Kamer van üoophande voor Ui Noorderkwartier Jan Zeedijk in Amerika verleden Radioprogramma De Avonturen van „Niet te spoedig distributie" van het De bakkers krijgen 'tdruk door R. J. VAN NEERVOORT 111Kvi In het Raadhuis te Alkmaar vergaderde gistermiddag om twee uur de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Hol lands Noorderkwartier, onder voorzitter schap van den heer S. W. Arntz. Secretaris: de heer D. J. Scheffel. In zijn openingswoord zegt de voorzit ter, dat de eerste mobilisatiemaanden niet hebben nagelaten alreeds hun invloed uit te oefenen op schier' eiken tak van het be drijfsleven. Spr. wijst vooral op de moeilijke positie van land cn tuinbouw en middenstand. Spr. wenscht den secretaris hartelijk geluk met z'n benoeming tot Distributie-Inspec teur voor district West cn acht dat een eer volle onderscheiding (Applaus) Afwezig zijn de heeren: Grondsma, Blaau- boer, Schmalz, Kluitman, Bonnet en Endel. Ingekomen stukken. Distribu tie van veevoeder. Van de ingekomen stukken noemen wij: Een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, gericht aan den Minister van Economische Zaken, inzake de distributie van veevoeder. Hierin wordt gezegd, dat een klein aan tal dagen nadat de aanvoer gedeeltelijk werd gestagneerd, een tekort aan voedsel voor vee cn pluimvee bleek te bestaan Ve le honderden hard werkenden monschen dreigen hierdoor direct en indirect de ar moede tegemoet te worden gevoerd. Verder meent adressant, dat in het algemeen de Provinciale Voedselcommissarissen, met meer kennis van zaken over landbouwaan- gelegcnheden kunnen handelen dan over distrmutiezaken. Hetzelfde geldt ten aan zien van de locale bureauhouders. Deze laatsten werden nog bovendien met zéér vér strekkende .bevoegdheden bekleed ten aan zien van levering, vervoer, en fabricage van veevoeders. De Kamer verzoekt den Minister de drie- volgende suggesties in overweging te wil len nemen. Ie dat ten spoedigste de te nemen maatre gelen uit de sfeer van de Landbouwcrisis- wet worden gehaald en opgebouwd worden op de Distributiewet. 19311. Ze. dat reeds onmiddellijk in het district van elke Kamer van Koophandel één of ineer kleine commissies kunnen worden benoemd, die de locale instanties alle hulp, advies en bijstand zouden moeten verleenen en gerechtigd zouden moeten zijn alle h. i. gerechtvaardigde klachten serieus te doen onderzoeken. 3e. Dat een zekere verhouding zou moe ten worden vastgesteld tusschen eenerzijds het aandeel dat de coöperaties en ander zijds liet aandeel, dat de particuliere handel en nijverheid in hot fabricageproces cn in de leveringen zou mogen hebben. Dit adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Geen „misdrijf". Voorts wil de Kamer ingevoerd zien commissies voor economisch cn administra tieve arbitrage, wanneer de middenstand zich in zijn rechten, tengevolge van de bijzondere maatregelen geschaad acht of waneer hij, naar zijn meening ten onrechte, van prijsopdrijving zou worden beschuldigd, Vorder vindt de Kamer het onjuist, dat zoowel in de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet 1939, als in de .andere noodwetten zon der meer wordt gesproken van „mis- drijf". Ten aanzien van dc Distributiewet 1930 wordt ervoor gewaarschuwd, niet te spoe- FEUILLETON Naar't Engelsch van A. W. Marchmont 22 Ze moest kiezen tusschen haar vriendin en haar zuster. Of ze zweeg en liet mrs. Mark ham met den man trouwen, die nog lager stond dan een ongelukkige, die zijn misdaad °P het schavot moet boeten, of ze stelde haar zuster bloot aan een vervolging wegens moord en de waarschijnlijkheid van een veroordee- hng. Haar eigen deel van verdriet schoof ze naar den achtergrond. De gedachte haar zus ter in de beklaagdenbank te moeten zien, ter wijl de sombere feiten uit haar verleden af gerateld werden voor een op sensatie belust publiek, werkte zoo op haar verbeelding, dat ze zichzelf geheel vergat. Met haar ervaring als journaliste was het haar maar al te duidelijk wat voor schandaal <he onthullingen zouden ontketenen. Reeds haar eigen geschiedenis met de nauwelijks- geloofwaardige manier waarop ze aan de Ro- hilkundrobijnen was gekomen, zou een „vette kluif" vormen voor de bladen. Ook was het nog mogelijk dat, als haar zuster wegens moord vervolgd werd, zij, Dessie, ervan be schuldigd zou worden medeplichtig te zijn ge weest aan den diefstal van de steenen. Als de verontwaardiging en opwinding van het publiek door een suggestieve, de hartstocht- °pzweepende berichtgeving waren gewekt, nu, dan maakte ze zich geen illusies over wat haar te wachten stond! Zij was in de stem- ^mg, waarin ze op het oogenblik verkeerde, r°tsvast overtuigd dat maar heel weinig men- schen geloof zouden schenken aan haar ver haal omtrent de wijze waarop de juweelen in haar bezit waren gekomen. En wat zou Tom doen neve eerlijke Tom? Wat zou hij doen °:ef. *"e #aan tot invoering van een distributiesysteem. Een en ander zou de Pr c^>nsum'Ptie belangrijk verminderen, wel met klem op aangedrongen, te willen bevorderen, dat de toewij zin- gemaakt detaillisten splitsbaar worden r!?-w°nZitjr dat het buitengewoon ge ruststellend was, dat de Minister in een conferentie met dc pers heeft verklaard, dat er ook voor vee nog voldoende voedsel is. Dok met dit adres kon de Kamer zich vereenigen. Een bedrijfsregister. De secretaris meent, dat een bedrijfsregis ter dient te worden samengesteld, waarin ook de kleinste bedrijven, welke niet voor komen in het handelsregister, vermeld staan. De vergadering ging hiermede accoord. Overtreding Prijsopdrijvingswet. De heer Lind zeide, dat het in het be- .van den handel zou zijn, commissies au deskundigen te benoemen om eventuee- le overtredingen van de Prijsopdrijvingswet te onderzoeken. De voorzitter gaat hiermede volkomen accoord. Er is door de Kamer in dien geest een adres aan de Regeering gericht. Wij die nen dus even af te wachten. De lieer Ronnet komt te vergadering. De heer Endel merkt op, dat de Regee ring een tweeslachtig standpunt inneemt, Aan den eenen kant wil zij regelend optre den, aan de andere zijde laat zij den han del vrij. Dc heer Grünwald sluit zich hierbij aan. De heer Moens verklaart zich bereid hier omtrent eens met den burgemeester te spreken. De onbewaakte... De heer Kuiper wijst op 't gevaar van den onbewaakten overweg te Castricum en ver zoekt den voorzitter hierop nog eens de aan dacht te vestigen van de Nederlandsche Spoorwegen. De voorzitter antwoordt, dat de Verkeers- commissio deze zaak nog eens grondig zou kunnen bekijken. De heer Kolster zegt, dat er zooveel mo gelijk door de Spoorwegen getracht wordt, verbetering aan te brengen bij de onbe waakte overwegen. Spr. meent dat er geen bezwaar is hierop nog eens te wijzen. De heer Nobel wil de werkloozen op deze onbewaakte overwegen tewerk stellen. De secretaris is van oordeel, dat alJe werk ioozen niet geschikt zijn om overwegen te bewaken. Het beste zou zijn in ons district flikkerlichten in te voeren. De Verkeersconimissie zal een en ander onderzoeken. De wolprijs. De heer Van Beem wil de wolprijzen ver hoogd zien. Negentig cent acht spr. veel te weinig. De heer Nobel zegt, dat er oen actie is, om den prijs te brengen op f 1.50. Spr. gelooft wel, dat de Minister tot een hoogcren prijs zou komen, zulks in het be lang va:i de schapenteelt in Noord-Holland. Het Bureau zal een en ander verder on derzoeken. De rondvraag levert verder niets van be lang op, waarna sluiting volgt. IN 2V2 MINUUT ONTRUIMD. Deze week is bij de Fokkerfabrieken te Amsterdam een groote luchtbeschermings oefening gehouden, waarvoor men midden op den dag het bedrijf gedurende geruimen tijd heeft stilgelegd. Na het loeien der sirenes was het geheele fabrieksterrein in 2 Va minuut ontruimd. Slechts de luchtbeschermingsploeg, bestaan de uit 30 met gaskleeding en gasmaskers uit geruste mannen, bleef achter. WEVERIJ STAAT EEN WEEX STOP. In de fabriek der N.V. Blijdenstein en Co. te Enschedé is bekend gemaakt, dat bij de beslissing van den minister van Economische Zaken het de N.V. niet toegestaan is, meer dan een bepaalde hoeveelheid garen per week te verbruiken. Dientengevolge is men genoodzaakt, de weverij en nader aan te wij zen afdeelingen stop te zetten 'in de week van 13 tot 18 November. De kans is zeer groot, dat ook in de week van 20 tot 25 No vember niet gewerkt zal kunnen worden. Werktijden voor den Kerst- en Sint Nicolaastijd vastgesteld. De minister van Sociale Zaken heeft ver gunning verleend, dat in banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen le. in liet tijdvak van 20 tót en met 28 November 1939 door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week ar beid wordt verricht; 2e. dat in het tijdvak van 20 November tot cn met 5 December 1939, benevens op 22, 23, 29 en 30 December 1939, door jongens van 10 en 17 jaar gedurende 10 uur per dag en ten hoogste 55 uur per week arbeid wordt verricht. In broodbakkerijen mag met den bakkers arbeid worden begonnen op Dinsdag 5 Dcc. 1939 op 1 uur des voormiddags; in den nacht van Vrijdag 22 op Zaterdag 21 Dcc. 1939 te 12 uur middernacht; op Dinsdag 20 Dec. 1939 om 4 uur des voormiddags; in den nacht van Vrijdag 29 op Zaterdag 30 Dec. 1939 te 12 uur middernacht; op Dinsdag 2 Januari 1940 om 3 uur des voormiddags. Ten aanzien van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suiker werken worden vervaardigd, is vergunning verleend, dat in het tijdvak van 20 Nov. tot en met 4 Dec. 1939 op werkdagen en boven dien op Donderdag 21, Vrijdag 22. Woens dag 27, Donderdag 28 en Vrijdag 29 Decam ber 1939: de werktijd van de in deze ondernemingen werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd; en dat door jongens v. 16 en 17 jaar ge durende ten hoogste 10 uur per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht. GEHEIMZINNIGE VILLABRAND. Waar zijn de bewoners? In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Bilthoven een villatje afgebrand, ter wijl de bewoners niet thuis waren. Vermoed wordt dat hier brandstichting in het spel is en de politie stelt dan ook een onderzoek in. Het is niet bekend, wanneer het echtpaar van E. de woning heeft verlaten en waar het zich bevindt; evenmin is bekend of het pand, dat zeer sober gemeubileerd was, regelmatig bewoond werd. AMSTERDAM GAART BLOED. Oprichting van een conserveer- inrichting. De Bloedtransfusiedienst in de hoofdstad lieeft. het noodzakelijk geacht, bloed van ver schillende bloedgroepen in voorraad te heb ben. Daartoe zal te Amsterdam een conscr- veerinrichting worden ingericht en vermoe delijk ook één te Rotterdam. liet afgenomen bloed kan ruim veertien dagen bewaard blij ven. Tot nog toe heeft men nog lang niet dc tienduizend bloedgevers bereikt, waarop men in Amsterdam hoopt. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8,00 Berichten ANP. 8,059.15 en 10.00 Gramofoonniuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.451.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Zang met pianobegeleiding. 3.30 Rocooo-octet. (3.504.00 Gramofoon muziek). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-crkest. 6 00 Gramofoonmuziek. 0.15 KRO-orkest. •'.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Het KRO-Luchtnet". 7.35 Gramofoonmuziek (met toelichting). 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoqonmuziek. 8.30 KRO-Boys en solist. 8.50 KRO-orkest. 9.20 Rococo-octet. F PI- ES TTlTZ" HOOFDSTUK 3. De aanval. 25. In die tussentijd stond op het eiland, be woond door de bende van de Schorpioenen, een korte man met woest, bruin haar, dat slordig over zijn lage voorhoofd hing, opge wonden te praten met zijn compagnons. „Dit is onze kans!" riep hij met een luide stem. „Het groote luchtschip van de Schor pioen ligt hier, gereed voor de vlucht." „We zouden de marine-basis te Pensacole kunnen aanvallen en hier weer terug zijn, voordat die Amerikanen weten, wat er ge beurd is!" De mannen keken elkaar fanatiek aan Iedereen scheen te verstaan, wat de man me het woeste haar vertelde. „Maar Dangloss", sprak een der anderen „de Schorpioen zei, dat we niet aan het lucht schip mochten komen, voordat hij daar or ders toe gaf." Dangloss rende naar voren. De andere man greep naar zijn revolver, maar te langzaam. De wrede vuist van Dangloss kwam met een geweldige slag op zijn kaak terecht. „De Schorpioen is dood!" riep Dangloss met zijn hese stem. „Vanavond heb ik het commando overgenomen. Kom, jongens!" Met deze kreet liep hg met de leden der bende naar buiten in de maanlichte avond tot de plek waar het grote bestuurbare lucht schip zich bevond. De bandieten klommen aan boord van het luchtschip. Dangloss brulde zijn commando's. De motoren werden aangezet, het luchtschip trilde; de trossenwerden losgegooid. Even later schoot het als een zilveren raket door de lucht. „Dat smeerseltje van Warburton voedt de motoren schitterend, Dangloss," zei een der mannen in de machinekamer. „Wat voor snelheid hebben wij nu?" 9.40 De .Leeuona Cuban Boys' (opn.). 10.00 KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Kamerorkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek, Hilversum II. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11,00 Pianovoordracht. 11.30 VARA-Strijkorkest. 12.00 Het Renova-septet. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Ensemble Jetty Cantor. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Vervolg van 1.45. 3.00 Causerie: „Dieren en oorlogen". 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Declamatie voor kinderen. 5.30 Orgelspel. 6,00 De Ramblers. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. Er kwam een warm gevoel in haar hart, terwijl ze zich voorstelde hoe hij in haar zou gelooven, haar verdedigen zou, ongeacht wat de wereld mocht denken. Ze was zeker van hem. Maar ze zou hem nooit op de proef stellen. Wat er ook gebeurde, Daphne mocht niet verraden worden. Dét stond vast en Dessie was zich ten volle bewust, wat daarvan voor haar zelf de onverbiddelijke consequenties wa ren. In de eerste plaats beteekende het een scheiding tusschen Tom en haar. Ze kon hem de waarheid niet vertellen en ze wilde niet met hem trouwen zonder dat hij alles wist. En zelfs dan was ze nog geen geschikte vrouw voor hem. Ze hield genoeg van Tom om zich voor hem op te offeren en te veel om hem aan haar zelf op te offeren. Toen ze op dit punt tot klaarheid gekomen was, werd ze kalmer en kon ze andere din gen rustiger overdenken. Ze zou probeeren met de Montalt tot een vergelijk te komen; als het mogelijk was hem te bewegen het huwelijk op te geven in ruil voor de robijnen. En als er niets met hem te beginnen viel en als hij ondanks alles met mrs. Markhem wilde trouwen, moest zij haar vriendin in ieder op zicht bijstaan en voor „aar veiligheid waken. Toen de trein eenige minuten in Grantham stilhield, waren haar plannen voldoende gerijpt om mrs. Markham te telegrafeeren, dat ze dien middag zou thuiskomen. Het was haar bedoeling om, alvorens naar South Kensington te gaan, even een vluchtig bezoek aan haar kamers te brengen, om zich ervan te over tuigen of haar woning werkelijk was door zocht op de wijze, zooals sir Edmund Lan- dale verteld had. Ze was een dapper meisje, maar terwijl ze naar het voorbijschietende landschap staarde, voelde ze zich toch wel nameloos eenzaam en verdrietig en naarmate de afstand tusschen haar en Londen verminderde, nam haar ge voel van ellende en verlatenheid toe. „Ik zal er op den duur wel overheen ko men," sprak ze zichzelf moed in, toen de trein in Euston Station stopte. Ze sprong vlug uit de coupé en liep naar den uitgang, maar voor zede controle bereikte, had ze onder de wach tenden de Montalt al ontdekt. Hij nam zijn hoed af en begroette haar met overdreven beleefdheid. „Heel vriendelijk van u om te laten weten, met welken trein u kwam, miss Merrion. Toen mrs. Markham mij uw telegram Het zien. rekende ik uit, dat u waarschijnlijk wel met dezen trein zoudt aankomen. Ik ben na tuurlijk erg benieuwd naar het resultaat van uw zuster in Middlesbridge, en ik vermoedde dat u mij daarvan zoo spoedig mogelijk op de hoogte zoudt willen stellen. Heel attent van u". Het was „uidelijk te zien, dat hij een zekere vrees onder zijn zwierig vertoon verborg. „U weet natuurlijk best, dat het laatste wat ik zou wenschen is, om u hier te zien," weerde ze koel af. Hij streek over zijn snor en scheen haar antwoord critisch te overwegen. Toen zei hij: „In ieder geval ben ik hier en verlangend om nieuws van u te hooren." „Ik ga eerst naar mijn kamers, u weet wel waar die zijn, nietwaar?" Dessie zei het op een toon en met een blik, waarvan hij de beteekenis onmiddellijk begreep. Zij en Lan- dale hadden elkaar ontmoet en ze had ge hoord, van wat hij op haar flat had uitge voerd. „Ik verkeerde in de noodzakelijkheid daar in uw afwezigheid een bezoek te brengen," verontschuldigde hy zich met de gemakke lijkheid, alsof het een kleine inbreuk op de goede vormen betrof. „Hoewel ik u daar niet getroffen heb, was het geen verloren tijd." „Ik weet nu wat u er gestolen hebt," deelde Dessie mee. „Denkt u dan dat ik een dief ben?" pro testeerde hij verontwaardigd. Ze waren nu buiten het station en liepen in Euston Road. „Ik denk het niet alleen, ik weet het," was het kalme bescheid. „Dan wensch is u geluk met die weten schap," pareerde de Montalt sarcastisch. „Maar ik wordt straks weer in South Ken sington verwacht en wil eerst -zeggen wat ik op het hart heb. Laten we aan de overzijde van het plein daar gaan loopen." „We kunnen beter naar mijn kamers gaan," klonk het kortaf. „Ze zijn hier vlak bij, zooals u weet. We worden daar niet ge stoord en ik heb vermoedelijk meer tegen u te zeggen dan u tegen mij." „Zooals u wilt," gaf hij toe, en ze vervolg den zwijgend hun weg. Toen ze in het huis binnenging, vertelde de hospita Dessie dat mr. Cheriton er den vorigen dag eenige keeren was geweest en dien morgen weer. In Desises kamer liet de Montalt zich in een gemakkelijken stoel neer, keek rond en zei: „Er is haast niets overhoop gehaald; het spijt mij alleen, dat ik de bardkast niet kon sluiten. Maar als u het slot in orde laat maken en mij de rekening stuurt, dan zal ik die met genoegen betalen. Dat geld is niet slecht belegd!" „Ik zou me er ook nog op beroemen om als een dief..." 7.00 Cyclus: „Het beginselprogramma der S.D.A.P." 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten en mededeelingen. 7.35 Cyclus: „De Boeken van den Bijbel". 8.00 Het Trio Bahler. 8.30 Cyclus: „Het ontwaken van het platte land". 9.00 Jodelprogramma (gr.pl.). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Juzzle-uitzending, 10.15 Verkorte aperette: „Die Blume van Hawaii". 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Orgelspel. „Zwijg alstublieft, miss Merrion',, riep hij, met een stem waaruit nu alle spottende lucht hartigheid verdwenen was. „U doet beter uw beleedigingen voor u te houden. De tijd dringt en we hebben wel wat anders te doen dan ons goed humeur te verliezen. In de eerste plaats: ik weet met welk doel u naar Middles bridge bent gegaan. En het zal u, na het gesprek met uw zuster niet verwonderen, dat ik ook weet wat u ontdekt hebt. Ik wist dat u een beslissing moest nemen en ik geloof dat ik wel raden kap wat u beslist hebt. U hebt voorgenomen uw mond te houden! Dat is een verstandig besluit, want u wilt het le ven van uw zuster redden en voorkomen dat uw eigen verleden publiek eigendom wordt. U hebt uw spel goed gespeeld en u bent een moedig meisje, maar alle moed ter wereld is nog niet voldoende om de overmacht te trot- seeren, die tegen u is. U kent mijn voorwaar den geheimhouding voor geheimhouding, met teruggave van de Rohilkundrobijnen. Maar denk erom, geheimhouding beteekent: geen woord tegen wie dan ook en wel het aller minst tegen mr. Cheriton. Ik begrijp dat u in de verleiding bent hem alles te vertellen. Maar één woord tegen hem en ik bezweer u dat de politie binnen een kwartier weet waar ze Roode Lizzie kan arresteeren. En wat daarvan het gevolg is, hoef ik u niet te zeg gen. Wat is uw antwoord hierop?" Hij las op haar gezicht hoe zwaar haar strijd was, maar hij zag ook dat hij winnen zou. Hij wachtte daarom geduldig, terwijl zij om genoeg zelfbeheersching vocht om te kunnen antwoorden. „Op bepaalde voorwaarden", zei ze kalm hoewel haar stem laag klonk. „Ik zal zwijgen' maar, zooals ik zeg, op zekere condities". „En mij de robijnen geven?" „En u de robijnen geven". „Vooruit dan, ik ben een en al oor". Hii sprak niet verder, toen hij voetstappen op de trap hoorde en met het snelle instinct van zelfbehoud voegde hij er aan toe: Dus denk er aan geen woord tegen een levende ziel als het leven van uw zuster u lief is". De woorden waren nauwelijks over zijn lip pen, toen er haastig op de deur werd geklop De kruk werd omgedraaid en Tom Cheriton kwam opgewonden binnen. Wordt vervoh/d.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7