Aankoop van grondstoffen gecentraliseerd Onvoldoende Overvolle klassen „Belangrijkste gebeurtenis sedert het uitbreken van den oor discipline bij de K.L.M.opleiding Breg man DEN HELDER EN Hoogescholcn voor 3 jaar gesloten De „Rotterdam" nam graan mee Nog sterker band tusschen Engeland en Frankrijk De veldwachter in dameskleeren 5000 S«S.-mannen rukken Praag binnen De ramp van hef „Krekeltje" Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SÈINTi LEERAAR M. O. Vooraanstaande Tsjechen De onrust in het Protectoraat Bo- hemen en Moravië, speciaal echter in Praag, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, schijnt zeer ern stige afmetingen te hebben aange nomen. Aanleiding is blijkbaar geweest een Tsjechisch fascistische (lees Duitschgezinde) demonstratie op het Wenceslausplein te Praag, tegen het besluit der Tsjechische re- geerinf, welke het vormen van deze rechts georiënteerde groep had verboden. Het kwam tot hevjge botsingen tusschen deze Tsjechische nazi's en vaderlandslie vende studenten. Om 2 uur gistermiddag grepen bewapen de Duitsche S.S. mannen en Duitsche poli tie in, veegden het terrein van den strijd schoon en bezetten het clubgebouw der Tsje chische studenten, alsmede de universiteit. Intusschen was reeds in den ochtend de intocht begonnen van een schier onafge broken stroom S.S. mannen, in volle uitrus ting, dus bewapend met machinegeweren en veldgeschut. Het aantal binnengerukto manschappen wordt op 5000 koppen geschat. Negen Tsjechen gefusilleerd. Officieel meldt D.N B. uit Praag, dat sinds eenigen tijd een groep Tsjechische intellec- tueelen. in samenwerking met den gevluch- ten ex-president Benesj, probeert door klei ne of grootere daden van tegenstand, rust en orde in het protectoraat Bohemen en Moravië te verstoren. Daarbij kon worden geconstateerd, dat de raddraaiers van deze daden van tegenstand vooral ook aan de Tsjechische hoogescholen te vinden zijn. Daar deze elementen zich op 28 October en 15 November er toe heb ben laten verleiden handtastelijk te gen individueele Duitschers op te treden, werden de Tsjechische hooge scholen voor den duur van drie ja ren gesloten, werden negen daders doodgeschoten en werd een vrij groot aantal betrokkenen gearresteerd. Ook in Weenen moeilijkheden? Politieman vermoord. Volgens een in Maribor (Joegoslavië) ont vangen bericht is gistermorgen een politie ambtenaar te Weenen vermoord. De aanslag zou verband houden met talrijke arrestaties, welke dagelijks in Oostenrijk verricht wor den sedert den bomaanslag te Muenchcn. Aangezien, naar de Gestapo beweert, de moordenaar in de richting van de Joegoslavi sche grens is gevlucht, is deze grens giste ren den geheelen dag hermetisch gesloten geweest. Te Spielfeld werd de sneltrein Wee nenTriest verscheidene uren opgehouden. De reizigers moesten uitstappen en werden door de S.S. nauwlettend gefouilleerd. Er loopen in de vroegere Oostenrijksche hoofdstad geruchten, dat de aanslag op Hit- Ier, het werk zou zijn van een Oostenrijksche monarchistische organisatie. Dit schijnt de reden te zijn waarom men zoo weinig meer hoort van de nasporingen naar de daders. Men zou in Berlijn vreezen, bij tever door tasten te stooten op groepen, die grooten in vloed op de Oostenrijksche bevolking heb ben. Onrust? Britsche officieele kringen weigeren hun meening te geven over berichten van onrust in Duitschland en meeningsverschillen tus schen Hitier en de Duitsche legerleiders. In politieke kringen werd gisteren evenwel ge sproken over bepaalde aanduidingen, welke deze berichten zouden bevestigen. In veilige haven. Gisteren zijn de s.s. „Statendam en „Rot terdam" van de Holland Amerika Lijn te Rotterdam aangekomen. He „Statendam" had 362 passagiers aan boord benevens een lading stukgoed, de «Rotterdam" bracht geen passagiers mee, doch had een regeeringslading in, bestaande dit graan, meel en machinerieën voor den Rijkswaterstaat. De controle van schepen en papieren dij Huins, ging, naar wij vernemen, zeer vlot. Economisch leven «beide landen vloeit samen De eerste ministers van Engeland en Frankrijk hebben een ge meenschappelijke verklaring doen publiceeren, waarin gezegd wordt dat de regelingen, welke reeds door beide regeeringen in toepassing zijn gebracht, thans zijn versterkt en voltooid ter verzekering van het gemeenschappelijke beleid op het gebied van luchtmacht, muni tie, grondstoffen, petroleum, voedselvoorziening, scheepvaart en eco- nomischen oorlog. Hooge raad van oorlog bijeen. De Hooge Raad van Oorlog heeft gisteren te Londen een vergadering gehouden. De bijeenkomst werd bijgewoond door Daladier, generaal Gamelin,, admiraal Darlan en ge neraal Vuilemin aan Fransche zijde en door den Minister-President en de minis ters van buitenlandsche zaken, coördinatie der defensie en luchtvaart aan Engelsche zijde. Deze bijeenkomst van den Hoogen Raad van Oorlog de derde sedert het uitbreken van den oorlog, heeft ongeveer drie uur ge duurd. Daladier, Gamelin en de andere Fransche leden van den raad waren vroeg in den ochtend met een vliegtuig uit Frank rijk gekomen. Een uur na hun aankomst ontmoetten zij Chamberlain, Kingslev Wood en de andere Engelsehen, Bijna onopge merkt kwamen zij bij het gebouw, waar de vergadering werd gehouden, aan. Niettemin had zich een groep hij den ingang gevormd. Daladier en Gamelin werden hartelijk toe gejuicht. Chamberlain, die op een wandel stok leunde, had een ovatie in ontvangst te nemen. Het was voor het eerst sedert zijn jichtaanval. dat hij zijn woning had ver laten. De gemeenschappelijke verklaring van Chamberlain en Daladier luidt als volgt: „Teneinde een volkomen gebruik te ma ken van de tusschen 1914 en 1918 opgedane ervaring, hebben de regepringen van Enge land en Frankrijk reeds bij het uitbreken van den oorlog besloten, de economische oorlogsvoering der beide landen op zoo vol ledig mogelijke wijze te coördineeren Tot dit doel zijn bij het begin der vijandelijkhe den onmiddellijk maatregelen genomen In overeenstemming met de besluiten door Chamberlain en Daladier tijdens de laatste bijeenkomst van den hoogen raad van oor log genomen, zijn de regelingen, welke reeds door beide regeeringen in toepassing waren gebracht, thans versterkt en voltooid ter verzekering van' het gemeenschappelijke beleid op de volgende terreinen: luchtmacht, munitie, grondstoffen, petroleum, voedsel voorziening, scheepvaart en economischen oorlog. De nieuwe maatregelen, door beide regee ringen aanvaard, voorzien in het voor het gemeenschappelijk belang beste gebruik van beider hulpbronnen voor grondstoffen, pro ductiemiddelen, tonnage enz. Zij voorzien ook in een gelijke verdeeling van beperkingen, indien de omstandigheden 'n vermindering der invoerprogramma's noodig zouden ma ken. De beide landen zullen voortgaan, hun invoerprogramma's gemeen schappelijk op te stellen en concur rentie bij de aankoopen, welke vol gens die programma's in het buiten land zullen worden gedaan, vermij den. De tenuitvoerlegging dezer werkzaamhe den is opgedragen aan een permanente BritschFransche coördinatiecommissie, die onverwijld zal worden ingesteld. Do bereikte overeenstemming, welke zoo noodig tot andere terreinen kan worden uitgebreid, biedt opnieuw het bewijs, dat beide landen vastbesloten zijn, hun krachts inspanning voor den oorlog in zoo groot mo gelijken omvang te coördineeren. Op deze wijze zijn de regelingen, ter organisatie van het gemeenschappelijk beleid, welke in den vorigen oorlog pas na het derde jaar tot stand gekomen waren, thans twee maanden na het uitbreken der vijandelijkheden, in toepassing gebracht". Havas noemt de coördinatie ook van het economisch beleid der geallieerden de be langrijkste gebeurtenis sedert het uitbreken van den oorlog. Zij heeft natuurlijk in de eerste plaats be- teekenis voor de eigenlijke FranschBrit sche samenwerking, maar is zeker ook van groot belang voor de economische wereldbe- trekkingen. De genomen besluiten hebben ten doel, den oorlog in zoo kort mogelijken tijd te winnen, met vermijding van een verdeeling van krachtsinspanning en middelen. Evenals bij de toewijzing van het commando steunt men op de ervaring van den vorigen oorlog, die geleerd heeft, dat in een verspreide orde geen overwinning wordt behaald. Er is voorzien in de instelling van zes commissies, die zich respectievelijk moeten bezig houden met de luchtvaart, wapening en grondstoffen, petroleum, voedselvoorzie- SCHERPE VEROORDEELING DOOR DEN RAAD VOOR DE LUCHTVAART. Men zal zich het ongeval met het K.L.M.-vliegtuig type Koolhoven F. K. 43, „Het Krekeltje" op het Vlis- singsche strand herinneren. Zoowel de bestuurder als de beide mede.-in- zitenden kwamen hierbij om het le ven. De Raad voor de Luchtvaart is thans tot de volgende conclusie over de oorzaak van de ramp gekomen: Het ongeval is veroorzaakt, doordat de bestuurder, de 19-ajrige vlieger-leerling R. van Tijen, een scherpe bocht met te weinig snelheid heeft gemaakt, waardoor het vlieg tuig is overtrokken en weggevallen, terwijl de hoogte te gering was om het vliegtuig te redresseeren Opgemerkt zij hierbij, dat de bestuurder door het vliegen op geringe hoogte boven het strandgedeelte het verbod, vervat in ar tikel 60 bis, eerste lid, onder b. van het luchtverkeersreglement, beeft overtreden. Den raad is verder gebleken, dat 'het vliegtuig achterlijker beladen was. dan vol gens het bewijs van luchtwaardigheid was Toegelaten. De raad acht de handelwijze van den monteur de Bruijn, die naliet den bestuurder hierop te wijzen, ontoelaatbaar. Ook instructeurs gaan niet vrij uit. Overigens meent de raad, dat ook de be stuurder en de instructeurs hier niet vrij uit gaan. De bestuurder heeft als gezagvoer der den plicht, alvorens een vlucht aan te vangen, zich te overtuigen, dat het vliegtuig met inbegrip van de belading in orde is, terwijl de instructeurs dienen toe te zien of door hun leerlingen alle voorschriften wor den nagekomen. De raad is tevens' van meening, dat het beter ware geweest, indien de instructeurs van Tijen niet voor het uitvoeren van de vlucht naar Vlissingen hadden aangewe zen. Het was hun immers bekend, dat van Tijen de hem gegeven opdrachten meer dan eens had overschreden. Door hem te laten vliegen naar Vlissingen de woon plaats van zijn ouders - heeft dei nstructeur hem onnoodig in verleiding gebracht zijn instructie te veronachtzamen. Zoowel op grond van hetgeen hier boven omtrent de belading werd op gemerkt. als van de omstandigheid, dat van Tijen noodeloos van zijn route is afgeweken en boven het Vlissingsche strand op lage hoog te gevlogen heeft, kan de raad zich niet onttrekken aan den indruk, dat de discipline bij de door de K.L.M. verzorgde Rijksopleiding tot bestuur der van verkeersvliegtuigen te wen- schen overlaat. De raad vertrouwt inmiddels, dat vanwe ge de K.L.M. de noodige maatregelen zullen worden genomen om hierin verbetering te brengen. Het gebeurde op TexeL De raad herinnert er nog aan, dat de heer van Tijen op 26 Mei 1939, ongeveer 14 da gen voor de ramp met het Krekeltje, bij een poging om op het luchtvaartterrein Texel te landen een ongeval had met een vlieg tuig van het zelfde type (Koolhoven FK 43) waarbij het vliegtuig over den kop sloeg en vrij ernstig beschadigd werd. ning, scheepvaart en economischen oorlog. Deze commissies zullen niet slechts coördi- neerende, doch ook uitvoerende lichamen zijn. Na een balans van de hulpbronnen en de behoeften van beide landen te hebben opgesteld, zullen zij de grond stoffen ter gemeene beschikking moe ten stellen. Zij zullen ook haar aandacht aan de aan- kooperl in het buitenland wijden. Voor de economische wereldbetrekkingen beteekent de gemeenschappelijke verklaring dat de landen, die grondstoffen, industrie producten en levensmiddelen hebben te le veren, voortaan zullen hebben te onderhan delen met een organisme, dat voor rekening van de twee staten optreedt. Reynaud's ideaal nabij? Gisteren publiceerden wij de denkbeelden van den Franschen minister van finantiën, Paul Reynaud, die in een economische fe deratie tusschen Groot Brittannië en Frank rijk, de eerste stap ziet in de richting van het stichten der Vereenigde Staten van Europa. Daartoe zou echter noodig zijn een tolunie, welke bij het verschil in levensstandaard der beide landen groote moeilijkheden zou ge ven. Niet te ontkennen valt echter, dat de thans gezette stap een fiksche schrede voorwaarts kan beteekenen naar het Reynaud toege schreven doel. Immers gezamenlijke inkoop, samenvoe gen der scheepvaarttonnage, ter gemeene be schikking stelling der voorraden, 't zijn alle maatregelen, welke als vanzelf een steeds inniger contact ook op monetair gebied zul len brengen. Vereenigde Staten van Europa! 't Klinkt in deze dagen van grooten nood als 'n be spotting. Of zou juist deze hoogste nood het goede baren Begrooting van Onderwijs wekt te leurstelling. Zijn de resultaten van het onderwijs onbevredigend? VRIJGEVING VAN GEVORDERDE SCHOOLGEBOUWEN GEVRAAGD. In het zoo juist verschenen voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt natuurlijk weer door velen op verbetering van de leerlingenschaal aan" gedrongen. Niet de juiste weg. De regeering wil blijkbaar aan de bezwa ren tegen de te groote klassen tegemoet komen door op grootere schaal dan tot dus verre in bijzondere gevallen rijksvergoe ding te verleenen voor boventallige onder wijzers. Dit. achten de hier aan het woord zijnde leden niet den goeden weg. Daar door immers wordt afgeweken vaii de wet telijke voorschriften, die het recht op ver goeding uit 's Rijks kas aan objectieve normen binden. Tegenover de in dit verslag geuite teleur stelling van velen, dat op de begrooting 1940 geen gelden zijn uitgetrokken voor een ver laagde leerlingenschaal, staat de meening van verscheidene anderen, die meenen dat de Defeiisiekosten zulks onmogelijk maken. Sommige leden vragen om een billijker vergoeding voor de zelfstandig optredende z.g. kweekelingen met akte. Resultaten onderwijs onbevredi gend? Van verschillende zijden werd de meening uitgesproken, dat de resul taten van ons onderwijs niet bevre digend zijn. Dit zou voor een groot deel moeten worden toegeschreven aan de inrichting van het schoolwe zen, welke dringend herziening be hoeft. Aansluiting op middelbare scholen. Verschillende leden dringen er op aan, dat. de aansluiting van het lager en het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs eerst na het doorloopen van het zeven de leerjaar der lagere school zal geschieden. Velen achten den tijd gekomen, om het Vak lichamelijke oefening voor alle lagere scholen verplichtend te stellen. Verder wordt om maatregelen gevraagd tot het vrijgeven van de door Defensie gevorderde school gebouwen. Tenslotte dringt men algemeen aan op een spoedige en definitieve oplossing van het spellingsvraagstuk. I Verwachting: Geheel bedekt tot zwaar bewolkt, tijdelijk eeni ge regen, weinig verande ring in temperatuur, matige tijdelijk wellicht krachtige W. tot Z.W. wind. Accountantskantoor Lid N, I. v. B Lid. Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 DREIGBRIEFSCHRIJVER KREEG REVOLVER ONDER ZIJN NEUS IN PLAATS VAN EEN PAKJE BANK BILJETTEN. Ongeveer zes weken geleden kreeg de fa milie B. te Oegstgeest een dreigbrief, waar in B. werd verzocht, een bedrag van f 300, op een bepaalde plaats te deponeeren. Dit bedrag moest vo'gens den schrijver be staan uit twaalf briefjes van f25.welke bij avond in een couvert op commando van den schrijver in de Leidsche Hout moesten worden neergelegd. De politie heeft alle moeite gedaan om den dader in handen te krijgen, doch deze ver scheen niet op het door hem afgesproken uur. Eenige dagen geleden evenwel ontving de familie B. opnieuw den dreigbrief, waarin werd herinnerd aan den eersten brief. Don derdagavond om 8.30 uur moest het bedrag op dezelfde plaats als in de eerste brief ge noemd, worden gedeponeerd. De politie awam op het idéé om een veldwachter in kleeren van een dei- dames B. te kleeden en deze den weg te laten volgen, die door den schrij ver van de dreigbrief was aange geven. De veldwachter was nauwelijks in de Leidsche Hout toen een wielrij der hem volgde en het commando gaf het bedrag aan geld te laten val len. Inplaats van geld te laten vallen haalde de veldwachter zijn revolver te voorschijn en arresteerde den man, die bleek te zijn de 23-jarige G. O. uit Leiden. Hij heeft inmiddels een volledige beken tenis afgelegd. ONWETEND VAN SOCIALE BEPALINGEN Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend, dat militaire leiders van Defensiewerken, waarbij burger arbeiders zijn te werk gesteld, niet op de hoogte zijn van de voor zulke arbeiders geldende sociale bepalingen, zoodat het herhaaldelijk voorkomt, dat zulke arbeiders, ook nog nadat zij zich tot den minister heb ben gewend, soms weken-, ja, maandenlang moeten wachten vóór hun een hun toeko mende uitkeering bij ziekte wordt uitbe taald? Zoo ja, is de minister dan bereid, zoo danige maatregelen te treffen, dat derge lijke vertraging, die een arbeidersgezin in groote moeilijkheden kan brengen, niet meer voorkomt? GEHEIME RADIOZENDER. Door den radiocontroledienst der PTT is in samenwerking met de gemeentepolitie te Heemstede ten huize van W. K. aldaar een clandestiene radiozender in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. HOE HERKENT MEN EEN DEENSCH VLIEGTUIG? IVitte kring met roode band en Deensche vlag. De kenmerking der nationaliteit van de vliegtuigen der Deensche weermacht zal volgens een besluit van de ministeries van oorlog en marine geschieden door gebruik van het nationaliteitsteeken, een witte kring met een rooden band, benevens door de Deensche vlag, zulk om de nationaliteit nog duidelijker dan tot dusverre te doen uitko men.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1