.Geen dag langer oorlog dan noodig is" Wij lazen voor U {HERFSTKLEUREN Chamberlain Het vak verleerd Duitsche steenkoolmijnen onder hoogdruk Rantsoeneering op steenkool in Engeland Notarissen opgelicht Afscheid voor langen tijd Amerika als behoedster der Westelijke beschaving Chamberlain heeft jicht Record van Jopie Waalberg gesneuveld INDIEN EEN BEVREDIGENDE REGELING KAN WORDEN VER KREGEN. De Lord Mavors show, de groote plech tige jaarlijksche rijtocht van den Lord Mayor door de straten van Londen, vooraf gaande aan zijn ambtsaanvaarding, welke traditie dateert uit 1253, is gisteren voor het eerst sinds 109 jaren niet doorgegaan we gens den oorlog. De nieuwe burgemeester, Sir William Coxen, heeft de rit per auto gemaakt. Alle vertoon was achterwege gelaten. In plaats van het gebruikelijke banket werd in het Mansion House een noenmaal gehouden, bij welke gelegenheid sir John Simon een rede voorlas van Chamberlain; de premier was n.1. door een jichtaanval verhinderd zelf aan te zitten. Boven den zetel van den Lord Mayor hin gen drie vlaggen: de Union Jack, de Fran- sche driekleur en de vlag van Polen. GEWELD VOOR GEWELD. Chamberlain, over den oorlog sprekend, noemt in zijn rede de Duitsche regeerders „hardnekkige lieden", aan wie Duitschland de leiding van zijn lot heeft overgelaten." „Voor hen, die slechts de taal van ge weld spreken", aldus de rede, „is geweld het eenige antwoord en daar wij gedwon gen zijn geworden de wapens op te nemen, zullen wij deze niet neerleggen aleer wij verzekerd zijn dat Europa bevrijd is van de bedreigingen, welke het leven van zijn volken zoo lang heeft verlamd." DE VREDESBOODSCHAP. Het lijdt geen twijfel, zoo gaat de pre mier verder, dat gij allen de mededeeling hebt gelezen, welke door H.H.M.M. Konin gin Wilhelmina en Koning Leopold zijn gericht tot Z.M. den Koning zoowel als tot den president der Fransche republiek en den Duitsc'hen Rijkskanselier. Iedereen zal de verheven motieven waardeeren, welke de beide Souvereinen er toe hebben ge bracht aldus Hun goede diensten aan te bieden, in de hoop, verdere uitbreiding v$,n den oorlog te voorkomen. Ik geef toe, niet zeer hoopvol te zijn op een bevredigend antwoord van den Duitschen Rijkskanselier, gezien de ondervinding. Niettemin wenschen wij den oorlog geen dag langer voort te zetten dan noodzakelijk is, indien op een an dere wijze een bevredigende rege ling kan worden verkregen. Het zal intusschen de plicht zijn van de regeering van Zijne Majesteit, Zijne Majesteit een advies te geven over den aard van het antwoord, dat hij dient te geven, doch wanneer wij dat kunnen doen, zal het na tuurlijk noodig voor ons zijn, over leg te plegen met de Dominions en onze vrienden en bondgenooten, die in den strijd schouder aan schou der met ons staan. EEN ALLERVREEMDSTE OORLOG. Intusschen zou ik, aldus Chamberlain, een paar opmerkingen willen maken over dezen allervreemdsten oorlog, welke in den vorm, waarin hij tot nu toe wordt gevoerd, voor degenen, die zich de jaren 1914/T8 herinneren, meer een soort van beleg dan een oorlog moet schijnen. Wij weten niet, hoe lang deze phase zal duren en of het op eenig oogenblik niet zal veranderen tot een hevig conflict. Doch in ieder geval kunnen wij zien, dat de positie van de geallieerden wanneer de weken voorbij gaan, eerder versterkt zal worden dan verzwakt. Het verdrag, dat wij en onze Fran sche bondgenooten met Turkije heb ben gesloten, zal een machtig in strument zijn voor den vrede van Zuidoost-Europa. Aan den anderen kant heeft, het pact tusschen Duitschland en de Sovjet Unie inderdaad groote voordeelen opgeleverd voor de Sovjets, doch Duitschland alleen verne dering en verlies gebracht. DE NEUTRALITEITSWET. De intrekking van de neutraliteits- wet in de Vereenigde Staten is een gewichtige gebeurtenis, omdat, hoe wel het er naar streeft, de neutra liteit der Vereenigde Staten te be houden, het voor de geallieerden de deuren heropent voor het grootste magazijn van voorraden op de ge- heele wereld. DE CONTRóLE TER ZEE. Chamberlain behandelde o.m. de klach ten, die in verband met de controle ter zee gerezen zijn en die soms wèl, soms niet ge fundeerd zijn. De premier drong aan op meer verdraagzaamheid en zeide, dat de blaam moet neerkomen op de ministers ep niet op de ambtenaren. DE STRIJDMACHT. Er zijn reeds groote gewapende strijd krachten gemobiliseerd en zij zullen ge lijk, zoo niet grooter zijn dan in den vori- gen oorlog. Als resultaat van de toenemen de mechanisatie is de taak der uitrusting veel uitgebreider, kostbaarder en ingewik kelder geworden. Moderne vliegtuigen bijvoorbeeld kosten drie tot zevenmaal zooveel als het over eenkomstige type in 1918. Er komen dan ook nieuwe problemen op met het oog op de buitenlandsche valuta. Onze hulpmiddelen op het gebied van scheepvaart en valuta zijn ruim, hoewel niet onbeperkt. ONVOLLEDIG ONTBIJT. Chamberlain deed een beroep op den bur ger, die misschien niet genoeg benzine heeft voor zijn auto en sommige artikelen aan de ontbijttafel moet missen, doch op die wijze meer schepen en meer buitenlandsche valuta voor den oorlog helpt verzekeren. Het slot van Chamberlains rede wees op de fundamenteele eenheid van het Engei- sehe volk en op den dapperen bondgenoot Frankrijk. „Wij weten niet hoelang de oor log zal duren, doch wij moeten er op voor bereid zijn door te vechten tot de overwin ning. Ik koester de stellige overtuiging, dat we zullen leven en de grondlegging zullen zien van een nieuwe wereld, waarin vrij heid en menschelijkheid de plaats zullen hebben ingenomen van onderdrukking en de heerschappij van het geweld." Een rede van Huil. staatssecretaris Do Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft gisteren een redevoering uitgesproken voor een conferentie betreffende inter-Ame- rikaansche betrekkingen op het terrein van de opvoeding. Huil zeide o.m. „Een groote schaduw, die zwaar boven Europa hangt, kan een lange schemering worden". Dit zou de nieuwe wereld tot be hoedster van de westelijke beschaving ma ken. Huil legde den nadruk op het belang van ontwikkeling van cultureele betrekkingen tusschen de Amerikaansche republieken en zeide: „Het is niet ondenkbaar dat vele lichten der westelijke beschaving zouden kunnen worden verzwakt of geheel uitge doofd. Het zou zelfs kunnen zijn, dat de nieuwe wereld de hoede, op zich zou moeten nemen de handhaving van hetgeen die be schaving tot stand heeft gebracht, om dit te beheeren voor den tijd, waarop dit licht weer algemeen kan zijn in de geheelc we reld". „NACHTMERRIE". Onder dit hoofd lezen wij in de Maasbode (r.k.) het vol gende stukje: „De Mijnwerker", orgaan van den Katholieken Mijn- werkersbond, vestigt de aan dacht op de soc.-dem. „Wer ker", die gruwelberichten be vat over de „verroomsching" van het Staatsmijnbedrijf. „Stel je ook voor, daar zijn in de laatste jaren niet al leen enkele katholieke inge nieurs en beambten bij de Staatsmijnen geplaatst, maar nu zijn er warempel ook nog ondergeschikte beambten die voorkeur aan den dag leggen voor roomsche arbeiders. Het is gewoonweg ontzettend. Aan de directie, die uit drie niet-katholieke leden bestaat, heeft men den euve len moed gehad een katho liek als adjunct-directeur toe te voegen. Bij de vier be- drijfsingenieurs der vier Staatsmijnen bevindt zich al één katholiek: in de overige leidende functies, zoowel op technisch als administratief gebied, zijn er ook al enkele katholieken binnen geslopen. Waar moet dat heen? En nu pogen ze ook nog om veel katholieke arbeiders in het bedrijf te krijgen! Werkelijk aan dat streven moet paal en perk worden gesteld. Wat verbeelden die lui, die roomschen, zich wel? Het is gewoon aanmatigend om zich te beroepen op het feit, dat men in een overwe gend katholieke streek woont". De Maasbode voegt hier aan toe: Inderdaad, men moest zich eens voorstellen, dat de mij nen in Groningen lagen en dat de heele leiding katho liek was! Het land zou te klein zijn. Maar het omge keerde is heel gewoon. GEVOLG VAN DE WIJZE VAN STEUNVERLEENING? De Telegraaf schrijft: Toen de staking op de bouwwerken van „Bosch en Lommer" te Amsterdam nog aan den gang was, hebben wij gewezen op het merk waardige feit, dat van de werkloozen, die de arbeids beurs naar de bouwwerken zond, om er den arbeid van de stakers over te nemen, verscheidene onbekwaam wa ren voor de hun toegewezen taak. Zij waren wel is waar ingeschreven als bouwvakar beiders, maar bleken het werk volkomen verleerd te zijn. „De Aannemer" geeft het volgende voorbeeld van de ongeschiktheid van vele ar beiders: De Arbeidsbeurs stuurde op aanvrage op een werk een timmerman. Deze verscheen Ook op het werk waarheen hij gezonden was, doch deelde den patroon mede, dat hij in 15 jaar niet getimmerd had. Nu had hij slechts twee lin kerflanden voor het vak. Daar bij had hij in de laatste tij den zich verdienstelijk ge maakt als lid van een jazz band en zou zich liever be schouwen als te hooren tot het gilde der „artisten"! Tot zoover „De Aannemer". De Tel. trekt nu de volgen de conclusie: De wijze van steunverlee- ning, welke in Nederland heerscht, heeft er veel toe bij gedragen, dat men terugviel op den steun en het beroep als bijzaak beschouwde. De ervaringen van alle directeu ren van arbeidsbeurzen en in stellingen voor maatschappe- lijken steun gaan in dezelfde richting: het werkzoeken wórdt op den duur ontmoe digd, doordat men niet wei geren mag, werklooze gezin nen te steunen, doch gcenerlei effectieven dwang kan uit oefenen om de betrokkenen er toe te brengen, zich nuttig te maken. Het gebeurde op „Bosch en Lommer" toont opnieuw, hoe dringend noodig het is, dat in de werkloozenzorg en steunverleening grondige ver andering komt, dat de schn! ling en het aanbrengen van vakbekwaamheid op groote schaal aangepakt moet. wor den en dat de regeering, wil" zij naast een sterke 'weer macht ook een krachtige eco" nomische defensie opbouwen van de in ons land aanwezi ge krachten een veel beter en doeltreffender gebruik moe maken dan thans het geval NIET VER GENOEG. Uit het Volk (s.d.a.p.): Met krachtige hand leiding te geven aan de industriali satie, opdat, althans in dezen oorlogstijd het gemeenschap* belang beslist, het ligt niet in het voornemen van minig. ter Steenberghe. Hij wil be- middelen en adviseeren. Een algemeen teeltplan voor den landbouw, dat richtsnoer kan zijn voor de geheele productie speciaal in dezen abnormalen' tijd, de minister wil er niet aan. In industrie en land bouw beide zal ook in oor" logstijd de beslissing over za ken, die werkgelegenheid en voedselvoorziening, dat wil dus zeggen, die het algemeen volksbelang ten nauwste ra- ken, worden overgelaten aan particulieren, die het geheel onvoldoende kunnen over- zien. Te veel wordt aan het eigen vrije beloop der dingen over gelaten. Eenige schreden zijn gezet op het pad naar een geleide economie, maar op de weg naar een sluitende oor- logs-economie gaan wij niet ver genoeg. Groote hoeveelheden beschikbaar voor den uitvoer. Het Duitsche Nieuwsbureau wijst erop, dat de steenkoolproductie in Duilschland thans zoo groot is, dat alle opslagplaatsen overvol zijn en de mogelijkheid niet van de hand gewezen kan worden, dat tijdelijke productie beperkingen moeten worden ingevoerd. Er zijn dus rijkelijke hoeveelheden ter beschik king voor uitvoer, waardoor Duitschland in staat zal zijn door ruilhandel andere belang rijke goederen in te voeren of de deviezen voorraden aan te vullen. Overal wordt onder hoogdruk gewerkt, ook in de mijnen van Oost-Opper-Silezië en andere Poolsche steen- kgol districten. De productie is rond 25 pet. hooger dan voor het uitbreken van den oorlog. Ook de productie van bruinkool is geweldig opge voerd tot ongeveer het dubbele van 1914. Rantsoen van binnenlandsche ko len verhoogd. De minister voor de mijnen, Lloyd, heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering beslo ten heeft het percentage van het rantsoen binnenlandsche steenkool te verhoogen van 75 tot 100 procent van het verbruik van het vorige jaar. De redenen voor de rantsoeneering van steenkool, aldus Lloyd zijn: 1. Voorraden te bewaren met het oog op een mogelijke ontwrichting van het verkeer. 2. Steenkool ter beschikking te stellen voor export om buitenlandsche deviezen te krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat de voorraden in de verbruikscentra bevredi gend zijn, doch dat de omstandigheden snel kunnen veranderen, waardoor spoedig bezui- igingsmaatregelen noodig kunnen zijn. Het Lagerhuis heeft de nationale leening- wet in tweede lezing aangenomen. DE „CITY OF FLINT". De „City of Flint" heeft opdracht gekre gen na lossing der lading naar New York te rug te keeren. De door president Roosevelt genoemde gevechtszone moet worden verme den. Eert acute aanval. Medegedeeld wordt, dat Chamberlain lij dende is aan een acuten aanval van jicht en dus niet kon aanzitten aan het noenmaal in Mansion House, waar hij gisteren een be langrijke toespraak zou houden. Chamberlain heeft ook de vergadering van het Lagerhuis niet kunnen bijwonen. Sir John Simon las aan het noenmaal de toespraak van den premier voor. Koopman staat terecht. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren een koopman, die reeds herhaal delijk terecht heeft gestaan, wegens oplich ting tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De man had een tweetal notarissen in de hoofdstad opgelicht voor kleine bedragen. Hij deed een ingewikkeld verhaal, waarin hij zeide, dat hij een zeer groot pand voor meer dan een ton wilde koopen. Hij kon bovendien een drankvergunning koopen, maar daarvoor had hij direct een dertig a veertig gulden noodig. De notarissen leenden hem dit be drag, doch hoorden verder nooit meer iets van den man. Ook elders in het land heeft hij notarissen op dezelfde wijze bedrogen. Maria Lenk 0.9 sec. sneller op de 200 M. schoolslag. Vrijwel den geheelen afstand afgelegd met den vlinderslag! MAAR JOPIE LAAT HET ER NIET BIJ ZITTEN! Tijdens wedstrijden te Rio de Ja- neiro is de Braziliaansche zwemster, Maria Lenk, geslaagd het wereldre cord over 200 meter schoolslag, het welk sedert 2 October 1937 op naam stond van onze landgenoote Jopie Waalberg, met een tijd van 2 min. 5G.9 sec., gevestigd te Gent, met 0.9 sec. te verbeteren en te brengen op 2 min. 56 sec. Weer zijn er kleuren in het stille bosch Van rood en purper langs de najaarsdreven, In felle tinten naar het licht geheven, En gouden strepen over zachtgroen mos, Dat als fluweel de aarde schijnt te dekken In 't late zonlicht langs vergeten plekken. De lijsterbes gloeit wijd in het verschiet, De najaarslanen zijn tot gulden zalen, Waarin de blaren rits'lend nederdalen, Daar is zooveel, wat ons zijn toover biedt! En in den avond rijzen paarse luchten, Als roerloos liggen dorpen en gehuchten. Dit is een afscheid voor zoo langen tijd, Het einde van zoovele zomerdroomen, Gelaten wachtend staan de hooge boomen, Nu alles heenwijst naar vergetelheid Naar het vaarwel van blijde zomerdagen, Waarin natuur haar schatten aan kwam dragen! De vogels trekken roepend door den nacht, Naar verre landen, waar de lichte uren, De lichte maanden zooveel langer duren, En even klinkt er weemoed in hun klacht. Dan staan we stil langs late avond-wegen, We luisteren., en rond ons ruischt de regen! Maar in ons hart blijft immer weer de hoop, Het weten, dat ook na de zonnewende We nimmer voortga'an naar het onbekende, Maar 't al is vastgelegd in duur en loop! Dat straks het wonder, na 't verborgen groeien, In zon en lente weer zal openbloeienü KROES. MARIA LENK. Maria Lenk, die onlangs nog het wereld record op de 400 meter schoolslag van De nemarken naar Brazilië deed verhuizen, leg de de 200 meter vrijwel geheel af in den vlinderslagstijl. Deze stijl, die zeer uitput tend is kan alleen zoolang volgehouden wor den door bijzonder krachtige zwemsters. Het Europeesche record over dezen a'" stand blijft natuurlijk in.het bezit van Jopie Waalberg. Een nieuwe poging van Jopi® Waalberg. De trainster van Jopie Waalberg, de pre sidente van de Amsterdamsche Dames Zwemclub, mevrouw S. W. de Dood^-Koe- nen, was ten zeerste verrast, toen zij van het bericht der recordverbetering van Ma ria Lenk kennis kreeg. Op onze vraag, Jopie Waalberg binnenkort een poging z°u doen het wereldrecord over dezen afstand te heroveren, deelde mevrouw de Dood-- Koenen ons mede, dat dit ongetwijfeld h®1 geval zal zijn. Zij zal echter niet een inch" vidueele poging doen, doch trachten het wereldrecord te verbeteren tijdens gewone wedstrijden. Zonder optimistisc th zijn kan ik toch wel verklaren, aldus mevrouw de Dood, dat Jo pie Waalberg een goede kans maakt onder den tijd van Maria Lenk te blijven. Tijdens de training is zijn regelmatig onder de drie minuten gebleven en eenmaal noteerde ik zolfs 2 min. 57 sec., dus slechts 0.1 &ec- boven haar wereldrecord. De laatste weken heeft zij echter niet goed kunnen oefenen, omdat zij last_ van oorpijnen heeft, doch zoodra zij hiervan hersteld zal zijn, zal de training intensi®1 worden hervat.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 24