115 JAAR STRIJD N.Z.H.R.M. TEGEN DE ZEE OUDERS! Dwaze geruchten Maranatha Conferentie Zaterdag 11 November 1939 Tweede Blad NIET ALLÉÉN BRAVOURWERK Geschokte Zenuwen goede Foto Uitzending van kinderen stopgezet Aanvullingsagenda Gemeenteraad Het wereldgebeuren in profetisch licht Vandaag voor 50 jaar Df MCCICMT fCTC Rijkspostspaarbank 9n 1824 iwid de. ïl, Z.-ikMandlcfie ïledcUnq ÏÏltf. ofiqeAUAt steunt dit pAacfdiye doet! Vandaag bestaat de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij 115 jaar. 115 Jaar reddingswerk aan de Neder- landsche kust. 115 Jaar lang, dat Ne derlanders zich gedrongen voelden deel uit te maken van een organisatie, die zich als doel gekozen had het redden van hen, die door schipbreuken, of an dere rampen buitengaats, in levensge vaar verkeerden. 115 Jaar zeeridderschap... daar ware een prachtig épos over te schrijven. Een verhaal van menschlievendheid, van strijd met de zee, ieder jaar weer, van een verwoede worsteling der opge voerde techniek tegen de elementen, die altijd in kracht gelijk bleven. Het is goed deze organisatie van wakkere kerels niet te vergeten. Het Is goed zich juist nü te reaiiseeren, dat van Dollard tot Schelde vele honderden mannen iederen dag en iederen nacht op post zijn, om bij het eerste sein uit te varen en met inzet van eigen leven dat van anderen te redden. En in dit jaar, het 115e van de Maat schappij, is het meer dan ooit noodig, dat wij beseffen wat wij aan deze in stelling bezitten. Het is een organisatie, die klopt als een bus. Een organisatie, die groeide in die 115 jaren tot een uiterst nauwkeurig werkend in strument. Dat bewijst wel het feit, hoe snel de reddingbooten, indien er alarm gemaakt is, uitgaan. In den kortst mogelijken tijd verlaten de kleine vaartuigen, zij het motorredding- booten of vletten, hun haven en bij verreweg 't grootste aantal pogingen wordt succes ge boekt. Dank zij de manschappen, die de ver antwoordelijke instantie der maatschappij re- cruteert uit de besten van de besten en... dank zij het materieel, waaraan de hoogste eischen worden gesteld en dat onderhouden wordt op een wijze, die niets te wenschen overlaat. De oprichting. 115 Jaar geleden werd de maatschappij op gericht. In de jaren daarvóór vergingen er schepen. Tientallen, honderdtallen. En bij de meeste schipbreuken trokken ze uit, de kerels van de Hollandsche kust, teneinde te redden wat er te redden viel. Maar welke dappere daden er betoond werden, en welke onver schrokkenheid er veelal aan den dag gelegd werd, dit werk was on-georganiseerd. Er was geen systeem, de bindende kracht ontbrak. Toen verging op 14 Octöber 1824 het Neder- landsche fregat „De Vrede" ter hoogte van Huisduinen. Het werd een dubbele ramp. Want bij den tweeden tocht der reddingsvlet sloeg deze om, en zoowel redders als geredden kwa men ellendig in de golven om. Slechts één redder zag kans het veege lijf te bergen. Koppen werden bij elkaar gestoken. Er werd vergaderd en het resultaat was, dat de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij werd opgericht door de hee- ren Jhr. H. J. Ortt, Joan Hodshon, Abra ham Fock, B. van Spreekens en Mr. A. de Bruin. De organisatie was geboren en de leidende personen zullen waarschijnlijk niet vermoed hebben, welk een vlucht hun werk in den loop der jaren zou nemen. Op de ledenlijst der Maatschappij vindt men bij de oprichting bekende namen; Den Helder en Nieuwediep werden echter streng geschei den; de leden te Den Helder waren: J. Giltjes, E. S. G. Hackett te Huisduinen, Pieter Korff, Andries Korff, J. in 't Veld, die te Nieuwediep C. J. Boers, lieut. ter zee op Z. M. schip „Zee land", Drieman, onder-inspecteur bij het loods wezen, J. Modera, buitengewoon lieut. ter zee aan boord Z. M. schip „Zeeland", H. L. Schel let, Chir. Maj. der Nederl. Marine, aan boord Z. M. „Zeeland". Te Texel was P. J. Duinker lid. In het gedenkboek, bij het 100-jarig be staan uitgegeven, treft men een stukje ge schiedenis van Den Helder aan: 1825 Huisduinen wordt een volledig station met nieuwe strandreddingboot. 1859 Krijgt een nieuw model strandredding boot. 1864 Nieuwediep wordt een volledig station met nieuwe strandreddingboot. 1866 Nieuwediep krijgt (de eerste) z.r. red dingboot. Boothuis wordt vergroot. 1867 Nieuwediep krijgt vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken een helling voor de reddingboot. 1869 Huisduinen krijgt een nieuw steenen boothuis. 1874 Huisduinen krijgt een v.p. toestel. komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. De secretaris van de N.- en Z.-Holl. Rcdd. Mij., de heer H. Th. de Booy. 1878 Aan de sleepbootmaatschappij wordt een v.p. toestel (systeem Delvigne) aange boden. 1881 Contract met de firma Zurmühlen voor het sleepen der reddingboot. 1887 Huisduinen. De reddingboot wordt ver vangen door- een w.1. reddingvlet. 1888 Huisduinen wordt als station voor de reddingvlet opgeheven, doch behoudt het v.p. toestel. Heldersche Zeedijk krijgt een boothuis en de reddingvlet van Huisduinen. 1894 Nieuwediep, het boothuis vergroot en de helling gewijzigd. 1895 Nieuw sleepcontract met de firma Zur mühlen. 1906 Nieuwediep krijgt een nieuw boothuis op den kop van de Marinehaven. 1910 Nieuwediep, boothuis en helling gerepa reerd en gewijzigd. 1923 Nieuwediep, de motorreddingboot „Dorus Rijkers" in station gelegd met een lijn- werptoestel-Shermuly. 1924 Heldersche zeedijk als station opgeheven; de reddingvlet verplaatst naar Nieuwe diep, de z.r. reddingboot in reserve naar Amsterdam. Het werk van de 115-jarige jubilaresse kan zich verheugen in de bijzondere belangstelling- van het Nederlandsche volk. En dat is geen wonder. Dank zij enkele generaties van onver saagde zeeridders, die keer op keer, nu legen darische geworden staaltjes van dapperheid betoonden, werd dit werk gemeengoed der massa en tot over de landsgrenzen sprak men over het werk aan de Nederlandsche kust. In de laatste jaren is het aantal vergane schepen op de Heldersche kust minder gewor den. In belangrijke mate zelfs. Daarvoor zijn tal van oorzaken aan te wijzen. De kustwacht werd geperfectionneerd, de schepen kregen radio, het betonnings- en verlichtingswerk werd gemoderniseerd, de weerberichtendienst werd een factor van primaire beteekenis, kortom, de veiligheid van den zeeman nam be langrijk toe en automatisch verminderde het aantal scheepsrampen en d u s het aantal red dingen van de Maatschappij. Aan al dit werk gaf de Noord- en Zuidhol- landsche Reddingmaatschappij haar medewer king. En dat is juist iets, wat door den ge middelden Nederlander vergeten wordt: het werk van de Maatschappij is niet alleen het er op uittrekken naar zee in zware stormnach ten. Het bestaat niet alleen in het klassiek strijdgewoel van zee en storm tegen den mensch. Naast het prachtige bravourwerk, waar bij men denkt aan de namen van Dorus Rijkers, aan Jan Bijl, Janus Kuiper, de Gorrel en in onzen tijd aan Mees Toxo- peus en Coen Bot, is daar het andere werk: de regelmatige oefentochten. Het beoefenen van het materieel, dat soms jaren ongebruikt kan blijven en dan in eens aanwezig moet zijn voor een ramp. Daarom moet alles op de booten steeds, winter en zomer, in volmaakte conditie zijn. Moet het schip altijd gereed zijn om uit te varen. Steunt dit werk. En nu schrijven we 1939. Wat het mijnengevaar op zee betreft, het lijkt ons, dat wij daarop in dit artikel niet nader behoeven te wijzen. Op al te bittere wijze heeft de Heldersche bevolking hiermede reeds tot tweemaal toe kennis gemaakt. Nog waren er geen rampen te betreuren van onze koopvaardij aan de Nederlandsche kust, ondanks het feit, dat er tallooze dezer projec tielen ronddreven (en drijven) en die ook nu nog een permanent gevaar voor de scheep vaart opleveren. Vele kustbewoners houden in stormnachten hun hart vast. Want bij het gevaar van den storm is thans het tiendubbele gevaar der mijnen gekomen. De leden van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij staan echter op post. Op het eerste sein varen ze uit oji hun kleine schepen, ongeacht storm- en mijnengevaar, om hun werk te doen. Het is een moreele plicht van het ge- heele Nederlandsche volk dit werk te steunen. Te steunen, niet alleen met hun sympathie, doch daarnaast finantieel. Want alleen dan kan de Maatschappij haar prachtig doel ten volle blijven na streven en haar groote taak vervullen. Steunt de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij Steunt de organisatie bij haar 115-jarig jubileum Het gironummer is 26868. ieder kind verlangt een van z'n Vader en Moeder te bezitten, geeft ze er een als St. Nicolaas-Cadeau, ze zijn er U jarenlang dank baar voor. Ganaar WERNER CRONE KONINGSTRAAT 29 Door het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies. Het bestuur van de afd. Den Helder van bovengenoemde vereeniging deelt ons mede, dat in verband met de toestand van hooger- hand order is gegeven de koloniehuizen te ontruimen. De zich nog in de huizen bevin dende kinderen zijn reeds gisteren onder ge leide naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Onder deze omstandigheden is het natuurlijk onmogelijk nog kinderen uit te zenden. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 14 November 1939, des namiddags 8 uur, zoo noodig, voort te zetten op Woensdag, 15 November 1939, des namiddags 2 uur en des avonds 8 uur, alsmede op volgende dagen op dezelfde tijden, ten Raadhuize. Ingekomen stukken. A. Verzoek van J. Bakker om hem eervol ontslag te verleenen ais onderwijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag). B. Mededeeling van den heer H. J. Bulten, dat hij bedankt als lid van de commissie van bijstand voor -het onderwijs. (Voorgesteld wordt deze mededêeling voor kennisgeving aan te nemen). Voorstel tot het aanvaarden van een legaat voor het onderhouden van een graf op de al- gemeene begraafplaats. Voorstel tot het inhuren van de noodslacht- plaats te Koegras. Voorstel tot het benoemen van een lid der commissie van bijstand voor het onderwijs in de vacature-Bulten. Apotheken Van hedenavond 9 uur tot aandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 13 Nov. tot 20 NoV. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door D. W. de Bas, Binnenhaven. Slager was in het bezit van ongebanderolleerd vet Vet in beslag genomen door de politie. Gisteren slaagde de politie erin, met behulp van ambtenaren van den Landbouw Crisis Dienst, bij een slager aan den Kanaalweg een hoeveelheid ongebanderolleerd vet, ter grootte van 40 halve pondspakken te ont- dekken. Het vet werd in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Voorstel- tot inhuring van de noodslachtplaats te Koegras In de raadsvergadering van 14 Februari j.1. besloot de raad te Den Helder de noodslacht plaats te Koegras tot en met 31 December 1939 in te huren van de Wed. A. van Stipriaan. Deze noodslachtplaats is sedert in eigendom overgegaan; de tegenwoordige eigenaar, de heer K. Zon te Julianadorp, is bereid de nood slachtplaats met een daarbij behoorende schuur voor het jaar 1940 aan de gemeente te verhuren voor een bedrag van 262.50. B. en W. stellen den raad voor deze slacht plaats voor genoemde som voor het jaar 1940 in te huren. VERKEERD PARKEEREN. Tweemaal moest gisteren proces verbaal opgemaakt worden terzake automobilisten die in de Keizerstraat aan den verkeerden kant parkeerden. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen een bewoner van de Breedwarsstraat werd proces verbaal opgemaakt terzake over treding van de Arbeidswet. VERDUISTERING VAN 80 GULDEN. De politie is gisteren een geval van ver duistering van 80 gulden op het spoor geko men. Het betreft hier het niet afdragen van genoemd bedrag aan een winkelier ter plaatse. WIE HEEFT DE AUTOPED? Van iemand verdween gisteren spoorloos een autoped. Wie kan inlichtingen verstrek ken OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Nov. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 12 7.15 4.13 7.45 20.10 1.35 14.00 M 13 7.16 4.11 8.20 20.40 2.20 14.35 D 14 7.18 4.10 9.05 21.10 3.00 15.05 W 15 7.20 4.08 9.40 21.40 3.35 15.35 D 16 7.22 4.07 10.15 22.05 4.15 16.00 V 17 7.24 4.06 10.45 22.35 4.40 16.20 Z 18 7.25 4.04 11.25 23.10 5.15 16.55 Sedert geruimen tijd vindt men min of meer regelmatig in de Heldersche Courant bijdragen, welke ontleend zijn aan het „Vliegend Blaadje" van weleer, bijdragen, die een deel der abonnes kennelijk weten te waardeeren naast de dagelijksche dosis „hot news", die het overige deel der krant vult. Ook wij plegen deze rubriek te lezen. Ook wij plegen ons te vermijen in de ernst en luim, de schandaaltjes, het leed, het ongemak en de naieviteit van een halve eeuw her, maar het merkwaar- digst van deze rubriek is toch wel het feit, dat er in wezen niets veranderd is. Maar dan ook volstrekt niets. En weer wordt bewezen dat de tijden wel ver anderen, maar dat de verandering bij de menschen verreweg in de minderheid blijft. Vandaag voor 50 jaarook tóen was men er op uit in de stedelijke poli tiek elkaar zwart te maken. Ook toen was daar een koortsachtige activiteit om haantje de voorste te blijven. De ver gaderzalen zouden er schoone historiën van kunnen vertellen Ook toen was de gemeentepolitiek een streberei, die men naast z'n dagelijksch werk kon be trachten. Haat en nijd, veel afgunst, zie daar het beeld van de politiek anno 1889. En vijftig jaar nadien och, het is alles nu wat „geciviliseerder" gewor den. Wij zijn misschien iets ingetogener. We vergaderen niet meer in groote zalen en slaan malkanderen niet meer de pet over de oogen. We bevuilen elkanders stoep niet meer gedurende de nachtelijke uren indien men het met de politieke aspiraties van zijn naaste niet ten volle eens is. Neen, we zijn wel iets veranderd. Maar dat alleen aan de buitenzijde. Want innerlijk bleven we onszelf volkomen gelijk en grijpt men ook nu nog de gelegenheid aan eigen voortreffelijkheid in het volle licht te plaatsen met vertrapping van de deugden zijns naaste. Geen halve eeuw heeft daarin verandering kunnen bren gen en we vreezen, dat het dubbele van dien tijd daar al evenmin in zal kunnen slagen. Overigens: mishandeling toen mishandeling nu. Beleediging was aan de orde van den dag, en leest men het politierapport van October en Novem ber 1939, dan ziet U dat het thansal niet veel anders is. Men schreef in dien „goeien ouwen tijd" felle ingezonden stukken over meestal onbelangrijke on derwerpen, en men doet het nog. Men attaqueerde zijn tegenstanders in de krant op lang niet malschen wijze men doet het nóg Er is n i e t s veranderd in die 50 jaar. Alleen zijn er wat oude namen uit de Heldersche geschiedenis verdwenen, namen die men in de oude, vergeelde jaargangen van dat roemruchte Vlie gende Blad telkenmale weer ontmoet. Goede namen, namen met karakter en sfeer, namen, die men eigenlijk op de naamborden der straten van ons mo derne Den Helder moest aantreffen. Het zou misschien nóg aardiger zijn dan de Indische namen Over 50 jaar zal, naar alle waarschijn lijkheid, een ander Heldersch kranten man over de dan oud geworden pagina s van het Heldersche lijfblad gebogen zit ten. Hij zal er lezen van velerlei zaken. Hij zal het hoofd schudden over het vele dwaze van dien tijd. Hij zal zich keer op keer verbazen over de ijdelheid, over de ontstellend geringe beteekenis van vraagstukken en kwesties, die in dien tijd den volke beroerden. Hij zal lachen om problemen die 50 jaar daar voor, in 1939, de bevolking in de ban hunner schijnbare belangwekkendheid hielden. Hij zal niet kunnen begrijpen, dat men zich zoo druk maakte over derge lijke futiliteiten. Net zoo min als de croniqueur van daag den dag iets begrijpt van datgene, wat onze grootvaders en moeders be roerde een halve eeuw geleden. Ten slotte is dat alles echter heel eenvoudig te vatten: het is alleen de afstand der ingen die ze ons in hun juiste proportie doet zien. En meestal is voor zoo'n afstand niet eens een halve eeuw noodig Europa leeft onder hoogspanning, dat is een waarheid, die niet te loochenen is. Het gevolg daarvan is een onnoemelijk aantal over nerveuze menschen en het gevolg daarvan is weer, het in de wereld bren gen van een groot aantal dwaze geruch ten. Dwaze geruchten schrijven we, omdat men daarmee den toestand niet veran dert, maar de nervositeit doet toenemen. Er is toch eigenlijk niemand, die weet wat er gebeuren zal in de komende dagen, weken of maanden. Men gelooft, dat er schokkende gebeurtenissen voor de deur staan. Het is mogelijk, maar niemand weet het. Men gist, men fantaseert, men maakt berichten, die kant noch wal raken. We zijn.deze week van verschillende kanten opgebeld en men heeft ons de meest dwaze vra gen in den grootsten ernst gesteld. We willen er een paar vertellen, omdat ze U vermoedelijk ook bereikt hebben, omdat ze u misschien zenuwachtig gemaakt hebben en u nu achteraf weet, dat het dwaasheid was. Donderdag dan kregen we een telefoontje: „Meneer, is het u bekend", zoo werd gevraagd, „dat de bevolking van Huisduinen vanavond zal evacueeren naar Breezand". Neen, het was ons niet bekend en tot nog toe is er ook niets ge beurd, dat dit gerucht ook maar eenigen grond van waarheid gaf. Maar natuurlijk heeft het weer de noodige ongerustheid verwekt, omdat de meneer, die het ons vroeg het natuurlijk ook aan tal van anderen heeft meegedeeld. Gisterenavond kregen we een telefoontje, dat Den Haag ontruimd was. Louter fantasie. Gis terenmiddag kregen we de mededeeling, dat hedenmiddag om 12 uur een Duitsch ultimatum zou aflaopen, waarbij Vlissingen en Walcheren ontruimd zouden moeten zijn. Het was een be richt, dat over alle Fransche zenders was uit gezonden. Het moet naar het rijk der fabelen verwezen worden. Wij zouden al deze onrust barende geruchten nog wel met eenige aan kun nen vullen, b.v. het heele invalsplan van Duitschland in ons land, met een zoo stellige zekerheid verhaald, alsof men het uit den mond van Hitier persoonlijk vernomen had. Men voelt er de dwaasheid van, alleen verhoogen deze geruchten de zenuwach tigheid. Natuurlijk, de toestand is zorge lijker dan anders. Men mag verwachten, dat Duitschland eens tot den aanval zal overgaan. Maar op welke wijze dat zal gebeuren weet niemand en wat men er over rondstrooit is louter fantasie. Het is de vraag of Duitschland de neutrali teit van ons land of België zal schen den, wanneer het zijn groote offensief zal openen. Niet alleen vermeerdert Ber lijn zijn tegenstanders met een of twee mogendheden, die niet anders dan met het offeren van eigen leven een door tocht zullen verleenen, maar de wereld opinie zal zich hevig keeren, tegen een dergelijke onrechtmatige daad. Wij ge- looven niet èn uit militaire èn uit poli tieke overwegingen, dat Duitschland daartoe zal overgaan. Het is waar, dat in onze dagen verrassin gen niet zijn buitengesloten. Maar zelfs al zou Duitschland onze neutraliteit schenden, dan moet men niet denken, dat het oogen- blikkelijk zijn luchtmacht zal inzetten, om onze steden te bombardeeren. Dwaasheid. Laat men zich toch geen malle dingen in het hoofd halen, die waarschijnlijk in het geheel niet zullen gebeuren en die, wanneer ze plaats zullen hebben, wat God verhoede, zeker niet verholpen of gekeerd zullen worden door onze dwaze zenuwspanningen. r~ PORTRET ATELIER JAC de BOER Onlangs slaagden voor het diploma Machineschrjjven aan het Instituut „Mercu- nus" Loodsgracht 72, mej. J. M. Brandhoff, ™e': G- Spaans, mej. N. Jongepier; de heeren I. J. M. Hopman, L. Nater, P. G. Möller G. Bakker en mej. H. v. Wageningen, allen leer lingen van bovengenoemd Instituut. Bij ring de Donderdag gehouden raadsvergade- te Delfzjjl werd met algemeene stemmen 'ot leeraar in de zeemanschap, de heer R. Teensma, thans leeraar aan de Zee vaartschool, alhier. de Aan de Universiteit te Amsterdam slaag voor het candidaatsexamen Economie en plaats Handelswetenschappen onze vroegere genoot P. de Ridder. rti.CnT,VL'nelSéSe k"t0°r In den loop der maand October 1939 aan bovengenoemd kantoor op spalrblnk 9°'895 26 JSlX. mind6r ingelegd dan terugbetaald drfeï 84?"taI nieUW Uitgegeven b°ekjes be-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 17