoelen. Als geld ooit nuttig gebruikt wordt, dan is het wel in dit geval. Net in de schroef. Reeds ongeveer anderhalve maand komen op de reede van Nieuwediep regelmatig gar- nalenbotters uit Volendam hier garnalen vis- schen. Ook zoo gisteren. Tijdens het vis- schen heeft echter op een gegeven oogenblik de botter Volendam No. 60 een net in de schroef gekregen, tengevolge waarvan het haar niet mogelijk was te manoeuvreeren. Assistentie verscheen in den vorm van een andere botter uit Volendam, de No. 9, ter wijl voorts de helpende hand geboden werd door den heer C. J. de Vlieger, die met de Visscherij Inspectie II spoedig aanwezig was. De Dorus Rijkers voer eveneens uit, doch behoefde geen assistentie meer te verleenen. Te ongeveer half zes kwam de botter op eigen kracht weer de haven binnen. Het bleek, dat er geen averij gemaakt was. Kind aangereden Gisterenmiddag om ongeveer kwart voor twee reed een ordonnans van de Landmacht, op een motorrijwiel op den Brakkeveldweg. Eenige kinderen waren daar aan het spelen en letten niet op de naderende motorfiets. De soldaat remde en trachtte de kinderen te ontwijken. Dit gelukte hem echter niet en het plm. 3-jarige dochtertje van de fam. de Wit van den Brakkeveldweg werd gegrepen. Het kind werd tegen den grond geworpen, doch kwam er gelukkig bizonder goed af. Het had slechts een lichte hoofdwond. Door een der bewoners van den Brakke veldweg, werd het kind naar huis gedragen. De motorrijder treft geen schuld. Vergeefsche reis van de „Dorus Rijkers" Gisterenavond om ongeveer 9 uur kwam hier bericht, dat een boot, naar alle waar schijnlijkheid een Zweedsche houtboot, op de Noorderhaaksgronden was vastgeloopen. De „Dorus Rijkers" is ter assistentie uitgevaren, doch het bleek, toen de reddingboot op eenige kilometers afstand van het schip was, dat dit juist op eigen kracht vlot kwam en zijn reis kon voortzetten. Harmonie brengt: „De Graaf van Luxemburg" Onze plaatselijke zang-, reciteer- en or- chestvereeniging „Harmonie" stelt zich voor haar eerste uitvoering in dit seizoen te geven op Donderdag, 16 November a.s. in Casino. Opgevoerd zal worden de populaire operette van Franz Léhar „De Graaf van Luxemburg". Voor bijzonderheden omtrent het opgeven als lid en plaatsbespreking wordt verwezen naar de advertentie in dit blad en naar die in het Adv. bl. van gisteren. In verband met de tijdsomstandigheden heeft het damescomité in overleg met het bestuur der Speeltuinvereeniging, besloten dit jaar geen St. Maartenoptocht te organiseerea Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen. Op de volgende nummers van de verloting van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. zijn prij zen gevallen. 12898. 12901, 12937, 12986, 13028, 13037, 13108,12827, 12833, 12959, 13118, 13050, 13066. De ioten kunnen worden ingeleverd Emma- straat No. 82. Schietoefeningen Men verzocht ons te willen meedeelen, dat vandaag schietoefeningen te Petten worden gehouden. Het schieten behoeft dus geen en kele reden tot ongerustheid te geven. Soiree Dans-ïnstituut Polak Men schrijft ons: Zaterdag a.s. organiseert bovengenoemd in stituut de tweede soirée in dit seizoen voor zijn leerlingen en introducé's. Gezien de belang stelling en de goede stemming op den eersten feestavond, zal ook ditmaal succes wel niet uitblijven. Verschillende attracties zullen de noodige afwisseling brengen en nieuwe muziek zal het hare bijdragen, om de aanwezigen een avond van amusement te verschaffen. Voor bizonderheden verwijzen wij naar de betref fende advertentie. ONJUIST PARKEEREN. Tegen den bestuurder van een vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt terzake on juist parkeeren. HET OUDE EUVEL. 4 t^esneZhbetrapte ?isteren de P°litie een 4-tal spelende jongens m de schuilgraven. De reactie op het vredesinitiatief van onze Koningin en den Koning van België is zeer verschillend, doch over het geheel genomen, weinig bemoedigend. Meenen verschillende Fransche bladen, dat het initiatief is voortgekomen uit angst over de toenemende spanning en als gevolg daarvan de grootere bedreiging van Nederland en België, Duitschland be schouwt het als een in de kaart spelen van Engeland en Frankrijk. Het is een teleur stellende ervaring, dat men het aanbod van twee vorsten, die uit warm medege voel voor hun eigen volk, maar ook, men vergete dat niet, voor de millioenen buiten hun grenzen, hun diensten aanbieden om te komen tot den door allen zoo vurig be geerden vrede. In het bizonder de commentaren van Duitschland zijn onvriendelijk en onbarmhar tig Goed, laat het initiatief in de eerste plaats het gevolg geweest zijn van de toenemende bezorgdheid voor het eigen land en volk, het moet toch ieder weldenkend mensch verheugd hebben, dat eindelijk door twee neutralen, de hand ter verzoening aan de in groote verbit tering tegenover eikaar staande volkeren werd aangeboden. Het is hoogmoedige onbuigzaamheid, dat men deze hand afwijst, dat men er dingen achter zoekt, die de intitiatiefne- mers niet hebben bedoeld, dat men in zijn verstarring doorgaat en niet wil buigen op een oogenblik, dat er misschien nog iets van den chaos te redden valt. Officieel is er nog geen reactie gekomen op het vredesinitiatief van de beide vorsten, al zeggen de perstemmen, vooral in Duitschland, voldoende over de reactie, in regeeringskrin- gen. De Duitsche pers zal zich niet laten ver leiden tot een dergelijk fel en afwijzend com mentaar, als het daartoe geen machtiging van hooger hand heeft gekregen. Erg bemoedi gend is het dus niet. Toch zal de officieele commentaar uit Berlijn ongetwijfeld be- invloed worden door de reactie in Engeland. Als Engelsche officieele kringen het aanbod zonder meer vriendelijk afwijzen, zal Duitsch land te feller tegen Nederland en België tekeer gaan, omdat men de „Engelsche aan matiging" mede de schuld noemt van de hou ding van de neutralen. Er is weinig reden tot optimisme over de toekomst. Hitier heeft gisteren te München aangekondigd, dat Duitschland maatregelen genomen heeft voor een oorlog van vijf jaar, al behoefde deze oorlog, zoo deelde de Führer ter geruststelling mee, geen vijf jaar te duren. Doch alleen reeds- het feit, dat rnen rekening houdt met de mogelijk.leid van ten zoo langen duur, stemt weinig bemoedigend. Het bewijst, dat Duitschland niet zal buigen voor de En gelsche eischen, terwijl lioe langer hoe duide lijker wordt, dat Engeland en Frankrijk niet geneigd zijn tot eenig compromis. En ook al was de aanslag op Hitier gisteren gelukt, dan zou dit waarschijnlijk toch niet veel verande ring hebben gebracht in de Duitsche plannen. En wat zal nu het gevolg zijn van dezen aan slag? Een feller verbittering tegen Engeland en heftiger campagne tegen de neutralen? Nee, reden tot optimisme geeft de toestand van de laatste dagen niet. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. 4quarïum Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Lokkend verleden" en „De drie musketiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Zeewolf". VVitte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De School des Levens". Donderdag 9 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 310 uur: Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Vrijdag 10 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 310 uur: Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging, Zaterdag 11 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 312 uur* Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Leerlingen-Soiree Dansinstituut Polak" Musis Sacrum, 8 uur. C zlekkorps" UUrl Uitv0erinS ..Stedelijk Mu- L_ Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 754'2 Temp. lucht: Laagste temp.: 10'g Wind: richting: Z.Z.W.; kracht: '7 Licht op: 4 uur 48 mjn

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13