dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Duitsch antwoord voor den zenuwen-oorlog Rumoerige parlementszitiing te Brussel Nagalmen van ons Vakbonden bezitten f 42 millioen nog niet ontvangen angst=week=einde Finland paraat Engelsche torpedojager Werkloos door dienstplicht KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 15 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8774 incidenten aan de finsch— russische grenzen. vlootconcentratie kroonstadt. bij incidenten? n.s.b.-rechters. op een mijn geloopen va., u.iuwelaert kamervoorzitter Den Haag zijn hoofd kwijt? Een krasse beschuldiging Houdt het rijk z®ch niet aan de Pachtwet? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder WOENSDAG Geruchten als zou het antwoord van den Duitschen rijkskanselier op het aanbod van goede diensten, door H.H.M.M. de Koningin en den Koning der Belgen gedaan, gisteren zijn ontvangen, kunnen op grond van informaties te bevoegder plaatse worden tegengesproken. Daardoor mogen de uitvoerige me- dedeelingen in een deel der pers om trent den inhoud van het Duitsche antwoord naar het rijk der fantasie worden verwezen, hoewel natuurlijk deze fantaeie zich wel zoover aan de waarschijnlijkheid heeft aangepast, dat de kans groot moet worden ge acht, dat het Duitsche antwoord in derdaad zal wijzen op de vredesge- neigdheid van de regeering te Ber lijn en op de onmogelijke eischen van de regeeringen der geallieerde landen, die daarmede den laatsten uitweg naar den vrede versperren. Toch verwacht men vrij algemeen dat het Duitsche antwoord niet di rect afbrekend zal zijn, hoewel waar schijnlijk duidelijk tot uitdrukking zal worden gebracht, dat het Duitschland van thans slechts als gelijk gerechtigde aan een conferen tietafel zal willen plaatsnemen en zeker zonder dat tevoren de eischen der tegenpartij zijn bekend gemaakt. De Russische radio volhardt in stilzwij gen over het vertrek van de Finsche dele gatie uit Moskou. De Russische vlootconcen- tratie in de Finsche Golf bij Kroonstadt gaat voort. Volgens den correspondent van de Stam pa zou de concentratie van Russische vloot- strijdkrachten in de haven van Kroonstadt kruisers, pantserschepen, torpedoboot jagers en duikbooten omvatten tot een totale ton nage van 132.000 ton. Finland is volgens Reuter thans voorbereid op een langdurigen „ze nuwenoorlog". Te Moskou zou men geiooven, dat een spanning van zes maanden, die gepaard gaat met den financieelen last der verdedi gingsmaatregelen, de Finnen meer toegankelijk - voor de Russische eischen zal maken. Het standpunt van Finland is: „Geen regeling is beter dan een slechte regeling." In officieele kringen te Helsinki, aldus U.P. verklaart men, 'dat zoo wel te land als in de lucht inci denten zijn voorgevallen, Volgens een nog niet bevestigd gerucht hebben de Finnen een Russisch vliegtuig aan de oostelijke grens in „Niemandsland" neergeschoten. Van geen van beide zijden is men de gevallen machine genaderd, uit vrees een incident te verhaasten. De Russische infanterie zou verder het moreel der Finsche troepen op de proef heb ben gesteld door met gevelde bajonet tegen de prikkeldraadversperringen te chargee- ren en in de lucht te schieten. De Finsche soldaten waren echter geenszins geïmpo neerd, daar zij er op getraind zijn inciden ten met Rusland te verrpijden. Bovendien bevinden zich in de grenszone slechts sol daten, die tenminste vijf jaar gediend heb ben. Sommige Tweede Kamerleden hadden ver nomen, zoo schrijven zij in het Voorloopig Verslag over de Justitiebegrooting, dat kort geleden te Utrecht een vergadering van na- tionaal-socialistische juristen heeft plaats gevonden, waarbij ten minste één lid van de rechterlijke macht tegenwoordig was. Dit gaf hun aanleiding om opnieuw de vraag ter sprake te brengen, of niet maatregelen geno men kunnen worden om deelneming van le den der rechterlijke macht aan voor de ove rige rijksambtenaren verboden vereenigin- Ken te beletten. Noorsch schip getorpedeerd. Moei zame redding der bemanningen. GAAT DUITSCHLAND MEER MIJNEN LEGGEN? De zeeoorlog heeft Engeland gisteren een gevoelig verlies opgeleverd. F.en destroyer is op n Duitsche mijn geloopen en gezonken oigens de Britsche admiraliteit is een man om het leven gekomen. Vijf opvarenden worden nog vermist. Meer dan zeventig op varenden zijn aan land gebracht. Benjamin Richards, een visscher, die hulp bood bij het redden van de drenkelingen van den op den mijn geloopen Engelschen tor pedojager, vertelde, dat de torpedoboot met de gewonde bemanning een vreeselijken aan blik bood. „Ik zal nooit den moed vergeten, waarmee de zwem menden hun lot droegen Een van hen zorgde' ervoor, dat zijn katrn raden stukken wrakhout binnen hun berei kregen, zoodat zij zich drijvende konden hoi: den." De overlevenden vergingen van de koude De meesle waren met olie bedekt. Verschei dene hadden geen kleedingstukken aan. Britsche treiler getorpedeerd. De Britsche treiler „Cresswell" is door een Duitsche duikboot aan de kust van Noord Schotland tot zinken gebracht. Zes leden van de bemanning worden vermist. De ove rige zeven zijn door den treiler „Phyllisia" opgepikt. Later werd vernomen, dat de „Cresswell" zonder waarschuwing tot zinken is gebracht. Tien van de uit dertien koppen bestaande bemanning wisten op een vlot te komen, maar drie vielen er af door uitputting; drie andere leden der bemanning verdronken eveneens. Twee uur later werden de over levenden opgepikt door de duikboot. Zij bleven hier zeven uur aan boord en werden toen overgegeven aan den treiler „Phylli sia". Toen de schipper van den treiler de duikboot verliet, zeide de duikbootkapitein: „Vertel aan mijnheer Churchill, dat Duit sche duikbootmannen geen hartelooze moor denaars zijn, zooals men je wil doen geiooven". Noorsch schip verloren gegaan. Gisteren zijn door een treiler 23 man van een Noorsch schip in een haven van Noord Engeland aan land gebracht. De mannen waren in een open boot op zee aangetrof fen. Zij verklaarden meer dan dertig uren te hebben rondgezwalkt. De treiler heeft nog vijf uren naar een tweede boot gezocht, waarin, naar gezegd werd, zeventien leden der bemanning zou den zi.in. Het verloren gegane Noorsche schip was ■en tankboot. De overlevenden vertelden, dat het zonder waarschuwing om tien uur is getorpedeerd De torpedo trof het vaartuig midscheeps, waardoor het bijna in twee dee- len brak. Meer Duitsche mijnen? Uit het verlies van een Engelschen destroyer en het vergaan van het Deensche schip Canada en andere koopvaardijsche pen blijkt duidelijk, dat Duitschland thans een actieve campagne van mijnen leggen voert, aldus de marinecorrespondent van de Daily Telegraph. Grammens eruit gestuurd. Hevig tumult onder communisten en socialisten. Toen de communistische afgevaar digde Relecom in het Belgische par lement felle critiek ging leveren op wat hij noemde het Fransch—Engel sche imperialisme werd hem het spreken dra onmogelijk gemaakt. De socialisten onthaalden hem op kre ten als: „Wat doe je hier? Naar Moskou!" enz. Toen de Waalsche sociaal-democraat Iiu- bin, die in September j.1. een vruclitelooze poging heeft gedaan om als vrijwilliger dienst te nemen in het Fransche leger, op zijn beurt het woord voerde, werd hij door den Antwerpschen afgevaardigde Gram mens luid geïnterrumpeerd. Grammens zei- de Hubin het recht te moeten ontzeggen in de Belgische Kamer het woord te voeren. Ga naar Frankrijk, riep hij uit, daar is toch uw vaderland? Het kabaal hield gerui men tijd aan. De socialisten jouwden Gram mens uit, schreeuwden: Hij is gek! Steek hem buiten! Doch Grammens gaf niet op. Hij zou zwijgen, indien Hubin van het woord afzag. 'Na een tiental minuten riep de waarne mende president Vouloir, Grammens tol de orde. Deze maatregel werd na eenig protest van de Vlaamsche nationalisten door de meerderheid van de Kamer goedge keurd. Grammens eruit gestuurd. Weer stond Hubin op en weer ver zocht Grammens hem het spreken te beletten. Ten slottej het was in middels drie uur geworden, sprak de waarnemende voorzitter tegen Grammens den censuurmaatregel uit en de tijdelijke verwijdering uit het parlement. Grammens weigerde echter heen te gaan. Socialisten en liberalen jouwden dat hooren en zien verging. De verwarring was verschrikkelijk, zegt de „Msb." Toen de commandant van de mili taire wacht van liet parlementsge bouw in de vergaderzaal verscheen en de hand legde op den schouder van Grammens, stemde deze laatste er eindelijk in toe, de zaai te verla ten. Van Cauwelaert voorzitter. Vervolgens werd tot de verkiezing bij ap pèl nominaal van den Kamervoorzitter voor 1939/'40 overgegaan. De Vlaamsche nationa listen, die samen met Grammens de zaal hadden, verlaten, namen geen deel aan de stemming. Ook andere leden waren ver trokken. Er waren dan ook slechts 156 gel dige stemmen uitgebracht, terwijl het aan tal Kamerleden 202 bedraagt. Dr. van Cauwelaert werd onder luid hand geklap van de katholieken, de meeste li beralen en enkele socialisten, herkozen ver klaard niet 143 stemmen. Op den commu nist waren slechts 10 stemmen uitgebracht. Van het overlijden van burgemeester Max zouden de socialisten, die bij de jongste verkiezingen een gevoelige nederlaag heb ben geleden, gebruik maken om weer offi cieel van het college van B. en W. deel uit te maken, dat thans geheel uit katholieken en liberalen bestaat. Men neemt aan, aldus de Msb., dat deze socialistische manoeuvre weinig kans van slagen heeft. Door het openen der sluizen is een dezer dagen een nieuw gebied in ons land geïnun deerd. Het water stroomt met kracht het nieuwe inundatiegebied binnen, dat weldra het vereischte peil zal hebben bereikt. Een ontevreden toon blijft klinken in vele persorganen over de wijze waarop onze re- geering in de thans voorbije spannende da gen ons volk heeft behandeld. Kernachtig was het verwijt b.v. van het Hsbl., dat zeide. „De regeering „moge bedenken, dat ook op nieuws- „gebied licht minder kans geeft op „zenuwspanningen dan donker. Niets is in tijden van spanning fnui kender voor het moreel en het even wicht van de bevolking dan het „gerucht." Scherper en krasser nog is de haast be schuldigende toon waarop de Tel. de regee ring becritiseert. Het blad beschuldigt met ronde woorden de regeering, binnengekomen informaties niet behoorlijk op haar juistheid te hebben getoetst en zegt, dat de opwinding, welke in de afgeloopen week in ons land heeft ge- heerscht is te wijten aan de verkeerde beoor deeling van een niededeeling, welke ons mi nisterie had bereikt. Op het departement van Waterstaat was men zijn hooid kwijt, vervolgt het blad en er waren zells ministers, die adviseerden la- brieken te ontruimen. Hier lag, eindigt het blad, minder de schuld bij de militairen dan bij hen, die de Juistheid van de binnenkomende berichten hadden moeten onderzoeken en het vertrou wen der bevolking in de regeering acht het blad verzwakt. Op gedeeltelijke herziening aan gedrongen. Verschillende Tweede Kamerleden dringen in een nota over de Justitie begrooting. bij de regeering aan op gedeeltelijke herziening van de Pachtwet. In het bijzonder de formeele regeling van de procedure in liooger beroep laat huns inziens te wenschen over. Verder zou het naar hun meening aanbeveling verdienen, indien onder gronden, waarop vernietiging van een pachtovereenkomst kan worden uitgesproken werd opgenomen: strijd met de wet Merkwaardig noemen verscheidene leden het, dat in verschillende gevallen juist in pachtcontracten. waarbij het rijk (domeinen) als verpachter optreedt, buitensporige ver plichtingen voor den pachter bleken te zijn opgenomen. Het rijk behoorde toch de eerste te zijn, die zich naar letter en geest aan de nieuwe wet houdt. Andere leden zijn van oordeel, dat de pachtbureaux uitstekend werken. Wanneer overal pachtbureaux zouden zijn opgericht, zou huns inziens op den duur wel kunnen worden overgegaan tot opheffing van de pachtkamers bij de kantongerechten, een opvatting, welke verscheidene andere leden geenszins deelen. Verwachting: Krachtige tot ma tige Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk eeni- ge regen, weinig verande ring in temperatuur, later wellicht iets kouder. Dat mag niet! Op ontelagregeling aangedron gen. Over het arbeidsrecht lezen wij in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betref fende de Justitiebegrooting het volgende: Verscheidene leden achtten het noodig in een herziening van het arbeidsrecht het ont slagrecht te betrekken; zij hoopten, dat de minister daartoe bereid zal zijn. Deze en vele andere leden waren voorts van oordeel, dat aan een rege ling met betrekking tot het ontslag van hen, die tengevolge van de hui dige buitengewone omstandigheden onder de wapenen geroepen zijn, groo te behoefte bestaat. Het mag niet zoo gaan, dat tal van gemobiliseerden hun betrekking deiintief verliezen al leen omdat zij hun dienstplicht moe ten vervullen. Men verzocht den minister dringend met den meesten spoed een regeling dienaangaan de te willen voorbereiden. Andere leden konden zich bij dezen aan drang niet aansluiten, daar zij een wette lijke regeling van deze materie niet moge lijk achtten. Betalingsmoeilijkheden van ge- mobiliseerden. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat niet weinige gemobiliseerden ten gevolge van hun oproeping onder de wapenen in betalingsmoeilijkheden zijn ge raakt. Sommige dezer leden drongen er op aan door wetswijziging te bereiken, dat zulke personen niet in staat van faillissement ver klaard behoeven te worden, doch dat hun o.a. ook indien een grooter dan het in art 218 der faillissementswet bedoelde gedeelte der schuldeischers zich daartegen verzet surseance van betaling kan worden ver leend. Andere leden stelden de vraag of niet een eenvoudiger en goedkooper oplossing ware te vinden door den rechter de bevoegdheid toe te kennen in gevallen van dezen aard uitstel van betaling toe te staan. N.V.V. en R.K. Werklieden Ver bond trekken de meeste leden. Uit het dezer dagen verschenen jaarlijksch overzicht van den omvang der vakbewe ging, uitgave van het Centraal Bureau voor cfe Statistiek, blijkt, dat de groei van het aantal georganiseerden in 1938 het grootst was bij het N.V.V. en het R.K. Werklieden verbond, in de metaalbewerking en de bouwvakken. Blijkens de gegevens over het aantal ge- organiseerden steeg dit in 1938 van 743.000 tot 769.400 d.d. met 26.400 of 3V2 procent.' .Nog geen der richtingen in de vakbewe- ?noo e.^ haar ledental van het topjaar 1933 weder bereikt. Zooals onderstaande cijfers zien, was ech ter het Chr. Vakverbond zijn vroegere cij fer dicht genaderd. Het N.V.V. had in 1933, 342.000 leden, in i?c9on^20'100; 'iet Chr' Vakverbond in 1933: 118.800, in 1939: 118.400; het R.K. Werklie den Verbond in 1933: 198.400, in 1939 186.600 ?n deNed. Vak Centrale in 1933: 49.500 en in 1939: 47.950. Het vermogen der vakvereenigingen. Blijkens de gegevens over de geldmiddelen was het gezamenlijk vermogen der organisa- ties begin 1939 gestegen tot ruim f 42 mil- ioen. Hiervan bezaten de vier genoemde centralen met haar aangesloten organisa ties ruim f 40 milloen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1