Agenda Het „üniformhuis" JAN VEEN ONZEKER Abonneert U op dit blad Spruitjes Centrum's Hallen m Over Sterrenhoopen AKKERTJE ^prebihbrurten GRUNWALD Gelukskantoor Den Kelder...? wilt II wérkelijk voordelig koopen? Pracht Eetserviezen P. Koogenbosch, Keukenuitrusting WINKELSLUITING Günttiert Tweed-Jassen woninginrichting frits coltof H.H. Schoenmakers zeerzoinig in cgeÉar&iiis Günfherft S. COLTOF Zenuwpijnen P Neem 'n U moei duidelijk zijn... Z&xeElcfi tiieuuM Een slachtoffer van distributie- moeilijkheden Een ballon waargenomen Burgerlijke Stand van Texel Laken Uniformen Duffel Paletots Marine Regenjassen Koopvaardij Uniformen Landmacht Uniformen In diverse prijzen KEIZERSTRAAT Het van Mevr. VAN PIENBROEK Loodsgracht 66 KOGELSPRUITJES Honing zoete Druiven STERAPPELEN Annode- en Rooster-batterijen §EY[P %/ikekMuiteK$d>iCHeA C. W. Scheltis prima kwaliteit koopt dan bij frits LUXE en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Bij G en G %jdteJitieö100 pSi. meA^aapiiaaoAde! %ima 'CïaujwM, "ddeda, Diiom, ïïuk&eïplaicfi, 11.20 P.kdo Weststraat 65 403 KE1ZERSTR.75 LICHTLAMPEN Wollen Breigarens Katoenen Naaigarens Kousen - Sokken Tricotages Helder-nieuws H.R.C -nieuws Mcheefiiuurtt&eJuchten Gisterenavond hield Dr. Oosterhtrff voor de Weer- en Sterrenkundige Kring e-en voordracht over Sterrenhoopen. In het heelal zijn de sterren niet meteen vaste regelmaat geplaatst, cfi toch kan men ook met zeggen, dat zij geheel willekeurig ziin rondgestrooid. Men denkt? hierbij vooral aan den melkweg; het is niét geheel toevallig dat zich een zeer groot aantal sterren in een be paald gebied bevinden. Zoo is het evenmin toe vallig, dat zich op bepaalde plaatsen in het heelal meer sterren bij elkaar bevinden dan op een andere plek. Spoedig komt dan bij ons de gedachte op, dat deze sterren bij elkaar behoo- ren, en een z.g. „sterrenhoop" vormen. Een ster renhoop beslat uit een aantal sterren, die on geveer even oud zijn en ook ongeveer dezelfde geschiedenis hebben. Zij staan op denzelfden af stand ssfa moeten ook dezelfde snelheid hebben Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat men door middel van een kijker niet kan uitmaken of eon bepaalde ster al dan niet tot zulk een systeem behoort, en dan neemt men zijn toe vlucht tot de fotografie. Men. fotografeert de sterrenhoop in kwestie, en na b.v. 10 jaar neemt men weer een foto. Door de afwijking, die dan ontstaan is door het verschil in snelheid van de tot de sterrenhoop behoorende en de niet daartoe behoorende sterren kan men dan uit maken welke sterren wel, en welke niet tot de hoop behooren. Men onderscheidt twee soorten sterrenhoo pen, de bolvormige en de open of galactische. De kenmerkendste verschillen zijn, dat de eer ste 2 bijna uitsluitend buiten den melkweg en alleen op het zuidelijk halfrond voorkomen, ter wijl de andere hoofdzakelijk binnen den melk weg vallen. Bij de bolvormige telt men de ster ren bij honderdduizenden, de snelheid is groo- ter, terwijl hier ook veranderlijke sterren voor komen, iets, wat men bij de open sterrenhoopen nog nooit heeft geconstateerd, het aantal ster ren is hier ook geringer, namelijk eenige tien- of honderdtallen. Deze sterrenhoopen komen, als reeds eerder gezegd, bijna uitsluitend in den melkweg voor. De melkweg is niet bol- symetriseh, doch vormt een cirkelvormig vlak, dat in het middelpunt het dikst is, men kan de vorm van den melkweg dus eenigszins met een discus vergelijken. De aarde neemt hier een plaats aan de buitenzijde van den discus in. Vanaf de aarde heeft men toen de verschil lende sterrenhoopen, 'onderzocht. Vooral het zevengesternte, de plejaden, bleek hierbij een geliefd object. Reéds toen de fotografie in de kinderschoenen/Stond, zijn van deze groep foto's genomen, die iiog steeds waarde hebben. Van de plejaden heeft men reeds vroeg de kleur en de helderheid van de verschillende sterren be paald, en.'men kwam tot de ontdekking, dat bij een bepaalde helderheid ook steeds een bepaal de kleur behoorde. Als twee sterren even helder warén, hadden ze ook dezelfde kleur. Afwijkin gen die hierbij voorkwamen, waren te wijten aan onnauwkeurige metingen. Hoe helderder een ster, des te witter de kleur, werd de hel derheid minder, dan nam de kleur ook af en ging naar rood over. Dit in een curve voorge steld, geeft een lijn te zien, waar slechts wei nig sterren buitenvallen. Op de sterrenwacht te Göttingen had men echter zeer nauwkeurige waarnemingen verricht met betrekking tot de „Preasepe" een andere sterrenlaag en toch vie len hier eenige sterren buiten de curve. Men lanceerde toen de theorie, dat de buiten de lijn vallende sterren wellicht dubbelsterren waren, waarvan de kleur dan dezelfde bleef als van één ster, doch waarvan de helderheid tengevolge van het feit, dat twee sterren het licht uit straalden, grooter was. Hierdoor zou een dub belster dan een afwijking kunnen vertoonen. Deze theorie vond zijn bevestiging in Ame rika, waar de sterrenwacht op de Mount Wilsori constateerde, dat de afwijkende sterren inder daad dubbel sterren waren. De helderheid van een ster neemt af met den afstand. Uit de rela tie van kleur en helderheid kan men dan ook den afstand van de sterren bepalen. Trumpler, een Zwitser, bepaalde op deze manier de af stand van pl.m. 200 sterrenhoopen, en kwam hierbij tot 't verrassende resultaat, dat hoe ver der een sterrenhoop verwijderd was, hoe grooter de sterrenhoop werd. Hij ging hierbij uit van een volkomen transparant heelal. Zelf zijn ont dekking vreemd vindende, nam hij aan, dat het heelal wellicht niet transparent zou zijn, en terugwerkende bepaalde hij de afwijking, die ontstaat door het absorbeeren van het licht in het heelal. Hij kwam hierbij tot de conclusie, dat ongeveer 1% sterrengrootte over een af stand van 3000 lichtjaar wordt geabsorbeerd, een conclusie, dat ook tegenwoordig nog steeds wordt aangehouden, hoewel en er in het heelal plekken, zijn, die veel minder transparant zijn dan andere. Hiermede besloot dr. Oosterhoff zijn voordracht, waarna de voorzitter hem namens de vergadering voor zijn helder betoog dankte. Een Ober is geen gedachten- lezer! Daarom is het goed om - als U Hulstkamp be doelt - duidelijk te zeggen: „Kellner mij mijn Hulstkamp!" U krijgt dan wat U wenscht denzelfden borrel van thuis. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Gier van de Jamaica". livoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De doodloopende Straat". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Mr. Moto's laatste kans" en „Beate Kaiser- ling". Heden: Militair Tehuis, Spoorstraat, 312 uur: Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Leerlingen-Soiree Dansinstituut „Polak" Musis Sacrum, 8 uur. Casino, 8.30 u. Concert Stedelijk Muziek corps. Zondag 12 November. Casino, 3.306 u. en 8 u. Siem Hamel's Jazz Mixers. Dinsdag 14 November. Casino, 8.30 u. Uitvoering van T.A.V.E.N.U. voor Volksonderwijs „De Doorslag". Donderdag 16 November. Casino, 8.30 u. Tooneelavond T.A.V.E.N.U. „De Doorslag". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: Maximum temp. lucht: Laagste temp.: f' Wind: richting: Z.Z.O.; kracht. 3 Licht op: 4 uur 47 min. HET WERD HEM TE MACHTIG. Naar wij vernemen vervoegde zich dezer dagen een kruidenier uit deze gemeente op het raadhuis alhier, wien de moeilijkheden van de suikerdistributie zoo zwaar vielen, dat hij de hem verstrekte paparassen kwam inleveren. Hij wenschte op deze wijze niet langer suiker te leveren, temeer, daar er aan dit artikel zoo goed als niets wordt ver diend. Gistermorgen werd boven dit eiland op zeer groote hoogte een ballon waargenomen, die langzaam door den wind werd voortge dreven. Dit schouwspel trok zeer de aan dacht van de inwoners van Den Burg, die overal naar buiten kwamen om dit ongewone voorwerp te bezichtigen. Aanvankelijk meen de men te doen te hebben met een los ge raakte kabelballon van een der oorlogvoeren de landen. Vermoedelijk is het evenwel een ballon geweest, ten dienste van waarnemin gen voor een meteorologisch instituut. van 4 tot en met 10 Nov. 1939. GEBOREN; Annie, d.v. N. Weijdt en A. M. S. Kalis. POLITIE. Gevonden: een handschoen, een rijwiel plaatje, een bosje sleutels, een portemonnaie, een vulpen, een gouden collier. VERTROKKEN PERSONEN. Petronella Maria Witte, van H. 2 naar Bloe- mendaal, Aerdenhout. W. C. Drijver, echtgen. en 6 kinderen, van Oosterend naar Velsen, IJmuiden, Burgem. Rambonntstr.e 48. P. Buis, van De Koog 51 naar Langendijk J 11. Martina van Wijngaarden, van De Koog 39 naar Rotterdam, Groote Visscherijpl. 32. INGEKOMEN PERSONEN. M. Kuip, van Tilburg, naar O. 35. J. P. Slik, van Den Helder, naar Nieuwe- schild. Adriana Verhage, van Amsterdam naar Eierland C 41. Joh. van der Linden, van Den Haag, naar H. 114. MOND- EN KLAUWZEER. Een nieuw geval werd geconstateerd op de boerderij van den heerC. H. Roeper te Spang. Drie gevallen van deze veeziekte heerschen thans nog op Texel. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. N.m. half 8 uur; Ds. Kok. De Waal, v.m. 10 uur Ds. Van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur Ds. Tinholt. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. Kok. Colle v. d. uitw. zending. De Cocksdorp, v.m. 10 uur Ds. Salm. Inzegening Zendingsoff. De Cocksdorp, n.m. 7 uur Ds. Salm. Bediening H. Avondmaal. D e K o o g, n.m. 7 uur Ds. Kok. Zuid Eierland. N.m. 3 uur: Ds. Salm. Oudeschild, n.m. 7.30 uur Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur Ds. de Maar, van Winterswijk. Oosterend, n.m. 7 uur Ds. de Maar. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare): v.m. 10 uur Cand. Wouda. n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v. d. Leer. n n.m. 3 uur Cand. Wouda. Gerf. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur: de heer Van der Plas, Theol. Student te Amsterdam. Leger des Heils. Zondag: Vaarwelsamenkomsten van Br. W. van Liere. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 6.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst Steenen Plaats en Groene Plaats. 7.30 n.m. Verlossingssamenkomst. Donderdag 8 uur n.m. Heiligingsdienst. Vrijdag 8 uur n.m. Straatzang in Oost. - Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER maken be kend, dat door hen, met gebruik making avn de bevoegdheid hun toegekend bij art. 9, 5e lid der Winkelsluitingswet 1930, is be paald, dat de bazar van de Zus- tershulpvereeniging van de Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen op 15 No vember a.s. tot des namiddags 10 uur voor het publiek geopend mag worden gehouden. Den Helder, 11 November 1939. Sedert jaren vielen de hoogste prijzen bij de Collectrice van de Staats loterij per pond 10 ct. PRACHT WITLOF per pond 10 ct. 25 ct. per kilo 4 of 5 pond 25 cent. Koningstraat 33 S Patroon gratis Pa'roan gratis Patroon grat s Patroon gratis Overstelpt wordt U met de z.g. grat's patronen maar de wereldbekende krijgt U alléén bij: Spoorstraat 68-70 Enorme sorteering Stoffen en Garneering Hot baste voor de laagste prijzen is de Heeren- en JoDgens-Confectie van (voorh. Koornan) WESTSTRAAT 107-108 Ruime keus de best passende Regenjas en Najaarsjas. Wij brengen deze zoo wel voor Heeren als voor Dames is het NIET, wanneer U NU stof voor Uw japon koopt in dan krijgt U nog tegen voordelige prijs en een gratis knip patroon. Uw meubelen worden voor oude prijzen gratis opgeslagen voor latere levering- gé én lilialen kanaalweg naast casino VELERLEI vindt U in RUIME SORTEERING in het GLAS- en PORSELE IN H UIS van Fa. H. J. VAN GRUNNINGEN TELEFOON 265 KEIZERSTRAAT 54/56 Ontvangen een nieuwe zending halfwollen tricot Dames Japonnen vanaf f 2,95 met kleine stijging tot maat 52. Verder alle soorten Dames-, |j Heeren- en Kinderpullovers, enz. enz. Marine-blauw koordwo! Heden voorradig de nieuwste modellen24-delig vanaf f 7.95 d 9 3.85 2.98 Heb heden aan te bieden prijs f 1.40 en f 1.45 £s|V/1e söMj- ,w; Theeserviezen, 12 prs. Ontbijtserviezen Enorme sortering Ladekasten met of zonder klok vanaf 3.75 Emaille alle kleuren 24 delig f 11.90 in extra zware uitvoering 19.75 FA. ZOETELIEF TEL. Lichtmeter aanwezig enorme voorraad" van 5 tot 500 kaars voorradig Koningstraat 33 Grossier Interessante oefenwedstrijd. Zondagmiddag vindt er op het Heider- terrein een interessante krachtmeting plaats tusschen twee Helder-elftallen. Dan immers zal het „militaire" gedeelte tegen het ,,niet,-gemobiliseerde" uitkomen en als men de elftallen ziet, dan is men al van tevoren overtuigd, dat deze strijd een gang naar de Sportlaan meer dan waard is, daar de „burgers" branden van verlangen de „militairen" een voetballesje te geven. Bij dit laatste elftal debuteert de bekende Stormvcgels-speler Krab, die Zondag j.1. nog tegen D.W.S. in het veld is gekomen. De strijd vangt aan om half drie. Dit zijn de elftallen: Militair elftal. de Schipper Veldwijk Krab (Stormvogels I) de Best Burgers Verzijl v. d. Berg Wagenaar Spierenburg v. Tongeren Broekman Burger elftal. de Leur Rottier Burger Godschalk L. v. d. Bogaerde Mos Hoebe Veen Teeckelenburgh v. Beekhoven Kenter HELDER 3J.V.C. 1. Kousbroek Goutier Bkker de Loos P. Smit Been C. v. d. Bogaerde Verfa?rie Himpcrs v. d. Meulen Helder Aanvang 10 uur. HRC 3BKC 1. Aanvang half drie. Morgen is ons 3e elftal het eenigste KNVB- elftal onzer vereeniging dat thuis speelt. De tegenpartij is BKC, een zwaren tegen stander voor ons 3e, dat ook geweldig ge handicapt is door den huidigen toestand. Wil ons 3e iets bereiken a.s. Zondag, dan zal er aangepakt moeten worden. We ver trouwen dan ook, dat ons 3e alles zal doen om weer eens een overwinning te boeken. Dit is het elftal: Blankwater Schoenmaker Dekker Post Bijl 1 Gijsberts v, Kralingen Koster Deckers Castrop v. Dam HRC 4Watervogels 2. Aanvang 10 uur. In de morgenuren speelt het 4e thuis tegen de reserves van Watervogels. Ook het 4e kan heel best een overwinning gebruiken en zal daar dan ook wel naar wij vertrouwen haar uiterste best voor doen. Dit is het elftal: Hakkert Bot Hollander Bijl 2 Stompedissel Boks v. d. Pol J. G. Bijl Bakker v. d. Poll C. B. c. Markus Bij K. B. van 9 November 1939: is met ingang van den len December 1939; aan den kapitein-luitenant ter zee bij de Kon. Marine res. P. H. van Couten Piccardt Wieringa, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den reservedienst verleend; zijn bevorderd tot kap.-luit. ter zee bij de Kon. Marine-reserve, de kapitein-luitenant ter zee titulair bij die reserve G. J. de Jonge, en de luitenants ter zee der le kl. bij die reserve J. J. Logger, T. Luidenga, L. den Hoedt, J. Schoehuizen en H. J. Bouman; is de titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee bij de Kon. Marine-reserve verleend aan de luitenants ter zee der le klasse bij die reserve W. van Hemert, C. H. P. Coster en A. J. H. baron van Lijnden; is bevorderd tot officier-vlieger der le kl., de officier-vlieger der 2e klasse F. Bakker; is bevorderd tot officier-vlieger der 2e kl., de officier-vleger der 3e klasse C. F. Venema! Lijst van schepelingen, die met ingang van de aangegeven data worden bevorderd tot de kwaliteit als voor ieder hunner achter zijn naam is vermeld. Met 1 Juli 1939: Leerl.-muzikant K. F. Kokelaar tot Adsp - muzikant. Met 1 Augustus 1939: Leerl.-muzikant H. Jongkees tot Adsp - muzikant. Met 1 October 1939: Korpl.-macht. M. J. van der Tas tot sefft - machinist. 5 Stokers-olieman N. Verhoef en C. J. Drost tot korpl.-machinist. Met 1 November 1939: meester °S 16 H' C' Hermans tot kwartier- Botteliermaats M. C. van Zweden en J H Jongste tot korpl.-bottelier. Schrijversmaats E. Handels, H. Wasser, P. Goedbloed en M. L. de Gorter tot korpl.- schrijver. Hofmeestersmaats C. A. Harfst en A. Teten- burg tot korpl.-hofmeester. Koksmaats J. G. de Jager en C. J. de Graaff tot korpl.-kok. Bevordering in Nederlandsch-Indië. 1 Maait 1939. Vliegtuigm.maat (M) H. W. J. Vos tot korp.-vliegtuigm. (M). Matroos 2e kl. R. de Nooij tot telegra- fistenmaat. 1 April 1939. Mariniers 2e kl. J. A. v. d. Boogert, B. Casemier, A. den Bak tot mar. le kl. Mariniers 3e kl. J. W. van Doorn, N. H. van Draanen, H. B. van Bommel, W. van Eek, D. van Blijswijk, B. J. Kempers tot mar. 2e kl. 1 Mei 1939. Stokers-olieman J. C. Welbergen, J. J. van Rosevelt tot korps.-machinist. Matroos 2e kl. H. J. Deetman tot telegra- fistenmaat. Matroos 2e kl. G. de Zeeuw tot matroos le kl. Matrozen 3e kl. M. Eberwijn, G. G. Iseger A. J. B Martens, W. A. J. Lagendijk, l! Kuiper, M. Houtman, A. Kant, W. Wille- boordse, J. H. de Loor, J. Kaptein, W. Kluijf- hout, P. Kuit, W. van Lienden, F. C. v. d. Meeren, W. Daalhuizen tot matrozen 2e kl. Mariniers 2e kl. L. Bussink, C. J. Bedorf, J. Kutten, J. J. Beelman, A. Amens, K. d! VaIl pfooijen> f- Schut tot mariniers le kl Mariniers 3e kl. P. van Corler, H. Jalving, 2e Yi "16' Van As' J' Heeren tot mariniers STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras, t„ 8 Nov. v. Sabang. JAVA-NEW-EORK LIJN. Abbekerk, 10 Nov. te Belawan. Japara, 10 Nov. te Belawan. Java, 9 Nov. te Kaapstad. Kota Gede, 9 Nov. v. Batavia. Salabangka, 8 Nov. v. New York Weltevreden, 9 Nov. te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD Sibajak, 't„ 9 Nov. v. Lissabon.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 19