De Brabantsche Brief van Dré Boekhouder bekent fraude Na vele borrels Momentopnamen Zaterdag II November 1939 "Derde blad Onze Oost De tong-tong weerklinkt Vierjarig meisje vermist Speuren naar bankbiljetten Engelaod's wapenindustrie Duifsche soldaten in 't huwelijksbootje Zwitserland roept nieuwe troepen op De Paus betuigt Hitier deelneming Moderne liefde Duitschers moeten hun leiders leeren haten Poolsche senaat naar huis gestuurd Mijnramp in Japan Ulvenhout, 9 November 1939. Amico, Verleden week, mee den Allerheiligen en Allerzielen, stille dagen in onze con- treiën, is mijn baas- ke, da's al 'n vaste jaarlij ksche gewoon te geworden naar Amsterdam gereisd. Naar zijn Ouwers Of lijk ie 't eigens zegt: naar ons Wies- ke. Dat kleine, blon de wefke van z'n Vader, dat teere dingske mee z'n vijftien de jaar nam Dré III zijn Moeder al lijk 'n kindeke in z'n sterke armen en zette haar zachtekens in de sjees ik zeg: teugen dat blonde, teere wijveke, waarvan ie zoo veul houdt, kan mijn baaske bekanst gin Moe der" zeggen, 't Is altij: „ons Wieske". En wat dan ook zoo lollig is aan dieën goffert: altij en telkens, als ie „ons Wieske" noemt, dan komt er in zijn zwarte goudpiekende sterre- oogen nen amparten glans. Ik zou zeggen, dat z n oogen dan wat kleiner worden en 'n tlkske minder brutaal blinken! Genogt. Dré III is naar Ons Wieske gewist en en hij heeft den Eeker meegenomen! Dat was iets, amico! Den Eeker veur 't eerst van z'n leven in den trein. Ja 't manneke had wel meer „gereisd", vroeger, in zijn zwerverstijd, maar dat gong in woon- en kersmiswagels en dan reisde-n-ie 't grootste deel van den tocht naast 't peerd. Te voet! Ocherm, 't jonk was zoo zenuwachtig. Op reis, echt op reis. Mee 'n kofferke, in 't Zon- dagsch pak, z'n nuuwe (eerste!) hoeike op en naar de hoofdstad. Logeeren! In 'n „deftig" huis in de stad. 's Zondags tevoren was m'n baaske 'ns mee me komen overleggen. Daar heeft ie zoo'n slag van! Dan komt ie op me af, langzaam, z'n pepke stoppen, seerjeus. Dan zit zoo in zijnen doen de bedoeling van ik kom 'ns pra ten en heb dus den tijd. Da's gezellig. Da's ferm ook. Ge zijt compagnons of nie! En compagnons motten nou en dan 'ns mee malkaar praten. Trui was naar de late mis, den Eeker doende in den stal, waar ie 'n „Zondagsche taak" had. De beesten voeieren, luchten hier en daar wat open- en loszetten, maar zóó, dat gin beest op den tocht staat zoo noodig wat ruimen en 'nen bos proper strooi geven, afijn, 'n Zondagsche, lochte beurt; 'n uurke in de klompen. „Opa..." en onderwijl nam Dré III 'nen stoel, zette die, mee den leuning naar me toe, 'nen meter veur me. Dan sloeg ie z'n gelèèrs- de spierbeenen uit malkaar, hij had juust Bles afgereien) zijn Zondagsche lochte taak!), pootte den stoel mee één hand onder 'm, stak z'n pepke aan, gong toen zoo mak kelijk meuglijk zitten, leunend over den stoelrug. „Opa... eh...' ik heb iets, da'k 'ns efkes mee oe bekijken mot." Ik vouwde m'n krantje op, stillekes lachend om deuzen jongen, zekeren reus, die uit m'n baaske gegroeid is! Ik nam ook m'n pijp, krabte ze schoon, den Dré reikte mij z'n tabaksbuiltje uit z'n broekszak. Zijnen tabak is me wat locht, maar ik zou nie geren wei geren op zo'nen oogenblik! Compagnons, amico! Ook in 't kleine, ook in 't plazierige! Ik zeg dat zoo: ik heb compagnons ge kend, die malkaar alleen spraken, als de zaken fout dreigden te gaan. Die malkaar hardstikke veurbij liepen, zooiank alles van eigens marcheerde. En dan... malkaar stie kem treiterden, afkamden bij 't personeel en zóó... de zaak den grond inboorden. Op den dag, dat de zakenschuit in 't kwaaie weer kwam, veul sturm te verduren kreeg, kwa men de „compagnons" bij malkaar op de brug. Enne... dan stelde den een den ander veur, om maar van 't schip te springen! Sjuust als in 'n onverstandig, dus modern huwelijk. Waarin Vader en Moeder, ieder veur z'n eigen, witte vöetjes perbeert te halen bij de kinders. Hebben die van zoo'nen toestand dan zooveul misbruik gemokt, dat 't gezin dreigt te vergaan, dan... dan gaan de huwelijkscompagnons tot „overleg" over. Net als die zakencompagnons van daarsjuust. Dan stellen ze malkaar veur, maar uit den huwelijksboot te springen...! Neeë, compagnons die malkaar maar twee keer spreken: op den dag van de feestelijke contract-onderteekening en op den dag van 't faillissement, zulken zijn, naar mijn boe- rengedacht, gin compagnons, doch gevaar lijke concurrenten in één-en-de-eigenste zaak. Ik mag zeggen: mijn baaske en ik, wij doen 't anders! „Kek 's opa... eh... (in 'nen dikken smoor- Wolk) 6..toch wel 'n lekker pepke tabak, ee?" „Puik, jonk!" ('Nen diepen haal). „Waar haalde oewen tabak?" (Ik wéét 't wel). „Waar gij 'm altij haalt; bij vrouwke Oomen." „Oja, da's waar ook. Ze zee lest nog, dat Ze zoo'nen goeie klant aan jou had gekre gen." Dat dee 'm goed. Dus hij sloeg z'n lange wimpers neer, keek 'ns in z'n pijp- Dan: „Kek 's opa... ons Wieske hee me ge schreven g'ad enne... ge verstaat, ee?" „Jawel. Ge wilt 'r 'ns tusschen uit!" „Sjuust, ja. Ikke... 'k zou ze thuis geren Weer 'ns allemaal zien. Mee 't werk kan 't leien nou, 't akkerland is ingezaaid, de bees ten staan binnen, alleen... ge zult oew eigen 'n bietje motten behelpen mee den rooi veur oewen wagel, opa." „Da's nikske, Dré, da's nikske. jonk; ge Kunt mee 'n gerust hart van huis, als ge verom zijt za'k zurgen dat er niks mankeert! Ik ben toph ook wel 'ns weg, man. En dan springde gij toch bij veur oewen compagnon!" Hij kreeg 'n bietje kleur, z'n oogen lachten, toen dee ie rap 'n stevige haal aan z'n pepke. „En dan, ee, ik heb den Eeker óók nóg!" Toen keek. ie 'n bietje benaauwd. Stak z'n onderlip vooruit, twee kuilen plooiden in z'n wangen. Zwart betrok de lucht. Hagelklonters klot sen teugen den kalen notenleer, dat ge 't bin nen hooren kost. De kiepen zaten stillekes op 'nen kluit, achter in 't kot en keken mee ouwe, geleerde knipoogskes dieën dansenden hagel aan. Dré III stond van zijnen stoel. Zee: ,,'kzal de kachel 'ns 'n bietje opstoken. Trui zal 't koud hebben als ze dalijk thuiskomt. En onderwijl ie op z'n hurken doende was de plattebuis op te pooken, den sleutel open te zetten en wat scheppen kolen bij te laaien, vertelde-n-ie: „den Eeker... tja, dat is 't nou sjuust. Ik heb 'm van den zomer al beloofd, gij waart er bij, opa, dat ie den komenden Al lerheiligen mee mocht naar Mokum. Ik heb er thuis over gesproken en ons Wieske noo- digt 'm nou ook uit, in den brief, ziede." Ros gloeide 't hartvurmige pookgat over de plavuizen, 't Was Zondagmergen, maar toch schemerde 'nen donkeren wemel deur den huis. „Beloofd is beloofd, woord is woord, Dré! Ge wit, jonk, op dat punt geven wij samen nooit toe!" „Weet ik, opa," zee-t-ie fier. 't Koffiewater begost te zingen op de snor rende plattebuis. In den Zondags-properen huis was 't goed om te zijn. Daarbuiten jak kerde de Herfst deur de lochten: lekte-n-ie uit 't kale hout, stoof ie over den erf. 'n Musch zat dik op den raamdurpel en ver wonderd draaide 't veugeltje z'n pittige kopke rond en rond naar 't barre weer. Den Eeker kwam uit den stal naar bin nen, opweg naar zijn „woonwageltje" daar op den zolder, om z'n eigen weer in 't Zon- dagsch pak te gaan steken. „Wat hoor ik, Eeker? Gade gij naar Am sterdam?!" Mee 'nen schok bleef ie staan. Keek van mij naar zijnen patroon, Dré III, mee nuuws- gierige, maar ook blijglanzend' oogen. Z'n klompen had ie in d'handen (reglement-Trui op Zondag!) en dan zee-t-ie, heesch gefluis terd, „eh... naar Amsterdam, m ikke...?" Pats, daar viel 'nen klomp. 'Nen brok mest, uit den stal, kluiterde teugen den properen vloer en mee 't vegerke-van-onder-dp-kachel, veegde-n-ie den klont rap op, gooide 'm in 't vuur. „Ikke... 'k weet nie... baas!" Weer schoten z'n rappe muizenoogskes naar den Dré en die knikte toen. „Ja..., we... wij hebben 't er wel 'ns over g'ad, ma...maare, da's al zoo lank gelejen, ee," hakkelde den Eeker. „En wanneer zou dat dan gebeuren, Eeker?" „Mee Allerheiligen^ baas", zee-t-le rap, zonder nadenken. „Nou? Allerheiligen gaat toch déur van 't jaar!" Rap knikte 't schriele sproetenkopke van „ja". „Ga-d-oew eigen rap verkleejen, Eeker, dan zullen we dat avontuur 'ns gezellig in mal kaar gaan steken, onder 'nen bak 's Zon- dag.schen koffie dalijk, dien we van de vrouw krijgen!" Den Eeker vlóóg den zolder op. „Hebt ge 'm niks verteld, Dré?" „Neeë, opa. 'k Wou de zaak eerst samen overleggen, ee!" Zoo amico, zijn die twee mannekes dan op reis gegaan, 'k Heb aan den Allerheili gen en Allerzielen nog 'n stertje gebreid; 'k heb gezeed: Zondagavond thuis, jongens. Dan hebt ge 'nen royalen uitstap! Nou, eerlijk gezeed: 't was veul vrimd veur Trui en mij als we weer alleen in ons huiske zaten te koekeloeren! Zo'n paar jonge gastjes om oe henen, man, 't is toch veul gezellig. Ochirre, 't was zoo stil. Wat tikte die steertklok hard. „Neeë", zee Trui: ,,'k zou ze nie geren meer missen, Dré, gij?" Ik keek m'nen Toeteloeris 'ns lachend aan. En ik spotte: „vroeger waart g'anders con tent mee mijn gezelschap, wijf!" Waarop Trui: „Oh wadadaangaat, 't zou weer gaauw wennen, Dré". Dat leek op heuren ouwen dag nog sterk op 'n liefdesverklaring! En 'k ben op ge staan, heb heuren ouwen, trouwen kop 'ns in m'n handen genomen en als ik in 'r zwar te oogen keek, niks anders zag dan die, 'nen glans daarin blonk lijk... nopja, per- cies eender als héél lank gelejen, dan nou, man, dan was van Herfst in onzen huis nie veul te bespeuren. Dan zomerde 't in blijen glans. Want laten we malkaar nou maar gin „Mieke" noemen, maar als ge al zóólank, 'n leven lank mee malkaar opge trokken zijt en ge hebt nóg genogt aan malkaar, dan dan kan 'k O. L. H. veul dankbaar zijn, dat ie mij, op m'n twaalfde jaar al, m'n Truike op den nek schoof! Dan voelt ge 't, tot diep in oewen pit: wat O. L. H. bindt, kén de mensch nie scheiën. Wie dat probeert, die snijdt den blomknop uit zijn levensgewas; snijdt den sier, maar ook de vrucht weg. En in deuze weareld, waarin de mensch alles docht beter te weten dan zijnen Schep per, in deuze weareld is dan ook nie veul bloei meer te bekennen! De blommekes zijn uitgerukt, 't Leven wierd kleurloos en on- plazierig. 't Wierd eenen graauwen zurg! Zaterdag's mergens brocht den postboot 'nen brief uit Amsterdam. 'Nen dikken! In den envelop zat er eenen van ons Wieske en eenen van Dré III. Dré III schreef „Lieve Opa en Opoe! Zoolang als ik al voorgoed op den hof ben, was ik nog niet zooveul dagen van huis, als dezen keer. Dus even 'n briefke! Ik hoop, dat jullie het goed kunt stellen zonder den Eeker en mij. Laat maar zooveel als kan staan voor ons hoor, Opa! Wij maken het best. Ons Wieske, Vader, Bart, Truike en de kleine waren content ons te zien! Vooral ons Wieske was in de wolken. Er stond een complete feesttafel klaar, toen we binnen kwamen. Den Eeker was eerst 'n beetje ver legen. Maar guilie weet hoe Wieske is. Ze had 'm rap op z'n gemak. En hoe meer ie frat, hoe beter den Eeker op rust kwam. Ik geloof, dat ie nog 'n oogje heeft op ons Truike. Want als zjj, ze is nou in 't huishouden, b.v. de tafel gaat afruimen, dan springt den Eeker subiet op en gaat mee naar de keuken. Daar helpt ie omwasschen, afdrogen, daar poetst ie 't fornuis en doet ie alle zware karweikes. En Trui, dat mispunt, die meiden zijn toch allemaal eender. zij staat achter mijnen goeien Eeker z'nen rug te gichelen en bakkesen te trekken. Ik heb haar onderhanden genomen, maar ze zei: „och, hou op, jog!" Jog, ja, dat zei die apekop! „Och, hou op, Jog, telkens als ik dien Eeker aankijk, dan denk ik. dat ie ge batikt is". Afijn, genoeg over die zus van me! Ze róókt!! Werendig! In haar taschje zit 'n doosje sigaretten. Merk: „licht hooi". En die stomme Eeker heeft vanmorgen, toen we samen op stap waren, nog 'n doosje voor haar gekocht ook! „Je bent gek", zei 'k 'm. Maar dan lacht ie zoo maar een beetje, u weet wel. De stad vindt ie reusachtig, maar te druk. Soms is ie suf, in al die drukte. Dan zou ie vier kant onder de auto's loopen. En weet u wat ie zoo prachtig vindt? Dat ze bjj ons thuis op een bovenhuis wonen. Hij was nog nooit zoo'n trap opgegaan. En hij loopt 'm net zoo statig en plechtig of ie de trappen van het gemeentehuis opklimt om te gaan trouwen: Dan loopen de menschen ook zoo plechtstatig, vind ik altijd. Hij kan uren voor 't raam zitten en alsmaar in de straat kij ken. Van morgen zei ie: „Dré, nou moest den baas daar 'ns gaan mee den groentenwagel!" „Wat dan, Eeker?" „Nou, dan zou ik 'm roepen! En wuiven, hier van die hogte!" „Zóu nie noodig zjjn, Eeker; Opa gaat hier nie veurbij. Is hier al dikwijls gewist!" „Oja", zei ie toen. Daar ging 'm 'n heele electrische centrale op, Opa! Het atelier van Vader vindt ie ook iets deftigs. Hij praat er zachtjes, net of ie in de kerk is. En als Vader aan 't werk is, dan kan den Eeker wel uren stillekes zitten kijen, met z'n mond open. „Da's nog iets anders, Dré," zei ie: „dan peeën-uitdoen!" Hij kijkt op straat in elke spiegelruit naar z'n hoeike. Hij ls al zóó ver, dat ie 't 'n beetje schuins zet. Wies ke mag 'm graag. Nou ja, zoo is ons Wieske! En tegen mij heeft ie gezegd: „gos, Dré, wa kunnen Moeders veul verschillen mee mal kaar. Zie nou de mijne is. Als ik die naast de jouwe zet, anderhalven cent man. En toch" zei ie: „in haren doen, zoo teugen jou, is jouw Wieske weer sjuust mijn Moe der!" Toen ging ie 'n grooten winkel in om iets schoons uit te zoeken voor zijn Moeder! Maar toen ie mee de lift naar boven moest, toen stak ie allebei z'n armen uit en hield z'n eigen vast aan 'n knoop van 'nen officier en aan den bont van 'n dame. En den Eeker z'n hoeike schoof op z'n neus en angstig kwekte ie: „Dré, hou-d-oe vast, jonk, we worden opgelaten!" 'k Heb me kapot ge lachen. Kom, ik schei er af, tot overmorgen". Dan vertellen we de rest wel. Maar amico, ik schei er ook af, m'n pam- pier is al lang vol. Veul groeten van Trui, Dré II, den Eeker en gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ. Zware aardverschuivingen „Deli Courant" verneemt, dat op de noor delijke helling van de Sinaboeng, aan de zijde van het meertje Laokawar, zware aardschuivingen zijn geconstateerd. Deze begonnen op ongeveer 200 meter van den top van de berg en schoven op naar de si naasappelonderneming van den heer Konijn De familie Konijn is naar de N.R.Crt. meldt de woning, welke op de onderneming ligt, ontvlucht. Vele Inheemschen zijn, als gevolg van de toenemende bergverschuivingen, even eens met have en goed gevlucht. In de kampongs weerklinkt overal de tong- tong. De verschuiving schijnt nu voorloopig tot stilstand te zijn gekomen. De sinaasappelaanplant is beschadigd, ter wijl vele volkstuinen en een complex sa- wahs bij kampong Sigarang zijn vernield. Gevreesd wordt dat bij voortduring van de huidige regens een voortzetting van deze ontzaglijke aardschuiving van de Sinaboeng te verwachten is. Reclasseeringsrapport niet ongunstig. Een boekhouder van een fabriek te Hoo- geveen had de verleiding niet kunnen weer staan en zich vergrepen aan de gelden van de N.V., waaraan hij was verbonden. In het tijdvak van Januari tot half Sep tember 1939 heeft hij verschillende bedragen verduisterd tot een totaal van ruim 3.000 gulden en hiervoor had hij zich voor de rechtbank te Assen te verantwoorden. Hij heeft tijdens de zitting de hem ten laste gelegde verduistering, welke door een ac countantsonderzoek aan het licht was ge komen, toegegeven. Het over hem uitgebrachte rcclasseerings- rapport luidde niet ongunstig. Verdachte heeft een bewogen leven achter den rug. Langen tijd was hij in goeden doen, maar door speculaties had hij zijn geld verloren en tenslotte kreeg hij de aanstelling in Hoogeveen op een salaris, waarvan hij eigenlijk niet rond kon komen. Gisteren veroordeelde de rechtbank den boekhouder tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het Nederlandsch genootschap, Een en an der met aftrek der preventieve hechtenis. In het water gevallen? Sinds Donderdagmiddag half vijf wordt het vierjarig dochtertje van den heer L. Bouma te Franeker vermist. Naar uitla tingen van een vriendinnetje, waarmee zij op straat had gespeeld, zou het meisje in het water zijn gevallen. Dadelijk is men toen gaan dreggen in het dichtst nabij gele gen kanaal Harlingen-Leeuwarden. Ook de verdere omgeving werd afgezocht, maar tot nu toe hebben alle pogingen, om een spoor van het meisje te ontdekken, geen resultaat gehad. Dronkaard dreigde met revolver. Op 30 September moest de Amsterdam- sche politie optreden in een café aan de Lindegracht, waar een stratenmaker, die den geheelen avond borrels had gedron ken, iemand met een geladen revolver had bedreigd. De man was in het café binnengekomen in een stemming, die niet al te goed was. Hij had reeds diverse hartversterkingen genoten en in een minimum van tijd had hij vier glaasjes naar binnen geslagen. Op een gegeven oogenblik miste een van de cafébezoekers zijn portemonnaie. Hij wilde de politie halen, doch de straten maker sprong op en riep: „Jij gaat de deur niet uit om de politie te halen, denk er om, anders schiet ik je neer!" Met een stak hij zijn hand in zijn broek zak. „Pas op, het is geladen en op je ge richt". Niemand trok zich van de bedreiging iets aan en de politie werd toch gehaald. De man, die de portemonnaie kwijt was, had intusschen zijn eigendom in zijn jas zak teruggevonden. De politie hoorde' echter van de bedreiging en fouilleerde den stra tenmaker. Tenslotte werd een geladen re volver in een der toiletten gevonden. De be dreiger gaf toe, dat hij zijn wapen daar verstopt had en werd gearresteerd. De getuigen verklaarden, dat niemand in het café de bedreiging serieus had geno men. De officier van Justitie eischte ze.s maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en vernietiging van het vuurwapen. De verdediger bepleitte clementie, daar hier z.i. niet van een bedreiging, doch slechts van dronkemans bravour kan worden gesproken. Vonnis 24 November. Inbraak te Baarn. De commissaris van politie te Baarn ver zoekt opsporing en inbeslagneming van de volgende in den vorigen nacht door middel van braak en inklimming ontvreemde 16Bel gische bankbiljetten van frs. 100, 15 Engel sche bankbiljetten van een pond, 1 Neder landsch bankbiljet van f 100.— en 2 van f 25.5 van f 10.— zeven gouden tientjes en een ouderwetsch dikgouden heerenhorlo ge. Hiervoor wortd de speciale aandacht van bankinstellingen verzocht. CHAMBERLAIN IETS BETER. In den toestand van Chamberlain is vol gens de specialisten, die de premier giste ren hebben onderzocht, een definitieve ver betering ingetreden. Chamberlain blijft nog in bed, doch dit verhindert hem niet staatszaken te behan delen. ROME GAAT WEER DANSEN. Het leven in Rome en de andere groote icden van Italië wordt weer normaal Do oeperkingen waartoe in de eerste dagen van September werd besloten, zijn geleide- zullen"^ °h iMet ,itlKanR van Zondag zullen de dansgelegenheden weer worden geopend en zullen de café's en restaurants tot een uur 's nachts mogen open blijven n plaats van tot middernacht. Nog niet op volle kracht De directeur-generaal voor de munitiefa- brikatie van het Engelsche ministerie voor de bevoorrading heeft gezegd, dat in de wapenindustrie thans acht of negen maal zoo veel personen werkzaam zijn als in 1930 en dat het hoogtepunt nog niet is bereikt Ter vergemakkelijking van huwelijken van militairen is in Duitschland een veror dening uitgevaardigd, op grond waarvan een huwelijksvoltrekking kan worden toe gelaten zonder dat de man voor den amb tenaar van den burgerlijken stand moet verschijnen. Wie te velde staat, kan op grond van de ze verordening tegenover zijn bataljonscom mandant verklaren, dat hij in het huwelijk wil treden, terwijl de vrouw dan voor den ambtenaar van den burgerlijken stand moet verschijnen en verklaren dat zij wenscht te trouwen. Daarmede is een mogelijkheid geschapen, dat verloofden, die het voornemen te huwen niet meer konden verwezenlijken, omdat de man moest opkomen, dit thans zonder ver dere moeilijkheden alsnog kunnen doen. De Zwitsersche bondsraad heeft gisteroch tend besloten tegen 13 November des v.m. om negen uur de volgende troepen op te roepen: De staven van de lichte brigades 1, 2 en 3 de staven der lichte regimenten 2. 4 en 6, de staven de rverkenningstroepen 2, 6 en zeven an 30 eskadrons dragonders. De bondsraad heeft verder nog besloten dat de mannen van 20 tot 40 jaar, die af gekeurd waren voor den militairen dienst, zich aan een herdenking moeten onderwer pen. legen 27 November moeten twee batal jons reservisten opkomen. De Paus heeft den apostolischen nuntius ■e Berliin opgedragen den Fuehrer zijn ge voelen van voldoening over te brengen, dat deze aan den aanslag is ontsnapt. BELGISCH-DUITSCH HANDELSCONTACT. h®eren. Suetens en Gerard van het Belgische ministerie van buitenlandsche za ken zullen vandaag te Berlijn aankomen voor onderhandelingen van oeconomischen aard met Duitschland. e De heer Ritter, speciaal ambassadeur voor oeconomische kwesties, zal te hunne? eele een banket aanbieden. SINT MAARTEN IN RHEINLAND. Gevallen van huwelijkszwendel komen in Nederland den laat- sten tijd veelvuldig voor: Nog deze week werden in de hoofd stad twee mannen gearresteerd, die een jonge vrouw het hoofd op hol joegen en haar van haar spaarduitjes beroofden. In alle gesignaleerde gevallen blijkt tel kens, dat de vrouw, geheel „weg" van haar minnaar, te goe der trouw haar geld aan den trouweloozen „bruidegom" ver spilt. 't. Moderne meisje (zegt zij) Haat romantiek. Geen bloemenkransjes vlecht zij, Dat is „antiek". Verliefde vrouwen? (zegt zij) O néé, meneer! Aan min en trouwe hecht zij Allang niet meer Modern en zaaklijk vecht zij Voor hare leus, Genadeloos spreekt recht zij: „Géén 1 i e f d e s keus!" Opdat zij niemands knedht zij, Is zij zoo hard Modern ben ik! (zoo zegt zij), Voor koek een gard! Maar kómt de min, dan legt zij Haar masker af Zij is een vrouw (zoo zegt hij) Tot in haar graf Britsch geweld mag echter niet de scheidsrechter zijn. Sir Neville Henderson, de laatste Britsch e ambassadeur in Berlijn, heeft het woord gevoerd aan een lunch van de „Press Club' waarin hij o.a. zeide, dat de oorlog zoodanig moet afloopen, dat de eenige grief van de Duitschers zich richt tegen hun eigen leiders, tegen hun Fuehrer en tegen het stelsel dat hen opnieuw tot een nederlaag heeft gebracht. Wij dienen dezen oorlog te beschouwen, aldus Henderson, als een kruistocht, geba seerd op de idealen van het Britsche ge- meenebest, ten einde de hoogste mensche- hj'ke beginselen te verdedigen en er voor te zorgen, dat het Britsche geweld niet de uit eindelijke scheidsrechter is in internationa e aangelegenheden. Er wordt veel gespro ken over oorlogsdoeleinden, een oorlogs doeleinde moet zijn, dat aan beide zijden geen gevoel van haat overblijft. Ook Smigly Rydz ontslagen De president der Poolsche republiek Raczkiewicz, heeft maarschalk Smiglv Rydz ontslag verleend uit zijn functies van on het pVoeökhberi 6n in*pecteur generaal van iet Poolsche leger. De maarschalk had in geboden. ,an °C,0ber Verder heeft de president generaal «ü- korsky benoemd tot opperbevelhebber en inspecteur generaal van het leger In een derde decreet heeft hij den senaat en de kamer, die in September 1935 ren gekozen .ontbonden met het motief dat ren en te inspecteeren valt. nood.erden arbeiders doods- (Japanf welden" MatSOe° Iwata peters van Sered. Men^verkeert" mhan wor'den voor het lot der ingesloten bezor*dheid

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 21