Specialisten speuren naar den dader De veehouderij in slechte situatie Laffe huwelijkszwendel Postvlucbten Engeland wijst elke beschuldiging af op Indië Postvlucbten Na den aanslag op Hitier Lager heffing op de margarine? „Pijnlijk geval" bij viootcommando Nederland zoekt naar surrogaten Griezelige vondst in Den Haag De Amerikaansche schepen onder vreemde v!ag Koningin Wilhelmina wenscht Hitier geluk Geen gedwongen afslachting veestapel Brandkast ging gemakkelijk open Militairen in dure hotels Geheime tarwevoorraad Geen apart landbouwminisferie Vee verloskundige veroordeeld Ohoe /Vioonreisl Vertrek van Basra 9 Nov. GELUKWENSCHEN UIT ALLE LANDEN. AMERIKA WACHT AF. Op de eerste beschuldigingen van Duiteche zijde, dat de aanslag in de Braükeller te Miinchen, waarbij rijks kanselier Hitier den dood ontsnapte, op rekening van de Britsche geheime dienst moet worden gesteld, is een verklaring gevolgd, dat men in het duister tast omtrent den dader. Het onderzoek wordt op Duiiisch-grondige wijze geleid door een speciale com missie van vaklieden. Deze commissie heeft, volgens D.N.B., reeds feiten kunnen vaststellen die belangrijke conclusies mogelijk maken. Volgens hetgeen tot dusverre is vastgesteld, gaat het bij den daad in geen geval om een spontaan ge- pleegden aanslag maar veeleer om een zeer zorgvuldig voorbereide misdaad, die gepleegd is met behulp van een tijdbom. Hier is niet iets primitiefs of een uit een opwelling ont staan feit gebeurd. Evenmin iets, dat zeer korten tijd voor de betooging is uitgedacht. Zoowel de keuze van de plaats als ook het „deskundig werk", wijzen eroo, dat de da ders zeer zorgvuldige voorbereidingen heb ben getroffen. De geheele misdaad was klaar blijkelijk systematisch zoo georganiseerd, dat de Führer het meest was blootgesteld en dat een succes van het plan voor den aan slag met zekerheid moest volgen. Al kan nog niet geconcludeerd worden, dat er bepaalde daders of groepen van daders zijn, materiaal en sporen wijzen toch de rich ting aan waarin het verdere onderzoek gaan moot. Iedere Duitscher als rechercheur! De Duitsche omroep, zooals die voor Zwit serland is ingesteld heeft medege deeld, dat Himmler een oproep heeft gericht tot het Duitsche volk. Daarin verzoekt hij een ieder, die tijdens de radio-uitzending van Ilitlcr's redevoering opmerkingen heeft doen maken, waarin luisteraars uitdrukking ga ven aan verbazing dat er niets gebeurd was of dat de redevoering korter was dan ver wacht werd, daarvan terstond mededeeling te doen aan de politie en bij voorkeur aan de gemeentelijke politie van München. Daar bij moeten de uitlatingen en de namen van de personen van wie deze uitlatingen waren opgegeven worden. Blijkbaar acht de Gestapo het dus zelf niet uitgesloten, dat de aanslag toch door Duit- schers zelf is geschied. Engeland ontkent. Over de bewering dat Engeland de hand hand zou hebben gehad in den aanslag in de Buergerbraeukeller schrijft de Daily He rald: „Zelfs Sherlock Holmes en Watson zouden op die theorie niet ingaan." Do Daily Mail schrijft: de nationaal-socia- listen kunnen niet begrijpen, dat de politieke moord geen wapen, is, dat door dit land is gebruikt. De Daily Telegrapth zegt: Wat ook de waarheid moge zijn over de bomontploffing in Muenchen, niemand buiten Duitschland zal verwachten die waarheid te vinden in do mededeelingen van de Duitsche regeering De News Chronicle merkt op, dat de aan slag een levendig licht werpt op den toestand in Duitschland. De Times legt verband tusschen den aan slag en de gelijktijdige „ontploffing van de geheele Duitsche pers in een nieuwe poging om Groot Brittanje in stukken te doen vlie gen. BELGISCH BLAD IN BESLAG GENOMEN. Het Brusselsche parket heeft de eerste editie in beslag laten nemen van het socialistische dagblad „Le Peuple", wegens het opschrift van zijn berichten over den aanslag in Muenchen, luidende: „is het een herhaling van den rijksdagbrand?" Vele gelukwenschen. Naast stormachtige ovaties uit eigen kring heeft Hitier vele gelukwenschen van staats hoofden uit andere landen ontvangen. Zoo waren er felicitatietelegrammen van de lei ders in hot protectoraat, en van den Itali- aanschen koning en Mussolini. DE BALANS. Naar officieel is vastgesteld, zijn bij den aanslag in den Buergerbraueukeller zeven dooden te betreuren. Het aantal gewonden bedraagt drie en zestig. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, bevonden zich gisteravond nog 28 slachtoffers van den aanslag in de zieken huizen. Zestien hunner zijn ernstig gewond, de tien anderen kunnen zeer binnenkort' ontslagen worden. Van twee zwaar gewon den is de toestand nog zorgwekkend. Een dertigtal personen, die onbeteekenen- de wonden hadden opgeloopen, kon zich naar huis begeven na in de ziekenhuizen verbonden te zijn. De belooning voor het opsporen van de daders is op 900.000 mark gesteld. Voor mededeelingen die in liet buitenland bij Duitsche missies, consulaten etc. gedaan worden en die leidon tot opheldering van de misdaad, onafhankelijk van de in irn'wi nu uitgeloofde belooning van bOO.OOO R.M. wordt een aanvullende beloo ning uitgeloofd ten bedrage van 300.00 R.M. DE OFFICIEELE LEZING. In verband met den beperken tijd voor zijn verblijf te Miinchen, ving Hitier zijn rede ditmaal een half uur eerder aan. De rede, die anders anderhalf uur duurde, had gisteravond nauwelijks een uur geduurd. Daardoor was de Fuehrer reeds kort na negen uur met zijn verklaringen gereed. Niet zooals anders bleef hij gisteren nog lang in kameraadschappelijke gesprekken met zijn oude strijdmakkers. Hij nam in tegendeel vlug van de in zijn nabijheid zit tende partijgenooten afscheid om zich met de overige leiders der beweging naar het station te begeven. Hierdoor alleen is het te verklaren, dat bij de ontploffing geen van de leidende mannen van de nationaal- socialistische beweging gewond werd. Een ruïne. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder, dat de zaal een groote ruine was, Dit wordt in de eerste plaats verklaard door het feit, dat de eenige het plafond dragende zuil door de ontploffing door midden brak, zoo dat zij het gewicht van de balken niet meer kon dragen en met alle steenen, dragers en balken naar beneden stortte. Op de plaats, waar de leiders dei beweging gedurende de rede van den Fuehrer gezeten hadden, ligt thans een drie meter hooge puinhoop. „Panamiseering" reeds lang in voorbereiding. Een woordvoerder van de Amerikaansche scheepvaartcommissie heeft onthuld, dat in September j.1. vijftien Amerikaansche tank schepen onder Panameesche vlag gebracht zijn. Hij erkende, dat deze overdracht een gelijk geval vormt als de „Panamiseering", welke is aangevraagd voor acht schepen van de „United States Lines". Tevens is bekend geworden, dat de United Fruit Company in October verlof heeft gekregen twee schepen op buitenlandsche registers te plaatsen. Een en ander wettigt de veronderstelling, dat de commissie het verzoek van de United States Lines zal inwilligen. Do commissie raamde, dat sinds het uitbreken van den oorlog tus schen 40 en 50 overschrijvingen zijn gemachtigd. TWEE VLAGOFFICIEREN IN FUNCTIE. In het zoo juist verschenen Tweede Ka merverslag over de begrooting van De fensie lezen wij o.m.: Het had de aandacht getrokken, dat de vlotovoogd in Nëderlandsch Indië, die aanvankelijk van zijn commando zou wor den ontheven, thans gehandhaafd is ge worden, zoodat er binnenkort twee vlagoffi cieren in functie zullen zijn. Wel is er een regeling getroffen,, waarbij de werkzaamheden tusschen deze officie ren worden verdeeld, maar toch meende men, dat moeilijkheden hier niet kunnen uitblijven. Voorshands meende men, dat dit iétwat pijnlijke geval zich bij een meer vooruitziend beleid niet zou hebben voor gedaan. Gaarne zou mén hieromtrent wor den ingelicht. Van andere zijde werd het toegejuicht, dat een hoogst bekwaam of ficier als de vice-admiraal Ferwerda onder de huidige omstandigheden het comman do over de Indische Marine heeft behouden Men keurde het tot dusver gevolgde stel sel af, waarbij vlagofficieren na een zeker aantal jaren vrijwel automatisch van hun post worden ontheven. Slechts het landsbelang moet don door slag geven. Vele leden dringen wederom aan op versterking der maritieme de fensie van Ned. Indië. MIJNENGEVAAR. Gevraagd werd, welke maatregelen zijn genomen om de vracht.- en passagierssche pen te voorzien van paravanen. Gevraagd werd, of met het inschakelen van de koopvaardijvloot in de maritieme verdediging voldoende voortvarendheid wordt betracht. MARINE-RAMPEN. Naar aanleiding van de ongevallen met de H. Ms. Wilem van Ewijck en de H. Ms. Tan van Gelder, stelde men de vraag, of de minister de Kamer nauwkeurig wil in lichten omtrent, de oorzaken, welke tot deze rampen hebben geleid. Wenschen van oud-marine-werk - lieden. Verschillende leden drongen wederom aan op inwilliging van de bekende wenschen van oud-marine werk lieden, mobilisatie daehtoffers, gepasporteerde marinemannen en militaire weduwen. De nooden van de?" Kleine groepen nemen toe, naarmate de kosten van het levensonderhoud stijgen. firfc'le'r!ene leden dringen aan op het instellen van een commissie van onderzoek AMERIKA WACHT NOG MET DE FELICITATIE. Staatssecretaris Huil van de Vereenigde Staten heeft verklaard, dat hij eerst de of- ficieele diplomatieke rapporten zal afwach ten alvorens te besluiten. Hitier met zijn ontsnapping aan den aanslag geluk te wen schen. Van officieele zijde verklaart men, dat men er zeker van wil zijn, dat de aanslag werkelijk was, zooals wordt beschreven en „niet behoort tot dezelfde categorie als de rijksdagbrand". Van officieele zijde wenscht men er zich eerst van te overtuigen, Of .de explosie een „oorlogsdaad of accidenteel" was, voordat men uitdrukking geeft aan een officieele meening. Niettemin, is, afgezien van de moreele zijde, de Amerikaansche meening, officieel zoowel als officieus, van meening, dat er scheuren zitten in het indrukwekkende bouwwerk dat Duitschland der wereld biedt. Men meent dat ofwel de politiedienst niet al te goed is, of dat de Duitsche bevolking nici zoo tevreden en volgzaam is als door de Duitsche leiders voorgeschreven wordt. „Natuurlijk de Joden beschul digd". De „New York Sun" schrijft: „Nazi- Du itschland beschuldigt natuurlijk de Brit sche spionnen en de Joden van de poging tot vermoording van Hitier. Onverschillig wie de bom neerlegde of voor welke reden, wordt er niemand anders van beschuldigd dan die beide officieele zondebokken, die bij voorbaat bestemd zijn om de schuld te krij gen van alles, wat nazi-Duitschland als af keurenswaardig beschouwt. Indien Britsche spionnen of de Joden in derdaad dezen aanslag hebben gepleegd, zou dat buitengewoon dom zijn. Er zou slechts schade door berokkend worden aan de zaak der geallieerden en de Duiische kanselier zou er de kroon van he martelaarschap-mee verwerven". LANDBOUWCRISISFONDS IN NOOD. De financiering der landbouwcrisismaatre gelen zal in de naaste toekomst groote moei lijkheden bieden, daar het o.m. niet ondenk baar is, dat bij verdere stijging der buiten landsche graanprijzen deze inkomsten ge heel zullen komen te vervallen. Ook wat de margarine en de vetheffingen betreft, zal zich, zoo vernemen wij van re- geeringswege, mogelijk de noodzaak kunnen voordoen om in verband met een sterke stij ging der grondstoffenprijzen, tot verlaging der heffingen over te gaan. Minister van buitenlandsche za ken bezoekt den Duitschen ge zant. H.M. de Koningin heeft aan Rijkskanselier Hitier een telegram gezonden, waarin H.M. den rijkskanselier geluk wenscht met zijn ontsnapping aan den aanslag te Munchen. Gisterochtend heeft de minister van bui tenlandsche zaken, Mr. E. N. van Kleffcns, een bezoek gebracht aan den Duitschen ge zant, om hem de voldoening der regeering over het mislukken van den aanslag op Aankomst t« Jodhp. 9 x0v_ Basra 9 Nov, Todhp. 9 Nov, SMedan 9 Nov, 1 Zwaardere economische beproevia. gen staan ons te wachten. cteen onnoodige centralisatie bij den im. port. Het vraagstuk van den noodzaak om onder de huidige omstandigheden naar verdere zelfvoorziening van ons land te streven zoowel op agrarisch als op industrieel bied, heeft de volle aandacht der regeering De minister van Economische Zaken ze»t gaarne toe er voor te zullen waken, dat niet meer wordt geregeld dan noodig js en dat niet strikt noodzakelijke diep jn grijpende maatregelen achtewege zullen blijven, zoo lezen wij in de zoojuist ver schenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake Landbouwcrisisfonds en Econ. Zaken. Zoolang Europa in oorlogstoestand is moet men echter er zich op in stellen, dat de werking van ons economische mechanisme ernstige haperingen zal vertoonen. Thans kan nog geenszins verklaard worden dat het ernstigste reeds achter den rug is, integendeel, het is niet uitgesloten, dat ons nieuwe, veel grootere beproevingen te wachten staan. Centralisatie invoer, De minister zal trachten, onze buitenland sche handelsbetrekkingen zoo goed mogelijk in stand te houden. De minister is niet van meening, dat toe passing van de Invoernoodwet 1939 tot on noodige centralisatie zal behoeven te lei den. Slechts in enkele gevallen zal de over heid zelve als importeur optreden. Dit zal bij voorbeeld het geval zijn, indien de regee ring overgaat tot aankoop van goederen, die hier te lande onder de distributie vallen. Overigens zal uiteraard het particuliere in- voerapparaat met zijn relaties in stand wor den gehouden. Voor handhaving van een aantal contin- genteeringen bestaat thans geen aanleiding meer. Ersatz, In verband met de grondstoffen- en halffabrikaten-voorziening zal het noodig zijn te zoeken naar geschikte vervangingsproducten, waarbij o.a. gedacht moet worden aan de moge lijkheid van verwerking van afval stoffen. Minister wil de overneming der landbouwordening door de bedrijfsgenooten opschorten. Minister Steenberghe heeft in een nota aan de Tweede Kamer over Landbouwcrisis fonds en Economische Zaken herhaald, dat het op dit oogenblik niet. in de bedoeling ligt het scheuren van weiland dwingend voor te schrijven. Mochten op een later tijd stip gedurende deze oorlogsperiode scheur- premies gegeven worden, zoo zullen deze te rugwerkende kracht hebben tot 1 Septem ber 1939. Met nadruk wil evenwel de minister vast- leggen, dat hij, op grond van de tegenwoor dige omstandigheden en toestanden, niet toi het geven van scheurpremies zal overgaan. De huidige veevoederpositie maakt het vooralsnog niet noodzakelijk maatregelen te treffen, die tot een ge dwongen afslachting van den Neder- landschen veestapel leiden. De ordening' Wat de ordening in den landbouw b® treft, deelt de minister mede, dat het in J voornemen ligt de behandeling van wetsontwerp inzake de bedrijfsregeling den landbouw voort te zetten. Hij geeft er echter de voorkeur aan de overneming der landbouw crisismaatregelen door de bedrijfs genooten voorloopig op te schorten. De minister wil gaarne overwegen in provinciale commissies van bijstand „ei'1 genwoordigers op te nemen der land dersorganisaties. f 1500.— te Amersfoort buitü1 maakt. In den vorigen nacht hebben in^.r.^f8. zich toegang verschaft tot de wasci ort. briek aan de Kleine Koppel te Am re8u In het kantoor vonden zij in eenjicasten. een sleutel van een der beide bran1 j.ast zoodat zij weinig moeite hadden d D;ei te openen. De andere brandkast w bewerkt.. nme^et In totaal werd een bedrag van be„e- 1500 gulden aan papier- en zilverge vens postzegels buitgemaakt. De - j.0u die een uitgebreid onderzoek' ïnste oVeI- nog niet tot arrestatie van dc dacie gaan. In dc dezer dagen gehouden bestuursverga dering van de Holl. Mij. van Landbouw, was men algemeen van oordeel, dat de veehoude rij in een zeer deplorable situatie verkeert, terwijl de perspectieven voor de nabije toe komst er verre van rooskleurig uitzien. Ook ontveinsde men zich niet, dat de maatregelen om dezen bedrijfstak te steunen, verre van gemakkelijk zijn. Bovendien achtte men de rantsoenen voor de zuivere weide-bedrijven, gezien de beschikbare hoeveelheid hooi en de slechte kwaliteit van het najaarsgras, in geen geval voldoende. Waar een en ander echter geheel afhangt van de totaal beschik bare hoeveelheid en uitbreiding van deze toewijzingen vermindering op de rantsoenen tengevolge heeft bij andere bedrijfstakken, meende men, dat het niet mogelijk, was om een bepaald voorstel om verhooging te doen. hoewel, alle aandacht voortdurend hieraan zal worden geschonken. Algemeen was men verder van oor deel, dat op dit moment het als een absoluut noodzakelijke eisch moet worden beschouwd om bij den uit koop van 3e en 4e klasse koeien zoo danig te werk te gaan, dat men hier door zooveel mogelijk steun aan de veehouderij geeft. Men oordeelde het dan ook onjuist om het overschot te koopen tegen de geldende markt prijzen en men wilde trachten te bevorderen, dat de regeering bij het uitkoopen zoodanige prijzen geeft, dat zij hierdoor een stimulee- renden invloed op het verloop van de markt zal uitoefenen. Algemeen achtte men het noodzakelijk, dat men zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van de voorgestelde consumptieaardappelen- regeling begint, aangezien de stimulans, wel ke in het begin door do bekendmaking van dit stelsel werd uitgeoefend, reeds aan het zakken is. Bovendien werd besloten nogmaals bij de bevoegde instanties er de aandacht op te vestigen, dat de denaturatietoeslag te laag is. Kon dat niet een beetje minder Verscheidene Tweede Kamerleden hebben er in een nota over Defensie de aandacht op gevestigd, dat sommige staven zijn on dergebracht in hotels, welke tot de duurste van het land behooren, zoo bij voorbeeld in hotel Paulez te s'-Gravenbage en in het Ca sino te Scheveningen. Hoeveel bedraagt de voor deze gebouwen te betalen huur of schadevergoeding per dag? Zoo wordt ge vraagd. Kon in deze en dergelijke gevallen niet een goedkooper gebouw worden ge vonden? Auto's in de open lucht. Sommige leden meenden, dat te veel au to's en paarden zijn gevorderd. Duizenden gevorderde auto's staan ongebruikt dag en nacht in de open lucht. Als dit nog enkele maanden zoo voortduurt, is al dit materi aal waardeloos. Kunnen deze wagens niet onderdak gebracht of anders aan de vroege re eigenaren worden teruggegeven? Ook meenden deze leden, dat een groot deel van dc paarden, welke op Hou trust bij 's-Gra- venliage hebben gestaan, zonder noodzaak gevorderd is. Andere leden meenen, dat de hierbedoelde ongebruikte wagens en paarden noodig zijn voor oorlogsgebruik. Nalatig landbouwer veroordeeld. De Amersfoortsche kantonrechter veroor deelde gister een inwoner van Barneveld den landbouwer de K., die hij inventarisati< van zijn voorraden, nagelaten had partijei van resp. 2200 kg. gedenatureerde tarwe i 1386 kg. mais, 600 k.r. gerst en 360 kg. rogge op tc geven, overeenkomstig den eisch van liet. O. M. tot een boete van f 200 subs. een maand hechtenis. rijkskanselier Hitier kenbaar te maken. In antwoord op de vragen van die Tweede Kamerleden, die de wederinstelling van een afzonderlijk departement van Landbouw bepleitten, heeft de minister van Economi sche Zaken geantwoord, dat hij zulks niet noodig acht, daar de landbouwbelangen z.i. goed door zijn departement behartigd wor den. Niet geheel normale vrouw liet slachtoffer. De politie van het bureau Stadhouders kade te Amsterdam heeft gistermiddag de hand weten te leggen op twee huwelijks zwendelaars, die er in geslaagd zijn een der tigjarige vrouw, die verminderd toereke- ningsvaatbaar was en dientengevolge onder toezicht stond van den geneeskundigen dienst, een bedrag van vijftig gulden te ontfutselen. De echtgenoot in spe had, om mogelijken twijfel aangaande zijn trouwplannen bij de vrouw weg te nemen, een vriend verzocht eens met haar te gaan praten en haar te vertellen hoe goed hij het wel met haar meende. Doch enkele dagen later, bij een ontmoeting tusschen de beide huwelijkscan- didaten, vertelde de man haar, dat hij een groote erfenis uit België verwachtte. Hij moest evenwel enkele rekeningen betalen waarmede hij niet zou kunnen wachten tot de erfenis in zijn bezit was en stelde de vrouw voor, hem het geld hiervoor te wil len voorschieten. Zoo verdwenen achtereen volgens bedragen van f 15.f 10.f 2.50 enz. van het spaarbankboekje van de ge heel te goeder trouw zijnde vrouw. De erfe nis bleef evenwel uit en nadat de geleen de som was opgeloopen tot f 50.kreeg de jeugdige vrouw argwaan en deelde zij haar ervaringen aan de politie mede, wel ke daarop spoedig tot arrestatie van den huwelijkszwendelaar en zijn vriend over ging. Voor den Amersfoortschen kantonrechter moest gister de veeverloskundige de V. uit Baneveld terecht staan, omdat hij een ziek varken een oorinspuiting had. toegediend. Verd. was niet verschenen, doch had een gemachtigde gezonden. De ambtenaar van het O.M. requireerde een boete van f 150 subs. vijftig dagen hechtenis. Het vonnis luidde f 120 subs. vijftig dagen hechtenis. Hond voedt zich met menschen- vleesch. In een der buitenwijken van den Haag woonde een rentenier, dien men al een week of drie niet gezien had. Daar de man soms enkele dagen naar familie ging, bevreemd- de het aanvankelijk niemand, dat hel huis gesloten blegf Ten slolte kregen de leve- ianciers. toen zij enkele weken geen gehoor kregen., achterdocht. Zij waarschuwden de politic, die zich, aldus de Tel., met geweld toegang verschafte. Binnenkomend vonden de agenten verminkte lichaamsdeelen, zoo dat men eerst aan een ernstig misdrijf dacht. Boven trof men ook het lijk van den rente nier aan. Spoedig bleek, dat hier geen mis daad in het spel was. De hond van den over ledene, een bouvier, lag uitgehongerd op zolder en deze had het stoffelijk overschot icrminkt De rentenier moet onwel zijn ge worden en op een divan overleden zijn, ter wijl het dier het eenige levende wezen in huis was. Na justitieel onderzoek is voor de begrafe nis toestemming gegeven. Vertrek van Phoe Basra 9 Nov. (heenreis) i (ta-Lretel l,odhP' 9 N0'- Emoe iBasra 9 Nov. (heenreis) I Buizerd Igand. 9 Nov. (terugreis) I

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 18