Een aardig tegeltje Jan Zeedijk in Amerika verleden De Avonturen van Huiselijk drama berecht Radioprogramma door R. J. VAN NEERVOORT Zijn grootmoeder vermoord Misdaad op den weg van het Inlijving dienstplichtigen In twintig minuten brand gebluscht Rijksambtenaar misdraagt zich Buma grijpt er naast Naar't Engelsch van A. W. Marchmont 23. „Je hospita zei mij dat je terug was, Dessie, waar ze vertelde er niet bij, dat je bezoek had". Hij bleef staan zonder het meisje een kus of zelfs maar een hand te geven en met gefronste wenkbrauwen naar de Montalt kij kend, vroeg hij: „Wat hebt u hier te zoeken?" De aangesprokene hield bijtijds een hatelijk antwoord binnen. „Ik ben hier toevallig", deelde hij beleefd Wee. „Ik moest een boodschap voor mrs. Mark ham aan haar vriendin over brengen en was zoo gelukkig miss Merrion thuis te treffen. Ik wilde juist weggaan toen u kwam. Dus Wiss Merrion, u vergeet het niet. Goeden mid dag dan." Hij wierp haar nog een waarschu wenden blik toe bij het afscheidnemen. „Ik zal het niet vergeten". Tom Cheriton hield de deur open en keek de Montalt strak aan, terwijl hij hem pas seerde. Hij bleef hem nakijken toen hjj de trap afging en gooide daarop de deur met een luiden slag achter zich dicht. „Ik haat dien kerel, Dessie," viel hij woe dend uit. „Wat heeft hij eigenlijk hier te waken en wat bedoelde hij dat je niet moest vergeten? Meisjelief, wat zie je er ellendig uit, wat scheelt er aan?" vervolgde hij be zorgd en wilde haar in zijn armen nemen, klaar ze deinsde achteruit en hief haar armen °P als om hem af te weren. „Neen Tom," riep ze. „Kom niet bij me." En toen hij haar verbluft aankeek, ging ze wanhopig voort: „O Tom, ik ben het onge lukkigste meisje ter wereld en alles tus schen ons voorbij!" Tom Cheriton bemoeit zich er mee. Tom Cheriton bleef Dessie aanstaren tot zijn verbazing plaats gemaakt had voor medelijden. „Lieve Dessie," begon hjj eindelijk, „je bent een intelligent meisje en jij weet ver moedelijk waar je het over hebt, maar ik tast volkomen in het duister. Een kleine explica tie zou werkelijk geen weelde zijn. Sinds je laatste brief en telegram ben ik doodelijk ongerust over je." „Ik kan je heusch niets vertellen, Tom," antwoordde ze. „Werkelijk niet. Mijn lippen zijn verzegeld. Ik kan geen woord zeggen." „Nu meisje, ik zal je er niet toe dwingen. Maar als ik van één ding zeker ben, dan is het van jouw liefde. En dan ben ik nog van één ding zeker en dat is dat ik van jou houd. En daarom ben ik overtuigd dat je een gru welijke vergissing begaat; je zult zelf ook wel tot dat inzicht komen." Hij zweeg en keek haar viendelijk en vol vertrouwen aan. „En zóólang kan niets wat jij of een ander op deze heerlijke groote aarde zegt of doet mijn liefde en mijn geloof in jou aan het wankelen brengen. Voel je dat?" Weer zweeg hij, in de hoop antwoord te zullen krijgen. „Je begrijpt het niet, Tom," zei het meisje dof, toen de stilte al te drukkend werd. „Neen, dat weet ik," beaamde hij. „Ten minste op het oogenblik nog niet. Maar ik zal het wel te weten komen. Neen" toen ze tegenwerpingen wilde maken „niets van wat je zegt kan mij verhinderen te onder zoeken wat hier achter zit. Ik heb al enkele aanwijzingen." „Je moet mij belooven geen inlichtingen in te winnen," smeekte Dessie. beitje entree, toegang gevende tot het ker misterrein, het genet van de muziek ver schafte. Namens de ondernemers maakte mr. P. J. Witteman een kort geding aanhangig, waar in hij opheffing van het gelegde beslag op de recette eischte. Mr. Witteman voerde aan; dat op deze terreinen geen sprake was van een muziek uitvoering, maar wel van een klanken-chaos De president stelde eischer in het gelijk en gelastte in zijn vonnis opheffing van het beslag. Het Buma ging van deze beslissing in hooger beroep bij het gerechtshof en dit col lege bevestigde gisteren het vonnis. Ook het hof was van oordeel, dat hier niet kon worden gesproken van een muziekuitvoering bovendien betaalden de bezoekers het dub beltje entree niet om de muziek uit de ver schillende etablissementen op het kermis terrein te hooren. Zoon viel zijn vader met een mes aan. Veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Een 26-jarige boerenarbeider uit Alten burg nabij Leeuwarden had op 2 Juni j.1. zijn vader in een opwelling van woede met een mes in den schouder gestoken. Reeds geruimen tijd was de verhouding tusschen den vader en den zoon zeer gespannen ge weest en de oorzaak hiervan was een ver houding, welke de zoon met een vrouw te Leeuwarden had. Aanvankelijk had de va der geen aanklacht tegen zijn zoon inge, diend, doch toen ook na het gebeurde de verhouding met de vrouw bleef bestaan, volgde tenslotte aangifte. De rechtbank te Leeuwarden heeft den boerenarbeider tot een gevangenisstraf van vier jaar veroordeeld en tegen dat vonnis was hij in appel gegaan. Het gerechtshof veroordeelde verd. giste ren tot vier jaar gevangenisstraf. FRANS TOT TIEN JAAR, LEENDERT TOT ZES JAAR VEROORDEELD. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gisteren den 19-jarigen Frans E. wegens roofmoord op zijn groot moeder tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld en den 25-jarigen medeplichtige Leendert K. tot 6 jaar. Het hof overwoog, dat deze straf fen geboden waren door den groo- ten ernst der feiten, doch nam in aanmerking de jeugd van Fr. E. en het psychiatrische rapport, dat over K. is uitgebracht en waarin deze verd. licht debiel (zwak, mach teloos) wordt genoemd. Beide verdachten hoorden het vonnis kalm aan, doch K. vroeg of de voorloopige hechtenis niet afge trokken kon worden. 29. „Driehonderd mijl per uur; en wij kunnen de snelheid nog heel wat opvoeren," zei de leider opgewonden. „We zullen spoedig Pen- sacola in zicht krijgen!" Op precies hetzelfde ogenblik, in een ander vliegtuig, vele mijlen naar het Noorden, had Jan Zeedijk zich juist bevrijd van de banden, waarmee zijn armen en benen gebonden wa ren. Terwijl de bestuurbare Schorpioen, het snelle luchtschip, boven Pensacola verscheen, vanuit het Zuiden, bereikte Jan Zeedijk, de passagier in een vliegtuig, de plaats vanuit het Noorden. 31. „De mannen zullen nooit te weten komen, wat hen overvallen heeft!" brulde de bandiet in de stuurkamer. „De motoren langzaam laten lopen!" beval Dangloss door de tele foon naar de machinekamer. „Nu allemaal 30. De bandieten uitten een kreet van blijd schap toen zij de marinewerf in zicht kregen. „Klaar voor den aanval!" brulde Dangloss. Hij gaf bevel de lichten te doven. Het grote luchtschip spoedde zich naar de plaats van bestemming. „Machinegeweren bommen en goe<J mikken!" schreeuwde Dangloss. 32. Grote vuurstralen schoten vanuit de romp van het luchtschip omlaag, naar het vreed zame marine-emplacement. Er volgden drie ontploffingen; traag kringelde de rook op van de plaatsen, waar de drié bommen waren neergekomen. Het luchtschip cirkelde rond. Kogels uit de machingeweren suisden naar MET EEN GEWICHT VAN 190.000 KILO! MAASTUNNELBOITW IN EEN NIEUW STADIUM. De bouw van den Maastunnel te Rotter dam is gisteren in een nieuwe phase ge treden. Immers in den vroegen ochtend is men begonnen met het plaatsen van een z.g. oplegtegel, waarop straks een tunnel- deel zal komen te rusten. Deze tegel bestaat uit een blok gewapend beton, dat 29 M. lang, 3 M. breed en 20 c.M. hoog is en een gewicht heeft van c.a. 190.000 K.G. Weet men voorts nog, dat dit gevaarte ruim zeventien meter onder water moet, dan is het dui delijk, dat talrijke voorzorgsmaat regelen dienen te worden genomen om te zorgen, dat de plaatsing goed zou verloopen De tegel, die nog in zijn houten bekisting op de parkkade lag, was vooraf van aller lei aangrijpingspunten voorzien, zoodat de „Kolossus II" van de firma van der Tak hem op acht plaatsen tegelijk kon beet pakken, waardoor een goede verdeeling van de last werd verkregen. „Halen!" Vervolgens werden verscheidene draden uitgezet, om den bok op zijn plaats te houden en er naar wensch mee te kunnen manoeuvreeren en eerst toen dat alles was geschied, kon het commando: „halen" wor den gegeven. Langzaam werd de tegel uit de bekisting gelicht, die men weer noodig heeft bij het maken van de volgende tegels en zoodra hij boven water was, weer neergelaten, tot dat hij ongeveer halverwege onder den wa terspiegel zat, hetgeen gemakkelijker was voor het verdere transport. Dat leverde nochtans niet veel moeilijkheden op, want met twee sleepbooten werd de „Kolossus" naar de plaats van bestemming gebracht, welke zich op ongeveer tien meter van 't ventilatiegebouw op den rechter Maasoever bevond. Een precies werk. Toen kwam echter het moeilijkste van het geheele werk. Op de centimeter nauw keurig immers moest worden uitgerekeivT. waar de tegel zou worden neergelaten. Daar toe werden, zoowel aan den bok als aan den tegel kabels bevestigd, waarmede het betonnen stuk in de goede richting en op de juiste plaats werd getrokken. Dit was natuurlijk een tijdroovend werk, maar het verliep volkomen naar wensch, zoodat het precies in de gleuf, welke vooraf was ge graven, terecht kwam. O Automobilist krijgt een halfjaar. De rechtbank te 's-Hertogepbosch heeft gisteren vonnis gewezen tegen een 50-jari- gen automobilist, die onder invloed van sterken drank op den avond van Zondag 23 Juli j.1. op den weg Geldrop-Eindhoven een 6-jarig meisje had doodgereden en de vader en moeder, alsmede de twee zusjes van het meisje, ernstig had verwond. De officier van Justitie had één jaar ge vangenisstraf geëischt, met de ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor "den tijd van één jaar en met vernietiging van de in beslag genomen auto. De verdediger heeft clementie gepleit. De rechtbank veroordeelde den automobi list gisteren tot een hechtenisstraf van zes maanden en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. feuilleton De Regeeringspersdienst meldt: Een dezer dagen is aan de pers een mededeeling verstrekt omtrent de inlijving van ploegen dienstplich tigen 1939 en 1940, die binnenkort voor eerste oefening in werkelijken dienst worden opgeroepen. Nader is bepaald, dat behalve de reeds be kend gemaakte ploegen, op 4 Decem ber 1939 ook worden ingelijfd de dienstplichtigen, behoorende tot de 2e ploeg pontonniers en de lichting 1939, bestemd voor het korps pon tonniers en torpedisten. Vlammen slaan uit dak van timmerfabriek. Gistermorgen omstreeks zes uur werd brand ontdekt in perceel Houtmankade 48 te Amsterdam. Dit perceel is een één ver dieping hooge loods, waarin gevestigd is de timmerfabriek van de aannemersfirma W. van de Vliet en Nieuwstad. Bij den ingang der fabriek bevindt zich een kantoortje en het vuur bleek zijn oorsprong tè hebben in het voorhuis, achter dit kantoor, waar een hoeveelheid kisten stond opgeslagen- De brandweer was spoedig met eenige wa gens ter plaatse en tastte met een drietal stralen het vuur aan, dat door de houten vliering van het voorhuis weldra den kap bereikt had en door de houten dakbedek king naar buiten sloeg. Dit duurde echter slechts kort, want binnen twintig minuten had de brandweer het vuur volledig onder de knie. Het voorhuis was toen slechts ge deeltelijk uitgebrand, terwijl ook het dak slechts voor een deel schade had opgeloo- pen. De oorzaak van den brand is onbekend. Benzine-zondaars voor den poli tierechter. Gisteren werden door den politierechter te Assen zestien personen, die het Zon dagsrijverbod hadden overtreden, tot f 25. boete subs. 25 dagen hechtenis veroor deeld. Bijzonder bont had de rijkspluimveeconsu- lent te Meppel, ir. H. A. het gemaakt. Deze was op Zondag 8 Oct. per auto van zijn woonplaats Gasselternijveen naar Borger vertrokken om daar te gaan eten. In Borger werd het vehikel in beslag genomen, doch de ingenieur stoorde zich daaraan weinig en stapte na het diner weer in zijn wagen, waar op dat oogenblik geen politie bij stond en reed naar huis. Zóó kon het gebeuren, dat eenige politie mannen op last van den officier van Justi tie des nachts om één uur bij de woning van verdachte kwamen, hem uit bed belden en hem gelastten om terstond zijn auto weer naar Borger terug te rijden. Aan dit bevel voldeed verdachte en hij keerde met een huurauto weer naar Gasselternijveen terug. Ir. A. werd op niet zachtzinnige wijze door den politierechter onderhouden over zijn gedrag als rijksambtenaar. De officier van Justitie eischte een geldboete van f 250. subs. zes maanden hechtenis. Uitspraak vol gende week. Dat mocht geen muziek heeten! Tijdens de feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin waren door de fa. Hommerson en Vermolen kermissen ingericht op het Pa leis voor Volksvlijtterrein en op een ter rein aan de Jan van Galenstraat in de hoofdstad. Gedurende enkele dagen werd entrée geheven ten bedrage van een dub beltje. Het Buma nam op een Zaterdagavond de recette in beslag, daar door een aantal eta blissementen beschermde muziek werd ten gehoore gebracht, waarvoor geen auteurs rechten waren betaald. Het Buma stelde zich op het standpunt, dat het dub- ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m, KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.50 Rococo-octet. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Rococo-octet. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek-weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus: „Geneeskundige verzorging van de Nederlandsche bevolking". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Toespraak: „De landelijke inzameling van het «Algemeen Steuncomité 1939". 8.25 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.40 Gramofoonmuziek. klaar?" Het volgende oogenblik klonk het korte commando: „Vuur!" beneden en kwam op de gebouwen daaronder terecht. De bommen ontploften. Grote, lange rode en gele vlammen schoten door de dikke, grijze rook heen. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie: „Het onvergankelijke Rijk" (met muzikale omlijsting). 11,1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijidng. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrij- ven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Ber. ANP) 2,00 Filmpraatje. 2.15—2.55 Orgel en plano. 3.00 Overzicht van den economischen toe stand over het 3e kwartaal 1939. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest en solist (opn.). 5.30 Reportage. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus: „Hoe werkt de kerk?" HOOFDSTUK XVI. „Ik beloof niets van dien aard. Luister Dessie, je hebt beloofd mijn vrouw te worden. Tot voor een paar dagen was er geen scha duw van misverstand tusschen ons, al onze gedachten legden we voor elkaar open." „Dat is niet zoo, Tom," was het weder woord. Toms voornemen om uit te pluizen wat er gebeurd was, deed haar angst weer hoog oplaaien. „Er moet een eind komen aan alle geheimzinnigdoenerij..." „Je bedoelt dat die nu juist begonnen is," viel hij haar in de rede. „Ik bedoel wat ik zeg. Een eind. Er heeft altijd een geheim tusschen ons gestaan zon der dat je het wist. Er zijn dingen die ik je had moeten vertellen en die ik verzwegen heb. Iets dat met mijzelf in verband staat met mijn verleden." „Was het iets waarvan je mij onkundig wilde laten als we trouwden, Dessie?" vroeg hij kalm. „Maar waarom vraag ik zooiets? Denk ik dan dat jij een meisje bent, die zich aan een man zou binden als je meende dat er iets in je leven was geweset, waardoor je hem je eigen opinie onwaardig zou zijn? Ge loof ik dat de zon om de aarde draait, of een andere onmogelijkheid?" „Je had ook nooit gedacht, dat ik je op deze manier zou behandelen: mijn belofte breken zonder er een verklaring van te ge ven," luidde haar repliek. „En toch doe ik het." „Precies. En dit feit toont mij hoe groot naar jouw meening die noodzakelijkheid daarvan is. Maar het bewijst nog niet dat je niet meer van mij houdt," antwoordde Tom onverstoorbaar. „Neen, Dessie, ik laat me niet zoo door jou foppen." „Tom, ik geef je mijn woord, dat niets van wat je zegt of doet verandering in mijn be sluit kan brengen," hield Dessie vol. „Niets wat je ontdekt zal mij er op doen terug komen. Het eenige wat daarvan het gevolg kan zijn is dat jij de noodzakelijkheid van mijn beslissing zult gaan inzien." „Nu, dat zou in ieder geval al i e ts ge wonnen zijn," gaf hij met drogen humor ten antwoord. „Want die noodzakelijkheid zie ik nu heelemaal niet in. Luister eens. Ondanks alles wat je zegt van een geheim dat je had moeten vertellen, maar dat je voor je hebt gehouden, leefden jij en ik drie dagen geleden in de stelligste overtuiging, dat we zouden trouwen. We waren zelfs een beetje jaloersch op mrs. Markham, omdat die eerder ge trouwd zou zijn dan wij, we hadden geen flauw idee dat er iets zou kunnen gebeuren, waardoor het plotseling uit zou zijn tusschen ons. Is het zoo of niet?" „Het heeft geen zin ons daar verder in te verdiepen, Tom." „Nu dan, of je antwoord of niet, het is volkomen duidelijk dat, wat het ook is, het sedert o.is laatste samenzijn hier gebeurd moet zijn. Wat kan het zijn geweest? Ver moedelijk staat het in verband met mrs. Markhams terugkomst". „Ga er niet mee door, Tom", klonk het smeekend, doch /hij schonk geen aandacht aan haar woorden en vervolgde: „Of om me precies uit te drukken: het heeft iets te maken met den man met wien ze gaat trouwen. Dat weet ik van mrs. Markham zelf, omdat ze zei dat ze niets bijzonders aan je had gemerkt toen ze je terug zag, maar dat er later een verande ring over je was gekomen, nadat je de Mon talt had ontmoet. Vandaar dat ik tenminste weet waar ik beginnen moet. Ik zal natuur lijk niet trachten je een antwoord af te dwin- 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Toespraak: „De landelijke inzameling van het Algemeen Steuncomité 1939". 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Esmeralda, 9.10 Toespraak „Wapenstilstandsdag". 9.15 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Community-singing (opn.). 10.00 „En nu... Oké!" 11.00 Berichten ANP. 11.10 Radiotooneel. 11.3012.00 De Ramblers. gen, maar kun je mij op dit punt nader in lichten?" „Neen Tom. Het eenige wat ik jou vraag is, om, als je werkelijk van me houdt, alle actie te staken. Laat de dingen zooals ze zijn, er is niets meer aan te veranderen". „Neen kindje, zóó kom je niet van me af! Het zou me natuurlijk het liefst zijn dat je me alles vertelde en het mij overliet mij een oordeel te vormen, maar als je dat niet kunt en misschien Ben je tot geheimhouding gebonden dan zal ik de laatste zijn om je te pressen, maar terwille van ons beider ge luk, zal ik het uitzoeken, al moet ik dien schooier bij zijn keel pakken en de waarheid uit hem knijpen. Ik ben er heusch toe in staat". Dessie schudde langzaam het hoofd en hief in een gebaar van wanhoop haar handen op. „Het heeft geen zin, Tom, geloof mij. Als je de waarheid uit hem krijgt, zul je hoog stens te weten komen hoe onoverbrugbaar de kloof is, die tusschen ons ligt". Hij kende haar te goed om niet te besef fen dat zijn aandringen haar weerstand niet zou brekeij en dat smartte hem onuitspreke lijk. Tot nog toe was hij op een afstand van haar gebleven, doch nu liep hij snel naar haar toe en voor ze zich kon verzetten, was zjjn arm om haar middel, haar hand stevig in de zijne geklemd en haar gezicht dicht bij het zijne, terwijl hij haastig en opgewonden praatte. „Dessie, je moet me niet zoo aan den kant zetten. Je hebt je niet gerealiseerd wat je doet het dringt niet tot je door wat het voor ons beiden beteekent. Je noemt geen reden, zegt alleen maar dat we uit elkaar moeten gaan. Je beweert dat er een hinderpaal is, die ons huwelijk onmogelijk maakt. Dat is onzin. Trouw op den kortst mogelijken ter mijn met mij. In neem je in volkomen ver trouwen, lieveling.. Met alle hinderpalen en wat er nog meer mag zijn incluis. Als jjj geen oprechte en waardige vrouw bent, dan bestaat er geen oprechtheid en waardigheid meer. Kom liefste, geef me een kus en zeg ja". Een moment klemde ze zich aan hem vast en kuste hem wild en hij dacht dat ze toe gaf. Maar het was alleen omdat ze de wee moedige bekoring niet had kunnen weerstaan. Het zou immers de laatste keer zijn... (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 23