De millioenen voor Defensie Koninklijke Marine-reserve Prinses Juliana Frankrijk verwacht vandaag groot Duitsch offensief Van kuch en rats geeit zich op voor bloedtransfusie De nieuwe Thee ka tender een... zeekalender/ Waarschuwing aan de boeren Postvlucbtcn op Indië Gruwelauto weer te Leidscbendam Kalvcrjacht in de bosschen Gisteren reeds felle aanvallen afgeslagen N.S.B. heeft wapenbroeders Dc wraak van Molotof Nieuwe ster meldt zich aan Voor de slachtoffers van den oorlogstoesland Nog geen basis Finland-Rusland Belgische fascistenkrant verboden DE WOLPRIJS, fajummen Een blanco crediet? „Men kan de kosten begrooten". in het desbetreffend voorloopig verslag verklaart de Tweede Kamer zich vrij alge meen accoord met het buitengewone crediet ad f 100 millioen op de defensiebegrooting 1019. Niettemin maken verscheidene le den ernstig bezwaar tegen de wijze waarop wederom een aanzienlijk be drag wordt aangevraagd, ter bestrij ding van de uitgaven, voortvloeien de uit de huidige buitengewone om standigheden. De wijze, waarop deze credieten worden aangevraagd, zoo wel als hun omvang maken z« fei telijk tot blanco-credieten. De over groots meerderheid der kosten zal kunnen worden begroot, zoo meenen deze leden. Zij. dringen er met kracht op aan, dat de regeéring, althans in den vervolge, de Sta- fen-Generaal in staat zal stellen hun bud getrecht naar behooren uit te oefenen. Daarom vragen de hier aan het woord zijnde leden, of de regeering in groote trek ken wil mededeelen, voor welke doeleinden het thans gevraagde crediet zal wor.den aan gewend. Een commissie gevraagd. Verschillende leden dringen met meer klem dan vroeger aan op het instellen van een vaste commissie uit de Kamer voor overleg met de regeering omtrent defensie aangelegenheden. Van andere zijde ziet men geen heil in een dergelijke commissie. Verscheidene leden zouden het toejuichen, indien de regeering voor de dekking van de buitengewone mobilisatie-uitgaven een pre- mieleening wilde uitgeven. EEN „INCIDENTEELE OPLOSSING. Staat een vrijwillige verbintenis practisch gelijk met opneming in het corps beroepsofficieren? Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp wijziging der wet voor de Kon. Marine-reserve verklaarden vele Tweede Kamerleden zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen. Sommige andere leden hadden aanvan kelijk wel eenig bezwaar tegen de voorge stelde voorziening. Zij beschouwden deze n.1. als een onderdeel van een incidenteele oplossing van een deel van het personeels vraagstuk bij de marine, welk vraagstuk zeker even belangrijk is als dat van de materieeluitbreiding. Deze leden zouden het op prijs gesteld hebben, indien de regee ring een oplossing voor dit vraagstuk in zijn geheel had voorgesteld. Voorts stelden zij de vraag, of de voorge stelde regeling alleen is ontworpen met het oog op de personeelsvoorziening van de nu aanwezige schepen dan wel of hiermede reeds wordt vooruitgeloopen op toekomstige vlootuitbreiding. Niet duidelijk. Het was een aantal leden niet duidelijk, wat wordt bedoeld met een vrijwillige ver bintenis voor onbepaalden tijd. Kan zulk een verbintenis door partijen worden opge zegd en loopt ze, indien geen van beide par tijen van dit recht gebruik maakt, door totdat de officier den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt? Of eindigt ze wel licht, wanneer aan de huidige buitengewone omstandigheden een einde komt of wanneer bijv. door uitbreiding van de opleiding, in de behoefte aan officieren op andere wijze kan worden voorzien? Of staat zoo vroeg men tenslotte het sluiten van een zooda nige verbintenis practisch gelijk met opne ming in het korps beroepsofficieren? Reconstructie van het misdrijf. Gistermiddag heeft te Leidschendam de reconstructie van den moord op den vee houder Van der Horst plaats gehad. Te ongeveer half twee parkeerden aan den Stillen Achterweg aan de achterzijde van het gemeentehuis een tweetal auto's, terwijl ook de auto, waarin het misdrijf is gepleegd, uit de garage is gehaald en op de ge- meentewerf werd geparkeerd. Burge meester Keyzer en een aantal rijks politiemanschappen bevonden zich ook op de werf. De verschillende toegangswegen, welke naar de plaats van het misdrijf leidden wer den voor het publiek afgesloten, opdat nieuwsgierigen het onderzoek niet konden belemmeren. Te ongeveer kwart voor twee arriveerden de rechtercommissaris uit Den Haag, Mr. W. F. G. Borgerhoff Mulder met den Officier van Justitie, Mr. N. S. Hoekstra, terwijl voorts bij deze reconstructie nog aanwezig waren de deskundige, Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, Mr. Rob. Kokosky Jr., de ver dediger van verdachte R. A. en de verschil lende politie-ambtenaren, die met het on derzoek in deze zaak bezig zijn. Verdachte er niet bij. Verdachte zelf was bij de reconstructie niet tegenwoordig. Met den auto, waarin de moord is gepleegd, werd precies de weg ge volgd, waarlangs op den noodlottigen Vrij dagmiddag, thanis veertien dagen geleden, gereden is. De auto werd bestuurd door een sergeant. Naast dezen had een man, die ongeveer het postuur van Van der Horst had, plaats ge nomen. Er werden tal van fotografische opnamen tijdens de reconstructie gemaakt. Na afloop had een bespreking op het gemeentehuis plaats. Uiteraard zijn, daar de verdachte niet bij dit onderzoek aanwezig was, geen nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen. Het was slechts een zakelijk reconstructie om de situatie ter plaatse nog eens na te gaan. Rotterdam heeft 10.000 bloed gevers noodig. Onder voorzitterschap van den burgemees ter van Rotterdam, mr. P. J. Oud, is heden op het raadhuis een persconferentie belegd door de wervingseómmissie van den bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roo de Kruis. Op deze conferentie is gebleken, dat Rot terdam 10.000 bloedgevers noodig heeft. Dr. H. C. J. M. van Dijk deelde mede, dat het thans gelukt is he bloed gedurende twee a drie weken te bewaren. Dit is in oorlogs tijd, wanneer men de bloedgevers wellicht niet steeds zal kunnen bereiken van het grootste belang. Die bewaren van bloed ge schiedt in koelruimten, waar een constan te temperatuur heerscht van 4 graden on der nul celcius. Spr. was ervan overtuigd, dat de werf- actie zal slagen, aangezien een beroep op de offervaardigheid' van het Nederlandsche publiek steun vindt bij de houding van H. K.H. Prinses Juliana, die zich onlangs als bloedgeefster opgaf. AANHANGWAGEN MET VEE TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur reed op den Apeldoornschenweg onder Boschhuizen bij Arnhem een vee-vrachtauto met vier- wieligen aanhangwagen uit de richting Apeldoorn op weg naar Arnhem. Een hon derdtal meters voor de uitspanning Bosch huizen knapte de koppeling tusschen beide voertuigen af, waardoor de aanhangwagen in volle vaart tegen een rechts van den weg staanden boom reed. Het rechtervoor wiel scheurde van den wagen af, het voor ste gedeelte sloeg vrijwel in splinters, waarna de zware vierwielige auto-volgwa- gen geheel over den kop ging. Het geheel was een ravage, aldus de Msb., waar tusschen de levende have, be staande uit een veertigtal kalveren een er barmelijk gezicht opleverde. Eenige dieren bleven zwaar gewond liggen, doch 't groot ste gedeelte vluchtte in paniekstemming de bosschen in. Het meest frappante van deze geschiede nis is, dat de bestuurder van deze auto niets van het ongeval, dat zün aanhang wagen losraakte, bemerkt heeft. Eerst in Arnhem, dus een vijftal kilometers verder der, bemerkt# de man zijn „gemis" en keerde ijlings terug. Inmiddels hadden pas seerende automobilisten zich over de dieren pntfermd, de gevluchte beesten gevangen en aan boompjes gebonden en 'n veearts gealarmeerd voor de gewonde dieren. Ruim een uur naderhand was men nog op jacht naar de verschrikte kalveren. De politie van Arnhem was zeer spoedig aanwezig om de „leiding" van deze jacht ter hand te nemen. BESTEL NOG HEDEN! Zeer duidelijke kalender, met 6 prachtige afbeeldingen van klipperschepen! Mooier en kleurrijker dan ooitBij inzending van 8 postzegels van 5 cent of liever nog storting van 40 cent op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU, Afd. 37 f HEERENGR. 182, AMSTERDAM-C. Actie van het Algemeen Steun comité. In de week van 13 tot 19 Nov. zal in ons land een openbare inzameling worden ge houden vanwege het Algemeen Steuncomité 1939, dat, zooals men weet, op initiatief van H.K.H. Prinses Juliana is ingesteld. Het doel is, bijstand te verleenen aan de tallooze slachtoffers die de oorlogstoestand^ ook hier te lande maakt: hoofden van ge zinnen, die hun betrekking hebben verloren, kleine zelfstandigen, wier bedrijven gesloten moesten worden, groepen van personen, wier handelszaak is stilgelegd, omdat de uitvoer van de artikelen waarom het gaat, is stop gezet. Zij allen kunnen niet anders worden geholpen dan door bemiddeling van het Algemeen steuncomité. Naar wij vernemen, hebben het comité reeds tal van verzoeken om hulp bereikt. Tal van maatregelen om geld in te zamelen zijn genomen en andere nog in voorberei ding; o.a. ligt het in de bedoeling briefkaar ten uit te geven met beeltenissen van de jonge Prinsesjes en Hare Ouders. Het gironummer van het comité is 25000, bankier de Rotterdamsche Bank. WEER NORMALE TREINVERLICHTING IN LONDEN. Naar men verneemt overwegen de autori teiten de normale treinverlichting in het district Londen te herstellen. Bij luchtalarm zou de verlichting dan onverwijld gedoofd moeten worden. VERHOOGDE ACTIVITEIT DER VERKENNINGSAFDEELINGEN. Naar de meening van militaire kringen te Parijs is het mogelijk, dat de toeieming der Duitsche bedrij vigheid aan het Westelijk front de inleiding is tot een offensief, dat heden zal worden ingezet. Reeds gisteren zijn eenige felle aanvallen gedaan, doch volgens de Franschen stieten de Duitschers op 'n hechte weerstandslinie en de aanvallen moeten dan ook als afge slagen worden beschouwd. •Het Duitsche legerbericht maakt melding van levendiger activiteit der verkenners. Luxemburgers hooren mitrail- leurgeknetter. Gisteravond tusschen half acht en tien uur hebben de bewoners uit de streek van Schengen een hevig mitrailleurvttur ge hoord, gepaard gaande met de ontploffing van zware granaten. De ontploffingen waren zoo krachtig, dat de huizen in de aan de oevers van den Moezel gelegen Luxemburgsche dorpen, tril den. Volgens het zeggen van getuigen, zou het een actie betroffen hebben in den sector van Perl. Hoe de gevechten van gisteren verliepen. Zooals verwacht kon worden na de plot selinge drukte aan het front sinds twee dagen, na een lange periode van kalmte, en het inzetten van zeer talrijke patrouil les en overvallen, zijn de Duitschers giste ren tot den aanval overgegaan. Het waren echter geen aanvallen van den omvang van die van 16 en 17 October, waarbij de Duit schers uit hun versterkingen kwamen over fronten ter breedte resp. van 6 en 30 k.m. in de sectoren van Apach en Blies. Het be trof ditmaal slechts plaatselijke aanvallen met betrekkelijk geringe troepensterkten, hoogstens ter grootte van een regiment. Terwijl ze in de laatste week van Octo ber slechts kleine posten voor zich vonden, welke terugtrokken zoodra de aanval werd ontketend, zoodat zij konden oprukken over een volkomen sinds lang ontruimde zone die door de Fransche troepen was onder mijnd, stieten de Duitsche aanvallen gis teren op een hechte weerstandslinie. Zij slaagden er eerst in een geringe vordering te maken. Zij kwamen voorbij de lijn der kleine vooruitgeschoven posten, welke on middellijk vóór de eerste Fransche stelling liggen en waartegen zij de vorige dagen zoo veel, over het algemeen vruchtelooze, aan vallen hadden gericht. Vervolgens bevonden zij zich in een zóne, die geheel onder het vuur ligt van de eerste Fransche stel ling. De schootsvelden zijn nauw gezet bestudeerd en in verwachting van een aanval in orde gebracht. Tezelfder tijd opende de artille r'», die t~'-=tond gealarmeerd was door de bezetting van de kleine posten, krachtig spervuur. De aan- valiers konden zich niet handhaven in de aldus beschoten zóne en wa ren gedwongen zich terug te trek ken na gevoelige verliezen te heb ben geleden. Voorbereid op acties van groote ren omvang. De Duitschers zetten hun voorbereidingen achter het front voort. Zij hebben de laatste 24 uur, evenals de Franschen, talrijke ver- kennings-afdeelingen uitgezonden. Boven dien hebben zij met systematische vasthou dendheid aanvallen ondernomen. De meeste aanvallen van beiden zijden zijn gedaan bij Ohrenthal, een vooruitspringend punt in de grens en verder ten Oosten van de Moezel en ten Zuiden van Saarbruecken. De aan vallers waren meestal een compagnie sterk, hun actie werd voorbereid door artillerie. Nu de actie aan het front met den dag sterker wordt, is men voorbereid op operaties van grooteren omvang. Engelsch vliegtuig landt in Bel gië. Gisteren is een Engelsch vliegtuig geland nabij de grens op Belgisch grondgebied, in de buurt van Kortrijk. De bemanning is geinterneerd en het toestel in beslag geno men. Onderhandelingen in een kritiek stadium? Er is alle reden te gelooven, dat de Finsch- Russische onderhandelingen een kritieken keer hebben genomen in tegenstelling met het optimisme, welke vroeger in de week werd uitgesproken, aldus de correspondent te Helsinki van de „National Tidende". De onderhandelingen zullen nog wel eeni- gen tijd kunnen duren. De correspondent van „Social Democraten" te Helsinki verklaart, dat de Sovjets hun eisch inzake Hangö hebben opgegeven en dat de besprekingen thans kleinere eilanden en Karelie betreffen. Tanner, de minister van financiën van Finland, en lid van de delegatie te Moskou, heeft verklaard, dat de Finnen de Russi sche delegatie vandaag zou ontmoeten. Tanner weigerde eenige verklaring af te leggen over het beloop der besprekingen. Volgens U.P. wordt de huidige stand der onderhandelingen als slechter beschouwd dan ooit sedert de eerste besprekingen na de Russische eischen. De minister van buitenlandsche zaken Erkko en de regeering bestudeeren de jong ste rapporten van de missie-Paasikivi om te beslissen of deze in Moskou zal blijven dan wel zal worden teruggeroepen. De missie-Paasikivi had gisteravond na de conferentie op het Kreml een telegram in code gezonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Het bevatte de jong ste eischen door Rusland gesteld. ZEVEN DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Te Cuellar (Spanje) op 40 K.M. van Val- ladolid is een vliegtuig te pletter geslagen. Zeven inzittenden zijn omgekomen. Geheimen van de Intendance. Hoe komt de soldaat aan zijn kuch? Dit was de vraag, die wij, in een persconferentie met kapitein-inten dant W. Ch. Wensinck, van de afd. Intendance, gesteld hebben. In de hoofdmagazijnen van de Intendance ligt, zoo vertelde ons de heer Wensinck, de tarwe, waarvan het brood gemaakt wordt, Nu hebben wij in een groote Nederlandsche stad eenige bakkerijen gevorderd. In zulk een bakkerij werken twee ploegen, elk 8 uur Voor de honderdduizenden rantsoenen brood van 7.5 ons per week zijn noodig 400 ton meel, 4500 kg. gist en 8 ton zout. De ver pakking geschiedt in rantsoenen, voor 40 man en van 10 man. Een compagnie van 150 man krijgt dan 3 rantsoenen voor 40 man en drie van 10. Een rantsoen voor 10 man heet in de militaire wandeling „pasmunt". In gevorderde maalderijen wordt de tarwe tot meel vermalen. Ook in de behoefte aan gist wordt thans in eigen (militair) bedrijf voorzien. Lever- en rookworst. Binnenkort is de oprichting te verwach ten van een etappen-vleeschwarenbedrijf voor het maken van lever en rookworst uit den afval der vleesch- en vetproducten. Op een aflevering van 25 a 30 ton worst per week wordt gerekend. Verstrekking van spek voor de erwtensoep geschiedt natuurlijk al. Het menu. Er zijn 7 étappenrantsoenen(menus), waar van het gebruikelijkste is rantsoen nummer 5: versche groenten, brood en vleesch. En nu een lijstje, dat eenige hoeveelheden geeft van wat een man per dag krijgt. Alle getallen zijn in kilogrammen: Brood 0.75, koffie 0.02, kaas 0.10, rund- vleesch 0.30, vet 0,05, rijst voor de soep 0,05, groene erwten 0,25, peulvruchten 0,35, spek 0,15, zout 0,02, margarine 0.05, gewone aard appelen 1,25 of 1, gedroogde aardappelen 0.02, gedroogde groenten 0.03. Natuurlijk zitten deze 14 producten niet in één rantsoen, maar in verschillende rant soenen. Per dag zorgen spoorwagens en vaartuigen van den vaartuigendienst ervoor, dat ieder het zijne krijgt. Behalve levensmiddelen verstrekt de afdee- ling intendance kleeding, schoon waschgoed dekens en schoenen. Er wordt voor gezorgd zoo besloot onze zegsman, dat van alle goe deren, die verzonden worden, op de eindsta tions steeds een kleine voorraad in stock is. Communistisch blad treft hetzelfde lot. Het orgaan van de Belgische Rexistische beweging. „Pays Reel" is door de regeering voor onbepaalden tijd verboden wegens op hitsende artikelen tegen Engeland. Dezelfde maatregel treft voorts ook het communistische weekblad „Het Vlaamsche Volk", dat in Antwerpen verschijnt, en het Waalsch gezinde radicale dagblad uit Char leroi „Bataillo Wallone", De regeering heeft ook in België verbo den het anti-Joodsche Duitsche orgaan „der Stuermer". OPVOERING DER KONIJNENFOKKERIJ IN ITALIë. Mussolini heeft op grond van een rapport over den stand der konijnenfokkerij in Ita lië instructie gegeven tot opvoering der jaarlijksche productie in Italië tot 100 mil lioen stuks. Vertrek van Aankomst t« Ohoe v Jodhp. 10 Nov. (heenreis) I p*er Basra 10 Nov. (terugreis) I Rang. 10 Nov. Alex. 10 Nov, Emoe x (heenreis) I Buizerd UIedan 10 Nov. (terugreis) I Torenvalk |Napels 10 Nov. (heenreis) I Jodhp. 10 Nov. [Rang. 10 Nov. Rang. 10 Nov. Alex. 10 Nov. AANGERADEN HUN WOL OP TE GEVEN, DAAR ANDERS EEN KANS OP EEN HOOGE BOETE ONTSTAAT. De heer Sybr. Eelman meldde ons gisteren uit Den Haag: Namens het Departement van Econo mische Zaken is mij verzocht, als voorzitter van de beide vereenigin- gen, Texel en N.-Holland een waar schuwing tot de boeren te richten, dat ze per omgaande hun wol dienen op te geven, hetzij aan het raadhuis in hun gemeente, hetzij bij de ver- eeniging. De tijd van aangifte is eigenlijk reeds verstreken en wan neer men de waarschuwing in den wind slaat, zal geen consideratie wor den gebruikt, doch hooge boetes wor den geheven. Gisterenavond om half negen heeft de heer Eelman in het Schuttershof te Leiden gespro ken over het onderwerp: „Moeten wij onze Koningin steunen in Haar strijd voor den vrede?" Voorts bepleitte hij op deze vergadering de volksbelangen en de belangen van de boeren. Gisteravond is in- het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag een gewestelijke werkers-bijeenkomst gehouden van de districten Den Haag, Leiden, Rotter dam, Gouda en Dordrecht van de N.S.B. In deze besloten vergadering, welke door 2300 personen werd bijgewoond, is het woord gevoerd door de heeren Mussert, Rost van Tonningen en van Geelkerken. Na de pauze werden de slachtoffers van den aanslag in Muenchen herdacht, waarna de aanwezigen den nationaal-socialistischen groet brachten, terwijl de muziek het „Ik had een wapenbroeder" speelde. Pïlitie-agent, die hem arresteer de tien jaar in het gevang. De polHie-agent, die in de dagen van het tsarenregime Molotof had gearresteerd, we gens „revolutinnair optreden", is veroor deeld tot langdurige gevangenisstraf, aldus wordt door den radio-omroep van Moskou gemeld. In 1909, toen de toekomstige voor zitter van den raad van volkscommissaris sen nog student was in Kazan, werd hij er van beschuldigd betrokken te zijn bij revo- lutionnaire activiteiten, op grond waarvan hij in arrest gesteld werd. De man, die hem gevangen nam, Borrisof geheeten, is thans naar de gevangenis gezonden voor den tijd van tien jaar. Er wordt niets medegedeeld over hetgeen den man ten laste wordt gelegd. Goede prestaties van Tini Bij- land bij de nationale wedstrij den der Amsterdamsche Dames Zwemclub. In het A. M. V. J.-zwembad te Amsterdam werden gisteravond na tionale wedstrijden georganiseerd, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Over het algemeen waren de sportieve prestaties van uitste kend gehalte. Een verrassing was het uitstekende zwem men van Tini Bijland op de 200 meter schoolslag. De 16-jarige Hilversumsche wordt den laatsten tijd getraind door Jan Stender en de resultaten bewijzen, dat dit met succes geschiedt. Haar beste tijd was tot nu toe 3 min. 7 sec., gemaakt op de zwa re 50 meterbaan te Velzen. Tijdens oefe ning was er voor haar reeds een tijd van 3 min. 5 sec. genoteerd en nu overtrof het tengere zVvemstertje zich zelf met de schit terende prestatie van 3 min. 1,7 sec., na prachtigen strijd met Jo Waalberg, die met gering verschil als eerste aantikte, een hal ve seconde sneller. Cor Kint won gemakkelijk van Irene van Feggelen. Opmerkelijk was het veel heter nomen der keerpunten van de Rotter damsche zwemster. Drie deelneemsters op de 100 meter borst- crawl bleven binnen de 1 min. 10 sec. Alie Stijl won, dank zij een beteren eindspurt in 1 min. 8 sec.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2