Nog niet veel belangstelling voor Nieuw=Wieringen lï Kleine landeigenaars komen niet op kosten Totale loonpost £250.000 Duitschland wil nieuw handelsaccoord metTurkije Bankgebouw voor de Boerenleenbank KANS DAT EENDENBOERDERIJEN IN DE HOELMERKOOG VERPLAATST WORDEN. Had moeder gezegd van melkers- tijd weer thuis wezen? „Het is heden een zeer belangrijke dag voor Wieringen, omdat levensbe langen worden besproken", aldus sprak gistermiddag wethouder O. J. Bosker, en daarom valt het mij tegen, dat de vergadering over de ruilver kaveling zoo slecht bezocht is, in ver houding tot het aantal belanghebben de grondeigenaren. Inderdaad, de heer Wentholt van den Cultuurtechnischen dienst ving zijn uiteenzetting aan voor een gehoor, dat nauwelijks een kwartdeel van de groote bioscoopzaal van Cinema de Haan te Hippolytushoef vulde. De autoriteiten toonden meer blijk van be langstelling. Wij merkten o.a. op den heer Van Rossum du Chatel, rijksinspecteur van de werkverschaffing met zijn adjunct-in specteur ir. Maandag, notaris Obreen, den gemeentesecretaris Van Duijn, den heer Bel, dir. van het kantoor van het P.W.N. te Scha- gen, Koordmans van den Prov. Waterstaat, Van Es, ontvanger der registratie, en den dierenarts Lansink. Groote gekleurde kaarten maakten het ge sprokene van den heer Wentholt zeer begrij pelijk, bovendien hadden vele aanwezigen ons nummer van Donderdag meegenomen, om zich aan de hand van ons artikel nog be ter te kunnen oriënteeren. Wij zouden voor een groot deel in herhaling treden, wanneer wij de rede van den heer Wentholt in haar geheel weergaven. Wij nemen er nog uit over, dat de totale loonpost f 250.000. zal bedragen, waarvan ruim f 100.000 word) begroot voor slootverbetering en graven van slooten. Geraamd wordt, dat 40 K.M. sloot zal worden verbeterd, 12 K.M. nieuwe water gangen zullen worden aangelegd en 100 K.M. kavelsloot zal worden gegraven. Voor aan leg en verharding van wegen is een loon post van f 80.000 uitgetrokken, en wel voor 40 km. verbeterde wegen en 17 km. nieuwe wegen. Voor duikers en stuwdammen wordt f 7000 loon begroot, de schattings- en notariskosten worden geraamd op f 16.000. Men hoopt het volle rijkssubsidie, dus 100 pet. te krijgen, de materiaalkosten ad f 95000 komen in ieder geval voor rekening van de grondeige naars. KLEINE BEZITTERS ZIJN VRIJ! Omdat de kleinere bezitters minder dan 1 H.A. weinig of geen voordeel van de ruilverkaveling zullen hebben, zullen deze ingevolge de mogelijkheid welke de xuilver- kavelingswet daartoe biedt, geheel van kos- tenbetaling worden vrijgesteld. Op de 1500 bunder, die overblijven, worden de kosten omgeslagen en dan zal men heb ben te betalen bij 100 pet. rijkssubsidie op de loonen f 75 per bunder, bij 90 pet. f 95 per bunder. Men kan contant betalen, of het be drag tegen 5 pet. rente van het rijk in voor schot ontvangen, waardoor men gedurende 30 jaar f 3.75 per jaar zal hebben te betalen. Het wegenplan. Hoewel het Heemraadschap Wieringen, volgens den heer Wentholt, alle lof verdient voor zijn goede zorgen aan wegen en water- loopen, was dit lichaam niet vrij om er het maximum uit te halen. Op het wegenplan na de ruilverkaveling zijn o.a. geprojecteerd een weg van het einde van den Gestmerweg naar den Dwarsweg, een weg van het Bree- dijkerveld naar 't, kerkhof Stroe, een weg dwars door den Hippolytushoefpolder naai den dijk. Het hoogeland zal zooveel mogelijk van zoet water worden voorzien om het peil te handhaven. De bestaande wegen zullen volgens provinciaal voorschrift 7.5 meter breed worden, met 'n verhardingslaag vap 10 c.m. Een enkele weg zal 6 meter breed blijven. Smeedt het ijzer als het heet is! De heer van Rossum du Chatel sprak na de uiteenzettingen van den heer Wentholt een kort word. Smeedt het ijzer als het heet is, riep deze spreker uit, er is thans nog werkloosheid. Wilt u p'rofiteeren van de voordeelen der werkverschaffing, haast u dan! DE VRAGEN UIT DE VERGADERING. betroffen voor een deel persoonlijke belan gen, waarop natuurlijk vóór het plan van toewijzing gereed is, moeilijk geantwoord kan worden. Nadrukkelijk werd er op ge wezen, dat de regeering slechts het belang der ingelanden ziet, omdat zij zelf anders toch ook geen groote kosten, zou maken en dat ieder voldoende gelegenheid krijgt zijn maren en bezwaren nader toe te lichten. Zoo had de heer Weerc Mosterd een goed oogje op een stuk lnd bij zijn woning, maar hij vermoedde dat de strijkgeld'halers 't hem wel duur zouden laten betalen. Kan ik 't nu bij de ruilverkaveling toegewezen krijgen, zoodat koopen overbodig wordt, vroeg hij.' Kans heeft u, was 't antwoord, maar als u nu koopt, heeft u 't alvast! Op een vraag van den heer C. Bais naar de kosten van wegenonderhoud werd geant woord, dat deze waarschijnlijk wel ten las te van 't Heemraadschap zal komeru, Denzelfden vrager werd verteld dat men zal streven naar goede verhouding in de afmeting der perceelen, lengte en breedte zullen zich zoo mogelijk verhouden van 43. Smalle stukken tusschen twee sloo ten zal men niet projecteeren, steeds wordt gestreefd naar zoo groot mogelijk rende ment. Verplaatsing der eendenboerde- derijen? Een belangrijke kwestie, welke de heer P. Veerdig aansneed, was die van het wa- terbederf door de eendeniboerderijen in een gedeelte van de Hoelmerkoog. Men hoopt dit te voorkomen door de eendenhouders bepaalde perioden te geven om op het pol derwater te loozen. Afdoende maatregelen acht men zeer moeilijk. Weth. Bosker gaf grif toe. dal de eenden kooien vlak voor de beenen staan. Overwogen wordt ze naar elders te verplaatsen/met vergoeding der transportkosten. Voor de zoetwater voorziening is het van groot be lang dat het bederf tot staan wordt gebracht. De heer P. Bakker wilde weten of het hooge land geëgaliseerd zou worden en hoe men de slooten denkt te dempen. Geantwoord werd, dat perceel voor per ceel bekeken zal worden, het slechten van de walletjes zal weinig moeilijkheden geven en voor de slootdemping zal men zooveel mogelijk grond gebruiken van gegraven slooten. Kan de regeering niet alles be talen? De heer P. Veerdig vond dat de regeering alles maar betalen moest, de kosten van de Zuiderzeedemping, zijn er toch ook al. Laat de commissie den minister eens een wensch geven! De heer Wentholt: Wij geven den minis ter geen wenk, de minister geeft ons een wenk! Voorts zag de heer Veerdig geen heil in de werkverschaffing, 't gaat zoo langzaam meende hij, zie maar eens naar 't kerkhof. De heer van Rossum verzekerde dat in centrale werkverschaffing een en ander in snel tempo kon worden uitgevoerd. Bij het kerkhof was geen haast. Dit kan in een jaar klaar zijn. Den heer Sprenkeling werd toegelicht dat het werk zooveel mogelijk zal gebeuren, wanneer de boeren het land niet gebruiken. Schadevergoeding bij nadeel blijft echter nogelijk. Goed land, dat slecht werd. Naar aanleiding van een vraag van den heer C. Koorn Vzn, hoe het zou gaan met het door het zeewater bedorven goede land aan den noordkant van Oosterland, werd besloten dat deze zaak speciale aandacht zal krijgen in het rapport aan Ged. Staten. Het werd toen zoetjesaan meikerstijd, de vergadering verliep, zoodat wethouder Bos ker zich haastte de discussies te sluiten. De Duitsche handelsattaché, die na lang durige afwezigheid gisteren te Ankara is teruggekeerd, heeft verklaard, dat Duitsch land plannen heeft voor een zeer aanzien lijk handelsverkeer met Turkije en zijn uiterste best zal doen om een nieuw han delsaccoord tot stand te brengen ter vervan ging van de overeenkomst, die op 30 Au gustus afliep en niet door Turkije ver lengd is. Volgens een bericht uit Ankara is men in bevoegde Turksche kringen van meening, dat een dergelijk accoord niet mogelijk is, tenzij Duitschland bereid is de Turksche producten in contanten of buitenlandsche valuta te betalen. Turkije wil nl. het rail systeem dat zijn buitenlandsche handel be- heerscht. afschaffen en vervangen door con tante betaling in vrij verkeer. BEPERKTE VOORRADEN IN WEENEN. Berichten uit Weenen melden, dat de win kels slechts enkele uren per dag mogen open zijn wegens de beperkte voorraden. Het vormen van queue voor de winkels is verboden. Koffie uit eikenhoutpulp wordt aangekondigd. Een aanzienlijk aantal Weeners schijnt het slachtoffer te zijn van de campagne in Polen. De autoriteiten hebben het dragen van rouwkleeding verboden. JULIANADORP. Buitengewone algemeene verga dering. BITTERE NOODZAAK, ZEGT HET BESTUUR. Gisteravond werd in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn een buitenge wone algemeene ledenvergadering van de Coop. Boerenleenbank „Koegras" gehouden, welke door 34 personen was bezocht. De voor zitter van den Raad van Toezicht, de heer J. Sleutel Pz., opende deze bijeenkomst, ter wijl de secretari^, de heer J. Kossen de no tulen las, welke onveranderd vastgesteld wer den. Daarna worden mededeelingen ge daan, over de gevoerde besprekingen met den Dijkgraaf van den Polder „Het Koegras", over de mogelijke aankoop van het perceel grond hoek Loouytpark en Parkstraat. De op pervlakte bedraagt pl.m. 1000 M2. Verschillende voorwaarden werden naar voren gebracht en besproken. Het bestuur van den Polder wil den grond voor de som van f3000.ver- koopen. Na het voor en tegen hier van te hebben besproken, neemt de vergadering het voorstel om den grond voor genoemde som te koopen aan. Het stichten van een Bankgebouw met woning is het volgende voorstel. In den breede worden hierover toelichtingen en be rekeningen gegeven en ook laat men de tee- kening circuleeren. Enkele leden bespreken ook hier het voor Het transport der gewonden behoort tot de werkzaamheden van den militairen étappe-diens^ welke handen vol werk heeft. Een oefening in het «laden" van een Roode Kruis trein Versche aanvoer van wollen dekens bij den militairen étappe-dienst te Rotterdam. Er zijn heel wat exemplaren noodig, om onze jongens warm toe te dekken en tegen van dit voorstel, maar het bestuur vindt dat het bittere noodzaak is. Het voor gestelde plan zal f 15000.— kosten. De heer J. Kossen geeft een toelichting over het benoodigde kapitaal, en zegt verder dat er ook nog een gedeelte meubilair moet ko men. Nadat nog enkele discussies over dit voor stel zijn gehouden, wordt aan het bestuur ook voor dit bedrag tot stichten van een ei gen bankgebouw machtiging door de verga dering verleend. Voor het bouwplan zullen diverse bouw kundigen uitgenoodigd worden en de aan besteding zal onder de leden plaats hebben, terwijl een commissie van leden-vaklieden de plannen zal bestudeeren. Bij de rondvraag zegt de heer K. Breg- man, dat als het gebouw er eenmaal staat, de grond er rondom goed verzorgd zal wor den, opdat èn het gebouw èn het terrein een waardig geheel zullen vormen. Bestuur zal hiermede rekening houden. Hierna sluiting. JAARVERGADERING VAN DE C.J.M.V. „VOLG MIJ". Gisteravond om half acht uur werd de feestelijke jaarvergadering van de C. J. M. V. „Volg Mij" in de Ned. Herv. Kerk met een welkomstwoord aan allen geopend, en met het zingen van het le en 3e vers van Psalm 100. Vervolgens voorlezing- van een schriftgedeelte, waarna de secretaris en de penningmeester hunne jaarverslagen uit brachten, waaruit bleek dat de vereeniging er goed voor stond. Aan vr. H. Wolthuis werd daarna de ge legenheid gegeven zijn Bijbelinleiding te houden over Jesaja 54 vers 1—17. Hierna wordt gepauzeerd, waarin een kopje chocolade en een koekje werd geser veerd. Na de pauze werden door verschil lende leden der ver. voordrachten, gedich ten en humoristische stukjes ten beste ge- gegeven. Niet minder dan 180.000 paar soldaten» „kistjes" liggen in de loodsen van den mili» tairen étappedienst te Rotterdam gereedj om in binnenkomende aanvragen te voorzien De heer de Busk, hoofd der Chr. School uit Den Helder sprak een opwekkend woord Eenige afgevaardigden van zustervereni gingen brachten hunne felicitaties over. D# organiste mevr. V. TijsenHoornsman be geleidde den zang. Het bezoek aan deze jaarvergadering, die voor de eerste maal op deze wijze gehouden werd, was zeer goed te noemen. Op de ge bruikelijke wijze werd deze samenkomst besloten. PROPAGANDA-AVOND STAATSPENSIOEN Zooals uit de heden geplaatste adverten tie blijkt wordt Donderdag a.s. een propa ganda avond door de afdeeling Julianadorp van bo-vengenoemden bond gehouden. Mede werking» zal daarbij verleend worden door het gezelschap Lotte en Alex Wins uit Amsterdam. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Op Vrijdag 17 Nov. a.s. zal voor Juliana dorp een luchtbeschermingsoefening geihou den worden, welke zal aanvangen des avonds half negen en eindigen om 10 uur. WIERINGEN De militaire étappe-dienst, welke te Rotterdam gevestigd is, voorziet in de verzorging van de lands verdedigers, die onder de wapenen geroepen zijn. De vleeschvoorraad wordt gekeurd, alvorens voor de consumptie te worden vrijgegeven DEN OEVER STEEN OP HET HOOFD GEKREGEN. Gistermiddag was de arbeider J. B. uit de Dijkstraat alhier bezig met het breken van puin door middel van mechanische kracht. Plotseling sprong een stuk steen uit den breker, dat den hr. B. op het hoofd trof. H-et slachtoffer zakte inoen waarna een ijlings ontboden geneesheer hersenschud ding constateerde. De toestand van het slachtoffer is, naar wij vernamen, redelijk wel. MARKTBERICHTEN. NOORDSCHARWOUDE, 11 Nov. Groote muizen 2.10—2.20, bl. eigenih. 2.50-* 2.80, uiten 2.80—3.20, drielingen 1.601-80» grove 3.10—340, gele nep 480—510, peen 1.40 —1.50, kleine peen 11.10. Roode kool 1.802.40; witte kool 1.10— 1.40; gele kool 1.10—2; d. witte kool 1—1.70; groene kool 1.90—2.50; andijvie 0.80—1.50. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Nov. Eigenheimers 2.60, bl. dito 3,10, Bevelan ders 2.60, grove eigenh. 2.30, uien 2.60—3.20. drielin gen 1.50—2, grove 3—3.20, gele nep 4.404.70, peen A 1.20—1.50, B 1.60—2, c 1.30—1.50. Kroten 1.102.90; Rammenas 13.40; an dijvie 1.20—1.50. Veiling duurt voort. ALKMAAR, 10 Nov. Aardappelen 2.20—3.80, andijvie 1-2.20; appelen 2—7, bloemkool I 12—17, idem II 4—7, boerenkool 1.50-^4, bieten 1.60—2.90- druiven 8—13 gele kool 1—2, groene kool 2.604, kropsla 14, knolselderie 23.60, peren 29, prei 1.50—3, peterselie 2.60, roo de^kool 24.60, selderie 23.60, spinazie A» -1 ct., spruiten 4—7, snij-boonen 815- maten 2.607.80, uien 13, wortelen 2.60, boswortelen 2.50—5.50, witlof I 8—9-50» idem II 5.80—7. ALKMAAR, 10 Nov. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 sta.pe'^' zijnde 78.000 Kg. Fabriekskaas kleine f Boerenkaas kleine f 22. Handel stug.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8